Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτές του φαρμακείου δε μ'αρέσανε. Μου θυμίζανε... φαρμακεία :lol::lol::lol: Αυτές που λέω εγώ τις βρίσκεις σε ζαχαροπλαστεία ή εκεί που πουλάνε ξηρούς καρπούς και διάφορα τέτοια είδη. Cavaliers λέγονται, βγαίνουν σε δύο μεγέθη και πολλές γεύσεις.

 

Πάντως καλά κάνεις, βατραχάκι, και ακολουθείς τη διατροφή που σου δίνει ο ενδοκρινολόγος σου (συγγνώμη, δεν το είχα προσέξει ότι το ανέφερες). Και να την ακολουθείς πιστά. Βάρβαρο, όντως. Και πολλές φορές δύσκολο. Αλλά μόνο έτσι προφυλάσουμε και τους εαυτούς μας, αλλά πάνω απ'όλα τα μωράκια μας.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sofaki1978 μου σ'ευχαριστω για τις ευχες!

tarshou μου σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες θα ρωτησω και τον γιατρο που θα παω την αλλη εβδομαδα κι αν μου επιτρεπει θα παρω να γλυκαινομαι που και που :lol:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας.Οταν ειχα κανει την καμπυλη ζαχαρου ηταν 82 νηστικη και μετα απο 1 ωραπου ηπια διαλυμα γλυκοζης 50γρ ,ηταν 146.Μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν οριακα και αφου δεν εχουμε ιστορικο στην οικογενεια ουτε στο πρωτο παιδακι μου ανατιμετωπισα προβλαμα,να περιορισω λιγο τα γλυκα και τα συναφη και να μην κανω καν την μεγαλη καμπυλη.Με εχει προβληματαισει γιατι αν οντως εχω ζαχαρο?Τρωω κανονικοτατα απλα ελαχιστα προσεχω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα...μετά από εφιάλτες, φόβους κλπ πήγα σήμερα για την καμπύλη!!!! Τελικά δεν ήταν ΤΙΠΟΤΑ!!! Αν σκεφτούμε ότι τρέμω τις βελόνες και είμαι και υποτασική..περίμενα να έχουμε δράματα το πρωι..το ίδιο και ο αντρούλης μου ο καημένος που φοβόταν ότι δε θα τη γλύτωνε τη λιποθυμία....(του έλεγα θα πέσω κάτω..πριν πάμε βέβαια..)

Όλα καλά, η γλυκόζη κατέβηκε νεράκι και όσο για το αίμα..εντάξει τί να κάνουμε..

 

 

Το θεικό ήταν άλλο όμως...ο γιατρός μου μου έγραψε να κάνω την 75ml 0-60-120....

Πάω στο γιατρό του ΤΕΒΕ να μου γράψει το παραπεμπτικό και γράφει ο άσχετος....αφού έβλεπε και το χαρτί του γυναικολόγου.....75ml 0-30-60-90-120!!!!

'Επαθα φρίκη!!!! Του λέω αφού ο γυναικολόγος έγραψε να γίνει αιμοληψία 3 φορές, εσέις γιατί γράψατε ανα μισάωρο δηλαδη 5???? Και η απάντηση????

 

"Ε...ο γυναικολόγος στην έγραψε, νομίζεις ότι ξέρει???? Γι'αυτό τη λέμε καμπύλη γιατί παίρνουμε αίμα κάθε μισάωρο!!!!!!!!!!!!!!"

 

Ευτυχώς η μικροβιολόγος μου έκανε την κανονική και τον ήξερε και τον άσχετο...αρα κατάλαβε αμέσως τη βλακεία του....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας.Οταν ειχα κανει την καμπυλη ζαχαρου ηταν 82 νηστικη και μετα απο 1 ωραπου ηπια διαλυμα γλυκοζης 50γρ ,ηταν 146.Μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν οριακα και αφου δεν εχουμε ιστορικο στην οικογενεια ουτε στο πρωτο παιδακι μου ανατιμετωπισα προβλαμα,να περιορισω λιγο τα γλυκα και τα συναφη και να μην κανω καν την μεγαλη καμπυλη.Με εχει προβληματαισει γιατι αν οντως εχω ζαχαρο?Τρωω κανονικοτατα απλα ελαχιστα προσεχω

 

Ποιο μηνα διανυεις Αννα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα ειμαι στην 31η εβδομαδα αλα την καμπυλη την ειχα κανειοαταν επρεπε.Απλα μιλωντας με μια φιλη μου η οποια κανει διτροφη διαβητικων και ειναι και αυτη στον 7 μηνα ,αγχωθηκα ακομα περισσοτερο γιατι και εκεινη ειχε στη απλη καμπυλη 82 με 148.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι στην 31η εβδομαδα αλα την καμπυλη την ειχα κανειοαταν επρεπε.Απλα μιλωντας με μια φιλη μου η οποια κανει διτροφη διαβητικων και ειναι και αυτη στον 7 μηνα ,αγχωθηκα ακομα περισσοτερο γιατι και εκεινη ειχε στη απλη καμπυλη 82 με 148.

 

Eγω θα σου ελεγα να την κανεις. Κι εγω γυρω στο 150 ειχα στη μονοωρη καμπυλη, και θορυβηθηκε η γιατρος μου. Στο πρωτο μου παιδι δεν ειχα προβλημα, στο δευτερο ομως... Για να μη σε φαει το αγχος, καντην καλυτερα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έκανα κι εγώ την καμπύλη ζαχάρου και τα αποτελέσμα δεν ήταν πολύ καλά. Ο γιατρός μου έγραψε να κάνω την 3ωρη των 100γρ και τα αποτελέσματα ήταν τα εξης:

 

Αρχικά: 90

+1ώρα: 201

+2ώρες: 129

+3ώρες: 103

 

Μίλησα τηλεφωνικά με τον γιατρό και μου είπε πως είμαι οριακά και θέλει να κόψω όλα τα γλυκά και την ζάχαρη και να επαναλάβω την καμπύλη σε μερικές εβδομάδες γιατί έχω έντονη προδιάθεση για διαβήτη κύησης. Αυτάααα... όπως καταλαβαίνετε τέλεια... να δω πως θα τα καταφέρω να κόψω τα γλυκά αφού με πιάνει πονοκέφαλος.

Link to comment
Share on other sites

Angicat όντως η καμπύλη ζαχάρου σου είναι ανεβασμένη, ειδικά στην 1η ώρα. Εγώ θυμάμαι όταν έκανα την δική μου με 100μλ γλυκόζης στην πρώτη ώρα έδειξε 112 και παρόλο ότι ήμουν μέσα στα απολύτως φυσιολογικά πλαίσια ο γιατρός με περιόρισε. Μετά έκανα κάθε μήνα την μικρή καμπύλη όπου έκανα μία λήψη νηστική, μετά έτρωγα ένα τοστ, ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και μία ολόκληρη πάστα και έκανα δεύτερη λήψη μετά από 2 ώρες. Ευτυχώς στη δεύτερη λήψη δεν ξεπέρασα ποτέ τις 96 μονάδες.

Μπορείς να κάνεις κάποια διατροφή ή να πας σε διαιτολόγο.

Τα γλυκά είναι στη φαντασία μας, νομίζουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτά. Αν ξέραμε όμως πόσο κακό μας κάνουν και ακόμα στο έμβρυο δε θα τρώγαμε ποτέ. Και σου τα λέω εγώ που πριν μείνω έγκυος έτρωγα άπειρα γλυκά και σοκολάτες. Στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν ήθελα ούτε να τα δω ούτε να τα μυρίσω, πράγμα που με βοήθησε γιατί το σάκχαρό μου έπεσε στο 79-83.

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που μας βοηθούν όταν έχουμε υπογλυκαιμία....π.χ μπανάνα, γιαούρτι με μέλι, γιαούρτι με corn flakes και αποξηραμένα φρούτα, μήλο, αχλάδι, δαμάσκηνα (βοηθούν και στο έντερο), μαύρη σοκολάτα. Επίσης να μην τρως πολλά μακαρόνια, ρύζια, πατάτες βραστές και όχι τηγανιτές. Να τρως πολλά φρούτα, λαχανικά, γάλα.

Ολα αυτά θα σου τα πει κ ο διαιτολόγος εάν πας...εύχομαι καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

ΤARA τι εννοεις θορυβηθηκε η γιατρος σου?Εκανες και την 3ωρη καμπυλη τελικα δεν καταλαβα.Και πως να την κανω μονη μου χωρις να μου το πει ο γιατρος ή να του πω οτι εγω θελω να την κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα, 146 1 ώρα μετά την πόση γλυκόζης είναι οριακά υψηλή τιμή. Συμφωνώ με την Tara, κι εγώ στη θέση σου θα επέμενα να κάνω την πλήρη καμπύλη ζαχάρου. Δεν παίζουμε με το ζάχαρο, πόσο μάλλον κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης. Προς το παρόν πρόσεξε κάπως τη διατροφή σου, κι αν ο γυναικολόγος σου διαφωνήσει, τότε τι να πω. Ίσως να πήγαινες να την κάνεις μόνη σου; Δεν ξέρω.

 

AngiCat, δεν είναι τόσο δύσκολη υπόθεση τα γλυκάκια, πίστεψέ με. Είμαι φύση γλυκατζού και στην εγκυμοσύνη μου έκανα ινσουλίνη. Εκεί να δεις!! Κοίτα, όπως είπε και η Eliana, υπάρχουν πολλά πράγματα με τα οποία μπορείς να αντικαταστήσεις τα γλυκάκια και τη σοκολάτα. Να ξέρεις, γενικά, ότι η καλύτερη στιγμή για να φας κάτι γλυκό είναι αμέσως μετά το φαγητό γιατί ο οργανισμός μεταβολίζει καλύτερα τη ζάχαρη που περιέχουν. Αν πια θέλεις τόσο πολύ να φας γλυκό, γιατί δε δοκιμάζεις γλυκά κουταλιού που είναι σαφώς καλύτερα από αυτά του εμπορίου. Ή ζελέ light. Υπάρχουν, δε, στο εμπόριο σοκολάτες για διαβητικούς χωρίς ζάχαρη αλλά με υποκατάστατα. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα τα κόψω μαχαίρι τα γλυκά δεν το συζητώ. Ούτε υποκατάστατα ούτε τπτ. Φρουτάκια όταν με πιάνει πονοκέφαλος και ας κοιμάμαι και λίγο παραπάνω. Με έριξε πολύ ψυχολογικά η όλη ιστορία και δεν θέλω να ξαναδω τέτοια καμπύλη. Τρεις μήνες έχω ακόμα, θα περάσουν που θα πάει. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βρε, μη σε ρίχνει. Το θέμα είναι να ξέρεις που βρίσκεται και πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Να φοβάσαι όταν δεν ξέρεις. Γενικά, όχι μόνο στην εγκυμοσύνη. Όλα καλά θα πάνε και μια χαρά μπεμπουλίνι θα κάνεις.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤARA τι εννοεις θορυβηθηκε η γιατρος σου?Εκανες και την 3ωρη καμπυλη τελικα δεν καταλαβα.Και πως να την κανω μονη μου χωρις να μου το πει ο γιατρος ή να του πω οτι εγω θελω να την κανω.

 

Οι τιμες αυτες, ειναι οριακα υψηλες. Ετσι μ΄εστειλε στο διαβητολογικο. Στην αρχη εκανα τη 2ωρη νομιζω καμπυλη, και βγηκε μια χαρα!:shock: Ωστοσο, επειδη αυτη η τιμη της μονοωρης δεν ηταν αμελητεα, επεμειναν και συνεχισαν να με παρακολουθουν με εξεταση ζαχαρου μετα το πρωινο καθε 2 εβδομαδες. Οι τιμες παντα οριακα υψηλες, αλλα τιποτα περισσοτερο. Μετα απο ενα μηνα εξετασεων λοιπον, πεταχτηκε στα υψη... Πολυ υπουλη κατασταση!!!:evil:

Οσο για τα γλυκα κοριτσια, ειναι θεμα εθισμου, οπως και το τσιγαρο και η κοκα κολα. Αν τα κοψεις μαχαιρι, οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες, μετα δε θα σε νοιαζει. Εγω παιρνω βιολογικη σοκολατα με ακατεργαστο ζαχαροκαλαμο και 85% κακαο και μου αρεσει παρα πολυ! Οπως επισης και τα γλυκα του κουταλιου. Με μια κουταλιτσα φευγει η υπογλυκαιμια, και ποση ζαχαρη να αναλογει αραγε σ΄ενα κουταλακι του γλυκου?

Στις γιορτες που ειχα ελευθερα γευματα απο τον διαιτολογο μου και εφαγα πολλα γλυκα, παρατηρω τωρα πως ειναι σα να ξεκιναω απο την αρχη! Δυσκολευομαι λιγο, αλλα θα συνηθισω παλι να βλεπω τις σοκολατες, τα παγωτα και τα καζαν ντιμπι που τρωει ο αντρας μου χωρις να μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση!!!:lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι κοριτσια με εβαλαν να κανω 2 των 100γρ γλυκοζης!

την πρωτη μαζι με γενικη ουρων και αιματος την εκανα στο ικα και τις εβγαλαν ολες μα ολες λαθος λες και ημουν 80 χρονων ενω μολις εκλεισα τα 22!τεσπα αναγκαστικα να ξανακανω σε εξωτερικα ιατρεια και πληρωσα και 44 ευρω αλλα αξιζαν γιατι ηταν σωστες!το θεμα ειναι πως το ζαχαρο μου δεν ξεπερνα το 84!και γενικα με γλυκοζη εφτασε τα 120 και μετα απο μιση ωρα επεσε παλι!!μαρτυριο κανονικο ειχα μια αναγουλα ασε που μου διαλυσαν τη γλυκοζη σε ζεστο νερο δεν θα το ξεχασω ποτε!!

ο γιατρος που ειχα ηταν για τα μπαζα με εβαλε να κανω εξετασεις επειδη εχω παρει 20 κιλα και οχι με βασει την ηλικια μου και τα κιλα που ημουν πριν!!τεσπα συγγνωμη για το μεγαλο μνμ!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μολις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης 75ml λοιπον..

 

Τιμές Τιμές αναφοράς κατά την κύηση

0- 80mg% (70-90)

60'- 165mg% (<165)

120'- 122mg% (<145)

 

Η μικροβιολόγος είπε ότι είναι πολύ καλές τιμές, εμένα με σνησύχησε ίγο η δέυτερη και στο γιατρό μου θα πάμε το Σάββατο. Το θέμα είναι ότι δεν τρώω καθόλου γλυκα, ούτε να τα βλέπω, ούτε πατάτες, ούτε μακαρόνια και μόνο μια φέτα ψωμί την ημέρα και δύο ποτήρια γάλα...(εκτος βέβαια από τις σαλάτες, τα ψητά και τα φρούτα).

 

Τί λέτε εσείς?? Να ανησυχώ???

Link to comment
Share on other sites

;);)

Κορίτσια μολις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης 75ml λοιπον..

 

Τιμές Τιμές αναφοράς κατά την κύηση

 

0- 80mg% (70-90)

60'- 165mg% (<165)

120'- 122mg% (<145)

 

Η μικροβιολόγος είπε ότι είναι πολύ καλές τιμές, εμένα με σνησύχησε ίγο η δέυτερη και στο γιατρό μου θα πάμε το Σάββατο. Το θέμα είναι ότι δεν τρώω καθόλου γλυκα, ούτε να τα βλέπω, ούτε πατάτες, ούτε μακαρόνια και μόνο μια φέτα ψωμί την ημέρα και δύο ποτήρια γάλα...(εκτος βέβαια από τις σαλάτες, τα ψητά και τα φρούτα).

 

Τί λέτε εσείς?? Να ανησυχώ???

λοιπον θα σου πω τισ τιμες αναφορας οπως της γραφουν τα δικα μου αποτελεσματα με 100γραμμαρια γλυκοζης

σακχαρο 0΄ τ.α 70-110

σακχαρο μετα απο 30΄ τ.α 110-170

σακχαρο μετα απο 60΄ τ.α 110-180

σακχαρο μετα απο 120΄τ.α 70-120

οποτε μαλλον το φυσιολογικο νηστικια ειναι απο 70-110,παντως δεν ειμαι γιατρος να σου πω στα σιγουρα!!μην ανησυχεις ακομη χωρεις να ξερεις θα ρωτησεις τον γιατρο σου το σαββατο αλλωστε!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγραψα και πιο πανω οτι πηγα σε ενδοκρινολογο κι εδω και 10 μερες κανω διατροφη λιγο αυστηρη θα ελεγα προς το παρον ειμαι οκ αν κι εχασα κι ενα κιλο αυτο ειναι καλο οχι οτι ειχα παρει και πολλα μονο 5.

tarsou μου θα τον ρωτησω για αυτες τις σοκολατες αν ειναι να τσιμπαω κατι που και που γιατι θα παθω στερηση :)

που τις πουλανε στα σουπερ μαρκετ;

ο δικος μου ηθελε να με στειλει σε ενδοκρινολογο χωρις να εχω κανενα προβλημα με σακχαρο μονο επειδη πειρα πολλα κιλα,ηθελα λοιπον να ρωτησω εσεις εχετε προβλημα με το σακχαρο η φοβαστε μην παρετε κιλα??:oops::oops:γιατι τα 5 κιλα ειναι παρα πολυ λιγα!!εγω εχω παρει 20:oops::oops:αλλα ξεκινησα στα κανονικα για το υψος μου κιλα!!:lol:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Teddy, οι τιμές που δίνουν σ'αυτό το εργαστήριο ως φυσιολογικές είναι πολύ υψηλές. Αν νηστική δείξεις σάχαρο 110, υπάρχει πρόβλημα. Όπως και υψηλό θεωρείται το 180 μία ώρα μετά. Δεν ξέρω, μήπως οι τιμές αυτές δεν αντιστοιχούν για γυναίκες που δεν βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης; Εδώ φαγωμένη και ο ενδοκρινολόγος μου δεν ήθελε να παρουσιάζω σάχαρο 110, πόσο μάλλον νηστική.

 

Κουνελίτσα, της μίας ώρας φαίνεται να είναι οριακά. Ο γιατρός σου θα σου πει. Υποθέτω ότι μάλλον θα σου ρυθμίσει τη διατροφή και ίσως να σου ζητήσει επαναληπτική σε κάποιες εβδομάδες. Αλλά να μην ανησυχείς, όχι. Οι τιμές σου είναι καλές.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ηθελε να με στειλει σε ενδοκρινολογο χωρις να εχω κανενα προβλημα με σακχαρο μονο επειδη πειρα πολλα κιλα,ηθελα λοιπον να ρωτησω εσεις εχετε προβλημα με το σακχαρο η φοβαστε μην παρετε κιλα??:oops::oops:γιατι τα 5 κιλα ειναι παρα πολυ λιγα!!εγω εχω παρει 20:oops::oops:αλλα ξεκινησα στα κανονικα για το υψος μου κιλα!!:lol:

 

Δεν εχει σημασια απο ποσα κιλα ξεκινησες. Τα πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη, ειναι ενας απο τους παραγοντες που οδηγουν στη δημιουργια διαβητη! Γι αυτο σε εστειλε ο γιατρος σου για εξεταση.

Για τα υπολοιπα, θα συμφωνησω με την tarshou.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με οριακες τιμες κανω ινσουλινη και διατροφη.... Λοιπον οι τιμες πρεπει να ειναι: νηστικη κατω απο 95 , 1 ωρα μετα φαγητο κατω απο 120.Τα γλυκα απαγορευονται δια ροπαλου.Στο γλυκο κουταλιου το σιροπι γινεται απο ζαχαρη..πολυ ζαχαρη...οποτε ουτε να το σκεφτομαστε!!!Υπομονη,στο κατω κατω για τα μωρα μας το κανουμε και μετα για μας!!!!!!!!Εχω να φαω γλυκο απο τις 6 Δεκεμβριου.:shock:Σκεφτομαι οτι προστατευω τις μπεμπουλες μου και το ξεπερνω!!!!!!!!!!!!!!Εχω κανει ομως μια λιστα με τα γλυκα που θελω να μου φερουν στην κλινικη μολις γεννησω!!!!!!!χιχιχι!!!!:lol:

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διδυμάκι, επειδή γνωρίζω πάρα πολύ καλά πόσο άσχημη εμπειρία είναι να θέλεις κάτι πολύ και να μην μπορείς να το έχεις, ιδιαίτερα σε μια περίοδο της ζωής σου που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να το ρίχνεις έξω και να επιτρέπεται και κάτι παραπάνω, συζήτησε με τον γιατρό που σε παρακολουθεί για το σάχαρο για μια "κοπάνα" ;) Θυμάμαι μια φορά μου είχε κάτσει ντε και καλά να φάω πάστα φλώρα (σημειωτέον, ποτέ δε μ'άρεσε η πάστα φλώρα). Το είπα στον ενδοκρινολόγο μου με μεγάλο παράπονο, γιατί μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Και μου είπε να την φάω αμέσως μετά το φαγητό και με αυξημένη τη δόση ινσουλίνης που έκανα κανονικά. Το καταευχαριστήθηκα και το σάχαρο μ'αυτόν τον τρόπο δεν ανέβηκε. Δεν το επανέλαβα, βέβαια, αλλά αυτή η μία φορά ήταν αρκετή να με κάνει να νιώσω ότι είχα κραιπαλιάσει :P:lol::lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Teddy, οι τιμές που δίνουν σ'αυτό το εργαστήριο ως φυσιολογικές είναι πολύ υψηλές. Αν νηστική δείξεις σάχαρο 110, υπάρχει πρόβλημα. Όπως και υψηλό θεωρείται το 180 μία ώρα μετά. Δεν ξέρω, μήπως οι τιμές αυτές δεν αντιστοιχούν για γυναίκες που δεν βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης; Εδώ φαγωμένη και ο ενδοκρινολόγος μου δεν ήθελε να παρουσιάζω σάχαρο 110, πόσο μάλλον νηστική.

 

Κουνελίτσα, της μίας ώρας φαίνεται να είναι οριακά. Ο γιατρός σου θα σου πει. Υποθέτω ότι μάλλον θα σου ρυθμίσει τη διατροφή και ίσως να σου ζητήσει επαναληπτική σε κάποιες εβδομάδες. Αλλά να μην ανησυχείς, όχι. Οι τιμές σου είναι καλές.

το σακχαρο μου κανονικα ειναι 83 σε ο χρονο σε 30΄ηταν 115 σε 60΄ηταν 98 και στα 120΄ παλι 83!!τον γιατρο μου τον αλλαξα το 8 μηνα και ο τορινος ο οποιος ειναι πολυ καλος και μου τον συνεστησαν με ρωτησε γιατι τοσες εξετασεις για σακχαρο αφου δεν εχω...:cry:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε με κατάλαβες. Οι δικές σου οι τιμές μια χαρά είναι. Οι τιμές που σου έδωσαν από το συγκεκριμένο μικροβιολογικό εργαστήριο είπα ότι είναι υψηλές. Αν κοιτάξεις, λένε ότι το σάχαρο νηστική πρέπει να είναι 70-110. Αλλά 110 σάχαρο σε έγκυο γυναίκα θεωρείται αρκετά υψηλό όταν είναι το πρωί νηστική. Αυτό είπα εγώ. Δεν αναφερόμουν στις προσωπικές σου εξετάσεις. Συγγνώμη αν τα είπα μπερδεμένα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε με κατάλαβες. Οι δικές σου οι τιμές μια χαρά είναι. Οι τιμές που σου έδωσαν από το συγκεκριμένο μικροβιολογικό εργαστήριο είπα ότι είναι υψηλές. Αν κοιτάξεις, λένε ότι το σάχαρο νηστική πρέπει να είναι 70-110. Αλλά 110 σάχαρο σε έγκυο γυναίκα θεωρείται αρκετά υψηλό όταν είναι το πρωί νηστική. Αυτό είπα εγώ. Δεν αναφερόμουν στις προσωπικές σου εξετάσεις. Συγγνώμη αν τα είπα μπερδεμένα.

τι να πω τουλαχιστον σε σχεση με του ικα ηταν σωστες καλα εκανες και μου το ειπες παντως στην επομενη εγκυμοσηνη να ξερω γιατι τωρα ειμαι εντελως χαμενη:(σε ευχαριστω πολυ πολυ:D:D

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...