Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το όνομα!!!


beboulis

Recommended Posts

Νανο με συγκινησες!!!!!! Οτι και να πω ειναι λιγο!!!!!! :shock: Εισαι καταπληκτικη κοπελα μου!!!!!

 

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα πραγματικα με θυμωνει ο αντρας σου........η περιπτωση σου ειναι αυτη που με εχει τσαντισει περισσοτερο απο οσες εχω διαβασει εδω μεσα.......η πεθερα σου κατα γενικη ομοφωνια πιστευω οτι εχει κερδισει τον τιτλο της ΑΡΧΙΓΑΙΔΟΥΡΑΣ ΠΕΘΕΡΑΣ!!!!

 

 

Και δυστυχως οσο κι αν ξεφτυλιστηκε θα το ξεπερασει αφου τελικα εκανε το δικο της... :evil: ...κανα υποκοριστικο δεν βγαινει απο ονομα της???? Εγω ετσι θα την ελεγα για να σκασει (σκανε και παρασκανε αμα χρησιμοποιεις υποκοριστικο) :twisted:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 344
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 50 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 30 δημοσιεύσεις

  • LouLou

    LouLou 29 δημοσιεύσεις

  • beboulis

    beboulis 28 δημοσιεύσεις

nano θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες έχω βουρκώσει μπράβο σου..

το όνομα δεν έχει τόση σημασία όσο τα λόγια της καρδιάς και η αγάπη

που κρύβεις στην ψυχή σου...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

το γλύτωσε yogini μου, το γλύτωσε ... (κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε για την yoga!!!)

και μάλιστα μου είπαν ότι με χειροκρότησε κιόλας ...

:shock::shock::shock:

αλλά ποσώς με ενδιαφέρει

τέτοιοι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι

δε μπορεί να εξαρτάς την ευτυχία σου και την αξιοπρέπεια σου από ένα όνομα

 

εγώ αυτό που θα ήθελα ειναι το παιδί μου να τρέφει τέτοια συναισθήματα για μένα και φυσικά όχι για να τα πει δημόσια

... κι ας μην ακούσω το όνομα μου ποτέ :oops:

age.png
Link to comment
Share on other sites

nano το ότι χειροκρότησε δεν σημαίνει τίποτα απολύτως καρδούλα μου

για τα μάτια του κόσμου είναι αυτά μέσα της είμαι σίγουρη ότι ήταν ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί....

Το όνομα της μαμάς σου είναι Όλγα?σε ρωτάω γιατί το είδα γραμμένο στις ημερομηνίες βαφτίσεως όχι για να σε στεναχωρήσω.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΜ

ναι το όνομα της μαμάς μου είναι Όλγα και το είχα γράψει σε μία φάση που είχαν πει στον άντρα μου να το πούμε

γιατί βλέπετε οι μόνοι που το φώναξαν Όλγα ήταν αυτοί οι ίδιοι

 

έτσι έκαναν όλο τον καιρό

μπροστά μας όλα καλά και "...ναι ναι να το βγάλετε Όλγα" και από πίσω γινόταν χαμός:

απειλές ότι δεν θα έρθουν στην εκκλησία, άσχημες κουβέντες για μένα και την μάνα μου

μέχρι και σκύλα την είπε, όχι όχι αυτή μία καλόγρια στο μοναστήρι που πήγε και το συζήτησε!!! μη χειρότερα... :shock::shock::shock:

συγνώμη βρε παιδιά λέγονται τέτοιες κουβέντες;;;

αυτό το τελευταίο το έμαθα τώρα μετά την βάφτιση και φυσικά δε θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους ούτε και οι δικοί μου

και η μάνα μου τι στο καλό έφταιξε δεν κατάλαβα

 

...και ψέματα πολλά ψέματα

το συζήτησε λεει και με σύμβουλο γάμου και της είπε ότι κινδυνεύει ο γάμος μου αν δε το βγάλω στην πεθερά μου :lol::lol::lol:

και όλα αυτά φυσικά ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου

τα είπαν στη θεία μου, στην νονά μας και στην γιαγιά μου (93χρονών 4 χρόνια κατάκυτη στο κρεβάτι) :shock:

για 'υτό λεω ότι οι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nano συγνώμη γι΄αυτό που θα πω αλλά δεν έχω καμία εκτίμηση στους μεσάζοντες εννοώ την καλόγρια ή ακόμη και τους παπάδες οπότε δεν με

ξαφνιάζει το λεξιλόγιο τους έχω ακούσει χειρότερα πράγματα από τους εκπροσώπους του Θεού :(

 

Όσο για την πεθερά σου προσπάθησε να απομακρυνθείς όσο το δυνατόν γίνεται άνθρωπος που λέει ότι θα χωρίσετε αν δεν πάρει το όνομα της το

μωρό είναι για ζουρλομανδύα..........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

nano, μια απο τα ιδια και εγω δεν έχω λόγια..... ειναι τοσο ομορφα αυτα τα λογια και ο τροπος και τοπος που τα ειπες θα εκανες πολυ ευτυχισμενη και γεματη περιφανια τη μαμα σου!οσο για την πεθερα μεσα της θα αφριζε αλλα τη να κανει μποστα στο κοσμο μακαρι να βρεις ενα υποκοριστικο ετσι για να μην περασει τελικα το δικο της

Έιχαμε ο ένας τον άλλο καί μετά ήρθες εσύ και έχουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί μου ζητάτε συγνώμη ...

εκφραστήτε ελεύθερα!!!

εγώ πάλι τους λυπάμαι

στο τέλος της ζωής τους και να μουτζώνουν ότι έχουν κάνει, να διώχνουν τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους με την συμπεριφορά τους και να ξεφτιλίζονται έτσι;;; :shock:

 

όσο για το όνομα θα την φωνάζουμε Κάτια

από Αικατερίνη

πως σας φαίνεται;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλειο σου έχω ευχηθεί ήδη στο τόπικ που προανέφερες κα

και δεν θυμίζει σε τίποτα Αικατερίνη :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και οπως προαναφερθικε δεν θυμιζει καθολου το Αικατερινη και να μην τους λυπασαι οι πραξεις ειναι που κανουν τους ανθρωπους και την μοιρα τους και συγνωμη γιατι εγω δεν σου ευχηθικα ακομα θα το κανω τωρα αμεσως ομως που κοιματε η μπεμπα μου!

Έιχαμε ο ένας τον άλλο καί μετά ήρθες εσύ και έχουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

nano συγχαρητήρια για τη στάση σου και για το κουράγιο σου μετά απο ολα οσα εχεις περάσει ηταν πολυ συγκινητικά τα λόγια που ειπες στη μητέρα σου και ενα καλό μάθημα για όλους.

 

Εχω μέρες να μπω στο ίντερνετ,σκεφτόμουν να ευχαριστησω και εγω τους δικους μου που σταθήκανε δίπλα μας σε ολες τις δυσκολίες χωρίς ανταλλάγματα αλλα ειχα ενδοιασμούς,μολις διάβασα τη σημείωση σου κατάλαβα οτι ειναι καλύτερα να ευχαριστησω δημοσίως αυτούς που νοιαζονται και ειναι δίπλα μου απο το να "πλακωθω" με τα πεθερικά μου για ολα τα προβλήματα που δημιουργούν.

Link to comment
Share on other sites

απειλές ότι δεν θα έρθουν στην εκκλησία, άσχημες κουβέντες για μένα και την μάνα μου

μέχρι και σκύλα την είπε, όχι όχι αυτή μία καλόγρια στο μοναστήρι που πήγε και το συζήτησε!!! μη χειρότερα... :shock::shock::shock:

συγνώμη βρε παιδιά λέγονται τέτοιες κουβέντες;;;

αυτό το τελευταίο το έμαθα τώρα μετά την βάφτιση και φυσικά δε θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους ούτε και οι δικοί μου

και η μάνα μου τι στο καλό έφταιξε δεν κατάλαβα

 

...και ψέματα πολλά ψέματα

το συζήτησε λεει και με σύμβουλο γάμου και της είπε ότι κινδυνεύει ο γάμος μου αν δε το βγάλω στην πεθερά μου :lol::lol::lol:

και όλα αυτά φυσικά ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου

τα είπαν στη θεία μου, στην νονά μας και στην γιαγιά μου (93χρονών 4 χρόνια κατάκυτη στο κρεβάτι) :shock:

για 'υτό λεω ότι οι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι

 

Δεν εχω ξανακουσει τετοιες γελοιοτητες........ :roll:

 

Βλεπω οτι οσο περναει αυτη η καταπιεση τοσο θρασος αποκτουν.......

 

Μεχρι τωρα ισχυε το τροπαρι οτι δινεται το ονομα του παππου λογω επιθετου ωστε να συνεχιζεται το ονομα του πατριαρχη στην αιωνιοτητα.......

 

Ποτε προεκυψαν οι αντιστοιχες εμμονες στις πεθερες? Απο που κι ως που ειναι δικαιωμα τους το ονομα της εγγονης?

 

ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕς......δευτερο παιδι θα κανετε? επιτρεπεται λογω της υγειας σου? τι εχετε πει για το αγορι?

 

Εγω παντως δε θα του χαριζομουν..........συνηθως οταν χωνονται οι πεθερες στο πρωτο κοριτσι οι ξυπνιες μαμαδες δηλωνουν οτι το επομενο παιδι ειτε αγορι ειτε κοριτσι θα παρει ονομα απο το δικο τους σοι......ετσι τρομαζει π πεθερος και κοβει το βηχα την κατσικα του.......

 

Ειναι αδικο αυτο που γινεται γιατι ετσι και τα 2 παιδια (που κανει συνηθως ενα ζευγαρι) παιρνουν απο την πλευρα του αντρα :roll:

 

Παντως δε ντρεπονται καθολου......προτιμουν να ξευτιλιστουν αρκει να γινει το δικο τους........

Κοφτην απο τη ζωη σας.......μια χαρα ειναι το Κατια.......εγω θα της το λεγα και στα μουτρα οτι δεν θελω να μου θυμιζει το παιδι την πεθερα μου.... :twisted:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

για δεύτερο παιδί ε;;;

άλλο θέμα και τούτο

οι γιατροί μου είναι σχεδόν αρνητικοί όπως βέβαια ήταν και για το πρώτο

πόσο μάλλον που τώρα θα μου έχει φύγει και καλά το μεράκι αφού έχω ήδη την Κάτια

εγώ όμως θα ήθελα και ένα δεύτερο παιδί και τους το έχω πει ήδη

μου είπαν πως θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον ένα χρόνο από το πρώτο, να είμαι το ίδιο καλά, να προσέχω, να μην κουράζομαι κλπ. κλπ.

σίγουρα αν κάνω δεν θα είμαι η πρώτη μεταμοσχευμένη που θα έχει κάνει 2 παιδιά υπάρχουν κι άλλες

 

για το όνομα έχω πει ήδη στον άντρα μου ότι 2ο παιδί δε τους δίνω μετά την απαράδεκτη συμπεριφορά τους και το δέχτηκε αν και από την αρχή (πριν καν αρραβωνιαστούμε) μου είχε ζητήσει το όνομα του αγοριού αν θα κάναμε ποτέ για τον πατέρα του

... είδωμεν ας έρθει πρώτα με το καλό και ας είναι γερό κι αυτό και εγώ

 

όσο για την εμμονή της πεθερά μου; πολλοί οι λόγοι που έχουν ακουστεί

μην ψάχνετε για λογική

1) η μικρή μας είναι το πρώτο παιδί με το ένδοξο επώνυμο τους και δε θα μπορούσε, για την τιμή της οικογένειας, :lol::lol::lol: να πάρει και όνομα από αυτούς (έχουν αλλά δύο εγγόνια από την αδελφή του φυσικά με άλλο επίθετο)

2) το ότι τους κορόιδευε το χωριό που ο γιος τους δεν τους αγαπάει και για 'υτό δεν τους βάζει το όνομα

3) συμπληρωματικά του 2 : η νύφη τον έχει βάλει στο βρακί της και τον έχει κάνει να αλλάξει τις ηθικές αξίες του και να χάσει τον σεβασμό προς τους γονείς του

4) είμαι η αχάριστη νύφη που δεν δίνει το όνομα της πεθεράς γιατί αυτοί με δέχτηκαν παρόλο το πρόβλημα υγείας μου και δεν κάναν φασαρίες στο γιο τους

το ίδιο πιστεύουν και για την μαμά μου (εξου και ο χαρακτηρισμός)

αφού δεχτήκαν το "προβληματικό" παιδί της θα έπρεπε να τους κάνει τεμενάδες και όχι να ζητάει το όνομα για τον εαυτό της

όλα αυτά βέβαια με το κατάλληλο κούρντισμα από το χωριό

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβασα τα προβληματα που εχετε με τα πεθερικα για το ονομα και ειπα να σας πω και την δικη μου ιστορια!ξεκινω απο την αρχη χασαμε δυο μωρακια απο παλινδρομες εγκυμοσυνες τελικα μετα απο μεγαλες προσπαθειες και εξωσωματικη καταφεραμε να κανουμε το μπεμπη μας!!!!απο την αρχη τις εγκυμοσυνης ειπα στο ανδρα μου και τα πεθερικα οτι το μωρο το εχω ταμενο στην παναγια αν γινει κοριτσι να το πω μαρια(οπως και την πεθερα)αν βγει αγορι παναγιωτη!!!!τελικα εκανα αγορι...το ονομα του πεθερου εχει βγει απο τον αδερφο του ανδρα μου(εχει ενα αγορακι)τωρα που πλησιασε η ωρα για την βαπτιση αρχισαν τα οργανα....θελουν να το βγαλουμε το ονομα του πεθερου!!!!!!πανε συνεχεια και βαζουν λογια στον δικο μου και ερχεται φτιαγμενος....θελει να βγαλουμε και τα δυο ονοματα...εγω ουτε να το ακουσω μια ζωη ταλαιπωρια με δυο ονοματα σιδηροδρομους.... ποιο μεγαλο προβλημα εχω με τον ανδρα μου μου την εχει δωσει ενω ξερει τι τραβηξαμε για να κανουμε αυτο το μωρο....οχι οτι τα πεθερικα πανε πισω μου την δινει γιατι ξεκαθαρισα την θεση μου απο την αρχη...

.png
Link to comment
Share on other sites

διαβασα τα προβληματα που εχετε με τα πεθερικα για το ονομα και ειπα να σας πω και την δικη μου ιστορια!ξεκινω απο την αρχη χασαμε δυο μωρακια απο παλινδρομες εγκυμοσυνες τελικα μετα απο μεγαλες προσπαθειες και εξωσωματικη καταφεραμε να κανουμε το μπεμπη μας!!!!απο την αρχη τις εγκυμοσυνης ειπα στο ανδρα μου και τα πεθερικα οτι το μωρο το εχω ταμενο στην παναγια αν γινει κοριτσι να το πω μαρια(οπως και την πεθερα)αν βγει αγορι παναγιωτη!!!!τελικα εκανα αγορι...το ονομα του πεθερου εχει βγει απο τον αδερφο του ανδρα μου(εχει ενα αγορακι)τωρα που πλησιασε η ωρα για την βαπτιση αρχισαν τα οργανα....θελουν να το βγαλουμε το ονομα του πεθερου!!!!!!πανε συνεχεια και βαζουν λογια στον δικο μου και ερχεται φτιαγμενος....θελει να βγαλουμε και τα δυο ονοματα...εγω ουτε να το ακουσω μια ζωη ταλαιπωρια με δυο ονοματα σιδηροδρομους.... ποιο μεγαλο προβλημα εχω με τον ανδρα μου μου την εχει δωσει ενω ξερει τι τραβηξαμε για να κανουμε αυτο το μωρο....οχι οτι τα πεθερικα πανε πισω μου την δινει γιατι ξεκαθαρισα την θεση μου απο την αρχη...

 

μη το δεχτεις...... σορρυ, αλλα και γω εχω ταξει τη πιτσιρικα μου να τη πω Μαρια, και δεν το παιρνω πισω, που να χτυπιουνται κατω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε τιποτα να μην δεχτεις!!

Αφου το εταξες με την ψυχουλα σου, ετσι πρεπει να γινει.

Οσο για τα πεθερικα τους, ντροπη τους που αλλαξαν γνωμη, αλλα και ο συζυγος απαραδεκτος...μιλησε του και "χτυπα" τον στο συναισθημα.

Θυμισε του τι τραβηξατε! δεν πρεπει να ξεχνα ο ανθρωπος τι εχει περασει στο παρελθον και να ειναι αγνωμων.

 

Συγνωμη που ειμαι λιγο σκληρη, :oops: αλλα και εγω αν κανω παιδακι μετα απο 3 παλινδρομες και εξωσωματικες, εχω κανει ταμα για το ονομα...και δεν με ενδιαφερει τι θα πουν....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινει τιποτα!!!!μου το εχει ριξει στην τρελα...οτι δεν επρεπε να το ταξω!!κι οτι δεν τον ρωτησα...λες και ρωτας για να κανεις την προσευχη σου...οσο για τα πεθερικα επιασα την πεθερα και τιης ειπα στα ισια να μην μας βαλουν να σκοτωθουμε κι οτι αν θελει να τον βγαλω μαριο που ειναι το αρσενικο του δικου της ονοματος...αλλα δεν της αρεσει ευτηχως!!!!ουτε και μενα αρεσει το εχω για edit admin language...τελικα γυρισε και μου ειπε βγαλτο οτι θες...απο μεσα της ομως.....εχει να βαλει φιτιλιες.....καλο μας κουραγιο κοριτσια...

.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα γνώμη και θα αφήσω αναπάντητο το απαράδεκτο σχόλιο που διάβασα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο καθένας έχει τις απόψεις του και είναι σεβαστές αλλά δεν θα

κρίνω την σεξουαλικότητα κανενός σύμφωνα με το όνομα του και ειδικά ένα παιδί δλδ αν κάποιον τον λένε Βρασίδα πχ

(συγνώμη από τους Βρασίδες)είμαστε σίγουροι ότι είναι άνδρας :roll::roll::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Χμ η αλήθεια ειναι ότι κάποια ονόματα τα έχουμε συνδυασει ο καθένας με κάποιες προσωπικες εμπειρίες ή απο ανθρώπους που ξέρουμε.

Δηλαδή δεν θα παρεξηγηθώ αν εμένα με λένε Μάριο και κάποιος πιστεύει ότι ειναι λίγο "gay-friendly" το όνομα.

Και εμένα το Ερμής ας πούμε δεν μου κάνει σε πολύ αντρίλα αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτό...ειναι πως το ακούω στα αυτιά μου και το έχω συνδέσει.

Εχω μια γνωστή που τη λένε Ζαμπέτα και στην αρχή που φαινόταν πολύ αντρικό και παράξενο το όνομα της...τώρα μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες yogini!!! καποια ονοματα ειναι στο μυαλο μας καπως...

και σαφως δεν ηθελα να θιξω την ιδιαιτεροτητα καποιου....

ο καθενας ειναι ελυθερος να κανει τις επιλογες του...εγω γιατι να τραβαω τοσο για το ονομα του παιδιου μου;;;;το παραπονο μου ειπα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...