Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aυξημένη αυχενική πτυχή.... Β' επιπέδου


Recommended Posts

ΜΠΡΑΒΟ Ελενακι μου!!!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Παντα καλα νεα να μαθαινεις κοριτσακι!!!!!

...αχχχχχχ........πολυ χαρηκαααααααα!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ααααα!!!!και να μη ξεχασω!!!!!!

Ευχομαι σε ολες τις μανουλες να χαιρονται τα μωρακια τους και να ειναι ΠΑΝΤΑ γερα!!!!

Στις προσεχως μανουλες να φερουν με το καλο τα μωρακια τους στο κοσμο και και να δουν τοτε ολο το κοσμο στα ματακια τους,και σε οσες προσπαθουν να γινουν μανουλες ευχομαι συντομα ο θεουλης να φουσκωσει τις κοιλιτσες τους και να ηρεμησει τις καρδιες τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και σε ολες και πανω απ΄ολα, υγεια σε σας και στις οικογενειες σας!!!!!!!!!

(εμ τοσες ευχες πηρα...να μη τις ανταποδωσω;;;)

Φιλακιααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ελενάκι μου καλημερα!

Διαβασα την περιπετειούλα σου μολις σημερα (ειχα να μπω στο φορουμ κανενα 2μηνο παλι..κλασσικα..) αλλα ευτυχως που την διαβασα σημερα και ειδα οτι ειχε αισιο τελος! Σου εύχομαι ολα να πανε καλα και να μην ξανακουσουμε τιποτα δυσαρεστο.

Τι κανει ο μεγαλος σου?? (απο οτι διαβασα και το μωρακι σου παλι αγορακι ειναι εε??)

Ξεκινήσατε παιδικο?

Αντε να δουμε ποτε θα σε γνωρισω απο κοντα!!

Εμεις ξεκινησαμε χθες στον καινουργιο μας παιδικο και ξεκινησε πολυ θετικα!

Σήμερα λίγο στραβωσε αλλα πιστευω θα τα παμε καλα?

Εσεις τι ωρα τον πατε?

Πολλα φιλια!

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!!!!!!!!!βγηκαν χτες επιτελους και τα τελικα αποτελεσματα (μετα απο ενα ψυχοφθορο μαραθωνιο του στιλ:οχι θα βουν αυριο,οχι μεθαυριο,οχι την αλλη εβδομ...)και ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!

Εχω ενα φυσιολογικου καρυοτυπου αγορακι!!!!!!

Ειμαι τοσο χαρουμενη!!!!!!!!!!Νιωθω οτι επιτελους μπορω να χαιρομαι ξανα την εγκυμοσυνη μου!!!!

Τη τριτη θα παω και για υπερηχο..να δω λιγο το μωρακι μου χωρις αγχος και αγωνια...!!!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακι!!!!!

Αντε να χαλαρωσεις κ να ευχαριστηθεις στο επακρο το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!!!!

Φιλακιααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κοριτσάκι μου, εύχομαι απο εδώ και πέρα να σου πάνε όλα τέλεια και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη :D

Άντε και την τρίτη θα δείς το μωράκι σου και θα τα ξεχάσεις όλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοριτσια καλημερα!!!!!!!!!βγηκαν χτες επιτελους και τα τελικα αποτελεσματα (μετα απο ενα ψυχοφθορο μαραθωνιο του στιλ:οχι θα βουν αυριο,οχι μεθαυριο,οχι την αλλη εβδομ...)και ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!

Εχω ενα φυσιολογικου καρυοτυπου αγορακι!!!!!!

Ειμαι τοσο χαρουμενη!!!!!!!!!!Νιωθω οτι επιτελους μπορω να χαιρομαι ξανα την εγκυμοσυνη μου!!!!

Τη τριτη θα παω και για υπερηχο..να δω λιγο το μωρακι μου χωρις αγχος και αγωνια...!!!!!

 

Κοριτσια ειμαι καινουργια στο φορουμ μπηκα και γραφτηκα πανω στην απελπισια μου μετα τα αποτελεσματα της αυχενικης μου διαφανειας (3,3).ειμαι 36 ετων ειναι η πρωτη μου κυηση και εκει που εψαχνα να βρω πληροφοριες ειδα το ποσο δινετε η μια δυναμη στην αλλη και πηρα το θαρρος να γραψω και γω. Εμενα μου εδωσαν πιθανοτητα 1/93 και συνδιασμενη με τις εξετασεις αιματος 1/653 αλλα επειδη δεν ειδαν και μια αρτηρια της καρδιας πολυ καθαρα ενω η βαλβιδα και ολα τα οργανα ηταν μια χαρα μου προτεινανε να κανώ ληψη τροφοβλαστης αφου ειμαι ακομη στην 13 εβδομαδα .Ειμαι πολυ ανησυχη και κλαιω απο εχθες μονο τωρα που διαβασα τις ιστοριες σας ηρεμισα λιγο.Επισης δεν ξερω εαν εχω απαντησει σωστα και φαινομαι στο φορουμ ας μου απαντησει καποια κοπελα .Πολυ με συγκινησατε το πως στηριξατε ολες την elkarak.Εγω εχω μια εβδομαδα αγωνιας μπροστα μου μιας και πρεπει να εισαι στην 14 για να κανεις τροφοβλαστη και μετα εχω και ενα εμβρυοκαρδιογραφημα .. Τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

να μη πεις τίποτα, μόνο να προσεύχεσαι, και θα πάνε όλα καλά. όπως καταλαβαίνεις είναι πιο πιθανό να μη συμβαίνει απολύτως τιποτα, παρά να συμβαινει. απλά οι γιατροί σου λένε τα πάντα- και τα χειρότερα κάποτε - για να είναι οι ίδιοι καλυμένοι. ως την ώρα της εξέτασης κάνε πραγματάκια για να ξεχαστείς, βόλτες, ψώνια, φόρουμ;;;; :rolleyes: και χαμογέλα!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι καινουργια στο φορουμ μπηκα και γραφτηκα πανω στην απελπισια μου μετα τα αποτελεσματα της αυχενικης μου διαφανειας (3,3).ειμαι 36 ετων ειναι η πρωτη μου κυηση και εκει που εψαχνα να βρω πληροφοριες ειδα το ποσο δινετε η μια δυναμη στην αλλη και πηρα το θαρρος να γραψω και γω. Εμενα μου εδωσαν πιθανοτητα 1/93 και συνδιασμενη με τις εξετασεις αιματος 1/653 αλλα επειδη δεν ειδαν και μια αρτηρια της καρδιας πολυ καθαρα ενω η βαλβιδα και ολα τα οργανα ηταν μια χαρα μου προτεινανε να κανώ ληψη τροφοβλαστης αφου ειμαι ακομη στην 13 εβδομαδα .Ειμαι πολυ ανησυχη και κλαιω απο εχθες μονο τωρα που διαβασα τις ιστοριες σας ηρεμισα λιγο.Επισης δεν ξερω εαν εχω απαντησει σωστα και φαινομαι στο φορουμ ας μου απαντησει καποια κοπελα .Πολυ με συγκινησατε το πως στηριξατε ολες την elkarak.Εγω εχω μια εβδομαδα αγωνιας μπροστα μου μιας και πρεπει να εισαι στην 14 για να κανεις τροφοβλαστη και μετα εχω και ενα εμβρυοκαρδιογραφημα .. Τι να πω!!

 

Τι να σου πω για να σε πεισω να ηρεμησεις...

Περασα ακριβως τα ιδια και ειχε τοσο δικιο ο αντρας μου οταν μου ειπε "δεν περιμενεις να βρουνε πρωτα με σιγουρια οτι υπαρχει προβλημα και να στενοχωρηθεις μετα?" :rolleyes:

 

Λογικο θα μου πεις, αλλα τοσο δυσκολο. Ποσο μαλλον που ειχα ηδη χασει ενα αγορακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη απο γενετικο προβλημα.

 

Καταλαβαινεις λοιπον οταν στην 3η εγκυμοσυνη μου ειπαν να κανω τροφοβλαστη και εμβρυοκαρδιογραφημα.

Λοιπον η τροφοβλαστη ειναι μια αγια εξεταση που σε γλιτωνει απο τρελλο αγχος, καθως ολα τα αλλα ειναι απλως ποσοστα που δε σημαινουν τιποτα. Μονο πιθανοτητες.

Εμενα ειχε αυχενικη 3,7. Καναμε την τροφοβλαστη και βγηκε ο καρυοτυπος φυσιολογικος. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι παιζει ρολο στα επομενα.

Τον πεμπτο μηνα καναμε το β επιπεδου. Φυσιολογικος καρυοτυπος δε σημαινει και απολυτως φυσιολογικο μωρο, καθως η αυξημενη αυχενικη τους ανησυχει για καρδιολογικα ζητηματα.

Πραγματι λοιπον (γιατι ειναι στη μοιρα μου να μην ηρεμω ποτε) στο β επιπεδου βρεθηκε ενα μικρο ανοιγμα στην καρδια του μικρου.

Εαν δεν ηταν τοσο εξελιγμενο το μηχανημα του συγκεκριμενου γιατρου δε θα το βλεπαμε καν.

Μηπως ομως καλυτερα να μην το ειχα δει?:rolleyes:

Αλλον ενα μηνα αγωνια για την εξεταση με την εμβρυοκαρδιολογο.

Επιλεξαμε με το γιατρο να γινει λιγο αργοτερα γιατι τα ανοιγματα (τρυπουλες) συνηθως κλεινουν μονα τους.

 

Συνηθως ελεγα εγω. Κι αν το δικο μας δεν κλεισει ? Κι αν ειναι μεγαλο και θελει εγχειριση? κι αν κι αν συνεχεια...

 

Ποσο δικιο ειχε ο αντρας μου. Ασε να εχει προβλημα και μετα θα κλαψουμε παρεα, μου ελεγε οταν τον κατηγορουσα για αναισθησια.

 

Βρε τι δικιο που ειχε...

Χαλασα την εγκυμοσυνη μου, δεν μπορουσα να ασχοληθω ανεμελα με το μεγαλο μου παιδι γιατι ολο σκεφτομουν αυτο το αν!

 

Και τελικα, αν και στο εμβρυοκαρδιογραφημα φανηκε παλι η τρυπουλα, το μωρο γεννηθηκε απολυτως υγιες και με υγιεστατη καρδουλα.

 

Αυτο που εγινε ηταν οτι επαθα εγω σοβαρη αλλεργια μετα τη γεννα απο το πολυ αγχος που ειχε συσσωρευτει και περασα 3 μερες πηγαινελα στο συγγρου με κορτιζονες και πολυ πονο.

 

Μια χαρα ηταν το παιδι, εγω κοντεψα να ξεφυγω.

Ηρεμησε. Ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα μια αυχενικη 3,3 ειδικα σε αγορι δε λεει και πολλα.

Καλη συνεχεια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κασσιανή σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μου την εμπειρία σου για να με βοηθήσεις να ηρεμίσω..Η αλήθεια είναι ότι τις 2 τελευταίες ημέρες από την βοήθεια που μου δίνετε είμαι καλύτερα...Σκεφτομαι θετικά και προσπαθώ να κάνω υπομονή...Μετά εαν ολα πάνε καλά με την τροφοβλάστη ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ έχω και το καρδιογράφημαΟ γιατρός μου είπε ότι η 14 εβδομάδα είναι ιδανική και γιαυτό ,εσυ τι γνώμη έχεις πότε το έκανες το εμβρυοκαρδιογράφημα ??? Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ ,υγεία και καλή συνέχεια να έχεις και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κασσιανή σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μου την εμπειρία σου για να με βοηθήσεις να ηρεμίσω..Η αλήθεια είναι ότι τις 2 τελευταίες ημέρες από την βοήθεια που μου δίνετε είμαι καλύτερα...Σκεφτομαι θετικά και προσπαθώ να κάνω υπομονή...Μετά εαν ολα πάνε καλά με την τροφοβλάστη ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ έχω και το καρδιογράφημαΟ γιατρός μου είπε ότι η 14 εβδομάδα είναι ιδανική και γιαυτό ,εσυ τι γνώμη έχεις πότε το έκανες το εμβρυοκαρδιογράφημα ??? Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ ,υγεία και καλή συνέχεια να έχεις και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

 

Εγω το εκανα 25η εβδομαδα. Δεν ειναι το ιδιο ακριβως. Εσενα σου ζηταει προληπτικα να κανεις απο τωρα για να δει πιο γενικα την καρδια εαν εχει σχηματιστει καλα.

Κατα τη γνωμη μου ειναι και κομματακι περιττο, εαν εκανες την αυχενικη σε μεγαλο εξειδικευμενο μηχανημα και σε ειδικο γιατρο, γιατι τοτε βλεπουν και την καρδια, εαν εχει δημιουργηθει κανονικα κλπ.

Εαν ομως εκανες την αυχενικη στον μικρο υπερηχο του ιατρειου του, τοτε γι αυτο σε στελνει για εμβρυοκαρδιογραφημα.

Θα δει πολυ γενικα πραγματα τωρα, για να αποκλεισει πολυ χοντρες ανωμαλιες.

Κανονικα με αυχενικη αυξημενη και καρυοτυπο φυσιολογικο, θα σου προτεινουν να επαναλαβεις το εμβρυοκαρδιογραφημα σε μεγαλυτερο μηνα για να δουνε και λεπτομερειες που τοτε μονο θα εχουν δημιουργηθει.

Και παλι ομως εξαρταται απο το β επιπεδου που επισης βλεπει και καρδια.

Ποτε θα κανεις τροφοβλαστη?

Περιμενω νεα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα 25η εβδομαδα. Δεν ειναι το ιδιο ακριβως. Εσενα σου ζηταει προληπτικα να κανεις απο τωρα για να δει πιο γενικα την καρδια εαν εχει σχηματιστει καλα.

Κατα τη γνωμη μου ειναι και κομματακι περιττο, εαν εκανες την αυχενικη σε μεγαλο εξειδικευμενο μηχανημα και σε ειδικο γιατρο, γιατι τοτε βλεπουν και την καρδια, εαν εχει δημιουργηθει κανονικα κλπ.

Εαν ομως εκανες την αυχενικη στον μικρο υπερηχο του ιατρειου του, τοτε γι αυτο σε στελνει για εμβρυοκαρδιογραφημα.

Θα δει πολυ γενικα πραγματα τωρα, για να αποκλεισει πολυ χοντρες ανωμαλιες.

Κανονικα με αυχενικη αυξημενη και καρυοτυπο φυσιολογικο, θα σου προτεινουν να επαναλαβεις το εμβρυοκαρδιογραφημα σε μεγαλυτερο μηνα για να δουνε και λεπτομερειες που τοτε μονο θα εχουν δημιουργηθει.

Και παλι ομως εξαρταται απο το β επιπεδου που επισης βλεπει και καρδια.

Ποτε θα κανεις τροφοβλαστη?

Περιμενω νεα.

Αυριο στις 16.οο θα παω για την ληψη, τώρα μιλούσα με τον γιατρο μου και του έκανα τις τελευταίες ερωτήσεις ,τον άκουσα λίγο σοβαρό, επειδή έχω και ινωμυώματα(αλλο αγχος αυτο μου ειπε οτι θα είνα λιγο δυσκολη η επέμβαση) και να προσέχω πολυ τις επόμενες ημέρες...Την Α επιπέδου την έκανα στο Λητώ σε πολύ καλό μηχάνημα ...Το πρόβλημα ήταν εκτος απο την αυχενικη που ήταν αυξημένη ότι στην καρδιά ενώ την κεντρική βαλβίδα την είδε και την άκουσε κανονικά δεν έβρισκε μία κεντρική αρτηρία, μου είπε βέβαια ότι μπορεί σε μία εβδομάδα να έχει σχηματιστεί ( το ζουζουνάκι είναι λίγο μικροσωμο )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιφη!Καλη επιτυχια για σημερα κοριτσι μου!Ολα θα πανε καλα και θα ειναι καλα!!!Θετικη σκεψη και οσο γινεται ψυχικη ηρεμια!Θα περιμενουμε νεα σου!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου, όλες αυτές τις ημέρες ήσασταν το στηριγμά μου...Φυσικά και θα σας ενημερώσω ..Φιλάκια πολλά και ο Αγιος Στυλιανός που είναι ο προστάτης των παιδιών ας έχει ολα τα παιδάκια του κόσμου και τα δικά μας υγιή και ευτυχισμένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιφη73, καλημέρα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σήμερα και σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα. Μακάρι ο Άγιος Στυλιανός που είναι ο προστάτης των παιδιών να σε βοηθήσει.

Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω, έχω ήδη δυο παλλίνδρομες κυήσεις και καταλαβαίνω πόσο άγχος και στενοχώρια νιώθεις.

Γράψε μας τα νέα σου μόλις βγουν τα πρώτα αποτελέσματα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Αυριο στις 16.οο θα παω για την ληψη, τώρα μιλούσα με τον γιατρο μου και του έκανα τις τελευταίες ερωτήσεις ,τον άκουσα λίγο σοβαρό, επειδή έχω και ινωμυώματα(αλλο αγχος αυτο μου ειπε οτι θα είνα λιγο δυσκολη η επέμβαση) και να προσέχω πολυ τις επόμενες ημέρες...Την Α επιπέδου την έκανα στο Λητώ σε πολύ καλό μηχάνημα ...Το πρόβλημα ήταν εκτος απο την αυχενικη που ήταν αυξημένη ότι στην καρδιά ενώ την κεντρική βαλβίδα την είδε και την άκουσε κανονικά δεν έβρισκε μία κεντρική αρτηρία, μου είπε βέβαια ότι μπορεί σε μία εβδομάδα να έχει σχηματιστεί ( το ζουζουνάκι είναι λίγο μικροσωμο )

 

Να σου πω την αληθεια, κατι τετοιο περιμενα να ακουσω.

Το μηχανημα στο Λητω ειναι ο μεγαλος υπερηχος που γινεται και το β επιπεδου. Μηπως σου εκανε την εξεταση η Σουκα ή ο Παπαπαναγιωτου?

Προφανως κατι ειδαν για να ζητανε και εμβρυοκαρδιογραφημα. Μην ανησυχεις.

Υπαρχει ενας μεσος ορος. Δε δημιουργουνται ολα σε ολα τα παιδια στους ιδιους χρονους.

Κι εμενα ειχε ανοιγμα στην καρδια που απλα εκλεισε πριν τη γεννηση.

Αδικα ειχα αγχωθει, αλλα δεν μπορουσαν και να μου το κρυψουν.

Ευχομαι ολα καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μόλις γύρισα ολα πηγανε καλα με την λήψη , δεν πονεσα καθόλου και ήδη όπως μου έχει πει και η ελκαρακ μου έφυγε ένα βαρος ....τωρα αγωνια για τα αποτελεσματα

 

Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την στηριξη σας , ευχομαι τα καλυτερα σε όλες , θα σας κραταω ενήμερες....Ελκαρακ και δημόσια σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιφη μου καλημερα!Το ενα σταδιο τελειωσε...εμβρυοκαρδιογραφημα ειχαν ζητησει κι απο μενα,αν και δεν ειχαν βρει τιποτα στη καρδουλα του αλλα οταν βρισκουν αυξημενη αυχενικη εκτος απο αμνιο ζητανε και το καρδιογραφημα για να ειναι σιγουροι.Ολα θα πανε καλα,το ξερω και το ξερεις και εσυ.Μονο υπομονη τωρα κοριτσι μου,και ξεκουραση.Μολις εχεις νεα ενημερωσε μας!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Φιφη μου καλημερα!Το ενα σταδιο τελειωσε...εμβρυοκαρδιογραφημα ειχαν ζητησει κι απο μενα,αν και δεν ειχαν βρει τιποτα στη καρδουλα του αλλα οταν βρισκουν αυξημενη αυχενικη εκτος απο αμνιο ζητανε και το καρδιογραφημα για να ειναι σιγουροι.Ολα θα πανε καλα,το ξερω και το ξερεις και εσυ.Μονο υπομονη τωρα κοριτσι μου,και ξεκουραση.Μολις εχεις νεα ενημερωσε μας!

 

ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ. Μολις με πηρε ο γιατρος μου τα πρωτα αποτελεσματα βγηκανε σουπερ και ειναι ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. Κοριτσια σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ για την στηριξη σας και ευχομαι αυτο το φορουμ που ανοιξε η ηρωιδα μου, να κλεισει εδω .Απο εδω και περα ευχομαι να συναντιομαστε και να μιλαμε σε αλλα πιο ευχαριστα φορουμ, να εχουμε ολες καλη εγκυμοσυνη και οι μανουλες ολου του κοσμου να χαιρονται τα παιδακια τους!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ (εχω συγκινηθει)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Μολις ειδα τα νεα σου και χαρηκα παρα πολυ!!!!Τελος καλο ολα καλα κι αυτο ειναι το μονο που εχει σημασια!!!Ευχομαι να κρατησεις με το καλο τη κορουλα σου στην αγκαλια σου,να ξεχασεις ολες αυτες τις δυσκολες μερες και να επικεντρωθεις στο υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!!!!!Με το καλο!!!:)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Μολις ειδα τα νεα σου και χαρηκα παρα πολυ!!!!Τελος καλο ολα καλα κι αυτο ειναι το μονο που εχει σημασια!!!Ευχομαι να κρατησεις με το καλο τη κορουλα σου στην αγκαλια σου,να ξεχασεις ολες αυτες τις δυσκολες μερες και να επικεντρωθεις στο υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!!!!!Με το καλο!!!:)

Σ ευχαριστω πολυ πολυ!! και ολα τα κοριτσια τα ευχαριστω, δεν ξερω τι θα εκανα εαν δεν σας ειχα αυτες τις ημερες...Και γω σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη συνεχεια στις εγκυμοσυνες σας και οι μανουλες να χαιρονται τα παιδακια τους :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

κοριτσια γεια σας. ηρθε η ωρα να επαναφερω το θεμα, μιας και την προηγουμενη εβδομαδα ειχα παει στον γιατρο μου για την β επιπεδου.

ημουνα ενθουσιασμενη που θα δω το μωρακι μου στον υπερυχο, μιας και στις προηγουμενες εξετασεις-αυχενικη κλπ που ειχα κανει ηταν ολα φυσιολογικα...

 

ομως το αποτελεσμα ηταν οτι το κοριτσακι μου να εχει αυξημενη αυχενικη πτυχη 6,5mm

απο εκεινη την στιγμη εχω παγωσει...

 

ο γιατρος μας συστησε αμνιοπαρακεντηση αλλα φοβομαστε για τυχον επιπλοκη-

ηδη εχω στο ιστορικο μου, μια τραυματικη εμπειρια αποβολης.

σκεφτομαστε να μην προχωρησουμε σε αμνιο, γιατι και θα ειμαι σε προχωρημενη εβδομαδα (στην 23 εβδομαδα) αλλα απο την αλλη αυτο το αγχος δεν παλευεται..

δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Aναστασια,καλησπερα.

Θα σου προτεινα να κανεις την αμνιο.

Η μετρηση δειχνει οντως αρκετα αυξημενη αυχενικη πτυχη.

Εγω ειχα 4,8 και το κοριτσακι μου ειχε οντως τρισωμια.

Εχω κανει μια ληψη τροφοβλαστης και μια αμνιο σε αλλο μωρακι.

Οσο για τις επιπλοκες,αν ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου και ειναι και ο γιατρος καλος,ειναι σπανιες οι περιπτωσεις αποβολης.

Ο δικος μου γιατρος χαρακτηριστικα μου ειπε πως κανει αμνιοπαρακεντησεις πανω απο δεκαετια και εχει χασει μονο δυο μωρακια.

 

Μην αγχωνεσαι και μην πανικοβαλεσαι και ελπιζω το παιδακι σου να ειναι υγιεστατο (που ειναι και το πιθανοτερο).

 

Τις καλυτερες ευχες μου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...