Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Εγώ κοιμάμαι με τον μπεμπη (8 μηνών) γιατί με βοήθησε στον θηλασμό. Βέβαια έτσι το μωρό κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου και μαζί μου. Προχτές τον έβαλα στην κούνια και έκατσα από επάνω. Έκλαιγε 1 ώρα και κοιμήθηκε κουρασμένο. Όταν τον άκουγα να κλαίει δεν σκεφτόμουν τί δυστυχισμένο που το κάνω αλλά τί κακό του έκανα τόσο καιρό που δεν το άφησα να γίνει πιο ανεξάρτητο.... Χτες κάναμε μπάνιο, του είπα ένα παραμύθι πάνω από την κούνια, το άφησα μόνο του να κλάψει 1 λεπτό, πήγα μέσα, μετά το άφησα μόνο του για άλλο ένα λεπτό, πήγα μέσα να τον γυρίσω στο πλάι και κοιμήθηκε!!!!!!!!!!! Σήμερα το μεσημέρι έκλαψε μόνο 1 λεπτό και κοιμήθηκε χωρίς να χρειαστεί να ξαναπάω!!!!!!!!!! Νιώθω ήδη πολύ καλύτερα, ελπίζω να μπορέσω να αντιμετωπίσω και το βράδυ γιατί ξυπνάει κάθε 2 ώρες τόσο καιρό που κοιμόμαστε μαζί, το βάζω λίγο στο στήθος και κοιμάται. Του δίνω και ξένο γάλα γιατί θηλάζει αντί για πιπίλα πια.....

YVGlp2.png,

holPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.Όπως έχω ξαναγράψει έχω ένα αγοράκι 6 μηνών.Κοιμάται αρχικά μόνος του στη κούνια περίπου στις 8.30.Έπειτα απο 2-3 ώρες ξυπνάει γιατί του έχει φύγει η πιπίλα , τη ξαναβάζουμε , σηκωνόμαστε με τον άντρα με τον άντρα μου μία εγώ μία εκείνος.Αυτό βέβαια μπορεί να το κάνει και 20 φορές με αποτέλεσμα να είμαστε και οι 2 άυπνοι εκτός και δεν αντέχω απο τη κούραση γιατί την επόμενη κοιμάμαι όρθια στη δουλεία, είμαι και έγκυος και τον πάρω στο κρεβάτι όπου κάνει επίσης το ίδιο απλά δεν σηκώνομαι γιατί τον έχω δίπλα μου.Ξέρω πως είναι μεγάλο λάθος αλλά ειλικρινά δεν αντέχω.Μήπως μπορεί καμιά σας να με βοηθήσει πως να κόψω αυτό με τη πιπίλα το βράδυ;Σας παρακαλώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοιμάμαι με τον μπεμπη (8 μηνών) γιατί με βοήθησε στον θηλασμό. Βέβαια έτσι το μωρό κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου και μαζί μου. Προχτές τον έβαλα στην κούνια και έκατσα από επάνω. Έκλαιγε 1 ώρα και κοιμήθηκε κουρασμένο. Όταν τον άκουγα να κλαίει δεν σκεφτόμουν τί δυστυχισμένο που το κάνω αλλά τί κακό του έκανα τόσο καιρό που δεν το άφησα να γίνει πιο ανεξάρτητο.... Χτες κάναμε μπάνιο, του είπα ένα παραμύθι πάνω από την κούνια, το άφησα μόνο του να κλάψει 1 λεπτό, πήγα μέσα, μετά το άφησα μόνο του για άλλο ένα λεπτό, πήγα μέσα να τον γυρίσω στο πλάι και κοιμήθηκε!!!!!!!!!!! Σήμερα το μεσημέρι έκλαψε μόνο 1 λεπτό και κοιμήθηκε χωρίς να χρειαστεί να ξαναπάω!!!!!!!!!! Νιώθω ήδη πολύ καλύτερα, ελπίζω να μπορέσω να αντιμετωπίσω και το βράδυ γιατί ξυπνάει κάθε 2 ώρες τόσο καιρό που κοιμόμαστε μαζί, το βάζω λίγο στο στήθος και κοιμάται. Του δίνω και ξένο γάλα γιατί θηλάζει αντί για πιπίλα πια.....

 

Να σου ζήσει! Συμφωνώ με τις σκέψεις σου ότι τόσο καιρό του έκανες "κακό", αντί να νιώθεις ότι του κάνεις τώρα που τον άφησες να κλαίει. Είχα φτάσει να νιώθω ότι αυτή η εξάρτηση είναι τελείως παράλογη. Μπράβο που τα κατάφερες τόσο εύκολα, προφανώς και το μωρό ήταν ετοιμο για αυτή τη διαδικασία. Πάντως σε μένα, μόλις έκοψα τα πολλα πολλά άρχισε να κοιμάται όλη νύχτα. Επίσης άρχισε να κοιμάτια και πολύ πιο βαθια. Μάλιστα πολλές φορές, τα πρωινα που ξυπνάω τον αδερφό του για το σχολείο, ξυπνάει και αυτός, μας χαζογελάει, αλλά μόλις φεύγουμε, ξαναπέφτει και κοιμάται! Πιστεύω ότι θα σου μειώσει τα βραδινα ξυπνήματα και όταν τελειώσεις με τον θηλασμό θα τα κόψει τελείως! Καλή υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εμενα η κορη μου τωρα ειναι 2.5 χρονων και ολο αρνειται να κοιμηθει..το μεσημερι κανουμε ολοκληρο πολεμο,και μολις τελικα την καταφερω κοιμαται κανα 2ωρο...αλλα υστερα απο πολλα κλαματα.. μηπως πρεπει να την αφησω και να μην κοιμαται το μεσημερι;.το βραδυ παλι,κοιμαται λιγο πιο ευκολα ,αλλα καποια βραδυα ξυπναει κλαιγοντας για ναερθει στο κρεβατι μας...τι να κανουμε την παιρνουμε..λαθος μας το ξερω ,αλλα δεν ηρεμει αλλιως...καμια προταση εχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβασα διάφορα πόστ και προσπαθώ να κατάλαβω τι μας συμβαίνει.είμαστε 9 μηνων,δεν έχουμε βγάλει δόντι και ούτε φαίνεται.τον τελευταίο καιρο για να κοιμηθεί θέλει μια ώρα και γκρίνιαζει συνέχεια αν δεν κλαίει.νυσταζει υπερβολικά,τρίβει τα ματιά της ασταμάτητα.απο 2 μηνών κοιμάται σερί 12 ώρες ήσυχη.το τελευταίο δίμηνο ξυπνάει για Πιπιλα,ξανά κοιμάται αμέσως.επίσης το τελευταιο δίμηνο δεν πίνει το γάλα,ειδικά το βραδινό κι ας έχει να φάει ώρες.παρατηρησα οτι όταν πίνει όλο το γάλα γλαρωνει γρηγορότερα,αλλα πλέον πίνει το μισό και μετα μου σπρώχνει το μπιμπερο.να τονίσω οτι αυτές τις μέρες έμαθε να μπούσουλαει,κυρίως όπισθεν χα χα,και ενώ κουτουλαει απο νύστα μπούσουλα την κούνια πάνω κάτω,χτυπάει το κεφάλι της στα κάγκελα συνέχεια απο νύστα και μετα κλαει η'σφηνωνουν τα πόδια της απέξω απο την κουνια.ασε που αν δεν είμαι εγω και παει να την ηρεμήσει είτε ο Μπαμπας της είτε γιαγιά,κάνει σα τρελή απο το κλάμα.χτες ηρεμήσει μετα απο μια ώρα γκρίνιες και μπούσουληματος πάνω κάτω,όταν την πήρα αγκαλιά και τη νανουρισα.με κοίταζε στα ματιά κολλημένη και όταν την ξαναβαλα στην κούνια αποκοιμηθηκε με την μια ήρεμη.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα διάφορα πόστ και προσπαθώ να κατάλαβω τι μας συμβαίνει.είμαστε 9 μηνων,δεν έχουμε βγάλει δόντι και ούτε φαίνεται.τον τελευταίο καιρο για να κοιμηθεί θέλει μια ώρα και γκρίνιαζει συνέχεια αν δεν κλαίει.νυσταζει υπερβολικά,τρίβει τα ματιά της ασταμάτητα.απο 2 μηνών κοιμάται σερί 12 ώρες ήσυχη.το τελευταίο δίμηνο ξυπνάει για Πιπιλα,ξανά κοιμάται αμέσως.επίσης το τελευταιο δίμηνο δεν πίνει το γάλα,ειδικά το βραδινό κι ας έχει να φάει ώρες.παρατηρησα οτι όταν πίνει όλο το γάλα γλαρωνει γρηγορότερα,αλλα πλέον πίνει το μισό και μετα μου σπρώχνει το μπιμπερο.να τονίσω οτι αυτές τις μέρες έμαθε να μπούσουλαει,κυρίως όπισθεν χα χα,και ενώ κουτουλαει απο νύστα μπούσουλα την κούνια πάνω κάτω,χτυπάει το κεφάλι της στα κάγκελα συνέχεια απο νύστα και μετα κλαει η'σφηνωνουν τα πόδια της απέξω απο την κουνια.ασε που αν δεν είμαι εγω και παει να την ηρεμήσει είτε ο Μπαμπας της είτε γιαγιά,κάνει σα τρελή απο το κλάμα.χτες ηρεμήσει μετα απο μια ώρα γκρίνιες και μπούσουληματος πάνω κάτω,όταν την πήρα αγκαλιά και τη νανουρισα.με κοίταζε στα ματιά κολλημένη και όταν την ξαναβαλα στην κούνια αποκοιμηθηκε με την μια ήρεμη.

Φανταζομαι πως ειναι αλμα αναπτυξεις εξου και η ανασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

μου θυμιζει καπως το γιο μου αυτη η συμπεριφορα....νομιζω ειναι ανασφαλεια μαζι με καποιες κρισεις αποχωρισμου και νεες εξελιξεις,το μπουσουλισμα εννοω.ολα μαζιιιιιιιιιι και ισως να δεις και κανενα δοντι οπου να ναι.....γενικα οσο μεγαλωνουν τοσο πιο πολυ υπομονη θελουν και ειδικα στο θεμα υπνου......εσυ να εισαι σταθερη να την κοιμιζεις οπως εκανες παντα...ευχομαι να μην εχετε και ξυπνηματα μες τη νυχτα.....υπομονη θελει γιατι μεγαλωνουν και αλλαζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια βοηθηστε με λιγο γιατι η κατασταση εχει γινει τραγικη. ο μπεμπης ειναι περιπου 5 1/2 μηνων και παντα ηταν καλοβολος στον υπνο και να μην ηθελε να κοιμηθει καθοταν ησυχος στην κουνια επαιζε με τα παιχνιδακια και κοιμοτανε. Ποτε δεν χρειαστηκε να τον νανουρισω ή να τον κρατησω αγκαλια. Ειναι τωρα μια βδομαδα που εχουμε πολεμο για να κοιμηθει. Οταν τον ακουμπαω στην κουνια κλαιει και στριφογυρναει και να τον αφησω να κλαιει δεν θα κουραστει για νακοιμηθει ασε που κι εγω δεν το αντεχω, κοιμαται ευκολα στα χερια μου. Δεν ξερω τι φταιει πια, η ζεστη? η κρεμα που του ξεκινησα του πεφτει βαρια? τον ενοχλουν τα ουλα του? δεν ξερω ειλικρινα. Τι με συμβουλευετε να κανω? στην κουνια του κοιμαται απο 3 μηνων και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα, τωρα απλως δεν σταματαει το κλαμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσι μου με τη ζέστη τρελαίνονται και τα μικρά μας! Το κλιμαστικό βοηθά πολύ πολύ. Εχεις δοκιμάσει να έχει μια ανεκτή θερμοκρασία το σπίτι την ώρα του βραδυνού του ύπνου?

 

Οταν σου κάνει τσισάκια ή κακάκια του δίνεις λίγο νεράκι? Εμάς βοηθά πολύ, μετά κάνει ύπνο βαθυ. Πρίν έχει ανησυχία μεγάλη με τη ζέστη.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου με τη ζέστη τρελαίνονται και τα μικρά μας! Το κλιμαστικό βοηθά πολύ πολύ. Εχεις δοκιμάσει να έχει μια ανεκτή θερμοκρασία το σπίτι την ώρα του βραδυνού του ύπνου?

 

Οταν σου κάνει τσισάκια ή κακάκια του δίνεις λίγο νεράκι? Εμάς βοηθά πολύ, μετά κάνει ύπνο βαθυ. Πρίν έχει ανησυχία μεγάλη με τη ζέστη.

 

 

στο δωματιο του δεν εχω a/c αλλα ολη το 24ωρο καιω του σαλονιου και του δικου μας δωματιου οποτε πεφτει περιπου 3 βαθμους στο δικο του και του εχω και ολη τη μερα ανεμηστηρα. Νερακι του δινω δεν εχω δει ακομα και πολλα αποτελεσματα. Τωρα σκεφτομαι για μερικες μερες κρεμα να μην φαει μηπως του πεφτει βαρια ιδιως τωρα με τη ζεστη. Φοβαμαι κιολας μη μαθει να κοιμαται στα χερια αλλα τι να κανω ? δεν μπορω να το αφησω να τυραννιεται. Μηπως του λειπουν υγρα? η πανα το πρωι δεν ηταν και πολυ βρεγμενη παρολο που το βραδυ ειπιε γαλα και νερο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε με λιγο γιατι η κατασταση εχει γινει τραγικη. ο μπεμπης ειναι περιπου 5 1/2 μηνων και παντα ηταν καλοβολος στον υπνο και να μην ηθελε να κοιμηθει καθοταν ησυχος στην κουνια επαιζε με τα παιχνιδακια και κοιμοτανε. Ποτε δεν χρειαστηκε να τον νανουρισω ή να τον κρατησω αγκαλια. Ειναι τωρα μια βδομαδα που εχουμε πολεμο για να κοιμηθει. Οταν τον ακουμπαω στην κουνια κλαιει και στριφογυρναει και να τον αφησω να κλαιει δεν θα κουραστει για νακοιμηθει ασε που κι εγω δεν το αντεχω, κοιμαται ευκολα στα χερια μου. Δεν ξερω τι φταιει πια, η ζεστη? η κρεμα που του ξεκινησα του πεφτει βαρια? τον ενοχλουν τα ουλα του? δεν ξερω ειλικρινα. Τι με συμβουλευετε να κανω? στην κουνια του κοιμαται απο 3 μηνων και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα, τωρα απλως δεν σταματαει το κλαμα

 

 

Άλμα ανάπτυξης! Ετοιμάζεται να καθήσει το αγόρι σου νομίζω... Και παράλληλα, ζεσταίνεται.

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως καθε άλμα ανάπτυξης διαρκεί 3-4 εβδομαδες. Και συνηθως η 2η-3η είναι και η εβδομάδα κορύφωσης. Σου βγαίνει;

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως καθε άλμα ανάπτυξης διαρκεί 3-4 εβδομαδες. Και συνηθως η 2η-3η είναι και η εβδομάδα κορύφωσης. Σου βγαίνει;

 

εχουμε κλεισει δεκαημερο κει ειναι μετρια η κατασταση, υπαρχουν φορες που δεν καθεται πουθενα. Εχτες νυσταζε πολυ και για 20 λεπτα γκρινιαζε γιατι επιανε τα ποδια του και τα εφερνε στο στομα (τωρα το εμαθε αυτο και το κανει) και ξυπναγε. Τα τελευταια βραδια καθυστερω να γυρισω οταν βγαινουμε βολτα, τον κανω πιο πολυ ωρα μπανιο και οταν πινει γαλα του τραγουδαω για να γλαρωσει καπως ετσι κοιμαται πιο ευκολα γιατι και στο κουνημα δεν θελω να τον μαθω. Ευτυχως δροσισε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! μην αγχωνεσαι κθολου,τα μωρα μας ακομα θα αλλαξουν τις συνηθειες τους 100 φορες!! τωρα θελουν ετσι αυριο αλλιως..την συμπεριφορα αυτη την ειχε η μπουμπου μου για 15 μερουλες περιπου κ τα'χα παιξει..κ εκεινη κοιμοταν χωρις αγκαλια αλλα ξαφνικα τσιριζε εαν δεν την επαιρνα..τι να εκανα??την κουνουσε κ καποια στιγμη κοιμοταν..τωρα ειναστε καπως καλυτερα!! απλα απο δω κ περα συνεχως κανουν κατι καινουριο(ανακαλυπτουν τα ποδια τους,μαθαινουν να γυριζουν απο μπρουμητα ανασκελα κ τουμπαλιν,καθονται,μπουσουλανε κ ειναι κ το αγχος του αποχωρισμου που ερχεται!!!:D:D:D) οποτε την νυχτα νιωθουν υπερενταση απ'ολα αυτα που εμαθαν ολη μερα!!! υπομονη κ κουραγιο μανουλα θα περασει!!! τα πρωτα 100 χρονια ειναι δυσκολα!!!!! :lol::lol::lol:;);)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! μην αγχωνεσαι κθολου,τα μωρα μας ακομα θα αλλαξουν τις συνηθειες τους 100 φορες!! τωρα θελουν ετσι αυριο αλλιως..

 

 

Οντως συνεχως αλλαζουν!!Παραδειγμα η μικρη μου μεχρι πριν ενα μηνα ειχε μαθει να κοιμαται με κουνημα (μετα απο μια περιοδο που ειμασταν στο νοσοκομειο το απεκτησε αυτο) και ξαφνηκα μια μερα δεν ηθελε να ακουσει για κουνημα νευριαζε πιο πολυ και δεν κοιμοταν με τιποτα ετσι και ηταν λιγο δυσκολα στην αρχη μεχρι να ηρεμησει για να κοιμηθει.Τωρα την αφηνω στο κρεβατακι της και κοιμαται μονη της,αλλα επειδη καμια φορα αρχιζει και παιζει,γυρναει σε ολο το κρεβατι και θα πιασει κουβεντα με τα παιχνιδια την παιρνω στο κρεβατι μαζι μου αγκαλια και κοιμαται.Και γενικα τωρα τελευταια εχει γινει πολυ δραστηρια δεν καθεται ουτε λεπτο σκαρφαλωνει παντου οπου μπορει,μπουσουλαει σε ολο το δωματιο,θελει να την κραταμε να χοροπηδαει η να την κανουμε βολτα κατω η αν ειμαστε σπιτι την βαζω στην περπατουρα πολυ μας βολεψε...αλλα πολυ κουραση πλεον και δεν προλαβαινω τιποτα αφου φοβαμαι κιολας μην πεσει γιατι ηδη μας επεσε απο την πισινα κατευθειαν στα λουλουδια :lol: παλι καλα δεν χτυπησε

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζα οτι κατι τον πειραξε στο φαγητο, οποτε καλο κουραγιο να εχουμε. Επισης μπορει να παιζει κι αν βγω απο το δωματιο κλαιει αμεσως, εχει αλλαξει πολυ, μεγαλωνει και θα τον μαθω που θα παει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως συνεχως αλλαζουν!!Παραδειγμα η μικρη μου μεχρι πριν ενα μηνα ειχε μαθει να κοιμαται με κουνημα (μετα απο μια περιοδο που ειμασταν στο νοσοκομειο το απεκτησε αυτο) και ξαφνηκα μια μερα δεν ηθελε να ακουσει για κουνημα νευριαζε πιο πολυ και δεν κοιμοταν με τιποτα ετσι και ηταν λιγο δυσκολα στην αρχη μεχρι να ηρεμησει για να κοιμηθει.Τωρα την αφηνω στο κρεβατακι της και κοιμαται μονη της,αλλα επειδη καμια φορα αρχιζει και παιζει,γυρναει σε ολο το κρεβατι και θα πιασει κουβεντα με τα παιχνιδια την παιρνω στο κρεβατι μαζι μου αγκαλια και κοιμαται.Και γενικα τωρα τελευταια εχει γινει πολυ δραστηρια δεν καθεται ουτε λεπτο σκαρφαλωνει παντου οπου μπορει,μπουσουλαει σε ολο το δωματιο,θελει να την κραταμε να χοροπηδαει η να την κανουμε βολτα κατω η αν ειμαστε σπιτι την βαζω στην περπατουρα πολυ μας βολεψε...αλλα πολυ κουραση πλεον και δεν προλαβαινω τιποτα αφου φοβαμαι κιολας μην πεσει γιατι ηδη μας επεσε απο την πισινα κατευθειαν στα λουλουδια :lol: παλι καλα δεν χτυπησε

ετσι κ εμενα πολυ ζωηρη εχει γινει...ηταν που ηταν :lol::lol:!!! πως τα περνατε??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουμε κλεισει δεκαημερο κει ειναι μετρια η κατασταση, υπαρχουν φορες που δεν καθεται πουθενα. Εχτες νυσταζε πολυ και για 20 λεπτα γκρινιαζε γιατι επιανε τα ποδια του και τα εφερνε στο στομα (τωρα το εμαθε αυτο και το κανει) και ξυπναγε. Τα τελευταια βραδια καθυστερω να γυρισω οταν βγαινουμε βολτα, τον κανω πιο πολυ ωρα μπανιο και οταν πινει γαλα του τραγουδαω για να γλαρωσει καπως ετσι κοιμαται πιο ευκολα γιατι και στο κουνημα δεν θελω να τον μαθω. Ευτυχως δροσισε

 

H γνώμη μου είναι να μην του αλλάξεις καθόλου τη ρουτίνα. Συνέχισε να κάνεις ό,τι έκανες πάντοτε, γιατί έτσι τον μπερδεύεις άθελά σου. Οι γονείς πρέπει να είναι σταθεροί στη φροντίδα τους, ώστε να αισθάνονται τα μωρά ασφάλεια. Είναι πλάσματα της συνήθειας και όποτε αλλάζει η ρουτίνα τους αναστατώνονται (περαιτέρω). Νιώσε αυτοπεποίθηση σε ό,τι κάνεις και μείνε κολώνα στη φροντίδα σου, η γνώμη μου. Εκτός εαν σκοπεύεις να του αλλάξεις ούτως ή άλλως τη ρουτίνα του με περισσότερη ώρα βόλτας, μπάνιου + τραγουδάκια. Και συγγνώμη αν έγινα δογματική... δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός, να βοηθήσω θέλω.

:wink:

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι να μην του αλλάξεις καθόλου τη ρουτίνα. Συνέχισε να κάνεις ό,τι έκανες πάντοτε, γιατί έτσι τον μπερδεύεις άθελά σου. Οι γονείς πρέπει να είναι σταθεροί στη φροντίδα τους, ώστε να αισθάνονται τα μωρά ασφάλεια. Είναι πλάσματα της συνήθειας και όποτε αλλάζει η ρουτίνα τους αναστατώνονται (περαιτέρω). Νιώσε αυτοπεποίθηση σε ό,τι κάνεις και μείνε κολώνα στη φροντίδα σου, η γνώμη μου. Εκτός εαν σκοπεύεις να του αλλάξεις ούτως ή άλλως τη ρουτίνα του με περισσότερη ώρα βόλτας, μπάνιου + τραγουδάκια. Και συγγνώμη αν έγινα δογματική... δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός, να βοηθήσω θέλω.

:wink:

 

προς θεου δεν παρεξηγηθηκα. Μη φανταστεις τρελες διαφορες, αντι να γυρισω κατα τις 8,30 θα γυρισω κανα τεταρτο πιο αργα και αντι να κανουμε μπανιο και να βγουμε αμεσως αν θελει τον αφηνω λιγο παραπανω να παιξει, δηλαδη το πολυ να παμε πισω ενα μισαωρο, η ρουτινα δεν εχει αλλαξει κι εγω ειμαι υπερ αυτης . Θελω να πιστευω οτι με ενα τραγουδακι δεν θα γινει κατι φοβερο απο το να μαθει σε χερια και κουνημα, αυτο ειναι κατι που δεν το θελω καθολου εκτος αν ειναι ειδικη περισταση που πραγματικα το παιδι δεν ειναι καλα. Πιστευω οτι τον ενοχλουν τα ουλα κανουμε μπανιο απο τα σαλια και τα χερια ειναι συνεχεια εκει, αμ αφησω για μια ωρα σαλιαρα πανω του μετα τη στιβω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. να πω κι εγω τον πονο μου... ο μικρος ειναι 10 μηνων και απο την αρχη κοιμαται στην κουνια του τα βραδια. εδω και λιγες μερες εχει αρχισει να πιανεται απο τα καγκελα της κουνιας και να σηκωνεται. το θεμα ειναι οτι οταν τον βαζω για υπνο σηκωνεται συνεχως μεχρι τελικης πτωσης και δεν κοιμαται ενω νυσταζει. τα ιδια εκανε και οταν εμαθε να γυριζει και να μπουσουλαει. δεν μπορω να τον αφησω μονο του γιατι φοβαμαι μη χτυπησει οποτε καθομαι και τον κραταω η τον κατεβαζω να κοιμηθει αλλα ξανα απο την αρχη.... αυτο μπορει να παρει και 2 ωρες. το παιδι εξαντλειται, κλαιει και δεν κοιμαται καλα. τα δυο τελευταια βραδια υστερα απο ολο το παραπανω που περιεγραψα τον εβαλα στο καροτσι οπου κοιμηθηκε αμεσως και ολη τη νυχτα χωρις κουνημα, αλλα θα ηθελα να κοιμαται στην κουνια του. τι προτεινετε να κανω;

slHcp2.png lnj3p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. να πω κι εγω τον πονο μου... ο μικρος ειναι 10 μηνων και απο την αρχη κοιμαται στην κουνια του τα βραδια. εδω και λιγες μερες εχει αρχισει να πιανεται απο τα καγκελα της κουνιας και να σηκωνεται. το θεμα ειναι οτι οταν τον βαζω για υπνο σηκωνεται συνεχως μεχρι τελικης πτωσης και δεν κοιμαται ενω νυσταζει. τα ιδια εκανε και οταν εμαθε να γυριζει και να μπουσουλαει. δεν μπορω να τον αφησω μονο του γιατι φοβαμαι μη χτυπησει οποτε καθομαι και τον κραταω η τον κατεβαζω να κοιμηθει αλλα ξανα απο την αρχη.... αυτο μπορει να παρει και 2 ωρες. το παιδι εξαντλειται, κλαιει και δεν κοιμαται καλα. τα δυο τελευταια βραδια υστερα απο ολο το παραπανω που περιεγραψα τον εβαλα στο καροτσι οπου κοιμηθηκε αμεσως και ολη τη νυχτα χωρις κουνημα, αλλα θα ηθελα να κοιμαται στην κουνια του. τι προτεινετε να κανω;

 

Άθελά σου, τον ταλαιπωρείς! :lol: Ζει που ζει το άλμα ανάπτυξής του και τον ενθουσιασμό -αλλά και σοκ!- της νέας κατάκτησής του, έχει και τη μανούλα δίπλα του που αγωνιά να τον φροντίσει, αλλά τελικά με αυτόν τον τρόπο καθυστερεί επιπλέον να κοιμηθεί!! Μη φοβάσαι ότι θα χτυπήσει, ίσως μια-δυο μικρές κουτουλίτσες, οι οποίες όμως δεν είναι ικανές να τον κάνουν να πονέσει. Είναι μεγάλο το νέο του κατόρθωμα και θέλει να το εξασκεί ακόμα και όταν κοιμάται! :shock::-P Σε λίγες μέρες θα το ξεπεράσει, μην ανησυχείς, άφηνέ τον να κοιμηθεί όπως έκανες πάντοτε, μην τον κάνεις να αισθανθεί ότι αυτό το οποίο συμβαίνει είναι κάτι που χρειάζεται την υποστήριξη της μαμάς!! Μπορεί με ασφάλεια νομίζω να σηκωθεί στο κρεβατάκι του όρθιος, χωρίς να κινδυνεύει. Στα λέω γιατί και εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα έκανα, ώσπου διαπίστωσα πως τελικά το ταλαιπωρώ περαιτέρω το παιδί, άθελά μου. Αυτά! ελπίζω να βοήθησα! Ξεκίνα από τώρα να κάνεις baby proofed το σπίτι σας, πριν προλάβεις να πεις κύμινο, θα αλωνίζει και εκεί να δεις τούμπες και καρούμπαλα...!! :?:wink::lol:

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

να σας ρωτησω κατι, η μικρη μου που ειναι 3 εβδομαδων, εχει εδω κ 1 εβδομαδα που την μια μερα κοιμάται κ την άλλη μένει ξύπνια για πάνω απο 12 ώρες...κ ενω νυστάζει δεν κοιμάται.βέβαια έχουμε κ θεμα με την πιπιλα που της πέφτει κ ξαναξυπνάει αλλα δεν νομίζω να ειναι αυτος ο λόγος...δεν δείχνει να πονάει γιατί δεν κλαίει καν-μονο αν της πέσει η πιπιλα- κ εγω εκει που νόμιζα πως ίσως έχει κολικούς, μια χαρα ειναι εδω κ 2 μέρες...αλλά δεν μπορω να καταλάβω γιατί την μια μερα κοιμάται κ την άλλη κάνει τόσες ώρες να κοιμηθεί....κ μιλάμε για νεογέννητο που αυτά πρέπει να κοιμούνται πολλές ώρες...έχει συμβεί σε καμία άλλη αυτό???την ταιζω κ αποκοιμιέται κ όταν πάω να την κάνω να ρευτεί ξυπνάει κ ααααντε πάλι απο την αρχή....κ δεν ηρεμεί....τα μάτια της ορθάνοιχτα!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...