Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Ετσι εκανε και η δικια μου. Οταν ξεκινουσε την επαιρνα στο κρεβατι, την κουλουριαζα διπλα μου, σαν να ειναι προεκταση της κοιλιας μου, μαζευοντας με τα ποδια μου τα δικα της και κοιμομασταν σαν πουλακια.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας! Είμαι καινούργια ΜΑΜΑ και δεν έχω κανέναν να ρωτήσω για τις απορίες που έχω. Εχω αγοράκι 2 μηνων, το οποίο το βράδυ δεν έχει πρόβλημα να κοιμηθεί. Κοιμαται στις 2300 και ξυπνάει στις 5-6 το πρωί τρωει, και ακριβώς μετα απο μια ώρα ξεκινάνε τα δύσκολα. Αρχίζει να κουναει τα χεράκια και ποδαρακια του, αλλά φενεται να θέλει να κοιμαται. Και βγάζει κάτι ήχους, σαν να ζοριζεται, σαν να θέλει να κάνει κάτι αλλά δεν μπορεί, ή σαν κάτι τον ενοχλεί. Τον βάζω στην άλλη πλευρά, αλλά δεν σταματάει, τον σκεπαζω/ξεσκεπαζω, αλλά τίποτα... Τον παίρνω αγκαλιά και σταματάει και κοιμαται και σε 15-20 λεπτά πάλι τα ίδια, και ηρεμει μόνο στην αγκαλιά. Και έτσι κρατάει μέχρι τις 9, όταν ξυπνάει οριστικά. Κουραζομαι παρα πολύ απο αυτό το πρωινό ύπνο, καμία φορά σκέφτομαι να μην ξανακοιμαμαι μετα το πρωινό του φαγητό. Αλλά περισσότερα με εκνευριζει, επειδή δεν ξέρω τι τον ενοχλεί... Πρώτα νόμιζα μήπως θέλει να κάνει κακα και δυσκολεύεται ( γιατί αυτό μου θυμίζει αυτός ο ήχος που βγάζει), αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θέλω την βοήθεια σας!!! Είναι κολικοι ή κάτι άλλο... Είχατε παρόμοια εμπειρία ;
δοντάκια! Εμάς άρχισε στους 4 μήνες αυτό, σταδιακά έφτασε να το κάνει όλο το βράδυ. Εκτός απο τις πρώτες 3-4 ώρες ύπνου.

Ντεπονάκι και καθάρισες. Οχι για πολύ, ούτε το ντεπόν ούτε το καθάρισμα :lol:

Βασικά είστε και μικροί, να ρωτήσεις οπωσδήποτε την παιδίατρο σας.

 

Οι κολικοί πότε περνούν? Ρωτα κι αυτό.

 

μήπως δεν σου ρεύεται καλά και υποφέρει?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούργια ΜΑΜΑ και δεν έχω κανέναν να ρωτήσω για τις απορίες που έχω. Εχω αγοράκι 2 μηνων, το οποίο το βράδυ δεν έχει πρόβλημα να κοιμηθεί. Κοιμαται στις 2300 και ξυπνάει στις 5-6 το πρωί τρωει, και ακριβώς μετα απο μια ώρα ξεκινάνε τα δύσκολα. Αρχίζει να κουναει τα χεράκια και ποδαρακια του, αλλά φενεται να θέλει να κοιμαται. Και βγάζει κάτι ήχους, σαν να ζοριζεται, σαν να θέλει να κάνει κάτι αλλά δεν μπορεί, ή σαν κάτι τον ενοχλεί. Τον βάζω στην άλλη πλευρά, αλλά δεν σταματάει, τον σκεπαζω/ξεσκεπαζω, αλλά τίποτα... Τον παίρνω αγκαλιά και σταματάει και κοιμαται και σε 15-20 λεπτά πάλι τα ίδια, και ηρεμει μόνο στην αγκαλιά. Και έτσι κρατάει μέχρι τις 9, όταν ξυπνάει οριστικά. Κουραζομαι παρα πολύ απο αυτό το πρωινό ύπνο, καμία φορά σκέφτομαι να μην ξανακοιμαμαι μετα το πρωινό του φαγητό. Αλλά περισσότερα με εκνευριζει, επειδή δεν ξέρω τι τον ενοχλεί... Πρώτα νόμιζα μήπως θέλει να κάνει κακα και δυσκολεύεται ( γιατί αυτό μου θυμίζει αυτός ο ήχος που βγάζει), αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θέλω την βοήθεια σας!!! Είναι κολικοι ή κάτι άλλο... Είχατε παρόμοια εμπειρία ;

 

 

Γεια σου!

Έχουμε παρόμοια εμπειρία, μάλιστα μόλις άνοιξα το θέμα "Ανήσυχος ύπνος-Grunting baby syndrome". Αν θες μπορούμε να τα πούμε πιο αναλυτικά στο topic αυτό. Ίδια συμπτώματα έχουμε, μόνο που εμείς είμαστε ακόμα πιο πρωινές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

επειδή δεν διάβασα όλα τα μηνύματα μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;;

 

η μικρή μου κλείνει τους 2 μήνες στις 11/12..

το πρόβλημά μας είναι οτι ενω την θήλαζα και την κοίμιζα στο πορτ μπεμπέ -το έχω δίπλα μου στην κρεβατοκάμαρα- όταν ξεκίνησε το λεγόμενο "άλμα ανάπτυξης" επειδή δεν είχα κουράγια απο τη νύστα αλλά και για να ξεκουράζεται ο σύζυγος,την κοίμιζα ή πάνω στο στήθος μου (εγω ανάσκελα) ή στο πλάι μου ανάλογα με το ποιό στήθος της έδινα...

επειδή με έπαιρνε ο ύπνος δεν την έβαζα στο κουνάκι και αυτό συνεχίζετε ως τώρα...ΑΝ παραμείνω ξύπνια και την έχει πάρει βαθειά ο ύπνος κοιμάται κανονικά ΑΝ όχι κοιμόμαστε τριάδα!!

 

επίσης τυχαίνει φορές που θηλάζει και την παίρνει ο ύπνος να την βάζω είτε στην κούνια της είτε στο πορτ μπεμπε και στα 3/4 να ξυπνάει οπότε την ξαναβάζω στο στήθος κ.ο.κ. και όλο αυτό μόλις "εξαντληθεί" μετά κοιμάται κάνα 3ωρό+...

 

θα το σταματήσει μόνη της;είναι νωρίς να με απασχολεί το αν θα μάθει να κοιμάται μαζί μας;δε θέλω να φτάσει 4-5 χρονων να την κοιμίζω στο κρεβάτι μου και μετά να την πηγαίνω στο δικό της (υπάρχει παάδειγμα στο οικογενειακό μου περιβάλλον και έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!

 

επειδή δεν διάβασα όλα τα μηνύματα μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;;

 

η μικρή μου κλείνει τους 2 μήνες στις 11/12..

το πρόβλημά μας είναι οτι ενω την θήλαζα και την κοίμιζα στο πορτ μπεμπέ -το έχω δίπλα μου στην κρεβατοκάμαρα- όταν ξεκίνησε το λεγόμενο "άλμα ανάπτυξης" επειδή δεν είχα κουράγια απο τη νύστα αλλά και για να ξεκουράζεται ο σύζυγος,την κοίμιζα ή πάνω στο στήθος μου (εγω ανάσκελα) ή στο πλάι μου ανάλογα με το ποιό στήθος της έδινα...

επειδή με έπαιρνε ο ύπνος δεν την έβαζα στο κουνάκι και αυτό συνεχίζετε ως τώρα...ΑΝ παραμείνω ξύπνια και την έχει πάρει βαθειά ο ύπνος κοιμάται κανονικά ΑΝ όχι κοιμόμαστε τριάδα!!

 

επίσης τυχαίνει φορές που θηλάζει και την παίρνει ο ύπνος να την βάζω είτε στην κούνια της είτε στο πορτ μπεμπε και στα 3/4 να ξυπνάει οπότε την ξαναβάζω στο στήθος κ.ο.κ. και όλο αυτό μόλις "εξαντληθεί" μετά κοιμάται κάνα 3ωρό+...

 

θα το σταματήσει μόνη της;είναι νωρίς να με απασχολεί το αν θα μάθει να κοιμάται μαζί μας;δε θέλω να φτάσει 4-5 χρονων να την κοιμίζω στο κρεβάτι μου και μετά να την πηγαίνω στο δικό της (υπάρχει παάδειγμα στο οικογενειακό μου περιβάλλον και έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!)

 

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!!!

 

Εχω καιρό να γραψω στο forum παρότι εινοι μια ωραία συντροφιά για εμένα όταν εχω λίιιγο χρόνο να ασχοληθώ με κάτι άλλο εκτός απο το ζουζούνια μου.

Για να μπω στο θέμα...Έχω ένα αγοράκι 3 χρονών και ενα κοριτσάκι 2 μηνών. Με την κόρη μου περνάω δύσκολα!! Έχουμε μια ασταμάτητη γρίνια (κλαίει όταν πεινάει, κλαίει όταν νυστάζει, κλαίει όταν πονάει, κλαιει γενικώς...). Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν κοιμάται πέρα από κάποιες ημέρες που αν ειμαστε τυχεροι μπρορεί να τα καταφέρω να κοιμηθεί για 1 ώρα (όπως τώρα). Το βράδυ κοιμάται κατά τις 11 (θηλάζω και δίνω και συμπλήρωμα από γάλα formula) και ξυπνάει ανά 3-4 ώρες. Συνήθως όταν ξυπναέι τη νυχτα τη θηλάζω και ξανακοιμάται, αλλα κάποιες φορές κάνω και εγώ ακριβώς ότι και εσύ riniw 1980 όταν δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί. Όπως όμως είπα έχω και ένα αγοράκι 3 χρονών που ενώ κοιμόταν μόνος του απο 40 ημερών στο δωμάτιο του, εδω και 4-5 μήνες ξυπνάει και φωνάζει να έρθει στο κρεβάτι μας. Έτσι όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν βράδυα που κοιμόμαστε 4 σε ένα κρεβάτι, κάτι το οποίο δεν το θέλω καθόλου παρά μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος (ασθένεια του μεγάλου, κάποιος εφιάλτης από τον οποίο δεν μπορέι να συνέλθει κλπ).

Θέλω λοιπόν νσ κάνω 2 πράγματα. Το πρώτο είναι να πάω την μπέμπα στην κούνια της στο παιδικό δωμάτιο μαζί με τον αδελφό της και δεύτερον να την μάθω να κοιμάται μόνη της και ΟΧΙ στην αγκαλιά μου. Έχουμε γίνει αυτοκόλλητες και παρότι δεν με πολυενοχλεί, ο γιος μου αντιδρα που την έχω συνέχεια αγκαλια εκτός του ότι δεν μπορώ κα κάνω τίποτα στη διάρκεια της ημέρας και το χειροτερο είναι ότι δεν μπορώ να σχοληθώ πολύ μαζί του και στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω απογοητευμένο να μου λέει ότι 'του λείπει η μανούλα' ενώ είμαι όλη μέρα στο σπίτι κοντά του (αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια). Οι περισσότεροι μου λένε ότι το παιδί πρέπει να κλάψει για να μάθει να αποκοιμιέται μόνο του, εγώ όμως δεν την αντέχω αυτή τη μέθοδο. Ο γιός μου έμαθε να κοιμάται μόνος του (γύρω στους 3 μήνες αν θυμάμει καλά) χωρίς να δακρύσει καν για κάτι τέτοιο!!

Πως να ξεκινήσω λοιπόν αγαπητές μου μανούλες?? Τώρα θα μου πείτε 'αφού έχεις ήδη ένα παιδί που πέρασε από αυτά τα στάδια, τι ρωτάς'. Η απάντηση είναι ότι στη μεν αλλαγή απο το πορτ-μπεμπε στην κούνια ήταν 40 ημερών και δεν πολυκαταλάβαινε οπότε δεν με κούρασε καθόλου περα από τα πηγαινε-έλα τα δικά μου για τα νυχτερινά γεύματα, στη δε αγκαλιά ήταν κάτι που απλά μια δυο φορές το δοκίμασα και 'επιασε΄χωρίς το μωρό μου τότε να διαμαρτυρηθεί. Τώρα η μικρή κυρία είναι τσαούσα. Έτσι και δεν της κάνεις το χατίρι κλαίει σπαρακτικά σαν να τη σφάζουν και αργεί να ηρεμήσει. Σκέψου τι έχουμε να περάσουμε αργότερα...Θα μας χορέψει στα ταψί...χιχιχι

Περιμένω τις συμβουλές σας με αγωνία!!!

 

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά δεν γινόταν αλλιώς....

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!!!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 9 ΜΗΝΩΝ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΥΠΝΑΡΟΥ :D ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΑΚΙ !!!ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ 4 ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 3 ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΛΥΠΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΑΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΑΣ ΤΕΖΑ Η ΚΥΡΙΑ ...ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΑΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΑΡΗΓΟΡΗΤΗ ΚΑΝΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΤΡΕΜΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΔΕΙΧΝΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΟΠΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ!!!!ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες!!! Ως πολυ νεα μαμα θα χρειαστω κ εγω τη βοηθεια σας... Σας διαβαζω απο την αρχη της εγγυμοσυνης μου κ εχω βρει βοηθεια σε πολλα θεματα.. Ετσι γ ακομα μια φορα θα θελα αν μπορει καποια η καποιος να με βοηθησει... Εχω ενα μωρακι(κοριτσακι) 1 μολις μηνα.... Εχουμε λοιπον προβληματα κολικων που οσο πανε κ μειωνονται ευτυχως αλλα κ προβληματα υπνου... Αντιθετα απ οτι εχω διαβασει,οτι δλδ δεν κακομαθαινουν τοσο βρεφη,εμας κακομαθε δυστυχως κ δεν καθεται δευτερολεπτο μονη της αν δεν την παρουμε αγκαλια... Επειδη λοιπον δε θελω να την αφηνω να κλαιει, κι ας ξερω τοι μ εκμεταλλευεται, εψαξα να βρω διαφορες λυσεις για να την κρατησω καπωςαπασχολημενη...Ειδα οτι της αρεσει το κουνημα,γι αυτο κ υστερα απο ερευνα ειδα ποσο ωραια ειναι η σειρα cradle & swing της fisher price (aquarium,rainforest κλπ) δεν την βρισκω ομως ΠΟΥΘΕΝΑ!!!! Τουλαχιστον στην Ελλαδα... Εδω λοιπον θελω τα φωτα σας.... Ξερει καποιος που μπορω να τη βρω??? Τη χρειαζομαι αμεσα... Εδω στην επαρχια(Ζακυνθο) δεν υπαρχουν μαγαζια με αποκλειστικα προιοντα κ κανεις δε στην παραγγελνει... Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα που... σας ευχαριστω!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!!! Ως πολυ νεα μαμα θα χρειαστω κ εγω τη βοηθεια σας... Σας διαβαζω απο την αρχη της εγγυμοσυνης μου κ εχω βρει βοηθεια σε πολλα θεματα.. Ετσι γ ακομα μια φορα θα θελα αν μπορει καποια η καποιος να με βοηθησει... Εχω ενα μωρακι(κοριτσακι) 1 μολις μηνα.... Εχουμε λοιπον προβληματα κολικων που οσο πανε κ μειωνονται ευτυχως αλλα κ προβληματα υπνου... Αντιθετα απ οτι εχω διαβασει,οτι δλδ δεν κακομαθαινουν τοσο βρεφη,εμας κακομαθε δυστυχως κ δεν καθεται δευτερολεπτο μονη της αν δεν την παρουμε αγκαλια... Επειδη λοιπον δε θελω να την αφηνω να κλαιει, κι ας ξερω τοι μ εκμεταλλευεται, εψαξα να βρω διαφορες λυσεις για να την κρατησω καπωςαπασχολημενη...Ειδα οτι της αρεσει το κουνημα,γι αυτο κ υστερα απο ερευνα ειδα ποσο ωραια ειναι η σειρα cradle & swing της fisher price (aquarium,rainforest κλπ) δεν την βρισκω ομως ΠΟΥΘΕΝΑ!!!! Τουλαχιστον στην Ελλαδα... Εδω λοιπον θελω τα φωτα σας.... Ξερει καποιος που μπορω να τη βρω??? Τη χρειαζομαι αμεσα... Εδω στην επαρχια(Ζακυνθο) δεν υπαρχουν μαγαζια με αποκλειστικα προιοντα κ κανεις δε στην παραγγελνει... Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα που... σας ευχαριστω!!!!!:-P

καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου...

καταρχας η αγκαλια ειναι τροφη για τα βρεφη και ΔΕΝ κακομαθαινουν...κατι χρειαζεται και ζηταει αγκαλια!!!

και προς θεου ουτε σε εκμεταλλευεται.....απλα ειναι πολυ μωρο και θελει την μαμα του...στην αγκαλια σου νιωθει ασφαλεια,μην το ξεχνας ποτε αυτο!!!

δες και εδω...

http://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC/

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/01/blog-post_09.html

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24033

 

http://goneis-paidia.com/tag/%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC/

 

οσο για την κουνια δες εδω...

http://www.anatello.gr/cart/kounies-vrefikes-kai-paidikes/

 

http://www.kiddo-online.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=254〈=el

 

http://www.dimas-bebe.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&view=category&id=69

 

http://www.narlis.gr/eidhbebe/rilax/bright-star.html?mode=list

 

http://www.mytoys.de/Fisher-Price-Baby-Gear-Kuschelnest-Babyschaukel/Fisher-Price-ab-0-Monaten/Fisher-Price/KID/de-mt.to.br01.13.01/1586520

το τελευταιο νομιζω εχει 15€ μεταφορικα

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα!!Εχω ενα αγοράκι 15 μηνων και απο τότε που ξεκίνησαν οι κολικοί ως βρέφος έως τώρα (15 μηνων), για να τον πάρει ο υπνος πρέπει να μπεί στο καρότσι του, στη συνέχεια τον μεταφέρω στο κρεβάτι του όπου και κοιμάται εως το πρωί. Να τονίσω ότι το καρότσι δεν το κουνάω, απλ ατον βάζω μεσα και σε λιγ αλεπτακια εχει κοιμηθεί.Εχω κανει παρα μα παρα πολλες προσπάθειες να καταφέρω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του, εχω ακολουθήσει συμβουλές απο φίλες αλλα τιποτα. Το αποτέλεσμα ειναι ο μικρός να είναι συνεχώς όρθιος στο κρεβάτι του μέχρι να αρχίσει να κλαίει ασταμάτητα οπου και απο τον εκνευρισμό του θα κοιμηθεί πολύ αργά μετ ατις 12 το βραδυ εξαντλημένος με δακρυα στα ματια και την επομενη παλι τα ιδια...μεχρι που εγω δεν αντεχω αλλο (απο κουραση αλλα και απο στεναχωρια) και σταματαω την προσπάθεια. Καπου διάβασα μια αποψη Ψυχολόγου ότι δεν ειναι σωστο να πιέζουμε το παιδι να κοιμάται με τον τρόπο που εμεις θελουμε αλλα να το αφησουμε ελευθερο και καποια στιγμη θα το κανει μονο του....ΘΑ ηθελα να ακουσω εμπειριες πανω στο θεμα αυτο απο αλλες μανούλες γιατι ειλικρινά εχω μπερδευτεί πολύ....Φοβάμαι μηπως κανω λαθος που ακομα τον αφηνω να κοιμαται εκει...

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

pasxalitsa v σ ευχαριστω τοοοσο πολυ!!! Κ προς θεου... τιποτα δεν αντικαθιστα τη δικη μου αγκαλια,την οποια πεθαινω να δινω φυσικα στο παιδι μου... Απλα ισως χρειαζομαι κ εγω καμια δυο ωρες την ημερα για να φερω σε περας κ αλλες δουλειες που δυστυχως ποτε δε σταματανε... Να εισαι καλα,σ ευχαριστω κ παλι γ ολα!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα απο αλλη μια απελπισμενη μανα...εχω εναν μικρούλη 7,5 μηνων. ΠΟΤΕ δεν κοιμηθηκε παρα μόνο 2 νύχτες ολον αυτον τον καιρο. Εχουμε μεγάλο θέμα πια κ εχω απελπιστει..ξυπνάει κάθε βράδυ 10 φορές!! Τι κάνω λάθος;;;; Την ημερα οταν κοιμάται στο μισάωρο είναι πάνω!Το βράδυ για να κοιμηθεί θέλει εμένα πια μόνο κ ουρλιάζει αν δεν πάω εγω αλλά ο μπαμπάς του. Δεν ξέρω τι να κάνω πια... Heeeeeeeelp!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου thumper ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω με την μπουμπου μου, ειμαι καιεγω απελπισμενη.....δεν ξερω τι φταει.....πλεον....

Εμενα στριφογυρναει συνεχεια κυριολεκτικα καθε 5 λεπτα μπορει και λιγοτερο και φυσικα στο καροτσι ολα αυτα......τεντωνει το σωματακι της και το κεφαλακι της......και ολη νυχτα ειμαστε ετσι....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!πολλα μπορει να φταινε!δοντακια πιο πολυ ή μπορει να ειναι και στο παιδι.να τολμησω να σας πω να πατε να παρετε ενα ριλαξ και να το κοιμιζετε διπλα στο κρεβατακι σας παλι με κουνημα βεβαια αλλα τουλαχιστον θα ειστε ξαπλωμενες και οταν ξυπναει τσουπ θα το κουνατε το ριλαξακι χωρις να σηκωνεστε και εσεις!ολα αυτα για λιγο βεβαια μεχρι να χρονισει και μετα θα κοιταξετε να τα βαζετε απο μονα τους στο κρεβατακι τους γιατι δεν ειναι και καλο να μαθαινει στο ριλαξ πρεπει και στο κρεβατακι του!απλα για να ξεκουραστειτε λιγο και εσεις προσωρινα και βλεπετε μετα...εγω στην δικια μου τουλαχιστον ετσι εκανα γιατι στην πολυ αρχη την κουναγα και εγω στο καροτσι και απλα ειχα φρικαρει..δοκιμαστε το!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου thumper ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω με την μπουμπου μου, ειμαι καιεγω απελπισμενη.....δεν ξερω τι φταει.....πλεον....

Εμενα στριφογυρναει συνεχεια κυριολεκτικα καθε 5 λεπτα μπορει και λιγοτερο και φυσικα στο καροτσι ολα αυτα......τεντωνει το σωματακι της και το κεφαλακι της......και ολη νυχτα ειμαστε ετσι....

 

Αχ κ εσυ...;Αληθεια...;Πωπω τι θα κάνουμε...; Εγω δεν τον εχω στο καροτσι αλλα στη κούνια. Ακόμα κ στο κρεβατι μας που τον παίρνω καμια φορά τα ιδια κάνει. Lelaki τωρα όντως έχει κ δοντάκια αλλα αυτη η κατάσταση είναι εξ αρχής...:-( Στο ριλαξ καθόταν αλλα οχι πια..δεν το θελει καθολου.Αραγε θα ηρεμησει οντως στον χρόνο; Θα πάω κ για δουλεια τοτε κ δεν ειμαι να περνω τα ιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lelaki εγω εχω ριλαξ αλλα καθομαστε μονο την ημερα και για κανενα τεταρτο το πολυ....την νυχτα μονο καροτσι τπτ αλλο δεν δεχεται.....με το αναστατωνεται κουναω το καροτσι απο το κρεβατι οπου ειμαι.....ποσες φορες σηκωνομαι.....απιστευτο.....εχω κανει αναμφισβητητα κοιλιακους....καλους....

 

Οσο για τα δοντακια εμεις εχουμε 2 και ειμαστε 7 μηνων....απλα εμενα ηταν ετσι ανησυχη υπερβολικα απο νεογενητο......στην αρχη κουνουσε το κεφαλακι της δεξια και αριστερα...τωρα ομως που μεγαλωσε μετακινει ολο της το σωμα......και εφοσον ειναι στο καροτσι και στριμωχνεται αναγκαζομαι και την γυρναω εγω......απειρες φορες......σπανια θα κλαψει απλα δυσανασχετει.....δεν βολευεται....δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο είναι ασφαλές ή καλό για την πλάτη του μωρού να κοιμάται σε ρηλάξ όλο το βράδυ. Εγώ τον κοίμιζα από νεογέννητο στην κούνια του - στο δωμάτιο μας βέβαια- και για κάποιους μήνες που ξυπνούσε και εμένα συνέχεια τον έβαζα στο κρεβάτι μας και τότε κατάφερα να κοιμηθώ επιτέλους. Ξυπνούσε βέβαια αλλά πολύ λιγότερο, έβρισκε το στήθος και ξανακοιμόταν. Παρεπιπτόντως δεν κοιμήθηκε ποτέ στο καροτσάκι σε βόλτα ή στο αυτοκίνητο και από πολύ μωρό δεν κοιμόταν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της ημέρας..:rolleyes: Τις τελευταίες μέρες άρχισε και εμένα πάλι να ξυπνάει πολλές φορές τη νύχτα αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα το λόγο, ίσως είναι δοντάκι (δεν έχουμε ακόμα κανένα!) ή περνάει άλμα ανάπτυξης ή είναι φάση..θα δείξει. Υπομονή κορίτσια

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και αλμα αναπτυξης γιατι εμενα βρε κοριτσια με το που ανοιξει τα ματια........αυτοματα πετιεται και καθεται στο καροτσι.....η πρωτη της κινηση...θα τρελαθω με αυτο το μωρο μου.....σουστα...σας λεω...σωστο ελατηριο.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και αλμα αναπτυξης γιατι εμενα βρε κοριτσια με το που ανοιξει τα ματια........αυτοματα πετιεται και καθεται στο καροτσι.....η πρωτη της κινηση...θα τρελαθω με αυτο το μωρο μου.....σουστα...σας λεω...σωστο ελατηριο.....

 

Κ εμενα το κανει!!!χαχαχαχα! Σε φάση "τι εγινε ρε παιδια;;;"

Link to comment
Share on other sites

Το τρελο ειναι που το μεσημερι που τον κοιμιζω στο καροτσι, τον παω στο δωματιο του. Μετα απο μιση ωρα ακουγεται το γνωστο χρααατς που σημαινει σηκωθηκε στη φαση που προειπαμε. Περιμενω. Δεν ακουγεται τπτ! Οκ λεω ξανακοιμηθηκε. Παω να δω κ ειναι καθιστος κ μου γελάει. Τι του λες;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κ εσυ...;Αληθεια...;Πωπω τι θα κάνουμε...; Εγω δεν τον εχω στο καροτσι αλλα στη κούνια. Ακόμα κ στο κρεβατι μας που τον παίρνω καμια φορά τα ιδια κάνει. Lelaki τωρα όντως έχει κ δοντάκια αλλα αυτη η κατάσταση είναι εξ αρχής...:-( Στο ριλαξ καθόταν αλλα οχι πια..δεν το θελει καθολου.Αραγε θα ηρεμησει οντως στον χρόνο; Θα πάω κ για δουλεια τοτε κ δεν ειμαι να περνω τα ιδια

 

θα ηρεμησεις καλε ναι!! καποια στιγμη!!στον χρονο πανω θα αρχισει να ειναι πιο ανεξαρτητο ή θα το μαθεις εσυ σιγα σιγα να γινετε πιο ανεξαρτητο!απλα μονο υπομονη κανεις και τιποτα αλλο!αφου δεν κανει ουτε στο ριλαξ ουτε στο κρεβατι σου απλα πας με τα νερα του!!:P:p! απλα εμενα η μικρη μου βολευοτανε πολυ στο ριλαξ(ηταν πολυ μαλακο)και ειχα ρωτησει και την παιδιατρο και μου ειχε πει οκ αλλα οχι για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα!και πανω στον χρονο την εβαλα στο κρεβατι της!ηθελε μονο καροτσι απο νεογεννητο!!δεν ξερω μαλλον ενιωθε και πιο ασφαλεια επειδη ηταν πολυ χουχουλιαρικο και θα της αρεσε!καλη επιτυχια και υπομονη σε οτι κανεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας!!!

 

Έχουμε κι εμείς πρόβλημα με τον ύπνο!!!΄΄Εχω ένα κοριτσάκι 14,5 μηνών. Γενικά ποτέ δεν ήταν πολύ του ύπνου.Πάντα κοιμόταν λίγο. Μια μέχρι να κόψουμε το νυχτερινό γάλα(δυστυχώς δεν θήλασε), μετά επέστρεψα στην δουλειά κι είχαμε δράματα. Την κοίμιζα στις 10.00μμ -την κρατάω με το ζόρι ξύπνια- και ξυπνούσε στη 1, ψάχνοντας πιπίλα, μετά στις 2 το ίδιο με γκρίνια, έπειτα στις 3-4,30 είμασταν στο πόδι και κάποια στιγμή μας έπαιρνε ο ύπνος αγκαλιά στο κρεβάτι μου μέχρι τις 5,30 που ξυπνούσα με μουδιασμένο χέρι να την βάλω στην κούνια της και τελικά εγώ 6,30 να σηκωθώ για δουλειά!!!Ήμουν ένα ράκος γιατί στο μεταξύ έμεινα κι έγκυος πάλι κι είχα περισσότερη ανάγκη τον ύπνο και την ξεκούραση!!

Τελικά, δεν άντεξα κι ενέδωσα να την κοιμίζω μαζί μου!!!Κοιμόμασταν μια χαρά. Κάποια στιγμή, από μόνη της γκρίνιαζε και δεν μου κοιμόταν ούτε στην αγκαλια ούτε στο κρεβάτι μου!!!ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ!!! Η χαρά μου απερίγραπτη!!!Από μόνη της μου ζήτησε να κοιμηθεί στην κούνια. Πάλι είχαμε λίγη γκρίνια όταν έπεφτε αυτή η ρημάδα η πιπίλα, αλλά όλα καλά!!!

Εδώ κι 1,5 μήνα αρχικά, έχει βγάλει κάτι πολύ ελαφρυά σπινθουράκια στο στήθος και κοιλιά που είναι από ιδρώτα και όταν εκνευρίζεται ή είναι σε αμηχανία τα ξύνει μανιωδώς!!!Το διάστημα αυτό λοιπόν, ξυπνάει κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα μετά τη 1 το πρωί σταθερά για ένα 2ωρο-είτε 1-3 ή 3-5 ή 5-7 και ξύνεται από εκνευρισμό σα να μη βολεύεται, σα να μην την χωράει ο τόπος. Ούτε στην αγκαλιά μου κοιμάται, ούτε στο κρεβάτι μου!!!

Αυτό που κατάλαβα απ'το χθεσινοβραδινό μας ξενύχτι, είναι ότι ενώ κοιμάται, θέλει να περνάει χρόνο μαζί μου.Μου έδειχνε την πόρτα του δωματίου να πάμε στο σαλόνι, παρόλου που κουτουλούσε όρθια και ήθελε να κοιμηθεί!!!Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν δόντια, αλλά δόντια δεν εμφανίζονται!!!Και με ανησυχεί το ότι είναι σταθερά ένα 2ωρο!!!

Τί λέτε κι εσείς?

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...