Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Eμένα μου είπε για αρχη να κανω μια λήψη νηστική, να φαω 2 πάστες μεγαλες και μετα απο δυο ωρες επόμενη λήψη...

 

Να δουμε τα αποτελεσματα και απο κει και περα να με στειλει για καμπύλη

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια.

Ηθελα και εγω να ρωτησω εκανα την καμπυλη ζαχαρεως εχει περιπουυ 4 μερες με 75 γρ γλυκοζης.

στα 0΄λεπτα 84 < 110

30΄λεπτα 145 110-170

60 λεπτα 178 <170

90 λεπτα 145 100-140

120 λεπτα 116 <140

η γιατρος μου ειπε οτι επειδη δεν πηρα πολλα κιλα 6 το μονο που θα πρεπει να κανω ειναι να μειωσω τα γλυκα μακαρονια και ψωμια... τωρα θελω να την ξανα ρωτησω τελειως τα κοβω ? η με μετρο? γιατι η αληθεια ειναι οτι πριν την καμπυλη ετρωγα πολλα γλυκα. Μπορείτε και εσεις να με βοηθησετε μεχρι να βρω μια ακρη?

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι τιμές σου είναι λίγο τσιμπημένες, εγώ θα ζητούσα από το γιατρό μου ένα μηχανάκι να μετράω από μόνη μου το σάχαρο κάθε μέρα μετά το φαγητό, ώστε να ξέρω ακριβώς που βρίσκεται και με ποιές τροφές ανεβαίνει περισσότερο. Γενικά λένε όχι γλυκά, υδατάνθρακες, ζυμαρικά και τέτοια, αλλά το αν είναι αυτηρά όχι ή με μέτρο εξαρτάται απ'το άτομο, τον οργανισμό του και την "τάση" του σαχάρου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εφοσον η γιατρος σου ειπε πως αντιμετωπιζεται με διατροφουλα τοτε απλα ελαττωνεις τις ποσοτητες. Τα γλυκα καλο θα ηταν να τα αποφευγεις, οσο για τα ζυμαρικα καλυτερα να παιρνεις ολικης αλεσης, τουλαχιστον εγω αυτα επαιρνα. Ειχα κανει κι εγω καμπυλη σακχαρου και οι τιμες μου ηταν ανεξελεγκτες. Δεν θυμαμαι ακριβως, τα εχω παραθεσει και σε αλλο ποστ αλλα ηταν πανω απο 210 και η 2η αλλα και η 3η μετρηση.. Εγω ξεκινησα αγωγη με ινσουλινη και παρ'ολ'αυτα το ζαχαρο επεφτε πολυ δυσκολα, μη σου πω ειχε κολλησει στο 180 (με 60 μοναδες ινσουλινη μετα απο καθε γευμα και διατροφη αψογη, σκεψου εγω βγηκα αδυνατισμενη απο το μαιευτηριο, οχι δεν πηρα αλλα εχασα κιολας).

Παντως κι αυτο που σου λεει η tarshou απλα για να εχεις τον ελεγχο με το μηχανακι σακχαρου δεν ειναι κακη ιδεα. Και κατι τελευταιο: Οχι αγχος! Το αγχος ειναι πολυ κακο σε ο,τι αφορα το διαβητη, ο διαβητολογος που με παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη μου το ειχε πει!

Με το καλο το μωρακι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις .. σκεφτομαι να την παρω σημερα την γιατρο και να τις πω για το μηχανακι..

Για το άγχος δεν εχεις και αδικο... και ειμαι πολυ αγχωδεις τυπος.... Thx

Καλό σ/κ να εχετε και να χαιρεστε τα μωρακια σας.!

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας!! Βρήκα αυτό το τόπικ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν θυμάστε από τη καμπύλη ζαχάρου. Αύριο θα πάω και εγώ να την κάνω για πρώτη φορά στη Βιοιατρική... Διάβασα και το κολπάκι με το χυμό λεμονιού που γράψατε και θα πάρω σίγουρα μαζί μου!!! Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να την πιω με λεμόνι!!! Από απόψε το βράδυ μετά τις 10 ξεκινάειη νηστεία μου... α) Νερό μπορώ να πιω ως το πρωί που θα την κάνω? β)ο γιατρός μου, μου είπε να μου κάνουν 7 λήψεις, δεν είναι πάρα πολλές? Από τη Βιοιατρική έτσι μου είπαν...γ) Απόψε έχω λίγα δέκατα, λέτε αυτό με κάποιο τρόπο να επηρρεάζει? Βέβαια θα τους καλέσω από νωρίς να ρωτήσω, μην πάω και τζάμπα... ΝΑ σημειώσω ότι δεν είμαι έγγυος. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!! Βρήκα αυτό το τόπικ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν θυμάστε από τη καμπύλη ζαχάρου. Αύριο θα πάω και εγώ να την κάνω για πρώτη φορά στη Βιοιατρική... Διάβασα και το κολπάκι με το χυμό λεμονιού που γράψατε και θα πάρω σίγουρα μαζί μου!!! Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να την πιω με λεμόνι!!! Από απόψε το βράδυ μετά τις 10 ξεκινάειη νηστεία μου... α) Νερό μπορώ να πιω ως το πρωί που θα την κάνω? β)ο γιατρός μου, μου είπε να μου κάνουν 7 λήψεις, δεν είναι πάρα πολλές? Από τη Βιοιατρική έτσι μου είπαν...γ) Απόψε έχω λίγα δέκατα, λέτε αυτό με κάποιο τρόπο να επηρρεάζει? Βέβαια θα τους καλέσω από νωρίς να ρωτήσω, μην πάω και τζάμπα... ΝΑ σημειώσω ότι δεν είμαι έγγυος. Ευχαριστώ!!!

 

7 ληψεις εχει η τριωρη. Γιατι θα κανεις τοσο μεγαλη καμπυλη?

Μπορεις να πιεις νερο, μπορεις να εχεις χυμο λεμονιου, και τα δεκατα δεν επηρρεαζουν την εξεταση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!! Βρήκα αυτό το τόπικ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν θυμάστε από τη καμπύλη ζαχάρου. Αύριο θα πάω και εγώ να την κάνω για πρώτη φορά στη Βιοιατρική... Διάβασα και το κολπάκι με το χυμό λεμονιού που γράψατε και θα πάρω σίγουρα μαζί μου!!! Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να την πιω με λεμόνι!!! Από απόψε το βράδυ μετά τις 10 ξεκινάειη νηστεία μου... α) Νερό μπορώ να πιω ως το πρωί που θα την κάνω? β)ο γιατρός μου, μου είπε να μου κάνουν 7 λήψεις, δεν είναι πάρα πολλές? Από τη Βιοιατρική έτσι μου είπαν...γ) Απόψε έχω λίγα δέκατα, λέτε αυτό με κάποιο τρόπο να επηρρεάζει? Βέβαια θα τους καλέσω από νωρίς να ρωτήσω, μην πάω και τζάμπα... ΝΑ σημειώσω ότι δεν είμαι έγγυος. Ευχαριστώ!!!

Δεν πιστευω πως το νερο επηρεαζει καπου, εγω ειχα πιει και τους το ειπα και μου ειπαν πως αν ηταν σκετο το νερο χωρις καμμια σαρδελιτσα :lol: δεν πειραζει! 7 ληψεις ζητησε ο γιατρος σου προφανως γιατι θελει να δει ακριβως ποτε γινεται η κορυφωση, δηλαδη ποτε το σακχαρο σου βρισκεται στα πιο υψηλα επιπεδα. Κανονικα γινεται οταν εισαι νηστικη μια ληψη κι επειτα με τη χρηση καθετηρα φλεβας για να μην σε ξανατρυπανε συνεχεια γινεται μια στα 60 λεπτα, αλλη μια στα 120 και αλλη μια στα 180. Προφανως ο γιατρος σου θελει μια μετρηση νηστικη, μια στη μιση ωρα, μια στα 60 λεπτα, μια στα 90, μια στα 120, μια στα 150 κι αλλη μια στα 180. Μου κανει κι εμενα λιγακι εντυπωση αλλα για να στο ζηταει ο γιατρος σου κατι παραπανω θα ξερει! Τωρα σε ο,τι αφορα τα δεκατα δεν ξερω να σου πω.. Νομιζω πως δεν επηρεαζει καπου αλλα για να μην σε τρυπησουν τσαμπα και βερεσε πες τους το!

Καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νερό μπορείς να πιεις απόψε, δεν ενοχλεί πουθενά. Αύριο όμως από την ώρα που θα ξυπνήσεις μέχρι και που θα τελειώσει η εξέταση δεν επιτρέπεται. Νηστική, χωρίς νερό (και αν καπνίζεις, ούτε τσιγάρο, λέμε τώρα). Τις 7 λήψεις στις ζήτησε ο γιατρός γιατί παράλληλα με το σάχαρο τσεκάρει και την καμπύλη ινσουλίνης και θέλει να δει πως αντιδράει κι αυτή σε απόλυτη νηστεία. Και ζητάει εξ επί τούτου μια πλήρη καμπύλη σακχάρου-ινσουλίνης. Τώρα, για τα δέκατα, δε νομίζω να επηρρεάζει πουθενά, αλλά καλού-κακού, επικοινώνησε το πρωί μαζί τους πριν πας, ώστε σε περίπτωση που παίζει ρόλο, να μην τρέχεις άδικα. Καλή επιτυχία, Κυριακή. Πες μας πώς πήγε και ποιά η εμπειρία σου (α! αν νιώσεις άσχημα με τη γλυκόζη που θα πιεις, να τους το αναφέρεις, γιατί ενδεχομένως να σου έχει πέσει το σάκχαρο και να χρειάζεται να πιεις ένα χυμό πορτοκάλι ή να σου δώσουν να φας λίγη ζάχαρη να συνέλθεις).

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

καποια μικροβιολογικα εργαστηρια εχουν γλυκοζη με γευσεις,η πορτοκαλι η λεμονι.ελπιζω να εισαι τυχερη και να εχουν κατι τετοιο και απλα να πιεις μια πολυ γλυκια πορτοκαλαδα η λεμοναδα:D:D:D:D:D:D.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ όλες πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα πήγα το πρωί χωρίς νερό χωρίς τίποτα, με ένα δοχείο μόνο με χυμό λεμονιού. Τα δέκατα ευτυχώς μέχρι το πρωί υποχώρησαν (τι δέκατα δηλ. 38.3 έφτασα). Με πρήξαν σήμερα στη Βιοιατρική να με ρωτάνε γιατί τόοοοοσο μεγάλη καμπύλη ζαχάρου και αν έχω ιστορικό και τέτοια. Αμάν! Να εξηγήσω ότι έγιναν 7 λήψεις που κράτησαν 5 ώρες 0,30,60,120,180,240,300. Πρώτη πήγα πρωί πρωί και τελευταία έφυγα, αφού είχε φύγει και το προσωπικό...Τέλοσπάντων τους εξήγησα γιατί κάνω την εξέταση, είπαν οκ. Πήγα που λέτε με το λεμονάκι μου, τους είπα έφερα και αυτό, αν επιτρέπετε και εσείς και δεν βλάπτει...ΜΟυ λένε λεμόνι?Συνήθως πορτοκάλι φέρνουν... (Ασχολίαστο). Μετά μου λένε προτιμάτε να σας βάλουμε πεταλούδα για να μην σας τσιμπάμε συνέχεια ή θέλετε ξεχωριστά τη κάθε λήψη? Λέω ας βάλουμε πεταλούδα για να μην τρυπιέμαι συνέχεια μια και από εβδομάδα έχω και άλλες αιματολογικές... Τελικά βάζουμε το λεμονάκι, το καταπίνω μια χαρά, καθόλου δεν με χάλασε (και εγώ εξεπλάγην μην νομίζετε), μετά ακολούθησαν οι λήψεις και μετά έφυγα με ΜΙΑ μόνο τρυπούλα στο χεράκι μου. Πολύ χάρηκα που διάλεξα την πεταλούδα! Αυτή ήταν όλη η ιστορία κορίτσια! Ευχαριστώ για όλα τα tips! Και έχω να καταθέσω ότι δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο!! ΦΑντάζομαι βέβαια να ενοχλεί περισσότερο τις έγγυες που ο οργανισμός είναι πιο ευαίσθητος! ΚΑι συγγνώμη που μπήκα έτσι εμβόλιμη στο φόρουμ σας, αλλά πουθενά αλλού δεν έχει αναφερθεί αυτή η εξέταση... Ουφ πάει και αυτό!!!Πολλά φιλιά σε όλες! (και ένα παραπάνω στη Ταρσού)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μολις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης 75ml λοιπον..

 

Τιμές Τιμές αναφοράς κατά την κύηση

0- 80mg% (70-90)

60'- 165mg% (<165)

120'- 122mg% (<145)

 

Τελικά ο γιατρός απλά μου είπε να κόψω τα γλυκά!!!:D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κουκλιτσα μου!!σου ευχομαι τα καλυτερα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Είμαι 37 ετών και διανύω την 27η εβδομάδα κυήσεως στο πρώτο μου παιδί και έλαβα την Παρασκευή τα πρώτα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι 0'-78 , 60'-212, 120'-157, 180'-65 μετά από λήψη 100 γρ γλυκόζης. Ποτέ δεν είχα θέμα με το ζάχαρό μου μέχρι τώρα και ούτε έχω ιστορικό διαβήτη στην οικογένειά μου. Η γιατρός μου συνέστησε να δω άμεσα ενδοκρινολόγο πράγμα και που θα κάνω συγκεκριμένα μου πρότεινε τον Κο Σουβατζόγλου του Μητέρα.

Από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση με αυτές τι τιμές να αποφύγω τις ενέσεις ινσουλίνης και να ελέγξω το θέμα μόνο με αυστηρή δίαιτα?

Υπάρχει κάποια κοπέλα που το έχει περάσει να μου πει τη γνώμη της????

Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και στενοχωρημένη αν θα πρέπει να κάνω τις ενέσεις για το υπόλοιπο διάστημα...... :-(:-(:-(:-(:-(

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες παραπάνω τις δικές μου τιμές που είναι παρόμοιες με τις δικές σου και ίσως χειρότερες. Δεν χρειάστηκα ενέσεις και απλά έκοψα την ζάχαρη. Τώρα θα επαναλάβω την καμπύλη σε 2 εβδομάδες να δούμε πάλι τι αποτελέσματα θα έχω.

Μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά. Αν σου πουν για ενέσεις καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Είμαι 37 ετών και διανύω την 27η εβδομάδα κυήσεως στο πρώτο μου παιδί και έλαβα την Παρασκευή τα πρώτα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι 0'-78 , 60'-212, 120'-157, 180'-65 μετά από λήψη 100 γρ γλυκόζης. Ποτέ δεν είχα θέμα με το ζάχαρό μου μέχρι τώρα και ούτε έχω ιστορικό διαβήτη στην οικογένειά μου. Η γιατρός μου συνέστησε να δω άμεσα ενδοκρινολόγο πράγμα και που θα κάνω συγκεκριμένα μου πρότεινε τον Κο Σουβατζόγλου του Μητέρα.

Από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση με αυτές τι τιμές να αποφύγω τις ενέσεις ινσουλίνης και να ελέγξω το θέμα μόνο με αυστηρή δίαιτα?

Υπάρχει κάποια κοπέλα που το έχει περάσει να μου πει τη γνώμη της????

Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και στενοχωρημένη αν θα πρέπει να κάνω τις ενέσεις για το υπόλοιπο διάστημα...... :-(:-(:-(:-(:-(

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!

 

Ο Σουβατζογλου ειναι πολυ καλος και θα ρυθμισει το ζαχαρο σου, μην ανησυχεις. Κι εμενα αυτος με παρακολουθουσε. Πιστευω πως θα σου δωσει ινσουλινη, αλλα δε χρειαζεται να στενοχωριεσαι! Το ξερω πως ειναι σοκ για σενα τωρα, αλλα με τη διατροφη και την ινσουλινη ολα θα πανε καλα, και δε θα εχεις προβλημα, ουτε εσυ, ουτε το μωρο. Οι ενεσεις δεν πονανε καθολου, αν φοβασαι αυτο, και δεν ειναι τιποτα, παρα μια ρουτινα.

Προσπαθησε να ηρεμησεις, να μην επιβαρυνθει η κατασταση, και θα δεις, ολα θα πανε καλα! Ειμαστε παρα πολλες που τα΄χουμε περασει ολα αυτα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Σουβατζογλου ειναι πολυ καλος και θα ρυθμισει το ζαχαρο σου, μην ανησυχεις. Κι εμενα αυτος με παρακολουθουσε. Πιστευω πως θα σου δωσει ινσουλινη, αλλα δε χρειαζεται να στενοχωριεσαι! Το ξερω πως ειναι σοκ για σενα τωρα, αλλα με τη διατροφη και την ινσουλινη ολα θα πανε καλα, και δε θα εχεις προβλημα, ουτε εσυ, ουτε το μωρο. Οι ενεσεις δεν πονανε καθολου, αν φοβασαι αυτο, και δεν ειναι τιποτα, παρα μια ρουτινα.

Προσπαθησε να ηρεμησεις, να μην επιβαρυνθει η κατασταση, και θα δεις, ολα θα πανε καλα! Ειμαστε παρα πολλες που τα΄χουμε περασει ολα αυτα!

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια. Τις ενέσεις δεν τις φοβάμαι καθόλου. Δεν είναι το θέμα μου. Απλά τη διαδικασία δεν μπορώ καθώς και το γεγονός ότι περιορίζεσαι και άλλο και δεν μιλάω διατροφικά αλλά για φαντάσου να θέλεις να πας εξω να ξεσκάσεις για φαγητό με τον άνδρα σου και να μην μπορείς γιατί πρέπει να κάνεις ένεση.... Αυτό είναι που δεν μπορώ..... Ας είναι... τι να κάνεις όταν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Το θέμα είναι να είναι γερό το μωρό σου και να μην κινδινεύει.... Απλά είναι η πρώτη αναποδιά στην εγκυμοσύνη μου και νιώθω κάπως φοβισμένη.... Αγαπητή Τάρα τι τιμές είχες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, βρηκα τις εξετασεις μου. 6 μηνων ακριβως:

0' 92 mg

60' 166 mg

120' 122 mg

180' 95 mg

Kατοπιν, αρχισα να κανω μετρηση ζαχαρου προ και μετα πρωινου, και οι τιμες μου ηταν στο 0' απο 96-102 mg, και μετα το πρωινο, απο 125-134 mg. Aρχισα να μετραω το ζαχαρο στο σπιτι, να κανω διατροφη, οι τιμες παντα τσιμπημενες, και ξεκινησα ινσουλινη.

Εγω αν και ημουν σε μερικη ακινησια, 1-2 φορες που με πηγε ο αντρας μου σινεμα και φαγητο εξω, εκανα την ινσουλινη στο αυτοκινητο! Δε σε περιοριζει πουθενα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια. Τις ενέσεις δεν τις φοβάμαι καθόλου. Δεν είναι το θέμα μου. Απλά τη διαδικασία δεν μπορώ καθώς και το γεγονός ότι περιορίζεσαι και άλλο και δεν μιλάω διατροφικά αλλά για φαντάσου να θέλεις να πας εξω να ξεσκάσεις για φαγητό με τον άνδρα σου και να μην μπορείς γιατί πρέπει να κάνεις ένεση.... Αυτό είναι που δεν μπορώ..... Ας είναι... τι να κάνεις όταν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Το θέμα είναι να είναι γερό το μωρό σου και να μην κινδινεύει.... Απλά είναι η πρώτη αναποδιά στην εγκυμοσύνη μου και νιώθω κάπως φοβισμένη.... Αγαπητή Τάρα τι τιμές είχες?

 

Όχι, βρε κοριτσάκι, δεν είναι καθόλου έτσι. Έκανα κι εγώ ινσουλίνη, όπως και η Tara. Άπαξ και πάρεις το κολάι με τις ενέσεις, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα τις παίρνεις μαζί σου, τσακ μία στα κλεφτά στο αμάξι ή στην τουαλέτα και έτοιμη να το ρίξετε έξω. Άσε που όταν παίρνεις ινσουλίνη (σσσσς... μεταξύ μας αυτό που θα σου πω τώρα, μη διαρρεύσει :-P ), αν ξέρεις ότι θα βγεις έξω και φας κάτι απαγορευμένο, το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου πρώτα και σου ρυθμίζει τη δόση ινσουλίνης στη συγκεκριμένη στιγμή ώστε να μπορέσεις να ευχαριστηθείς κι εσύ χωρίς να διακινδυνέψεις να σου ανέβει πολύ ψηλά το ζάχαρο. Δε σημαίνει ότι το κάνεις σκοινί-κορδόνι... μια φορά που θα χρειαστεί. Στο κάτω-κάτω, δεν είναι είναι κι απόλυτα σίγουρο ότι θα σου δώσει ινσουλίνη.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, βρηκα τις εξετασεις μου. 6 μηνων ακριβως:

0' 92 mg

60' 166 mg

120' 122 mg

180' 95 mg

 

Kατοπιν, αρχισα να κανω μετρηση ζαχαρου προ και μετα πρωινου, και οι τιμες μου ηταν στο 0' απο 96-102 mg, και μετα το πρωινο, απο 125-134 mg. Aρχισα να μετραω το ζαχαρο στο σπιτι, να κανω διατροφη, οι τιμες παντα τσιμπημενες, και ξεκινησα ινσουλινη.

 

Εγω αν και ημουν σε μερικη ακινησια, 1-2 φορες που με πηγε ο αντρας μου σινεμα και φαγητο εξω, εκανα την ινσουλινη στο αυτοκινητο! Δε σε περιοριζει πουθενα!

 

Ρε συ Tara (και σόρρυ για το ρε :D), εμένα εντός των ορίων μου φαίνονταν οι τιμές σου. Φαντάζομαι με 100 γρ. γλυκόζη, έτσι; Όχι;

Ρωτάω γιατί κι εγώ εκεί γύρω είχα (στους 7 μήνες) και ενώ ο διαβητολόγος μου είπε ότι είναι οκ, με έβαλε προληπτικά σε δίαιτα. Αυτό που τους ανησυχεί είναι το πολύ αμνιακό υγρό, γιατί ζάχαρο (με τη διατροφή, βέβαια, έχω γύρω στο 80 - 85 νηστική και 90 - 115 μια ώρα μετά τα γεύματα.

Ινσουλίνη δεν κάνω (ακόμα!).

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Tara (και σόρρυ για το ρε :D), εμένα εντός των ορίων μου φαίνονταν οι τιμές σου. Φαντάζομαι με 100 γρ. γλυκόζη, έτσι; Όχι;

Ρωτάω γιατί κι εγώ εκεί γύρω είχα (στους 7 μήνες) και ενώ ο διαβητολόγος μου είπε ότι είναι οκ, με έβαλε προληπτικά σε δίαιτα. Αυτό που τους ανησυχεί είναι το πολύ αμνιακό υγρό, γιατί ζάχαρο (με τη διατροφή, βέβαια, έχω γύρω στο 80 - 85 νηστική και 90 - 115 μια ώρα μετά τα γεύματα.

Ινσουλίνη δεν κάνω (ακόμα!).

 

Eντος των οριων δεν ηταν, ηταν λιγο πανω απο το οριο. Σε εμενα υπηρχαν επιβαρυντικοι παραγοντες οπως απουσια ασκησης λογω ακινησιας, και συνεπως πολλα κιλα. Το δικο σου ζαχαρο ειναι καλο. Εγω ξυπνουσα και ηταν γυρω στο 100, ετρωγα μια βιολογικη φρυγανια χωρις ζαχαρη και επινα ενα φλυτζανι γαλα και εκτοξευοταν στο 125-130! Μιλαμε για πεινα, οχι αστεια! Μια φορα εφαγα πιπεριες Φλωρινης με το φαγητο μου, χωρις να σκεφτω οτι εχουν ζαχαρη, και ειχα μετα 165! Με την ινσουλινη ρυθμιστηκε το ζαχαρο.

Χαιρομαι που με παρακολουθουσαν ετσι στενα τελικα, γιατι αποδειχτηκε οτι υπηρχε οντως προβλημα, και εμφανιστηκε αργα! Ισως να μην ειχε δοθει η πρεπουσα σημασια αν ημουν σε αλλον γιατρο και να΄χα σοβαρα προβληματα στο τελος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει καμία κοπέλα την καμπύλη με ταμπλέτες γλυκόζης; Το ρωτάω γιατί μετά βίας (με πολλές πολλές αναγούλες) έκανα την καμπύλη με τα 50 γρ. και πιστεύω ότι με τα 100 απλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα πιω χωρίς να κάνω εμέτό, οπότε θα πάνε χαμένα. Βέβαια, δεν ξέρω πώς είναι να πάρεις 20 ταμπλέτες γλυκόζης, αλλά φαντάζομαι καλύτερα από το στουπέτσι.

Τέλος πάντων, σε διαφορετική περίπτωση, πόσο λεμόνι προσθέτετε και πόσο νερό ή το φτιάχνετε μόνο με λέμόνι για να πίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει καμία κοπέλα την καμπύλη με ταμπλέτες γλυκόζης; Το ρωτάω γιατί μετά βίας (με πολλές πολλές αναγούλες) έκανα την καμπύλη με τα 50 γρ. και πιστεύω ότι με τα 100 απλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα πιω χωρίς να κάνω εμέτό, οπότε θα πάνε χαμένα. Βέβαια, δεν ξέρω πώς είναι να πάρεις 20 ταμπλέτες γλυκόζης, αλλά φαντάζομαι καλύτερα από το στουπέτσι.

Τέλος πάντων, σε διαφορετική περίπτωση, πόσο λεμόνι προσθέτετε και πόσο νερό ή το φτιάχνετε μόνο με λέμόνι για να πίνεται;

 

Δε γνωριζω για τις ταμπλετες. Εμενα μου εδιναν τα ποτηρακια με τη γλυκοζη και το νερο, και εριχνα οσο λεμονι ηθελα. Δεν ειναι καθολου ασχημο με το λεμονι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωριζω για τις ταμπλετες. Εμενα μου εδιναν τα ποτηρακια με τη γλυκοζη και το νερο, και εριχνα οσο λεμονι ηθελα. Δεν ειναι καθολου ασχημο με το λεμονι.

απαπαπα λεμόνι με τίποτα εγώ κορίτσια!!! Οτιδήποτε όξινο μου προκαλεί απίστευτες καούρες (πορτοκάλι λεμόνι κ.λ.π.). Εγώ τα καταφερα με τα 100 gr απλά δεν τα ήπια μονορούφι. Σε 3-4 δόσεις και σίγουρα μου ήρθε αναγούλα αλλά κατάφερα να την ελέγξω. Σίγουρα είναι απαίσιο αυτό το πράγμα που σου δίνουν. Την επόμενη φορά θα ακολουθήσω τη συμβουλή μια φίλης μου.... μου είπε να κλείσω τη μύτη μου και δεν θα καταλάβω τίποτα. Όταν θα την ξανακάνω θα σας ενημερώσω αν ήταν αποτελεσματικό. Αϋριο έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο τον Σουβατζόγλου που σας έλεγα και παρακαλώ το Θεό να με βοηθήσει να ελέγξω το ζάχαρο μονο με διατροφή. Πολλά Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...