Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

Δεν μου ζήτησαν αλλά ο άντρας μου το 1000 το έσκασε!:evil:

 

 

ενω θα μπορουσε να το δωσει στο χαμογελο του παιδιου η οπουδηποτε αλλου...Εγω θα τον ειχα σκοτωσει...του το εχω ξεκαθαρισει απο τωρα γιατι αν με πιασουν τα νευρα μου στο νοσοκομειο θα μας ακουσουν ολοι :D

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι στο:

Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν).

Οπότε τι να κάνω; Έδωσα. Ευτυχώς πρόκειται για επαρχιακό νοσοκομείο και είναι ευχαριστημένοι και με τα λίγα (300?). Οπότε μια καταπληκτική νοσηλεία κατέληξε να μου κοστίσει πολύ "φτηνά".

Συμφωνώ στ' ότι θα πρέπει ν' αλλάξει η νοοτροπία και να σταματήσουμε να συμπεριφερόμαστε στους γιατρούς σαν δουλικά κι αυτοί να συμπεριφέρονται σαν θεοί. Δεν πρέπει να παίρνουν ΤΙΠΟΤΑ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αυτή η νοοτροπία δεν αδικεί μόνο όλους εμάς που πληρώνουμε τα ασφαλιστικά μας ταμεία αλλά και τους γιατρούς του δημοσίου που κάνουν τη δουλειά τους χωρίς φακελάκια.

Ο γιατρός που δεν χρηματίζεται θα κατέβει σε απεργία για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του (αυξήσεις,συνθήκες εργασίας,εφημερίες κλπ).Ο γιατρός που παίρνει φακελάκι όμως δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν τον ενδιαφέρει.Ούτε καν κοιτάει τον τραπεζικό του λογαριασμό για να δει αν μπήκε ο μισθός του.Χρησιμοποιεί το δημόσιο νοσοκομείο (υλικά,προσωπικό κλπ) που πληρώνουμε όλοι εμείς, για να κάνει τη δουλειά του και να βγάζει τα μαύρα του.

Θέλει πολύ σκέψη το θέμα από όλους μας.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η νοοτροπία δεν αδικεί μόνο όλους εμάς που πληρώνουμε τα ασφαλιστικά μας ταμεία αλλά και τους γιατρούς του δημοσίου που κάνουν τη δουλειά τους χωρίς φακελάκια.

Ο γιατρός που δεν χρηματίζεται θα κατέβει σε απεργία για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του (αυξήσεις,συνθήκες εργασίας,εφημερίες κλπ).Ο γιατρός που παίρνει φακελάκι όμως δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν τον ενδιαφέρει.Ούτε καν κοιτάει τον τραπεζικό του λογαριασμό για να δει αν μπήκε ο μισθός του.Χρησιμοποιεί το δημόσιο νοσοκομείο (υλικά,προσωπικό κλπ) που πληρώνουμε όλοι εμείς, για να κάνει τη δουλειά του και να βγάζει τα μαύρα του.

Θέλει πολύ σκέψη το θέμα από όλους μας.

 

ακριβώς έτσι anima! ο γιατρός του δημοσίου εκμεταλλεύεται τις υποδομές του δημοσίου (όποιες κι αν είναι αυτές) για να κάνει στην ουσία ιδιωτική πελατεία. και φτάνει στο σημείο να ζητά ταρίφα ίδια με των ιδιωτικών, που στην τελική είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και άμα μας φαίνονται ακριβοί πάμε αλλού. αυτή είναι η δουλειά τους, την επέλεξαν συνειδητά, στο κάτω-κάτω γιατί δεν ανοίγουν ιδιωτικό ιατρείο, αν δεν τους πληρώνει αρκετά το δημόσιο; ειλικρινά, θα μπορούσα να σκάσω και 10000 σε ιδιωτικό γιατρό, αλλά φακελάκι σε δημόσιο ούτε 1! και πρέπει να το σκεφτούμε όλοι μας, γιατί έτσι συντηρούμε μια κατάσταση που κάποιοι δεν γυρνάνε ούτε να σε κοιτάξουν, αν δεν τους κουνήσεις το 50ρικο κάτω από τη μύτη... :evil:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διάβασα τα περισσότερα ποστ και θέματα σχετικά με δημόσια μαιευτήρια και νοσοκομειακούς γιατρούς. Αυτό που με εξοργίζει είναι το ότι ΟΛΟΙ δίνουν φακελάκια στους γυναικολόγους των ΔΗΜΟΣΙΩΝ Μαιευτηρίων για ιατρικές πράξεις. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΩΝ ΝΑ ΖΗΤΟΥΝ ΑΜΟΙΒΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ εφόσον κάνουν την ιατρική πράξη στο δημόσιο. Εγώ είμαι 32 ετών στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης. Δεν έχω οικονομική άνεση. Τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή; Λες και δεν ξέρουμε ότι τις καισαρικές και τα χειρουργεία δεν τα κάνουν οι γιατροί που παίρνουν τα φακελάκια αλλά οι ειδικευόμενοι!!! Εθελοτυφλούμε για να βγάζουν κάποιοι κύριοι μαύρα χρήματα στην πλάτη μας. Τους μάθαμε να μην μας προσέχουν αν δεν χρηματιστούν. Και ο όρκος του Ιπποκράτη πάει περίπατο. Φτάνει αυτό το αίσχος. Τι σημασία έχει όσο καλός γιατρός και αν είναι...Άνθρωπος που δεν θα με δει σαν χρήμα είναι; Όχι πως και οι ιδιώτες γυναικολόγοι είναι καλύτεροι. Πόσες από εσάς έχετε πάρει απόδειξη για τα χρήματα που δώσατε και όχι για ένα συμβολικό ποσόν ακούγοντας τα απίθανα παραμύθια των γιατρών; Εγώ λοιπόν θα πάω να γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο και θα απαιτήσω από τον οποιονδήποτε γιατρό μου τύχει εκείνη την στιγμή να με προσέξει όπως είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει.

Αυτά είχα να πω. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην καταλήξω στην εντατική από οποιαδήποτε επιπλοκή. Γιατί οι εντατικές των δημοσίων νοσοκομείων στην Ελλάδα έχουν πρόβλημα με την Κλεμπσιέλλα. Άλλη μια Ελληνική πρωτιά. Ο Θεός να βάλει το χέρι του λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως έτσι τους καλο-μάθαμε, αλλά θα σου πω και το άλλο. Όταν εγώ έχω κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, με αυτόν αισθάνομαι άνετα και θέλω ντε και καλά να με ξεγεννήσει αυτός και κανένας άλλος (άσχετα αν υπάρχουν και άλλοι ικανοί ή και ιακνότεροι ακόμα). Αυτός λοιπόν ο γιατρός αν με πιάσουν οι πόνοι και δεν έχει εφημερία και κουβαληθεί στο νοσοκομείο μόνο για μένα ή έρθει ακόμα και από τις διακοπές του για μένα αποκλειστικά (έχει συμβεί αυτό που σου λέω με τον γιατρό μου αλλά σε άλλη εγκυμονούσα), τότε το θεωρώ λογικό να του δώσω την αμοιβή που μου ζητάει και κανονίζουμε εκ των προτέρψν. Άλλωστε πάντα έχω τη δυνατότητα να πάω κάπου άλλου αν δεν με ικανοποιεί ένας γιατρός ή ακόμα και να γεννήσω χωρίς συγκεκριμένο γιατρό. Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι τέτοιο και θα ζητούσα ακόμα και δανεικά για να είμαι σίγουρη ότι θα έχω τον γιατρό μου. Μπορεί σε κάποιον να ακούγεται εξωφρενικό αυτό που λέω, αλλά είμαι άνθρωπος που θέλω να έχω κάποιον έλεγχο των πραγμάτων και ένα από αυτά είναι να ξέρω από πριν ποιος γιατρός θα με ξεγεννήσει. Οπότε στην θεωρία μπορεί να έχεις όλα τα δίκια του κόσμου, αλλά στην πράξη δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω το παραδειγμά σου και πραγματικά σου βγάζω το καπέλο για την δύναμη σου!

Σου εύχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη, έναν πανεύκολο τοκετό και το κυριότερο ένα υγιέστατο μωράκι!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Argiro32 κοριτσι μου στην κατασταση που εισαι δε θα πρεπει να εξοργιζεσαι για τετοια.

ναι ζουμε σε εναν κοσμο που ολα πληρωνονται και ολα αγοραζονται αλλα δεν ειναι παντα ετσι.

μου εχουν τυχει πολλα με γιατρους στη ζωη μου και ανακαλυψα οτι δε χρηματιζονται ολοι οι γιατροι τελικα

ακομα και αν καποιοι τα παιρνουν τη μια στιγμη αυτο δε σημαινει οτι σε μια περιπτωση που καποιος δεν τους δωσει δε θα ειναι ενταξει με τα καθηκοντα τους.

για να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα στην πρωτη μου γεννα επειδη ηταν εκτακτο βρηκα μονο ειδικευομενους, ο γιατρος μου ελειπε εκτος, Σαββατο βλεπεις. ηταν η πιο τελεια γεννα που θα μπορουσε να γινει μεσα σε μια ωρα ολα ειχαν ολοκληρωθει χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.

στη δευτερη γεννα νοσηλευομουν απ το πρωι ειχα το γιατρο μου σε αναμονη και ειχα ηδη μια γεννα στο ενεργητικο μου αλλα δυσκολευτικα περισσοτερο και μου εμειναν και προβληματα και αυτο γιατι δε με πιστευαν οτι γεννουσα δεν καλουσαν το γιατρο δε βρισκαν τη διαστολη ολα στραβα και κρατιομουν με το ζορι να μη γεννησω. φαντασου στρεςς

πιστευω οτι η γυναικα ειναι ετοιμη για καθε γεννα αρκει να ειναι χαλαρη δε χρειαζεται αγχος και φοβος σκεψου τα καημενα τα ζωακια μοναχουλια κ ομως τα καταφερνουν ολα ειναι απλα διωξε το στρεςς και γλεντα την αναμονη

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι τους καλο-μάθαμε' date=' αλλά θα σου πω και το άλλο. Όταν εγώ έχω κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, με αυτόν αισθάνομαι άνετα και θέλω ντε και καλά να με ξεγεννήσει αυτός και κανένας άλλος (άσχετα αν υπάρχουν και άλλοι ικανοί ή και ιακνότεροι ακόμα). Αυτός λοιπόν ο γιατρός αν με πιάσουν οι πόνοι και δεν έχει εφημερία και κουβαληθεί στο νοσοκομείο μόνο για μένα ή έρθει ακόμα και από τις διακοπές του για μένα αποκλειστικά (έχει συμβεί αυτό που σου λέω με τον γιατρό μου αλλά σε άλλη εγκυμονούσα), τότε το θεωρώ λογικό να του δώσω την αμοιβή που μου ζητάει και κανονίζουμε εκ των προτέρψν. Άλλωστε πάντα έχω τη δυνατότητα να πάω κάπου άλλου αν δεν με ικανοποιεί ένας γιατρός ή ακόμα και να γεννήσω χωρίς συγκεκριμένο γιατρό. Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι τέτοιο και θα ζητούσα ακόμα και δανεικά για να είμαι σίγουρη ότι θα έχω τον γιατρό μου. Μπορεί σε κάποιον να ακούγεται εξωφρενικό αυτό που λέω, αλλά είμαι άνθρωπος που θέλω να έχω κάποιον έλεγχο των πραγμάτων και ένα από αυτά είναι να ξέρω από πριν ποιος γιατρός θα με ξεγεννήσει. Οπότε στην θεωρία μπορεί να έχεις όλα τα δίκια του κόσμου, αλλά στην πράξη δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω το παραδειγμά σου και πραγματικά σου βγάζω το καπέλο για την δύναμη σου!

Σου εύχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη, έναν πανεύκολο τοκετό και το κυριότερο ένα υγιέστατο μωράκι!!![/quote']

 

Και πάλι εδώ θα πω, χωρίς να απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα αγαπητή συνφορουμίτισσα, ότι σε αυτή την περίπτωση ο γιατρός του δημοσίου χρησιμοποιεί τις υποδομές του δημοσίου, που τις πληρώνουμε όλοι μας, για να κάνει πελατεία ιδιωτικού ιατρείου, χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει έξοδα ιατρείου... και ακόμη χειρότερα, δίνει προτεραιότητα σε αυτές που του πληρώνουν επισκέψεις και φακελάκια και με τις άλλες δεν φαντάζομαι να ασχολείται ιδιαίτερα... άρα, συμβάλλουμε κι εμείς στο να υποβαθμίζεται ακόμα περισσότερο η δημόσια υγεία στη χώρα μας, και τους δίνουμε και το δικαίωμα να μας αντιμετωπίζουν ανάλογα με το πόσα τους δίνουμε... έτσι, όταν κάποιος πραγματικά δεν έχει να δώσει, έχει τη χείριστη αντιμετώπιση... βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα, γιατί όλοι λέμε "ας τα δώσω τώρα μη συμβεί τίποτα στο παιδί ΜΟΥ ή σε μένα, εγώ θα αλλάξω τον κόσμο;" κι έτσι διαιωνίζεται η κατάσταση και δεν πρόκειται να αλλάξει και ποτέ...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ θα πω, χωρίς να απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα αγαπητή συνφορουμίτισσα, ότι σε αυτή την περίπτωση ο γιατρός του δημοσίου χρησιμοποιεί τις υποδομές του δημοσίου, που τις πληρώνουμε όλοι μας, για να κάνει πελατεία ιδιωτικού ιατρείου, χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει έξοδα ιατρείου... και ακόμη χειρότερα, δίνει προτεραιότητα σε αυτές που του πληρώνουν επισκέψεις και φακελάκια και με τις άλλες δεν φαντάζομαι να ασχολείται ιδιαίτερα... άρα, συμβάλλουμε κι εμείς στο να υποβαθμίζεται ακόμα περισσότερο η δημόσια υγεία στη χώρα μας, και τους δίνουμε και το δικαίωμα να μας αντιμετωπίζουν ανάλογα με το πόσα τους δίνουμε... έτσι, όταν κάποιος πραγματικά δεν έχει να δώσει, έχει τη χείριστη αντιμετώπιση... βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα, γιατί όλοι λέμε "ας τα δώσω τώρα μη συμβεί τίποτα στο παιδί ΜΟΥ ή σε μένα, εγώ θα αλλάξω τον κόσμο;" κι έτσι διαιωνίζεται η κατάσταση και δεν πρόκειται να αλλάξει και ποτέ...

 

Δεν διαφωνώ με όσα λες, θα σου δώσω όμως και μία άλλη οπτική του θέματος. Θεωρώ ότι όσο με χρησιμοποεί ο γιατρός μου, τόσο τον χρησιμοποιώ κι εγώ. Δλδ περιμένει μία αμοιβή, αλλά κι εγώ περιμένω όταν θα τον πάρω στις 12 το βράδυ στο κινητό ή στο σπίτι του να μου το σηκώσει και να με εξυπηρετήσει ευγενικά και όχι να τρέξω στο δημόσιο νοσοκομείο για να ησυχάσω από αυτό με με ανησυχεί. Επίσης είχα φίλη που έκανε πρακτική στο Αλεξάνδρα ως νοσηλεύτρια και μου χει πει τα χειρότερα για τα σχόλια των γιατρών ασχέτως αν η γυναίκα είχε δικό της γιατρό ή όχι :oops: Δεν θέλω λοιπόν να τύχω στον κάθε @@##%$@ αλλά να γεννήσω με έναν γιατρό, τον οποίο θα εκτιμάω και ως άνθρωπο και ο οποίος δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να μπει μέσα εφόσον δεν το επιθυμώ. Κοινώς θέλω παροχές ιδιωτικού στο δημόσιο και ξέρω ότι αυτό πρέπει να το πληρώσω.

Άλλωστε πάντα έχουμε την επιλογή να γεννήσουμε με τον γιατρό της εφημερίας. Πιστεύω ότι αν ο γιατρός είναι καλός θα σου κάνει σωστή δουλειά είτε τα πάρει είτε όχι. Αντίστοιχα και ο κακός (βλ Κακαουνάκη :().

Τώρα γιατί τα νοσοκομεία μας δεν λειτουργούν όπως τα ιδιωτικά -κοινώς όπως θα έπρεπε-, σε αυτό φταίνε οι γονείς μας και οι παππούδες μας που ψήφιαζαν "ομάδες" και επέτρεψαν στα λαμόγια να φτάσουν την χώρα μας σε αυτά τα χάλια!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν διαφωνώ με όσα λες' date=' θα σου δώσω όμως και μία άλλη οπτική του θέματος. Θεωρώ ότι όσο με χρησιμοποεί ο γιατρός μου, τόσο τον χρησιμοποιώ κι εγώ. Δλδ περιμένει μία αμοιβή, αλλά κι εγώ περιμένω όταν θα τον πάρω στις 12 το βράδυ στο κινητό ή στο σπίτι του να μου το σηκώσει και να με εξυπηρετήσει ευγενικά και όχι να τρέξω στο δημόσιο νοσοκομείο για να ησυχάσω από αυτό με με ανησυχεί. Επίσης είχα φίλη που έκανε πρακτική στο Αλεξάνδρα ως νοσηλεύτρια και μου χει πει τα χειρότερα για τα σχόλια των γιατρών ασχέτως αν η γυναίκα είχε δικό της γιατρό ή όχι :oops: Δεν θέλω λοιπόν να τύχω στον κάθε @@##%$@ αλλά να γεννήσω με έναν γιατρό, τον οποίο θα εκτιμάω και ως άνθρωπο και ο οποίος δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να μπει μέσα εφόσον δεν το επιθυμώ. Κοινώς θέλω παροχές ιδιωτικού στο δημόσιο και ξέρω ότι αυτό πρέπει να το πληρώσω.

Άλλωστε πάντα έχουμε την επιλογή να γεννήσουμε με τον γιατρό της εφημερίας. Πιστεύω ότι αν ο γιατρός είναι καλός θα σου κάνει σωστή δουλειά είτε τα πάρει είτε όχι. Αντίστοιχα και ο κακός (βλ Κακαουνάκη :().

Τώρα γιατί τα νοσοκομεία μας δεν λειτουργούν όπως τα ιδιωτικά -κοινώς όπως θα έπρεπε-, σε αυτό φταίνε οι γονείς μας και οι παππούδες μας που ψήφιαζαν "ομάδες" και επέτρεψαν στα λαμόγια να φτάσουν την χώρα μας σε αυτά τα χάλια![/quote']

 

Και η άλλη οπτική είναι οτι και οι δυο χρησιμοποιείτε το δημόσιο νοσοκομείο το οποίο πληρώνουμε όλοι (και εσυ φυσικά) για να κάνετε ο καθένας τη δουλειά του.Παροχές ιδιωτικού μόνο στο ιδιωτικό, όχι στο δημόσιο με τις πλάτες άλλων.Έχω φίλο αναισθησιολόγο που δουλεύει στο δημόσιο, έχει πάντα το κινητό ανοικτό και τρέχει στους καρκινοπαθείς ασθενείς του όποτε τον χρειαστούν χωρίς καμία έξτρα αμοιβή.Κατεβαίνει σε απεργίες για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του γιατί έχει λόγο να το κάνει.Όποιος λοιπόν θέλει φράγκα να ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο και να πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο.Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς με την συμπεριφόρα μας πρέπει να διαιωνίζουμε την νοοτροπία των παππούδων μας.

Τη χώρα μας σε αυτά τα χάλια τη φτάσαμε και εμείς.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Όποιος λοιπόν θέλει φράγκα να ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο και να πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο.Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς με την συμπεριφόρα μας πρέπει να διαιωνίζουμε την νοοτροπία των παππούδων μας.

Τη χώρα μας σε αυτά τα χάλια τη φτάσαμε και εμείς.

 

Πες τα, ρε κοπέλα μου, γιατί κι εγώ όταν διάβασα το παραπάνω μήνυμα απόρησα που η Fairy's mom δε θεωρεί τον εαυτό της υπεύθυνο για τα χάλια μας, αλλά μόνο τους γονείς και τους παππούδες της......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Προσωπικά γέννησα σε ιδιωτικό... καθώς λόγω βεβαρυμένου ιστορικού με παλλίνδρομη, αποβολή και ενδομήτριο θάνατο... δεν ήθελα να αλλάξω γιατρό τελευταία στιγμή...

Πέρα από το οικονομικό... το οποίο είναι βασικό... θεωρώ ότι το δημόσιο έχει ελλείψεις και σε υποδομές... και σε προσωπικό... και στα πάντα... και σε αυτό φταίει το κράτος με τις μειώσεις προϋπολογισμού...

 

Γιατροί καλοί και κακοί θα βρεθούν παντού... όπως και μαίες...

Αλλά για το φακελάκι θα συμφωνήσω στα εξής σημεία... κάθε φορά που πληρώνεις γιατρό χωρίς απόδειξη... είναι φακελάκι...

Το φακελάκι στα δημόσια νοσοκομεία θεωρείται πλέον καθεστώς... και δύσκολα μπορεί να αλλάξει γιατί ΟΛΟΙ το περιμένουν... ακόμα και αυτοί που αρνούνται ή λένε "δεν θέλω" στο τέλος τα παίρνουν...

Ο κάθε γονιός πράττει όπως νομίζει καλύτερα... και αυτό δεν μπορώ να το κατηγορήσω...

Τους γιατρούς και τους λοιπούς που το θεωρούν δεδομένο κατηγορώ...

 

Να πω επίσης συγχαρητήρια στην Γιαννούλα... που δεν έδωσε τίποτα καθώς όλοι μας τα έχουμε πληρώσει αυτά τα χρήματα... και στους γιατρούς που δεν τα παίρνουν... και είναι οι μόνοι που τιμούν το επάγγελμά τους!

Link to comment
Share on other sites

Και η άλλη οπτική είναι οτι και οι δυο χρησιμοποιείτε το δημόσιο νοσοκομείο το οποίο πληρώνουμε όλοι (και εσυ φυσικά) για να κάνετε ο καθένας τη δουλειά του.Παροχές ιδιωτικού μόνο στο ιδιωτικό, όχι στο δημόσιο με τις πλάτες άλλων.Έχω φίλο αναισθησιολόγο που δουλεύει στο δημόσιο, έχει πάντα το κινητό ανοικτό και τρέχει στους καρκινοπαθείς ασθενείς του όποτε τον χρειαστούν χωρίς καμία έξτρα αμοιβή.Κατεβαίνει σε απεργίες για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του γιατί έχει λόγο να το κάνει.Όποιος λοιπόν θέλει φράγκα να ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο και να πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο.Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς με την συμπεριφόρα μας πρέπει να διαιωνίζουμε την νοοτροπία των παππούδων μας.

Τη χώρα μας σε αυτά τα χάλια τη φτάσαμε και εμείς.

 

Βεβαίως και το χρησιμοποιώ, δεν είπα ποτέ το αντίθετο! Όταν λες όμως με πλάτες άλλων, τι εννοείς, γιατί δεν το κατάλαβα :confused: Δεν νομίζω ότι πήρα ποτέ την θέση κάποιου άλλου ασθενή που δεν είχε χρήματα για φακελάκι. Ή ότι με πρόσεξε περισσότερο απο την γυναίκα που ξεγέννησε πριν από μένα. Απλά σε μένα θα ερχόταν στο μαιευτήριο αν είχε ρεπό. Δεν με εξυπηρέτησε καλύτερα και γι' αυτό είμαι βεβαία.

Όσο για τον φίλο σου, θερμά συγχαρητήρια για την ευσυνειδησία και ανθρωπιά του. Έχεις την εντύπωση όμως ότι αυτό το κάνουν στο ιδιωτικό τομέα? Το κάνουν μόνο όσοι είναι σωστοί άνθρωποι και γιατροί. Ασχέτως ιδιωτικού και δημόσιου.

 

 

Πες τα, ρε κοπέλα μου, γιατί κι εγώ όταν διάβασα το παραπάνω μήνυμα απόρησα που η Fairy's mom δε θεωρεί τον εαυτό της υπεύθυνο για τα χάλια μας, αλλά μόνο τους γονείς και τους παππούδες της......

Επειδή ξαφνικά στον 7ο ανακάλυψα πρόβλημα σοβαρό και άλλαξα τελευταία στιγμή γιατρό, ήθελα να είμαι όσο πιο σίγουρη γίνεται ότι θα έχω τον γιατρό μου stand by όποτε κι αν τον χρειαστώ. Δεν το μετάνιωσα καθόλου και πάλι θα το ξανάκανα εφόσον μιλάμε για το μωρό μου. Γιατί δεν έμεινα στο ιδιωτικό? Γιατί όταν τίθεται θέμα προωρότητας το πανεπιστημιακό είναι η πιο σίγουρη λύση. Το αν συνηθίζω τέτοιες συμπεριφορές γενικότερα (να χρηματίζω γιατρούς του δημοσίου και όχι μόνο γιατρούς) είναι άλλο θέμα και απλά για τα πρακτικά να πω ότι δεν το κάνω.

Τέλος φυσικά και δέχομαι ότι και η δική μας γενιά έχει τις ευθύνες της και για να μιλήσω για μένα δεν το έπαιξα ποτέ αλάθητη, το αντίθετο παραδέχτηκα ότι χρησιμοποίησα όσο με χρησιμοποίησαν. Δεν έχω όμως και καμία σχέση με τους δικούς μου και τις παρωπίδες που φοράνε σε πολλά πράγματα.. Και πιστέυω το ίδιο ισχύει γενικότερα στη γενιά μας. Αρχίζουμε και μαθαίνουμε από τα λάθη των παλιών. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω... Τώρα ρε κορίτσια εσείς αν είστε πάντα σε όλα υπόδειγμα ηθικής, υποκλίνομαι! :-P

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη της επαρχιας...Λογω προβληματων που προεκυψαν γεννησα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο οπου φυσικα δεν μπορουσε να ερθει ο γιατρος μου!Αν δεν με αναλαμβανε ενας συγκεκριμενος καθηγητης που τον βρηκαμε μεσω γνωστων και ηρθε χωρις να ειναι υποχρεωμενος θα με ξεγεννουσε ενας ελεινος και τρισαθλιος επιμελητης που ειχε εφημερια.Επειδη τελικα ολα πηγαν καλα και ο γιατρος που με ανελαβε εκτακτως με ικανοποιησε δεδομενων των συνθηκων φυσικα και του εδωσα ενα γερο δωρακι!!!!!Κι επρεπε και μια κουτα γλυκα στους υπολοιπους ειδικευομενους γιατρους και προσωπικο για την ωραια ατμοσφαιρα ολο το βραδυ που με παρακολουθουσαν αλλα δεν καταφεραν οι δικοι μου να πανε στην πολη να παρουν κατιτις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομη δεν εχω γεννηση αλλα εχω διαλεξει σε δημοσιο νοσοκομειο να γεννησω γιατι πληρωνω για αυτα κ απαιτω να παω εκει. μπορω να-πω μεχρι τωρα ο γιατρος μου εχει φερθει αψογα δεν ξερω τι θα μου ζητησει αλλα πιστευω οτι υπαρχουν σωστοι γιατροι ακομη στο δημοσιο κ δεν θα παω να γεννησω μονη αλλιως θα ειμαι απο τους πρωτους που θα βγει κ θα τους κραξει σε ιντερνετ εφημεριδες κ τηλεοραση γιατι εχω καλες φιλιες που δεν θα τις αφησω ανεκμεταλευτες

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκατσα και τα μετρησα ....πανω απο 40 υπερηχοι .....ραντεβου σαβαββτοκυριακα που μας βολευε λογω δουλειας ....τηλεφωνα μερα νυχτα ..

ανελαβε εγκυμοσυνη με τεσσερις αποκολησεις με διαφορα 15 ημερων η μια απο την αλλη ....ανελαβε την γυναικα που ο συζηγος της την πρωτη μερα

τα εκανε γυαλια καρφια στο νοσοκομειο .....(μπηκε ενα ειδικευομενος με αερα επιμελητη μεσα στο εξεταστηριο την ωρα που εκανε η γυναικα μου κολπικο υπερηχογραφημα ...ποιος ειδε τον θεο και δεν τον φοβηθηκε )...απειρες εξετασεις στο νοσοκομειο και αυτος να πηγαινει την γυναικα μου περαδωθε με

το κρεβατι ....10 ωρες τοκετος και αυτος ηταν μαζι μας τις 6 μιας και ξεγενουσαν αλλες τεσσερις και ειχε εφημερια ....ουσιαστικα ειναι ο ανθρωπος

που μας εσωσε την εγκυμοσυνη παιρνοντας τον τσαμπουκα να πει κανω εισαγωγη στις 2 τα χαραματα σε μερα που δεν εφημερευει το νοσοκομειο ...

θεωρω οτι το χρηματικο ποσο που του εδωσα σαν δωρο χωρις να μου το εχει ζητησει ηταν λιγο .Φυσικα αν μου ειχε ζητησει χρηματα καταμουτρα μετα τηναποπερατωση των καθηκοντων θα τον εκανα τοπι στο ξυλο .

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γέννησα και τις 2 μου κόρες σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ήθελα τα επιδόματα της ασφάλειάς μου να τα χρησιμοποιήσω διαφορετικά και όχι να πληρώσω απλώς τα νοσήλεια και τον γιατρό μιας κλινικής.Την πρώτη φορά στο Ιπποκράτειο όλα καλά απλώς μετά ήμουν σε θάλαμο με 12 ακόμη γυναίκες.Αυτό δεν μου πολυάρεσε και κανείς δεν μας ενημέρωσε ότι υπήρχε η δυνατότητα να ζητήσουμε 3κλινο ή 4κλινο δωμάτιο.Τελοσπάντων 3 μερούλες ήταν και πέρασαν.Το προσωπικό άψογο.Την δεύτερη φορά πήγα στο νοσοκομείο Πολυγύρου όπου ήταν καλύτερα και απο το σπίτι μου μπορώ να πω.Καθαριότητα, η γιατρός τέλεια δεν έχω λόγια πόσο με ηρέμησε και ο τοκετός κράτησε ούτε 2 ώρες,4κλινο δωμάτιο όπου ήμουν τυχερή γιατί ήμασταν μόνο 2 κοπέλες καθώς δεν είχαν άλλες γέννες εκε΄νες τις ημέρες.Σε καμιά περίπτωση δεν μου ζήτησαν κάτι και ούτε έδωσα.Γιατί να δώσω?Δουλεύω έχω ασφάλεια και δικαιούμε αυτές τις υπηρεσίες ΔΩΡΕΑΝ.

 

 

μπράβο κοπέλα μου...και πολύ καλα έκανες...κοντευω να μπω στον 4 μήνα...και όσοι γιατροί εχω βρει που να είναι καλοί ζητάνε και "ταρίφα" δεν καταλαβα..οταν ζητανε λεφτα τα οποια σχεδον με τα ιδια πληρωνω και ιδιωτικο τι να το κανω? αλλα φταινει οσες τα δεχονται και ετσι εκεινοι συνεχιζουν να τα παιρνουν...ακουσα ομως στο ελενα εχει γιατρους που δεν ζητανε απολυτως τιποτα και δινεις οτι θελεις....ποτε δεν θα εδινα φακελακι....μα ποτε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν εχω ζησει αυτη τη διαδικασια ακομα αλλα αρχες αυγουστου οπου και περιμενω να ερθει το παιδακι μας εχω στο μυαλο να δωσω κατι απο μονη μου στο γιατρο δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα τα 500 ευρω αλλα αυτα πιστευω οτι ικανοποιουν εμενα και το συζυγο μου ως δωρο για το γιατρο. Τον γιατρο αυτο τον εχω χρονια εγω και η αδελφη μου και η ξαδελφη μου (εγω ειμαι η πιο μικρη με διαφορά, τα παιδια τους πανε σχολειο πλεον αλλα δημοτικο και αλλα γυμνασιο). Ποτέ δεν μου εχει ζητησει λεφτα αν θελω να του δωσω κατι του δινω καποιες φορες τα εχει παρει και αλλες με διωχνει.... λεγοντας μου φευγουμε τωρα φευγουμε .... χαχα

και για ενα χειρουργιο που μου εκανε παλι δεν ειχε ζητησει....

θεωρω οτι το φακελακι δεν ειναι κακο οταν το κανεις επειδη το γουσταρεις και οχι επειδη το περιμενει ο γιατρος η στο ζηταει ντε κ καλα.... και φυσικα και 50 ευρω που λεει ο λογος αλλα το να σου ζηταει 1000 ευρω και 1200 το θεωρω απαραδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλα ειναι δυνατον να δινουμε απο μονοι μας 500 και 1000 ευρω ετσι για ευχαριστω;και μετα κατηγορουμε τους γιατρους;τελικα καλα κανουν και ζητανε κι απο πανω...ελεος αν δεν αλλαξουν αυτες οι νοοτροπιες ποτε δε θα παμε μπροστα.

δε προκειται να δωσω τπτ.δουλεια τους ειναι και θα πρεπε -λεμε τωρα- να προσβαλλονται αν τους δινουν "δωρακια" οπως εχω ακουσει κανουν στη γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα σε δημόσιο

τραγική ιστορία με τη γιατρό

ζήτησε 1200 είμαστε μόνοι μας και 21 χρονών και εννοείται δεν τα είχαμε, αρνήθηκε να μου παράσχει ιατρικές συμβουλές επειδή της δώσαμε όσα είχαμε 500 ευρώ

δείτε εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47702

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια γιατι τους "μαθαινετε" ετσι τους γιατρους!!?? τι θα πει φακελακι σε δημοσιο νοσοκομειο? γιατι? εντελει εμεις οι ιδιοι φταιμε που εχουν γινει ετσι τα πραγματα!....

εγω βεβαια εχω πολλα χρόνια που γεννησα το τελευταιο μου παιδακι, εχω 7!, ολα τα γεννησα στο Ιπποκρατειο με εφημερευοντες γιατρους, με μονη διαφορα οτι καθε μηνα εξεταζομουν στα εξ. ιατρεια του νοσοκομειου.

Στα πρωτα 2 ημουν μεν με αλλες 11 ατο θαλαμο ( αυτο δεν ηταν και τοσο καλο) αλλα στις υπολοιπες γεννες μου ημουν σε 3κλινο και ηταν μια χαρα!!!

γιατι κανετε τους γιατρους πλουσιους???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...