Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κονδυλώματα και τοκετός


jenny_v

Recommended Posts

μην ανχωνεσαι ετσι κιαλλιως δεν μπορεις να κανεις κατι απο το να περιμενεις

δεν λεω ειναι δυσκολο αν τελικα ειναι κονδυλωματα αλλα θεραπευωνται απλα θελει υπομονη.εγω το εζησα απο κοντα γιατι ειχε η αδερφη μου οποτε καταλαβαινω το αγχος σου .δεν χρειααστηκε βεβαια να κανει τεστ παπ για να βεβαιωθει.τησ εκανε καυτηριασμο με laser και μετα απ περιπου 2 μηνες βγηκαν παλι και ξαναπηγαμε.μας ειπε οτι μπορει να ξαναβγουν και οτι πρεπει να τα ελεγχει συχνα .παντως με το laser δεν πονεσε .απο την τελευαια φορα που πηγαμε εχουν περασει περιπου 5 μηνες και δενεχει βγαλει αλλα ,να δουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ανχωνεσαι ετσι κιαλλιως δεν μπορεις να κανεις κατι απο το να περιμενεις

δεν λεω ειναι δυσκολο αν τελικα ειναι κονδυλωματα αλλα θεραπευωνται απλα θελει υπομονη.εγω το εζησα απο κοντα γιατι ειχε η αδερφη μου οποτε καταλαβαινω το αγχος σου .δεν χρειααστηκε βεβαια να κανει τεστ παπ για να βεβαιωθει.τησ εκανε καυτηριασμο με laser και μετα απ περιπου 2 μηνες βγηκαν παλι και ξαναπηγαμε.μας ειπε οτι μπορει να ξαναβγουν και οτι πρεπει να τα ελεγχει συχνα .παντως με το laser δεν πονεσε .απο την τελευαια φορα που πηγαμε εχουν περασει περιπου 5 μηνες και δενεχει βγαλει αλλα ,να δουμε...

 

Ευχαριστώ πολύ και εσένα!

Μου είπε να κάνω και τεστ παπ να δει αν υπάρχουν εσωτερικά. Υπομονή είναι ό,τι χρειάζεται, αλλά άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις :?.

Αν πονάει θα δείξει επί του πρακτέου αν χρειαστεί να κάνω παρόμοιο.

Ελπίζω πια να έχει γίνει κάποιο λάθος ή να είναι μόνο εξωτερικά.:|

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά, όταν πάσχει κάποιος από ιο HPV τί συνίσταται στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό?Πρέπει να γίνει απαραιτήτως καισαρική? Εμένα μου διέγνωσε η γιατρός μου εδώ κι ένα χρόνο τον ιό αυτόν. Κάναμε 2 τεστ παπ στα οποία στο 1ο δεν είχε υποστεί αλλοιώσεις ο τράχηλος και το αφήσαμε και στο 2ο μετά από βιοψία ήμουν στο επίπεδο 1!!! Επειδή ήθελα να μείνω έγκυος της το είπα αν πρέπει να κάνουμε κάτι πριν. Μου απάντησε ότι και τεστ παπ κάνουμε στην εγκυμοσύνη και χειρουργείο αν χρειαστεί (!!!!) κι ο τοκετός φυσιολογικός!!!Δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό!!!Σε διάφορα sites γυναικολόγων διαβάζω ότι δεν πειράζουν τον τράχηλο σε τέτοιες περιπτώσεις για να μην προκαλέσουν πρόωρο τοκετό...και όσο για τον τοκετό παίζεται και η καισαρική για μεγαλύτερη ασφάλεια του βρέφους!!!Δηλαδή δεν θα πρέπει να κάνω καθόλου τεστ παπ???Διανύω την 16η εβδομάδα και πρέπει να κάνω τεστ παπ τέλη Οκτώβρη...το τελευταίο παπ το έκανα τέλη Απρίλη και την βιοψία γύρω στις 20 Μαΐου!!!Δε θα είναι αργά μετά την εγκυμοσύνη????

Επεξεργάστηκαν by Έφη_

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εφη μου, θα σου πω τη δική μου εμπειρία μήπως σε βοηθήσω.. Εχω κι εγω τον ιό και μάλιστα η δική μου βιοψία έδειξε 3ο βαθμό!!! Κάναμε κονοειδούς εκτομή (κόψαμε δηλαδή ένα κομμάτι του τραχίλου..) Για 2 χρόνια παρακολουθούσαμε κάθε 6μηνο με κολποσκόπηση και τεστ παπ και ηταν ολα οκ. (βρίσκαμε τον ιό αλλά δεν είχαμε θέμα πια με κάποιο όργανο) μετά έμεινα έγκυος και σε λίγες μέρες γεννάω. σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν κάναμε τεστ παπ ούτε κολποσκόπηση. Ο γιατρός είπε οτι σε 9 μήνες δεν θα έχουμε πρόβλημα.. απλά παρακολουθουσαμε τον τράχιλο σε κάθε επίσκεψη γιατι υπήρχε περίπτωση να μειωθεί και να χρειαστεί περίδεση. ήμουν τυχερη και δε χρειάστηκε γιατι το μήκος του ηταν φυσιολογικό. Μιας και εισαι στον πρώτο βαθμό νομίζω οτι αντιμετωπίζεται και με χάπια και δεν συστήνουν όλοι οι γιατροί επέμβαση.. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά είναι πολύ λεπτά κάποια θέματα και φυσικά δεν ειμαι γιατρός.. καλό είναι να συζητήσεις με τη γιατρό σου κάθε λεπτομέρεια ώστε να μπορέσεις να ηρεμήσεις.. Ότι χρειαστείς στείλε μου..

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

όσο για την καισαρική από οτι γνωρίζω δεν έχει κάποια σχέση... Εγώ θα γεννήσω φυσιολογικά.. Αφού διέγνωσε 1ο βαθμό πριν μείνεις έγκυος δεν έκανες κάποια αγωγή???

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν ένα χρόνο και εγώ εμφάνισα στο τεστ Παπ τον ιό και έτσι κάναμε κολποσκόπηση και είδαμε πως υπήρχε βλάβη. Το παρακολουθούσαμε κάθε 4 μήνες με τεστ παπ και κολποσκόπηση και δεν κάναμε τίποτα παραπάνω. Όταν το 3ο τεστ Παπ βγήκε αρνητικό μου -αλλά η κολποσκόπηση έβγαινε θετική- μου είπε πως μπορούμε να πάμε τώρα στην παρακολούθηση ανά 6μηνο, Τον είχα ρωτήσει για το θέμα της εγκυμοσύνης και δεν μου ανέφερε τίποτα για καισαρική κλπ. Τελικά του ζήτησα και μου έκανε βιοψία η οποία βγήκε αρνητική για κακοήθεια και μετά έμεινα έγκυος οπότε δεν προλάβαμε να κάνουμε τεστ στο 6μηνο. Μου είπε πως εφόσον τώρα είμαι σε κύηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα -ούτε τεστ παπ !!- και έτσι θα το δούμε μετά την εγκυμοσύνη. Πάντως γενικώς μου είπε ότι σε αναπαραγωγική ηλικία δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για τον λόγο που ανέφερε η gk_maria. Γιατί μπορεί μετά να χρειαστείς πχ περίδεση ή να έχεις πρόωρο τοκετό κλπ.. Θα έλεγα να ξεαγχωθείς και να πάρεις ίσως και μία δεύτερη γνώμη. Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις χειρουργείο σε εγκυμοσύνη!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο και εγώ εμφάνισα στο τεστ Παπ τον ιό και έτσι κάναμε κολποσκόπηση και είδαμε πως υπήρχε βλάβη. Το παρακολουθούσαμε κάθε 4 μήνες με τεστ παπ και κολποσκόπηση και δεν κάναμε τίποτα παραπάνω. Όταν το 3ο τεστ Παπ βγήκε αρνητικό μου -αλλά η κολποσκόπηση έβγαινε θετική- μου είπε πως μπορούμε να πάμε τώρα στην παρακολούθηση ανά 6μηνο, Τον είχα ρωτήσει για το θέμα της εγκυμοσύνης και δεν μου ανέφερε τίποτα για καισαρική κλπ. Τελικά του ζήτησα και μου έκανε βιοψία η οποία βγήκε αρνητική για κακοήθεια και μετά έμεινα έγκυος οπότε δεν προλάβαμε να κάνουμε τεστ στο 6μηνο. Μου είπε πως εφόσον τώρα είμαι σε κύηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα -ούτε τεστ παπ !!- και έτσι θα το δούμε μετά την εγκυμοσύνη. Πάντως γενικώς μου είπε ότι σε αναπαραγωγική ηλικία δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για τον λόγο που ανέφερε η gk_maria. Γιατί μπορεί μετά να χρειαστείς πχ περίδεση ή να έχεις πρόωρο τοκετό κλπ.. Θα έλεγα να ξεαγχωθείς και να πάρεις ίσως και μία δεύτερη γνώμη. Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις χειρουργείο σε εγκυμοσύνη!!

 

Συμφωνώ!!!! Χειρουργείο σε εγκυμοσύνη μου ακούστηκε κάπως.. Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!

Κοντά είμαστε!!!:P:p:p

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όταν πάσχει κάποιος από ιο HPV τί συνίσταται στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό?Πρέπει να γίνει απαραιτήτως καισαρική? Εμένα μου διέγνωσε η γιατρός μου εδώ κι ένα χρόνο τον ιό αυτόν. Κάναμε 2 τεστ παπ στα οποία στο 1ο δεν είχε υποστεί αλλοιώσεις ο τράχηλος και το αφήσαμε και στο 2ο μετά από βιοψία ήμουν στο επίπεδο 1!!! Επειδή ήθελα να μείνω έγκυος της το είπα αν πρέπει να κάνουμε κάτι πριν. Μου απάντησε ότι και τεστ παπ κάνουμε στην εγκυμοσύνη και χειρουργείο αν χρειαστεί (!!!!) κι ο τοκετός φυσιολογικός!!!Δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό!!!Σε διάφορα sites γυναικολόγων διαβάζω ότι δεν πειράζουν τον τράχηλο σε τέτοιες περιπτώσεις για να μην προκαλέσουν πρόωρο τοκετό...και όσο για τον τοκετό παίζεται και η καισαρική για μεγαλύτερη ασφάλεια του βρέφους!!!Δηλαδή δεν θα πρέπει να κάνω καθόλου τεστ παπ???Διανύω την 16η εβδομάδα και πρέπει να κάνω τεστ παπ τέλη Οκτώβρη...το τελευταίο παπ το έκανα τέλη Απρίλη και την βιοψία γύρω στις 20 Μαΐου!!!Δε θα είναι αργά μετά την εγκυμοσύνη????

 

κοπελια μου εμφανισα HPV με μηδαμινη αλλοιωση τραχηλου αλλα στο επιπεδο 1 τον Νοεμβριο του 2009 και εκανα εκτομη τραχηλου.. εκτοτε τα τεστ παπ βγαινουν αρνητικα

εμεινα δυο φορες εγκυος (τη μια παλλινδρομησα σαφως δεν εχει σχεση με αυτο), την αλλη ηδη ειμαι στον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης μου και εχω κανει τεστ παπ πριν κανω επεμβαση περιδεσης (λογω ιστορικου την κανω οχι οτι εχει σχεση με το παρελθον του Hpv) και εκανα και ενα πριν μια εβδομαδα μαζι και με κολπικες εξετασεις και ηταν παλι αρνητικα..

 

ο Hpv ειδικα στα αρχικα σταδια δεν σχετιζεται με την ικανοτητα συλληψης, γονιμοποιησης, τοκετου, οφειλει ο γιατρος να τηρει τα τεστ παπ και μας ενδιαφερει κλινικα να μην υπαρχει εξαρση.. ο ιος παντα θα υπαρχει στον οργανισμο μας καλως η κακως, ΔΕΝ θελουμε την εξαρση του δηλαδη την εκτονωση του πραγμα για το οποιο μας ειδοποιει το τεστ παπ.

 

Συνεπως δεν θα εβρισκα περαιτερω λογω αμφιβολιας η ανησυχιας..

ολα καλα να σου πανε!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε καμία αγωγή...μου είπε ότι δεν χρειάζεται!!!Το πρόβλημά μου είναι ότι άλλαξα γιατρό λόγω...κόστους!!!Έχω βρει έναν πολύ καλό στο Έλενα και μάλλον θα τον κρατήσω...αυτός δεν με είδε ακόμα κολπικά, αλλά μου είπε ότι γενικάσ την εγκυμοσύνη δεν πειράζουμε τον τράχηλο και περιμένουμε μετά την γέννα να το ξαναδούμε με παπ και τα σχετικά!!!Όπως καταλαβαίνεις, οι απόψεις διίστανται και γι' αυτό και ανησυχώ!!!!Anyway, μ' έναν πόνο να σου βγει το bebe...με το καλό και καλή λευτεριά!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε καμία αγωγή...μου είπε ότι δεν χρειάζεται!!!Το πρόβλημά μου είναι ότι άλλαξα γιατρό λόγω...κόστους!!!Έχω βρει έναν πολύ καλό στο Έλενα και μάλλον θα τον κρατήσω...αυτός δεν με είδε ακόμα κολπικά, αλλά μου είπε ότι γενικάσ την εγκυμοσύνη δεν πειράζουμε τον τράχηλο και περιμένουμε μετά την γέννα να το ξαναδούμε με παπ και τα σχετικά!!!Όπως καταλαβαίνεις, οι απόψεις διίστανται και γι' αυτό και ανησυχώ!!!!Anyway, μ' έναν πόνο να σου βγει το bebe...με το καλό και καλή λευτεριά!!!!

 

Μάλλον θα συμφωνήσω με αυτό. Δεν νομίζω ότι είναι καλό να πειράζεις τον τράχηλο στην εγκυμοσύνη τουλάχιστον αυτό μου έδωσε να καταλάβω ο γιατρός μου..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάρω κι αύριο μια γνώμη απ'τον γιατρό εργασίας μας που είναι γυναικολόγος και θα αποφασίσω....άλλωστε πρέπει να πάω και στο Έλενα για καλλιέργεια κολπικού τραχηλικού υγρού οπότε ο νέος γιατρός θα με δει και κολπικά και θα του το συζυτήσω εκτενέστερα...να του εκφράσω την ανησυχία μου αυτή!!!! Ευχαριστώ πάντως όλες σας για την άμεση ανταπόκριση...καλή λευτεριά σε όλες μας!!!Καλημέρα και το νου σας......έχει θεότρελλο κρύο!!!!!Μπρρρρρ

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα σας και με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας! Να σας ρωτησω κατι ? Τα μωρακια σας γεννιουντε και αυτα με τον ιο? Ρωταω τελειως εγκυκλοπαιδικα μην με παρεξηγησετε

Link to comment
Share on other sites

Όχι Σωτηρία το μωρό δεν κολλάει τον ιό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει ενδειξη οτι ο ιος των κονδυλωματων μεταδιδεται με αλλο τροπο πλην της σεξουαλικης πραξης κατα κανονα.. ειναι αφροδισιο νοσημα βασικα και μεταδιδεται με το σεξ.. βεβαια βρισκεται στο dna του ανθρωπου αλλα οσο το εχω ρωτησει και ψαξει δεν μεταδιδεται γονιδιακα η μεσα απο το γαλα του θηλασμου..

 

σκεφθειτε οτι ειναι ενας ιος ο οποιος μπορει να εχει μεταδοθει στον οργανισμο μας απο προηγουμενο συντροφο και απλα να εγινε κλινικα διαπιστευση του χρονια μετα σε μια καταστολη του ανοσοποιητικου.. κατα τ'αλλα λειτουργει σαν τον ερπη (ο οποιος ομοια ΔΕΝ μεταδιδεται στο μωρο μεσω θηλασμου η γονιδιακα) οπου κοιμαται μονιμα στον οργανισμο και εμφανιζεται απο σπανια εως καθολου κλινικα..

Link to comment
Share on other sites

ειδικοτερα για τον ερπη γεννητικων οργανων μια και τον προανεφερα ειναι επικινδυνος για το μωρο κατα τον φυσιολογικο τοκετο οταν βρισκεται σε κλινικη εξαρση και οχι σε υποστολη.. λογικα παρομοιες συνθηκες θα ισχυουν για τον hpv..

 

εγω προσωπικα ειμια υπερ στο οτι ο γιατρος μου φροντισε να μου κανει τεστ παπ λιγο πριν μπω στον μηνα μου..

το να ξερεις οτι κατι υποβοσκει στον οργανισμο της εγκυου που ανα πασα στιγμη μπορει να κανει την εμφανιση του και να μην κανεις οτι ειναι δυνατον για τη προληψη του προσωπικα το θεωρω απερισκεψια..

αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη και δεν ειμαι γιατρος για να ξερω ποια αλλη λογικη επικρατει αναλογα τις συνθηκες της καθε εγκυου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρουσιασα τον ιο παράλληλα με τον καρκίνο στο θυροειδή που είχα. Το παρακολουθούσα 3 χρόνια κάνοντας θεραπείες με υποθετα και κρέμες και δεν πέρασε και κάποια στιγμή έδωσε αλλοιώσεις πρώτου βαθμού οπότε έκανα κονοειδή εκτομη όπως λέει μια κοπέλα πιο πάνω. Ενα χρόνο μετά (έκανα τεστ στο 3μηνο, 6μηνο και χρόνο) παρουσιαστικε πάλι ο ιος χωρις αλλοιώσει. 1 χρόνο πάλι θεραπείες και δεν υποχωρουσε οπότε έκανα δεύτερη επεμβαση. Μετά δεν ξαναπαρουσιαστηκε και στους 9 μήνες έμεινα έγκυος, έκανα τεστ παπ στο πρώτο 3μηνο ολα καλα. Φυσικά είχα πρόβλημα με τον τράχηλο στην εγκυμοσύνη, αλλά δεν χρειάστηκα περίδεση. Αλλά έπρεπε να προσέχω τις δουλειές, τα βάρη, το περπάτημα. Γεννησα φυσιολογικά εφόσον δεν υπήρχε πλέον ο ιος εν ενεργεία. Παρόλα αυτα αν ήταν ενεργός είχα σκοπό να ζητήσω καισαρική γιατί φοβόμουν για το μωρό. Απ' οσο ξέρω (αν κανω λάθος παρακαλώ διορθώστε με) ο ιος αν είναι ενεργός κατά την γέννηση μπορεί να κολλήσει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hpv-info.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&catid=39&Itemid=59

 

εδω βρηκα ενα σχετικο λινκ οπου απο καποια μελετη διαπιστωθηκε οτι μονο σε high risk περιπτωση και σε εξαριετικα μικρη κλιμακα υπαρχει πιθανοτητα μεταδοσης του hpv μεσω του μητρικου γαλακτος..

 

δηλαδη θεωρω οτι σε μια περιπτωση που εχει ελεγχθει και δεν ειναι υψηλου κινδυνου η εχει αντιμετωπισθει και παρακολουθειται το θεμα δεν ειναι υπο συζητηση. Δηλαδη δεν μιλαμε για καποια επικδυνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hpv-info.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&catid=39&Itemid=59

εδω βρηκα ενα σχετικο λινκ οπου απο καποια μελετη διαπιστωθηκε οτι μονο σε high risk περιπτωση και σε εξαριετικα μικρη κλιμακα υπαρχει πιθανοτητα μεταδοσης του hpv μεσω του μητρικου γαλακτος..

 

Ναι το είχα διαβάσει κι εγώ αυτό.

Όπως και πολλά άλλα. Βασικά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται οτι δεν επιτρέπεται ο θηλασμός. Και σε όλα τα άρθρα που βρήκα και μιλάνε για τον hpv δεν αναφέρουν τημετάδοση με το γάλα, όπως γράφουν πχ για την ηπατίτιδα και τον hiv.

 

Εγώ είχα τον ιό όταν έμεινα έγκυος, γέννησα με καισαρική (βέβαια είχα κι άλλον λόγο που έτσι κι αλλιώς θα έκανα καισαρική) και μετά θήλασα κανονικά για 4 μήνες, μόνο που έβαζα θηλές σιλικόνης γιατί ο γυναικολόγος μου υποστήριζε οτι δεν έπρεπε να έρθει σε επαφή το παιδί με τις δικές μου θηλές λόγω του ιού. Το παιδί μου είναι 26 μηνών τώρα, αλλά όλο το σκέφτομαι.

 

Αυτές τις μέρες πιο πολύ μου ξαναήρθε στο μυαλό γιατί δάνεισα το θήλαστρό μου στην αδερφή μου που μόλις γέννησε και σκέφτηκα μήπως δεν έπρεπε.Το έδωσα έχοντας στο μυαλό μου οτι δεν μεταδίδεται με το γάλα και οτι δεν μεταδίδεται απο τουαλέτες, υφάσματα, άρα και σκεύη (υποθέτω). ΟΥΦ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρουσιασα τον ιο παράλληλα με τον καρκίνο στο θυροειδή που είχα. Το παρακολουθούσα 3 χρόνια κάνοντας θεραπείες με υποθετα και κρέμες και δεν πέρασε και κάποια στιγμή έδωσε αλλοιώσεις πρώτου βαθμού οπότε έκανα κονοειδή εκτομη όπως λέει μια κοπέλα πιο πάνω. Ενα χρόνο μετά (έκανα τεστ στο 3μηνο, 6μηνο και χρόνο) παρουσιαστικε πάλι ο ιος χωρις αλλοιώσει. 1 χρόνο πάλι θεραπείες και δεν υποχωρουσε οπότε έκανα δεύτερη επεμβαση. Μετά δεν ξαναπαρουσιαστηκε και στους 9 μήνες έμεινα έγκυος, έκανα τεστ παπ στο πρώτο 3μηνο ολα καλα. Φυσικά είχα πρόβλημα με τον τράχηλο στην εγκυμοσύνη, αλλά δεν χρειάστηκα περίδεση. Αλλά έπρεπε να προσέχω τις δουλειές, τα βάρη, το περπάτημα. Γεννησα φυσιολογικά εφόσον δεν υπήρχε πλέον ο ιος εν ενεργεία. Παρόλα αυτα αν ήταν ενεργός είχα σκοπό να ζητήσω καισαρική γιατί φοβόμουν για το μωρό. Απ' οσο ξέρω (αν κανω λάθος παρακαλώ διορθώστε με) ο ιος αν είναι ενεργός κατά την γέννηση μπορεί να κολλήσει το μωρό.

 

siderenia μου δε νομίζω ότι τον κολλάει.Έχω την εντύπωση απ'τα λίγα που συζητήσαμε και με τον γιατρό μου εν τάχει ότι αν υπάρχνουν κονδυλώματα και το παιδί κατά την έξοδό του στον φτ τα εισπνέυσει πιθανόν να του προκαλέσει κάποια βλάβη σε όργανα(?)...όταν ξαναπάω θα τον ρωτήσω περισσότερα!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ αυτος ο παλιοιος ποσο κοσμο παιδευει!! Ειχα τον ιο ενεργο πριν μεινω εγκυος, κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ρωτησα τον γυναικολογο μου (ο οποιος τυχαια ειδικευεται πανω σ αυτον τον ιο)και μου απαντησε μην ανησυχεις απο τωρα, λιγο πριν γεννησεις θα τα ξαναπουμε...ε βασικα δεν τα ξαναειπαμε ποτε. Γεννησα με φτ και το παιδακι μου δεν κολλησε τιποτα αλλα ουτε και ο γιατρος το επανεφερε το θεμα μεχρι να γεννησω.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ανησυχουσα τοσο παντως.. οπως ειπα αν ειναι σε χαμηλιο ρισκο η αν εχει ηδη αντιμετωπισθει δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ασχολειται τοσο πολυ κανεις..

εγω πιο πολυ αγχος οταν πχ στο σπιτι προσεχω μην τυχον και το παιδι μου σκουπιστει κατα λαθος με δικη μου πετσετα (νωπη ειδικα) και φροντιζω τα περι υγιεινης παντα ξεχωριστα..επειδη εχουν πει οτι σπανια μεταδιδεται και απο πετσετες μπανιου ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ οταν ο ιος ειναι κλινικα σε εξαρση δηλαδη εχει εκδηλωθει και οχι οταν ειναι σε καταστολη οπως ειναι συνηθως στους περισσοτερους οργανισμους..

 

ξερετε ποσοι ανθρωποι ειδικα γυναικες εχουν hpv και ακομη ΔΕΝ το ξερουν???

ειναι ασυλληπτος ο αριθμος πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

το 85% των γυναικών έχουν έρθει σε επαφή με τον ιό του HPV αυτό σημαίνει ότι πολλές δεν το ξέρουν και το κυριότερο ο άντρας είναι ο φορεας αλλά δεν νοσεί σε αντίθεση με εμάς.

Link to comment
Share on other sites

το 85% των γυναικών έχουν έρθει σε επαφή με τον ιό του HPV αυτό σημαίνει ότι πολλές δεν το ξέρουν και το κυριότερο ο άντρας είναι ο φορεας αλλά δεν νοσεί σε αντίθεση με εμάς.

 

 

Άτιμη φάρα οι άντρες!!!!!:wink:

Ό,τι έχουν μας το κάνουν ένα test drive χωρίς να το ξέρουν και εμείς τρέχουμε σα τρελές με τις νόσους και τους ιούς!!!!!@#$%$^$^%$$#

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...