Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το όνομα!!!


beboulis

Recommended Posts

Να σας πώ εγώ πως ένοιωθα με δύο ονόματα σαν παιδί ?γιατί το ίδιο είχα πάθει το ένα σόι έτσι το άλλο αλλιώς απλά νευρίαζα γιατί ένοιωθα οτι δεν ασχολούνται με εμένα σαν παιδί αλλα με το πώς θα με φωνάζουν για να ικανοποιεί ο καθένας τον εγωισμό του !!!! ήθελα ένα όνομα γιατί ντρεπόμουν να λέω στο ένα σόι μπροστά όταν με ρωτούσαν πως σε λένε κοριτσάκι? και έπρεπε να πώ το αντίστοιχο όνομα του κάθε σογιού ήθελα να ανοίξει η γή και να με καταπιεί έτσι τη λύση μου την έδωσε η μαμούλα μου με φώναζε με ένα τρίτο !!!! υποκοριστικό βγήκα απο την δύσκολη θέση αλλά έχασα ένα τόσο ωραίο όνομα χρησιμοποιώντας ένα υποκοριστικό και για τα δύο!!!

Τέλος πάντων αυτά που γράφω είναι εντελώς προσωπική αποψη και δεν χαρακτιρίζω κανένα απλά σας έγραψα τα βιώματά μου σαν παιδί σε αυτές τις καταστάσεις !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 344
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 50 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 30 δημοσιεύσεις

  • LouLou

    LouLou 29 δημοσιεύσεις

  • beboulis

    beboulis 28 δημοσιεύσεις

Το να φωνάζεις ένα παιδί με όνομα διαφορετικό από αυτό που το φωνάζουν οι γονείς του είναι ένδειξη έλλειψης σεβασμού προς αυτούς, εκτός αν οι γονείς έχουν δηλώσει ότι δεν τους πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

beboulis , σου προτείνω της veras το "πάτημα ποδιού ήρεμα κι ωραία" λέγοντάς του πως αφού σου συμπεριφέρεται τόσο αισχρά δεν θα δώσεις το όνομά του.......σε συνδυασμό με το να αποκαλύψεις σε όλο του το σόι τι ακριβώς συνέβει και έταξες τον μπεμπούλη!!!

Αυτό σίγουρα θα τους παγώσει όλους και αμφιβάλλω αν θα ξαναμιλήσει κάποιος από το σόι για το όνομα!!!

Nα σου πούνε τι ? μετά απ'αυτό με τα μογγολάκια...?...είμαι σίγουρη ότι θα ντραπούν για λογαριασμό του!!!

Κάντο και μπορεί να έχεις και το σόι με το μέρος σου...δεν ξέρεις τι γίνεται...κι αν δεν το κάνουν φανερά σίγουρα θα σκέφτονται πόσο δίκιο έχεις και θα σε δικαιολογήσουν!!!

Επίσης με αυτό τον τρόπο ξευτιλίζεις τον ακατανόμαστο -που τον ενδιαφέρει η εικόνα του ανάθεμά τον!!!

 

Όπως και νά χει ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ , ούτε σαν δεύτερο!!! θα έχεις να αντιμετωπίσεις κι άλλα μετα , που πολύ φοβάμαι πως θα έχουν αντίκτυπο στο παιδί (θα το φωνάζει Στράτο και θα κάνει και τα χίλια μύρια σχόλια στον μικρό για το διπλό όνομα). Προστάτεψε το παιδί σου και εσένα απ'αυτόν και μην κάνεις πίσω ούτε χιλιοστό!!!

 

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση....και ειδικά όταν γίνεται "ήρεμα κι ωραία" :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Οι αντρες δεν αντεχουν να χουν πολλα ζορια βασικα.......ειδικα απο τις γυναικες......ετσι οποια τους πιεζει περισσοτερο σε αυτη και υποκυπτει......

Αν εσυ εισαι λιγοτερο ενοχλητικη απο την μητερα του (γιατι αυτη τον πειθει σε αυτο το θεμα και οχι ο αγριανθρωπος) τοτε εσενα θα ριξει.......την γλυκια ολο κατανοηση γυναικα του που θα κανει υπομονη.......

 

Μια τελευταια "πονηρη" λυση που θα σου προτεινω ειναι να κανεις χαλαστρα σε αυτο το θεμα.......αν αρχισεις τιποτα νευρικους κλονισμους με κλαμματα (οτι καλυτερο) για το πως σε κανει κουρελι ακομα και η σκεψη οτι θα λες με το ονομα του αγριανθρωπου που σε εχει κανει ρακος το μωρο σου και οτι θα σε επηρρεασει πολυ αρνητικα στην ψυχολογια σου, ισως του πρηξεις τα συκωτια περισσοτερο απο οτι του τα πρηζει η μανα του.......εκει ειναι το θεμα....εσυ μενεις μαζι του οποτε το πρηξιμο θα ειναι πολυ πιο ενοχλητικο.......την ησυχια του θελει ο ανθρωπος...... :lol:

 

Αντεχεις να κανεις σκηνες, κρεββατομουρμουρα και να ριχνεις ξεγυρισμενο κλαμμα? Αν ναι θα τον ψησεις........αν οχι τι να σου πω......δεν βλεπω φως!!!!

 

Οπως εχω πει μονο τα εξης σου μενουν........ειτε διπλο ονομα και θα τον φωναζεις με το αλλο, δεν μπορει κανεις να σε κατηγορησει και θα του την μπεις εστω και λιγο (δεν ειναι ντροπη τα 2 ονοματα...για κατι τετοιες περιπτωσεις εχει εφευρεθει το τρεντ :lol: )

 

Ειτε πατας ποδι ηρεμα κι ωραια και του λες οτι αφου σου συμπεριφερονται σαν σκυλι δεν θα δωσεις το ονομα του.

 

Ειτε κλαις και του πρηζεις τα συκωτια μεχρι να γινει το δικο σου......δεν ειναι ντροπη.....αλλωστε τα πραγματικα σου αισθηματα θα φανερωσεις.....οσο το παιζεις κουλ και δυνατη, αξιοπρεπης κλπ τοσο δειχνεις οτι αντεχεις να το υποστεις.....

 

Καλά δεν το συζητώ..το έχεις σπουδασει το θέμα :D ... Τα θερμά μου συγχαρητήρια :P

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχ....ετσι ειναι η ζωη........οσο αξιοπρεπεις ειμαστε, συμπεριφερομαστε ανωτερα και προσπαθουμε να μη τα ζαλιζουμε στον αντρουλη μας και να μη τον επιβαρυνουμε με προβληματα τοσο μας ριχνουν........

 

Για το θεμα που αναφερει η μερσυ, συμφωνω οτι μπορει να ναι ασχημο για το παιδι, αλλα με την υπαρχουσα κατασταση φανταζομαι οτι σπανια θα το βλεπουν......ειδικα αν δεν παρει το ονομα που θελουν.......

 

Δεν με χαλανε τα 2 ονοματα με την σκεψη οτι το παιδι εχει την ευκαιρια οταν μεγαλωσει λιγο να επιλεξει αυτο το ονομα που προτιμα....αντι να ψαχνει για συμπαθητικα υποκοριστικα...ξερω πολλους που θα ηταν ευγνωμονες αν ειχαν αυτη τη δυνατοτητα.....

 

Τωρα με το σοι του αντρα της η κοπελα δεν θα βγαλει ακρη....ακομα κι αν τους πει τι της εχει σουρει, σκασιλα τους μεγαλη......τα σογια εχουν την ταση να δικαιολογουν τον παππου με διαφορες φαιδρες δικαιολογιες......Ας τους πει φυσικα τι εχει κανει....τουλαχιστον να μη την διαβαλουν αδικα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

bebouli ελπιζω να μην απαντω αργα αλλα.......η κορη μου η μεγαλη ειναι μαρια +........ η εκκλησια αναγνωριζει μονο το πρωτο και ο παπας αναφερει μονο το πρωτο που θα πει ο νονος.Εγω ξεκινησα με τριδυμα και ειχαμε πει ενα απο τα τρια το ονομα της παναγιας ή του χρηστου ....αλλα γεννηθηκε μονο η μαρια μου.Επειδη φοβομουν τη γλωσσα της πεθερας εβαλα σαν δευτερο το κατα τα αλλα ωραιο ονομα της που δεν εμαθε να ακουει ποτε το παιδι μου.Βαλε διπλο ονομα και εσυ μαθε στο παιδι να ακουει εκει που αξιζει......(η πρωτη κουβεντα της πεθερας μου οταν ανακοινωσαμε την εγκυμοσυνη????????????μηπως βγει ΚΟΥΣΟΥΡΛΙΔΙΚΟ????και η απαντηση μου???Εμεις στο σοί μας δεν εχουμε κουσουρλιδες αν εχετε εσεις πες το να ψαχτουμε....) :wink:

Link to comment
Share on other sites

nano,

 

καθώς ξέρω την ιστορία σου με την μεταμόσχευση έπαθα πλάκα τώρα που διάβασα αυτά για το όνομα.

 

Κοπέλα μου να είσαι πάντα καλά κι εσύ κι η μαμά σου η γλυκύτατη και το μωράκι,κι ας τους όλους να λένε ό,τι θέλουν,αν θέλεις ΕΣΥ να βγάλεις το όνομα της μαμάς σου (κι εγώ αυτό θα ήθελα :wink: ) βγάλτε το έτσι και τελείωσε η υπόθεση,λυπάμαι αλλά δεν θέλω να έχω καμία σχέση με διπρόσωπους ανθρώπους,στυλ σ'αγαπάω σε λατρεύω αλλά επειδή δε θα βγάλεις το όνομά μας στο μαιευτήριο δεν έρχομαι όταν γεννάς :shock::shock::shock:

 

να είστε καλά με χαμόγελο πάντα,αγνόησε τους γκρίζους ανθρωπους,δεν τους χρειαζόμαστε :cool:

Link to comment
Share on other sites

mairylin1 ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ..... ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PC ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ INTERNET....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΥΑΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Beboulis - κάνε την επανάστασή σου όπως εσύ νομίζεις απ' την στιγμή που κρίνεις πως ο πεθερός δεν αξίζει αυτή την κίνηση του ονόματος. Προσωπικά θα σου ελεγα να είσαι ευθύς απέναντι στο άντρα σου και στην αίσχατη να βγάλεις τα 2 ονόματα φωνάζοντας το πάντα με τ' όνομα που θέλεις εσύ.

Μία παρόμοια περίπτωση έζησα και εγώ με την πεθερά μου. Τ' όνομά της Καλλιόπη και της μητέρας μου Αγάπη. Με το ζόρυ να βγάλουμε τ' όνομά της ενώ εγώ ήθελα τ' όνομα της μητέρα μου. Με τα πολλά και να μην στα πολυλογώ ο παπάς μας είπε να βγάλουμε και τα δύο ονόματα για να μην βγει ένα άσχετο μιας και στο τέλος είχαμε αποφασίσει να την βγάλουμε Λυδία. Στην αρχή κάποιοι την φώναζαν Καλλιόπη και κάποιοι Αγάπη. Τώρα πλέον ακούει στ ' όνομα Αγάπη :lol: . Σ' αυτό που ήθελα εγώ. Εκτός αυτού μπορείς να παντρέψεις τα δύο ονοματα και να βγάλεις ένα τρίτο που σ' αρέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΥΠΙΚΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ, ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΕΙ!!!

 

ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η mairylin1 ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Ντέπυ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ.

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει ξανα αλλα επαναλαμβανω...

ο αντρα ςμου εχει 2 ονοματα Αθανασιος -παναγιωτης

κανονικα επρεπε να μπει το αθανασιος αλλα ....τεσπα δεν εξεταζουμε αυτο...

το ενα σοι μας παιρνει τηλεφωνο αγιου αθανασιου και το αλλο τον 15αυγουστο.....η κατασταση ειναι αηδια πραγματικα..ο αντρας μου γυρναει και στα 2 ονοματα αλλα αυτο που ζουμε δεν θα το ηθελα για κανεναν ..

ειναι γελοιο το θεμα αυτο ....

και στο δικο μου το παιδι ΔΕΝ το εκανα αν και θα επρεπε ..αλλα πραγματικα δεν μου αρεσει να εχει 2 ονοματα.εκτος αν γινει ενας συνδιασμος των 2...σε αυτο συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

bebouli αν με τον άντρα σου έχετε ισότιμη σχέση στο ζευγάρι τότε να μην υποχωρήσεις. Εσύ έχεις το δίκιο και αυτός το άδικο...τώρα αν εξαρτάσαι τόσο απο τον σύζυγο άλλο θέμα εγώ πάντως ειμαι μουλάρα και αμα με πολυ πρήξει το λέω άντε στη μανούλα σου και συνέρχεται :lol:

Καλά και εμείς μην νομίζεις θα ρίξουμε τρελό καυγά όταν έρθει η ώρα αλλά εγω μουλαρώνω μέχρι αηδίας οπότε φτάνει εκείνος στο αδιέξοδο!

Ε μα πια εμείς τι είμαστε;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ντέπυ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ.

 

Ενα φιλικό μου ζευγάρι την κόρη τους την έβγαλαν Ευαγγελία - Ελένη και την φωνάζουν Εβελίνα :D

Τώρα όλα τα ζευγάρια αυτό κάνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ (ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.

 

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ.......

 

ΤΩΡΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΝΑΚΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συννενοηθείς με τον παπά. Κάποιοι το κάνουν άλλοι όχι. Αν θες να είσαι σίγουρη, πηγαίνετε στο ληξιαρχείο και κάντε ονοματοδοσία ΠΡΙΝ τη βάφτιση. Στην περίπτωση αυτή, όσα ονόματα και να ακουστούν στη βάφτιση, ό,τι κι αν γράψει ο παππάς, στην ταυτότητά του θα γραφτεί αυτό που είπατε στη ληξιαρχείο. Έτσι κι αλλιώς στη βάφτιση δίνεται θρησκεία και όχι όνομα. Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου πω τη διαδικασία, είναι πολύ απλή.

Link to comment
Share on other sites

bebouli αν με τον άντρα σου έχετε ισότιμη σχέση στο ζευγάρι τότε να μην υποχωρήσεις. Εσύ έχεις το δίκιο και αυτός το άδικο...τώρα αν εξαρτάσαι τόσο απο τον σύζυγο άλλο θέμα εγώ πάντως ειμαι μουλάρα και αμα με πολυ πρήξει το λέω άντε στη μανούλα σου και συνέρχεται :lol:

Καλά και εμείς μην νομίζεις θα ρίξουμε τρελό καυγά όταν έρθει η ώρα αλλά εγω μουλαρώνω μέχρι αηδίας οπότε φτάνει εκείνος στο αδιέξοδο!

Ε μα πια εμείς τι είμαστε;;;;;;;;;;

 

Ελα ντε...και εγώ αυτό λέω. Θα έπρεπε να κάνω τρία παιδιά για ν' ακούσω τ' όνομα "Αγάπη" γιατί το πρώτο και το δεύτερο θα είχαν τα ονόματα πεθερού & πεθεράς. Δεν τρελάθηκα ακόμα... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ (ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.

 

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ.......

 

ΤΩΡΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΝΑΚΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ.

 

Beboulis - στην βάφτιση της κόρης μου ακούστηκαν και τα δύο ονόματα εναλλάξ συνοδευόμενα με τα καυτά δάκρυα της πεθεράς με το που το άκουσε. "Αγάπη - Καλλιόπη" "Καλλιόπη - Αγάπη". Και τι κατάλαβε? Ναι μεν γράφτηκαν και τα δύο ονόματα στα "χαρτιά" αλλά σε όλα τα υπόλοιπα τ' όνομα "Αγάπη" αντηχεί :!: Στο σχολείο θες? στις τούρτες γενεθλίων? οι φίλες της? το σόι μου? Εε και βέβαια μετά απ' όλα αυτά την φωνάζουν και αυτοί Αγάπη γιατί στο Καλλιόπη (όπως την φώναζαν στην αρχή πεθερά, πεθερός & κουνιάδα) δεν άκουγε το παιδί.

Εκνευρίζομαι όταν κάποιοι με το έτσι θέλω μπαίνουν στα χωράφια σου για να σου επιβάλουν κάτι που εσύ δεν θες. Εκεί εννοείται ότι δεν θα στην χαρίσω και θα δεις και μια αλλιώτικη Ντέπυ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συννενοηθείς με τον παπά. Κάποιοι το κάνουν άλλοι όχι. Αν θες να είσαι σίγουρη, πηγαίνετε στο ληξιαρχείο και κάντε ονοματοδοσία ΠΡΙΝ τη βάφτιση. Στην περίπτωση αυτή, όσα ονόματα και να ακουστούν στη βάφτιση, ό,τι κι αν γράψει ο παππάς, στην ταυτότητά του θα γραφτεί αυτό που είπατε στη ληξιαρχείο. Έτσι κι αλλιώς στη βάφτιση δίνεται θρησκεία και όχι όνομα. Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου πω τη διαδικασία, είναι πολύ απλή.

 

Ναι καλό θα ήταν να μίλαγε και μ' έναν παπά. Εμάς μας είχε πει να την βγάλουμε ένα άσχετο όνομα χωρίς ν' ακουστεί ούτε η πεθερά αλλά ούτε και η μαμά μου. Συμφωνήσαμε με τον άντρα μου να της δώσουμε τ' ονομα της πρώτης Χριστιανής "Λυδία" (τέλειο εε? :) )αλλά όταν το ανακοινώσαμε στην πεθερά μου μόνο που δεν λιποθύμησε. Κατέβασε μαύρες πλερέζες και μετά και "καλά" υποχώρησε άσχετα αν μετά φώναζε το παιδί με τ' όνομά της. Α ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουν αυτές οι πεθερές... :twisted::lol::twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα πεθερικα μου ξαναχτυπησαν !!!

 

Μας απειλουν εδω και δεκα μερες οτι αν δεν βγαλουμε το ονομα της πεθερας μου δεν θα ερθουν στην βαφτιση. Καρφακι δεν μου καιγεται.

 

Επισης μας μποϊκοταρουν την βαφτιση. Δηλαδη πηραν τηλεφωνο σε ολο τους το σοι και τους ειπαν να μην ερθουν ουτε αυτοι !!!!!

 

Ευτυχως ο αντρας μου το εχει παρει στην πλακα και δεν τους δινει πλεον καμια σημασια. :P:P

 

beboulis τι εγινε με εσενα, ολα καλα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειλικρινά έχω φρικάρει με όλα αυτά.

Καλά δεν έχουν αξιοπρέπεια αυτοί οι άνθρωποι?

Εχουν καταλάβει πόσο χαμηλά πέφτουν?

Πιστεύω οτι οι άντρες μας είναι αυτοι που μπορούν

να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους

Αυτοί να βάζουν στη θέση τους τους γονείς τους

και μεις τους γονείς μας.

Διαφορετικά θα μας κάνουν "καβάλα".

Παντρευόμαστε και ανοίγουμε καινούριο σπίτι για να

έχουμε εμέις τον έλεγχο και όχι να μας λένε οι τρίτοι τι να

κάνουμε με τις ζωές μας και τα παιδιά μας.Κόψτε τους τον αέρα

γιατί θα το μετανιώνεται μια ζωή.

Εκείνοι τα δικά τους παιδιά τα μεγάλωσαν όπως ήθελαν και

τα πάντρεψαν. Ας αφήσουν τώρα τα παιδιά τους να

λειτουργήσουν κι αυτά όπως θέλουν στην ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ

οικογένεια!

Ε Λ Λ Ε Ο Σ ! ! ! !

_____________________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω τώρα διάβασα όλο το θέμα και τα πήρα άσχημα...

 

Εάν ο δικός μου πατέρας έλεγε καθυστερημένα τα μελλοντικά παιδιά μου θα του έλεγα :

 

"Τι είπες ωω εσύ οπαδέ του Αυνάν , συνουσιάζω το κοκκάλινο αιχμηρό εξόγκωμα το κρανίου σου ? Θα σου συνουσιάσω το θυληκό γεννητικό όργανο που σε εκτόξευσε έτσι και επαναπιάσεις εις το ακάθαρτο στόμα σου την συζυγο μου και τους πιθανούς διαδόχους/κορασίδες μου

 

Οπαδέ του Αυνάν , εεε Οπαδέ του Αυνάν.

 

Και επιθυμείς να ονομασθεί ο υιός μου με το όνομα σου παλαιό-τριχωτό-ανδρικό-μπαλάκι!! Καλύτερα να κόψώ το μόριον μου και να ταϊσω σκύλους παρά ετούτο που επιθυμείς. Υπαγε τώρα από εδώ Οπαδέ του Αυνάν"

 

(Ή κάπως έτσι , εξαρτάται από το εάν θα είναι Μπροστά Η Μαρία Στυλιανάκη

ή όχι :lol::lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα ολη την ιστορια , καλα και εγω Τουρκος εγινα με τον ηλιθιο γερο και τη μανταμα του που τον ανεχεται σαν κοτα τοσα χρονια . Απορω καλο μου κοριτσακι πως τα ανεχτηκες ολα αυτα και δεν σηκωσες το χερι σου να τους πλακωσεις στις μπουνιες , οχι απλα ονομα δεν θα εδεινα αλλα αμα και ο αντρας μου δεν ητανε 100% συμφωνος σε αυτο δεν θα μπορουσα να ειμαι ιδια μαζι του . Καταλαβαινω οτι εχει διχαστει και αυτος αλλα στο ονομα δεν θα πρεπε να πει κουβεντα , οχι 2 ονοματα αλλα εγω προσωπικα θα εδεινα 2 εντελως αλλα ονοματα . Ετσι για να τους ανεβει οντως η πιεση , ελεος δηλαδη γμτ , Ελληνες καταντιμενοι ηλιθιοι μπαμπογεροι γονεις . Θα πρεπε να τους απαγορευουνε να κυκλοφορουνε , δεν υπαρχει κανα ιδρυμα για ηλιθιους γερους ?

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki,καλύτερα ρε :wink: ,λιγότερα λεφτά για μπουμπουνιέρες και ιστορίες :lol: κι αν πάλι θέλετε ντε και καλά κόσμο,φωνάζεις εμάς :cool:

 

 

...έτσι,για να ελαφρύνουμε το κλίμα.....μα τί άνθρωποι... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...