Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Smak θυμάσαι αυτή την ανάρτησή μου? http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2684361&postcount=237

 

Όσα περιγράφω γίνονταν και σε μας σε ηλικία 20 μηνών περίπου. Τελικά ήταν μια φάση που κράτησε γύρω στις 2-3 εβδομάδες και μετά επανήλθαμε στα καλά μας.

 

Υπομονή, γενικά παρατήρησα ότι η ηλικία 1,5 - 2,5 έχει πολλές παρόμοιες φάσεις στον ύπνο.

 

Έχετε καλές βάσεις και θα επανέλθει η μικρή in no time!!!!

 

Το θυμαμαι, ναι... ειχα εκνευριστει με την τυπισσα...

 

Ομως... 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ?????? :shock::shock::shock:

Δεν θα την βγαλω καθαρη...

Κοιτα, αυτο που φοβαμαι εγω τωρα ειναι μην τυχον και εδραιωθει καποια καινουργια συνηθεια.

Ξυπναω, φωναζω, ερχεται η μαμα, με παιρνει αγκαλια, περναμε καλα...

Γι'αυτο προσπαθω να δω πως θα την αντιμετωπισω.

Ανταποκρινομαι, ναι, στο καλεσμα της, τη σηκωνω οσο μπορω λιγοτερο, της δινω το νερακι της, της εξηγω, και μετα...? Δεν παιζει να μεινω μαζι της μεχρι να κοιμηθει. Ασε που δεν προκειται να κοιμηθει με εμενα μαζι της. Δεν το εχει συνηθισει. Την ξεμυαλλιζω.

Τεσπα, ας ευχηθουμε να ειναι οντως μια φαση που περναει...

Σημερα εβγαλα και κατι διακοσμητικα απο την ντουλαπα της που τα εβαλα 3 μερες πριν αρχισουν τα οργανα...για να δουμε πως θα παει...

Καλη μας νυχτα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνεχιζουμε 3η μερα το ιδιο βιολι...ακριβως στις 03:15! Πιστοι στο ραντεβου!

Αυτη τη φορα σηκωθηκα 2 φορες και την 3η (κατα τις 04:00) εστειλα τον μπαμπα να της πει οτι η μαμα κοιμαται και να κοιμηθει και εκεινη...και κοιμηθηκε!

Σημερα λεω να τον στειλω κατευθειαν τον μπαμπα να δουμε τι θα γινει...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε 3η μερα το ιδιο βιολι...ακριβως στις 03:15! Πιστοι στο ραντεβου!

Αυτη τη φορα σηκωθηκα 2 φορες και την 3η (κατα τις 04:00) εστειλα τον μπαμπα να της πει οτι η μαμα κοιμαται και να κοιμηθει και εκεινη...και κοιμηθηκε!

Σημερα λεω να τον στειλω κατευθειαν τον μπαμπα να δουμε τι θα γινει...

 

Στείλτον στειλτον, να κάνουν και καμμια δουλειά!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

By the way smak τον έστελνα και εγω τον δικό μου οταν ο μεγάλος ήταν γύρω στους 14 μηνες και ξυπνάγε για στήθος.. Και έπιασε το κόλπο αμεςως!! Απο τότε κοιμάται σαν πουλάκι!

Good luck για το βράδυ! Κρατά μας ενημερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα κοιμηθηκαμε!!!!

Ξυπναω στις 05:00 κοιταω το ρολοι και ξυπναω τον αντρα μου:

"Κοιτα τι ωρα ειναι!", του λεω, "και δεν ξυπνησε!!!"

Καναμε κατι γλεντια!!! ...και ξαναξεραθηκαμε...

Λετε να ξεμπερδεψαμε τοσο ευκολα?

Να δουμε και αποψε...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κοιμηθηκαμε!!!!

Ξυπναω στις 05:00 κοιταω το ρολοι και ξυπναω τον αντρα μου:

"Κοιτα τι ωρα ειναι!", του λεω, "και δεν ξυπνησε!!!"

Καναμε κατι γλεντια!!! ...και ξαναξεραθηκαμε...

Λετε να ξεμπερδεψαμε τοσο ευκολα?

Να δουμε και αποψε...

 

Τι λε ρε τυχερή;; Σίγουρα ξεμπερδεψες, είδε η μικρή ότι δεν εχει άλλο μαμα οποτε σου λέει τι να ξυπνάει για το τιποτα; Μπράβο καλή κίνηση!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λε ρε τυχερή;; Σίγουρα ξεμπερδεψες, είδε η μικρή ότι δεν εχει άλλο μαμα οποτε σου λέει τι να ξυπνάει για το τιποτα; Μπράβο καλή κίνηση!!

 

Χα! Λοιπον η μικρουλα μας δουλευει ψιλο γαζι!

Χτες ειχε πολυ γελιο η φαση! Σχεδον καθε Παρασκευη ερχεται η γιαγια της και μενει το βραδυ που κοιμαται να εχει το νου της και παμε εμεις σε κανενα φιλικο σπιτι για να ξελαμπικαρουμε λιγουλακι!

Τη βαζω λοιπον για υπνο με ολα τα κλασικα μας και μετα απο κανα τεταρτο φευγουμε. Ελα μου ομως που η κυρια σηκωθηκε πριν καν να εχει κοιμηθει ακομα και αρχισε το τροπαριο. "Μαμα! Μαμα!". Η γιαγια δεν πιστευε στα αυτια της! Ηταν ομως ενημερη για τις κινησεις που επρεπε να κανει.

Μπαινει λοιπον και της λεει, "η μαμα κανει νανι!".

"Μπαμπα!", της λεει η τσαπερδονα! Και ο μπαμπας κανει νανι!

"Γιαγια?", κι εγω της λεει θα κανω νανι! Κοιμησου κι εσυ αγαπη μου...

Ε οκ...κοιμηθηκε. Σου λεει no hope... :lol::lol::lol:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χα! Λοιπον η μικρουλα μας δουλευει ψιλο γαζι!

Χτες ειχε πολυ γελιο η φαση! Σχεδον καθε Παρασκευη ερχεται η γιαγια της και μενει το βραδυ που κοιμαται να εχει το νου της και παμε εμεις σε κανενα φιλικο σπιτι για να ξελαμπικαρουμε λιγουλακι!

Τη βαζω λοιπον για υπνο με ολα τα κλασικα μας και μετα απο κανα τεταρτο φευγουμε. Ελα μου ομως που η κυρια σηκωθηκε πριν καν να εχει κοιμηθει ακομα και αρχισε το τροπαριο. "Μαμα! Μαμα!". Η γιαγια δεν πιστευε στα αυτια της! Ηταν ομως ενημερη για τις κινησεις που επρεπε να κανει.

Μπαινει λοιπον και της λεει, "η μαμα κανει νανι!".

"Μπαμπα!", της λεει η τσαπερδονα! Και ο μπαμπας κανει νανι!

"Γιαγια?", κι εγω της λεει θα κανω νανι! Κοιμησου κι εσυ αγαπη μου...

Ε οκ...κοιμηθηκε. Σου λεει no hope... :lol::lol::lol:

 

Αυτή ειναι πανέξυπνη!!! Να τη χαίρεστε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή ειναι πανέξυπνη!!! Να τη χαίρεστε!!

 

Διαβολου καλτσα! (Θεε μου σχωρα με!) :lol::lol::lol:

Ε ρε τι μας περιμενει...

 

Πολύ καλή η γιαγιά πάντως και πανω απο ολα για το babysitting!

 

Ναι, να'ναι καλα. Δεν εχουμε την πολυτελεια της βοηθειας απο τις γιαγιαδες γιατι και οι 2 δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Οποτε μια στο τοσο να νιωθουμε κ εμεις οτι εχουμε μια οποια βοηθεια...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

...οτι θα ξεμπερδευαμε ετσι απλα και γρηγορα... ΝΑΙ ΚΑΛΑ! :cool:

Καινουργιο λοιπον τροπαριο η μικρη μας, πριν ακομα την παρει ο υπνος αρχιζει το "μαμα-μαμα"...

Και, ναι, αυτη τη φορα πηγε ο μπαμπας και ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ! Αρχισε να φωναζει μετα εκεινον... :shock:

Και καπως ετσι χτες, περασε 1 ωρα με το να μπαινοβγαινουμε μια ο ενας μια ο αλλος οπου στο τελος θυμωσα λιγο και της ειπα οτι ειναι ντροπη να μην κοιμαται ενω ολοι οι φιλοι της κοιμουνται (μαζι με ολους οσους ξερει και δεν ξερει - τους κοιμησα ολους για χαρη της!!! :roll: ) και καλα θα κανει να κοιμηθει κ εκεινη και να μην ξανα ακουσω μαμα-μπαμπα.

Κοιμηθηκε... Δεν πιστευω οτι ιδρωσε το αυτι της απλα νυσταξε πια πολυ και κοιμηθηκε...

Τι κανουμε λοιπον τωρα που βεβαιωθηκαμε οτι εγινε παιχνιδι...?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

...οτι θα ξεμπερδευαμε ετσι απλα και γρηγορα... ΝΑΙ ΚΑΛΑ! :cool:

Καινουργιο λοιπον τροπαριο η μικρη μας, πριν ακομα την παρει ο υπνος αρχιζει το "μαμα-μαμα"...

Και, ναι, αυτη τη φορα πηγε ο μπαμπας και ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ! Αρχισε να φωναζει μετα εκεινον... :shock:

Και καπως ετσι χτες, περασε 1 ωρα με το να μπαινοβγαινουμε μια ο ενας μια ο αλλος οπου στο τελος θυμωσα λιγο και της ειπα οτι ειναι ντροπη να μην κοιμαται ενω ολοι οι φιλοι της κοιμουνται (μαζι με ολους οσους ξερει και δεν ξερει - τους κοιμησα ολους για χαρη της!!! :roll: ) και καλα θα κανει να κοιμηθει κ εκεινη και να μην ξανα ακουσω μαμα-μπαμπα.

Κοιμηθηκε... Δεν πιστευω οτι ιδρωσε το αυτι της απλα νυσταξε πια πολυ και κοιμηθηκε...

Τι κανουμε λοιπον τωρα που βεβαιωθηκαμε οτι εγινε παιχνιδι...?

 

Θα επιμείνετε με τον ίδιο τρόπο!!! Αύριο θα περιμένεις λίγο παραπάνω πριν μπεις όταν σε φωνάξει, την επόμενη φορά λίγο περισσότερο κ.λπ. Το κυριότερο όμως : μήπως έχουν αυξηθεί οι αντοχές της σε σχέση με τις ώρες που μπορεί να μείνει ξύπνια μετά τον μεσημεριανό ύπνο? Το αντιμετώπισα σε μεγάλο βαθμό με τον γιο μου, εκεί που μέχρι το καλοκαίρι άντεχε γύρω στις 4-5 ώρες, άρχισε ξαφνικά μια ραγδαία αύξηση και εκεί που ακόμα και 5 η ώρα να ξυπνούσε το απόγευμα, κοιμόταν κατά τις 21.30 κανονικά, στην πορεία αναγκαστήκαμε να αρχίσουμε να μειώνουμε τον μεσημεριανό ύπνο και να τον ξυπνάμε όλο και πιο νωρίς έτσι ώστε να κοιμηθεί μια λογική ώρα το βράδυ.

 

Πλέον στο σπίτι τον έχουμε κόψει, κοιμάται μόνο στον σταθμό 13.30-14.30 και το βράδυ κοιμάται στις 21.00. Στο σπίτι (τα Σ/Κ ή ακόμα κι όταν είναι άρρωστος) αντιστέκεται πια και στον μεσημεριανό ύπνο και "ζητάει" να κοιμηθεί κατά τις 17.00 (τότε κουράζεται!!!!), αλλά φυσικά δεν τον αφήνω και κοιμάται μια και καλή κατά τις 20.00 - 20.30.

 

Θυμάμαι μια "μαύρη" περίοδο που άρχισε κανέναν μήνα πριν γεννηθεί η μπέμπα και διήρκησε και αρκετές εβδομάδες αφού γέννησα, όπου, σε περίπτωση που ξυπνούσε μετά τις 15.00 το μεσημέρι, έφτανε η ώρα 23.00 για να κοιμηθεί. Τον βάζαμε στην κούνια και άρχιζε να φωνάζει ότι θέλει κακά και να τον πάμε στην λεκάνη. Στην αρχή τον αγνοούσαμε, αλλά την πατήσαμε 2 φορές που όντως ήθελε κακά και τελικά τα έκανε στην πάνα του και μετά μας πήρε η μπάλα για τα καλά. Έχουμε τραβήξει και βάρδια μίας ώρας στην τουαλέτα να προσπαθούμε να τον πείσουμε να σηκωθεί για να πάει για ύπνο.

 

Το πρόβλημα λυνόταν μόνο όταν τον ξυπνούσαμε νωρίς από τον μεσημεριανό ύπνο, τις δύο μέρες της εβδομάδας που τον κρατούσε η πεθερά μου και λυπόταν να τον ξυπνήσει νωρίς, είχαμε μεγάλο θέμα το βράδυ.

 

Με βάση αυτή την εμπειρία λοιπόν, θα έλεγα να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στον μεσημεριανό ύπνο, μπορεί να χρειάζεται επαναρρύθμιση!!!!

 

Υ.Γ. : Είναι πάντως τρομερό πόσο διαφέρει παιδί από παιδί. Η κολλητή μου έχει ένα συνομίληκο με μας κοριτσάκι, το οποίο μπορεί να τραβήξει και 3ωρο το μεσημέρι, αλλά κάθε βράδυ μπαίνει στις 20.30 στην κούνια της και ακόμα κι αν κάνει 2 ώρες να κοιμηθεί (έχει τύχει!!!), ούτε μιλάει ούτε λαλάει!!!:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο όμως : μήπως έχουν αυξηθεί οι αντοχές της σε σχέση με τις ώρες που μπορεί να μείνει ξύπνια μετά τον μεσημεριανό ύπνο? Το αντιμετώπισα σε μεγάλο βαθμό με τον γιο μου, εκεί που μέχρι το καλοκαίρι άντεχε γύρω στις 4-5 ώρες, άρχισε ξαφνικά μια ραγδαία αύξηση και εκεί που ακόμα και 5 η ώρα να ξυπνούσε το απόγευμα, κοιμόταν κατά τις 21.30 κανονικά, στην πορεία αναγκαστήκαμε να αρχίσουμε να μειώνουμε τον μεσημεριανό ύπνο και να τον ξυπνάμε όλο και πιο νωρίς έτσι ώστε να κοιμηθεί μια λογική ώρα το βράδυ.

 

Αυτο το ενδεχομενο Deena μου σκεφτομουν πολυ σοβαρα αυτες τις μερες. Αυτο που με προβληματισε ομως ηταν οτι το ιδιο πανηγυρι ειχαμε και οταν ξυπνησε στις 16:00 το ιδιο και οταν ξυπνησε στις 16:45. Λες να φταιει το ποσο κοιμαται (συνηθως 2+ ωρες) ή το ποτε ξυπναει? Σκεψου οτι το βραδυ κοιμαται περιπου 10 ωρες.

 

 

Υ.Γ. : Είναι πάντως τρομερό πόσο διαφέρει παιδί από παιδί. Η κολλητή μου έχει ένα συνομίληκο με μας κοριτσάκι, το οποίο μπορεί να τραβήξει και 3ωρο το μεσημέρι, αλλά κάθε βράδυ μπαίνει στις 20.30 στην κούνια της και ακόμα κι αν κάνει 2 ώρες να κοιμηθεί (έχει τύχει!!!), ούτε μιλάει ούτε λαλάει!!!:shock::shock::shock:

 

(Θυμησε μου ποσο ειναι ο δικος σου...)

Ασε κ εγω ξερω 3χρονα που κοιμουνται και 3ωρο το μεσημερι και το βραδυ κανονικα. Πανε ομως παιδικο. Αυτο που λες οτι μπαινει στην κουνια και ουτε μιλαει ουτε λαλαει το εκανε και η δικια μου και απλα περιμενα να κοιμηθει. Τωρα πανε αυτα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτο που κάθεται το παιδί δυο ώρες στην κούνια χωρις να μιλάει η λαλαει μου φαινεται λιγο περίεργο.. Μήπως ειναι καταπιεσμένο και φοβάται το παιδί μήπως φαει βρισίδι; Εγω οταν βλέπω πολύ ήρεμο παιδί πάντα ειμαι καχυποπτη!

 

Smak για δοκίμασε να αφήνεις 5ωρο ξύπνια το απόγευμα να δεις τι θα γίνει!

Η μικρή απαιχτη αλλα και εσύ απαιχτη, δεν μασάς μπράβο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα αυτο που κάθεται το παιδί δυο ώρες στην κούνια χωρις να μιλάει η λαλαει μου φαινεται λιγο περίεργο.. Μήπως ειναι καταπιεσμένο και φοβάται το παιδί μήπως φαει βρισίδι; Εγω οταν βλέπω πολύ ήρεμο παιδί πάντα ειμαι καχυποπτη!

 

Smak για δοκίμασε να αφήνεις 5ωρο ξύπνια το απόγευμα να δεις τι θα γίνει!

Η μικρή απαιχτη αλλα και εσύ απαιχτη, δεν μασάς μπράβο!

 

Ναι οκ, 2 ωρες ειναι οντως πολυ. Μεχρι 40' εχει κατσει η δικια μου...

Συνηθως 5ωρο μενει ξυπνια. Μηπως θελει και πιο πολυ...? Το μεσημερι παντως που μενει ξυπνια 6ωρο στανταρ πεφτει ΞΕΡΗ! Σε 3' εχει κοιμηθει!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αυτά τα 3χρονα και εγω η καημένη νόμιζα οτι ειναι ολα τα παιδια ετσι. Πρόσεχα ενα κοριτσάκι οςο ημουν φοιτήτρια απο 3,5 μηνων μεχρι 3,5 χρόνων. Μονο στην αρχη την κουνουσα με το καρότσι αλλα γενικα δεν πηρε ποτε πιπιλα απλα καθομουν στο κρεβατσκι της και την χαϊδεύα και κοιμοταν με δυο τρεις φορες που έλεγα ενα τραγουδάκι. Το μεσημερι κοιμοταν 3ωρο μεχρι να ξεκινήσει παιδικό 3 και ενος μήνα και το βραδυ κοιμοταν στις 9. Αν την ξυπνούσα εγω κυριως γιατι ανησυχούσα στην αρχη που κοιμοταν τοςο πολυ και δεν ηθελα να νομίζουν οτι την αφηνω να κοιμαται για να καθομαι εγω γκρίνιαζε. Ετςι η μαμά της μου ειχε πει να την αφηνω. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο οτι ειναι πολυ ψηλό παιδι και το ειχε ανάγκη. 3 χρόνων ηταν 1,07 στο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Να προσθεσω κι εγω για το μεσημεριανο υπνο οτι ειναι μεγαλη πληγη! Η μικρη μου μεσα σε 2 μηνες αυξησε τις ωρες που αντεχει μετα το μεσημεριανο υπνο απο 4 σε 7!!!! Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ξυπνησει το πολυ μεχρι τις 2 για να ειμαστε 9 στο κρεβατι!

Αλλα ενω νυσταζει στις 12 το μεσημερι δε θελει να κοιμηθει μη χασει το παιχνιδι! Αλλα σαν κοιμηθει ρεκοριτσια δεν ξυπναει! Μιση ωρα την ξυπναω με κλαματα! Τη ζημια μου την κανει η μαμα μου που τη λυπαται και δεν την ξυπναει! ( δουλευω 3 φορες τη βδομαδα και μου την κραταει!) αν την αφησουμε κοιμαται 3ωρα και 4ωρα και αντε να κοιμηθει μετα το βραδυ!

Μας αρχισε τωρα τελευταια και κατι σκηνικα να ξυπνα στις 3 και να μενει ξυπνια 2-3 ωρες! Κλαψουριζει και προσπαθει να κοιμηθει αλλα δεν κοιμαται! Βεβαια εσκασαν και 2 κυνοδοντες! Να φταιει αυτο;

Ειμαι κι αρρωστη κι εχω γινει ρακος! Αφηστε το κολλημα με το στηθος! Κι οσο προσπαθω να της το αποσυνδεσω απο τον υπνο τοσο πιο πολυ το ζηταει!

Δεν ξερω τι κανω λαθος. Το παω βεβαια ηπια αλλα δεν μπορω να την αφησω να κλαιει! Δεν σταματαει και νιωθω οτι τα κανω χειροτερα!

Νομιζω οτι σε καποια παιδια δεν ταιριαζει η μεθοδος ελεγχομενου κλαματος!

Συγγνωμη αν δεν εχουν συνοχη αυτα που γραφω! Φταιει η νυστα και η αρρωστια!

Υπαρχει περιπτωση να καταφερει να κοιμαται μονη της αν δεν την πιεσω εγω;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ενδεχομενο Deena μου σκεφτομουν πολυ σοβαρα αυτες τις μερες. Αυτο που με προβληματισε ομως ηταν οτι το ιδιο πανηγυρι ειχαμε και οταν ξυπνησε στις 16:00 το ιδιο και οταν ξυπνησε στις 16:45. Λες να φταιει το ποσο κοιμαται (συνηθως 2+ ωρες) ή το ποτε ξυπναει? Σκεψου οτι το βραδυ κοιμαται περιπου 10 ωρες.

 

Σε μας έπαιζε ρόλο η ώρα που ξυπνούσε. Δηλαδή, όταν κοιμόταν 13.00-15.00 κοιμόταν εντάξει το βράδυ, αντίθετα αν κοιμόταν 15.00-16.00 μας έπαιρνε η ώρα 23.00!!!!

 

Θυμησε μου ποσο ειναι ο δικος σου...)

Ασε κ εγω ξερω 3χρονα που κοιμουνται και 3ωρο το μεσημερι και το βραδυ κανονικα. Πανε ομως παιδικο. Αυτο που λες οτι μπαινει στην κουνια και ουτε μιλαει ουτε λαλαει το εκανε και η δικια μου και απλα περιμενα να κοιμηθει. Τωρα πανε αυτα!

 

Ο γιος μου είναι 2,5, το ίδιο και το κοριτσάκι που σας λέω, το οποίο παιδικό δεν πάει και κατά τα άλλα είναι ζωηρούλα και καπάτσα, απλά στον ύπνο είναι πολύ καλή, προς το παρόν τουλάχιστον. Το έχω δει με τα μάτια μου αυτό που σας λέω, πέρνει την Peppa αγκαλιά και "συζητάνε" μέχρι να την πάρει ο ύπνος. Παλιά έτσι ήταν και ο γιος μου, εντάξει 2 ώρες δεν καθόταν ποτέ, αλλά γύρω στην μισή ώρα είχε τύχει να μην κοιμάται και παρ' όλα αυτά να μην με φωνάζει. Τα όργανα άρχισαν λίγο πριν γίνει 2 ετών. Εν τω μεταξύ έχει μιλήσει από πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κάνουμε και ολόκληρη διαπραγμάτευση κάποια βράδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως 5ωρο μενει ξυπνια. Μηπως θελει και πιο πολυ...? Το μεσημερι παντως που μενει ξυπνια 6ωρο στανταρ πεφτει ΞΕΡΗ! Σε 3' εχει κοιμηθει!!!

 

Το απόγευμα πάντα οι αντοχές είναι μεγαλύτερες από το πρωί, νομίζω ότι σε παίρνει να την βάζεις νωρίτερα το μεσημέρι, ώστε να ξυπνάει και νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας έπαιζε ρόλο η ώρα που ξυπνούσε. Δηλαδή, όταν κοιμόταν 13.00-15.00 κοιμόταν εντάξει το βράδυ, αντίθετα αν κοιμόταν 15.00-16.00 μας έπαιρνε η ώρα 23.00!!!!

 

13.00-15.00....πολύ νωρις ρε παιδι μου... και ποτε θα τρωει?

Anyway, θα το προσπαθησω... εκτος και αν τωρα που καλοκαιριασει το αφησω και απλα παει για υπνο πιο αργα. Αλλα και αυτο το φοβαμαι να σου πω μιας και εχουμε βρει τους ρυθμους μας.

Εγω ειμαι να μην με βγαλεις εξω απο το προγραμμα μου...!!! Τρελλαινομαι...!!!! :?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου μεσα σε 2 μηνες αυξησε τις ωρες που αντεχει μετα το μεσημεριανο υπνο απο 4 σε 7!!!!

Μας αρχισε τωρα τελευταια και κατι σκηνικα να ξυπνα στις 3 και να μενει ξυπνια 2-3 ωρες! Βεβαια εσκασαν και 2 κυνοδοντες!

 

Παρομοιο θεμα μου φαινεται εχουμε...βεβαια εσυ εχεις και το θηλασμο που ειναι ενας επιπλεον παραγοντας "ξεμυαλισματος" απο τον υπνο...

Ειδικα αυτο το βραδυνο στις 3!!! Τι συμπτωση... Μαλλον αρχισαν και αντεχουν πιο πολυ...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

13.00-15.00....πολύ νωρις ρε παιδι μου... και ποτε θα τρωει?

Anyway, θα το προσπαθησω... εκτος και αν τωρα που καλοκαιριασει το αφησω και απλα παει για υπνο πιο αργα. Αλλα και αυτο το φοβαμαι να σου πω μιας και εχουμε βρει τους ρυθμους μας.

Εγω ειμαι να μην με βγαλεις εξω απο το προγραμμα μου...!!! Τρελλαινομαι...!!!! :?

 

Κοίτα ο δικός μου στα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ του κοιμόταν 12.30-15.00 και έτρωγε μετά, μια χαρά ήταν!

 

Αν είναι να ξυπνάει και αργότερα αν κοιμάται πιο αργά, ΙΣΩΣ αξίζει να το δοκιμάσεις. Συνήθως πάντως αυτό δεν συμβαίνει οπότε δεν θα σου το συμβούλευα, άσε που από μόνη της το καλοκαίρι θα αρχίσει να κοιμάται λίγο αργότερα. Άλλωστε το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί γενικότερο "πρόβλημα", θα σε ακολουθήσει και το φθινόπωρο - χειμώνα. Θέλει συνεχή επαγρύπνηση με τις ώρες της αντοχής και συνεχείς προσαρμογές στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Κορίτσια βοήθεια. Εχω απελπιστεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Διαβάζω περί ύπνου εδώ κ πόσο καιρό προσπαθώ να τα εφαρμόσω κ δεν έχω καταφέρει τίποτα, ακόμα ταλαιπωρούμαι. Ο μικρός είναι 6μ μόλις μπήκαμε στον 7ο],θηλάζω αποκλειστικά, δεν παίρνει πιπίλα δεν πίνει απο μπιμπερό,έχει ενοχλήσεις απο τα δόντια, ξυπνάει τη νύχτα ανά 1ώρα, τρώει ανα 2 ώρες, κοιμάται μόνο στο στήθος πλέον (μετά απο μία ίωση πριν μία εβδομάδα έγινε χειρότερη η κατάσταση ) . Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να τον κοιμίσω το βράδυ ενώ νυστάζει απο τις 21:00 αρνείται να κοιμηθεί. Τι να κάνω με τους ημερήσιους ύπνους? Κοιμάται απο 2-4 ώρες την ημέρα, μισή ώρα μετά το δεκατιανό μετά το μεσημεριανό το απόγευμα κ προς βράδυ ( 20:00 με 22: 00 που εγώ νομίζω οτι θα κοιμηθεί μέχρι το πρωί αυτός ξυπνάει στο μισάωρο το πολύ 45 λεπτα)κ μετά θα κοιμηθεί στις 00:00 ή 01:00.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...