Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Ευχαριστώ mommu και εσύ με το καλό....

Ναι ευτυχώς είναι το σπίτι κοντά και κάποιος θα πηγαινοέρχεται κάθε μέρα κι ετσι καθησυχάζομαι λιγάκι......

 

Newbie να σου ζήσει το μωράκι σου... να είναι γερό και καλότυχο.

 

Σήμερα έχω ραντεβού με το γιατρό μου, ανυπομονώ να δω τη μπουρμπουλήθρα μου...... και αν βρω κάποια μαία λέω να τη ρωτήσω για τα βασικά της βαλίτσας. Οπότε ελπίζω να σας έχω νεότερα το απόγευμα....

 

Α, εγώ έχω γεννήσει ήδη, αν ρίξεις μια ματιά στην υπογραφή μας θα δεις και πόσο είμαστε (μεγάλες κοπέλες τώρα πια :-))

 

Αν η μαία βρίσκεται στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις την καλύτερη δουλειά θα κάνεις!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια αυτο που ειδα εγω τελικα τωρα που φτιαχνω τη βαλιτσα ειναι οτι το τι θα χρειαστουμε τελικα -εκτος των βασικων και απαραιτητων- ειναι εντελως προσωπικο και υποκειμενικο. Να πχ παρακατω εγινε ψιλοπαρεξηγηση με κοπελες που ελεγαν παρε μαζι βιβλιο , οχι τι να το κανεις το βιβλιο κλπ.. Αλλη θα λεει εγω θα παρω συσκευη να ακουω μουσικη μαζι μου , αλλη θα πει χαχα μονο μουσικη δεν θα μπορεις να ακουσεις εκει...

Οσο για τα μακρυμανικα εγω θα παρω ενα-δυο μαζι μιας και δεν με βαραινουν αφου οι αποψεις διισταντε..;)

αν και δεν νομιζω οτι θα χρησιμοποιηθει.. για δειτε τον καιρο σημερα (στην Αθηνα)...θα βαζατε στο μωρακι μακρυμανικο με τετοιο καυσωνα?? εγω αποκλειεται παντως...

Ε τωρα αν τυχω στην ημερα δροσιας του κατακαλοκαιρου τι να πω...:rolleyes::lol::lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που ειδα εγω τελικα τωρα που φτιαχνω τη βαλιτσα ειναι οτι το τι θα χρειαστουμε τελικα -εκτος των βασικων και απαραιτητων- ειναι εντελως προσωπικο και υποκειμενικο. Να πχ παρακατω εγινε ψιλοπαρεξηγηση με κοπελες που ελεγαν παρε μαζι βιβλιο , οχι τι να το κανεις το βιβλιο κλπ.. Αλλη θα λεει εγω θα παρω συσκευη να ακουω μουσικη μαζι μου , αλλη θα πει χαχα μονο μουσικη δεν θα μπορεις να ακουσεις εκει...

Οσο για τα μακρυμανικα εγω θα παρω ενα-δυο μαζι μιας και δεν με βαραινουν αφου οι αποψεις διισταντε..;)

αν και δεν νομιζω οτι θα χρησιμοποιηθει.. για δειτε τον καιρο σημερα (στην Αθηνα)...θα βαζατε στο μωρακι μακρυμανικο με τετοιο καυσωνα?? εγω αποκλειεται παντως...

Ε τωρα αν τυχω στην ημερα δροσιας του κατακαλοκαιρου τι να πω...:rolleyes::lol::lol:

 

Όπως έχω ξαναγράψει και έχει πάει ελαφρώς στο βρόντο:cool: , υπάρχουν πολύ μικρά οικονομικά και χαριτωμένα ζακετάκια (ίσως και μια ελαφριά κουβερτούλα, αλλά δεν εφαρμόζει το ίδιο)για νεογέννητα, γιατί αν φοράει κορμάκι κοντομάνικο από μέσα είναι η ιδανική επιλογή, ώστε αν κάνει αρκετή ζέστη να το βγάζεις. Σκεφτείτε και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας, διαφορετική στην κλινική, έξω στο δρόμο, μέσα στο αυτοκίνητο και στο σπίτι.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εχετε αγορασει σαπουνακια-αφρολουτρα-σαμπουαν και τετοια??

Αγορασαμε σημερα αυτα τα αναλωσιμα απο το σουπερ μαρκετ και αναρωτιεμαι αν επρεπε να τα ειχα αγορασει απο φαρμακειο για αρχη...Τι λετε εσεις?

Πηρα μιας γνωστης εταιριας για bebe 0-12 .

Μηπως καλυτερα στο δερματακι του να εμπαινε κατι πιο "φαρμακευτικο" για αρχη, ή μηπως υπερβαλλω??

:confused:

Επισης τι θερμοκρασιες πλενετε τα καινουρια ρουχαλακια τα οποια δεν θα εχουν και πολυ πολυ βρωμια?

Απο πιπιλα και εγω δεν θελω να δωσω, ειδικα στον πρωτο μηνα του μωρου, αν και μετα θα προσπαθησω να το αποφυγω..

Διαβαζα οτι μονο αρνητικες επιπτωσεις μπορει αν επιφερει....

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε αγορασει σαπουνακια-αφρολουτρα-σαμπουαν και τετοια??

Αγορασαμε σημερα αυτα τα αναλωσιμα απο το σουπερ μαρκετ και αναρωτιεμαι αν επρεπε να τα ειχα αγορασει απο φαρμακειο για αρχη...Τι λετε εσεις?

Πηρα μιας γνωστης εταιριας για bebe 0-12 .

Μηπως καλυτερα στο δερματακι του να εμπαινε κατι πιο "φαρμακευτικο" για αρχη, ή μηπως υπερβαλλω??

:confused:

Επισης τι θερμοκρασιες πλενετε τα καινουρια ρουχαλακια τα οποια δεν θα εχουν και πολυ πολυ βρωμια?

Απο πιπιλα και εγω δεν θελω να δωσω, ειδικα στον πρωτο μηνα του μωρου, αν και μετα θα προσπαθησω να το αποφυγω..

Διαβαζα οτι μονο αρνητικες επιπτωσεις μπορει αν επιφερει....

 

 

Για τα σαπουνακια θεωρω υπερβαλλεις. Εγω πηρα φισσαν αφρολουτρο-σαμπουαν 2 σε 1 κρεμα συγκαματος sudocream και κρεμα σωματος επισης φισσαν απο τα λητω αυτα.

 

Λοιπον ολα τα ρουχα τα πλυναμε στο χερι με προσερμ και προδερμ μαλακτικο. Ετσι μου ειπε και η μαια δηλαδη ενα χερι ηθελαν ισα να φυγει τυχον σκονη κλπ.Δεν ειναι βρωμικα για πλυντηριο. Μια χαρα ειναι και σιδερωθηκαν καλα με ατμοσιδερο.

 

Πιπιλα πηρα μια για νεογεννητο αν και απο οτι μου ειπαν 2 συμβουλοι θηλασμου πιπιλα και θηλασμος δεν πανε μαζι. Παρολα αυτα 3 ευρω εκανε και την πηρα για καλου κακου. Μακαρι να μην χρειαστει να την δωσω καθολου...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε αγορασει σαπουνακια-αφρολουτρα-σαμπουαν και τετοια??

Αγορασαμε σημερα αυτα τα αναλωσιμα απο το σουπερ μαρκετ και αναρωτιεμαι αν επρεπε να τα ειχα αγορασει απο φαρμακειο για αρχη...Τι λετε εσεις?

Πηρα μιας γνωστης εταιριας για bebe 0-12 .

Μηπως καλυτερα στο δερματακι του να εμπαινε κατι πιο "φαρμακευτικο" για αρχη, ή μηπως υπερβαλλω??

:confused:

Επισης τι θερμοκρασιες πλενετε τα καινουρια ρουχαλακια τα οποια δεν θα εχουν και πολυ πολυ βρωμια?

Απο πιπιλα και εγω δεν θελω να δωσω, ειδικα στον πρωτο μηνα του μωρου, αν και μετα θα προσπαθησω να το αποφυγω..

Διαβαζα οτι μονο αρνητικες επιπτωσεις μπορει αν επιφερει....

 

Marou με τ καλο τ μωρακι σου...δεν υπερβαλεις καθολουτ...καταρχην για τα πραγματακια τ μωρου αφρολουτρο μου ειπε η παιδιατρος και πηρα απο τ φαρμακειο της frezyderm μεχρι το 1ο τριμηνο μ ειπε να βαζω απο αυτο μετα να αγορασω τα πιο οικονομικα αο το σουπερ γιατι τ δερματακι του θα ναι πολυ ευαισθητο ακομα....και οντως ο δικος μου απο την 1η μερα ξεφλουδιζοταν απιστευτα τωρα εστρωσε.....τωρα τι να πω ρωτα τον παιδιατρο!!

Εγω τα ρουχα του τα πλενω στους 40....και καλο σιδερο...

 

Προς θεου κοριτσια μην δωσετε πιπιλασας το λεω με αγαπη.....εγω εδωσα μαλλον δωσαν στο μαιευτηριο και ακομα πεδευομαι την κοψαμε αλλα ειχαμε προβλημα επαιρνε την πιπιλα και δεν επαιρνε βαρος γι αυτο μην δωσετε...ειναι οτι καλυτερο...να μην δωσετε....μονο στηθος(αν θηλασετε)!!!

Αυτα φιλικα παντα οτι θελετε ρωτηστε μιας και τωρα τα εχω και στην πραξη χεχε:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια! Λοιπόν το θέμα με τα καλλυντικά μωρού το πέρασα κι εγώ, γιατί στράφηκα μετά από συμβουλές σε φυτικά και ομοιοπαθητικά προιόντα. Ε, είδα τις τιμές και το ξεπέρασα..Να βγουν 20-30ευρώ ένα σαμπουάν και ένα αφρόλουτρο..? και οκ, είπα τα παίρνω μία φορα, δύο, πόσο καιρό θα μπορέσω να υποστηρίξω οικονομικά κάτι τέτοιο...? Στο κάτω κάτω εγώ σίγουρα με απλά προιόντα μεγάλωσα και δεν έπαθα και κάτι..Τελικά αγόρασα προιόντα της chicco, λένε πως δεν έχουν parabens, το σταυρό μου κάνω να λένε αλήθεια..

 

Τα ρουχαλάκια τα έπλυνα σε πλυντήριο στους 40 με φόβο ψυχής μην ξεβάψουν, δεν είχα κάποιο ατύχημα και μετά καλό σιδέρωμα στο ατμοσίδερο. Και εκεί φάνηκε η καλή ποιότητα από την κακή...ό,τι πήρα από marks n' spencers πάντως δε το μετάνιωσα!

 

Από νούμερα πήρα 10 φορμάκια 0 νούμερο για τις πρώτες μέρες (και κάποια από jumbo μιάς και ξέρω πως μπορεί να πάνε και αφόρετα) άλλα 10 νούμερο 1 (μέχρι 1 μηνός ) και μπόλικα 3-6 που μου φαίνονται τεράστια αλλά να γεννηθεί το μωράκι μου με το καλό και βλέπουμε!!

 

Σας χαιρετώ όλες, με το καλό να χαρείτε τις ετοιμασίες σας!:P

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει και έχει πάει ελαφρώς στο βρόντο:cool: ' date=' υπάρχουν πολύ μικρά οικονομικά και χαριτωμένα ζακετάκια (ίσως και μια ελαφριά κουβερτούλα, αλλά δεν εφαρμόζει το ίδιο)για νεογέννητα, γιατί αν φοράει κορμάκι κοντομάνικο από μέσα είναι η ιδανική επιλογή, ώστε αν κάνει αρκετή ζέστη να το βγάζεις. Σκεφτείτε και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας, διαφορετική στην κλινική, έξω στο δρόμο, μέσα στο αυτοκίνητο και στο σπίτι.[/quote']

 

 

Πάντως ομολογώ πως είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα με τα ρούχα..Εδώ Αθήνα σηκώνει 35 βαθμούς από αύριο και στη βαλίτσα για το μωράκι έχω βάλει και μακρυμάνικα...Αδυνατώ να σκεφτώ το μωράκι μέσα σε τέτοιο ρούχο και εγώ να ιδρωκοπάω, αλλά από την άλλη δεν ξέρω τι είναι και το πιο σωστό...!! Η άποψη σου είναι να φοράει στάνταρ ένα κοντομάνικο ή αμάνικο από μέσα και αναλόγως να φοράει το μακρυμάνικο αν πέσουμε σε δροσούλά ή κλιματιστικό, ή το βραδάκι..? Ευχαριστώ πολύ!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

jo 89 θα το ψαξω με την frezyderm, ευχαριστω!

Αληθεια, πως ειναι η νεα ζωη με το μωρακι σου?????:D:D:D

Με τον θηλασμο, πως τα καταφερνεις???Ευκολο??

Ποια πραγματα ειναι το πιο sos για το μαιευτηριο??

Θα μας βοηθησεις αρκετα εσυ που τα εχεις φρεσκα και εισαι πια μανουλα με τον νομο!!:wink:

(Πολλες ερωτησεις!!!!!!:shock:)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marou με τ καλο τ μωρακι σου...δεν υπερβαλεις καθολουτ...καταρχην για τα πραγματακια τ μωρου αφρολουτρο μου ειπε η παιδιατρος και πηρα απο τ φαρμακειο της frezyderm μεχρι το 1ο τριμηνο μ ειπε να βαζω απο αυτο μετα να αγορασω τα πιο οικονομικα αο το σουπερ γιατι τ δερματακι του θα ναι πολυ ευαισθητο ακομα....και οντως ο δικος μου απο την 1η μερα ξεφλουδιζοταν απιστευτα τωρα εστρωσε.....τωρα τι να πω ρωτα τον παιδιατρο!!

Εγω τα ρουχα του τα πλενω στους 40....και καλο σιδερο...

 

Προς θεου κοριτσια μην δωσετε πιπιλασας το λεω με αγαπη.....εγω εδωσα μαλλον δωσαν στο μαιευτηριο και ακομα πεδευομαι την κοψαμε αλλα ειχαμε προβλημα επαιρνε την πιπιλα και δεν επαιρνε βαρος γι αυτο μην δωσετε...ειναι οτι καλυτερο...να μην δωσετε....μονο στηθος(αν θηλασετε)!!!

Αυτα φιλικα παντα οτι θελετε ρωτηστε μιας και τωρα τα εχω και στην πραξη χεχε:D:D

 

Και να συμπληρώσω πως υπάρχει και ο μη παραγωγικός θηλασμός, δηλαδή το πιπίλισμα του στήθους για παρηγοριά και ηρεμία, εννοείται πως το προσφέρουμε απλόχερα, όπως και τις αγκαλιές μας, δεν υπάρχει περίπτωση να κακομάθει το νεογέννητο, ίσα ίσα που με αυτό τον τρόπο αναπτύσσεται ομαλά και απόλυτα η σχέση εμπιστοσύνης με τα μωράκια μας!;)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ομολογώ πως είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα με τα ρούχα..Εδώ Αθήνα σηκώνει 35 βαθμούς από αύριο και στη βαλίτσα για το μωράκι έχω βάλει και μακρυμάνικα...Αδυνατώ να σκεφτώ το μωράκι μέσα σε τέτοιο ρούχο και εγώ να ιδρωκοπάω, αλλά από την άλλη δεν ξέρω τι είναι και το πιο σωστό...!! Η άποψη σου είναι να φοράει στάνταρ ένα κοντομάνικο ή αμάνικο από μέσα και αναλόγως να φοράει το μακρυμάνικο αν πέσουμε σε δροσούλά ή κλιματιστικό, ή το βραδάκι..? Ευχαριστώ πολύ!!

 

Καλά έκανες, στο κάτω κάτω μια χούφτα ρούχα είναι, δεν πιάνουν και τόσο χώρο!

Ναι με τέτοιες θερμοκρασίες εγώ προτείνω βαμβακερά ευκολοφόρετα υδρόφιλα ρουχαλάκια.

Στο σπίτι η μικρή μου φοράει κορμάκια βαμβακερά με τα μπουτάκια έξω, το βράδυ την σκεπάζω με ένα ελαφρύ σεντονάκι,με τα χεράκια έξω (αυτό απο τότε που βγήκαμε απο το μαιευτήριο, είναι επικίνδυνο να σκεπάζονται μέχρι τον λαιμό) επίσης, ελέγχω το πίσω μέρος του λαιμού της για ιδρώτα, απο εκεί κυρίως καταλαβαίνω αν ζεσταίνεται, όπως και τα ποδαράκια της αν είναι κρύα της φοράω καλτσούλες, η θερμοκρασία στο σπίτι, με φυσικό τρόπο είναι γύρω στους 26 με 27, αργότερα θα δούμε τι θα κάνουμε, προσωπικά προτιμώ τους ανεμιστήρες οροφής.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό ένα υγιές μωρέλι!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Eχει απολυτο δικιο η mommy ετσι ακριβως:-D:grin::P:p

 

Με τον θηλασμο δυσκολα τα πραγματα θελει υπομονη και πεισμα...αρκει να σου πω πως δεν σταματα λεπτο ο θηλασμος ειναι συνεχεια στο στηθος τρωμε πιπιλαμε κοιμομαστε ξαναπιπιλαμε τρωμε αν τον αφησω κατω ο κακος χαμος θελει να με μυριζει να ναι πανω μου:cool::eek::wink:;-):-P

Αλα μ λενε οι εμπειρες θα στρωσει ειναι μονο τωρα στην αρχη ετσι.....παντως κοριτσια μολις βγουν τα μωρακια σας με το καλο αληθεια ξεχνατε τα παντα...τον κοιταω και απορω εσυ λεω βρε ησουν μεσα μου και με κλωτσουσες??:lol::lol: ειναι τοσο μικρουλια και περιμενουν απο μας...σε κοιτανε με εκεινα τα ματακια σαν να σου λενε μονο εσενα εχω...:D:D Για πολυ κλαμα μιλαμε:lol::lol:

 

Οσο για τ μαιευτηριο εγω πηρα μαζι πετσετες ξυραφακια κρεμες αποσμητικια πω πω χιλια πραγματα και στην τελικη δεν χρειαστηκα τιποτα....Αυτα που χρειαστηκα πραγματικα ηταν οι αλλαξιες γιατι ιδρωνα συχνα και αλλαζα και οι πανες βρακακια οι τενα που ειπα πως πηρα και η μασκαρα που εβαζα που κ που και ανεβαινε η ψυχολογια μου χεχε...πραγματικα μονο αυτα να ειχα θα την εβγαζα..:lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι η μικρή μου φοράει κορμάκια βαμβακερά με τα μπουτάκια έξω' date=' το βράδυ την σκεπάζω με ένα ελαφρύ σεντονάκι,με τα χεράκια έξω (αυτό απο τότε που βγήκαμε απο το μαιευτήριο, είναι επικίνδυνο να σκεπάζεται μέχρι τον λαιμό) επίσης, ελέγχω το πίσω μέρος του λαιμού της για ιδρώτα, απο εκεί κυρίως καταλαβαίνω αν ζεσταίνεται, όπως και τα ποδαράκια της αν είναι κρύα της φοράω καλτσούλες, η θερμοκρασία στο σπίτι, με φυσικό τρόπο είναι γύρω στους 26 με 27, αργότερα θα δούμε τι θα κάνουμε, προσωπικά προτιμώ τους ανεμιστήρες οροφής.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό ένα υγιές μωρέλι!:)[/quote']

 

Και εγω του φορουσα απο την αρχη βαμβακερα φορμακια.....τωρα ομως γινεται μουσκεμα ο καημενος και ιδρωνει ζεστενεται πολυ και πλεον του φοραω φανελακι φορμακι με τα μπουτακια και χερακια εξω και καλτσες....καλα δε ειναι???σκαει ο καημενουλης μου;);)Και το βραδυ τον σκεπαζω με ενα πικε λεπτο....ελπιζω να ναι καλα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του φορουσα απο την αρχη βαμβακερα φορμακια.....τωρα ομως γινεται μουσκεμα ο καημενος και ιδρωνει ζεστενεται πολυ και πλεον του φοραω φανελακι φορμακι με τα μπουτακια και χερακια εξω και καλτσες....καλα δε ειναι???σκαει ο καημενουλης μου;);)Και το βραδυ τον σκεπαζω με ενα πικε λεπτο....ελπιζω να ναι καλα....

 

Αν δεν ήταν καλά θα αρχίζανε τις γκρίνιες, η αλήθεια είναι πως δεν έχουν καθόλου ...τακτ τα μωρά, ό,τι τους ενοχλεί το εκφράζουν με γκρίνια και ανησυχία, από εκεί και πέρα, εμείς πρέπει να αποκρυπτογραφήσουμε τι στο καλό :lol: είναι αυτό που τα ενοχλεί.;)

 

σ.σ.Με πεθαίνει το αβατάρ σου όμως!:D

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ειναι φοβερο να εξαρταται ενα τοσο μικρο πλασματακι απο εσενα!!Και πως η γυναικα γινεται επιτυχημενη μανουλα μεσα σε τοοοσο μικρο χρονικο διαστημα (θα ελεγα απο τη μια μερα στην αλλη, γιατι 9 μηνες της εγκυμοσυνης δεν νομιζω οτι κατανοει καμια μας τι ακριβως θα επακολουθησει!!)

Να χαιρεστε τα καμαρια σας κοριτσια!

Με αγχωνει λιγο το θεμα του θηλασμου αλλα ειμαι πολυ αποφασισμενη και αρκετα διαβασμενη..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α' date=' εγώ έχω γεννήσει ήδη, αν ρίξεις μια ματιά στην υπογραφή μας θα δεις και πόσο είμαστε (μεγάλες κοπέλες τώρα πια :-))

 

Αν η μαία βρίσκεται στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις την καλύτερη δουλειά θα κάνεις![/quote']

 

Δεν το είχα προσέξει η χαζή!!

Να σου ζήσει η κορούλα!!!! Ναι είστε μεγάλες κοπέλες οπότε κι εσύ σαν μαμά πιο έμπειρη για να ακούμε τις συμβουλές σου

Τελικά δεν βρήκα μαία εύκαιρη, ελπίζω την επόμενη φορά που θα πάω.

 

Σχετικά με τα καλλυντικά εγώ πήρα της προδέρμ σαμπουάν+αφρόλουτρο και ενυδατική καθώς και sudocream. Τα χρησιμοποιεί μία φίλη μου που γέννησε τώρα και είναι πολύ ευχαριστημένη....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι φοβερο να εξαρταται ενα τοσο μικρο πλασματακι απο εσενα!!Και πως η γυναικα γινεται επιτυχημενη μανουλα μεσα σε τοοοσο μικρο χρονικο διαστημα (θα ελεγα απο τη μια μερα στην αλλη, γιατι 9 μηνες της εγκυμοσυνης δεν νομιζω οτι κατανοει καμια μας τι ακριβως θα επακολουθησει!!)

Να χαιρεστε τα καμαρια σας κοριτσια!

Με αγχωνει λιγο το θεμα του θηλασμου αλλα ειμαι πολυ αποφασισμενη και αρκετα διαβασμενη..

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει η χαζή!!

Να σου ζήσει η κορούλα!!!! Ναι είστε μεγάλες κοπέλες οπότε κι εσύ σαν μαμά πιο έμπειρη για να ακούμε τις συμβουλές σου

Τελικά δεν βρήκα μαία εύκαιρη, ελπίζω την επόμενη φορά που θα πάω.

 

Σχετικά με τα καλλυντικά εγώ πήρα της προδέρμ σαμπουάν+αφρόλουτρο και ενυδατική καθώς και sudocream. Τα χρησιμοποιεί μία φίλη μου που γέννησε τώρα και είναι πολύ ευχαριστημένη....

 

Να ενημερώσω απλά πως τα προιόντα προδέρμ έχουν μέσα παράγωγα πετρελαίου, τα parabens και άλλα σε -bens. Δεν θα τα συνιστούσα για το μωράκι. Καλυτερα να πάρεις κάποια που είναι parabens free, όπως τα frezyderm ή βιολογικά καλλυντικά από φαρμακείο. Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω απλά πως τα προιόντα προδέρμ έχουν μέσα παράγωγα πετρελαίου, τα parabens και άλλα σε -bens. Δεν θα τα συνιστούσα για το μωράκι. Καλυτερα να πάρεις κάποια που είναι parabens free, όπως τα frezyderm ή βιολογικά καλλυντικά από φαρμακείο. Με το καλό το μωράκι σου!

 

Σοβαρά?? Δεν το ήξερα..... τα αγόρασα γιατί τα χρησιμοποιεί και μία φίλη μου και μου είπε πως είναι ευχαριστημένη.

Να μην τα χρησιμοποιήσω γενικότερα ή απλά δεν κάνουν για νεογέννητο?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε της fissan λετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ε?

(Το λεω γιατι πηγα στο φαρμακειο τωρα και το ειχε και αυτο)

Παντως και εγω θα ηθελα κατι πιο "αθωο" για τις πρωτες μερες αφου ειναι τοοοοσο ευαισθητα!

Παντως της Freziderm...ποναει λιγο η τιμη!!Γιατι εχει ξεχωριστα το σαμπουαν και ξεχωριστα το αφρολουτρο και το καθε ενα εχει περιπου καμια 13 euro..

Αλλα ενωειται χαλαλι τους!!!!!!:P:p:p:D:D:D:D

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχμμμμ μήπως τελικά μπορείτε να μας δώσετε μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να πάρουμε μαζί μας στη βαλίτσα???:roll::roll::roll::roll::roll:γιατί σε κάθε ποστ λένε κ άλλα κ έχω ψιλομπερδευτεί...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:δηλαδή τέλη Ιουλίου που θα γεννήσω με το καλό, τί να πάρω μαζί????λέω σιγά σιγά να αρχίσω να τη φτιάχνω μιας κ βγήκα σε άδεια κ όλη μέρα πλέον θα κάθομαι.... αν κ να σας πω την αλήθεια με αγχώνει να κάτσω να τη φτιάξω ίσως γιατί βλέπω οτι πλησιάζει ο καιρός.......:lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε της fissan λετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ε?

(Το λεω γιατι πηγα στο φαρμακειο τωρα και το ειχε και αυτο)

Παντως και εγω θα ηθελα κατι πιο "αθωο" για τις πρωτες μερες αφου ειναι τοοοοσο ευαισθητα!

Παντως της Freziderm...ποναει λιγο η τιμη!!Γιατι εχει ξεχωριστα το σαμπουαν και ξεχωριστα το αφρολουτρο και το καθε ενα εχει περιπου καμια 13 euro..

Αλλα ενωειται χαλαλι τους!!!!!!:P:p:p:D:D:D:D

 

Maroυ μου εμενα η παιδιατρος μου ειπε να παρω τ αφρολουτρο και τ χρησιμοποιω και στο κεφαλακι δεν τρεχει κατι......13??ουυυυ καλα το βρηκες εγω το πηρα 17 κατι και την κρεμα που του βαζω για το συγγαμα κτλ μετα το αλλαγμα...18:shock::shock: αλλα μου ειπε η παιδιατρος μεχρι το 1ο διμηνο αυτα μετα θα παρουμε πιο οικονομικα(φισσαν μαλλον θα παρω μετα)!!!

Παντως να ξερεις κρατανε παρα πολυ εγω κανω καθε μερα μπανιο τον μικρο και τ αφρολουτρο σχεδον ουτε εχει κατεβει....εχω κανει και εγω 2 φορες μαρεσει οπως μυριζει χαχαχαχα:lol::lol::lol::lol::lol: και η κρεμουλα το ιδιο!!

 

Ενταξει τωρα και κατι αλλο να παρεις μην τρελενεσαι δεν χρειαζεται απλα αυτα ειναι τα καλυτερα υποτιθεται για τωρα στην αρχη που το δερματακι τους ειναι τοοοσο μα τοοοοσο αχ ειναι τοσο απαλοοοοοο:lol::lol::lol:!!!!!

 

Δεν θα παθει κατι αν δεν βαλει και φρεζιντερμ.....θα χει μανουλα να το αγαπαει και αυτο του ειναι αρκετο:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εχμμμμ μήπως τελικά μπορείτε να μας δώσετε μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να πάρουμε μαζί μας στη βαλίτσα???:roll::roll::roll::roll::roll:γιατί σε κάθε ποστ λένε κ άλλα κ έχω ψιλομπερδευτεί...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:δηλαδή τέλη Ιουλίου που θα γεννήσω με το καλό, τί να πάρω μαζί????λέω σιγά σιγά να αρχίσω να τη φτιάχνω μιας κ βγήκα σε άδεια κ όλη μέρα πλέον θα κάθομαι.... αν κ να σας πω την αλήθεια με αγχώνει να κάτσω να τη φτιάξω ίσως γιατί βλέπω οτι πλησιάζει ο καιρός.......:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κλαιει ο μικρος να φαει μολις ηρεμησουμε λιγο κατα τ βραδακι θα σ στειλω την λιστα......;);) και ελπιζω να βοηθηθεις...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...