Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

 

Ναι από ότι θυμάμαι πρέπει να έχεις.

όταν λέτε σερβιέτες λοχείας τι εννοείται? Οι κανονικές δεν κάνουν? και από που τις αγοράζεις?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

 

Ναι από ότι θυμάμαι πρέπει να έχεις.

όταν λέτε σερβιέτες λοχείας τι εννοείται? Οι κανονικές δεν κάνουν? και από που τις αγοράζεις?

 

κι εγώ έχω την ίδια απορία!! Για όσο κρατήσει η λοχεία πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο αυτές;Και γιατί;Τι διαφορά έχουν;;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πηρα slipad αυτες για την ακρατια ενα πακετο και ενα κανονικες. Σημερα αγορασα και βαλιτσα και λεω να αρχισω να την ετοιμαζω σιγα σιγα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

 

Ναί αυτά πρέπει να τα έχεις.

 

natasa31 και εγώ πάνες ακράτειας πήρα για τις δύο πρώτες μέρες που θα γίνεται χαμός , μετά με σερβιέτες θα βολεύομαι.

Απο ρούχα τρείς αλλαξιές θα έχω κι εγώ και αν χρειαστώ κάτι θα πώ στον άντρα μου να μου τα φέρει.

 

Τώρα για το μωρό 3-4 αλλαξιές πιστεύω φτάνουν έ?

Link to comment
Share on other sites

Το θετικο με μενα ειναι οτι το σπιτι μου απο την κλινικη απεχει μολις 3 τετραγωνα οποτε οτι χρειαστω ειμαστε διπλα.

τωρα ομως βλεπω οτι η βαλιτσουλα που πηρα για την μπεμπουλα ειναι κομματακι μικρη και η δικια μου που μολις εφτιαξα ειναι φισκα...

Τι θα παρετε για το μωρο σεις εκτος απο ρουχαλακια?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φίλη που έχει εργοστάσιο με τέτοια είδη και είναι η βασική προμηθεύτρια του Μητέρα έτσι εκμεταλλεύομαι την φιλία μας και θα τις πάρω από εκεί :wink: (είναι τεράστιες...... καλύπτουν όλο το εσώρουχο από εμπρός ως πίσω, αν και καλό είναι τις πρώτες μέρες να τις φοράμε 2-2 γιατί γίνεται γενικότερα πανικός εκεί κάτω).

 

Προσωπικά για εμένα θα πάρω:

 

~ 2 πιτζάμες

~ 3 φανελάκια

~ 2 μπλούζες και 2 παντελόνια

~ 3 σουτιέν, 7 εσώρουχα

~ Παντόφλες

~ Σερβιέτες

~ Επιθέματα στήθους

~ Σαπούνι, σαμπουάν, μαλακτικό,

~ Βούρτσα, σφουγγάρι

~ Οδοντόβουρτσα - οδοντόπαστα

~ Πετσέτες

~ Φορτιστής, κινητό

~ Καλλυντικά (μήπως και έχω κέφια να βαφτώ)

~ Τις ενέσεις μου (ινσουλίνη και innohep)

~ Τον μετρητή σακχάρου και όλα τα αξεσουάρ του

~ Οινόπνευμα, βαμβάκι

 

Για τα μωρά:

~ 5 φορμάκια για το καθένα

~ 5 φανελάκια για το καθένα

~ πάνες - πανάκια

~ πάντες αγκαλιάς

~ 2 σελτεδάκια

~ σεντόνια και κουβερτάκια

~ το ring sling μου που παρήγγειλα σήμερα ( :D )

~ πιπίλες (αν και δεν θα χρειαστούν)

Κατά την αναχώρηση θα μου φέρει ο άντρας μου:

 

Τις καλαθούνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν λέτε σερβιέτες λοχείας τι εννοείται? Οι κανονικές δεν κάνουν? και από που τις αγοράζεις?

 

 

Εγω τις δύο πρώτες ημέρες χρησιμοποίησα αυτές του μητέρα. Μετά επειδή αυτές ήταν χοντρες και δεν με βολευαν χρησιμοποίησα κανονικές τις always night και τις βολευτηκα μια χαρά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

δυο νυχτικιες και ενα σετ πυτζαμες για μενα ειναι αρκετα?

 

 

Εγώ τις νυχτικιές δεν τις βολεύτηκα καθόλου. Είχα 3 σετ πυτζάμες (χρησιμοποιήσα τα δύο τελικά) κοντομάνικες γιατί έκανε πολύ ζέστη, καλοκαιρινές και με κουμπιά μπροστά. Αυτό με βόλεψε εμένα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Ok βρήκα στο souper κάποιες σερβιέτες για ειδικες χρήσεις που κάνουν και για λοχεία...οπότε πήρα ένα πάκο και σίγουρα μετά θα έχω τις κανονικές και βλέπουμε...

 

nat-left τι εννοείς όταν λες σεντόνια και κουβερτάκια??? Θέλουμε και από αυτά μαζί μας?? εγώ μόνο μια κουβέρτα εξόδου έλεγα πάρω...

 

αχ και αρχίζω να ετοιμάζω βαλίτσα και είμαι ήδη αργοπορημένη και αγχώθηκα...help! :?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok βρήκα στο souper κάποιες σερβιέτες για ειδικες χρήσεις που κάνουν και για λοχεία...οπότε πήρα ένα πάκο και σίγουρα μετά θα έχω τις κανονικές και βλέπουμε...

 

nat-left τι εννοείς όταν λες σεντόνια και κουβερτάκια??? Θέλουμε και από αυτά μαζί μας?? εγώ μόνο μια κουβέρτα εξόδου έλεγα πάρω...

 

αχ και αρχίζω να ετοιμάζω βαλίτσα και είμαι ήδη αργοπορημένη και αγχώθηκα...help! :?

 

Από άλλες δημοσιεύσεις που έχω διαβάσει & από ότι έχω ακούσει πρέπει να έχεις τα δικά σου πράγματα για το μωρό. Αν δεν έχεις θα πάρεις του νοσοκομείου που είναι ναι μεν καθαρά αλλά αρκετά φθαρμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ok βρήκα στο souper κάποιες σερβιέτες για ειδικες χρήσεις που κάνουν και για λοχεία...οπότε πήρα ένα πάκο και σίγουρα μετά θα έχω τις κανονικές και βλέπουμε...

 

nat-left τι εννοείς όταν λες σεντόνια και κουβερτάκια??? Θέλουμε και από αυτά μαζί μας?? εγώ μόνο μια κουβέρτα εξόδου έλεγα πάρω...

 

αχ και αρχίζω να ετοιμάζω βαλίτσα και είμαι ήδη αργοπορημένη και αγχώθηκα...help! :?

 

Από άλλες δημοσιεύσεις που έχω διαβάσει & από ότι έχω ακούσει πρέπει να έχεις τα δικά σου πράγματα για το μωρό. Αν δεν έχεις θα πάρεις του νοσοκομείου που είναι ναι μεν καθαρά αλλά αρκετά φθαρμένα.

 

Nat-left αυτό που λες ισχύει για όλα τα μαιευτήρια ή μόνο για τα Δημόσια ???

Δηλαδή αν έγω στο Μητέρα πάρω δικά μου ρούχα θα του τα φορέσυνε ή θα μου πουν όχι ?

Στο πρώτο μου παιδακι στο μητέρα πάλι, του φορούσανε δικά τους ρούχα και σεντονάκια και κουβέρτα και δεν είχα δει κανέναν άλλο να φοράει δικά του ρούχα. Δεν το είχα σκεφτεί να ρωτήσω. Ξέρω ότι αυτό γίνεται στα Δημόσια. Ποια η γνώμη σου ?

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ok βρήκα στο souper κάποιες σερβιέτες για ειδικες χρήσεις που κάνουν και για λοχεία...οπότε πήρα ένα πάκο και σίγουρα μετά θα έχω τις κανονικές και βλέπουμε...

 

nat-left τι εννοείς όταν λες σεντόνια και κουβερτάκια??? Θέλουμε και από αυτά μαζί μας?? εγώ μόνο μια κουβέρτα εξόδου έλεγα πάρω...

 

αχ και αρχίζω να ετοιμάζω βαλίτσα και είμαι ήδη αργοπορημένη και αγχώθηκα...help! :?

 

Από άλλες δημοσιεύσεις που έχω διαβάσει & από ότι έχω ακούσει πρέπει να έχεις τα δικά σου πράγματα για το μωρό. Αν δεν έχεις θα πάρεις του νοσοκομείου που είναι ναι μεν καθαρά αλλά αρκετά φθαρμένα.

 

Nat-left αυτό που λες ισχύει για όλα τα μαιευτήρια ή μόνο για τα Δημόσια ???

Δηλαδή αν έγω στο Μητέρα πάρω δικά μου ρούχα θα του τα φορέσυνε ή θα μου πουν όχι ?

Στο πρώτο μου παιδακι στο μητέρα πάλι, του φορούσανε δικά τους ρούχα και σεντονάκια και κουβέρτα και δεν είχα δει κανέναν άλλο να φοράει δικά του ρούχα. Δεν το είχα σκεφτεί να ρωτήσω. Ξέρω ότι αυτό γίνεται στα Δημόσια. Ποια η γνώμη σου ?

 

Αυτό ισχύει μόνο για τα Δημόσια, στα ιδιωτικά έχουν τα πάντα, αλοίμονο τόσα λεφτά δίνουμε..... (ή τουλάχιστον είχα δώσει)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

Δεν χρειαζεται να παρεις μαζι σου πανες για το μωρακι σου εφοσον γεννησεις στο ελενα.Σου δινουν οσα pampers χρειαστεις.Εγω δεν πηρα ουτε μωρομαντηλα.Υπαρχει 'δωματιο αλλαγης' που πηγαινα και αλλαζα τον μικρο,και εκει μπορεις να το πλυνεις.Αν θες,εχουν και βρεγμενο βαμβακι για να το καθαρισεις τοπικα.Δεν υπαρχει λογος να φορτωνεις την βαλιτσα. :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν το ήξερα, πάντως καλού κακού θα πάρω ένα πακέτο για τις πρώτες 2 ημέρες που θα είμαι τέζα λόγω καισαρικής για να μην αναγκάζομαι να περπατάω... :wink: ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ!!! ΠΟΣΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΠΙΖΑΜΕΣ; (ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ). Η ΡΟΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ; ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΜΑΛΛΙΩΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ; ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; Η ΝΥΧΤΑΣ ΑΡΚΟΥΝ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΟΝΤΡΕΣ ΤΥΠΟΥ ΤΕΝΑ; ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΦΟΡΑΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΙΖΑΜΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΗΜΕΡΑ; ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ;

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο χρειαζεται.Τα pampers δεν τα εχουν στο δωματιο αλλαγης.Στα φερνουν στο δωματιο σου οι μαιες καθε μερα.Και μην φοβασαι,δινουν υπεραρκετα.Εμενα μου περισσεψανε καμια δεκαρια στο τελος και τα πηρα στο σπιτι!

Αφου θα κανεις καισαρικη βεβαια,σωστα σκεφτηκες τα μωρομαντηλα.Θα μπορεις να αλλαζεις τα μωρακια σου επιτοπου στο κρεβατι.

Αντε,με το καλο!! :):)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!ΜΕ ΤΟ ΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΧΑΛΑΣΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΠΟΞΙΣΗ ΛΟΓΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ.ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΣΑ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΙΚΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΩΝ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝ ΕΜΕΙΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;ΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ;ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΩΝ!

 

Ασημίνα που το άκουσες αυτό καλή μου και μας το μεταφέρεις έτσι ελαφρά τη καρδία? Στο Μητέρα έχουν γεννήσει ουκ ολίγες δικές μου γυναίκες και καμίας το μωράκι δεν παρουσίασε πρόβλημα. Υπάρχει κάποια κοπέλα εδώ που να υποστηρίζει τον ισχυρισμό της φίλης μας? Νομίζω μπορούμε να είμαστε λίγο προσεκτικές για να μην τρελαίνουμε τις υπόλοιπες εγκυμονούσες ε?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...