Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

SOS SOS SOS ΥΓΡΑ ΜΑΝΤΗΛΙΑ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ!!!!ΟΣΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ ΑΛΛΕΣ 2 ΛΕΧΩΝΕΣ .ΚΑΙ Η ΛΟΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ....?

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν ιωάννα και εγώ δεν ετοίμαζα αλλά τώρα έπιασα σφιχτά! Σκέψου μόνο πως μετά όποτε και να σε πιάσουν οι πόνοι δεν έχεις το άγχος...

Βοηθήστε λοιπόν αν λείπει κάτι:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ:

3 Φορμάκια (και εσώρουχα τόσα)

2 Βελέτες(πώς λέγονται? σαν πετσετούλες για τα σαλιάκια)

1 κουβερτούλα και 2 πάνες

καλού κακού και πάνες(αν και λογικά θα μου τον αλλάζουν φαντάζομαι χαχα)

πιπίλες

μωρομάντηλα

μπουρνουζοπετσέτα

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

2 σουτιέν θηλασμού

επιθέματα θηλασμού

εσώρουχα μιας χρήσης

2 εσώρουχα κανονικά

σερβιέτες ΤΕΝΑ (τις maxi night πήρα..καλά έκανα?βγήκαν και εκείνα τα καινούρια σαν εσώρουχα-άσχετο αλλά είπα να το αναφέρω)

1 νυχτικό και 1 πυτζάμα

βιβλίο

πετσέτες

κρέμα για τον θηλασμό

 

Ξεχνάω κάτι? (το βιβλιάριο εννοείται)

2 σουτιεν μου φαινονται πολυ λιγα..εγω πηρα 4 κ μακαρι να ειχα κ αλλα..καθε μερα ηθελα να αλλαζω γιατι στα δωματια εχει πολυ ζεστη κ με τον θηλασμο βαλε βγαλε ιδρωνα πολυ!! σαγιοναρες οπωσδηποτε για να κανεις μπανιο κ 1 ρομπα για να πηγαινεις καμια βολτουλα!!
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ιωάννα και εγώ δεν ετοίμαζα αλλά τώρα έπιασα σφιχτά! Σκέψου μόνο πως μετά όποτε και να σε πιάσουν οι πόνοι δεν έχεις το άγχος...

Βοηθήστε λοιπόν αν λείπει κάτι:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ:

3 Φορμάκια (και εσώρουχα τόσα)

2 Βελέτες(πώς λέγονται? σαν πετσετούλες για τα σαλιάκια)

1 κουβερτούλα και 2 πάνες

καλού κακού και πάνες(αν και λογικά θα μου τον αλλάζουν φαντάζομαι χαχα)

πιπίλες

μωρομάντηλα

μπουρνουζοπετσέτα

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

2 σουτιέν θηλασμού

επιθέματα θηλασμού

εσώρουχα μιας χρήσης

2 εσώρουχα κανονικά

σερβιέτες ΤΕΝΑ (τις maxi night πήρα..καλά έκανα?βγήκαν και εκείνα τα καινούρια σαν εσώρουχα-άσχετο αλλά είπα να το αναφέρω)

1 νυχτικό και 1 πυτζάμα

βιβλίο

πετσέτες

κρέμα για τον θηλασμό

 

Ξεχνάω κάτι? (το βιβλιάριο εννοείται)

 

Για το μωρό θα χρειαστείς ρούχα για να το βγάλεις από το μαιευτήριο, αν γεννήσεις τώρα κοντά με το κρύο που κάνει ίσως είναι καλό να έχεις φόρμα εξόδου. ( αυτές σαν ολόσωμα μπουφάν)

Αντί για φορμάκια για το νεογέννητο μπορείς να πάρεις αυτά που είναι σαν πολύ μακρυές μπλούζες με τεράστια μανίκια που διπλώνουν και έχουν ένα κορδονάκι και σφίγγουν σαν σάκος από κάτω. Είναι πολύ πιο πρακτικά για τα νεογέννητα.

Δεν νομίζω να το αλλάζεις και να το κάνεις μπάνιο εσύ οπότε μην γεμίζεις την βαλίτσα σου με πετσέτες. Αν σου χρειαστεί μπορείς να ζητήσεις λογικά να σου δώσουν.

Για εσένα πάρε μια ρόμπα, να κάνεις καμιά βόλτα έξω από το δωμάτιο που θα έρχεται ο κόσμος, παντόφλες και κάλτσες. Τα καλλυντικά σου, καμιά κρέμα προσώπου, χεριών κτλ, ότι άλλο φοράς. Εγώ είχα χρειαστεί πολλές ενυδατικές γιατί είχε πολύ ξηρή ατμόσφαιρα μέσα στο δωμάτιο αλλά αυτό εξαρτάται βέβαια από τον χώρο. Βούρτσα για τα μαλλιά, κοκκαλάκια να τα μαζεύεις αν είναι μακρυά. Πετσέτες, εσώρουχα μιας χρήσεως και σερβιέτες λοχείας είχαν δώσει από το μαιευτήριο. Το νυχτικό σου και το πάνω μέρος της πυτζάμας να ανοίγουν για να μπορείς να θηλάζεις. Ένα πράγμα που μπορεί να σου φανεί χαζό αλλά το είχα ξεχάσει στο πρώτο παιδί και το μετάνιωσα φριχτά ήταν ξυραφάκι (πως μεγαλώνουν οι άτιμες οι τρίχες μέσα σε 5 μέρες).

Αυτά μπορώ να θυμηθώ. Επίσης να σου πω από την εμπειρία μου, ότι στο 2ο παιδί δεν είχα πάρει νυχτικά/πυτζάμες, είχα πάρει μια πολύ άνετη φόρμα και 2-3 μπλούζες θηλασμού και φορούσα αυτά. Επίσης αντί για ρόμπα είχα μια ζεστή ζακέτα αλλά αυτό περισσότερο γιατί το γεγονός του να είμαι μια τις πυτζάμες συνέχεια με κάνει να νιώθω άρρωστη.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση!

ποιες σερβιέτες tena (μέγεθος/τύπο) είναι καλύτερα να κρατάμε μαζί μας στο μαιευτήριο?

που θα γεννήσεις;εμάς μας δίνανε εκεί κατι τουβλοσερβιέτες...οταν έρχονταν οι τραπεζοκόμες ζήταγα κι άλλες...μια χαρά την έβγαλα

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια ερώτηση!

ποιες σερβιέτες tena (μέγεθος/τύπο) είναι καλύτερα να κρατάμε μαζί μας στο μαιευτήριο?

 

αν δεν σου δίνουν στο μαιευτήριο, μπορείς να πάρεις και κανονικές σερβιέτες που είναι για τη νύχτα. είναι μεγαλες και για αυξημένη ροή. οι tena είναι σεχτικά χοντρες και άβολες. παντως διάλεξε ένα μεγεθος για αυξημένη ροή, θα βρεις πολλές.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση!

ποιες σερβιέτες tena (μέγεθος/τύπο) είναι καλύτερα να κρατάμε μαζί μας στο μαιευτήριο?

Εγώ τις tena δεν τις βολεύτικα στο πρώτο μου παιδί γιατί ήταν πολυ φαρδιές ανάμεσα στα πόδια και μαζευόταν και με ενοχλούσαν στα ράμματα. Ήταν και πολύ σκληρές. Τώρα στο δεύτερο βρήκα τις Clea είναι της εταιρείας Μέγα που φτιάχνει και τα Babylino. Είναι μεγάλες, έχουν υφασμάτινο κάλυμμα και πολύ απορροφητικές. Και όταν κάθεσαι είναι σαν μαξιλαράκι και δεν πονάνε τόσο τα ράμματα.

Από κει και πέρα είναι θέμα ροής πόσες θα πάρεις. Αλλά καλό είναι να έχεις πολλές μαζί σου για να μπορείς να αλλάζεις συχνά για να μην έχεις υγρασία στην περιοχή. Τώρα ποιές θα επιλέξεις είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Με το καλό το μωράκι σου.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση!

ποιες σερβιέτες tena (μέγεθος/τύπο) είναι καλύτερα να κρατάμε μαζί μας στο μαιευτήριο?

 

Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία στο θέμα,μου πρότειναν όμως τις tena γενικά. Ξέχασα όμως να ρωτήσω ποιες να πάρω και έτσι πήρα τις night (που αντέχουν αρκετά) και πήρα και τις καινούριες που είναι σαν εσώρουχο....(κάτι σαν εσώρουχο μιας χρήσης)....αυτό το πήρα στο large είναι βάση μεγέθους

Link to comment
Share on other sites

Στο Ιασώ προβλέπεται να γεννήσω πρώτα ο Θεός. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά από ότι κατάλαβα οι Τενα είναι άβολες. Θέλει λίγο ψάξιμο από ότι κατάλαβα και αυτό το θεματάκι!

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Ιασώ προβλέπεται να γεννήσω πρώτα ο Θεός. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά από ότι κατάλαβα οι Τενα είναι άβολες. Θέλει λίγο ψάξιμο από ότι κατάλαβα και αυτό το θεματάκι!

γεννησα στο ιασω πριν 20 μερες..σου παρεχουν σερβιετες τενα(εγω τις πρωτες μερες τις βολευτηκα απιστευτα πολυ), εσωρουχα μιας χρησης, αφρο για την ευαισ.περιοχη, μαντηλακια τυπου detol, πετσετες τις οποιες τις αλλαζουν καθε μερα... οποτε υπολογισε να μην τα παρεις αυτα γιατι σου φερνουν καθε φορα που τους το ζητας

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις ενα εχουμε!

ρωτησε καλυτερα τι παιζει στο δικο σας!

στο δικο μας, ολα εγω τα ειχα παρει σε μια τσαντουλα....κ για εμενα (τενα, κλπκλπκλπ κ για το μωρο πανες, μωρομαντυλα, κρεμα ενταντια στο συγκαμα...μπανιο τα κανουν εκει,)

μολις γεννηθηκε το μωρο, με ρωτησαν αν ειχα ρουχα για το μπεμπη κ τους εδωσα δικα μου....ειχαν κ εκεινοι αλλα αφου τα ειχα παρει.

 

Το καλυτερο ειναι να ρωτησεις.

Με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

επειδή είχα αναφερθεί στις tena πριν και τώρα που γέννησα μπορώ να πω την γνώμη μου εμένα με βόλεψαν οι tena απίστευτα και συγκεκριμένα οι tena underwear (εκείνες οι καινούριες που έχουν βγει).

Στην Αλεξανδρούπολη δεν σου προσφέρουν κάτι...αν κάποια είναι να γεννήσει πάντως στον τοκετό θα ζητήσουν υποσέντονα και λαδάκι για το μωρό...εμάς μας το είπαν κάπως τελευταία στιγμή(την ώρα που εγώ πονούσα :P)

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα αναφερθεί στις tena πριν και τώρα που γέννησα μπορώ να πω την γνώμη μου εμένα με βόλεψαν οι tena απίστευτα και συγκεκριμένα οι tena underwear (εκείνες οι καινούριες που έχουν βγει).

Στην Αλεξανδρούπολη δεν σου προσφέρουν κάτι...αν κάποια είναι να γεννήσει πάντως στον τοκετό θα ζητήσουν υποσέντονα και λαδάκι για το μωρό...εμάς μας το είπαν κάπως τελευταία στιγμή(την ώρα που εγώ πονούσα :P)

 

 

οι tena underwear ειναι αυτες που ειναι σαν τις πανες του μωρου???

γιατι κι εγω με αυτα που διαβασα πιστευω οτι κατι που να παραπεμπει σε πανα μωρου θα ειναι πιο ανετο απο μια χοντροκομενη σερβιετα(που οι περισοτερες τις φορανες 2-2 οι 3-3) και θα ειναι και πιο απιθανο να λερωθεις...και με μια ρομπιτσα δεν θα φαινεται τιποτα....δεν ξερω,τι να πω...αν καποια εχει παρομοια εμπειρια ας γραψει να μας πει την γνωμη της..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το καλό!Εμένα στον πρώτο με βόλεψαν πάρα πολύ οι tena που είναι σαν πάνα.Το 2008 που γέννησα βέβαια ήταν λίγο πιο χοντροκομμένες και "παχουλές" από ότι είναι τώρα, αλλά και πάλι δεν φαινόταν τίποτα.Στο μαιευτήριο χρησιμοποιούσα τις σερβιέτες που σου παρέχουν, μετά στο σπίτι όμως γινόταν ο κακός χαμός από αίμα και λέρωνα παντού.Με τα βρακάκια αυτά σώθηκα, ο άντρας μου βέβαια γέλαγε αλλά δεν θα έπλενε αυτός τα πάντα!Στον δεύτερο είχα προετοιμαστεί και είχα αγοράσει από πριν, αλλά τελικά κανά δυο χρησιμοποίησα γιατί δεν είχα τόσο μεγάλη ροή.Οι διπλανές μου όμως, δευτερότοκες και αυτές, είχαν όλες τένα.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

ναι τις tena underwear εννοώ. Με βόλεψαν απίστευτα! Μια και έξω.(Ούτε εσώρουχα μιας χρήσης που πουλάνε σε διάφορα καταστήματα,ούτε χοντροκομμένες σερβιέτες,ούτε απλές σερβιέτες--ειδικά τον πρώτο καιρό που έχεις και αρκετά)...Η μητέρα μου ανησυχούσε μήπως θα με ενοχλούσαν με τα ράμματα κλπ (αν και είχα λίγα) αλλά τελικά τίποτα! Αντίθετα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο-μήπως λερώθηκα?- Την πρώτη μέρα χρησιμοποίησα απλές σερβιέτες και λερώθηκα και δεν μ'άρεσε καθόλου,αλλά μετά άρχισα τις underwear και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Γέννησε καμια προσφάτως στο Αρεταίειο; Θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να πάρω μαζί μου, μετα το Πάσχα γεννάμε!!!

 

Με το καλο το μπεμπακι σου!Γιατι δεν ρωτας καλυτερα τον γιατρο σου η καποια μαια για το τι σου προσφερουν να εισαι σιγουρη?Και μετα αναλογως παιρνεις!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια γνωριζει καμια σας στο ΕΛΕΝΑ τι χρειαζεται να εχουμε μαζι μας??

 

1. πυζάμες ή νυχτικά και ένα ρομπάκι

2. πετσέτα σώματος/προσώπου (για σένα)

3. εσώρουχα

4. επιθέματα στήθους

5. νεσεσέρ με όλα σου τα καλλυντικά

6. παντόφλες για το δωμάτιο

7. σαγιονάρες για το μπάνιο

8. σερβιέτες (δίνουν και στο μαιευτήριο, αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και εμένα δεν με βόλεψαν καθόλου)

9. φορμάκι εξόδου για το μωρό (αυτό δηλ. που θα του φορέσεις για να φύγετε από το μαιευτήριο)

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα αναφερθεί στις tena πριν και τώρα που γέννησα μπορώ να πω την γνώμη μου εμένα με βόλεψαν οι tena απίστευτα και συγκεκριμένα οι tena underwear (εκείνες οι καινούριες που έχουν βγει).

Στην Αλεξανδρούπολη δεν σου προσφέρουν κάτι...αν κάποια είναι να γεννήσει πάντως στον τοκετό θα ζητήσουν υποσέντονα και λαδάκι για το μωρό...εμάς μας το είπαν κάπως τελευταία στιγμή(την ώρα που εγώ πονούσα :P)

 

αρχικα, να σου ζησει το μωρακι!!! οταν λες οτι θελουν λαδακι για το μωρο τι εννοεις? αφρολουτρο για να το πλυνουν ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...