Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Είναι κρίμα που είναι έτσι όμως.

 

Είναι πράγματι κρίμα αλλά δυστυχώς όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... το ίδιο ισχύει και για τους παιδιάτρους, που όσα δεν φτάνουν τα κάνουν κρεμαστάρια...

 

Ανθρώπινες αδυναμίες...

 

Ο θηλασμός είναι πολύ περισσότερο από τροφή, είναι μια στενή συναισθηματική σχέση και αν παραδεχτούν ότι είναι πολύτιμος αυτό σημαίνει ότι στερούν τα παιδιά τους από κάτι πολύτιμο ή ότι οι ίδιοι στερήθηκαν ως παιδιά κάτι πολύτιμο.

 

Αν τον υποβαθμίσουν σε κάτι με λίγη ή καθόλου σημασία, σε κάτι ανεπαρκές ακόμη και ως τροφή θα απαλύνουν τις τύψεις τους.

 

Δεν μπορούν να δεχθούν την πραγματικότητα, δεν θέλουν να τη βλέπουν, προτιμούν να τη διαστρεβλώσουν για να νιώθουν καλύτερα.

 

Αυτοί οι παιδίατροι χρειάζονται εντατική ψυχοθεραπεία για να συνέλθουν. δυστυχώς όμως κυκλοφορούν και κάνουν κακό σε πάρα πολλά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο πρώτος παιδίατρος που εξέτασε το μωράκι μας, όταν του είπα πως θέλω να τη θηλάσω, μου έδωσε τις εξής οδηγίες: να τη βάζω πέντε λεπτά σε κάθε στήθος και στη συνέχεια να της δίνω συμπλήρωμα. Ανόητη ούσα, ακολούθησα τη συμβουλή του πιστεύοντας ότι η τακτική αυτή, για την αρχή τουλάχιστον, θα εξασφάλιζε το απαραίτητο βάρος του παιδιού και δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα στον αποκλειστικό θηλασμό που επιθυμούσα για τη συνέχεια. Την πρώτη κιόλας εβδομάδα παρατήρησα ότι το κοριτσάκι μου δεν προλάβαινε καν να πιάσει τη θηλή σε αυτό το μικρό διάστημα, χόρταινε με το ξένο γάλα, κοιμόταν πέντε ώρες και το γάλα μου ολοένα και μειωνόταν. Είχα ήδη φτάσει σε αδιέξοδο.

Ευτυχώς είχα τη συμπαράσταση της μητέρας μου, η οποία σημειωτέον με θήλασε για 17 μήνες, και έξαλλη με ρωτούσε για ποιο λόγο δίνω στο παιδί αυτά τα "παλιογάλατα". Όταν τη ρώτησα πώς θα τα κατάφερε η ίδια με μένα, μου απάντησε "όταν έκλαιγες, σε έβαζα στο βυζί!". Τόσο απλά. Ακολούθησα τη συμβουλή της. Τις πρώτες ημέρες το κοριτσάκι μου έκλαιγε συχνά και βρισκόταν συνέχεια κολλημένη στο στήθος. Έπειτα από λίγο, όλα τακτοποιήθηκαν. Το γάλα άφθονο και το μωρό μου χορτάτο. Σήμερα είναι τριών μηνών και δέκα ημερών, τρώει κάθε τρίωρο ή τετράωρο, το βράδυ κοιμάται για πέντε ή έξι ώρες συνεχόμενα, παίρνει κανονικότατα το απαιτούμενο βάρος και είναι πάντα ήσυχη και χαρουμένη. Εννοείται ότι άλλαξα αμέσως παιδιάτρο...

Από όλα αυτά συμπέραινα ότι η τέχνη του θηλασμού έχει αρχίσει πλέον να υποβαθμίζεται κι ένας λόγος γι'αυτό είναι γιατί εμείς οι σύγχρονες μητέρες την έχουμε κάνει να φαίνεται πιο περίπλοκη από ό,τι είναι. Η φυσικότητα με την οποία αντιμετώπισε το θέμα η μαμά μου κι η απλότητά της με έκαναν να σκεφτώ ότι στο μητρικό ένστικτο βασίζεται ο θηλασμός κι όχι στις παιδιατριακές ανοησίες.

Ειναι εγκληματίες αυτοί οι άνθρωποι που με τη άγνοιά τους ή από σκοπιμότητα στερούν από πολλές γυναίκες, λιγότερο υποψιασμένες από εμένα, και κυρίως από τα παιδιά τους, τα οφέλη του θηλασμού. Προσοχή λοιπόν.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εγκληματίες αυτοί οι άνθρωποι που με τη άγνοιά τους ή από σκοπιμότητα στερούν από πολλές γυναίκες, λιγότερο υποψιασμένες από εμένα, και κυρίως από τα παιδιά τους, τα οφέλη του θηλασμού. Προσοχή λοιπόν.

 

Μήπως θα έπρεπε καποιος να τους κάνει μήνυση για λάθος οδηγίες και για έκθεση του μωρού σε κίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι φταίει και η έλλειψη ενημέρωσης από τη δική μας πλευρά, που μας οδηγεί να δεχόμαστε τις οδηγίες των παιδιάτρων ως δήθεν ειδικών (κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι είναι εντελώς άσχετοι με το θέμα του θηλασμού). Κι ότι πια δεν βλέπουμε συχνά στο στενό και ευρύτερο κοινωνικό μας περιβάλλον γυναίκες που να θηλάζουν ώστε να εξοικειωνόμαστε με την εικόνα αυτή. Φταίνε κι οι σύζυγοι που αντί να μας υποστηρίζουν, προτιμούν την ασφάλεια του ξένου γάλακτος για να ελέγχουν πόσο βάρος βάζει το μωρό. Κυρίως, όμως, φταίμε εμείς οι ίδιες που δεν προσπαθούμε να ενημερωθούμε από μόνες μας και να επιλέγουμε τον παιδίατρο που θα υποστηρίζει ή τουλάχιστον δεν θα υπονομεύει το θηλασμό.

Στην πρώτη μου επίσκεψη στον τωρινό μας παιδίατρο, τον ρώτησα αμέσως, πριν την εξέταση, ποια η γνώμη του για το γάλα που πρέπει να προσφέρουμε στο παιδί και μου απάντησε "μητρικό, μητρικό, μητρικό". Συμπέρασμα, υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά πρέπει εμείς να επιλέξουμε.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 3 ΜΗΝΕΣ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΙΑΣΑ.ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΑΜΑ.ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ .ΠΟΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΙΑΣΑ.

Ακόμη και μετά από καισαρική δεν χρειάζεται το ξένο γάλα. Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται ότι μετά από καισαρική κάτι γίνεται και καθυστερεί το γάλα. Αυτό είναι αλήθεια για τις κάθετες τομές που σχεδόν δεν γίνονται πια επειδή η απώλεια αίματος μπορεί να είναι πολύ μεγάλη και πάλι μόνο για μερικές περιπτώσεις.

 

Μετά από καισαρική το μωρό μπορεί να θηλάσει αμέσως. Στην αρχή η μητέρα έχει το πρωτόγαλα γιατί μόνο αυτό χρειάζεται το μωρό και μετά το μεταβατικό γάλα μέχρι να έρθει το ώριμο γάλα. Όλα συμβαίνουν όταν τα χρειάζεται το μωρό και δεν χρειάζεται καθόλου ξένο γάλα αν η καισαρική εξελιχθεί ομαλά.

 

ΠΟΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

Το μόνο που ενοείται να μην κάνουμε σε δημόσιο χώρο είναι τις ανάγκες μας για τουαλέτα και το σεξ...

Το φαγητό, όπως εμείς το τρώμε όλοι μαζί δημόσια σε εστιατόρια κλπ έτσι και το μωρό το δικαιούται δημόσια. Δεν είναι μόνο το μωρό που το δικαιούται, αλλά και κάθε μέλλουσα μητέρα και μέλλον πατέρας για να ξέρουν από πού τρώνε τα μωρά. Για να ξέρουν ότι τα μωρά μεγαλώνουμε με γάλα για ανθρώπους, με το γάλα που τους αξίζει...

 

Αν το κρύβουμε, υπονούμε ότι είναι κάτι βρώμικο και μιαρό...

 

Ακόμη και στις χώρες που φοράνε μπούρκα, το στήθος αποκαλύπτεται για να ταΐσει ένα μωρό ή ένα νήπιο....

 

Πάντως για μας που θηλάσαμε χρόνια δεν εννοείται με τίποτα ο κρυφός θηλασμός...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι πρωτόγαλα έχουμε και πριν τον τοκετό.. Εγώ στο σεμινάριο που έκανα για το θηλασμό με τη μαία ενώ ήμουν ετοιμόγεννη έλεγε στις άλλες κοπέλες ότι αν πιέσω το στήθος μου θα έχει ήδη γάλα. Και μετά που με εξέτασε και είδε τις θηλές μου μου είπε ότι όλα ΟΚ και πιέζοντας το στήθος όντως βγήκε γάλα! Υποκίτρινο και διάφανο!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι πρωτόγαλα έχουμε και πριν τον τοκετό.. Εγώ στο σεμινάριο που έκανα για το θηλασμό με τη μαία ενώ ήμουν ετοιμόγεννη έλεγε στις άλλες κοπέλες ότι αν πιέσω το στήθος μου θα έχει ήδη γάλα. Και μετά που με εξέτασε και είδε τις θηλές μου μου είπε ότι όλα ΟΚ και πιέζοντας το στήθος όντως βγήκε γάλα! Υποκίτρινο και διάφανο!

 

Σωστά, μόνο να διευκρινίσω ότι, αν πατάει το στήθος της και δεν βγαίνει τίποτε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει γάλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

KΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΗΡΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..................ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ.ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΣΩΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά, μόνο να διευκρινίσω ότι, αν πατάει το στήθος της και δεν βγαίνει τίποτε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει γάλα.

 

ναι αμαρετο!! σωστά το διευκρινίζεις :wink::wink: !

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

KΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΗΡΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..................ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ.ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΣΩΣΤΑ.

 

Αυτό ακριβώς λέμε Νάντια!! Ότι πρέπει όλοι να πάρουν το μηνυμα ότι ο θηλασμός είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο!! Από εμάς εξαρτάται πως θα το διαχειριστούμε απέναντι σε όλους αυτούς τους ανεγκέφαλους.. Άσε που δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Στις παραλίες βλέπουν περισσότερα!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ, ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΣ ΧΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ. Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΔΕ, ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ "ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ" ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ Η ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ, ΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΑΣΠΑΡΤΑΜΗ(ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ PARENTS) ΜΑΤΣΟ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ Η ΝΙΚΗ.............. ΠΟΙΟΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ? Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ? ΑΥΤΟΣ ΘΑΡΡΩ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ , ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ................. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ..

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ενας παιδιατρος μου χε πει:"Μην δινεις στο μωρο γαλα απο την καταψυξη!!!!"Με ενα υφος λες και θα του δινα γαριδακια....

 

"Μα, ξέρετε, γιατρέ μου, τι ωραία γρανίτα που κάνει;"

Στα αγγλικά τα λένε momsicles (παράφραση από τα popcicles)

Άσε που άμα έχεις λίγα παγάκια γάλακτος στην κατάψυξη, βάζεις και στις μελανιές ... ποιο βούτυρο και ...

Και όταν βγαίνουν δοντάκια, τι καλή ανακούφιση το γλυφιτζούρι, ένα μακρουλό παγάκι τυλιγμένο σε γάζα! (Κι αναρωτιόταν ο άντρας μου γιατί πήρα τη συγκεκριμένη παγοθήκη εις διπλούν!) :lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

χα χχα χα frene... δρακουλινια πιτσινια τι?

Τι να πω...Και τα λεγε και μια σιγουρια....Φυσικα δεν ξαναπηγα...

Οχι οτι αυτος που παω ξερει και παρα πολλα για τον θηλασμο,απλά ειναι γενικα χαλαρος και δεν θιγει καν το θεμα του θηλασμου,απο οτι καταλαβα για γαυτον ουτε κρυο ουτε ζεστη.Αλλά δυστυχως σε μια επαρχιακη πολη δεν εχεις και τις απειρες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενας παιδιατρος μου χε πει:"Μην δινεις στο μωρο γαλα απο την καταψυξη!!!!"Με ενα υφος λες και θα του δινα γαριδακια....

 

"Μα, ξέρετε, γιατρέ μου, τι ωραία γρανίτα που κάνει;"

Στα αγγλικά τα λένε momsicles (παράφραση από τα popcicles)

Άσε που άμα έχεις λίγα παγάκια γάλακτος στην κατάψυξη, βάζεις και στις μελανιές ... ποιο βούτυρο και ...

Και όταν βγαίνουν δοντάκια, τι καλή ανακούφιση το γλυφιτζούρι, ένα μακρουλό παγάκι τυλιγμένο σε γάζα! (Κι αναρωτιόταν ο άντρας μου γιατί πήρα τη συγκεκριμένη παγοθήκη εις διπλούν!) :lol::lol:

 

Τι ΄πες τώρα!!! Έχω τέτοια παγοθήκη από το ΙΚΕΑ! Από σήμερα κιόλας, θα ετοιμάσω τα πρώτα μας momsicles!!! Μπράβο ρε κορίτσια!!! Σούπερ ιδέα! :D

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά δυστυχως σε μια επαρχιακη πολη δεν εχεις και τις απειρες επιλογες...

 

Ενώ εδώ στη συμπρωτεύουσα... γυρίζεις σε περισσότερους γιατρούς και... πάλι τα ίδια ακούς, απλά είναι δύσκολο να τελειώσει ο κύκλος κι ελπίζεις...

Link to comment
Share on other sites

χα χχα χα frene... δρακουλινια πιτσινια τι?

Τι να πω...Και τα λεγε και μια σιγουρια....Φυσικα δεν ξαναπηγα...

Οχι οτι αυτος που παω ξερει και παρα πολλα για τον θηλασμο,απλά ειναι γενικα χαλαρος και δεν θιγει καν το θεμα του θηλασμου,απο οτι καταλαβα για γαυτον ουτε κρυο ουτε ζεστη.Αλλά δυστυχως σε μια επαρχιακη πολη δεν εχεις και τις απειρες επιλογες...

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ FRENE, ΕΓΩ ΝΑΟΥΣΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.......... ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ? ΚΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.... ΧΑ ΧΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΑΙΟ ΣΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ FRENE, ΕΓΩ ΝΑΟΥΣΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.......... ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ? ΚΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.... ΧΑ ΧΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΑΙΟ ΣΟΥ....

 

Την περασμένη Τετάρτη και την Παρασκευή ήμουν στη Νάουσα σε ένα συνέδριο στο ξενοδοχείο Βέρμιον. Εἰχα να πάω στον Άγιο Νικόλαο από το σχολείο και συγκινήθηκα!

Link to comment
Share on other sites

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ FRENE, ΕΓΩ ΝΑΟΥΣΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.......... ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ? ΚΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.... ΧΑ ΧΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΑΙΟ ΣΟΥ....

 

Την περασμένη Τετάρτη και την Παρασκευή ήμουν στη Νάουσα σε ένα συνέδριο στο ξενοδοχείο Βέρμιον. Εἰχα να πάω στον Άγιο Νικόλαο από το σχολείο και συγκινήθηκα!

 

ΤΕΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΛΑΙΑ? ΟΠΟΤΕ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...