Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Χαχα κ εγώ νόμιζα ότι τα νεογέννητα κοιμούνται πολύ!!έτσι ακριβώς ήταν κ η δική μου όπως περιγράφεις,με τον καιρό έστρωσε από μόνη της.αφού μερικές φορές μετά που θηλαζε δεν την σήκωνα για να μην ξυπνήσει..βέβαια είχε κάποιες ώρες που κοιμόταν σίγουρα αλλά για το υπόλοιπο χρόνο την μια κοιμόταν κ την άλλη όχι.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο το οτι τα παιδια οιμουνται ολη μερα ειναι μυθος,εγω τουλαχιστον μονο στην τηλεοραση το εχω δει αυτο...ετσι πιστευα κ εγω αλλα η κορουλα μου ηρθε για να μου αποδειξει για το αντιθετο!!! :lol::lol: ειναι πολυ μικρακι ακομα το μωρουλι σου...δεν ξερει ουτε κ εκεινο τι εχει κ το μονο που θελει ειναι η αγκαλιτσα σου για να σε νιωθει κ να σε μυριζει...εφοσον δεν γκρινιαζει να την αφηνεις στο κουνακι η' στο ριλαξ της..αν την βλεπεις να γκρινιαζει κ να σφιγγεται μπορει να ειναι κολικοι..θα τους καταλαβεις αν ενα μωρο μαζευει ποδαρακια κ κλαιει συνεχομενα για 3 ωρες,συμβαινει συνηθως απογευματινες ωρες αλλα οχι απολυτα...να σου ζησει!!!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

κλαιει πααρα πολυ μονο οταν της πεσει η πιπιλα....βεβαια δεν βγαζει δάκρυ η πονηρη αλλα τελοσπάντων...θα στρωσει λετε εε??μας έχει τρελάνει δεν παλεύεται άλλο...εχω φρικάρει, δεν μπορώ όλη την ώρα να ειμαι σε εναν καναπε κ να της πεφτει η πιπιλα κ να της τη βαζω για 5 ωρες!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και σε εμάς όταν έπεφτε ακόμα και σήμερα ξυπνάει αλλά όχι τόσο συχνά πλέον 2-3 φορές το πολύ.Ένας φίλος μου έλεγε ότι θα την κολλήσει με ζιλοτειπ!!κάθε τρεις την ώρα πήγαιναν να την βάζουν γιατί έπεφτε συνέχεια.Θα στρώσει σιγά σιγά είναι μικρούλι ακόμα.εγώ μετά όσο μεγάλωνε την άφηνα λίγο να γκρινιάξει μέχρι να πάω να της βάλω την πιπίλα και σιγά σιγά έμαθε να ηρεμεί κ ξανακοιμαται μόνη της

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

κλαιει πααρα πολυ μονο οταν της πεσει η πιπιλα....βεβαια δεν βγαζει δάκρυ η πονηρη αλλα τελοσπάντων...θα στρωσει λετε εε??μας έχει τρελάνει δεν παλεύεται άλλο...εχω φρικάρει, δεν μπορώ όλη την ώρα να ειμαι σε εναν καναπε κ να της πεφτει η πιπιλα κ να της τη βαζω για 5 ωρες!!!!!

Μπορεί να στρώσει...μπορεί και όχι.Έχε όμως στο νου σου πως τα μωρά δεν κάνουν κόλπα.Για κάποιους μήνες ακόμα ότι εκφράζει είναι αληθινό όχι πονηριά.Και βέβαια δεν μπορούν να δακρύσουν.Για αρκετό καιρό ακόμα δεν θα έχει δάκρυα.

Εγώ πρώτη φορά είδα στην μικρή μου όταν ήταν πέντε μηνών και ακόμα και τώρα εξαιρετικά σπάνια δακρύζει.

Θα σου έλεγα να πας απλά μια βόλτα για κάποιες ώρες μόνη.Τα μωρά δεν αλλάζουν,εμείς πρέπει να ανασαίνουμε που και που.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπεμπα μου γινεται 1 μηνος την Τριτη....Στις αρχες που την φεραμε κοιμοταν παρα πολυ ησυχα....τις τελευταιες μερες εχει πολυ ανησυχο υπνο...και δεν ειναι απο πεινα....π.χ. την θηλαζω, ρευεται και μετα αποκοιμιεται κ ηρεμει στην αγκαλια μου...μολις την ακουμπησουμε στην κουνια, μετα απο λιγο αρχιζει να τεντωνεται πολυ---ρωτησα τη γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι επειδη μεγαλωνει....μετα ομως αρχιζει κ σφιγγεται κ κουλουριαζει τα ποδια της στην κοιλια της κ κοκκινιζει κ αρχιζει να κλαιει--αυτο καμια φορα δειχνει οτι κανει κακα ή κλανιτσες....δεν ειναι δυσκοιλια--τα κακα βγαινουν ****** κ μουσταρδι((συγγνωμη!!).....Τα σφιξιματα αυτα δειχνουν οτι εχει κολικους? Γιατι η παιδιατρος λεει ειναι νωρις ακομα...Ηρεμει αμα την παρεις αγκαλια κ ειδικα αμα την ακουμπησεις πανω σου...κοιλια με κοιλια....Ειμαι σε απογνωση....Ξενυχταμε καθε βραδυ....ειναι σαν να απεχθανεται την κουνια της....οταν την παρεις αγκαλια σταματα!!!Βοηθεια!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μου γινεται 1 μηνος την Τριτη....Στις αρχες που την φεραμε κοιμοταν παρα πολυ ησυχα....τις τελευταιες μερες εχει πολυ ανησυχο υπνο...και δεν ειναι απο πεινα....π.χ. την θηλαζω, ρευεται και μετα αποκοιμιεται κ ηρεμει στην αγκαλια μου...μολις την ακουμπησουμε στην κουνια, μετα απο λιγο αρχιζει να τεντωνεται πολυ---ρωτησα τη γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι επειδη μεγαλωνει....μετα ομως αρχιζει κ σφιγγεται κ κουλουριαζει τα ποδια της στην κοιλια της κ κοκκινιζει κ αρχιζει να κλαιει--αυτο καμια φορα δειχνει οτι κανει κακα ή κλανιτσες....δεν ειναι δυσκοιλια--τα κακα βγαινουν ****** κ μουσταρδι((συγγνωμη!!).....Τα σφιξιματα αυτα δειχνουν οτι εχει κολικους? Γιατι η παιδιατρος λεει ειναι νωρις ακομα...Ηρεμει αμα την παρεις αγκαλια κ ειδικα αμα την ακουμπησεις πανω σου...κοιλια με κοιλια....Ειμαι σε απογνωση....Ξενυχταμε καθε βραδυ....ειναι σαν να απεχθανεται την κουνια της....οταν την παρεις αγκαλια σταματα!!!Βοηθεια!!!!!:confused:
η συγκεκριμενη συμπεριφορα ειναι πολυ συνηθισμενη για τα μωρακια αυτης της ηλικιας...κοιμουνται πολυ ευκολα κ ησυχα στην αγκαλιτσα της μαμας αλλα οχι στην κουνια...παρε ενα σλινγκ αν σε βολευει βεβαια για να εχεις κ εσυ τα χερια σου ελευθερα αλλα κ το μωρο να θηλαζει κ να κοιμαται..οσο για τους κολικους καθολου νωρις δεν ειναι...εμας ξεκινησαν την 2η βδομαδα:shock::shock:!!! υπομονη πολυ θελει κ αγκαλιτσααααα...να σου ζησει!!!!
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ!Όταν έχει κολικούς το μωράκι θέλει αγκαλιά,χάδια,να νοιώθει την ζεστασιά της μαμάς.Εμάς οι κολικοί ξεκίνησαν από την 3η μέρα μέχρι τον 4ο μήνα περίπου κράτησαν.Θα δοκιμάζεις και θα δεις τι το ηρεμεί.μπορείς να του κάνεις μασάζ στη κοιλιά η να βάλεις μια ζέστη πετσέτα.Επίσης σε πολλά μωρά βοηθάει ο θόρυβος από τον απορροφητηρα η το πιστολάκι η την σκούπα...εμάς μας βόλευε το πρώτο γιατί είχε κ φωτάκι πάνω και το κοιτούσε.Δεν κατάλαβα μόνο τι εννοούσε η γιατρός που σου είπε ότι κλαίει επειδή μεγαλώνει....πρώτη φορά το ακούω αυτό

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια το κοριτσακι μου ειναι 12 ημερων εδω και τεσσερις μερες μετα τις υο το βραδυ εχουμε ξενυχτι.... Τα πραγματα εχουν ως εξης κατα της 1¨30 ξυπναμε και τρωμε φυσικα δεν μασ φτανει το γαλα της μανουλας και δινουμε 60 γραμμαρια συμπληρωμα.... μενει με τα ματια ανοικτα και δεν κοιμαται τν βαζουμε στην κουνιτσα της καθεται 10 λεπτα και μετα αρχιζει να κλαει , την βαω στο ρυλαξ της και την παιρνω στο σαλονι ... της δινω πιπιλα και την κουναω μερικες φορες κοιμαται συνεχομενα μεχρι να ξαναφαει και αλλες μετα απο 10 λεπτα ξυπναει κλαιγοντας .... μηπως ολα αυτα ειναι συμπτωματα κολικων????????? εχει και ερκετα αερια η γιατρος μας ειπε οτι εχει κολικους αλλα οχι τοσο εντονους και μαλλον ξυπναει γιατι νιωθει ενοχληση...για αυτο ξυπναει. Το θεμα ειναι οτι πρωτον γιατα παντα την πιανουν μετα της 2 το βραδυ? και δευτερον μηπως συνηθησει το κουνημα στο ρυλαξ και μμετα δεν θα μου κοιμαται στην κουνια της ????????? Σορρυ για το μεγαλο κειμενο αλλα σαν νεα μανουλα χω πολλε αποριες...:?::?:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μπεμπα μου ειναι 46 ημερων...γενικα τη μερα ειναι ησυχη....κοιμαται τρωει κ ισως τα μεσημερακια να εχει κατι πονακια στην κοιλια, που οσο περνανε οι μερες λιγοστευουν κ αυτα....το βραδυ ομως νομιζω εφτιαξε ηδη δικο της ωραριο που ειναι τρελο!!Ας πουμε οτι τρωει στις 6 το απογευμα, μετα στις 9 και μετα στις 12....Ε μετα τις 11 ή 12 το βραδυ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!:shock::shock:Αυτο μπορει να ξεκινησει κ απο τις 10 το βραδυ....Λιγο παει να κοιμηθει, μετα ξυπνα....Μολις την παρουμε αγκαλιτσα χαλαρωνει κ κοιμαται...Ομως αυτο συνεχιζει μεχρι ΤΙΣ 3 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ!!!:shock::shock::shock:Και εκει που τρωει στις 12 π.χ και λεμε ωραια να ξαπλωσουμε κ μεις, αυτη δεν κοιμαται....Τις τελευταιες μερες την παιρνει ο υπνος στισ 3!!!!Βεβαια μετα ξυπνα 6 ή 7 το πρωι..οκ κατι κοιμομαστε τοτε...Αλλα ως τις 3?????Και σεξ να θελαμε να κανουμε το βραδυ δεν μπορουμε!!!!!Καλα, δεν λεω οτι αυτο ειναι σοβαρο...προχθες σαραντισαμε αλλα αν συνεχιστει η κατασταση αυτη....Εφτιαξε δικοτης ωραριο η μικρη???Τι να κανω για να κοιμηθει στο διαστημα απο το τελευταιο βραδινο γευμα μεχρι να πρεπει να ξαναξυπνησει??Εχουμε δοκιμασει τα παντα...( κουνηματα, αγκαλιες, ξαπλα μαζι μας, μουσικη, νανουρισματα, πλυντηρια-απορροφητηρες, βολτες στο σαλονι περα-δωθε...) Και δεν ποναει...καθεται κ μας κοιταει κ θελει παρεα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπεμπα μου ειναι 46 ημερων...γενικα τη μερα ειναι ησυχη....κοιμαται τρωει κ ισως τα μεσημερακια να εχει κατι πονακια στην κοιλια, που οσο περνανε οι μερες λιγοστευουν κ αυτα....το βραδυ ομως νομιζω εφτιαξε ηδη δικο της ωραριο που ειναι τρελο!!Ας πουμε οτι τρωει στις 6 το απογευμα, μετα στις 9 και μετα στις 12....Ε μετα τις 11 ή 12 το βραδυ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!:shock::shock:Αυτο μπορει να ξεκινησει κ απο τις 10 το βραδυ....Λιγο παει να κοιμηθει, μετα ξυπνα....Μολις την παρουμε αγκαλιτσα χαλαρωνει κ κοιμαται...Ομως αυτο συνεχιζει μεχρι ΤΙΣ 3 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ!!!:shock::shock::shock:Και εκει που τρωει στις 12 π.χ και λεμε ωραια να ξαπλωσουμε κ μεις, αυτη δεν κοιμαται....Τις τελευταιες μερες την παιρνει ο υπνος στισ 3!!!!Βεβαια μετα ξυπνα 6 ή 7 το πρωι..οκ κατι κοιμομαστε τοτε...Αλλα ως τις 3?????Και σεξ να θελαμε να κανουμε το βραδυ δεν μπορουμε!!!!!Καλα, δεν λεω οτι αυτο ειναι σοβαρο...προχθες σαραντισαμε αλλα αν συνεχιστει η κατασταση αυτη....Εφτιαξε δικοτης ωραριο η μικρη???Τι να κανω για να κοιμηθει στο διαστημα απο το τελευταιο βραδινο γευμα μεχρι να πρεπει να ξαναξυπνησει??Εχουμε δοκιμασει τα παντα...( κουνηματα, αγκαλιες, ξαπλα μαζι μας, μουσικη, νανουρισματα, πλυντηρια-απορροφητηρες, βολτες στο σαλονι περα-δωθε...) Και δεν ποναει...καθεται κ μας κοιταει κ θελει παρεα!!!!!

καλημερα..να σου ζησει το κοριτσακι σου!!!! για να σε παρηγορησω θα σου πω οτι η δικη μου κορουλα δεν κοιμοταν νυχτα(ουτε βεβαια κ την ημερα πολυ καλα!!) μεχρι 3 μηνων...απο τις 10 το βραδυ ως τις 6-7 το πρωι ηταν ξυπνια κ ποτε εκλαιγε,ποτε καθοταν..ηθελε χαδια,βολτες,αγκαλιτσες κ βυζακι!! κοντεψα να παθω τρελλα:D:D τωρα τα σκεφτομαι κ γελαω!!!! θα φτιαξει σιγα σιγα...εσυ κοιτα να της εχεις μια ρουτινα κ ολα θα γινουν...βεβαια ακομα εχει να αλλαξει 100 φορες τον υπνο της αλλα μην σε απογοητευωωωω:lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα ...Σας γραφω τον πονο μου ... εχουμε να κοιμηθουμε πολλα βραδια η μικρη εχει κολικους... τρωει το γαλα της κατα διαστηματα την ταιζω και μετα απο μιση ωρα πειναει οσο και να επιμενω δεν το τρωει ολο και μετα ξυπναει με κλαματα... αν επιμεινω πολυ να το πιει κανει εμετο... δεν γινεται ομως ετσι δεν μπορω να την ταιω καθε μια ωρα... ουτε να κοιμηθω με αφηνει ουτε να κανω καμια δουλεια!!!!!!!!

Τι να κανω???????

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε διαφορα...εμεις βαλαμε μεσα στο σπιτι το καροτσι κ την παμε βολτα στο σαλονι κ στο μπαλκονι....στριμωξαμε καπως τα επιπλα!!!!!Αλλες φορες την βγαζουμε στο μπαλκονι κ 3 τα ξημερωματα αγκαλιτσα κ χαλαρωνει με τους θορυβους απο τα αυτοκινητα!!!!!Το μπαλκονι της αρεσει πολυ!!Αλλες φορες την παιρνω αγκαλια κ βαζω μουσικη κ τραγουδαω!!!!Κ χορευω!!!Τωρα πως μπορει με την παραφωνια μου ν κοιμηθει?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα ...Σας γραφω τον πονο μου ... εχουμε να κοιμηθουμε πολλα βραδια η μικρη εχει κολικους... τρωει το γαλα της κατα διαστηματα την ταιζω και μετα απο μιση ωρα πειναει οσο και να επιμενω δεν το τρωει ολο και μετα ξυπναει με κλαματα... αν επιμεινω πολυ να το πιει κανει εμετο... δεν γινεται ομως ετσι δεν μπορω να την ταιω καθε μια ωρα... ουτε να κοιμηθω με αφηνει ουτε να κανω καμια δουλεια!!!!!!!!

Τι να κανω???????

έχετε κάποιο προγραμματάκι φαγητού? Εμάς μας βοήθησε πολύ & ναμη βαρυστομαχιάζει & να μη πεινάει υπερβολικά και δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Οι κολικοί ήταν πονεμένη περίοδος και για μας, αν και μου λένε τους περάσαμε πολύ ξόφαλτσα!

Πάντως πήγαμε κι εμείς να χαλάσουμε το πρόγραμμα του τότε και δε μας είχε βγεί σε καλό να τρώει όποτε νομίζει ότι πεινάει, γιατί νόμιζε μονίμωςότι πεινάει με τα πονάκια! Δεν ήξερε να το διαχειριστεί, ευτυχώς μας προειδοποίησε η παιδίατρος μας.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε διαφορα...εμεις βαλαμε μεσα στο σπιτι το καροτσι κ την παμε βολτα στο σαλονι κ στο μπαλκονι....στριμωξαμε καπως τα επιπλα!!!!!Αλλες φορες την βγαζουμε στο μπαλκονι κ 3 τα ξημερωματα αγκαλιτσα κ χαλαρωνει με τους θορυβους απο τα αυτοκινητα!!!!!Το μπαλκονι της αρεσει πολυ!!Αλλες φορες την παιρνω αγκαλια κ βαζω μουσικη κ τραγουδαω!!!!Κ χορευω!!!Τωρα πως μπορει με την παραφωνια μου ν κοιμηθει?????
:lol::lol::lol: Οκ δεν είμαι τρελή που το έκανα κι γω χαχαχαχ έπιανε πολύ αυτό!!! Σα να ξεχνούσε τον πόνο? Σα να τον απορροφούσα? Τί να πώ! Πάντως αν κι έχουμε τεράστια βεράντα σε αυτό το σπίτι, δεν μας χρησίμεψε ακόμη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμεις ειμαστε 50 ημερων....ναι, με τους κολικους εμας γλυφει χερακια κ τριβει τη μουριτσα....αλλα εχουμε μαθει ποτε πειναει κ ποτε ειναι νευρικο απο τον πονο....ξερουμε οτι τρωει καθε 3 ωρες περιπου...η δικη μας αμα πειναει ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ οτι κ να κανεις ενω με τους κολικους ηρεμει στην αγκαλιτσα!!Να δω τωρα που θα χειμωνιασει που θα βγαινουμε??????Μπαλκονι τελος μικρη μου μπεμπα!!!Οι κολικοι ποσο κρατανε??Εως 3 μηνων? Παντως δεν την ταιζω αμεσως καθε φορα που δειχνει πως πειναει...εχει προγραμμα στο φαγητο της..οταν το ειχα κανει, εκανε εμετο το γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει ΣΤΕΛΛΙ μου!

Εμάς τότε που λέγαν ότι τελειώνουν οι κολικοί, 3 μηνο λέγαν και σε μας, τότε ήταν στα φόρτε τους!

Επίσης για τα δόντια λένε αργούν αλλά μας άρχισαν από 4 μηνών οι περιπέτειες!

Προφανώς δε θηλάζεις έτσι? Γιατί ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος!

 

Το έτοιμο το γάλα το φουσκώνει το στομαχάκι του, σκέψου να πονάει το στομάχι σου neraid και να τρώς και πολύ συχνά επειδή νομίζεις ότι πεινάς! Χαμός :o

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

dimmi: θηλασα 40 μερες...επαθα μαστιτιδα με κατακοκκινο στηθος, 39 πυρετο, εμετους κ πονους...ενω μπορουσα να θηλασω αλλο δεν αντεχα,,,και το επαθα πανω που ξεπερνουσα την επιλοχειο καταθλιψη...ναι με επιασε κ αυτο με ασταματητα κλαματα, απελπισια κλπ...ημουν σε μαυρα χαλια ψυχολογικα....αστα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα εγω θηλαζω αλλα τις δινω και ξενο γαλα!!!!! Εχεις δικο dimmy αλλαδεν γινεται να μην κοιμοματεκαθολου και αυτη ταλαιπωρειται αλλωστε οι παλιοι λενε ο υπνος θρεφει τα μωρα καποιο δικιο θα εχουν... το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω για να τις ρυθμισω λιγο το προγραμμα ειναι και το πρωτο μου και με κανει οτι θελει... ουτε στην κουνια της θελει να κοιμηθει μονο στο ρυλαξ... την μερα την βαζω στην κουνια και ασ ξυπανει αλλα το βραδυ την βγαζουμε στο ρυλαξ.... τι να πω μαλλον δεν ειμαι ικανη να επιβληθω σε ενα τοσο δα κοριτσακι!!!!:oops:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτησω. Εχω έναν μπεμπουλη 6 μηνών που του αρέσει να κοιμάται μπρούμητα!! ¨

 

Γενικά κοιμάται πολύ, ξυπνάει μία μόνο φορά για γάλα -αν και θηλάζει- και δεν εχω προβλημα με τον υπνο του μωρού. Την τελευταία βδομάδα όμως ξυπνάει μεσα στην νυχτα και γυριζει (σηκώνομαι και τον αλλάζω). Μετα ξαναξυπναγε για να φάει και γενικά ξυπναγε 2-3 φορές με όλα αυτά.

 

Και ξαφνικά, εχτες με αιφνιδίασε καθως δεν ξυπνησε καθόλου, ούτε μία φορά!! Σηκώνομαι το πρωι για την δουλεια και τον βρίσκω μπρούμητα να κοιμάται του καλού καιρού.

 

Πειράζει να το αφηνω το μωρό μπρούμητα;; Αφου από ότι φαίνεται έτσι βολεύται, ανάσκελα πιανεται και ξυπνάει για να γυρίσει!! Είναι επικίνδυνο;;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Robenula και εμενα της αρεσει να κοιμαται μπρουμυτα εχθες την εβαλα στον καναπε την εβαλα μπρουμητα και της ανασηκωσα το κεφαλακι με ενα λεπτο μαξιλαρακι κοιμοταν συνεχωμενα χωρις να παραπονιεται... Πηρα τον γιοατρο και του το ειπα και μου ειπε οτι να την αφηνω μπρουμυτα μονο την ημερα που την βλεπω οχι ομως την νυχτα...

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γλυκος μου μπεμπουλινος δεν κοιμαται καθολου μα καθολου ολη μερα μιλαμε ουτε 5 λεπτα.Τη νυχτα ξυπναει μια φορα για να θηλασει και κοιμαται καθε μερα τετοια ωρα και ξυπναει κατα τις 7.Οταν ξυπναει τη νυχτα κανω αμαν να τον κοιμησω.Ειναι φυσιολογικο?Γινεται να μην κοιμτα εστω και μια ωριτσα τη μερα? :confused:

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα!!ειμαι καινουργια στο forum..εχω 2 μηνες που γεννησα ενα υγιεστατο και γλυκητατο αγορακι!!!αντιμετωπισαμε μεγαλη δυσκολια στον υπνο πραγμα φυσικο αφου ειχε πονακια το καημενουλι μου..20 μερες σερι ολη νυχτα ειχαμε κλαματα κ δεν ξεραμε πως να το ηρεμησουμε...ευτυχως το ξεπερασαμε και ηρεμισαμε και αυτο το καημενουλι κ εμεις γιατι απο την πολυ αυπνια κουτουλουσαμε....μετα αρχισαμε ν κοιμομαστε και ξυπνουσαμε μονο στα γευματα αλλα μεχρι να τον κοιμησω επρεπε να περασεουν τουλαχιστον 3 ωρες...δυσκολευτηκα πολυ απο την αρχη και ενω πλεον το παιδι μου κοιμαται με ευκολια κ ξυπναει μονο στα γευματα αρχισα να εχω εγω προβληματα υπνου!!!παλευω μεχρι να κοιμηθω μπορει κ ολη νυχτα.και λεω γιατι αφου το παιδι μου κοιμαται εγω δεν μπορω να κοιμηθω;;ισως με ταραξε το γεγονος οτι δυσκολευτηκαμε πολυ στο θεμα υπνου μαζι του κ τωρα βγαινει σε μενα...ισως περναω στρες...εχετε παρομοια εμπειρια;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούργια ΜΑΜΑ και δεν έχω κανέναν να ρωτήσω για τις απορίες που έχω. Εχω αγοράκι 2 μηνων, το οποίο το βράδυ δεν έχει πρόβλημα να κοιμηθεί. Κοιμαται στις 2300 και ξυπνάει στις 5-6 το πρωί τρωει, και ακριβώς μετα απο μια ώρα ξεκινάνε τα δύσκολα. Αρχίζει να κουναει τα χεράκια και ποδαρακια του, αλλά φενεται να θέλει να κοιμαται. Και βγάζει κάτι ήχους, σαν να ζοριζεται, σαν να θέλει να κάνει κάτι αλλά δεν μπορεί, ή σαν κάτι τον ενοχλεί. Τον βάζω στην άλλη πλευρά, αλλά δεν σταματάει, τον σκεπαζω/ξεσκεπαζω, αλλά τίποτα... Τον παίρνω αγκαλιά και σταματάει και κοιμαται και σε 15-20 λεπτά πάλι τα ίδια, και ηρεμει μόνο στην αγκαλιά. Και έτσι κρατάει μέχρι τις 9, όταν ξυπνάει οριστικά. Κουραζομαι παρα πολύ απο αυτό το πρωινό ύπνο, καμία φορά σκέφτομαι να μην ξανακοιμαμαι μετα το πρωινό του φαγητό. Αλλά περισσότερα με εκνευριζει, επειδή δεν ξέρω τι τον ενοχλεί... Πρώτα νόμιζα μήπως θέλει να κάνει κακα και δυσκολεύεται ( γιατί αυτό μου θυμίζει αυτός ο ήχος που βγάζει), αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θέλω την βοήθεια σας!!! Είναι κολικοι ή κάτι άλλο... Είχατε παρόμοια εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...