Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Πήγα χθες στην παιδίατρο κ μου είπε ότι από τον 6ο μήνα θα πρέπει να θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και τα υπόλοιπα γεύματα στερεές τροφές γιατί αλλιώς το μωρό θα παρουσιάσει ελλειψη σιδήρου.Αληθεύει αυτό?Δεν θα με οδηγήσει όμως αυτή η τακτική σε πρόωρο αποθηλασμό?Από ποιό μήνα και μετά μπόρει να εφαρμοστεί το πρόγγραμμα που προτείνει η παιδίατρος ώστε να μη διακοπεί η γαλουχία μια και είμαι και εργαζόμενη?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


annaz το ιδιο μου ειπε και ο δικος μου παιδιατρος και παραλιγο να αποθηλασω...ευτυχως το καταλαβα συντομα και τον αλλαξα.Φυσικα και θα μειωθει η παραγωγη και θα αποθηλασεις αν κανεις μονο 2 γευματα την ημερα θηλαμου(Aglaia ετσι δεν ειναι???).Απ'οσο διαβασα στο forum 3 γευματα ειναι πολλα για ενα μωρο 6 μηνων, αλλα θηλαζουν αποκλειστικα για τον πρωτο χρονο.Εγω εδινα της μικρης μονο φρουτοκρεμα το πρωι(που ετρωγε λιγο)και γαλα, το μεσημερι κρεας με λαχανικα και μετα μονο γαλα.Το να κανει 3 γευματα στερεων ξαφνικα θα σε οδηγησει στον αποθηλασμο...Εγω παραλιγο τη γλιτωσα, επαιρνα μαγια μετα για να επανελθω....Χρειαζεται σταδιακη και αργη αυξηση.Η μικρη επισης πινει θηλαζει 2-4 φορες τη νυχτα, αν δεν το εκανε αυτο θα ειχα αποθηλασει αμεσα.Τωρα, της δινω 2 γευματα τη μερα, γαλα συνεχεια οποτε θελει θηλαζει, και τη νυχτα!

Οσο για την ελλειψη σιδηρου, αν θηλαζει και τρωει κρεατακι δεν εχει προβλημα νομιζω.Η απογευματινη φαριν λακτε δεν προσφερει κατι.Ο σιδηρος που γραφει επανω στα συστατικα ειναι δυσκολα απορροφησιμος, ενω το μητρικο γαλα εχει την πιο απορροφησιμη μορφη σιδηρου.Το αν παρουσιασει το μωρο ελλειψη σιδηρου θα πρεπει να το δει ο γιατρος απο εξετασεις αιματος, οχι να το υποθεσει.Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες πάρα πολύ!Καλά εκανα εγώ και της την είπα χοντρά χθες.Ηθελα να σιγουρευτώ.Ευχαριστω πολύ!Πάντως τηνέίχα καταλάβει από όταν την είχα ρωτήσει αν μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή μου (είχα δει μείωση λόγω του ότι αντλούσα με το mini electric στη δουλειά)και μου είχε απαντήσει ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα.Χάρη σε σας όμως νοίκιασα το symphony και τώρα όλα πάνε καλά! :D:D :Είμουνα από τις τυχερές που το ψαξα στο internet μιας και καμια γνωστή μου δε θήλασε λόγω του ότι δεν έίχε γάλα :?: .Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ :lol:

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στην παιδίατρο κ μου είπε ότι από τον 6ο μήνα θα πρέπει να θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και τα υπόλοιπα γεύματα στερεές τροφές γιατί αλλιώς το μωρό θα παρουσιάσει ελλειψη σιδήρου.Αληθεύει αυτό?

 

Ο παιδίατρός σου σου έδωσε οδηγίες για μωρά που δεν θηλάζουν, αυτά που θηλάζουν δεν τα έχει δει ποτέ στη ζωή του...

 

Δεν θα με οδηγήσει όμως αυτή η τακτική σε πρόωρο αποθηλασμό?

Φυσικά και μάλλον εκεί θέλει να σε οδηγήσει.

 

Από ποιό μήνα και μετά μπόρει να εφαρμοστεί το πρόγγραμμα που προτείνει η παιδίατρος ώστε να μη διακοπεί η γαλουχία μια και είμαι και εργαζόμενη?

Φαντάζομαι μετά από το 2ο χρόνο. Αλλά και πάλι αν γυρίζεις στο σπίτι και σου ζητάει το παιδί να θηλάσει θα του το αρνείσαι γιατί το είπε ο παιδίατρος;

 

Αν ξυπναει το βράδυ και θέλει να θηλάσει θα του το αρνείσαι;

 

Ως εργαζόμενη λείπεις 8-10 ώρες από το σπίτι, μένουν άλλες τουλάχιστον 14 και το παιδί μπορεί να θέλει να θηλάσει αρκετές φορές. Το θέμα είναι αν θα προτιμήσεις να κάνεις το χατίρι του παιδιού σου ή αυτά που κατεβάζει από το κεφάλι του ο παιδίατρος. :?

Link to comment
Share on other sites

την είχα ρωτήσει αν μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή μου (είχα δει μείωση λόγω του ότι αντλούσα με το mini electric στη δουλειά)και μου είχε απαντήσει ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα.Χάρη σε σας όμως νοίκιασα το symphony και τώρα όλα πάνε καλά! :D:D ::

 

το να είναι άσχετος κανείς δεν πειράζει, το να είναι άσχετος και να το παίζει σχετικός είναι εντελώς απαράδεκτο.

 

(γιατί εξακολουθείς να πηγαίνεις και να πληρώνεις έναν τέτοιο επιστήμονα; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name="aglaiaΟ παιδίατρός σου σου έδωσε οδηγίες για μωρά που δεν θηλάζουν, αυτά που θηλάζουν δεν τα έχει δει ποτέ στη ζωή του...

[/quote]

 

 

Γι'αυτο τον αλλαξα κι εγω...ηταν τελειως ασχετος με το θηλασμο...Καθε φορα που πηγαινα με ρωτουσε "τι γαλα δινετε?" και οταν απαντουσα " το δικο μου" με κοιταζε σαν εξωγηινο...Θεωρουσε πιο φυσιολογικο να δινω καποια σκονη μαλλον :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαϊα μου!!!!Ήδη έχω πάρει τηλ. αλλών παιδιάτρων . Θα δοκιμάσω την τύχη μου και θα σας ενημερώσω.Να κάνω όμως μια ερώτηση μιας και για την ώρα δεν εχω παιδίατρο :( Η μπεμπα μου γεννήθηκε 4 Ιουλίου 3460kg τώρα είναι 7300kg στο σπίτι την ταίζουνε με γάλα που έχω αντλήσει από 210ml/φορά 2 φορές την ημέρα όταν λείπω στη δουλειά.Όταν γυρίζω την θηλάζω 2 φορές πριν πέσει για ύπνο και μετα μία φορά το πρωί πριν φυγω για δουλειά. Δεν ξυπνάει το βράδυ να φάει.Είναι φυσιολογικό που θηλάζει 5 με 10 λεπτα το πολύ κάθε φορά?Νομίζω οτί προτιμάει το μπιμπερό γιατι και 230 ml να της δίνουν κάθε φορά όταν λείπω τα πίνει μονορούφι.Μήπως να της δίνουν λιγότερο γάλα πουχω αντλήσει όταν λείπω για να θηλάζει πιο πολύ ώρα?Τα Σαβ/κα τη θηλάζω όποτε θέλει γύρω στις 5 φορές την ημέρα.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω όμως μια ερώτηση μιας και για την ώρα δεν εχω παιδίατρο :(

 

Πιστεύεις ότι στην παρακάτω ερώτηση θα σου απαντούσε ο παιδίατρος που είχες και θα μπορούσες να τον εμπιστευτείς;

 

 

Είναι φυσιολογικό που θηλάζει 5 με 10 λεπτα το πολύ κάθε φορά?Νομίζω οτί προτιμάει το μπιμπερό γιατι και 230 ml να της δίνουν κάθε φορά όταν λείπω τα πίνει μονορούφι.

 

Απ'ότι φαίνεται και από το στήθος μονορούφι το πινει! :)

 

Μήπως να της δίνουν λιγότερο γάλα πουχω αντλήσει όταν λείπω για να θηλάζει πιο πολύ ώρα?

Αυτό δεν έχει λογική, το μωρό θα είναι πεινασμένο και θα γκρινιάζει και ο θηλασμός δεν θα αλλάξει.

Θα τρώει από το μπιμπερό όσο θέλει, όπως τρώει και από το στήθος.

 

Τα Σαβ/κα τη θηλάζω όποτε θέλει γύρω στις 5 φορές την ημέρα.

το μωρό σου κάνει λίγα και μεγάλα γεύματα, θηλάζει πολύ αποτελεσματικά και τελειώνει γρήγορα. Έχει πολύ καλή ανάπτυξη και δεν έχεις λόγο να αλλάξεις κάτι. Όλα είναι μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθειά είναι ότι τη ρώτησα χθες και επειδη ακριβώς δεν την εμπιστεύομαι ρώτησα και εσάς :) .Πάντως πληροφοριακά μου απάντησε ότι πιθανόν να μη θηλάζει πολύ ώρα επειδή πίνει αρκετό γάλα πριν και μπόρώ αν θέλω να της δίνω λιγότερο όταν λείπω......... :twisted: Στο κοσμο του ο παιδίατρος.και πάλι σε υπερευχαριστώ Αγλαϊα μου!!Η συνεισφορα σου όπως και τον υπόλοιπων μέσα στο forum σε όσες γυναίκες θηλάζουν είναι απεριόριστη και πολύτιμη :D Να στε όλοι καλα!

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες γιατί πάνω κάτω είμαι στην ίδια φάση... αλλά (να το πω το κακό μου) βαριόμουν να γράψω τόσο μεγάλο κείμενο... :)

Σε ευχαριστώ Αγλαΐα, που μου έλεισες κι εμένα τις απορίες που είχα...

 

Σε καναμήνα όμως θα μου δημιουργηθεί κι εμένα ένα καινούριο πρόβλημα... Ασφάλισα το μωρό μου σε ιδιωτική ασφάλεια (Εθνικη) και καλύπτει και επισκέψεις σε γιατρούς, αλλά από τη δική τους τη λίστα... ΄

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ είμαι ευχαρηστημένη από την παιδίατρό μου γιατί πποτέ δε μου μίλησε για ξένο γάλα (αντίθετα είναι υπερ του θηλασμού), φοβάμαι λοιπόν να την αλλάξω... δε θέλω, αλλά από την άλλη πληρώνω μεγάλο ασφάλιστρο και τα επιπλέον έξοδα για την παιδίατρο είναι μεγάλο κονδηλι..

Ακόμα δεν ξέρω ποιους παιδιάτρους προτίνουν γιατί το συμβόλαιο θα το έχω στα χέρια μου τον άλλο μήνα.

Υπάρχει καμία κοπέλα που να έχει ασφάλεια του παιδιού της στην Εθνική ώστε να με συμβουλέψει?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΣΟΟΟΟΟ πολυ που βρηκα αυτο τον δικτιακο χώρο!!!! θηλάζω και ειμαι ευγνωμων που υπάρχει η Αγλαία αλλα και ολες οι μαναδες που γραφουν και ενημερώνου!!!!

Απο την άρχή μου φαινοταν αυτονόητο οτι θα θηλάσω και ετσι δεν αφησα ουτε μαιες, ουτε πολιτική του νοσοκομειου να με εμποδισει (χρειαστηκε βεβαια τσαμπουκας!!!!) ομως καποια στιγμη ενοιωσα λιγες ενοχες διοτι ενω ο παιδιατρος μου συστησε στον 4ο μηνα να δωσω στο μωρο αυτην την κρεμα βανιλια, εγω δεν το εκανα...τωρα που τα διαβαζω ολα αυτα και μετα απο ενημερωση της Αγλαιας νοιωθω πολυ καλυτερα!!!!

Και εμενα μου ελεγαν "δινε του χαμομήλι διοτι το παιδι θα διψαει.... :shock:

 

Σας καληνυχτίζω :cool:

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παιδίατρός μου, όταν της είπα οτι θα προτιμούσα

να μην κάνει στο μωρό μου 2 εμβόλια κάθε μήνα,

μου είπε: "ΟΚ αλλά εγώ το κάνω για να θωρακίσω το μωρό"

δηλαδή το παίζει οτι το ρίχνει στην μητρική ευαισθησία

για το καλό του παιδιού της και επειδή πιστεύω πως

είναι υπερβολή 2 εμβόλια τον μήνα, όπως έχετε πει κι εσείς

σε άλλο θέμα του forum, θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παιδίατρός μου, όταν της είπα οτι θα προτιμούσα

να μην κάνει στο μωρό μου 2 εμβόλια κάθε μήνα,

μου είπε: "ΟΚ αλλά εγώ το κάνω για να θωρακίσω το μωρό"

δηλαδή το παίζει οτι το ρίχνει στην μητρική ευαισθησία

για το καλό του παιδιού της και επειδή πιστεύω πως

είναι υπερβολή 2 εμβόλια τον μήνα, όπως έχετε πει κι εσείς

σε άλλο θέμα του forum, θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ.

 

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου ειναι στον Πειραιά....γνωστοτατος, υπερ του θηλασμού και φυσικά δεν ειναι υπερ των εμβολιων. Εκει θα πηγαίνουμε και το μωρό αργοτερα. Θα βρω ομως και μια παιδιατρο στον Κορυδαλλό που μενουμε η οποια μου ειπαν οτι ειναι πολυ υπερ του θηλασμου για τις έκτακτες περιπτώσεις...για τα εμβόλια θα την τσεκάρω. Αν δεν σου πέφτει μακρυά και θες μπορω να σου πω το ονομα της...μου την εχουν συστήσει πολλοι. Μετά κατά των εμβολιών γενικά και υπερ του θηλασμου ειναι και οι ομοιοπαθητικοι-παιδιατροι οι οποιοι ειναι ομως μετρημενοι στα δάχτυλα και δεν εχει κανεναν στην περιοχη Πειραιά....και δεν δεχονται και ταμεια :(

Link to comment
Share on other sites

...κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Εμένα ο δικός μου είναι στην Τερψιθέα, επί της Ηρ. Πολυτεχνείου. Είναι πολύ καλός, δεν σαμποτάρει το θηλασμό και δεν έχει ψύχωση με τα εμβόλια. Δέχεται και πολλά ταμεία. Αν θες πες μου να σου δώσω τα στοιχεία του. Είναι και πατέρας τραγουδιστή του fame story :lol::lol:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια μητέρα αναζητεί παιδίατρο που να γνωρίζει τα βασικά του θηλασμού και να μην επιμένει στις κρέμες των κουτιών.

Περιοχή Καλλιθέα ή τριγύρω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παιδίατρός μου, όταν της είπα οτι θα προτιμούσα

να μην κάνει στο μωρό μου 2 εμβόλια κάθε μήνα,

μου είπε: "ΟΚ αλλά εγώ το κάνω για να θωρακίσω το μωρό"

δηλαδή το παίζει οτι το ρίχνει στην μητρική ευαισθησία

για το καλό του παιδιού της και επειδή πιστεύω πως

είναι υπερβολή 2 εμβόλια τον μήνα, όπως έχετε πει κι εσείς

σε άλλο θέμα του forum, θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ.

 

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου ειναι στον Πειραιά....γνωστοτατος, υπερ του θηλασμού και φυσικά δεν ειναι υπερ των εμβολιων. Εκει θα πηγαίνουμε και το μωρό αργοτερα. Θα βρω ομως και μια παιδιατρο στον Κορυδαλλό που μενουμε η οποια μου ειπαν οτι ειναι πολυ υπερ του θηλασμου για τις έκτακτες περιπτώσεις...για τα εμβόλια θα την τσεκάρω. Αν δεν σου πέφτει μακρυά και θες μπορω να σου πω το ονομα της...μου την εχουν συστήσει πολλοι. Μετά κατά των εμβολιών γενικά και υπερ του θηλασμου ειναι και οι ομοιοπαθητικοι-παιδιατροι οι οποιοι ειναι ομως μετρημενοι στα δάχτυλα και δεν εχει κανεναν στην περιοχη Πειραιά....και δεν δεχονται και ταμεια :(

 

Ο ομοιοπαθητικός λέγεται Κυβ...ος στην Λεωφ. Λαμπράκη ;

 

Προτείνει να μην κάνουν κανένα εμβόλιο τα μωρά;

'Η τα βασικά τα δέχεται;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν νέος, τον είχαμε παιδίατρο εγώ κι ο αδερφός μου. Επειδή ήταν καλός τον πήρα και για τα παιδιά μου. Ο γιος στο fame προέκυψε μετά. Μικρός που είναι ο κόσμος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες... Μόλις έφυγε ο παιδίατρος, κάναμε το εμβόλιό μας και την μηνιαία επίσκεψη. Είπα να τον ρωτήσω για τα γεύματα, πότε προτήνει εκείνος την εισαγωγή γευμάτων και μου είπε πάνω στην κουβέντα πως συμφωνεί για τον θηλασμό μέχρι τους 9 μήνες, από εκεί και πέρα είναι αντίθετος και πιστεύει πως δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί εκτός από οργανικό (κάτι έλεγε για το σίδηρο αλλά δεν του έδωσα σημασία) και ψυχολογικό (κάτι μου έλεγε για τον Φρόυντ αλλά πάλι δεν έδωσα σημασία γιατί τα είχα "πάρει" με τα προηγούμενα) και θα έχει πρόβλημα στην εισαγωγή των τροφών.....

Τώρα γίναμε 3 μηνών οπότε έχω περίπου 2 μήνες καιρό να διαβάσω ότι έχετε γράψει και γράφετε καθημερινά για την εισαγωγή τροφών...Πιστεύω στην επόμενη επίσκεψη θα είμαι καλά προετοιμασμένη να του απαντήσω....

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παιδίατρός μου, όταν της είπα οτι θα προτιμούσα

να μην κάνει στο μωρό μου 2 εμβόλια κάθε μήνα,

μου είπε: "ΟΚ αλλά εγώ το κάνω για να θωρακίσω το μωρό"

δηλαδή το παίζει οτι το ρίχνει στην μητρική ευαισθησία

για το καλό του παιδιού της και επειδή πιστεύω πως

είναι υπερβολή 2 εμβόλια τον μήνα, όπως έχετε πει κι εσείς

σε άλλο θέμα του forum, θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ.

 

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου ειναι στον Πειραιά....γνωστοτατος, υπερ του θηλασμού και φυσικά δεν ειναι υπερ των εμβολιων. Εκει θα πηγαίνουμε και το μωρό αργοτερα. Θα βρω ομως και μια παιδιατρο στον Κορυδαλλό που μενουμε η οποια μου ειπαν οτι ειναι πολυ υπερ του θηλασμου για τις έκτακτες περιπτώσεις...για τα εμβόλια θα την τσεκάρω. Αν δεν σου πέφτει μακρυά και θες μπορω να σου πω το ονομα της...μου την εχουν συστήσει πολλοι. Μετά κατά των εμβολιών γενικά και υπερ του θηλασμου ειναι και οι ομοιοπαθητικοι-παιδιατροι οι οποιοι ειναι ομως μετρημενοι στα δάχτυλα και δεν εχει κανεναν στην περιοχη Πειραιά....και δεν δεχονται και ταμεια :(

 

 

Αναφερομαι στην προταση:Μετά κατά των εμβολιών γενικά /που προτεινουν οι ομοιοπαθητικοι

AΠΟΡΙΑ :και οταν σταματησεις να θηλαζεις και παει παιδικο...οπου ΟΛΑ τα αλλα παιδακια θα εχουν κανει τα εμβολια...μηπως διακινδυνευεις να κολλησει: κοκκυτη, διφθεριτιδα, ηπατιτιδα, ανεμοβλογια, πνευμονιοκοκκο, μηνιγγιτιδοκοκκο,πολιομυελιτιδα, αιμοφιλο κτλ....με ΟΛΕΣ τις τραγικες συνεπειες που το καθενα δυναται να εχει.

Ο καθενας αποφασιζει για το παιδι του αυτοβουλως, αλλα μηπως θα πρεπει να ειμαστε πιο συνηδειτοποιημενοι οταν ανακοινωνουμε τις αποψεις μας σε ενα forum ????????

Οσο αφορα τα εμβολια που υπαγονται στο εθνικο προγραμμα εμβολιασμου, δεν λεγονται τυχαια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες... Μόλις έφυγε ο παιδίατρος, κάναμε το εμβόλιό μας και την μηνιαία επίσκεψη. Είπα να τον ρωτήσω για τα γεύματα, πότε προτήνει εκείνος την εισαγωγή γευμάτων και μου είπε πάνω στην κουβέντα πως συμφωνεί για τον θηλασμό μέχρι τους 9 μήνες, από εκεί και πέρα είναι αντίθετος και πιστεύει πως δημιουργεί πρόβλημα στο παιδί εκτός από οργανικό (κάτι έλεγε για το σίδηρο αλλά δεν του έδωσα σημασία) και ψυχολογικό (κάτι μου έλεγε για τον Φρόυντ αλλά πάλι δεν έδωσα σημασία γιατί τα είχα "πάρει" με τα προηγούμενα) και θα έχει πρόβλημα στην εισαγωγή των τροφών.....

Τώρα γίναμε 3 μηνών οπότε έχω περίπου 2 μήνες καιρό να διαβάσω ότι έχετε γράψει και γράφετε καθημερινά για την εισαγωγή τροφών...Πιστεύω στην επόμενη επίσκεψη θα είμαι καλά προετοιμασμένη να του απαντήσω....

 

Δηλαδή ο παιδίατρός σου πιστεύει ότι είναι πιο ενημερωμένος από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής που αριθμεί πάνω από 60.000 μέλη και η οποία βασισμένη σε όλες τις μέχρι σήμερα επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις λέει:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Complementary foods rich in iron should be introduced gradually beginning around 6 months of age.186–187 Preterm and low birth weight infants and infants with hematologic disorders or infants who had inadequate iron stores at birth generally require iron supplementation before 6 months of age.148,188–192 Iron may be administered while continuing exclusive breastfeeding.

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age.193

 

Δηλαδή αυτά τα παιδιά τι θα κάνουν; θα προσαρμοστούν σε ένα μήνα σε πλήρες διαιτολόγιο στερεών τροφών;

Ο παιδίατρος θα έπρεπε τουλάχιστον να γνωρίζει ότι υπάρχουν και τέτοια παιδιά (μάλλον όμως δεν έχει δει ποτέ παιδιά να μεγαλώνουν θηλάζοντας)

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

 

Για 3 χρόνια μιλούν και περισσότερο όχι για μήνες. Ο συγκεκριμένος παιδίατρος έχει να ενημερωθεί για το θηλασμο από τη δεκαετία του 1970 όπου είχαν επικρατήσει διάφορες μη τεκμηριωμένες επιστημονικά απόψεις.

 

Infants weaned before 12 months of age should not receive cow's milk but should receive iron-fortified infant formula

 

Δηλαδή σύμφωνα με το συγκεκριμένο παιδίατρο κάθε παιδί πρέπει απαραίτητα να πιει γάλα σε σκόνη....

 

Όσο για το Φρόυντ, αυτός θεωρούσε απαραίτητο το θηλασμό στη διάρκεια του στοματικού σταδίου. Αν ο κύριος ασχετίδης γνώριζε ελάχιστα τα γραπτά το Φρόυντ θα γνώριζε και ποια είναι η διάρκεια του στοματικού σταδίου. Επίσης θα γνώριζε ότι ο θηλασμός σύμφωνα με το Φρόυντ είναι θεμελιώδης ανάγκη τουλάχιστον μέχρι να περπατήσει το παιδί.

 

(καλά είναι να αναφερόμαστε σε μεγάλους όπως ο Φρόυντ αλλά θα ήταν ακόμη καλύτερο αν ξέραμε και τι είπανε...)

 

Πέρα από αυτό όμως, το ότι είπε κάτι ο Φρόυντ δεν σημαίνει και το ότι είναι αυταπόδεικτη αλήθεια. Ο Φρόυντ είπε πάρα πολλά, αρκετά από αυτά έχουν τεκμηριωθεί άλλα όχι. Απόψεις που δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες έχουν μόνο κοινωνιολογική και ιστορική αξία ως αντιλήψεις κάποιας εποχής και δεν προσφέρονται για εφαρμογή.

 

Όσα ισχυρίζεται να τα φέρει γραμμένα από το Φρόυντ ή όποιον άλλον να τα δούμε κι εμείς...

 

Οι παπαρολογίες για το θηλασμό περισσεύουν, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, όμως τα αυθαιρετεί και να λέει ότι το είπε ο Φρόυντ ξεφεύγει... Ο εν λόγω κύριος δεν έχει κρατήσει βιβλίο του Φρόυντ στα χέρια του και δεν έχει ιδέα ούτε από τα πολύ βασικά που είπε ο Φρόυντ...

Φυσικά αγνοεί ότι μετά το Φρόυντ υπήρξε πλήθος ψυχαναλυτών, ψυχολόγων, ψυχοθεραπευτών που τεκμηρίωσαν διάφορες απόψεις του Φρόυντ, απέρριψαν κάποιες άλλες, συνέχισαν πολύ πέρα από το Φρόυντ...

Ας περιοριστεί στα ιατρικά και ας αφήσει τα Ψ για όσους είναι πιο σχετικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν άλλαξα ακόμη παιδίατρο, αφού έγινε αυτό που επέμεινα,

δηλαδή να κάνει ένα εμβόλιο κάθε φορά.

Συνεχίζει πάντως τις μπαρούφες, περί θηλασμού μετά το 6μηνο.

Π.χ. είπε οτι "Οταν επιστρέψεις στην δουλειά θα δεις - θα σου

μιεωθεί πολύ το γάλα με το άγχος" :twisted:

Link to comment
Share on other sites

"Οταν επιστρέψεις στην δουλειά θα δεις - θα σου

μιεωθεί πολύ το γάλα με το άγχος" :twisted:

 

Να της απαντήσεις: ευχαριστώ για τη στήριξη

 

αφού σε κοιτάξει και πει οποιαδήποτε μπαρούφα θα τη ρωτήσεις

 

"μπορείτε να με βοηθήσετε να κάνω κάτι γι αυτό"

 

η απάντηση θα είναι αρνητική οπότε θα της πεις

 

"και δεν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί είστε ανίδεη και εκφέρετε άποψη..."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...