Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

σακχαρωδης διαβητης κυησης επιπλοκες δευτερο τριμηνο ετσι το αναζητησα και βγηκε

Δρ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΞΕΝ. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

ΜΑΙΕΥΤΗΡΑΣ - ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ

 

εχουν αλλαξει τα ορια για το σαχαρο ως 110 ειναι και για την κυηση νομιζω κατω απο 100 σε νηστεια

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΗΣΗ :

Υπό Δρ Θεοδώρου Ξεν. Βασιλειάδη, Μαιευτήρα Γυναικολόγου

 

Αποτελεί μια συχνή επιπλοκή της φυσιολογικής κύησης με συχνότητα πρωτοεμφάνισης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε ποσοστό που αναφέρεται στη βιβλιογραφία από 2,5% έως και 4% και ως προϋπάρχουσα πάθηση σε ποσοστό 0,2 έως 0,3%.

Στο δικό μας υλικό στα είκοσι χρόνια άσκησης της Μαιευτικής επιστήμης χρησιμοποιήσαμε ένα απλό τεστ επιλογής των εγκύων υψηλού κινδύνου που είναι επιρρεπείς στο να αναπτύξουν σακχαρώδη διαβήτη κύησης χωρίς να υποβάλλουμε την έγκυο στο τεστ φόρτισης με γλυκόζη.

ΤΟ ΑΠΛΟ ΤΕΣΤ: Διενεργήθηκε μεταξύ 12ης και 16ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης. Λήφθηκε γλυκόζη αίματος με νηστεία 10 ωρών. Στη συνέχεια χορηγήθηκε στην έγκυο ένα ποτήρι χυμός πορτοκαλιού και ένα τοστ με τυρί. Δύο ώρες μετά λήφθηκε πάλι γλυκόζη αίματος. Οι έγκυες με γλυκόζη αίματος μικρότερη στο χρόνο 0΄ από 90mg/dl και στο χρόνο 120΄ από 120mg/dl θεωρήθηκαν φυσιολογικές και παρακολουθήθηκαν με μηνιαία εξέταση σακχάρου αίματος και ούρων. Στις έγκυες που είχαν σάκχαρο αίματος στην ώρα 0΄ > 90mg/dl και/ή στην ώρα 120΄ > 120mg/dl επιλέχθηκαν για καμπύλη σακχάρου. Με αυτή τη μέθοδο στο δικό μας υλικό ο σακχαρώδης διαβήτης κύησης κλάσης Α εμφανίστηκε σε ποσοστό μόνο 1.3% και η περιγεννητική θνησιμότητα ήταν μηδενική.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΑ Η ΝΕΟΓΝΙΚΗ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ :

στην ΚΛΑΣΗ Α : ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 1.6%

ΧΩΡΙΣ " 10%

Β : 4.8% (ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ)

C : 7-9% "

D : 10% "

F,H,R : 18.6% "

**********************************************************

* ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣΚΛΥΡΗΝΣΗ ΜΕ ΛΕΥΚΩΜΑΤΟΥΡΙΑ,

* ΑΖΩΘΑΙΜΙΑ, ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΚΥΗΣΗ

**********************************************************

 

ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ :

0. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΟΧΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ

1. ΛΑΝΘΑΝΩΝ ΔΙΑΒΗΤΗΣ

2. ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ

ΤΥΠΟΣ Ι (ΝΕΑΝΙΚΟΣ)

ΤΥΠΟΣ ΙΙ

3. ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

 

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤΑ WHITE ΤΟΥ Σ.Δ. ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ :

ΚΛΑΣΗ Α : ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ , ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ

Β : ΕΝΑΡΞΗ Σ.Δ. ΜΕΤΑ 20 ΕΤΟΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ Σ.Δ. < 10 ΕΤΗ / ΟΧΙ ΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ

C : EΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ 20 ΕΤΟΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ 10 - 19 ΕΤΗ / ΟΧΙ ΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ

D : ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 10 ΕΤΟΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ > 20 ΕΤΗ

ΜΙΚΡΗ ΑΓΓΕΙΟΠΑΘΕΙΑ-ΑΠΛΗ ΑΜΦΙΒΛΗΣΤΡΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΑ

E : ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 10 ΕΤΟΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ > 20 ΕΤΗ

ΑΘΗΡΩΜΑΤΩΔΗΣ ΠΛΑΚΕΣ ΣΕ ΑΓΓΕΙΑ ΤΗΣ ΠΥΕΛΟΥ

F : ΚΛΑΣΗ Ε + ΝΕΦΡΟΠΑΘΕΙΑ

R : Ε + ΥΠΕΡΠΛΑΣΤΙΚΗ ΑΜΦΙΒΛΗΣΤΡΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΑ

RF : R + F

G : ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΙΣ ΚΥΗΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

H : ΑΡΤΗΡΙΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΗ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ

Τ : ΚΥΗΣΗ ΜΕΤΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ

 

Σ.Δ. ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ :

- 2.5 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΚΥΗΣΕΩΝ

- ΜΟΡΦΗ Σ.Δ. ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΗΣΗ

- ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ Σ.Δ. ΤΥΠΟΥ ΙΙ

- ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ

ΓΛΥΚΟΖΗ ΝΗΣΤΕΙΑΣ < 90 mg/dl

KAI " " > 90 mg/dl

- ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ

- ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΚΥΗΣΕΩΝ

- 60% ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟ Σ.Δ. ΜΕΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ

- Η ΠΕΡΙΓΕΝΝΗΤΙΚΗ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ < ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΟ Σ.Δ.

- ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΓ. ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟ

 

 

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΝΕΟΓΝΙΚΗΣ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ :

- ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ

- ΜΙΚΡΟ ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

- ΚΑΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΟΥ

- ΚΑΚΗ ΠΕΡΙΓΕΝΝΗΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ

- ΚΑΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔ. = ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΥΓΓ. ΔΙΑΜΑΡΤΙΩΝ

- ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΕΤΟΞΕΩΣΗ (ΑΙΤΙΟ ΝΕΟΓΝ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ 30-70%)

 

 

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΟΣΗΡΟΤΗΤΑΣ :

- ΔΙΑΒΗΤΙΚΗ ΚΕΤΟΞΕΩΣΗ (ΑΙΤΙΟ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ 5-15%)

- ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΤΟΚΕΤΟ

- ΥΠΕΡΤΑΣΗ, ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ

 

ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΜΕ :

 

**(Α) 75 mg per Os ΓΛΥΚΟΖΗ (8-16 ώρες νηστεία):

ΣΕ ΦΛΕΒΙΚΟ ΟΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΡΟ 110 mg/dl

30' 190 "

60' 190 "

90' 190 "

120' 140 "

Σημ: Από ΤΡΙΧΟΕΙΔΙΚΟ αίμα οι παραπάνω τιμές -20

 

**(Β) 100 mg per Os ΓΛΥΚΟΖΗ (8-16 ώρες νηστεία):

ΜΗ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΕΓΚΥΟ

Κ.Φ. ΗΛΑΤΤΩΜ Σ.Δ. Σ.Δ. ΚΥΗΣΗΣ

------------------------ ----------------

ΠΡΟ 115 140 200 105 - προ

60' 200 200 200 190 - 1 ώρα

120' 140 140-199 200 165 - 2 ώρες

180' 145 - 3 ώρες

** ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ Σ.Δ. ΚΥΗΣΗΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 2 ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ

 

ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΟ :

- Α.Ε. ΣΤΟ Α' ΤΡΙΜΗΝΟ (ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΙΝΣΟΥΛΙΝΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟ Δ.)

- ΥΠΕΡΤΑΣΗ ( 10 - 20 % )

- ΥΔΡΑΜΝΙΟ ( x 2 )

- IUGR (ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕ ΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ)

- ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ ( x 4 )

- ΠΛΑΚΟΥΝΤΙΑΚΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ

ΜΙΚΡΟΙ ΠΛΑΚΟΥΝΤΕΣ

ΚΥΤΤΑΡΟΒΡΥΘΕΙΣ ΛΑΧΝΕΣ

ΧΡΟΝΙΕΣ ΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ

ΑΛΛΕΙΩΣΕΙΣ ΑΓΓΕΙΩΝ

ΟΙΔΗΜΑΤΩΔΗΣ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΛΑΧΝΩΝ

(ΑΥΞΗΣΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ 02-ΜΕΙΩΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ)

 

 

ΕΠΙΛΟΚΕΣ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ :

- ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ Σ.Δ. ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ

ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ

- ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ (ΜΕΤΑΞΥ 36 & 38 ΕΒΔ.) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕ

ΤΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ Σ.Δ. ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

- ΥΠΕΡΜΕΓΕΘΗ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

- IUGR (ΣΠΑΝΙΑ)

- ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΝΕΟΓΝΙΚΗ ΝΟΣΗΡΟΤΗΤΑ & ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ (x20) ΛΟΓΩ

1. ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΠΝ. ΔΥΣΧ. ( 25 - 30 % )

2. ΥΠΕΡΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΑΙΜΙΑΣ ( 5 - 10 % )

3. ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑΣ ( 10 - 25 % )

4. ΥΠΑΣΒΕΣΤΙΑΙΜΙΑΣ ( 25 % )

5. ΠΟΛΥΚΥΤΤΑΡΑΙΜΙΑ (Ht > 65%)

6. ΣΥΓΓ. ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ( x 3 , 6 - 9 % )

ΔΥΣΠΑΛΣΙΕΣ ΤΗΣ Σ.Σ., ΜΙΝΗΓΓΟΚΗΛΗ

ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΙΑ

ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ

ΑΓΕΝΕΣΙΑ ΝΕΦΡΩΝ, ΔΙΠΛΟΙ ΟΥΡΗΤΗΡΕΣ

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ :

- Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΠΕΡΝΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ

- Η ΠΟΛΛΗ ΓΛΥΚΟΖΗ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡ-ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ

ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΑΡΑ ΕΜΒΡΥΑ

- Η ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ

- ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ

ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ

- Η ΠΟΛΛΗ ΓΛΥΚΟΖΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΙΝΣΟΥΛΙΝΑΙΜΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ

- Η ΥΠΕΡΙΝΣΟΥΛΙΝΑΙΜΙΑ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗΣ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ

- Η ΓΛΥΚΟΖΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΚΛΟΑ,

ΤΗΣ ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΗΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΤΟΥ ΟΥΔΟΥ

ΑΠΕΚΚΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΦΡΑ

- ΤΟ hPL ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ

- ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ-ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ-ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΗΤΟΓΟΝΟ ΔΡΑΣΗ

 

ΜΙΚΡΟΑΓΓΕΙΟΠΑΘΕΙΑ :

- ΟΙ ΑΡΧΟΜΕΝΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΙΚΡΟΑΓΓΕΟΠΑΘΕΙΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ

ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

- ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΥΠΟΧΩΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ

ΚΥΗΣΗ

- 20% ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΑΜΦΙΒΛ.

- Η ΥΠΕΡΠΛΑΣΤΙΚΗ ΑΜΦΙΒΛ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ

ΚΑΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

- Η LASER ΦΩΤΟΠΗΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ

- Η ΥΠΕΡΠΛΑΣΤΙΚΗ ΑΒΦΙΒΛ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ

ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

 

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ :

ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ : - ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΙΩΝ

- ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ Σ.Δ. 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟ

 

Α' ΤΡΙΜΗΝΟ : - ΕΛΕΓΧΟΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΘΕ 4 -5 ΕΒΔ.

- ΣΕ ΚΛΑΣΗ WHITE >= C

ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

 

Β' ΤΡΙΜΗΝΟ : - ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΚΑΘΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΗΤΡΑΣ/ΕΜΒΡΥΟΥ

ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ

ΝΕΦΡΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

- ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΘΕ 4 ΕΒΔ.

 

Γ' ΤΡΙΜΗΝΟ : (κατά την κρίση του μαιευτήρα εισαγωγή στο μαιευτήριο)

ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΛΑΣΗΣ ΜΕ

1. ΟΙΣΤΡΙΟΛΗ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ

2. hPL (ΥΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ Α, Β, C CLASS)

3 . ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ

4. DOPPLER ΟΜΦΑΛΟΠΛΑΚΟΥΝΤΙΑΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

5 .NST , ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΜΒΡΥΟΥ

6. OCT (EΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ 1 ΕΒΔ.)

7. L/S ratio THN 37-38 ΕΒΔ.

L/S ratio >= 2:1 ΚΑΛΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ

1,5-1,9 ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΗΠΙΟ ΣΑΔ)

H ΣΧΕΣΗ L/S ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ L/S ΣΕ A, B, C

ΝΩΡΙΤΕΡΑ L/S ΣΕ D, F, R

8. ΦΩΣΦΑΤΙΔΟΓΛΥΚΕΡΟΛΗ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΜΕΤΑ 35 ΕΒΔ

(ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΣΔΓ = ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΠΝΕΥΜ. ΩΡΙΜ.)

TIMH < 3% = ANΩΡΙΜΟ

9. ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΙΚΩΝ ΕΠΙΘΗΛΙΑΚΩΝ

ΚΥΤΤΑΡΩΝ (ΔΙΔΕΙ 25% ΨΕΥΔΩΣ ΑΝΩΡΙΜΑ)

ΩΡΙΜΑΠΟΡΤΟΚΑΛΙ > 20% = ΚΥΗΣΗΣ > 38 ΕΒΔ.

10. FOAM TEST 'H RAPID SURFACTANT TEST 'H

SHAKE TEST

 

 

PITFALLS : - ΤΑ Β-ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΜΙΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΣΤΕΛΟΥΝ ΤΟΝ

ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗ ΓΛΥΚΟΓΟΝΟΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΣΗ

ΤΟΥ Σ.Δ.

- ΤΑ ΚΟΡΤΙΚΟΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΕΠΙΣΗΣ ΓΛΥΚΟΓΟΝΟΛΥΣΗ ΚΑΙ

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ

 

 

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ :

- ΣΕ ΚΛΑΣΗ Α ΚΑΤΑ WHITE ΔΥΝΑΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ 40 ΕΒΔ.

- ΣΕ ΚΛΑΣΕΙΣ > Α ΓΙΝΕΤΑΙ

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΗΝ 38η εβδ.

ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ Σ.Δ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΣΗ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΚΕΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 38η εβδ.

* ΒΑΣΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ Η ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΥΘΗΣΗ

 

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΚΕΤΟΥ :

 

ΚΟΛΠΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ :

- ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ 6-8 ΩΡΕΣ

- ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ < 30 ΕΤΩΝ

- ΠΟΛΥΤΟΚΟΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΙΕΥΤΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ

- ΚΥΗΣΗ > 37 ΕΒΔ.

- ΟΜΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ,

ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΔΕΙΞΗΣ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΑΣ

- ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΑΙΕΥΤΙΚΩΝ ΕΠΙΠΛΟΚΩΝ (ΥΔΡΑΜΝΙΟ )

- ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ :

- Π.Κ.Τ.

- ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ > 30 ΕΤΩΝ

- ΠΟΛΥΤΟΚΟΣ ΜΕ ΒΕΒΑΡΥΜΕΝΟ ΜΑΙΕΥΤΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ

- ΑΝΕΜΠΕΔΩΤΟ, ΕΝΔΕΙΞΗ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΑΣ

- ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

- ΒΑΡΟΣ > 4000 gr

- ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΠΙΠΛΟΚΩΝ

 

 

 

 

ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ Σ.Δ. :

1. ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

- ΔΙΑΙΤΑ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ ΜΕ 160 -180 gr/day

ΕΑΝ ΚΑΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΧΙ ΙΣΝΣΟΥΛΙΝΗ

- ΓΛΥΚΟΖΗ ΝΗΣΤΕΩΣ 10 ΩΡΩΝ > 100 mg/dl ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ

- ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΕΙΟΣ ΙΝΣ. ΑΡΧΙΚΑ 16 IU / 24 H

- EΠΙΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ = ΤΙΜΕΣ < 100

2. ΠΡΟΥΠΑΡΧΩΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟΣ Σ.Δ.

- ΔΙΑΙΤΑ + ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ

* ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΕ

- ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΣΑΚΧΑΡΟΥ

- ΤΗΣ HbA1c ΓΛΥΚΟΖΙΩΜΕΝΗΣ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗΣ (ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ)

3. ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

- ΤΗΝ ΠΡΩΙΑ ΕΓΧΥΣΗ DEXTROSE 5% ME 40 drops/min

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ 2-3 IU / ΩΡΑ

- ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 100 mg/dl

4. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ :

- ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ (Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ)

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

το θεωρησα ως κατι πληρες επιστημονικα τεκμηριωμενο και το παραθετω.εσεις κρινεται τη σοβαροτητα απο εδω και περα της εξετασης και δε για οσους γυναικολογους την απαιτουν απο τις εγκυους .ξερουν τι εχουν να αντιμετωπισουν και ποσο συχνο ειναι

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , σε ποιον γιατρο πηγαινεις?

και ο δικος μου δεν μου εβαλε να κανω καμπυλη ζακχαρου, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα σημερα θα τον ρωτησω τον λογο που δεν χρειαζεται να κανω.

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κανει (πηγαινα σε αλλον γιατρο τοτε) κ ολα ειχαν βγει οκ. δεν θεωρω οτι ειναι "μαρτυριο" η εξεταση οπως λεν οι περισσοτερες και γενικα τρωω παραπολλα γλυκα κ σ αυτην αλλα κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, χωρις να μου παρουσιαστει κανενα προβλημα κ χωρις να χω βαλει πολλα κιλα! αυριο θα σου πω τι μου ειπε για την καμπυλη!

Είμαι στην Κύπρο οπότε δε νομίζω να ξέρεις τον γιατρό. Εμένα μου είπε ότι οι εξετάσεις μου είναι καλές(αιματολογικές και ούρων που μου κάνει σε κάθε επίσκεψη) και αφού δεν έιμαι υπερβαρη, δεν έχω ιστορικό και δεν είμαι πάνω από 30 δεν είναι απαραίτητη.εγώ θα ρωτήσω πάντως και τον γιατρό μου στην Αθήνα και ενδοκρινολόγο και θα δω.Περιμένω να ακούσω και τον δικό σου γιατρό να δούμε αν ταυτίζονται! Αυτό που βρήκες στο google το βρήκα κι εγώ σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα τελικα μου ειπε να κανω καμπυλη την επομενη βδομαδα, εγω δεν καταλαβα καλα δεν μου ειχε πει οτι δεν θα εκανα καθολου απλα οτι δεν θα εκανα τον προηγουμενο μηνα :?:???:. παρολα αυτα θεωρω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις κ τοσο πολυ που δεν θα την κανεις γιατι μ αυτα που διαβασα δεν με ανυσηχουσε καθολου κ να μην κανω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα τελικα μου ειπε να κανω καμπυλη την επομενη βδομαδα, εγω δεν καταλαβα καλα δεν μου ειχε πει οτι δεν θα εκανα καθολου απλα οτι δεν θα εκανα τον προηγουμενο μηνα :?:???:. παρολα αυτα θεωρω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις κ τοσο πολυ που δεν θα την κανεις γιατι μ αυτα που διαβασα δεν με ανυσηχουσε καθολου κ να μην κανω....

 

δε θα σε ανησυχουσε?ειδα καλα?ενα υπερβαρο μωρο-μακροσωμια,πολυαμνιο με οτι επιπλοκες εχει,ενδομητρια καθυστερηση, ενδομητριως θανατος δεν ειναι αρκετες απο τις επιπλοκες ενος αρρυθμιστου ΣΔ?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. είμαι 28 εβδομάδων και χθες που ρώτησα το γιατρό μου αν θα κάνω καμπύλη ζαχάρου μου είπε ότι δεν είναι μια εξέταση ρουτίνας κ ότι την κάνουν σε γυναίκες πάνω από 30 , αν υπάρχει ιστορικό διαβήτη ή αν οι εξετάσεις για ζάχαρο δείχνουν κάτι. Και μου λέει ότι αφού δεν έχω τίποτα απο αυτά δε χρειάζεται(σε κάθε απίσκαψη πάω ούρα και κοιτάει το ζάχαρο έκτός από τις αιματολογικές) Αλλά εγώ είχα ακούσει ότι την κάνεις ούτως ή αλλώς. έχει πει σε καμία κάτι ανάλογο ο γιατρός? όχι ότι θέλω να την κάνω γιατί ξέρω ότι είναι ταλαιπωρία αλλά δεν θέλω να διακυνδινέψω κιόλας. Τρώω και πολλά γλυκά!

 

κι ο δικός μου ο γιατρός μου είχε πει ακριβώς αυτά, και τελικά δεν την έκανα παρόλο που κι εγώ θεωρούσα από φίλες μου ότι είναι εξέταση ρουτίνας, τελικά όλα καλά πήγαν και δεν είχα κανένα πρόβλημα με ζάχαρο, αν και γλυκατζού

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

δε θα σε ανησυχουσε?ειδα καλα?ενα υπερβαρο μωρο-μακροσωμια,πολυαμνιο με οτι επιπλοκες εχει,ενδομητρια καθυστερηση, ενδομητριως θανατος δεν ειναι αρκετες απο τις επιπλοκες ενος αρρυθμιστου ΣΔ?

ναι παρολου που θα την κανω την εξεταση τελικα, δεν θα ανησυχουσα αν δεν θα την εκανα διοτι στις αιματολογικες εξετασεις δεν εχω ανεβασμενο ζαχαρο κ απο οτι διαβασα σε ορισμενα site δεν θεωρειτε απαραιτητο αν δεν εχεις καποιες ενδειξεις... γενικα θεωρω πως το να ειμαστε απολυτες κ πορωμενες δεν βοηθαμε την κοπελα ισα ισα την αγχωνουμαι περισσοτερο... ο γιατρος κατι θα ξερει για να μην την εβαλε να κανει, εξαλου γι αυτον δεν θα ηταν κανενας κοπος να την στειλει να κανει καμπυλη ( απ την τσεπη του δεν θα την πληρωνε). δεν εχει καποιο "δολο" για να μην την βαλει να κανει...

Link to comment
Share on other sites

ναι παρολου που θα την κανω την εξεταση τελικα, δεν θα ανησυχουσα αν δεν θα την εκανα διοτι στις αιματολογικες εξετασεις δεν εχω ανεβασμενο ζαχαρο κ απο οτι διαβασα σε ορισμενα site δεν θεωρειτε απαραιτητο αν δεν εχεις καποιες ενδειξεις... γενικα θεωρω πως το να ειμαστε απολυτες κ πορωμενες δεν βοηθαμε την κοπελα ισα ισα την αγχωνουμαι περισσοτερο... ο γιατρος κατι θα ξερει για να μην την εβαλε να κανει, εξαλου γι αυτον δεν θα ηταν κανενας κοπος να την στειλει να κανει καμπυλη ( απ την τσεπη του δεν θα την πληρωνε). δεν εχει καποιο "δολο" για να μην την βαλει να κανει...

 

συμφωνώ μαζί σου, η περίοδος της εγκυσμοσύνης είναι αρκετά αγχωτική για τη μέλλουσα μαμά, πιστεύω αν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, ακολουθείς και τις οδηγίες του, καθώς κάθε άνθρωπος και κάθε εγκυμοσύνη είναι ιδιαίτερη και δεν κάνουμε ιατρική με γενικεύσεις, θεωρώ ότι ο σωστός γιατρός δεν ακολουθεί την πεπατημένη απλά γιατί το κάνουν όλοι, τότε απλά δεν θα πηγαίναμε σε γιατρό αλλά θα κάναμε τηλειατρική μέσα από φόρουμ, το λέω εκ πείρας, γιατί κι εγώ βρέθηκα σε ανάλογη θέση για άλλη εξέταση, αμφισβήτησα το γιατρό μου καθώς διάβασα κάποια πράγματα διαφορετικά στο νετ και αγχώθηκα, και εντέλει κατάλαβα ότι από το ιντερνετ δεν κάνεις ιατρική! τώρα θα μου πείτε όλοι οι γιατροί είναι αλάνθαστοι? όχι, αλλά πρέπει να έχεις σοβαρά δείγματα για να αμφισβητήσεις τις μεθόδους του, ίσως μία δεύτερη ιατρική πάντα γνώμη να βοηθάει, αλλά κοπέλα μου, εσύ που με αγωνία μας ρωτάς, μην συγκρίνεις, θα πελαγώσεις! κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, προσπάθησε να χαρείς την εγκυμοσήνη σου και με το καλο να δεχτείς το παιδάκι σου, ευχές από μία νυν μαμά και πρώην αγχωμένη εγγυούλα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την καμπύλη σακχάρου πολύ σημαντική εξέταση και δεν βρίσκω λόγο κάποια κοπέλα να την φοβάται, διότι μπορεί να προλάβει πολλά.

Εγώ δεν είχα καθόλου οικογενειακό ιστορικό και κληρονομικότητα, δεν έτρωγα γλυκά, δεν είχα καθόλου αυξημένες τιμές στις εξετάσεις αίματος και τελικά είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα μετά τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης:?

Κατέληξα να κάνω 7 ενέσεις ινσουλίνης την ημέρα:-( και τι έγινε? το μωράκι μου γεννήθηκε γερό και μάλιστα με μικρό βάρος.

Αυτό βέβαια δεν που έπαθα εγώ, δεν είναι κάτι το συνηθισμένο, αλλά να που έτυχε.

Ακολουθούσα τις οδηγίες των γιατρών και δεν υπήρχε τελικά κανένα πρόβλημα.

Μην φοβάστε τις εξετάσεις για το καλό το δικό μας και των μωρών μας είναι:-D

Τουλάχιστον αν έχετε κάποιο πρόβλημα να το βρείτε και να το αντιμετωπίστε:-D

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό ένα γερό μωράκι:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ την καμπύλη σακχάρου πολύ σημαντική εξέταση και δεν βρίσκω λόγο κάποια κοπέλα να την φοβάται, διότι μπορεί να προλάβει πολλά.

Εγώ δεν είχα καθόλου οικογενειακό ιστορικό και κληρονομικότητα, δεν έτρωγα γλυκά, δεν είχα καθόλου αυξημένες τιμές στις εξετάσεις αίματος και τελικά είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα μετά τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης:?

Κατέληξα να κάνω 7 ενέσεις ινσουλίνης την ημέρα:-( και τι έγινε? το μωράκι μου γεννήθηκε γερό και μάλιστα με μικρό βάρος.

Αυτό βέβαια δεν που έπαθα εγώ, δεν είναι κάτι το συνηθισμένο, αλλά να που έτυχε.

Ακολουθούσα τις οδηγίες των γιατρών και δεν υπήρχε τελικά κανένα πρόβλημα.

Μην φοβάστε τις εξετάσεις για το καλό το δικό μας και των μωρών μας είναι:-D

Τουλάχιστον αν έχετε κάποιο πρόβλημα να το βρείτε και να το αντιμετωπίστε:-D

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό ένα γερό μωράκι:-D

 

το θέμα, όπως τέθηκε εξαρχής, αν κατάλαβα καλά, δεν είναι αν φοβάσαι ή όχι κάποια εξέταση, αλλά αν κάποιοι γιατροί τη θεωρούν δεδομένη και άλλοι κρίνοντας από την κλινική εικόνα της εγκύου και τις εξετάσεις δεν τη συστήνουν

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω... οπως ειπα κ γω παραπανω επειδη ηδη την εχω κανει την εξεταση στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν την θεωρω επωδυνη οπως ισχυριζονται αλλες κοπελες, το μονο βαρετο ειναι οτι διαρκει 2 ωρες...

το θεμα που τεθηκε ειναι οτι ορισμενοι γιατροι δεν σε παραπεμπουν να την κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήταν το θέμα μου, αν εντάσσεται στις απαραίτητες εξετάσεις ή όχι. Δε φοβάμαι την εξέταση, εδώ θα γεννήσω την καμπύλη ζαχάρου θα φοβάμαι? Απλά ήθελα να δω τι ισχύει γενικά γιατί πρώτη φορά μένω έγκυος και όπως καταλαβαίνετε το άγχος είναι μεγάλο. Δε θέλω κ εγώ ναμπω στη διαδικασία να αμφισβητήσω το γιατρό μου γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά (στην αρχή ήμουν αλλού) και θεωρείται πολύ καλός στην Κύπρο καιμου τον πρότεινε κ ογιατρός μου από την Αθήνα. Ρώτησα και το γιατρό μου στην Αθήαν και μου είπε ότι θεωρητικά αν όλα είανι καλά δεν είναι απαραίτητη απλά την κάνουν για προαιρετικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, με το καλό και ολα να πάνε καλά!

Θεωρω πολύ σημαντικό να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας γιατι εκεινος μας παρακολουθεί και ξερει την κατασταση ας καλύτερα απ'τον καθένα.

Απ'την άλλη ξερω οτι ειναι πολύ σημαντική εξεταση.Στην δική μου περιπτωση όλες οι μηνιαιες εξετασεις μου ειχαν τιμή χαμηλότερη απ'το φυσιολογικό, κληρονομικότητα καμια, γλυκα καθολου σχεδον και η καμπύλη μου βγηκε οριακή.

Μπορει ο γιατρος σου να κρινει από άλλους δικους σου παραγοντες, αλλά να ξερεις οτι άλλη ειναι η μηνιαια εξεταση και αλλη η καμπύλη που δείχνει πώς αντιδρα ο οργανισμος σου , πόσο γρηγορα, με τι ρυθμο αυξανει το σακχαρο...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

marmar γιατί δεν λες του γιατρού σου ότι σε έχει αγχώσει το θέμα του διαβήτη κύησης και θα ήθελες για να ηρεμήσεις να κάνεις την καμπύλη.Για ψυχολογικούς λόγους.Σίγουρα για να σου λέει ότι δεν είναι απαραίτητη κάτι παραπάνω θα ξέρει.Αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι αν την κάνεις, ίσα ίσα αφού σε αγχώνει κάντη να ηρεμήσεις.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεωρησα ως κατι πληρες επιστημονικα τεκμηριωμενο και το παραθετω.εσεις κρινεται τη σοβαροτητα απο εδω και περα της εξετασης και δε για οσους γυναικολογους την απαιτουν απο τις εγκυους .ξερουν τι εχουν να αντιμετωπισουν και ποσο συχνο ειναι

 

Να ρωτήσω κάτι;Εγώ παρουσίασα Ζ.Δ και έκανα διατροφή,δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Γέννησα 37η και 5 μέρες.Αρχικά είπαμε πως πάμε για φυσιολογικό τοκετό.Όταν ρωτήσαμε το γιατρό πως θα γεννήσω φυσιολογικά αφού δεν είναι ακόμα ο καιρός μου είπε πως θα μου κάνει κάποιες μαλάξεις στο τράχηλο.Τον ρώτησε η μητέρα μου αν θα μου κάνει ένεση για τεχνητούς πόνους και είπε πως δεν γίνεται αυτό λόγο ζαχάρου.Τελικά ο τράχηλος μου δεν μαλάκωνε και μετά από αναμονή 9 1/2ωρών μου πήραν το μωρό με καισαρική.Ήθελα να μάθω αν γνωρίζεται κάτι πάνω στο θέμα γιατί έχω την εντύπωση πως μπορούσαν να γίνουν διαφορετικά τα πράγματα.Σας παρακαλώ αν έχετε γνώση πάνω στο θέμα απαντήστε μου

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;Εγώ παρουσίασα Ζ.Δ και έκανα διατροφή,δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Γέννησα 37η και 5 μέρες.Αρχικά είπαμε πως πάμε για φυσιολογικό τοκετό.Όταν ρωτήσαμε το γιατρό πως θα γεννήσω φυσιολογικά αφού δεν είναι ακόμα ο καιρός μου είπε πως θα μου κάνει κάποιες μαλάξεις στο τράχηλο.Τον ρώτησε η μητέρα μου αν θα μου κάνει ένεση για τεχνητούς πόνους και είπε πως δεν γίνεται αυτό λόγο ζαχάρου.Τελικά ο τράχηλος μου δεν μαλάκωνε και μετά από αναμονή 9 1/2ωρών μου πήραν το μωρό με καισαρική.Ήθελα να μάθω αν γνωρίζεται κάτι πάνω στο θέμα γιατί έχω την εντύπωση πως μπορούσαν να γίνουν διαφορετικά τα πράγματα.Σας παρακαλώ αν έχετε γνώση πάνω στο θέμα απαντήστε μου

 

σου εχω στειλει πμ

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ειμαι στην 26 εβδομαδα κ ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται τιποτα για την καμπυλη σακχαρου ποτε γινεται πως και αν παιρνουμε χρηματα πισω εψαξα μεσα στο forum και δεν βρηκα κατι ειμαι και σχετικα καινουργια αν γνωριζεται κατι πειτε μου......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια έκανα καμπύλη σακχάρου 30η εβδομάδα περίπου με 100gr γλυκόζης και μου βγήκαν τα εξής: 0min 91

60min 92!

120 91!

180 85!

 

Δεν κατάλαβε τίποτα ο οργανισμός μου από τη γλυκόζη? Είναι λογικό? Την απορρόφησε μήπως όλη το παιδί?? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα καμπύλη σακχάρου 30η εβδομάδα περίπου με 100gr γλυκόζης και μου βγήκαν τα εξής: 0min 91

60min 92!

120 91!

180 85!

 

Δεν κατάλαβε τίποτα ο οργανισμός μου από τη γλυκόζη? Είναι λογικό? Την απορρόφησε μήπως όλη το παιδί?? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο??

 

αν ειναι σωστες οι μετρησεις τι ανησυχεις???????;);) ολα δουλευουν ρολοι..μην αγχωνεσαι γιατι βγαινουν καλες οι εξετασεις σου..

με το καλο το μωρακι σου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα καμπύλη σακχάρου 30η εβδομάδα περίπου με 100gr γλυκόζης και μου βγήκαν τα εξής: 0min 91

60min 92!

120 91!

180 85!

 

Δεν κατάλαβε τίποτα ο οργανισμός μου από τη γλυκόζη? Είναι λογικό? Την απορρόφησε μήπως όλη το παιδί?? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο??

 

μια χαρα!φυσικα κι ειναι φυσιολογικο!εγω που εκανα στην 28η εβδομαδα πριν πιω τη γλυκοζη ειχα σακχαρο 65, και μετα απο μια ωρα αφοτου την ηπια, ειχα 85.ολα super δηλαδη.οποτε δεν υπαρχει λογος αγχους..;)

 

monNp2.png?ce97lhiL

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...