Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

επισης μου ειπε οτι σιγα σιγα πρεπει να σκεφτουμε τον απογαλακτισμο γιατι το παιδι θα παθει εξαρτηση και θα προσκολληθει επανω μου.

νομιζω αυτο με ενοχλησε πιο πολυ απο ολα

Τα ίδια μου λένε & μένα φίλοι & συγγενείς όταν δηλώνω ότι θέλω να θηλάσω ως τα 2 του ή όσο έχω τέλος πάντων. Ότι θα τον κάνω "μαμάκια"!!!Αν δεν είχα βρει το site & τις συμβουλές της Αγλαϊας (νά σαι καλά, μέχουν βοηθήσει πολύ οι απαντήσεις σου σε άλλες μαμάδες!) τώρα θα ξεκίναγα αποθηλασμό από ενοχές! Η άγνοια μπορεί να γίνει απίστευτα επικίνδυνη. Δεν ενοχλούμαι όμως πια. ¨Ολοι πια έχουν άποψη & είναι δικαίωμα τους, αλλά το τι θα κάνω με το παιδί μου αφορά εμένα & το παιδί μου. Για την "εξάρτηση" απαντά η Αγλαϊα στην προηγούμενη σελίδα & μεταφρασμένο, αν χρειαστεί τύπωσε της το κι αυτό. (γμτ! αντι-οικολογικοί έχουν καταντήσει πια οι παιδίατροι!!!)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κυρια αγλαια μου, αυτα ακριβως της ειπα.

 

οτι ο θηλασμος μεχρι το χρονο πρεπει να ειναι ανεμποδιστος.

 

της ειπα επισης οτι τα μικρα γευματα ειναι οδηγια καλου τροπου διατροφης και μου απαντησε οτι αυτο αφορα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας και οχι παιδια.

 

της ειπα οτι τα 5 γευματα αφορουν βρεφη που δεν θηλαζουν και μου ειπε οτι ισχυει για ολα.

 

Ισχύει λοιπόν αυτό που είπα παραπάνω, αυτή η παιδίατρος δεν θέλει να βλέπει παιδιά να θηλάζουν και δίνει συνειδητά οδηγίες που οδηγούν στον αποθηλασμό.

 

Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Δεν μιλάει πουθενά για 5 γεύματα.

 

επισης ειπε οτι το ρυζαλευρο και η φαριν λακτε περιεχουν βιταμινες διαφορετικες απο αυτες του μητρικου γαλακτος.

 

Αλήθεια; Ποιες είναι αυτές που δεν περιέχονται σε καμία άλλη τροφή και περιέχονται ειδικά στο ρυζάλευρο;

Μπορεί να σου δείξει έστω μία δημοσίευση που να λέει ότι αυτή η τεχνητή τροφή είναι απαραίτητη;

 

Η συγκεκριμένη παιδίατρος παραβιάζει συνειδητά κάθε δεοντολογία.

 

Στο λινκ που σου έδωσα παραπάνω, μεταξύ άλλων γράφει αυτά:

http://www.unicef.gr/bf05.php

 

 

Εμπορικές βρεφικές τροφές και αγελαδινό γάλα.

Σε ορισμένες κοινότητες η πρώτη "συμπληρωματική διατροφή" που δίδεται σε μωρά είναι στιγμιαίες βρεφικές τροφές του εμπορίου. Αυτό βασίζεται συχνά στην εσφαλμένη πεποίθηση πως οι ειδικές στιγμιαίες τροφές του εμπορίου που προωθούνται ως κατάλληλες για μωρά άνω των 6 μηνών, είναι καλύτερες από άλλες τροφές. Συνθήματα στα κουτιά όπως «καλύτερη ανάπτυξη», ή «εμπλουτισμένο με σίδηρο και βιταμίνες» βοηθούν στο να δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση. Δεν υπάρχει ανάγκη να δώσουμε βρεφικές τροφές του εμπορίου ή αγελαδινό γάλα σε παιδιά 6 με 24 μηνών που θηλάζουν όποτε θελήσουν. Οι τροφές αυτές απλά αντικαθιστούν το μητρικό γάλα και εισάγουν έναν αχρείαστο κίνδυνο ασθενειών. Πάντως, είναι χρήσιμο να δίνουμε προϊόντα γάλακτος (όπως γιαούρτι ή τυρί), η να χρησιμοποιούμε αγελαδινό γάλα ή γάλα σε σκόνη αναμεμιγμένες με άλλες τροφές για να εξασφαλίσουμε πως τα παιδιά παίρνουν αρκετό ασβέστιο. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν τα παιδιά δεν καταναλώνουν ζωικές τροφές τακτικά.

 

γενικα στα ιατρικα θεματα ειναι πολυ καλη παιδιατρος και με εμπειρια αλλα στο θεμα διατροφη:evil:τι να πω???

Όταν ένας επιστήμονας είναι ανήθικος, ποσο καλός μπορεί να είναι;

 

το προβλημα ειναι οτι ο αντρας μου εχει αγχωθει:!::!::!:

 

Μήπως να ψάχνατε για κάποιον γιατρό που σέβεται περισσότερο την επιστήμη του και τους συνανθρώπους του;

Link to comment
Share on other sites

επισης μου ειπε οτι σιγα σιγα πρεπει να σκεφτουμε τον απογαλακτισμο γιατι το παιδι θα παθει εξαρτηση και θα προσκολληθει επανω μου.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

Η συγκεκριμένη παιδίατρος έχει σοβαρό πρόβλημα. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ έναν γιατρό που προτείνει απογαλακτισμό τόσο νωρίς. Είναι προφανώς ότι το τελευταίο που την απασχολεί είναι η υγεία του παιδιού και η δική σου. Ενδιαφέρεται πολύ περισσότερο να ικανοποιηθεί η ίδια επιβάλλοντας τις απόψεις της λέγοντας ακόμη και ψέμματα.

 

νομιζω αυτο με ενοχλησε πιο πολυ απο ολα

γιατι επεμβαινει στη σχεση μου με την κορη μου:evil::evil::evil:

και στο τι κρινω εγω οτι της κανει καλο η οχι

 

Αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό. Το πιο σημαντικό είναι ότι αδιαφορεί για την υγεία του παιδιού σου και τη δική σου και ενδιαφέρεται μόνο στο να επιβάλλει την προσωπική της άποψη ακόμη και αν αυτό έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη της, ακόμη και αν αυτό κοστίζει την υγεία κάποιων. ΄

Δεν έχει αρχές, είναι ανήθικη και όσο καλή γιατρός και να είναι, νομίζω ότι δεν θα διστάσει να έχει την ίδια συμπεριφορά και στο να επιβάλλει τη χρήση φαρμάκων που το παιδί δεν τα χρειάζεται και να σας στείλει για εξετάσεις που δεν είναι απαραίτητες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου λένε & μένα φίλοι & συγγενείς όταν δηλώνω ότι θέλω να θηλάσω ως τα 2 του ή όσο έχω τέλος πάντων. Ότι θα τον κάνω "μαμάκια"!!!Αν δεν είχα βρει το site & τις συμβουλές της Αγλαϊας (νά σαι καλά, μέχουν βοηθήσει πολύ οι απαντήσεις σου σε άλλες μαμάδες!) τώρα θα ξεκίναγα αποθηλασμό από ενοχές! Η άγνοια μπορεί να γίνει απίστευτα επικίνδυνη. Δεν ενοχλούμαι όμως πια. ¨Ολοι πια έχουν άποψη & είναι δικαίωμα τους, αλλά το τι θα κάνω με το παιδί μου αφορά εμένα & το παιδί μου. Για την "εξάρτηση" απαντά η Αγλαϊα στην προηγούμενη σελίδα & μεταφρασμένο, αν χρειαστεί τύπωσε της το κι αυτό. (γμτ! αντι-οικολογικοί έχουν καταντήσει πια οι παιδίατροι!!!)

 

Ακριβώς!

Είναι δικό σου θέμα, εσύ αποφασίζεις για σένα και το παιδί σου!

 

Νομίζω ότι οι μητέρες πρέπει να γίνουν πιο επιθετικές όταν δέχονται τέτοιου είδους παρεμβάσεις. Τους λες ακριβώς αυτό που πιστεύεις: ότι είναι δικό σου θέμα και εσύ αποφασίζεις. Αν επιμένουν τους λες απλά ότι οι παιδίατροι που έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το θηλασμό και όχι με τα δώρα των εταιρειών, λενέ αυτά (τα κλασικά της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων) και ότι τα υπόλοιπα είναι το λιγότερο ανοησίες.

 

Γενικά αν τους βάλετε μια-δυο φορές στη θέση τους, σταματάνε να παρεμβαίνουν ακόμη και αν εξακολουθούν να το επιθυμούν.

 

Το θεμα είναι να κόβετε την κουβέντα μόλις αρχίζει. Μην την αφήνετα να απλώνει.;)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο ειναι να μιλησεις με τον αντρα σου για τα οφελη του μητρικου θηλασμου και συζητα το ενδεχομενο να δειτε και ενεν αλλο παιδιατρο. Μπορει να σου φαινεται δυσκολο μα κι εμεις αλλαξαμε στον 5ο μηνα(για σοβαροτερο λογο βεβαια) και δεν το μετανιωσα ποτε...κανε οτι σου λεει το ενστικτο σου για το καλο του μωρου σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπες μου ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

ο αντρας μου ειναι πολυ ενθουσιασμενος και πολυ υπερ του θηλασμου

για τα 2 χρονια τουλαχιστον αν θελι βεβαια και η μπεμπα

απλα εχει κολησει με το θεμα του στομαχιου που ανεφερε η παιδιατρος.

 

κατα τα αλλα,ειναι μια πολυ εμπειρη γιατρος που δεν δινει αντιβιωσεις ευκολα και που γενικα ειναι συζητησιμη.

περι ρυζαλευρου και φαριν λακτε στο τελος και μετα την επιμονη μου παραδεχτηκε οτι προσφερουν μονο θερμιδες και οτι ειναι ενας τροπος εκμαθησης του κουταλιου.

της ειπα οτι δεν θα δωσω στο παιδι και ειπε οκ.

 

δυστυχως οπως λεει και αγλαια,

οι περισσοτεροι παιδιατροι δεν εχουν δει παιδακια να μεγαλωνουν με το γαλα της μαμας και η ολη τους ενημερωση τελικα ειναι τα φυλλαδια των εταιριων παιδικης διατροφης.

 

πολλα φιλια

 

:!:ο αντρας μου εχει τετοια τρελα που αν το παιδι ερθει σε επαφη μ κοσμο ή αρχισει να γυφει τιποτα απο το πατωμα μου λεει ελα γρηγορα να τη θηλασεις να παρει αντισωματα!!!!:lol::lol::lol:

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

περι ρυζαλευρου και φαριν λακτε στο τελος και μετα την επιμονη μου παραδεχτηκε οτι προσφερουν μονο θερμιδες και οτι ειναι ενας τροπος εκμαθησης του κουταλιου.

 

Δηλαδή για να μην σε χάσει από πελάτη, υποχώρησε;

Πόσες υποχωρήσεις μπορεί να κάνεις ως επιστήμων;

Αν επιμένεις να δώσεις κορτιζόνη θα υποχωρήσει με τον ίδιο τρόπο;

 

Αυτό με την εκμάθηση του κουταλιού τί είναι; :shock:

Δηλαδή οι συγκεκριμένες κρέμες του προσφέρουν την ευκαιρία να το μάθει έγκαιρα; Με τη φρουτόκρεμα δεν μαθαίνει το κουτάλι; Με τη χορτόσουπα δεν μαθαίνει το κουτάλι;

Και γιατί πρέπει να μάθει το κουτάλι;

Ο άνθρωπος έζησε σχεδόν 1 εκ. χρόνια χωρίς κουτάλι!

 

 

της ειπα οτι δεν θα δωσω στο παιδι και ειπε οκ.

 

Δηλαδή το παιδί θα χάσει την ευκαιρία να μάθει το κουτάλι;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις πρώτες τροφές (καθώς είμαι και γω της ίδιας άποψης με σένα για τα ρυζάλευρα & τις κρέμες του εμπορίου) υπάρχουν & άλλες λύσεις, όπως το να "οδηγήσει" το ίδιο το μωρό, με τροφές που μπορεί να πιάσει με τα χεράκια του & να τις φχαριστηθεί, χωρίς απαραίτητα κουτάλι :-) .Θα βρεις αρκετά βιντεάκια σχετικά, αν δώσεις στην αναζήτηση της google "baby led weaning"

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

με τροφές που μπορεί να πιάσει με τα χεράκια του & να τις φχαριστηθεί, χωρίς απαραίτητα κουτάλι :-) .

 

Το πρόβλημα είναι ότι το κουτάλι μαθαίνεται μόνο σε μια συγκεκριμένη ηλικία (σύμφωνα με τους παιδιάτρους που λένε τα σχετικά). Δηλαδή αν το παιδί δεν μάθει το κουτάλι στους 5,5-6 μήνες, μετά δεν μπορεί να το μάθει!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Σχετικά με τις πρώτες τροφές (καθώς είμαι και γω της ίδιας άποψης με σένα για τα ρυζάλευρα & τις κρέμες του εμπορίου) υπάρχουν & άλλες λύσεις, όπως το να "οδηγήσει" το ίδιο το μωρό, με τροφές που μπορεί να πιάσει με τα χεράκια του & να τις φχαριστηθεί, χωρίς απαραίτητα κουτάλι :-) .Θα βρεις αρκετά βιντεάκια σχετικά, αν δώσεις στην αναζήτηση της google "baby led weaning"

 

Γεια σου Ιρενε! Το έχεις δοκιμάσει; Καμιά άλλη μαμά που να κάνει babyled weaning (BLW)-(δε βρήκα τίποτα στο φορουμ- θα ανοίξω καινούριο θέμα και θα σου στείλω πμ- αν τα καταφέρω);

 

Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον σαν σύλληψη και λογική. Θα επανέλθω πιο αναλυτικά όταν έχω χρόνο- ουφ!

Εμείς ξεκινήσαμε να πειραματιζόμαστε αυτή τη βδομάδα(η μπουμπού είναι 5μιση μηνών). Κάνουμε βέβαια μια ανάμεικτη διατροφή (και λίγο κρεμούλα και σε κομμάτια μόνη της και σε κομμάτια από τη μαμά και στήθος και μπουκάλι- μητρικό)...

 

Με το κουτάλι πάντως κανένα πρόβλημα: το παίρνει και προσπαθεί να φάει μόνη της (ή έστω πάει στο στόμα-όπως όλα όσα πέφτουν στα χέρια της)- νομίζω το ίδιο θα έκανε και αν έκανε αποκλειστικά BLW.

 

Συγγνώμη αν πλατειάζω ολίγον εκτός θέματος...

 

Εντός θέματος τώρα και γιατί να το κρύψωμε άλλωστε, ομολογώ: είμαι παιδίατρος- μην πυροβολείτε!

 

Υπάρχουν πάντως αρκετοί συνάδερφοι που και διαβασμένοι είναι και λογικοί στις οδηγίες τους, μην απελπίζεστε. Κάποιες ιστορίες μου φαίνονται απλά τρομακτικές, αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι και οι ερμηνείες είναι υπερβολικές. Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι παιδίατροι προσπαθούν ενεργά να πασσαρουν τεχνητά γάλατα για να πάρουν προμήθειες για παράδειγμα.

Και παρόλο το φόρουμ το κοιτάω σαν μανούλα κι όχι σαν γιατρός (εψαχνα άλλες μαμάδες που να κάνουν BLW- στο ιατρείο δεν το προτείνω αφου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά και αν μας ταιριάσει πάλι σε πολύ συγκεκριμένες μανάδες θα το πρότεινω), αισθάνομαι λίγο σε θέση άμυνας, σαν να απολογούμαι που είμαι παιδίατρος μετά από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Αθηνά, μη νοιωθεις σε θέση άμυνας καλή μου, γιατί σαφώς υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που τιμούν το λειτούργημα τους & είναι ενημερωμένοι & δείχνεις να ανήκεις σ αυτούς. Σ ό,τι αφορά τις τροφές, ναι με μικρά βήματα το δοκιμάζουμε απ το τέλος του 5ου μήνα: στην αρχή του δωσα μήλο (1/4) τυλιγμένο σε γάζα, μη κοψει κανά κομμάτι και το καταφχαριστήθηκε, το ίδιο και με το αχλάδι, αργοτερα μπανάνα, αλλά την κράταγα εγώ. Πριν 15 μέρες αρχισαμε & τα λαχανικά(πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι,λαδάκι & λίγες σταγόνες λεμονι), αλλά λιωμένα, του τα δίνω με κουτάλι. Στην ουσία περιμένω ν αρχισει να πιάνει με λίγη περισσότερη ακρίβεια, για να του τα δώσω στο χέρι, γιατι αν το κάνω από τώρα, τα περισσότερα καταλήγουν στο ...πάτωμα :-) Σήμερα λέω να δοκιμάσω μπρόκολο, να του το δώσω δηλαδή και πάλι στο χεράκι & βλέπουμε. όσο τον θυλάζω δεν ανυσηχώ ιδιαίτερα γιατο αν τρώει ή αν παίζει με τις τροφές, νομίζω πως ουσιαστικά δοκιμάζει και εξοικιώνεται, έτσι κι αλιώς και τις κρέμες δε τις πολυγουστάρει, μόνο λίγη (ελάχιστη) βανίλια το απογευμα...(θα επανέλθω)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντός θέματος τώρα και γιατί να το κρύψωμε άλλωστε, ομολογώ: είμαι παιδίατρος- μην πυροβολείτε!

 

Κοίτα, δεν είμαστε ακροβολισμένες στις ταράτσες περιμένοντας να περάσει παιδίατρος, μην ανησυχείς. Αλλά αφού μπήκες στο συγκεκριμένο θέμα, θα διάβασες αρκετά κουφά, οπότε ε, πώς να το κάνουμε, έχουμε καλό λόγο για κυνήγι! :)

Πάντως εγώ έχω γνωστή καρδιολόγο που χρόνια τώρα δεν πληρώνει για τις διακοπές της, ούτε για τα σεμινάριά της, εξόπλισε το σπίτι της με A/C και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, όλα χορηγίες... αρκεί να συνταγογραφεί αυτά που πρέπει...

Φυσικά και δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι, αλλά μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά, έτσι δε λένε? ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

:twisted:Καλημέρα!

 

Δεν ξέρω που αλλού να βάλω το θέμα μου. Πιστεύω πως εδώ ανήκει.

Λοιπόν. Έχω πελαγώσει. Αν και διαβασμένη ο παιδίατρος χθες κατάφερε να με κάνει άνω-κάτω... :-(:-(

Χθες, λοιπόν, κλείσαμε του έξι μήνες και είχαμε και το εμβόλιο και πήγαμε στο γιατρό. Τον ζύγισε και ειδε πως πήρε 300 γραμ. αυτό το μήνα (εδώ να σημειώσω πως μας είχε ξεκινήσει ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα από τον προηγούμενο μήνα. Εγώ τα ξεκίνησα δειλά δειλά, ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα και αργότερα τα φρούτα. Ο μπέμπης δεν ξετρελάθηκε με κανένα από τα δυο. Έτσι κι εγώ, ξέροντας πως έτσι κι αλλιώς ακόμα είναι νωρίς δεν επέμεινα και κάποια στιγμή σταμάτησα και να τα φτιάχνω).

- Τρώει; με ρωτάει.

- Μπα... Δεν του αρέσει ούτε το ρυζάλευρο, ούτε η φρουτόκρεμα. Ελάχιστο έτρωγε και τα υπόλοιπα κατέληγαν στο νεροχύτη.

- Δεν τρώει φρούτα!!!;;;;

- Όχι.

- Να του πάρεις έτοιμη φρουτόκρεμα εμπορίου.

- Μα θα δώσω έτοιμη κρέμα στο παιδί;

- Αφού δεν τρώει τα φρούτα. Κάτι πρέπει να φάει.

- Ε, τουλάχιστον πίνει γάλα, λέω εγώ.

- Πόσο;

- Ε, που να ξέρω. Δεν μπορώ να το μετρήσω, εγώ αφελέστατα.

- Τι.... ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ;;; Δεν δίνεις συμπλήρωμα.....

- Μα και να ήθελα δεν παίρνει μπουκάλι.

- Πρέπει να φάει φαγητό.

- Μα δεν το θέλει. Με το ζόρι να του το χώσω στο στόμα.

- Πρέπει.

- Ε, θα το φάει κάποια στιγμή.

- Πρέπει μέχρι το χρόνο να τρώει φαγητό μέσα στην ημέρα. Θα του δίνεις γάλα πρωι βράδυ.

- Μόνο δυο φορές;;; Και θα μένει νηστικός όλη μέρα;

- Ναι.

- Να τον αφήσω να κλαίέι; Κρίμα μωρό παιδί.

- Ναι, θα τον αφήνεις νηστικό για να μάθει να τρώει......

- Καταρχάς θα πρηστεί το στήθος μου αν σταματήσω έτσι απότομα...

- Θα θηλάζεις δέκα λεπτά πρώι, δέκα το βράδι και την ημέρα θα το βγάζεις και θα το πετάς!!!!

:twisted::twisted:

Ε... δεν επέμεινα... είπα ένα "θα προσπαθήσω" και παραιτήθηκα.... (ειπώθηκαν πολλά ακόμα βέβαια...). :evil:

 

Επίσης, μας έδωσε να κάνουμε εξετάσεις αίματος για αναιμία και καλλιέργεια ούρων μήπως έχει ουρολοίμωξη και γιαυτό δεν έχει όρεξη. Και καλά ούρα κάνω εξέταση. Δεν έχω να χάσω κάτι. Αλλά αίμα;;;; Πως να πάω το μωρό να μου το κατατρυπήσουν για να βρούνε φλεβίτσα. Ξέρω πολύ καλά πως γίνεται στα μωρά. Και, να κάνω εξέταση γιατί...;;;; Έτσι χωρίς καμμιά άλλη ένδειξη; Δεν πήρε βάρος, λέει ο γιατρός.

Σας γράφω τις μετρήσεις από τη μέρα που γεννήθηκε και θέλω λίγο τα φώτα σας:

 

Γεννήθηκε 3400.

1 μην. - 4200

2 μην. - 5200

3 μην. - 6200

4 μην. - 7100

5 μην. - 7400

6 μην. - 7700

 

Επίσης να προσθέσω, πως η κόρη μου, την οποία δεν θήλαζα και δεν ήταν φαγού όύτε αυτή και δεν έπινε ούτε γάλα ούτε έτρωγε, και ήταν και έπαιρνε και λιγότερο βάρος, όταν τον ρωτούσα και αγχωνόμουνα μου έλεγε να μην αγχώνομαι και να αφήνω το παιδί να τρώει όσο θέλει. Του ζητούσα να μου δώσει να κάνουμε εξετάσεις και μου έλεγε "ας το παιδί, γιατί να το τρυπήσεις χωρίς λόγο"..... Και τώρα είναι αυτός ο ίδιος που με αγχώνει να κάνουμε εξετάσεις και να πιέσω το μωρό να φάει....

 

Βρε, κορίτσια βοήθεια..... Κατά βάθος πιστεύω πως πάμε καλά με το μωρό. Ναι, δεν τρώει τις κρέμες του αλλά στο κάτω κα΄τω.... Νωρίς είναι ακόμα. Θα μας πάρει χρόνο. Θηλάζει όμως τουλάχιστον, όσο θέλει και δεν βλέπω πρόβλημα. Χθες που μίλησα και με τη σύμβουλο θηλασμού μου με ρώτησε μήπως δεν έχω πολύ γάλα και μήπως θα έπρεπε να το αυξήσουμε. Μα μόλις χθες ξύπνησα με πρησμενο στήθος και πετρωμένο επειδή θήλασα μόνο από το ένα το βράδυ (από τεμπελιά :mrgreen: )... και δεν έχω γάλα;;;;

 

Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή.... Και ό,τι άλλο θέλετε να γράψω ρωτήστε.... Μπορεί πάνω στη στενοχώρια μου να μην τα έγραψα όλα κατανοητά.

 

Στο μεταξύ μας έχει δώσει και χορτόσουπα για μεσημερι και γιαουρτάκι για το απόγευμα. Και πως εγώ να ξεκινήσω με όλα αυτά;;;; Πολλά δεν είναι;;;

Και δεν συνεργάζεται και ο άντρας μου. Χθες με "μάλωσε" που δεν ταΐζω το παιδί και του δίνω μόνο γάλα....

- Αν μπορείς τάισέ τον εσύ..... του είπα.... :evil:

Ούφφφφ.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

:twisted:Καλημέρα!

 

Δεν ξέρω που αλλού να βάλω το θέμα μου. Πιστεύω πως εδώ ανήκει.

Λοιπόν. Έχω πελαγώσει. Αν και διαβασμένη ο παιδίατρος χθες κατάφερε να με κάνει άνω-κάτω... :-(:-(

Χθες, λοιπόν, κλείσαμε του έξι μήνες και είχαμε και το εμβόλιο και πήγαμε στο γιατρό. Τον ζύγισε και ειδε πως πήρε 300 γραμ. αυτό το μήνα (εδώ να σημειώσω πως μας είχε ξεκινήσει ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα από τον προηγούμενο μήνα. Εγώ τα ξεκίνησα δειλά δειλά, ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα και αργότερα τα φρούτα. Ο μπέμπης δεν ξετρελάθηκε με κανένα από τα δυο. Έτσι κι εγώ, ξέροντας πως έτσι κι αλλιώς ακόμα είναι νωρίς δεν επέμεινα και κάποια στιγμή σταμάτησα και να τα φτιάχνω).

- Τρώει; με ρωτάει.

- Μπα... Δεν του αρέσει ούτε το ρυζάλευρο, ούτε η φρουτόκρεμα. Ελάχιστο έτρωγε και τα υπόλοιπα κατέληγαν στο νεροχύτη.

- Δεν τρώει φρούτα!!!;;;;

- Όχι.

- Να του πάρεις έτοιμη φρουτόκρεμα εμπορίου.

- Μα θα δώσω έτοιμη κρέμα στο παιδί;

- Αφού δεν τρώει τα φρούτα. Κάτι πρέπει να φάει.

- Ε, τουλάχιστον πίνει γάλα, λέω εγώ.

- Πόσο;

- Ε, που να ξέρω. Δεν μπορώ να το μετρήσω, εγώ αφελέστατα.

- Τι.... ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ;;; Δεν δίνεις συμπλήρωμα.....

- Μα και να ήθελα δεν παίρνει μπουκάλι.

- Πρέπει να φάει φαγητό.

- Μα δεν το θέλει. Με το ζόρι να του το χώσω στο στόμα.

- Πρέπει.

- Ε, θα το φάει κάποια στιγμή.

- Πρέπει μέχρι το χρόνο να τρώει φαγητό μέσα στην ημέρα. Θα του δίνεις γάλα πρωι βράδυ.

- Μόνο δυο φορές;;; Και θα μένει νηστικός όλη μέρα;

- Ναι.

- Να τον αφήσω να κλαίέι; Κρίμα μωρό παιδί.

- Ναι, θα τον αφήνεις νηστικό για να μάθει να τρώει......

- Καταρχάς θα πρηστεί το στήθος μου αν σταματήσω έτσι απότομα...

- Θα θηλάζεις δέκα λεπτά πρώι, δέκα το βράδι και την ημέρα θα το βγάζεις και θα το πετάς!!!!

:twisted::twisted:

Ε... δεν επέμεινα... είπα ένα "θα προσπαθήσω" και παραιτήθηκα.... (ειπώθηκαν πολλά ακόμα βέβαια...). :evil:

 

Επίσης, μας έδωσε να κάνουμε εξετάσεις αίματος για αναιμία και καλλιέργεια ούρων μήπως έχει ουρολοίμωξη και γιαυτό δεν έχει όρεξη. Και καλά ούρα κάνω εξέταση. Δεν έχω να χάσω κάτι. Αλλά αίμα;;;; Πως να πάω το μωρό να μου το κατατρυπήσουν για να βρούνε φλεβίτσα. Ξέρω πολύ καλά πως γίνεται στα μωρά. Και, να κάνω εξέταση γιατί...;;;; Έτσι χωρίς καμμιά άλλη ένδειξη; Δεν πήρε βάρος, λέει ο γιατρός.

Σας γράφω τις μετρήσεις από τη μέρα που γεννήθηκε και θέλω λίγο τα φώτα σας:

 

Γεννήθηκε 3400.

1 μην. - 4200

2 μην. - 5200

3 μην. - 6200

4 μην. - 7100

5 μην. - 7400

6 μην. - 7700

 

Επίσης να προσθέσω, πως η κόρη μου, την οποία δεν θήλαζα και δεν ήταν φαγού όύτε αυτή και δεν έπινε ούτε γάλα ούτε έτρωγε, και ήταν και έπαιρνε και λιγότερο βάρος, όταν τον ρωτούσα και αγχωνόμουνα μου έλεγε να μην αγχώνομαι και να αφήνω το παιδί να τρώει όσο θέλει. Του ζητούσα να μου δώσει να κάνουμε εξετάσεις και μου έλεγε "ας το παιδί, γιατί να το τρυπήσεις χωρίς λόγο"..... Και τώρα είναι αυτός ο ίδιος που με αγχώνει να κάνουμε εξετάσεις και να πιέσω το μωρό να φάει....

 

Βρε, κορίτσια βοήθεια..... Κατά βάθος πιστεύω πως πάμε καλά με το μωρό. Ναι, δεν τρώει τις κρέμες του αλλά στο κάτω κα΄τω.... Νωρίς είναι ακόμα. Θα μας πάρει χρόνο. Θηλάζει όμως τουλάχιστον, όσο θέλει και δεν βλέπω πρόβλημα. Χθες που μίλησα και με τη σύμβουλο θηλασμού μου με ρώτησε μήπως δεν έχω πολύ γάλα και μήπως θα έπρεπε να το αυξήσουμε. Μα μόλις χθες ξύπνησα με πρησμενο στήθος και πετρωμένο επειδή θήλασα μόνο από το ένα το βράδυ (από τεμπελιά :mrgreen: )... και δεν έχω γάλα;;;;

 

Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή.... Και ό,τι άλλο θέλετε να γράψω ρωτήστε.... Μπορεί πάνω στη στενοχώρια μου να μην τα έγραψα όλα κατανοητά.

 

Στο μεταξύ μας έχει δώσει και χορτόσουπα για μεσημερι και γιαουρτάκι για το απόγευμα. Και πως εγώ να ξεκινήσω με όλα αυτά;;;; Πολλά δεν είναι;;;

Και δεν συνεργάζεται και ο άντρας μου. Χθες με "μάλωσε" που δεν ταΐζω το παιδί και του δίνω μόνο γάλα....

- Αν μπορείς τάισέ τον εσύ..... του είπα.... :evil:

Ούφφφφ.....

ασχετο εμεις ειμαστε μικρα ακομα αλλα ειναι σαν να ακουω την δικια μου παιδιατρο που επιμενει για συμπληρωμα και καλα.δεν ξερω φανταζομαι τα ιδια θα μου λεει και για τις κρεμεςς.φανταζομαι θα σου απαντησουν και πιο εμπειρες μανουλες πως το παιδι θα φαει οταν θαναι ετοιμο.

η παιδιατρος κατα τη γνωμη μου απαραδεκτη.ειναι δυνατον να σου λεει να δινεις τεχνητη φρουτοκρεμα που ειναι ολο ζαχαρες και να μην του δεινεις το γαλα σου?πολυ καλα της απαντησες, εννοειται και σιγουρα τα ξερεις πως το γαλα σου ειναι η βασικη του τροφη τα αλλα τα δοκιμαζει, συμπληρωνουμε, αν δε θελει τωρα δοκιμαζεις αργοτερα, δοκιμασε κανα λαχανικουλι, κανα φρουτακι, οταν θα θελει θα δοκιμασει.ελλεος δηλαδη.

να σου πω οτι γιατρος μιας γνωστης μου της ειπε, αν δεν τρωει λεει ενα παιδι, ειναι προτιμοτερο να φαει τζανκ φουντ απο το να μεινει νηστικο, αυτο μου θυμησες τωρα.λεει κατι θα παρει.εμενα αυτο θα μου κανε κατι σε κομικς με τΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟ.τι να πω,ακους εκει να φαει.ας φαει οτι ναναι και να κοψεις και το γαλα σου για να αναγκαστει να φαει και να το πετας κιολας, δηλαδη αυτη τοχει του πεταματου το μητρικο.

φυσικα οταν τη ρωταγες τι θα του προσφερει η φρουτοκρεμα δεν απανταγε ελεγε τα δικα της.

βρε κατι μου θυμιζεις οπως εγω που τη ρωταγα, καλα αφου γεμιζει τις πανες τις και τις λερωνει πως γινεται να μην τρωει και ναι μηστικη!!!!!!δηλαδη αυτα που βγαζει τι ειναι.

ουφ δε μπορω τσαντιζομαι.

κοπελα μου μην αγχωνεσαι, εξαλλου δε φαινεσαι μη ενημερωμενη και μην πτοεισει, αν δε μπορεις να αλλαξεις παιδιατρο, απλα λεγε της ναι τρωει και ας τη να χτυπιεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς!

Είναι δικό σου θέμα, εσύ αποφασίζεις για σένα και το παιδί σου!

 

Νομίζω ότι οι μητέρες πρέπει να γίνουν πιο επιθετικές όταν δέχονται τέτοιου είδους παρεμβάσεις. Τους λες ακριβώς αυτό που πιστεύεις: ότι είναι δικό σου θέμα και εσύ αποφασίζεις. Αν επιμένουν τους λες απλά ότι οι παιδίατροι που έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το θηλασμό και όχι με τα δώρα των εταιρειών, λενέ αυτά (τα κλασικά της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων) και ότι τα υπόλοιπα είναι το λιγότερο ανοησίες.

 

Γενικά αν τους βάλετε μια-δυο φορές στη θέση τους, σταματάνε να παρεμβαίνουν ακόμη και αν εξακολουθούν να το επιθυμούν.

 

Το θεμα είναι να κόβετε την κουβέντα μόλις αρχίζει. Μην την αφήνετα να απλώνει.;)

αχ πολυ χαιρομαι που τουλαχιστον εχουμε ανθρωπους να μας ενημερωνουν και να μας εμψυχωνουν για να νιωθουμε πως κανουμε το καλυτερο για τα παιδακια μας γιατι αν περιμεναμε απο τους περισσοτερους παιδιατρους!!!!!!-μην τους βαλω ολους καποια εξαιρεση θα υπαρχει φανταζομαι!!!!!!!!!!!ασχετο Αγλαια μου οχι οτι βιαζομαι αλλα αν μποαρεσεις πες μου, εγω πειραζει να αρχιζω να τους δοκιμασω φρουτακια οταν θαναι σχεδον 8μηνων.δηλαδη με τη διορθωμενη τους ηλικια τοτε θαναι κλεισμενα 6 στην ουσια.δε θελω να βιαστω.στα προωρα καλυτετα δεν ειναι ετσι?Αφου ειναι μικρουλια ακομα.το λεω γιατι ημερολογιακα ειναι 5 αλλα σιγουρα θα μου αρχισει τον αλλο μηνα το μπιρι μπιρι η παιδιατρος.ξερω γω τι θαλεω!!!!!!!!κι εγω την κοβω πριν να αρχισει.8-)8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιρενε! Το έχεις δοκιμάσει; Καμιά άλλη μαμά που να κάνει babyled weaning (BLW)-(δε βρήκα τίποτα στο φορουμ- θα ανοίξω καινούριο θέμα και θα σου στείλω πμ- αν τα καταφέρω);

 

Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον σαν σύλληψη και λογική. Θα επανέλθω πιο αναλυτικά όταν έχω χρόνο- ουφ!

Εμείς ξεκινήσαμε να πειραματιζόμαστε αυτή τη βδομάδα(η μπουμπού είναι 5μιση μηνών). Κάνουμε βέβαια μια ανάμεικτη διατροφή (και λίγο κρεμούλα και σε κομμάτια μόνη της και σε κομμάτια από τη μαμά και στήθος και μπουκάλι- μητρικό)...

 

Με το κουτάλι πάντως κανένα πρόβλημα: το παίρνει και προσπαθεί να φάει μόνη της (ή έστω πάει στο στόμα-όπως όλα όσα πέφτουν στα χέρια της)- νομίζω το ίδιο θα έκανε και αν έκανε αποκλειστικά BLW.

 

Συγγνώμη αν πλατειάζω ολίγον εκτός θέματος...

 

Εντός θέματος τώρα και γιατί να το κρύψωμε άλλωστε, ομολογώ: είμαι παιδίατρος- μην πυροβολείτε!

 

Υπάρχουν πάντως αρκετοί συνάδερφοι που και διαβασμένοι είναι και λογικοί στις οδηγίες τους, μην απελπίζεστε. Κάποιες ιστορίες μου φαίνονται απλά τρομακτικές, αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι και οι ερμηνείες είναι υπερβολικές. Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι παιδίατροι προσπαθούν ενεργά να πασσαρουν τεχνητά γάλατα για να πάρουν προμήθειες για παράδειγμα.

Και παρόλο το φόρουμ το κοιτάω σαν μανούλα κι όχι σαν γιατρός (εψαχνα άλλες μαμάδες που να κάνουν BLW- στο ιατρείο δεν το προτείνω αφου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά και αν μας ταιριάσει πάλι σε πολύ συγκεκριμένες μανάδες θα το πρότεινω), αισθάνομαι λίγο σε θέση άμυνας, σαν να απολογούμαι που είμαι παιδίατρος μετά από όλα αυτά.

και μονο το γεγονος πως εισαι εδω σημαινει πως ψαχνεσαι κοπελα μου και δεν επαναπαυεσαι στις δαφνες σου, γιατι η δικια μας καλη χρυση αλλα εχει τη γνωμη πως απο τοτε που οι γονεις λεει ανακαλυψαν το ιντερνετ εχουν χαλασει λεει και ανησυχουν πολυ περισσοτερο και προφανως την ζαλιζουν μαλον θελει να πει.

ειναι κατι σαν το μεσαιωνικο πιστευε και μη ερευνα ενα πραγμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:twisted:Καλημέρα!

 

Δεν ξέρω που αλλού να βάλω το θέμα μου. Πιστεύω πως εδώ ανήκει.

Λοιπόν. Έχω πελαγώσει. Αν και διαβασμένη ο παιδίατρος χθες κατάφερε να με κάνει άνω-κάτω... :-(:-(

Χθες, λοιπόν, κλείσαμε του έξι μήνες και είχαμε και το εμβόλιο και πήγαμε στο γιατρό. Τον ζύγισε και ειδε πως πήρε 300 γραμ. αυτό το μήνα (εδώ να σημειώσω πως μας είχε ξεκινήσει ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα από τον προηγούμενο μήνα. Εγώ τα ξεκίνησα δειλά δειλά, ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα και αργότερα τα φρούτα. Ο μπέμπης δεν ξετρελάθηκε με κανένα από τα δυο. Έτσι κι εγώ, ξέροντας πως έτσι κι αλλιώς ακόμα είναι νωρίς δεν επέμεινα και κάποια στιγμή σταμάτησα και να τα φτιάχνω).

- Τρώει; με ρωτάει.

- Μπα... Δεν του αρέσει ούτε το ρυζάλευρο, ούτε η φρουτόκρεμα. Ελάχιστο έτρωγε και τα υπόλοιπα κατέληγαν στο νεροχύτη.

- Δεν τρώει φρούτα!!!;;;;

- Όχι.

- Να του πάρεις έτοιμη φρουτόκρεμα εμπορίου.

- Μα θα δώσω έτοιμη κρέμα στο παιδί;

- Αφού δεν τρώει τα φρούτα. Κάτι πρέπει να φάει.

- Ε, τουλάχιστον πίνει γάλα, λέω εγώ.

- Πόσο;

- Ε, που να ξέρω. Δεν μπορώ να το μετρήσω, εγώ αφελέστατα.

- Τι.... ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ;;; Δεν δίνεις συμπλήρωμα.....

- Μα και να ήθελα δεν παίρνει μπουκάλι.

- Πρέπει να φάει φαγητό.

- Μα δεν το θέλει. Με το ζόρι να του το χώσω στο στόμα.

- Πρέπει.

- Ε, θα το φάει κάποια στιγμή.

- Πρέπει μέχρι το χρόνο να τρώει φαγητό μέσα στην ημέρα. Θα του δίνεις γάλα πρωι βράδυ.

- Μόνο δυο φορές;;; Και θα μένει νηστικός όλη μέρα;

- Ναι.

- Να τον αφήσω να κλαίέι; Κρίμα μωρό παιδί.

- Ναι, θα τον αφήνεις νηστικό για να μάθει να τρώει......

- Καταρχάς θα πρηστεί το στήθος μου αν σταματήσω έτσι απότομα...

- Θα θηλάζεις δέκα λεπτά πρώι, δέκα το βράδι και την ημέρα θα το βγάζεις και θα το πετάς!!!!

:twisted::twisted:

Ε... δεν επέμεινα... είπα ένα "θα προσπαθήσω" και παραιτήθηκα.... (ειπώθηκαν πολλά ακόμα βέβαια...). :evil:

 

Επίσης, μας έδωσε να κάνουμε εξετάσεις αίματος για αναιμία και καλλιέργεια ούρων μήπως έχει ουρολοίμωξη και γιαυτό δεν έχει όρεξη. Και καλά ούρα κάνω εξέταση. Δεν έχω να χάσω κάτι. Αλλά αίμα;;;; Πως να πάω το μωρό να μου το κατατρυπήσουν για να βρούνε φλεβίτσα. Ξέρω πολύ καλά πως γίνεται στα μωρά. Και, να κάνω εξέταση γιατί...;;;; Έτσι χωρίς καμμιά άλλη ένδειξη; Δεν πήρε βάρος, λέει ο γιατρός.

Σας γράφω τις μετρήσεις από τη μέρα που γεννήθηκε και θέλω λίγο τα φώτα σας:

 

Γεννήθηκε 3400.

1 μην. - 4200

2 μην. - 5200

3 μην. - 6200

4 μην. - 7100

5 μην. - 7400

6 μην. - 7700

 

Επίσης να προσθέσω, πως η κόρη μου, την οποία δεν θήλαζα και δεν ήταν φαγού όύτε αυτή και δεν έπινε ούτε γάλα ούτε έτρωγε, και ήταν και έπαιρνε και λιγότερο βάρος, όταν τον ρωτούσα και αγχωνόμουνα μου έλεγε να μην αγχώνομαι και να αφήνω το παιδί να τρώει όσο θέλει. Του ζητούσα να μου δώσει να κάνουμε εξετάσεις και μου έλεγε "ας το παιδί, γιατί να το τρυπήσεις χωρίς λόγο"..... Και τώρα είναι αυτός ο ίδιος που με αγχώνει να κάνουμε εξετάσεις και να πιέσω το μωρό να φάει....

 

Βρε, κορίτσια βοήθεια..... Κατά βάθος πιστεύω πως πάμε καλά με το μωρό. Ναι, δεν τρώει τις κρέμες του αλλά στο κάτω κα΄τω.... Νωρίς είναι ακόμα. Θα μας πάρει χρόνο. Θηλάζει όμως τουλάχιστον, όσο θέλει και δεν βλέπω πρόβλημα. Χθες που μίλησα και με τη σύμβουλο θηλασμού μου με ρώτησε μήπως δεν έχω πολύ γάλα και μήπως θα έπρεπε να το αυξήσουμε. Μα μόλις χθες ξύπνησα με πρησμενο στήθος και πετρωμένο επειδή θήλασα μόνο από το ένα το βράδυ (από τεμπελιά :mrgreen: )... και δεν έχω γάλα;;;;

 

Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή.... Και ό,τι άλλο θέλετε να γράψω ρωτήστε.... Μπορεί πάνω στη στενοχώρια μου να μην τα έγραψα όλα κατανοητά.

 

Στο μεταξύ μας έχει δώσει και χορτόσουπα για μεσημερι και γιαουρτάκι για το απόγευμα. Και πως εγώ να ξεκινήσω με όλα αυτά;;;; Πολλά δεν είναι;;;

Και δεν συνεργάζεται και ο άντρας μου. Χθες με "μάλωσε" που δεν ταΐζω το παιδί και του δίνω μόνο γάλα....

- Αν μπορείς τάισέ τον εσύ..... του είπα.... :evil:

Ούφφφφ.....

 

Αυτό που σίγουρα είναι επικίνδυνο για το μωρό σου είναι να συνεχίσεις να συμβουλεύεσαι αυτόν τον παιδίατρο.

Είνα ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διάβασε στο forum όσα έγραψε η amaretto για την εισαγωγή στερεων τροφών

 

........ και άλλαξε παιδίατρο

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σίγουρα είναι επικίνδυνο για το μωρό σου είναι να συνεχίσεις να συμβουλεύεσαι αυτόν τον παιδίατρο.

Είνα ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διάβασε στο forum όσα έγραψε η amaretto για την εισαγωγή στερεων τροφών

 

........ και άλλαξε παιδίατρο

 

Δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω τις συμβουλές του. Ως προς τη διατροφή του μωρού τουλάχιστον και ως προς το θηλασμό έχω ενημερωθεί τόσο που δεν πρόκειται να με πείσει κανένας για οτιδήποτε άλλο. Αλλά αυτό που με άγχωσε πιο πολύ είναι οι εξετάσεις που μας έβαλε να κάνουμε στο παιδί. Από τη μια δεν θέλω να τις κάνω και από την άλλη πως να τον αγνοήσω;

το να τον απορρίψω ως παιδίατρό μας και να απευθυνώ σε άλλον είναι μια λύση αλλά μας έχει βοηθήσει αρκετά στο παρελθόν με την κόρη μου - εκείνη δεν θήλασε και του ήταν πιο εύκολο :mrgreen: - και επειδή είναι και στο ΙΚΑ μας γράφει τις συνταγές για τα εμβόλια. Το να έχω δυο παιδιάτρους είναι κι αυτό ίσως μια λύση αλλά μάλλον για μπέρδεμα το βλέπω.

Δεν ξέρω... Θα δω.

Οι πιο έμπειρες μαμάδες - ως προς το θηλασμό και τη διατροφή - μήπως μπορούν να μου υποδείξουν σε πια περίπτωση θα έπρεπε να ανησυχήσω και να κάνω όντως εξέταση αίματος στο γιο μου; Δεν θέλω να τον κατατρυπήσουν χωρίς λόγο μόνο και μόνο επειδή ο παιδίατρος μουλάρωσε που τον θηλάζω και δεν υπάκουσα στις συμβουλές του. Το παιδί γενικά δείχνει υγιές, γεμάτο ενέργεια, έχει γκρίνια αλλά το αποδίδω στην ιδιοσυγκρασία του γενικώς (γκρινιάρης γεννήθηκε :mrgreen: ) και στα δοντάκια μιας και έχει πάρα πολλά σάλια και βάζει συνέχεια τα χέρια του στο στόμα, φαινομενικά δείχνει αφρατούλης (άρα δεν του λείπουν κιλά).... Τι να πω; Εγώ πίστευα πως μέχρι στιγμής όλα πάνε ρολόι...

Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα δυστυχώς.... Το μωρό ξύπνησε.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

Θα ήθελα να σου πω τη δική μου εμπειρία, μήπως σε βοηθήσει...Λοιπόν κι εγώ θήλαζα τον Αντώνη, αλλά κι εμάς η γιατρός από τον 4ο-4και μισό, μας είπε να του δώσουμε κρέμα γιατί ήταν λέει αδύνατος. Βέβαια η διαφορά ήταν ότι ο Αντουάν μόλις είδε κρέμα ξερογλέιφτηκε και έτρωγε σαν τρελός. Παρ' όλα αυτά ξέρω τη στάση των παιδιάτρων. Κι εμάς -σημειώνω ότι κατά τα άλλα ήταν μια πολύ προσεκτική και καλή γενικά γιατρός- από τον 2ο μήνα μας είχε στα κλασικά: "κι ακόμα θηλάζεις αποκλειστικά; και άντε δώσε του συμπλήρωμα να χορτάσει το παιδί" και άλλα τέτοια...Όσον αφορά στις εξετάσεις μας είχε δώσει σίδηρο, απλώς επειδή τον θήλαζα, χωρίς εξετάσεις δλδ. Εκ των υστέρων διάβασα και ρώτησα ότι το σίδηρο είναι περιττό και είναι μύθος ότι τα παιδιά που θηλάζουν το έχουν ανάγκη.

Για να καταλήξω τώρα έχουμε μια άλλη παιδίατρο, που είναι πολύ περισσότερο ενημερωμένη σε θέματα θηλασμού και την οποία βρήκαμε με άλλη αφορμή(η τωρινή είναι πολύ συνεπής στα ραντεβού και το ιατρείο είναι στον 1ο όροφο της πολυκατοικίας μας!!). Προτείνω λοιπόν, όχι να αλλάξεις παιδίατρο μόνο με αυτή την αφορμή, αλλά για το θέμα των εξετάσεων που σε ανησυχεί να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, κακό δεν κάνει ποτέ. Αν όμως ο παιδίατρός σου συνεχίζει να σε πιέζει για το θηλασμό, ενώ εσύ έχεις αντίθετη άποψη και ένστικτο, τότε άλλαξέ τον...Το λέω χύμα, αλλά εκ των υστέρων θα ήθελα να είχα κι εγώ το θάρρος να πω στην πρώτη παιδίατρο μου, ευχαριστώ, αλλά θέλω κάποιον να με στηρίζει στο θηλασμό και όχι να με αποτρέπει...

Ελπίζω να βοήθησα,

 

Φιλικά,

Στέλλα

Link to comment
Share on other sites

:twisted:Καλημέρα!

Γεννήθηκε 3400.

1 μην. - 4200

2 μην. - 5200

3 μην. - 6200

4 μην. - 7100

5 μην. - 7400

6 μην. - 7700

 

Το βάρος του είναι πολύ καλό!

 

Επίσης να προσθέσω, πως η κόρη μου, την οποία δεν θήλαζα και δεν ήταν φαγού όύτε αυτή και δεν έπινε ούτε γάλα ούτε έτρωγε, και ήταν και έπαιρνε και λιγότερο βάρος, όταν τον ρωτούσα και αγχωνόμουνα μου έλεγε να μην αγχώνομαι και να αφήνω το παιδί να τρώει όσο θέλει. Του ζητούσα να μου δώσει να κάνουμε εξετάσεις και μου έλεγε "ας το παιδί, γιατί να το τρυπήσεις χωρίς λόγο"..... Και τώρα είναι αυτός ο ίδιος που με αγχώνει να κάνουμε εξετάσεις και να πιέσω το μωρό να φάει....

 

Του την έχει δώσει!

Στην κόρη ήσουν καλόβολη και συμμορφωμένη.

Τώρα έχεις σηκώσει δικό σου μπαϊράκι, κάνεις του κεφαλιού σου, έχεις το θράσσος και δεν δίνεις συμπλήρωμα, έχεις ακόμη μεγαλύτερο θράσσος και δεν του δίνεις κρέμες εμπορίου, ε, πολύ θέλει;

 

Του τη δίνει που δεν μπορεί να σε χειριστεί. Για την υγεία και την ταλαιπωρία του παιδιού, δεν νοιάζεται, προέχει το να σε χειρίζεται, να σε κάνει κουμάντο.

 

Χθες που μίλησα και με τη σύμβουλο θηλασμού μου με ρώτησε μήπως δεν έχω πολύ γάλα και μήπως θα έπρεπε να το αυξήσουμε.

:roll:

 

Δεν πάμε καλά!

 

 

 

Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή.... Και ό,τι άλλο θέλετε να γράψω ρωτήστε.... Μπορεί πάνω στη στενοχώρια μου να μην τα έγραψα όλα κατανοητά.

 

Σύνελθε και μην ακούς κανέναν!

 

Στο μεταξύ μας έχει δώσει και χορτόσουπα για μεσημερι και γιαουρτάκι για το απόγευμα. Και πως εγώ να ξεκινήσω με όλα αυτά;;;; Πολλά δεν είναι;;;

Δηλαδή το γιαουρτάκι είναι πιο χρήσιμο από το γάλα σου; Έχει περισσότερες θερμίδες;

Πολλά είναι. Μόνο χορτόσουπα και μόνο αν θέλει.

 

 

Και δεν συνεργάζεται και ο άντρας μου. Χθες με "μάλωσε" που δεν ταΐζω το παιδί και του δίνω μόνο γάλα....

- Αν μπορείς τάισέ τον εσύ..... του είπα.... :evil:

 

Εσύ παράγεις το γάλα και αυτό δίνεις. Αυτός ας το ταΐσει με τη χορτόσουπα.

 

Σωστή σε βρίσκω, μη σκας και μη δίνεις σημασία!

 

Έτσι για πλάκα, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο στο παιδιατρικό για γενική αξιολόγηση να δούμε τι θα σου πούνε και ρώτησέ τους για αναιμία (πες ότι είχε κάνει το άλλο σου παιδί και τι νομίζουν αυτοί)

Μη λες ότι θηλάζεις, πες ότι πίνει ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα πουμε οτι πινει ξενο θα ησυχασουν?καλο.το κολλημα κι αυτο πουχουν οι γιατροι.κοριτσια να ξαναρωτησω?με αφορμη οτι μετακομιζουμε βορεια εσεις πουχετε δοκιμασει κι αλλες παιδιατρους καμοια που να σας στηριξει με το θηλασμο και μετα τους 6 μηνες?ζηταω πολλα?αν ξερετε καμοια -κανεναν στειλτε μου ενα πμ, βορεια, χαλανδρι, βριλησσια, κηφισια , μαρουσι εκει γυρω

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο έμπειρες μαμάδες - ως προς το θηλασμό και τη διατροφή - μήπως μπορούν να μου υποδείξουν σε πια περίπτωση θα έπρεπε να ανησυχήσω και να κάνω όντως εξέταση αίματος στο γιο μου;

Ένα πρώτο εμφανές σημάδι αναιμίας είναι η ωχρότητα. Σε ένα άτομο που γνωρίζεις το συνηθισμένο χρώμα του μπορεί να το υποψιαστείς και απλά κοιτώντας το στο πρόσωπο.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό που σου λέω δεν αντικαθιστά μια αιματολογική εξέταση απλά σου δίνει μια πρώτη ένδειξη. Άλλο να έχεις ένα καταρόδαλο παιδάκι, άλλο ένα χλωμό, άλλο να ήταν ροδαλό αλλά τελευταία να φαίνεται πιο χλωμό, καταλαβαίνεις.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα πουμε οτι πινει ξενο θα ησυχασουν?καλο.το κολλημα κι αυτο πουχουν οι γιατροι.

 

Κοίτα, αν στον έναν λες ότι το μωρό θηλάζει και λέει ότι δεν πάει καλά, πας στον άλλο για έλεγχο και του λες ότι δεν θηλάζει και πίνει ξένο και το βρίσκει το παιδί μια χαρά, τότε είναι εύκολο να βγάλεις συμπεράσματα!

 

Οι γιατροί δεν έχουν κόλλημα. Κέρδη έχουν και τους ενοχλεί πολύ να παρεκλίνεις από τη γραμμή που επιβάλλουν.

Link to comment
Share on other sites

.....και δεν του δίνεις κρέμες εμπορίου, ε, πολύ θέλει;

 

Μα πόσα παίρνουν πια από τις εταιρείες με τα έτοιμα βρεφικά γάλατα και κρέμες; Οι πιο πολλές μαμάδες άλλωστε δε θηλάζουν. Αρκετά δεν παίρνουν χάρη σε εκείνες; Γιατί δεν αφήνουν εμάς όσες θηλάζουμε στην ησυχία μας;

 

Του τη δίνει που δεν μπορεί να σε χειριστεί. Για την υγεία και την ταλαιπωρία του παιδιού, δεν νοιάζεται, προέχει το να σε χειρίζεται, να σε κάνει κουμάντο.

 

Δεν είμαι παιχνίδι του να με χειρίζεται όπως του καπνίσει. Του εμπιστεύομαι το μωρό μου και πολύ του είναι. Τόσα λεφτά του σκάω κάθε μήνα για μια πεντάλεπτη - δεκάλεπτη επίσκεψη για τον τυπικό έλεγχο και το εμβόλιο. Τι, επειδή μου γράφει τα εμβόλια πρέπει να του έχω και υποχρέωση;

 

 

Έτσι για πλάκα, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο στο παιδιατρικό για γενική αξιολόγηση να δούμε τι θα σου πούνε και ρώτησέ τους για αναιμία (πες ότι είχε κάνει το άλλο σου παιδί και τι νομίζουν αυτοί)

Μη λες ότι θηλάζεις, πες ότι πίνει ξένο.

 

Δεν τολμώ. Στο Βόλο που μένω, έχουμε ένα νοσοκομείο το οποίο δεν εμπιστεύομαι καθόλου. Μια φορά την πάτησα κάποτε με την κόρη μου που την είχανε τρυπήσει όπου υπήρχε δέρμα (για να της πάρουν αίμα) και επειδή ή΄ταν και Σάββατο μας είχαν κρατήσει μέσα και κόντευε να έρθει η Τετάρτη για να πάρω αποτελέσματα από εξετάσεις. Και όποιος γιατρός περνούσε και την εξέταζε έλεγε το κοντό του και το μακρύ του. Δεν ξαναπερνάω τέτοιο σοκ.

 

Παρεμπιπτόντως, χθες το έψαξα κάμποσο το θέμα. Έχω βρει στο Βόλο μια παιδίατρο που είναι φιλική στο θηλασμό (πόσο δεν ξέρω αλλά μαλλον θα κάνω μια επίσκεψη να δω τι ψάρια θα πιάσω). Δυστυχώς η πόλη μου δεν έχει και πολλές επιλογές για να βοηθηθώ ώστε να μπορώ να .... κάνω του κεφαλιού μου: δηλ. να θηλάσω :mrgreen: .

 

Ένα πρώτο εμφανές σημάδι αναιμίας είναι η ωχρότητα. Σε ένα άτομο που γνωρίζεις το συνηθισμένο χρώμα του μπορεί να το υποψιαστείς και απλά κοιτώντας το στο πρόσωπο.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό που σου λέω δεν αντικαθιστά μια αιματολογική εξέταση απλά σου δίνει μια πρώτη ένδειξη. Άλλο να έχεις ένα καταρόδαλο παιδάκι, άλλο ένα χλωμό, άλλο να ήταν ροδαλό αλλά τελευταία να φαίνεται πιο χλωμό, καταλαβαίνεις

 

Ωχρός δεν είναι ο μπέμπης μου. Αλλά σίγουρα δε θα μπορούσα να βασιστώ στο χρώμα για να πω πως όλα πάνε καλά. Και γενικά είναι γεμάτος ενέργεια. Και το λέω αυτό βασισμένη σε αυτά που μου έλεγε κάποτε για την κόρη μου ο ίδιος παιδίατρος που τώρα με σπρώχνει να κάνω εξετάσεις το μπέμπη. Τότε μου έλεγε και μου ξαναέλεγε (γιατί το θέμα το είχα κάθε μήνα όποτε ζυγίζαμε τη μικρή) πως το παιδί είναι λιγόφαγο αλλά αφού είνάι γεμάτο ενέργεια σημαίνει πως είναι καλά. Μάλιστα μου έλεγε πως ανησυχώ υπερβολικά και πως "βλέπω το ποτήρι όχι μισογεμάτο αλλά μισοάδειο" για να μου πει και καλά πως είμαι απαισιόδοξη και τα βλέπω όλα στραβά. Και τώρα τα είδε αυτός όλα στραβά. Τώρα που εγώ νιωθω πως τα κάνω όλα σωστά και είμαι ικανοποιημένη.... Αλλά όταν σου λέει, γιατρός πράμα, πως το παιδί πρέπει να κάνει εξετάσεις όσο και να θες δεν μπορείς παρά να ανησυχήσεις μήπως κάτι όντως δεν πάει καλά. Δεν ξέρω... Μπορεί ΄και να την περάσω την ταλαιπωρία τελικά. Θα δω.

 

Αγλαΐα και κορίτσια (όχι πως εσύ Αγλαΐα δεν είσαι κορίτσι :-D απλά όσα μας γράφεις εσύ έχουν πάντα μεγαλύτερη βαρύτητα) σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν ήταν και ο άντρας μου πιο συνεργάσιμος ίσως να μου ήταν πιο εύκολο γενικώς αλλά κι αυτός δεν ξετρελένεται με την ιδέα του θηλασμού. Τον "ανησυχεί" όπως μου λέει γιατί "είμαι εγκλωβισμένη" και δεν ξέρει "που θα πάει και πόσο θα τραβήξει όλο αυτό".....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...