Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kακόβουλoι χρήστες στο φόρουμ


Recommended Posts

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Ευχαριστώ το άτομο που είχε την συνείδηση να ειδοποιήσει και μπράβο του.

Από το λίγο που διάβασα ένιωσα τουλάχιστον αναγούλα. Ντροπή σας να μην σέβεστε ένα γονεικό περιβάλλον, είναι πασιφανές πως δεν είστε γονείς και ούτε άξιοι να γίνεται. :evil:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως θα προστατευτούμε από τους κακόβουλους? Μην απαντώντας σε νέους χρήστες? και είναι λογικός ενας τέτοιος τροπος αντιμετώπισης?

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανένα, απλά αναρωτιέμαι...

 

Αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μαζί σας!Συνεχίστε έτσι για να μπορέσει το φόρουμ να κρατήσει μόνιμα την υπέροχη εικόνα του!!!!!!!Τα συγχαρητήρια μου, για την απόφαση σας!!Η οποία μας οφελεί ιδιαίτερα! :D:D:D

 

Ετσι, θα μπορούν οι ασσυμόρφωτοι και όλοι όσοι διακατέχονται από αγενή τρόπο, να πηγαίνουν ανενόχλητοι σε φόρουμ όπου επικρατεί το μπάχαλο και οι βωμολοχίες, οι ειρωνίες και οι ασχημες συμπεριφορές είναι το χαρακτηριστικό τους! :wink:

 

Συμφωνώ!!!!!!!

 

Κάντε ό,τι κρίνετε εσείς απαραίτητο για να μείνει το φόρουμ απλά...υπέροχο!!!

:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις με την σειρα μας προσπαθουμε για το καλυτερο!

 

θεωρω οτι κανεις και ποσο μαλιστα οι αντμιν δεν σκιαγραφησε καποιον χαρακτηρα.. μιλησαν γενικα και αοριστα για τους ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΥΣ χρηστες και σιγουρα το λιγοτερο που τους αρμοζει ειναι το μπαν! αν καποιος εχει την μυγα.. (να την φερει πισω?) μπορει ειτε να συμμορφωθει ειτε να αποχωρησει..

οπως εχει ειπωθει και παλιοτερα ή σε αλλο τοπικ, δεν θυμαμαι, κανεις δεν μπορει να ξερει τι κρυβει ο αλλος πισω απο τις λεξεις του παρα μονο αν τον γνωριζουν ατομα προσωπικα οποτε η οποια κατηγορια ειναι περιττη αν δεν μιλαει εκ του ασφαλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω οτι πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε πλέον γιατί τους δίνουμε και αξία.Εχουν καταφέρει αντί να ασχολούμαστε με τα ζητήματα των παιδιών μας να μιλάμε συνεχώς γι΄αυτούς.

Έχουμε βγει εκτός θέματος κορίτσια!

___________________

fcbbc57ffb.png

2cba72f5cc.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Μας ενημέρωσαν οτι μέλος (του οποίου ήδη απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός) έκανε συζητήσεις (των οποιων εχουμε αποσπάσματα στην διάθεσή μας) με διάφορα μέλη σε πριβέ στο chat, , με σκοπό την "πλάκα" όπως περιγραφόταν στο φόρουμ του οποίου λινκ παρατέθηκε σε δημοσίευσή μας πιο πάνω.

Το καλύτερο που έχουν να κάνουν τα μέλη είναι να μας ειδοποιούν για περιεργες και εριστικές δηλώσεις του στύλ "εχω την ip σου" κτλ. που σκοπό έχουν να πανικοβάλλουν και να αστειευτούν με τα μέλη, έτσι ώστε να απενεργοποιούμε τέτοιους λογαριασμούς.

 

Να σημειώσουμε ότι απο την διαχείριση του φόρουμ που αναφέρθηκε πιο πάνω, μας ειδοποίησαν οτι έχει γίνει σύσταση στα μέλη που εκφάνθηκαν με αυτό το τρόπο και ότι σύντομα θα αφαιρεθεί το εν λόγω τόπικ.

 

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βρέθηκαν κάποια μέλη που συμμετείχαν και στο άλλο φορουμ,που έλεγαν ότι θα εμπαιναν εδω για να "παιξουν" και απενεργοποιηθηκαν οι λογ/σμοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Οποια κατάλαβε ας μου εξηγήσει και μένα... (είπαμε: δεν είμαι ξανθιά!) :lol:

 

αγαπητη μου maryp (μηπως εχουμε ανταυγειες?? :P:P ) η δραση των κακοβουλων ξεκινησε και μαλιστα στο τσατ κανοντας εξυπνες να το πω.. ΚΟΥΤΟπονηρες να το πω.. πλακιτσες..

αν καταλαβα καλα εκαναν σε μελος του parents που εκαναν πλακιτσα περι ip και αυτο ( ο/η parentforumitisa.. αυτο το καταλαβες? :P ) αποδειχθηκε πιο εξυπνο απο αυτους και ενημερωσε τους αντμιν και εφαγε τον αποκλεισμο της ζωης του!!

 

σωστα αντμιν? δεκτη οποιαδηποτε διορθωση που δεν καταλαβα καλα..

maryp No hard feelings.. πλακιτσα κι εγω ε??? :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε ανταύγειες έλενα!

 

μάλιστα... βρήκαν τώρα να κάνουν "πλακίτσα" περί ip στο chat... τώρα... τα πιάσανε τα λεφτά τους!!! :lol::lol::lol::lol:

 

(hard fellings γιατί καλέ???)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοει ο administrator... :oops:

Η ζέστη μάλλον μου έχει κάνει το μυαλό λάσπη.

 

μάλλον δεν διάβασες απ την αρχή το θέμα

σε τσάκωσα μικρή γερακίνα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτέ δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιοι θα

διασκέδαζαν με αυτόν το τρόπο. Είναι λίγο σοκαριστικό

και έχει κοινωνικές προεκτάσεις αλλά σίγουρα δεν είναι

ώρα για αναλύσεις.

Μπορεί η εμπλοκή μου στο forum να είναι μικρή, αλλά πάντα το

θεωρούσα ένα πολύτιμο ''εργαλείο'' για το μεγάλωμα του παιδιού μου.

Και αυτο απο μόνο του με κάνει να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ερώτηση:Οι κακοβουλοι χρήστες δεν μπορούν να αποφευχθούν, κάνοντας δεκτή μια εγγραφή,μόνο όταν αυτή προέρχεται από προσωπικό ip και όχι από ίντερνετ καφέ;;

Και εφ'όσον κάποιος είναι ήδη μέλος βέβαια, να μπορεί στη συνέχεια να κάνει είσοδο και από ίντερνετ καφέ.

:roll::roll::roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορείς να ξέρεις αν η IP ανήκει σε internet cafe ή σε ιδιώτη.

Επίσης απλά το ban μιας IP σπάνια λύνει το πρόβλημα αφού οι περισσότεροι δεν έχουμε στατική IP αλλά κάθε λίγο ο παροχέας μας δίνει διαφορετική. Αντίθετα σταθερή IP έχουν συνήθως εταιρείες και αν την αποκλίσεις εξαιτίας ενός κακού χρήστη, πιθανόν να αποκλείσεις και άλλους καλούς.

 

Αλλά επίσης είναι φοβερό πως μερικοί νομίζουν ότι κρύβονται με ανωνυμία στο internet ενώ για να ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί. Υπάρχουν βέβαια και τα παιδάκια που δεν σκέφτονται (είτε γιατί βαριούνται, είτε γιατί δεν μπορούν, είτε για άλλο λόγο), όπως ένας από τους παραπάνω που πιστεύω ότι έχει βάλει φαρδιά πλατιά την ημ/νία γέννησης του αλλά και σε άλλη σελίδα στο internet το επίθετο και το όνομα του αλλά και την πόλη που βρίσκετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν η IP ανήκει σε internet cafe ή σε ιδιώτη.

 

 

Συνήθως μπορείς

Τα Internet cafe, έχουν συνήθως το όνομα τους πίσω απ την IP τους, κι αν κάποιος γνώστης, κάνει resolve στην IP μπορεί να βρει μέχρι σε ποιο Internet cafe ήσουν

Οι δε ιδιοκτήτες των Internet cafe, σε σοβαρές περιπτώσεις "επιθέσεων" είναι πολύ συνεργάσιμοι

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μαζί σας!Συνεχίστε έτσι για να μπορέσει το φόρουμ να κρατήσει μόνιμα την υπέροχη εικόνα του!!!!!!!Τα συγχαρητήρια μου, για την απόφαση σας!!Η οποία μας οφελεί ιδιαίτερα! :D:D:D

quote]

 

Συμφωνω απολυτα, και ευχαριστω και απο μερους μου!

Είναι λυπηρό να υπάρχουν τοσο κακόβουλοι χρήστες που θέλουν να δημιουργήσουν φασαρία σε ενα φορουμ ενημέρωσης, με τοσο ιδιαίτερη και ευαίσθητη θεματολογία. Μα υπάρχουν χιλιαδες δικτυακοι τοποι, για να περάσεις την ώρα σου και να σπάσεις πλάκα, δεν μπορω να καταλάβω τι ικανοποίηση αποκομίζουν με αυτην τους την ενέργεια. Και αν προκειται για ανήλικους αντε να δικαιολογήσω το παρορμητικό της συμπεριφοράς τους αλλα αν πρόκειται για ενήλικες τι να πω... τους λυπαμαι, χρειάζονται βοήθεια μάλλον!

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν η IP ανήκει σε internet cafe ή σε ιδιώτη.

 

 

Συνήθως μπορείς

Τα Internet cafe, έχουν συνήθως το όνομα τους πίσω απ την IP τους, κι αν κάποιος γνώστης, κάνει resolve στην IP μπορεί να βρει μέχρι σε ποιο Internet cafe ήσουν

Οι δε ιδιοκτήτες των Internet cafe, σε σοβαρές περιπτώσεις "επιθέσεων" είναι πολύ συνεργάσιμοι

Αν εννοείς εμπειρικά μπορείς, με κανόνες όχι δεν μπορείς. Και αν θες να το ενσωματώσεις σε πρόγραμμα πρέπει να βάλεις κανόνες. Όποιος πέρνει σταθερή IP βάζει κάποιο όνομα, ότι θέλει αρκεί να είναι διαθέσιμο. Πως ξεχωρίζεις τα internet cafe; Επίσης μια χαρά γίνονται resolve τα IP που δίνονται μέσω DSL, έστω και αν δεν σου δίνουν κάποιο 'λογικό' όνομα (π.χ. adsl57-115.ath.forthnet.gr). :) Oπότε για να γίνει αυτό που λες θα έπρεπε να υπάρχει μια (τεράστια και ενημερωμένη σωστά) λίστα με το ποια είναι τα hostnames τα οποία αντιστοιχούν σε internet cafe...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν η IP ανήκει σε internet cafe ή σε ιδιώτη.

 

 

Συνήθως μπορείς

Τα Internet cafe, έχουν συνήθως το όνομα τους πίσω απ την IP τους, κι αν κάποιος γνώστης, κάνει resolve στην IP μπορεί να βρει μέχρι σε ποιο Internet cafe ήσουν

Οι δε ιδιοκτήτες των Internet cafe, σε σοβαρές περιπτώσεις "επιθέσεων" είναι πολύ συνεργάσιμοι

Αν εννοείς εμπειρικά μπορείς, με κανόνες όχι δεν μπορείς. Και αν θες να το ενσωματώσεις σε πρόγραμμα πρέπει να βάλεις κανόνες. Όποιος πέρνει σταθερή IP βάζει κάποιο όνομα, ότι θέλει αρκεί να είναι διαθέσιμο. Πως ξεχωρίζεις τα internet cafe; Επίσης μια χαρά γίνονται resolve τα IP που δίνονται μέσω DSL, έστω και αν δεν σου δίνουν κάποιο 'λογικό' όνομα (π.χ. adsl57-115.ath.forthnet.gr). :) Oπότε για να γίνει αυτό που λες θα έπρεπε να υπάρχει μια (τεράστια και ενημερωμένη σωστά) λίστα με το ποια είναι τα hostnames τα οποία αντιστοιχούν σε internet cafe...

 

επειδή συνήθως βάζουν το όνομα τους :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

επειδή συνήθως βάζουν το όνομα τους :lol:

Συμφωνώ βάζουν περίπου το όνομα τους (π.χ. bnb.gr) και έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει ποιο είναι, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να φτιαχτεί κώδικας (χωρίς τήρηση αντίστοιχων ενημερωμένων πινάκων με hostnames των internet cafe κλπ) που να επιτρέπει ή να μην επιτρέπει εγγραφές.. :)

Είμαστε μάλλον off topic πλέον νομίζω... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοίνωση:

 

Παρουσιάστηκε συμπεριφορά ενός μέλους,

το οποίο απενεργοποιήθηκε,

το οποίο παρίστανε τον παιδίατρο,

 

και βάση του υποτιθέμενου επαγγέλματος παρότρυνε αρκετά μέλη σε συζητήσεις με θέμα τα γεννητικά όργανα του παιδιού τους, (αγοριών) στο chat room.

Επέμενε αρκετά σε πριβέ συζητήσεις όπου επαναλάμβανε τα ίδια ερωτήματα σε πολλαπλά μέλη.

 

Κάποια μέλη μας ειδοποίησαν, μας έδωσαν αντίγραφα των συζητήσεων και με αφορμή αυτό το γεγονός αναζητήσαμε όλες τις συζητήσεις του συγκεκριμένου μέλους στο chat room, ανακαλύπτωντας ότι πρόκειται περι οργανωμένης προσπάθειας, την οποία πραγματοποίησε σε πολλά μέλη (τουλάχιστον δέκα), χωρίς αυτά να γνωρίζουν ότι αυτό ήταν οργανωμένο - σαφώς αυτή η πρόθεση είχε ειδεχθή χαρακτήρα.

 

Οι συζητήσεις καθώς και οι διευθύνσεις του εν λόγω μέλους, καθώς και οποιαδήποτε άλλα στοιχεία συλλέξουμε, θα παραδοθούν στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

 

Δεν γνωρίζουμε εάν το μέλος έχει επικοινωνήσει και μέσω πμ με άλλα μέλη,

παρακαλούμε τα μέλη να μας ειδοποιήσουν άμεσα σε περίπτωση που έχει συμβεί και αυτό.

 

Το κείμενο που βρίσκεται αναρτημένο αριστερά στο chat room πρέπει να υπενθυμίζεται σε όλα τα νέα μέλη, έτσι ώστε να είναι εξαιρετικά επιφυλακτικά, με άτομα τα οποία τους παροτρύνουν σε συζητησεις "περίεργες" ή προφασίζονται κάποιο επάγγελμα για να αποσπάσουν περισσότερες πληροφορίες.

 

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό επίσης να μην διστάζουν τα μέλη να μας αναφέρουν κατευθείαν κάποια υποψία τους,

ακόμα και αν είναι μικρή,

έτσι ώστε να προστατευτούν άμεσα και τα υπόλοιπα μέλη που πιθανόν να μην έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα την ενδεχόμενη σοβαρότητα κάποιας κατάστασης.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γονείς οι οποίοι είναι ανυποψίαστοι και δεν έχουν ξανααντιμετωπίσει κάτι τέτοιο και εξαιτίας αυτού, δείχνουν πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη ακόμα και σε άτομα που δεν γνωρίζουν.

 

θα επαναλάβουμε και εδώ: MHN δίνεται προσωπικά στοιχεία, όπως επίθετο, τοποθεσία διαμονής σας συγκεκριμένη σε άτομα τα οποία δεν γνωρίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...