Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι μια περίπτωση ασ' τα να πάνε...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=108088

Πρέπει να γεννήσω Αθήνα για να αποφύγω τυχόν αερομεταφορά του μωρού και μέχρι τώρα κατέληξα στο Ρέα (στο επόμενο ταξίδι για Ωνάσειο θα γνωρίσω και τον κ. Μητσάκο).

 

Το ερώτημα είναι:

Στο Ρέα πόσες μέρες κρατάνε τα παιδιά στην εντατική; Μήπως μετά από 1-2 μέρες τα πηγαίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο; Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει όλες τις μέρες στην εντατική ή μόνο τις 1-2 πρώτες;

 

Ψάχνω επίσης γιατρό στο Έλενα, με τη λογική να γεννήσω εκεί και να έχω εντατική δημόσιου νοσοκομείου αντί να το μεταφέρουν από το Ρέα δεν ξέρω που, έχετε να μου συστήσετε κάποιον; Αν και θα έχω μια εύκολη καισαρική, χρειάζομαι προσεκτικό χειρισμό για το μωρό. Άμα μπορεί να κανονίσει και κανένα δωμάτιο της προκοπής να πλαντάζω μόνη μου, ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι μια περίπτωση ασ' τα να πάνε...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=108088

Πρέπει να γεννήσω Αθήνα για να αποφύγω τυχόν αερομεταφορά του μωρού και μέχρι τώρα κατέληξα στο Ρέα (στο επόμενο ταξίδι για Ωνάσειο θα γνωρίσω και τον κ. Μητσάκο).

 

Το ερώτημα είναι:

Στο Ρέα πόσες μέρες κρατάνε τα παιδιά στην εντατική; Μήπως μετά από 1-2 μέρες τα πηγαίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο; Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει όλες τις μέρες στην εντατική ή μόνο τις 1-2 πρώτες;

 

Ψάχνω επίσης γιατρό στο Έλενα, με τη λογική να γεννήσω εκεί και να έχω εντατική δημόσιου νοσοκομείου αντί να το μεταφέρουν από το Ρέα δεν ξέρω που, έχετε να μου συστήσετε κάποιον; Αν και θα έχω μια εύκολη καισαρική, χρειάζομαι προσεκτικό χειρισμό για το μωρό. Άμα μπορεί να κανονίσει και κανένα δωμάτιο της προκοπής να πλαντάζω μόνη μου, ακόμη καλύτερα.

 

Την επομενη μερα που θα γεννηθει το μωρο πας να του βγαλεις ΑΜΚΑ(θα σου δωσουν οδηγιες απο το μαιευτηριο) και κατα την εξοδό σας δεν πληρωνεις κατι παραπανω απο την αρχικη τιμη που θα σου πουνε(αν θυμαμαι καλα η νυφη μου προσφατα εδωσαν περιπου 800ευρω). αν θελησεις κι εσυ να μεινεις μεσα παραπανω απο το 3ημερο αυτο το χρεωνεσαι κανονικα(η νυφη μου σε 3κλινο εδωσε για 2μερες περιπου 100ευρω).Η αδελφη μου πριν 2μηνες στο λητω ηταν η μικρη τους στη Μ.Ε.Ν. κανα 10ημερο,λογω μικρου βαρους και τα καλυψε ολα το ταμειο. αλλα και αμκα να μην προλαβετε να βγαλετε-που δεν αργει σε 2-3 μερες το παιρνεις- αφηνεις χρηματα σαν εγγυηση και οταν παρεις το αμκα το πας στο μαιευτηριο και περνεις πισω τα χρηματα. παντως ρωτησε τους και θα σε κατατοπισουν...

Ευχομαι ολα να πανε καλα με το μικρο σας και να το παρετε γερο κι υγιη σπιτι σας!!!

 

Α και κατι αλλο, πολυ καλο καρδιολογικο τμημα εχει και στο μητερα στην αθηνα(κ.παπαγιαννης) αν σου συστησουν γυναικολογο εκει...δε θελω να σε μπερδεψω, το ξερω οτι εισαι αγχομενη και θα ακους πολλα (ο παπαγιαννης εκανε ablation καρδιας στο βαπτιστηρα μου στα 8 του)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ Κ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟ ΓΙΩΡΓΟ...ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βρε μανουλες, για παραδειγμα 5 ημερες με καισαρικη σε μονοκλινο, χωρις αμοιβη γιατρου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ(ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ), ποσα χρηματα ειναι συνολο;;; ΣΥΝΟΛΟ ΟΜΩΣ, ολα!!!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη βρε μανουλες, για παραδειγμα 5 ημερες με καισαρικη σε μονοκλινο, χωρις αμοιβη γιατρου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ(ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ), ποσα χρηματα ειναι συνολο;;; ΣΥΝΟΛΟ ΟΜΩΣ, ολα!!!

 

 

Εγω εδωσα για 4 μερες για φυσιολογικο τοκετο σε απλο μονοκλινο 220 ευρω τον Ιουνιο που μας περασε!

 

Θα ρωτησω μια φιλη που γεννησε πριν 2 μηνες με καισαρικη σε μονοκλινο και θα σου πω!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βρε μανουλες, για παραδειγμα 5 ημερες με καισαρικη σε μονοκλινο, χωρις αμοιβη γιατρου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ(ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ), ποσα χρηματα ειναι συνολο;;; ΣΥΝΟΛΟ ΟΜΩΣ, ολα!!!

 

 

Λοιπον η φιλη μου εκατσε 3 μερες σε απλο μονοκλινο και εδωσε 154 ευρω για καισαρικη ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η φιλη μου εκατσε 3 μερες σε απλο μονοκλινο και εδωσε 154 ευρω για καισαρικη ;)

 

Και λογικα γεννησε με το γιατρο που ευφημερευε;

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Και λογικα γεννησε με το γιατρο που ευφημερευε;

 

 

Οχι,γεννησε με γιατρο της επιλογης της,εγω σου εγραψα μονο κοστος νοσοκομειου.Ρωτησες για τιμη χωρις την αμοιβη γιατρου οποτε δεν σου την εγραψα για να μην παθεις εγκεφαλικο :rolleyes:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και λογικα γεννησε με το γιατρο που ευφημερευε;

 

Εννοω δεν πληρωσε κανενΑ γιατρο εξτρα ε;

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι,γεννησε με γιατρο της επιλογης της,εγω σου εγραψα μονο κοστος νοσοκομειου.Ρωτησες για τιμη χωρις την αμοιβη γιατρου οποτε δεν σου την εγραψα για να μην παθεις εγκεφαλικο :rolleyes:

 

Αυτο θελω να πω...οτι: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ; Η καισαρικη πρεπει να γινει λογω προβληματος υγειας! Εγω δεν εχω γιατρο στην ελλαδα γιατι μενω στη γερμανια. Δεν θελω να δωσω λεφτα σε κανεναν μακακα γιατρο!!! Θελω να γεννησω δωρεαν!!!! Γινεται στη περιπτωση της καισαρικης αυτο, ηηηη γινεται μονο στη περιπτωση φ.τ. αυτο με τον γιατρο που ευφημερευει;

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

από τότε που πιάσανε εκείνη την γιατρό να ζητάει φακελάκι δεν ζητάνε πια λεφτά. Δίνεις ό,τι θέλεις εσύ και αν θες. Τώρα αν ζητήσουν μετά την καισαρική μπορείς να τους κάνεις κακό με σημαδεμένα λεφτά και να ειδοποιήσεις την αστυνομία οπότε δεν θα το κάνουν πιστεύω. Θα δούμε...και εγώ ελπίζω να μην έχουμε τέτοια θέματα...είμαι στον Αυγουστίδη και φίλες μου που γέννησαν του έδωσαν ό,τι θέλανε. Και για άλλους γιατρούς το έχω ακούσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,γεννησε με γιατρο της επιλογης της,εγω σου εγραψα μονο κοστος νοσοκομειου.Ρωτησες για τιμη χωρις την αμοιβη γιατρου οποτε δεν σου την εγραψα για να μην παθεις εγκεφαλικο :rolleyes:

Γειά σου Σοφάκι,

ε πες μας και για την αμοιβή γιατρού να πάρουμε μία ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να πω...οτι: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ; Η καισαρικη πρεπει να γινει λογω προβληματος υγειας! Εγω δεν εχω γιατρο στην ελλαδα γιατι μενω στη γερμανια. Δεν θελω να δωσω λεφτα σε κανεναν μακακα γιατρο!!! Θελω να γεννησω δωρεαν!!!! Γινεται στη περιπτωση της καισαρικης αυτο, ηηηη γινεται μονο στη περιπτωση φ.τ. αυτο με τον γιατρο που ευφημερευει;

 

γιατί δεν γεννάς Γερμανία;

Αν έρθεις εδω να γεννήσεις χωρίς συγκεκριμένο γιατρό θα σε παρακολουθεί γιατρός στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου και όταν θα έρθει η ώρα της γέννας θα σε ξεγενήσει όποιος έχει εφημερία.Αν θες να γεννήσεις προγραμματισμένα πιθανών να σου πουν να κάνεις εισαγωγή ημέρα που εφημερεύει,θα σου κάνουν εξετάσεις κ.λ.π. και θα σε προγραμματίσουν μάλλον για την επόμενη μέρα.

Φυσικά και γεννάς χωρίς να πληρώσεις.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η φιλη μου εκατσε 3 μερες σε απλο μονοκλινο και εδωσε 154 ευρω για καισαρικη ;)

 

εγω στο ΑΤΤΙΚΟ γέννησα με καισαρική δεν άλλαξα απο 4κλινο σε μονόκλινο ή δίκλινο και δεν πλήρωσα διαφορά.΄

Οι κοπέλες που πληρώνουν τώρα είναι αυτές που αλλάζουν θέση,προφανώς κι η φίλη σου το ίδιο,ε;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στο ΑΤΤΙΚΟ γέννησα με καισαρική δεν άλλαξα απο 4κλινο σε μονόκλινο ή δίκλινο και δεν πλήρωσα διαφορά.΄

Οι κοπέλες που πληρώνουν τώρα είναι αυτές που αλλάζουν θέση,προφανώς κι η φίλη σου το ίδιο,ε;

 

 

Ναι εννοειται,κανανε αλλαγη θεσης γι"αυτο πληρωσανε!Η κοπελα ρωτησε τιμη για μονοκλινο γι"αυτο το εγραψα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σοφάκι,

ε πες μας και για την αμοιβή γιατρού να πάρουμε μία ιδέα!

 

 

Στο πρωτο παιδι νομιζω ειχε δωσει 1200 ευρω ,στο δευτερο (πριν 2 μηνες) δεν ξερω ποσα εδωσε,δεν ρωτησα.....

 

Παντως οι τιμες-ταριφες ξεκινανε απο 350 μεχρι 1500 :!:

 

Και σαφως υπαρχουν και γιατροι που δεν ζητανε....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν γεννάς Γερμανία;

Αν έρθεις εδω να γεννήσεις χωρίς συγκεκριμένο γιατρό θα σε παρακολουθεί γιατρός στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου και όταν θα έρθει η ώρα της γέννας θα σε ξεγενήσει όποιος έχει εφημερία.Αν θες να γεννήσεις προγραμματισμένα πιθανών να σου πουν να κάνεις εισαγωγή ημέρα που εφημερεύει,θα σου κάνουν εξετάσεις κ.λ.π. και θα σε προγραμματίσουν μάλλον για την επόμενη μέρα.

Φυσικά και γεννάς χωρίς να πληρώσεις.

 

Γιατι να γεννησω στη γερμανια; Ειναι πολυ μεγαλη χαρα η γεννα για να τη περασουμε μονοι μας εγω κ ο αντρας μου! Ενω στην Ελλαδα εχουμε ολοκληρο στρατο οικογενεια που περιμενει τη μπεμπα!!! :)

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο παιδι νομιζω ειχε δωσει 1200 ευρω ,στο δευτερο (πριν 2 μηνες) δεν ξερω ποσα εδωσε,δεν ρωτησα.....

 

Παντως οι τιμες-ταριφες ξεκινανε απο 350 μεχρι 1500 :!:

 

Και σαφως υπαρχουν και γιατροι που δεν ζητανε....

 

Και σαφως ολο αυτο ειναι παρανομο, κ οσο το υποστηριζουμε τοσο πιο πισω θα πηγαινει η Ελλαδα μας...! Η Ελλαδα περιμενει να σωθει απο τους νεους, απο εμας δηλαδη, μη συνεχιζετε τετοιες νοοτροπιες...Στο εξωτερικο ουτε κερασμα γλυκο δεν δεχονται οι γιατροι.! Αν θελουμε να λεγομαστε Ευρωπαιοι κ να παμε μπροστα...

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Και σαφως ολο αυτο ειναι παρανομο, κ οσο το υποστηριζουμε τοσο πιο πισω θα πηγαινει η Ελλαδα μας...! Η Ελλαδα περιμενει να σωθει απο τους νεους, απο εμας δηλαδη, μη συνεχιζετε τετοιες νοοτροπιες...Στο εξωτερικο ουτε κερασμα γλυκο δεν δεχονται οι γιατροι.! Αν θελουμε να λεγομαστε Ευρωπαιοι κ να παμε μπροστα...

 

 

Δεν διαφωνω ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να γεννησω στη γερμανια; Ειναι πολυ μεγαλη χαρα η γεννα για να τη περασουμε μονοι μας εγω κ ο αντρας μου! Ενω στην Ελλαδα εχουμε ολοκληρο στρατο οικογενεια που περιμενει τη μπεμπα!!! :)

 

 

α!νόμιζα οτι είχες πρόβλημα με το εκεί σύστημα!!

τότε μια χαρά να έρθεις να γεννήσεις εδω!με το καλό!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

α!νόμιζα οτι είχες πρόβλημα με το εκεί σύστημα!!

τότε μια χαρά να έρθεις να γεννήσεις εδω!με το καλό!!

 

Σε ευχαριστω πολυ! Οχι μια χαρα ειναι εδω, να σου πω την αληθεια μεχρι πριν λιγο καιρο λεγαμε για εδω αλλα τελικα αποφασισαμε οχι! Το συστημα ειναι τελειο εδω, ολα δωρεαν! Ολα ομως! Οτι εχει να κανει με υγεια ειναι τσαμπα! Εχω προβλημα υγειας κ στην Ελλαδα θελουν 6.000? για την εγχειρηση που πρεπει να κανω, ενω εδω θα τη κανω δωρεαν για να καταλαβεις..!!! Καλημερα!!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα αν γίνεται να με διαφωτίσετε σχετικά με τα πρωινά ραντεβού στο έλενα.Ο γιατρός μου θέλει απο δω και στο εξής να με βλέπει πρωί.Τι κάνω;Από ποια ώρα να είμαι εκεί;Ποια η διαδικασία για να κανω υπέρηχο και καρδιοτοκογράφο που μου ζήτησε;Πρέπει να κλείσω ραντεβού;

Link to comment
Share on other sites

Οσο νωρίτερα , τοσο το καλύτερο για εσένα. Πας λίγο μετά της 8 και κόβεις 2 παράβολα στο ταμείο , ενα για το NST και ένα για τον υπέρηχο. Φαντάζομαι οτι ισως να χρειάζεσαι και ένα ακόμα για τον γιατρό σου. Στη συνέχεια πας στο χώρο που γίνονται οι 2 αυτές εξετάσεις και περιμένεις μεχρι να ανοίξει η πόρτα και να δωσεις τα χαρτιά σου. Μετά περιμένεις μεχρι να έρθει η σειρά σου και σε φωνάζουν.Απλά, όσο πιο αργά πας, τοσο περισσοτερο κόσμο θα βρεις. Προσπάθησε να πηγένεις τις ημέρες που δεν εφημερευει το νοσοκομείο. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...