Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση : Απορρυπαντικά


madchemist

Recommended Posts

Ε ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΜΑΡΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑ !!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΚ, Μια και μας αποκάλυψες την φατσούλα σου κυρα γιαγιάκια μου, θα αποκαλύψω και εγώ το πρόσωπο του daddycool

 

http://www.youtube.com/watch?v=oFHNOpukeEQ

 

Είμαι αυτός ο χορευταράς με την αφάνα

Link to comment
Share on other sites

:? και νόμιζα ότι είχες κάνει βίντεο στα νιάτα σου και φόρεσες περούκα και χάρηκα... αλλά είναι οι πραγματικοί boney m! :(:(:(:(:(:(

 

you are a boney em daddycool epagelmatiasssss ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εεε χμμμ γκουχ γκουχ

 

Κοιτάτε να δείτε φίλοι μου ως επαγγελματίας μπόνεη έμ σας δηλώνω ότι οι δύσκολοι λεκέδες βγαίνουν μόνο με μπόνεη εμ.

 

Επίσης ενδοφλεβίως ώς εμβόλιο , ένας μπονεη εμ είναι το ιδανικό εμβόλιο για την φαλάκρα , ενώ 300 γραμμάρια μπόνεη εμ αντικαθιστούνε το μητρικό γάλα , ακόμα και το κίντερτε για όνομα του θεου.

 

 

(Πως τα πάω μαρία? καλα? καλα? :lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ηξερα εαν δεν χρησιμοποιουσα αυτο το ψευδωνυμο και εγραφα ως "απλος γονιος"

 

Εν πασει περιπτωσει, Μαρια, δεν με ενδιαφερει να σε γνωρισω απο κοντα ουτε και ως απλος γονιος.

 

Υ.Γ. [email protected] το προσωπικο μου mail για οσους συνγονεις δεν το εχουν δει απο το profile μου

 

Μαράκι μου σύμφωνα με τα γραφόμενα του υπέθεσα οτι είναι πατέρας!!! :?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?Είμαι πολύ ΜΗΤΣΟΣ δλδ???? :shock::shock::shock::shock::shock::oops::oops::oops::oops::roll::roll::roll::roll::wink::wink::wink::wink::):):):):)

 

(αν είμαι πες το μου σε πμ σε παρακαλώ) χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά φαντάζεσται εάν το Θέμα στο οποίο είχε γίνει εκείνος ο καλοκαιρινός ορυμαγδός με εμένα και την aria δεν λέγονταν "Εμβόλια και Προβληματισμοί" αλλά να μπορούσα π.χ. να το μετονομάσω "Ο Επιδημιολόγος εμβολιασμών απαντάει στις ανησυχίες περι εμβολιασμού"! Πόσους πόντους θα έπερνα ? Θέλει γενικώς προσοχή λοιπόν...

ΚΑΛΑ ΑΝ ΤΟ ΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΧΕΣ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΓΚΑ ΛΕΜΕ και θα μαθαινενα ολοι τα ΤΕΛΕΙΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!και Θα διαδηλωνα γυμνη στο συνταγμα και θα μας εβλεπαν τα καναλια (ημιγυμνο ουφο διαδυλωνει στο συνταγμα ):lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: (ευτυχως το ποστ αυτο εμβολια και προβληματισμοι ξεκηινησε με το αμιμητο ειχα σκυλα λυκαινα χαχαχαχαχαχαχ)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τα λειπα δεν τα σχολιαζω καθοτη εχω τοποθετηθει το ουφο!!!

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΧΛΩΡΙΝΗς ΣΥΓΓΡΗΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ????

(απλα θα ηθελα να πω οτι εμενα δεν με νοιαζουν τα αστραφτερα ρουχα και τα τελια πατωματα ...με νοιζει να χει το παιδι μου να πιει νερο σε καμια 20αρια χρονια που χλομω το κοβω αλλα απο την αλλη κανω οτι μπορω ! εσεις?)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά φαντάζεσται εάν το Θέμα στο οποίο είχε γίνει εκείνος ο καλοκαιρινός ορυμαγδός με εμένα και την aria δεν λέγονταν "Εμβόλια και Προβληματισμοί" αλλά να μπορούσα π.χ. να το μετονομάσω "Ο Επιδημιολόγος εμβολιασμών απαντάει στις ανησυχίες περι εμβολιασμού"! Πόσους πόντους θα έπερνα ? Θέλει γενικώς προσοχή λοιπόν...

ΚΑΛΑ ΑΝ ΤΟ ΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΧΕΣ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΓΚΑ ΛΕΜΕ και θα μαθαινενα ολοι τα ΤΕΛΕΙΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!και Θα διαδηλωνα γυμνη στο συνταγμα και θα μας εβλεπαν τα καναλια (ημιγυμνο ουφο διαδυλωνει στο συνταγμα ):lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: (ευτυχως το ποστ αυτο εμβολια και προβληματισμοι ξεκηινησε με το αμιμητο ειχα σκυλα λυκαινα χαχαχαχαχαχαχ)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τα λειπα δεν τα σχολιαζω καθοτη εχω τοποθετηθει το ουφο!!!

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΧΛΩΡΙΝΗς ΣΥΓΓΡΗΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ????

(απλα θα ηθελα να πω οτι εμενα δεν με νοιαζουν τα αστραφτερα ρουχα και τα τελια πατωματα ...με νοιζει να χει το παιδι μου να πιει νερο σε καμια 20αρια χρονια που χλομω το κοβω αλλα απο την αλλη κανω οτι μπορω ! εσεις?)

 

 

Αριακι μου αμα πας στο Σύνταγμα ημίγυμνη να μου το πεις νωρίτερα σε παρακαλώ να καλέσω τα κανάλια, τον Χαρδαβέλα και τον Λιακόπουλο!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα το μαιλ που μου είχαν στείλει!!!

 

Σας τα παραθέτω λίγα λίγα γιατί είναι πολλά.............παααααρα πολλά!!! (32 σελίδες σε doc)

 

Η καλή νοικοκυρά !

 

ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΑ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ

Για να καθαρίσετε μπρούτζινα είδη (ορειχάλκου). Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο, προσθέστε του αρκετό αλάτι, και τρίψτε τα σκεύη σας με αυτό. Τρίψτε τα με νωπό πανί μετά.

 

• ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΓΥΑΛΙ

Αν έχετε τραπέζι με γυάλινη επιφάνεια, χρησιμοποιείστε λίγες σταγόνες χυμό λεμονιού και τρίψτε τον με μια χαρτοπετσέτα. Θα αστράφτει!

 

• ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Θέλετε να παρασκευάσετε το δικό σας υγρό καθαρισμού του βαμπρίζ του αυτοκινήτου σας; Σημειώστε. Σε δύο κουταλιές της σούπας υγρό σαπούνι πιάτων και τρεις κούπες οινόπνευμα εντριβής (rubbing alcohol), προσθέστε αρκετό νερό για να συμπληρώσετε ένα γαλόνι. Άριστο για καθαρισμό και οιασδήποτε γυάλινης επιφάνειας.

 

• ΞΕΠΑΓΩΜΑ ΚΑΤΑΨΥΚΤΗ

Αν χρειάζεται να ξεπαγώνετε τον καταψύκτη σας συχνά, σημειώστε έναν τρόπο, που θα κάνει τη ζωή σας πολύ πιο εύκολη. Οταν τον ξεπαγώσετε, αλείψτε ή ψεκάστε τον με λίγο φυτικό λάδι. Ο πάγος θα βγαίνει σχεδόν μόνο του μετά.

 

• ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ

Θέλετε να διατηρήσετε τα ρούχα σας πιο πολύ; Πριν τα βάλετε στα άπλυτα, γυρίστε το μέσα-έξω, και αφήστε τα να αεριστούν πριν τα πλύνετε. Ο ιδρώτας μπορεί να κάνει τα ρούχα να μουχλιάσουν, κάτι που τα λεκιάζει και φθείρει!

 

• ΣΙΔΕΡΩΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ

Αν βάλετε ένα αλουμινόχαρτο κάτω από το κάλυμα της σιδερώστρας σας, το σιδέρωμά σας θα γίνεται πιο γρήγορα, αφού το σίδερο θα καίει περισσότερο! και η θερμοκρασία θα διατηρείται επί μακρώτερο.

 

• ΤΖΑΜΑΡΙΑ ΜΠΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΑΛΑΤΑ

Αν έχετε συρόμενες πόρτες στο μπάνιο σας και βαρεθήκατε να τις καθαρίζετε από τα άλατα του νερού ή υπολλείματα σαπουνιού, δοκιμάστε έναν άλλο τρόπο. Περάστε τες με ένα μαλακό πανί, νωτισμένο με BABY OIL. Θα γλυτώσετε από τους λεκέδες τουλάχιστον επί αρκετούς μήνες. Νερό, σαπούνι και όλα τα υπόλοιπα θα στραγγίζουν στη μπανιέρα σας, αφήνοντας τη τζαμαρία της πόρτας καθαρή.

 

• ΞΕΒΟΥΛΩΜΑ ΣΩΛΗΝΩΝ (1)

Ρίξτε στις σωλήνες αναβραστό ξύδι , σε μικρές συχνές ποσότητες. Αφήστε το 10-15 λεπτά, μετά ξεπλύνετέ το με αναβραστό νερό. Αν χρειαστεί επαναλάβετέ το.

 

• ΞΕΒΟΥΛΩΜΑ ΣΩΛΗΝΩΝ (2)

Ρίξτε στη σωλήνα μισή κούπα σόδα μαγειρική και μία κούπα ξύδι. Αφήστε το μείγμα να αφρίσει επί 10 λεπτά, και μετά αδειάστε μία τσαγέρα αναβραστό νερό.

 

• ΒΟΥΛΩΜΕΝΟΙ ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ

Ένας αποτελεσματικός τρόπος για τους βουλωμένους νεροχύτες με λίπη είναι να ρίξετε στη σωλήνα μια κούπα αλάτι και μια κούπα σόδα μαγειρικής και μετά αναβραστό νερό .

 

 

• ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΙΔΡΩΤΑ

Για να καθαρίσετε ρούχα λεκιασμένα από ιδρώτα. Τρίψτε τα με μείγμα αραιωμένου ξυδιού, ή αραιωμένου με νερό χυμό λεμονιού.

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΞΥΔΙ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ

Για να μαλακώσουν τα ρούχα σας, προσθέστε στο πλύσιμό τους, μισή κούπα σόδας. Στο ξέπλυμα τους μισή κούπα ξυδιού.

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ

Η σόδα καθαρίζει και απολυμαίνει χαλιά. Ένα ελαφρό στρώμα σόδας επάνω στο χαλί, αφήστε την επί μισή ώρα και μετά τραβήξτε την με την ηλεκτρική σκούπα.

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ

Μισή κούπα σόδας και μισή κούπα ξύδι κρατά τις σωληνώσεις υδραυλικών πάντα καθαρές, ενώ ταυτόχρονα τις απολυμαίνει.

 

• ΨΑΛΙΔΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Αν την άνοιξη μπάινουν ψαλίδες στο σπίτι σας , τρίψτε σε σκόνη, μερικά φύλλα βάγιας και σκορπίστε την σε σημεία που υποπτεύεστε ότι μπαίνουν οι ψαλίδες (πόρτες, παράθυρα). Δεν πρόκειται να ξαναπλησιάσουν!

 

• ΣΚΟΡΟΙ ΚΑΙ ΓΑΡΙΦΑΛΛΟ

Αποφύγετε την ναφθαλίνη για να φυλάξετε τα ρούχα σας από τον σκόρο. (Είναι καρκινογόνος ουσία). Βάλτε ανάμεσα στα ρούχα, τσέπες κλπ., ολόκληρα κομμάτια από το εξαίσιο μπαχαρικό, το γαρύφαλλο (cloves), αποτελεσματικό, ασφαλές, και μυρωδάτο.

 

• ΣΟΔΑ ΓΙΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ

Ξέρετε ότι σκορπώντας λίγη σόδα, σε χώρους που υποπτεύεστε ότι μπαίνουν ποντίκια στο σπίτι ή το γκαράζ, τα απομακρύνει; Αλλά μετά λίγες μέρες χρησιμοποιήστε την ηλεκτρική σας σκούπα και μαζέψτε την.

 

• ΕΝΤΟΜΑ / ΠΑΡΑΣΙΤΑ

Ενας μεγάλος αριθμός εντόμων και παρασίτων γενικά στα δένδρα και φυτά, εξολοθρεύεται με το εξής παρασκεύασμα: Μια κουταλιά της σούπας υγρό των πιάτων, μια κουταλιά σπορέλαιο, σε ένα γαλόνι νερού, ανακατέψτε το καλά και λούζετε με αυτό τα δένδρα και φυτά, μέσα και έξω απ' το σπίτι, κάθε μια ή δύο εβδομάδες

 

• ΓΥΜΝΟΣΑΛΙΓΓΑΡΟΙ

Αν έχετε γυμνοσαλίγγαρους (slugs) στον κήπο σας, βάλτε σε ένα βαθύ πιάτο, μια κούπα από μείγμα μισής μπύρας και μισού νερού. Η μυρωδιά θα τα προσελκύσει και το υγρό θα τα πνίξει.

 

• ΕΝΤΟΜΟΚΤΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟ

Σε τρεις κούπες νερού, προσθέστε δυο κουταλιές της σούπας λιωμένο σκόρδο, μισή κούπα τριμμένο μαϊντανό (ξηρό), βράστε το μείγμα μέχρις ότου μείνουν μόνο 2 κούπες νερού. Στραγγίξτε το και αφήστε το υγρό να κρυώσει. Ψεκάζετε με το μείγμα αυτό τα δένδρα και φυτά ή λαχανικά σας, είναι αποτελεσματικό για ένα μεγάλο αριθμό εντόμων, φθηνό, και προ παντός αβλαβές για την υγεία σας.

 

• ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΗΓΑΝΙΣΜΑΤΟΣ

1. Μεσαία, 130-145 βαθμούς Κελσίου για τηγανιτά που περιέχουν πολύ νερό όπως πατάτες και άλλα λαχανικά.

2.Υψηλή, 155-170 βαθμούς Κελσίου για αλευρώματα ή βουτηρωμένα.

3. Πολύ υψηλή, 175-190 βαθμούς Κελσίου για μικρού μεγέθους ψαρικά, όπως καλαμαράκια, κροκέττες κ.ά.

 

• ΜΑΥΡΑ ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ ΡΟΥΧΑ

Αν τα μαύρα βαμβακερά ρούχα σας (μπλούζες, παντελόνια, φούστες) έχουν ατονίσει και το μαύρο χρώμα τους έχει χάσει την "έντασή" του, προσθέστε στον κύκλο 'ξεπλύματος" του πλυντηρίου σας 2 κούπες έτοιμου μαύρου δυνατού καφέ.

 

• ΔΙΣΚΑΚΙΑ CD ΚΑΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ

Αν μερικά ψηφιακά δισκάκια σας (CDs), έχουν γρατζουνιστεί ή λερωθεί, με αποτέλεσμα να "πηδούν" όταν τα παίζετε, μην απελπίζεστε: Απλώστε στην καλή επιφάνειά του και τρίψτε ελαφρά με το δάχτυλό σας λίγη οδοντόπαστα συνηθισμένη (όχι την διαυγή gel). Αφήστε την 5 λεπτά, και μετά σκουπίστε την με ένα νωπό μαλακό χνουδωτό πανί.

 

• ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΞΥΔΙ

Ένας άριστος τρόπος αποσμητικού των φούρνων μικροκυμάτων (microwave) είναι, μία κούπα ξύδι, ανοίγετε τον φούρνο μέχρι να βράσει, βρέχετε ένα πανί με το ζεστό ξύδι και σκουπίζετε το εσωτερικό του φούρνου.

 

• ΚΕΡΙ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ

Αν φυλάξετε τα κεριά στο ψυγείο μερικές ώρες πριν τα ανάψετε, διαρκούν πολύ περισσότερο.

 

• ΚΕΡΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Κερί που έσταξε σε κηροπήγια ή άλλα αντικείμενα, βγαίνει πολύ εύκολα, αν τα τοποθετήσετε στη κατάψυξη μερικές ώρες.

 

• ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΣΤΑ ΓΥΑΛΙΚΑ

Εχετε καθρέπτες ή γυαλικά που έχουν γρατζουνιές; Δοκιμάστε να τρίψετε επάνω στις γρατζουνιές λίγη απλή οδοντόπαστα (όχι την gel) με ένα μαλακό ύφασμα! Κάνει θαύματα!

 

• ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΤΡΙΞΙΜΟ

Βάλτε λίγο σπρέϊ σιλικώνης (silicon) που θα το βρείτε στα σιδηροπωλεία, στις κλειδώσεις της βάσης του κρεββατιού για να μην τρίζει το κρεββάτι σας κάθε φορά που αλλάζετε πλευρό !!

 

• ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΣ

Αν έχετε πετσέτες με χτυπητούς χρωματισμούς και θέλετε να τις διατηρήσετε όμορφες, προσθέστε στο πρώτο πλύσιμό τους μια κούπα αλάτι στο νερό. Το αλάτι σταθεροποιεί τα χρώματα, που πλέουν, θα παραμείνουν ζωντανά και έντονα επί πολύ περισσότερο χρόνο!

 

• ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΜΠΑΝΙΟΥ ΚΑΘΑΡΕΣ

Για να διατηρήσετε τις πετσέτες μπάνιου ή προσώπου όσο πιο απορροφητικές γίνεται, βεβαιωθείτε ότι έχουν ξεπλυθεί στην εντέλεια απ' το σαπούνι. Μια κούπα λευκό ξύδι στο ξέπλυμά τους αφαιρεί όλα τα ίχνη του σαπουνιού.

 

• ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΛΕΡΩΜΕΝΟΙ

Αν είναι λερωμένοι οι καναπέδες σας και θέλετε να τους καθαρίσετε , βρέξτε ένα μαλακό πανί σε ένα διάλυμα αμμωνίας και νερού . Η αναλογία πρέπει να είναι ένα προς ένα . Τρίψτε κοντρά στο πέλος . Στη συνέχεια , σκουπίστε τους με ένα στεγνό πετσί και αφήστε τους να στεγνώσουν .

 

• ΒΕΛΟΥΔΙΝΟΙ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ

Για να διατηρήσετε το βελούδο των καναπέδων σας καθαρό και απαλό σαν καινούργιο , τρίψτε τους μια φορά την εβδομάδα με υγρό πανί ( σαν αυτό που χρησιμοποιείτε για να στεγνώσετε το αυτοκίνητο , μετά το πλύσιμο ) και μετά σκουπίστε καλά με ένα στεγνό βαμβακερό πανί.

 

• ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΤΣΙΓΑΡΟΥ

Το χειμώνα που ανάβει το καλοριφέρ , τοποθετήστε πάνω ένα μικρό γυάλινο μπολ με νερό και λίγο ξίδι .Το ξίδι "διαλύει " τις μυρωδιές του τσιγάρου και κάνει πιο υγιεινή την ατμόσφαιρα .

 

• ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ

Ρίξτε στα τασάκια λίγη βανίλια σε σκόνη . Έτσι , κάθε φορά που θα σβήνετε τα τσιγάρα σας θα μυρίζει βανίλια , εξουδετερώνοντας την τσιγαρίλα . Το ίδιο μπορείτε να εφαρμόσετε και στα τασάκια του αυτοκινήτου .

 

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

συνέχεια...............

 

ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ

Αν τα νουλάπια της κουζίνα σας μυρίζουν κλεισούρα , βράστε ένα φλιτζάνι φρέσκο γάλα και βάλτε το στο χαμηλότερο ράφι του ντουλαπιού . Κλείστε καλά την πόρτα και αφήστε το γάλα να κρυώσει . Όταν κρυώσει και ανοίξετε την πόρτα θα διαπιστώσετε ότι η μυρωδιά της κλεισούρας θα έχει εξαφανιστεί .

 

• ΞΥΛΙΝΑ ΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΑ

Για να μην φουσκώσουν από το πλύσιμο και καταστραφούν γρήγορα τα ξύλινα σκεύη της κουζίνας σας , πριν τα χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά , περάστε τα με ένα βουρτσάκι βουτηγμένο σε λίγο λάδι . Σκουπίστε τα απαλά με χαρτί κουζίνας και αφήστε τα έτσι για 24 ώρες . Κάθε φορά που το ξύλο σάς φαίνεται στεγνό , επαναλαμβάνετε αυτή τη διαδικασία .

 

• ΞΥΛΙΝΑ ΣΚΕΥΗ ΚΟΥΖΙΝΑΣ

Μην βάζετε ποτέ στο πλυντήριο πιάτων τα ξύλινα σκεύη της κουζίνας σας ( κουτάλες μπολ , γουδιά , σανίδες για το κόψιμο κλπ.). Οι υψηλές θερμοκρασίες θα κάνουν το ξύλο να "σκάσει " πολύ πιο γρήγορα .

 

• ΤΕΝΤΟΠΑΝΟ ΚΑΙ ΤΡΥΠΑ

Αν έχει τρυπήσει το τεντόπανο καλύψτε την τρύπα ράβοντας πάνω της ένα κομμάτι από το ίδιο τεντόπανο ( αν είστε προνοητικοί και έχετε κρατήσει ) ή ένα κομμάτι καραβόπανο , το οποίο θα έχετε κόψει στρογγυλό , λίγο μεγαλύτερο από την τρύπα για να μπορεί να στερεωθεί καλύτερα .

 

• ΤΕΝΤΟΠΑΝΟ ΚΑΙ ΞΗΛΩΜΑ

Σε περίπτωση που η τέντα έχει ξηλωθεί , διορθώστε τη ζημιά ράβοντας το προβληματικό σημείο με μια σακοράφα , στην οποία θα έχετε περάσει κερένιο σπάγκο .

 

• ΤΕΝΤΟΠΑΝΟ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ

Αν το τεντόπανό σας έχει χάσει σε κάποια σημεία την αδιάβροχη επίστρωσή του , η ζημιά θα αποκατασταθεί αν περάσετε τα σημεία αυτά με ένα διαφανές υλικό υγρής σιλικόνης , που θα βρείτε σε μορφή σπρέι ή βαφής στα χρωματοπωλεία .

 

• ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ

Στο σπίτι σας αποφύγετε τον κεντρικό φωτισμό και δημιουργήστε ατμόσφαιρα με φωτιστικά δαπέδου και επιτραπέζια , ακόμη και με φωτάκια - γιρλάντες ή φαναράκια .

 

• ΚΑΘΙΣΤΙΚΌ

Ζεστάνετε το χώρο του καθιστικού σας βάζοντας στον καναπέ μαξιλάρια και ριχτάρια σε απαλές αποχρώσεις με έντονα σχέδια . Τολμήστε να συνδυάσετε υφάσματα καρό , ριγέ και λουλουδάτα μαζί .

 

• ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ

Αν έχετε παράθυρο στην κουζίνα σας τοποθετήστε μία ζαρντινιέρα στο περβάζι του . Φυτέψτε βασιλικό , μαϊντανό , άνηθο , δενδρολίβανο , όποια αρωματικά βότανα σας αρέσουν και θέλετε να χρησιμοποιήσετε στην κουζίνα σας .

 

• ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ ΚΑΙ ΦΥΤΑ

Στην ζαρντινιέρα μην φυτέψετε φυτά στο ίδιο ύψος . Προσπαθήστε να κρατήσετε κάποια ισορροπία , βάζοντας στις άκρες της ζαρντινιέρας χαμηλά κρεμαστά φυτά και στο κέντρο της πιο φουντωτά , ψηλά φυτά .

 

• ΜΠΑΝΙΟ

Στο μπάνιο σας χρησιμοποιείστε ποτ πουρί από ξερά λουλούδια , και νερό με περγαμόντο που φρεσκάρει και τονώνει .

 

• ΚΕΡΙΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ

Καθαρίστε την ατμόσφαιρα του σπιτιού από τις άσχημες μυρωδιές και τον καπνό , αγοράζοντας αρωματικά κεριά με μυρωδιές που γαληνεύουν , όπως το άρωμα πορτοκαλιού , το γιασεμί , η λεβάντα .

 

• ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ

Στρώστε το τραπέζι σας με σερβίτσια σε χρώματα κόκκινο και πορτοκαλί , γιατί σύμφωνα με τη χρωματολογία , αυτά τα χρώματα επηρεάζουν τις διαθέσεις και τις αντιδράσεις μας . Το κόκκινο και το πορτοκαλί βοηθούν την όρεξη και την πέψη .

 

• ΚΟΥΖΙΝΑ

Δώστε έναν άλλο αέρα στην κουζίνα σας . Αν οι τοίχοι σας είναι άδειοι , κρεμάστε πίνακες , μεγάλους , μικρούς , με κορνίζες χοντρές και χρωματιστές . Αγοράστε αξεσουάρ κουζίνας σε έντονα χρώματα και τοποθετήστε τα σε εμφανή ράφια . Η έξυπνη μείξη χρωμάτων μπορεί να μεταμορφώσει τον χώρο .

 

• ΨΥΓΕΙΟ

Για να βελτιώσετε την εικόνα του παλιού λευκού ψυγείου σας κολλήστε στην επιφάνεια της πόρτας του μια αφίσα ή γεμίστε το με χρωματιστά και αστεία μαγνητάκια .

• ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ

Στο "ευαίσθητο" κομμάτι πίσω από την ηλεκτρική κουζίνα βάλτε ένα κομμάτι τζάμι για πιο "αόρατο " αποτέλεσμα .

 

• ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΦΥΛΛΑ

Αν θέλετε να πλύνετε τα φύλλα των φυτών σας και να τους δώσετε μια γυαλάδα, προσθέστε σε ένα γαλόνι νερού, μισή κούπα σόδα μαγειρικής και ένα κουταλάκι γλυκού λάδι. Ανακατέψτε τα καλά και ψεκάστε με αυτό όλα τα φυτά σας, εκτός από αυτά με χνουδωτά φύλλα.

 

• ΣΤΥΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΙ

Κρατάτε στυλούς ή μαρκαδόρους πάντα με την μύτη προς τα κάτω (σε ένα βάζο ή ποτήρι). Θα διαρκέσουν περισσότερο και θα είναι πάντα έτοιμοι να γράψουν .

 

• ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΞΥΔΙ

Ξύδι και αλάτι, είναι αποτελεσματικό, φθηνό και ακίνδυνο μείγμα για να εξολοθρέψετε τα διάφορα παράσιτα χορτάρια του κήπου ή γρασιδιού σας .

 

• ΔΕΝΔΡΑ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΑ

Τώρα την άνοιξη, αν θέλετε τα δένδρα του κήπου σας να αναπτυχθούν γρηγορότερα, βοηθείστε τα να αρχίσουν να κυκλοφορούν τους χυμούς των πιο ελεύθερα! Διπλώστε μια εφημερίδα σε ρόλο, και χτυπάτε με αυτόν τον κορμό του δένδρου, από το χώμα μέχρι τα κλαδιά, γύρω-γύρω.

 

• ΜΠΟΓΙΑ ΦΡΕΣΚΙΑ

Τελειώσατε το βάψιμο του σπιτιού σας και σας περίσσεψε μπογιά; Μπορείτε να την κρατήσετε φρέσκια επί χρόνια, αν σκεπάσετε το δοχείο με ένα φύλλο πλαστικού, μετά κλείσετε το σκέπασμά του χτυπώντας με ένα σφυρί, και κρατήστε το αναποδογυρισμένο.

 

• ΚΕΡΙΑ

Τα κεριά που ανάβετε στο σπίτι μπορούν να διαρκέσουν περισσότερο, αν πριν τα ανάψετε τα κρατήσετε στην κατάψυξη επί 30 λεπτά, και αν κρατάτε το φυτίλι πολύ κοντό

 

• ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΦΡΕΣΚΑ

Διατηρείστε τα λουλούδια στο βάζο σας φρέσκα και δροσερά επί μεγάλο διάστημα με ένα μείγμα όπως: σε ένα λίτρο νερού, διαλύστε δύο κουταλιές της σούπας ζάχαρη και δύο κουταλιές λευκό ξύδι.

 

• ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

Ο καθαρισμός του φούρνου είναι από τις πλέον σκληρές εργασίες στο σπίτι γι' αυτό απαιτούνται καi σκληρά χημικά. Χρησιμοποιήστε ακίνδυνα υλικά όπως αλάτι, σόδα, και Borax.Βάλτε 2 κουταλιές σούπας υγρό σαπούνι, 2 κουταλιές Borax, ανακατέψτε το και φυλάξετέ το σε ένα πλαστικό μπουκάλι ψεκάσματος. Με το μείγμα αυτό μπορείτε να ψεκάζετε το φούρνο και να τα αφήνετε 20 λεπτά. Μετά τρίψτε τον.

 

• ΦΟΥΡΝΟΣ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ

Αν τρέξουν λάδια, λίπη ή υγρά κατά το μαγείρεμα στο φούρνο σας , καθαρίστε τα αμέσως, πριν προλάβουν να καούν, οπότε δε θα χρειαστεί να καταφύγετε στα τοξικά σπρέϊς.

 

• ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

Αν λοιπόν σας χύθηκαν υγρά ή φαγητά καθόσον ο φούρνος είναι ακόμα ζεστός, απλώστε ένα στρώμα αλάτι και σόδα μαγειρικής, επάνω τους. Αν έχουν ξεραθεί βρέξτε τα λίγο πριν. Όταν κρυώσει ο φούρνος ξύστε τα σημεία εκείνα και πλύνετέ τα μετά.

 

• ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΛΑΣΤΡΕΣ

Αποφεύγετε την τοποθέτηση φυτών πάνω στα χαλιά και τις μοκέτες, γιατί γύρω από τη γλάστρα υπάρχει υγρασία που μπορεί να δημιουργήσει ανεπανόρθωτη ζημιά. Χρησιμοποιήστε ειδικά πιατάκια για τις γλάστρες (όχι πήλινα).

 

• ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΜΑ

Τα χαλιά που θα φυλαχτούν χωρίς να πλυθούν, πρέπει πρώτα να σκουπιστούν πολύ καλά. Κατόπιν για μεγαλύτερη προστασία τοποθετήστε τα σε υφασμάτινη θήκη στην οποία θα βάλετε καμφορά τυλιγμένη σε ύφασμα ή χαρτί. Προσοχή : Δεν πρέπει η καμφορά να έρθει σε επαφή με το xαλί, γιατί υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης των χρωμάτων. Αποφύγετε την φύλαξη των χαλιών σε υγρές και ανώμαλες επιφάνειες.

 

• ΧΑΛΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΛΙΑΣΜΑ

Το μούλιασμα των χαλιών είναι απαγορευμένο για όλα τα χειροποίητα χαλιά. Το στέγνωμα των χαλιών πρέπει να γίνεται ακαριαία, γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ένα χρώμα να μην είναι τόσο σταθερό και να χρωματίσει τα υπόλοιπα. Επίσης, η υγρασία στο εσωτερικό τους αποτελεί έναν από τους κυριότερους παράγοντες φθοράς του πέλους.

 

• ΧΑΛΙ ΚΑΙ "ΦΡΕΣΚΑΡΙΣΜΑ"

Μια απλή λύση για το "φρεσκάρισμα" του χαλιού είναι ο καθαρισμός του με λευκό ξύδι και νερό (ένα μέρος λευκό ξύδι προς τρία μέρη νερό). Το ξύδι είναι κατάλληλο για τη συντήρηση του χαλιού , για την αντιμετώπιση τοπικών λεκέδων και τέλος, προσθέτει μια ξεχωριστή γυαλάδα στα χρώματά του και τα αναζωογονεί.

 

• ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΧΑΛΙΩΝ

1.Με Αμμωνία : Αναμείξτε δύο κουτάλια σούπας της οικιακής αμμωνίας σε ένα φλιτζάνι νερού.

2.Με ξίδι : Αναμείξτε ένα φλιτζάνι άσπρο ξίδι σε δύο φλιτζάνια νερό.

Επίσης το χλιαρό νερό πρέπει να χρησιμοποιηθεί στις περισσότερες περιπτώσεις για να ξεπλύνει τις καθαριστικές λύσεις από την ίνα. Η αποτυχία να ξεπλυθούν, μπορεί να προκαλέσει την επιταχυνόμενη ακαθαρσία.

 

• ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΟ ΧΑΛΙ

Όταν το χαλί λερωθεί από λάδι ή από σάλτσες, αφαιρέσετε τον λεκέ ως εξής: Απορροφήστε αρχικά το λεκέ με χαρτί κουζίνας. Έπειτα απλώσετε λίγο υγρό πιάτων στο σημείο του λεκέ. Τέλος αφαιρέστε το με υγρό πανί.

 

• ΜΕΤΑΞΩΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ

Τα μεταξωτά υφάσματα μην τα στεγνώνεται ποτέ στον ήλιο .

 

• ΜΑΛΛΙΝΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ

Για να ξαναβρούν τη φόρμα τους τα μάλλινα , αφήστε τα να απολαύσουν την υγρασία των υδρατμών του..μπάνιου σας μακριά όμως από θερμαντικά σώματα, καλοριφέρ κλπ.

 

• ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΡΙΑ

Τα ακρυλικά, πολυέστερ, ρεγιόν υφάσματα δεν τα πάνε καθόλου καλά με τις σκουριές. Κρατήστε τες μακριά τους.

 

...............................................................................

 

 

κορίτσια και αγόρια όποιος θέλει αυτή τη λίστα να μου στείλει πμ με το μαιλ του γιατί δεν ξέρω αν μπορώ (ή αν κάνει) να τα βάλω όλα!! (μην γεμίσω ενα κάρο σελίδες)

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

(απλα θα ηθελα να πω οτι εμενα δεν με νοιαζουν τα αστραφτερα ρουχα και τα τελια πατωματα ...με νοιζει να χει το παιδι μου να πιει νερο σε καμια 20αρια χρονια που χλομω το κοβω αλλα απο την αλλη κανω οτι μπορω ! εσεις?)

 

 

Αριανη καλη μου αυτο γιατι το εγραψες με μικρη γραμματοσειρα???

 

Με μεγαλη κοριτσι μου επρεπε να την γραψεις γιατι ειναι πολυ σημαντικο..

 

Τι κανουμε???? χμ καλη ερωτηση, ΤΟ θεμα ειναι ποσο ενημερωμενοι ειμαστε.........

 

 

Dmt καλη μου φιλεναδιτσα, ολα ωραια και καλα το κατεβατο μου μας εβαλες αλλα πως θα το θυμομαστε ???? :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΑ ΚΑΝΕΙΣ BUNGEE JUMPING??????? Πώς μπόρεσες να το κρύψεις αυτό από εμένα?????????? Δε ντρέπεσαι να με κοιτάς στα μάτια? Με απογοήτευσες.............

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο προιόν που πωλείται, στο οποίο οι ιδιοι οι επαγγελματίες μπορουν να συζητήσουν για αυτό μέσα απο αυτό το φόρουμ, είναι οι μάρσιπποι αγκαλιάς, για τον λόγο ότι προωθούν το attachment parenting. (βλέπε eyapap, sstamoul, κτλ)

 

Μέχρι τώρα δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους εξαίρεση.

 

 

Με όλο το σεβασμό ... ποσο σίγουρη εισαι για αυτο που γράφεις ... γιατι εμένα κάτι άλλο έχει πεσει στην αντίληψή μου ...

 

Προσωπικά εχω δεχτει ομαδικό πμ απο μέλος που διαφημίζει τα προιόντα που πουλάει ... φαντάζομαι δεν ειμαι η μόνη που το δέχτηκε ... εξάλλου δεν ειναι και κάτι που γινεται κρυφα ...

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα με όλο αυτό ... αν θελω να δώσω σε κάτι σημασία δίνω, αν οχι το αγνοώ ... απλά δεν μπορώ να καταλάβω που μπαίνει το όριο της διαφήμισης και πως ...

 

Για μενα είτε επιτρέπουμε σαν φόρουμ τη διαφήμιση και την πώληση προιόντων είτε όχι ... μεση λυση δεν υπάρχει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

(απλα θα ηθελα να πω οτι εμενα δεν με νοιαζουν τα αστραφτερα ρουχα και τα τελια πατωματα ...με νοιζει να χει το παιδι μου να πιει νερο σε καμια 20αρια χρονια που χλομω το κοβω αλλα απο την αλλη κανω οτι μπορω ! εσεις?)

 

 

Αριανη καλη μου αυτο γιατι το εγραψες με μικρη γραμματοσειρα???

 

Με μεγαλη κοριτσι μου επρεπε να την γραψεις γιατι ειναι πολυ σημαντικο..

 

Τι κανουμε???? χμ καλη ερωτηση, ΤΟ θεμα ειναι ποσο ενημερωμενοι ειμαστε.........

 

 

Dmt καλη μου φιλεναδιτσα, ολα ωραια και καλα το κατεβατο μου μας εβαλες αλλα πως θα το θυμομαστε ???? :D:D:D:D:D

 

Είσαι και ξανθιά και δεν μπορώ να σου γράψω και τίποτα!! Βρε βλαμμένη εχω γράψει ότι οποια θέλει να μου στειλει μαιλ με πμ να της στειλω την λιστα ή αν θέλει κάνει copy αυτα που εχω βάλει αλλα σου το λέω πάλι για να ξέρεις!!!! ειναι ούτε το 1/5 απο αυτα που εχω!!!!

 

Θα σου τα στειλω με μαιλ μην μου κουράζεσαι

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο προιόν που πωλείται, στο οποίο οι ιδιοι οι επαγγελματίες μπορουν να συζητήσουν για αυτό μέσα απο αυτό το φόρουμ, είναι οι μάρσιπποι αγκαλιάς, για τον λόγο ότι προωθούν το attachment parenting. (βλέπε eyapap, sstamoul, κτλ)

 

Μέχρι τώρα δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους εξαίρεση.

 

 

Με όλο το σεβασμό ... ποσο σίγουρη εισαι για αυτο που γράφεις ... γιατι εμένα κάτι άλλο έχει πεσει στην αντίληψή μου ...

 

Προσωπικά εχω δεχτει ομαδικό πμ απο μέλος που διαφημίζει τα προιόντα που πουλάει ... φαντάζομαι δεν ειμαι η μόνη που το δέχτηκε ... εξάλλου δεν ειναι και κάτι που γινεται κρυφα ...

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα με όλο αυτό ... αν θελω να δώσω σε κάτι σημασία δίνω, αν οχι το αγνοώ ... απλά δεν μπορώ να καταλάβω που μπαίνει το όριο της διαφήμισης και πως ...

 

Για μενα είτε επιτρέπουμε σαν φόρουμ τη διαφήμιση και την πώληση προιόντων είτε όχι ... μεση λυση δεν υπάρχει ...

 

 

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω τότε να στείλεις μύνημα στην διαχείριση φανερώνοντας το μέλος που χρησιμοποίησε το φόρουμ κατ αυτό το τρόπο.

Συνήθως τα ίδια τα μέλη μας λένε εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο,

γιατί αυτό φυσικά και είναι ενάντια στους κανόνες, και γίνεται εν αγνοία μας.

 

Για να είναι ενημερωμένη η διαχείριση για κάθε πμ θα πρέπει να υπάρχει καθεστώς κατασκοπείας, κάτι που ούτε θέλουμε ούτε θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Για αυτό είναι πολύ σημαντικό τα ίδια τα μέλη να ειδοποιείτε όταν βλέπετε ότι κάποιος σας προσεγγίζει κατ αυτό το τρόπο.

 

Προσωπικά εχω δεχτει ομαδικό πμ

Διευκρίνιση, δεν μπορεί κάποιος να στείλει μαζικό πμ. Στέλνει σε όσα μέλη επιλέγει manually. (πατάει καθε φορά το κουμπάκι δηλαδή)

 

Δεν υπάρχει κάποια τέτοια ρυθμιση στο σύστημα δηλαδή, ούτε και ο admin δεν μπορεί να στείλει μαζικό πμ. υπάρχει μόνο μαζικό εμαιλ το οποίο στέλνεται στα μέλη μια δυο φορές το μήνα.

 

Είμαι απολύτως σίγουρη λοιπόν ότι οποιοδήποτε μέλος κάνει κάτι τέτοιο, χάνει αυτόματα την δυνατότητα να στέλνει πμ, εάν μετά απο παρατήρηση, έχει φανεί ότι συνεχίζει τέτοια δραστηριότητα.

(Μας γίνει τέτοια ενημέρωση).

 

Με όλο το σεβασμό ... ποσο σίγουρη εισαι για αυτο που γράφεις ... γιατι εμένα κάτι άλλο έχει πεσει στην αντίληψή μου ...

 

θεωρείς δηλαδή ότι εμείς επιτηδες κάνουμε εξαίρεση σε κάποιους?

 

ελπίζω να αρκεί η απάντησή που γράφω πιο πάνω, αν όχι ευχαρίστως να απαντήσω σε επόμενη ερώτηση.

 

... εξάλλου δεν ειναι και κάτι που γινεται κρυφα ...

 

τα πμ ειναι προσωπικά.

τα βλέπει μόνο ο αποστολέας και ο παραλήπτης.

 

άρα φυσικά και γίνεται κρυφά! .....

 

ελπίζω να αρκεί η απάντησή που γράφω πιο πάνω, (για το καθεστώς κατασκοπείας) αν όχι ευχαρίστως να απαντήσω σε επόμενη ερώτηση.

 

ελπίζω να σε κάλυψα.

σε αυτό το τόπικ στις ανακοινώσεις,

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1941

 

υπάρχει αυτή η επικεφαλίδα

 

Διαφήμιση μέσω πμ

 

Στο φόρουμ της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων, η συστηματική αυτοδιαφήμιση, ή διαφήμιση άλλου ιστοχώρου η υπηρεσιών μέσω προσωπικών μυνημάτων στα μέλη, δεν επιτρέπεται.

 

τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια πμ, δήθεν σε φιλικη βάση, αλλά που στην ουσία προωθούν υπηρεσίες,

παρακαλούνται να μας ειδοποιούν για να ενημερώνουμε τα μέλη που προβαίνουν σε αποστολή διαφημιστικών πμ ότι κάτι τέτοιο δεν είναι αποδεκτό.

 

 

μέλη που διαφημίζονται με πμ,

 

χρησιμοποιούν το σιτε, και το κάνουν για να μην ξοδέψουν χρήματα για να προβληθούν με τον κανονικό τρόπο που γίνεται κανονικά μια διαφήμιση - επι πληρωμή.

 

και για να ξεκαθαρίσω απο τώρα κάθε λογής σκέψεις, η εταιρεία σαν αστική μη κερδοσκοπική δικαιούται να κόβει τιμολογια παροχης υπηρεσιων και ειναι ενταγμένη στον ΦΠΑ,

και όλα αυτά ειναι νόμιμα για να συντηρηθεί η ίδια η εταιρεία και να εκπληρώσει τους στόχους της, να αποκτήσει έδρα, έμμισθο προσωπικό για να λειτουργήσει, μιας και όπως ξέρετε ίσως μερικοί, αυτή τη στιγμή όλοι εργάζονται εθελοντικά, και το σιτε έχει στηθεί με χρήματα απο την τσέπη μου εξολοκλήρου, και ναι δεν εχω μπλοκ επιταγών.

 

όποιος θέλει ας ρωτήσει τον φοροτεχνικό του για τα παραπάνω.

 

ελπίζω να σας κάλυψα οτι ερωτήματα μπορεί να προέκυψαν.

 

Ολγ@ ελπίζω να στείλεις αυτά που γνωρίζεις στους διαχειριστές,

καθώς όλοι όσοι κάνουν αυτό το πράγμα, εκμεταλλεύονται την ελευθερία και την απουσία καθεστώτος κατασκοπείας.

 

εάν θέλετε όλοι να λειτουργεί αυτό έτσι, παρακαλώ βοηθήστε με τον δικό σας τρόπο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αγαπητή Μαρία Στυλιανάκη αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου για την τελευταία δημοσίευση που έκανες.

Τα πμ είναι προσωπικά μηνύματα και δεν πρόκειται να παραμείνουν προσωπικά αν ο καθένας ρουφιανεύει τον άλλον στους administrators για το ότι του έστειλε πμ με προϊόντα και υπηρεσίες.

 

Όποιος στο κάτω κάτω δεν θέλει να διαβάζει τέτοια μηνύματα μπορεί πολύ απλά να το πει στον άνθρωπο που του έστειλε το μήνυμα και άμα θέλει επίσης, ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ, να τσακωθεί μαζί του για αυτό.

 

To ταχυδρομείο μας όμως θα πρέπει να παραμένει ΔΙΚΟ ΜΑΣ. Αρα είναι πρόβλημα μας το πως θα το φυλάμε από περιττά μηνύματα.

 

Το να αναγάγουμε την ρουφιανιά ως μέσω για την τήρηση της τάξης νομίζω ότι μας πάει σε άλλες εποχές. Από την άλλη δε, θεωρώ ότι εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να φυλάσσουμε τους εαυτούς μας από τέτοια φαινόμενα, να έχουμε γνώμη και άποψη, και να μην περιμένουμε κανέναν κηδεμόνα να μας επιβλέψει, ή να έχει το "μάτι" του, (τουτέστιν την κατασκοπεία του, την κάμερα του κατ' επέκταση κτλ ) για να επιβάλει τον νόμο και την τάξη στους ΟΙΚΕΙΩΘΕΛΩΣ κηδεμονευόμενους του.

 

Επίσης δεν είναι αληθές ότι οι administrators δεν μπορούν να διαβάσουν τα πμ. Μπορούν σε ορισμένες πλατφόρμες ιστοσελίδων, όπως μπορούν επίσης και αν δεν υπάρχει σωστή κωδικοποίηση, να έχουν και τα passwords των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διευκρίνιση, δεν μπορεί κάποιος να στείλει μαζικό πμ. Στέλνει σε όσα μέλη επιλέγει manually. (πατάει καθε φορά το κουμπάκι δηλαδή)

 

Με τον όρο ομαδικο πμ που χρησιμοποίησα, εννοω ότι ελαβα πμ που το κειμενο του δεν απευθυνεται προσωπικά μονο σε έμενα, αλλα ειναι ενα τυποποιημενο κειμενο διαφημισης που απευθυνεται σε πολλούς ... τωρα αν το έχει στειλει κανεις με ένα κλικ ή πολλά δεν κανει για μενα την διαφορά.

 

θεωρείς δηλαδή ότι εμείς επιτηδες κάνουμε εξαίρεση σε κάποιους?

 

Οχι δεν ειπα ποτέ ότι κάνετε επιτηδες εξαιρέσεις σε κάποιους ... αυτό που ειπα ειναι πως ειναι πολυ μπερδεμένα κατ΄εμέ τα όρια της διαφήμισης που ισχύουν μεσα στο φορουμ ... δεν κατανοω το διαχωρισμο ... γιατι να επιτρέπεται να "πουλαει" τις γνωσεις του ο δάσκαλος, ο λογοθεραπευτής, ο γιατρός, η αισθητικός και να μην επιτρέπεται αυτο στον χημικό ...

 

τα πμ ειναι προσωπικά.

τα βλέπει μόνο ο αποστολέας και ο παραλήπτης.

 

άρα φυσικά και γίνεται κρυφά! .....

 

Η συγκεκριμένη διαφημιση και διακίνηση προιόντων που αναφέρομαι εγώ δεν γινεται μονο απο πμ, γινεται και φανερα και σε καποιο τοπικ με την επωνυμια της εταιρείας .... αυτο εννοούσα στο οτι δεν γινεται κρυφά

Αν κανεις μια γύρα θα το βρεις δεν ειναι καθόλου δύσκολο ...:wink:

 

Και κλείνοντας να πω για να μην παρεξηγηθώ ... προσωπικα δεν με ενοχλεί ουτε η διαφήμιση, ούτε η πώληση μέσα στο φορουμ ... μπορεί και εγω η ίδια καποια στιγμή αν το θελήσω να έρθω σε επικοινωνία με κάποιον από όλους αυτους και να αγοράσω κάτι αν κρίνω ότι με συμφέρει ... επισης μπορώ να αγνοήσω τα διαφημιστικα πμ όπως λεει και η ms ή να στείλω μόνη μου ένα πμ σαν απαντηση αν θεωρώ οτι με ενοχλούν ...

 

Αυτο που με ενοχλει ξαναλέω είναι να τα επιλεκτικα όρια της διαφήμισης ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη διαφημιση και διακίνηση προιόντων που αναφέρομαι εγώ δεν γινεται μονο απο πμ, γινεται και φανερα και σε καποιο τοπικ με την επωνυμια της εταιρείας .... αυτο εννοούσα στο οτι δεν γινεται κρυφά :wink:

Αν κανεις μια γύρα θα το βρεις δεν ειναι καθόλου δύσκολο ...

 

Αυτο το μυν.εχει ερθει και σε μενα. Ναι υπαρχει τοπικ προιοντα weleda.Αυτο δηλ.δεν ειναι διαφημιση? Προφανεστατα παιζει ρολο οτι τα συγκεκριμενα προιοντα δεν ειναι τοσο επιβλαβη για την υγεια του συνολου σαν αυτα που χρησιμοποιουμε καποιοι απο εμας τους κοινους θνητους.

Η αληθεια ειναι το εγω στην αρχη νομιζα οτι καταλαθος εσταλη αυτο το μυν σε'μενα,αλλα τωρα βλεπω οτι τελικα δεν ηταν και τοσο καταλαθος. :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ok

υπαρχει και ποστ με τιτλο εμβολιο rotarix κι αυτο ειναι διαφημιση για τα εμβολια και μαλιστα συγκαικρημενης μαρκας

και βεβαια υπαρχει και ποστ με την ομοιπαθητικη που εμεσα διαφημιζει εναν συγκακρημενο τροπο ιασης

υπάρχει και ποστ με συνατγες που εμεσα διαφημιζουν τα κοτοπουλα λεμε τωρα (αρα την καταναλωση κρεατος και πουλερικον - ε να μην τα παρει ο χορτοφαγος τωρα ε? να μην τα παρει ? χαχαχαχχαχα)

ξανθια μου μπουγατσουλα .... σορι αλλα δεν συμφωνω μαζι σου

τωρα για πμ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΡΘΕ ?

Ε?

ΓΙΑΤΙ ? ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ?

ατιμη κοινωνια που αλλους τους ανεβαζεις κι αλλους δεν τους στελνεις πμ ...χαχαχαχχαχαχα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ!

καληνυχτα σας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααα λέτε αυτό το πμ για το πώς να χάσουμε γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης????????????????

 

ναι. και μένα μου ήρθε.

 

εμένα προσωπικά δεν με ενοχλει η διαφήμιση στο φόρουμ, ίσα ίσα που επειδή ακριβώς είναι ΦΟΡΟΥΜ θα δούμε σφαιρικά ένα προϊόν ή ένα θέμα και θα πάρει η καθε μία της αποφάσεις της σε ότι την αφορά.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ok

υπαρχει και ποστ με τιτλο εμβολιο rotarix κι αυτο ειναι διαφημιση για τα εμβολια και μαλιστα συγκαικρημενης μαρκας

και βεβαια υπαρχει και ποστ με την ομοιπαθητικη που εμεσα διαφημιζει εναν συγκακρημενο τροπο ιασης

υπάρχει και ποστ με συνατγες που εμεσα διαφημιζουν τα κοτοπουλα λεμε τωρα (αρα την καταναλωση κρεατος και πουλερικον - ε να μην τα παρει ο χορτοφαγος τωρα ε? να μην τα παρει ? χαχαχαχχαχα)

 

Το διάβασες το συγκεκριμένο τοπικ;;; Γιατι αν το διαβάσεις απο τη σελίδα 5 και μετά θα δεις οτι δεν είναι το ίδιο με αυτά που αναφέρεις ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααα λέτε αυτό το πμ για το πώς να χάσουμε γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης????????????????

 

ναι. και μένα μου ήρθε.

 

Οχι δεν λεμε για αυτό .... αυτο ειναι άλλο .... εγω προσωπικά αυτο που λες δεν το πήρα ... μάλλον δεν ανήκω στο target group ... :lol::lol::lol: ...

Σε κανένα τριμήνο ίσως :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί? ανήκω εγώ??? μετά από τόσα χρόνια?? φαντάροι κοντεύουν να πάνε! εμένα έπρεπε να μου στείλει "πώς να χάσετε τα κιλά της μασαμπούκας"! :lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

γιατί? ανήκω εγώ??? μετά από τόσα χρόνια?? φαντάροι κοντεύουν να πάνε! εμένα έπρεπε να μου στείλει "πώς να χάσετε τα κιλά της μασαμπούκας"! :lol::lol::lol::lol:

 

Εσύ εισαι οι παράπλευρες απώλειες τοτε ...

Αν και κατα τη γνώμη μου σε οποια γυναικα και να πεις για χάσιμο κιλων τσιμπάει ... ακομα και αν δε το έχει ανάγκη :wink:

 

Για αυτο σου λεω ... οι μονες εκτος target group ειναι οι έγκυες ... :lol::lol::lol: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...