Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Δεν υπάρχει δικαιολογία ΚΑΜΙΑ. Και είμαι απολύτη.

Ακόμα και έτσι να είναι... "να έχει κάποιο λόγο"... τα τηλέφωνα υπάρχουν, θα μπορούσε να πάρει ένα τηλέφωνο. Δεν το έκανε. Λογαριασμό Fb φρόντισε να κάνει (και αυτό είναι το λιγότερο)... τον πατέρα του παιδιού της δεν τον έψαξε, αυτός το έκανε. Όποιος λόγος και να υπήρχε ή υπάρχει λοιπόν είναι πολύ λίγος.

 

Ούτε και εγώ (και φαντάζομαι οι περισσότερες εδώ μέσα) φανταζόμουν πως υπάρχουν τέτοιου είδους άνθρωποι. Και όμως υπάρχουν.

 

μην είσαι τόσο απόλυτη...

και ξέρεις φιλενάδα πόσο απόλυτη ειμαι εγώ... :-)

αλλά σε αυτό το θέμα...

 

όταν ακούμε ότι ένας πατέρας εγκατέλειψε το παιδί του...

τον βρίζουμε... κουνάμε το κεφάλι..

δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένη η κατάσταση...

όταν μια μάνα το κάνει αυτό.. δεν μπορώ παρά να σκεφτώ πως δεν είναι καλά..

ψυχολογικά, το μυαλό μου πάει κατ' ευθείαν πως απομακρύνθηκε για καλό του παιδιού της....

μου φαίνεται τόσο απίστευτο που καταλήγω εκεί...

 

Η αδερφή μιας φίλης πριν απο χρόνια υιοθέτησε ένα παιδάκι απο το μητέρα

Πηγαιναν πολύ συχνά για συνεντεύξεις όλη η οικογένεια με παιδοψυχολόγους κλπ.

Μια ερώτηση που ήταν πολύ σημαντική για το αν θα δώσουν τελικά το παιδί ή όχι ήταν:

"τι πιστεύεται για την μητέρα που το εγκατέλειψε?"

ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ, ήταν η απάντηση που τους κάλυπτε..

νομίζω αυτό λέει από μόνο του πολλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μυαλό μου πάει κατ' ευθείαν πως απομακρύνθηκε για καλό του παιδιού της....

μου φαίνεται τόσο απίστευτο που καταλήγω εκεί...

 

άη μαρί!!!!! :P

σιγά μη της πεις και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ...

άναωε η κουβέντα...

Καλημέρα!!!

 

Μπαμπουράκι μου, η απόρριψη απ' όπου κι αν πορέρχεται, δεν έχιε φύλο...

κι αν από τον πατέρα είναι μια φορά σκληρή από τη μάνα είναι 1000!!!

Γιατί είναι κόντρα στη φύση...

είναι πολύ εύκολο να δίνουμε άλλοθι...

ότι το έκανε για το καλό του παιδιού...

ποιο είναι το καλό του παιδιού αν δεν είναι να είναι με τη μάνα που το γέννησε???

 

Γιατί πέφτουμε με ευκολία να κατηγορήσουμε έναν άντρα που εγκαταλείπει το παιδ΄΄ι του, που στην τελική δεν υπάρχει κι αυτό που λέμε "πατρικό ένστικτο" και θα δικαιολογήσω μια μάνα που γεννιέται μετο μητρικό ένστικτο... να εγκαταλείψει το παιδί της???

 

Εγώ μεγάλωσα γνωρίζοντας ότι η μάνα είναι το χρυσό πάπλωμα...

η μάνα συγχωρεί τα πάντα...

η μάνα αγαπά ανιδιοτελώς...

η μάν στερείται τα απαραίτητα για να προσφέρει στο παιδί της το επιπλέον...

ΑΛΛΑ όλες οι μανάδες δεν είναι ίδιες...

όπως κι όλοι οι πατεράδες...

και φυσικά δεν ξέρουμε την καθεμία και τον καθένα και δεν μπορούμε να κρίνουμε...

αλλά όταν κάτι πάει τόσο κόντρα στη φύση...

αυτό τουλάχιστον μπορώ να το πω!!!

 

Προσωπικά αν μια φορά δεν συγχωρώ τον πατέρα του παιδιού μου (που στην τελική εμφανίστηκε κάποια στιγμή) χίλιες θα δεχόμουν να μη με συγχωρούσε το παιδί μου αν το εγκατέλειπα κι ούτε καν εμφανιζόμουν μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα αυτά ακριβώς που λες με άλλα λόγια..

ότι ακριβώς επειδή μου φαίνεται τόσο αδιανόητο...

..................................................................

 

επίσης ΟΝΤΩΣ απο την ιστορία δεν ξέρουμε παρά τα ελάχιστα...

 

εσύ πως με κόβεις ?

ότι συγχωρώ τις μανάδες αλλά όχι τους πατεράδες?

μην τρελαθούμε εντελώςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ εσένα ειδικά...

χιχιχι

σε κόβω να μην συγχωρείς... γενικώς...

γκντουπ!!!

 

Μου φάνηκε απλά ότι ήσουν παραπάνω επιεικής απ' ότι σ'έχω συνηθίσει...

πραγματικά ε΄μ'ενα πάντως μου χτυπάει ακόμη πιο άσχημα η μάνα ν αεγκαταλείπει το απιδί...

και ψυχολογικά όπως λες κι εσύ το δικό μου μυαλό πάει κατ'ευθείαν στο ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ...

υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...

φυσικά αν οι συνθήκες είναι εξαιρετικές... εξαιρετικά εξαιρετικές....

π.χ. η μάνα πεθαίνει από άκρως μεταδοτική ασθένεια και για να προστατέψειτο απιδί της...

δεν ξέρω τι να πω...

άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου φιλενάδα μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εσένα ειδικά...

χιχιχι

σε κόβω να μην συγχωρείς... γενικώς...

γκντουπ!!!

 

Μου φάνηκε απλά ότι ήσουν παραπάνω επιεικής απ' ότι σ'έχω συνηθίσει...

πραγματικά ε΄μ'ενα πάντως μου χτυπάει ακόμη πιο άσχημα η μάνα ν αεγκαταλείπει το απιδί...

και ψυχολογικά όπως λες κι εσύ το δικό μου μυαλό πάει κατ'ευθείαν στο ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ...

υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...

φυσικά αν οι συνθήκες είναι εξαιρετικές... εξαιρετικά εξαιρετικές....

π.χ. η μάνα πεθαίνει από άκρως μεταδοτική ασθένεια και για να προστατέψειτο απιδί της...

δεν ξέρω τι να πω...

άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου φιλενάδα μου...

 

ε μα να μου πουν εμένα πως συγχωρώ!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχχα

 

ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΜΟΥ ΠΩς ΤΟ ΛΕΝΕ..

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΗ

ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

ΚΑΤΙ ..

ΚΑΤΙ ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

πάντως εκτός απο την διαφωνία μας ..που ουσιαστικά δεν είναι καν...

 

πιστεύω πως το παιδάκι είναι μια χαρά, αντί για μαμά λέει Θεία..

η αγάπη δεν του λείπει, αυτό έχει σημασία.

Δεν την έχει γνωρίσει καν για να του λείπει, όλα του φαίνονται φυσιλογικά...

Είναι στο χέρι των ανθρώπων που την μεγαλώνουν να μην νιώσει ποτέ ότι δεν

είναι φυσιολογική...

Τα ίδια ισχύουν που λέγαμε και για εμάς...

 

Με μια κοινωνική λειτουργό που έχω μιλήσει, λόγω ανύπανδρης κλπ, μου έχει πει ότι βλέπεις και τα παιδάκια στα ιδρύματα όσα καταφέρνουν και δένονται με κάποια γυναίκα που τα προσέχει και τα αγαπάει πραγματικά.... έχουν πολύ καλή πορεία,

το μυστικό είναι η αγάπη από όπου και να προέρχεται..

ΔΩΣΤΟΥ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ και παρόλα τα προβλήματα το μικρό ζουζούνι, όποιο και να είναι αυτό, θα βρει τον τρόπο. :-)

Link to comment
Share on other sites

ε μα να μου πουν εμένα πως συγχωρώ!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχχα

 

ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΜΟΥ ΠΩς ΤΟ ΛΕΝΕ..

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΗ

ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

ΚΑΤΙ ..

ΚΑΤΙ ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

πάντως εκτός απο την διαφωνία μας ..που ουσιαστικά δεν είναι καν...

 

πιστεύω πως το παιδάκι είναι μια χαρά, αντί για μαμά λέει Θεία..

η αγάπη δεν του λείπει, αυτό έχει σημασία.

Δεν την έχει γνωρίσει καν για να του λείπει, όλα του φαίνονται φυσιλογικά...

Είναι στο χέρι των ανθρώπων που την μεγαλώνουν να μην νιώσει ποτέ ότι δεν

είναι φυσιολογική...

Τα ίδια ισχύουν που λέγαμε και για εμάς...

 

Με μια κοινωνική λειτουργό που έχω μιλήσει, λόγω ανύπανδρης κλπ, μου έχει πει ότι βλέπεις και τα παιδάκια στα ιδρύματα όσα καταφέρνουν και δένονται με κάποια γυναίκα που τα προσέχει και τα αγαπάει πραγματικά.... έχουν πολύ καλή πορεία,

το μυστικό είναι η αγάπη από όπου και να προέρχεται..

ΔΩΣΤΟΥ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ και παρόλα τα προβλήματα το μικρό ζουζούνι, όποιο και να είναι αυτό, θα βρει τον τρόπο. :-)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα παιδιά όλου του κόσμου αυτό χρειάζονται. Αγάπη. Πραγματικά ούτε εγώ καταλαβαίνω το λόγο που έδωσε τη συγκαταθεσή της να φύγει το παιδί σε μια ξένη χώρα για αυτήν και να μη το βλέπει. Ενώ το άλλο παιδάκι που έχει το κράτησε και το μεγαλώνει μόνη της. Να πω ότι δεν άντεχε τις ευθύνες και για δεύτερο παιδί; Να πω ότι οικονομικά δε θα τα έβγαζε πέρα; Δε ξέρω ειλικρινά. Ψάχνω μέσα μου συνεχώς λόγους να τη δικαιολογώ. Όχι για τη κοπέλα. Αλλά για τη μικρή. Δε θέλω να σκέφτομαι ότι η μικρούλα είχε μια μαμά που την άφησε να φύγει. Μόλις 5 μηνών. Εύχομαι να εχουν επικοινωνία στο μέλλον και να της δώσει κάποιες καλές εξηγήσεις για να μη δημιουργηθεί στο παιδί κάποιο κενό. Ακόμα και ο αδερφός μου που ξέρω πως κάπου μέσα του νιώθει ένα θυμό γι'αυτή πάντα τη δικαιολογεί ακόμα και σε μας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ρε Κορίτσια δυο ώρες σας έγραφα την ιστορία μου.ήθελα να το αποφύγω αλλά με παρακινήσατε καφου τελειωσα,μια σελίδα μην,κ πολλή φόρτιση μου έγραωε οτι δεν είχα συνδεθει κ σβήστηκε!!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!ήΤΑΝ Τόσα πολλά!!!Οργίστηκα κιολας.Δεν αποθηκεύονται πουθενά;έτσι τοχασα κ χθες αλλα σας ξανάγραψα.Τώρα δεν έχω κουράγιο κ είναι τόσα πολλά για να τα γράψω ξανά.άυριο ξανα η προσπάθεια.Πάντως τοτι ταγραψα μ έκανε να νιωσω πως πρέπει να τιμωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

δευτερη φορά χάνω το μην.Δεν έχω ελπίδα να κοιμηθώ απόψε αλλά θα τα γράψω, έχω πεισματώσει.την ανακούφηση την ένιωσα στο πρώτο μην πυ σας τα γραωα αλλά τώρα θέλω να τα μοιραστώ κ μαζί σας.

Νηπιαγωγός στην Ικαρία είμαι,34 χρόνων,άγαμη κ ο Ιάσωνας μόλις έκλεισε τον έκτο μήνα.Ο σύντροφος Ικαριώτης κ μέγα καθίκι.κ ιδού η κεφάτη ιστορία μας:

  • Γνωριστήκαμε πριν 2 χρόνια στην Ικαρία,έμαθα πως είχε σχέση με μια συνάδελφο,άρχισε να με φλερτάρει κ δεν κατάλβα τίποτα τόσο στην κοσμάρα μου ήμουνα κ αφού είχε σχέση...Β΄ρηκε το τηλ κ μου τηλ καλοκαίρι του 08 στη Μυτιλήνη,παραξενεύτηκα.
  • Γύρισα Ικαρία κ είχα πολλή δουλειά του σχολείου με πρήζει στα τηλ,δέχομαι να βρεθώ μα ζί του όπου εκνευριμένη του τα χώνω πως αφου έχει σχέση τι θέλει απο μένα.Με πειθει πως χώρισε κ η αποδειξη η κοπέλα πήρε απόσπαση,λέι κάτι με ξενερώνει κ τον βρίζω.Πάλι τηλ ,κυνήγι βρισκόμαστε ξανά κ αρχίζει η ιστορία.μου τα μασάει για την πρώην,μια δείχνει πολυ ερωτευμένος μια αδιάφορος,με παγώνει ,με ξενερώνει,τον χωρίζψω ένα μηνα μετά κ του λέω να ξεκαθαρίσει τη θέση του.Επιστρεφει καποιες μέρες μετά λέγοντας οτι χώρισε οριστικά.
  • Αρχίζει σκηνές ζηλοτυπίας,οτι είμαι πολύ κοινωνική,συνέχεια κλαίω,πληγωνομαι αλλά οταν πάω να φύγω με πείθειμε καλοπιάσματα.
  • Τα χριστούγεννακ ενω για δυο βδομάδες περνάμε υπέροχα αποφασίζω να μείνω στην Ικαρία κ μου ζητάει να χωρίσουμε ξαφνικΆ γιατί δεν ταιριάζαμε.Επειδή μ είχε πρήξει του είπα εντάξει αλλά ο λογος είναι άλλος.Αρχίζει τα κλάμματα οτι με θέλε πισω μετάνιωσε,τον ζορίζω κ μου ξεφουρνίζει οτι δεν χώρισε ποτέ με την άλλη!!!!Πρώτο σοκ!!!Πέφτω στα πατώματα με την κοροιδια.10 ΦΟΡΕς ΤΗ ΜΈΡΑ ΝΑ ΤΗΛ Κ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΝΑ ΛΈΕΙ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ.να νομίζω πως θα τρελαθω.
  • Αποφασίζω να φύγω απ τη φωλια του τρελού κ να παω Αθήνα να συναντήσω μια φίλη να πάμε εκδρομη.Στο μεταξύ έχω μια διαίσθηση πως είμαι έγκυος.Συναντώ το καθίκι στο αεροπλάνο κ τον βρίζω μου ζητάει να μου μιλήσει για εξηγήσεις.Του λέω σΤΟβενιζέλο αν θέλει για καφέ επι τοπου ή εκεί ή ποτε,του λέω μάλλον είμαι έγκυος κ απαντάει θα πάει διακοπες με την άλλην!!!!!Συμφωνεί για τον καφέ,γυρίζω να παρω τη βαλίτσα κ εξαφανίζεται.(Τόσο το σοκ που περνω προαστιακό γι Αμπελοκήπους κ βρίσκομαι πάλι στα Σπατα!!!!!)
  • κάνω τεστ κ είναι θετικό.Φεύγω με τη φίλη μου για θεσνίκη με κλάματα,οργή.Του τηλ κ δεν απαντάει.Θολώνω κ τηλ στους γονειςτου να τον ενημερώσουν οτι εγκυμονώ!!!Τους γονείς του τους είχα γνωρίσει. Κπήρα την απάντηση απ τον πατέρα του αν περίμενα να χωρίσει έτσι ευκολα μετά απο οχτώ χρόνια!!!!!!!Δηλαδή ηταν κ δικαιολογημένος.
  • Τις ελάχιστες φορές που μου τηλ ηταν να με βρίσει που του δημιούργησα πρόβλημα με τους δικούς του!!!! κ που έβαλε μια φίλη της αδερφής του να μου απαντάει στα μηνπου του στελνα πως δήθεν είναι η πρώην του κ να πάψω να τους ενοχλω!Φυσικα έκλαιγα συνέχεια,εφιάλτες,κάπνισμα σα φουγάρο κ όλους να μου λένε για έκτρωση που εγω δεν ήθελα.
  • Μ επαιρνει τηλ να μου πει πωε με περιμένει στην Αθήνα να μιλήσουμε.Τη μερα που φτάνω Αθήνα μου λέει να πάω να κόψω το λαιμό μου κ να μαιεγκυος δεν τον ενδιαφέρει! κ γυρνάει στην Ικαρία.Γενάρης9 κ είμαι Αθήνα παίρνω αναρωτική γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.Ζητάω απ τους γονεις μου στήριξη κ είναι αντίθετοι.ΠΕΛΑΓΏΝΩ...
  • βΆΖΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΉ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΛ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΉΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΊ Κ ΜΟΥ ΤΗΛ ΟΤΙ ΜΕΤΆΝΙΩΣΕ κ έρχεται Αθήνα να τα πουμε απο κοντά κ με απειλει πως αν κάνω έκτρωση δεν ξερει τι θα μου κάνει!!!!Μου λεει οτι τα ξεκαθάρισε ολα με την αλλη,έρχεται να ζητήσει συγνώμη απ τη μάνα μου κ κλαίει.την πειθει αλλα οχο εμένα.Πετυχαίνω το κιν του αθορυβο βρίσκω μια κληση της πρώην του κ τον διώχνω κλοτσηδόν κ την άλλη μέρα κα΄νω την έκτρωση ενώ δεν ήθελα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Γυρνάω στην Ικαρία κ αρχίζει κλάωες, τηλ,να στέλνει λουλούδια,να χτυπάει πόρτες,να παρακαλάει.Τον λυπούνται ακόμη κ άνθρωποθιπου ήξεραν κ τοιυς πείθει οτι μετάνιωσε.Παιρνω τηλ την κοπέλα κ της λέω έλεος πες μου τι σου χει πει γιατί θα με τρελάνει δεν ξέρω τι να πιστέψω κ δεν ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΟΚ ΕΓΩ,ΣΟΚ Κ ΑΥΤΗ.τηλ στο σπίτι του κ με βρίζει ο πετέρας του ντροπή μου που έκανα έκτρωση κ να μην ξανατηλ στο ηθικο σπίτι τους!!!Παιρνω τηλ τν αδερφή του κ μου λέει αν είμαι ευχαριστημένη οπως τα κατάφερα!!!!δΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ ΗΞΕΡΕ Κ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ ΠΑΡΕΑ!!!!
  • κΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΑΡΧΙΖΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,κλείνομαθ στο σπίτι κ βγαίνω μόνο για να πάω στο σχολείο κ τον ψυχολόγο κ.Μετανιώνω κ την έκτρψση,να μαι χάλια ψυχολογικά,οργισμένη με όλα κ αυτός στο μπες βγες.Άσπισαν τα μαλλια μου σ λενα χρόνο.!!!!!
  • Καλοκαίρι του 09 κ είμαι πολύ καλυτερα ζητάω απόσπαση στην άλλη άκρη του νησιού,του λέω οριστικά να μη με ξαναενοχλήσει κ παω σε μια ερημική παραλία ξα διαλογισμό χωρίς να του πω.Με βρίσκει εκεί ένα βράδυ κάνουμε έρωτα κ λίγο μετα κα΄νω τεστ κ βγαλινει θετικό.Τώρα ομως δεν χρειαζόμουν κανενός την στήριξη.Ημουνα η ιδια δυνατή!!!!!του ειπα δεν ειναι υποχρεωμένος σε τιποτα δε θέλω τιποτα.οτι αν θέλει θα του αφήσω χώρο να ναι μπαμπας κ μου πε να δοκιμάσουμε κ συντροφικά.ειπα θα δουμε .
  • Περασα τη ν περισσότερη εγκυμοσύνη στη μάν μου μιας κ στην Ικαρία καμία εξέταση δεν μπορουσα να κάνω.Ειχα γκρίνιες με τη μάνα μου ε΄δω κ τις ζήλιες του Νίκου απ το τηλ΄Πηγα στο νησί Δεκέμβρη- γενάρη κ μ έπρηξε.
  • ευτυχώς με στήριξαν οι μαίες στην ευτοκία,η ψυχολόγος,κ φίλοι αλλά ένιωσα πολυ μοναξιά αλλά πεισμάτωσα.Κάθε φορά που έκλαιγα έλεγα στο μωρό πως ολα θα πανε καλα!!!κ ΠΉγαν.Μόνο που παλι το καθίκι αυτό μας χαλάει τηνν ευτυχια.
  • ΟΤΑΝ γέννησα για μια βδομάδα υπέροχος.Βγήκε ενα βράδυ,ήπιε ποτα κ χασισια με πηρε τηλ κ του πα πως μιλουσα μ εννα φίλο μου.Ηρθε γημερώματα μευθυσμένος ,εγω λιωμα απ το ξενύχτι με το μωρό κ ούρλιαζε στο δωμάτιο του μωρού πως είμαι για τη Συγγρού κ να με βρίζει κ τον χαστούκισα κ άρχισε να με σερνει απ τα μαλλια λεχώνα μια βδομάδας!!!!Μετάέκλαιγε κ ζητούσε συγνώμη
  • Ηρθε το Μαιο να μας παρει να κατεβούμε Ικαρία πάλι έφτιαξε μια ιστορία φάντασμα.
  • Μείναμε μαζί ως τον Ιούλιο κ μου σασε τα νευρα κ του πα να φύγει κ ερχόταν μόνο για το παιδί
  • Με παρακάλεσε να ρθει μαζί Μυτιλήνη στις πρώτες δια κοπες του παιδιού.Το παιξε υπεροχος μπαμπας κ συντροφος.Τον γνώρισε κ τον λάτρεωε ο πατέρας μου,οι φίλοι μου του έδωσαν ευκαιρία.Έφυγε γιατί είχε δουλειές αγρότης είναι.
  • Ξανάρθε τέλος αυγολυστου να μας κ΄σνει έκπληξη-έφοδο υποθέτω.Ακουσε να λέω μια φίλη πουλάκι με ειπε Λεσβια κ βρέθηκα σ ενα 24ωρο με σπασμένο χέρι.Μάλλον είμαι ηλίθια που δεν θέλω να μπλεχτουν δικηγόρι ε;;;;
  • έκτοτε πηρε τηλ τον πατέρα μου να ομολογησει οτι εκεινος έσπασε το χερι κ μια μου κάνει επιθεση μια προσπαθεί με γλειψήματα

Link to comment
Share on other sites

λυδία σ ευχαριστώ που με παρακίνησες να τα γραψω.περα ου ξαλαφρωσα,τα γραωα κ 3 φορές οργίστηκα κιόλας τόσο τωρα που τα σκάλισα ξανα που υα παω σε δικηγόρο κ πρεπει να τιμωρηθει γιατι με προκαλει κ απο πάνω.χειμωνιαζει στην ικαρια δε θέλω να ξεχειμωνιασω, στην αθηνα η τη μυτιλήνη σπίτι δεν εχω να μεινω μονη,με γονεις η φίλους δε θέλω.το νοέμβρη πρεπει να ζητησω μεταθεση,στην αθηνα ηρθαμε για τον παιδιατρο-δεν έχει στην ικαρια-για να αρχλισει ο μικρος τις τροφές...δεν ξερω που να παω να μεινω το παιδι εχει αναστατωθειμε τα περα δωθε...κ χω τον παλιανθρωπο να με εκβιάζει;κ ακομη αναρωτιέμαι.Εδω μου πε χθες την έκτρωση την εκανα απ τον εγωισμο μου,κ οτι δεν θπεγραωε συμβολαιο οτιθα μου φεθει καλά.!1!!Δεν θέλω ρε κορίτσια να χει επαφή το παιδί μου μ αυτόν κ την σκ.....οικογένειά του.Κ τι θα πω σ αυτό το παιδί μεθαύριο τι μπαμπα επέλξα εναν που θα το κάνει δυστυχισμένο;;;;έχει κανει ολ αυτά κ οι δικοι μου ουτε που τους ενόχλησαν;πως να μιλάω μαζί του κ να μην οργίζομαι;θήλασα το παιδί κ την κάνω γι αύπνο γιατι τρεις νύχτες που σας έρχομαι ξενυχτάω.Μπαμπουράκι,Λυδία,Γατουλα νιωθω λιγο πιο οργισμένη απόψε.Περιμένω τις συμβουλες σας εκτος τις μουτζες

Link to comment
Share on other sites

Στρατα εχεις γραψει παρα πολλα που ισως δε πρεπει και να φαινονται εδω..κοψε λεξουλες....κρυψε στοιχεια .... για σενα

πολλα λαθη και πολλες μακακιες κοριτσακι θα σου πω...συγνωμη

τα ξερες τα ειχες λουστει ηδη , τι τα αφηνες και τα αφηνες....

τεσπα....τωρα τι κανεις ειναι το θεμα

σε αυτο δε μπορω να σε βοηθησω και πολυ γιατι ευτυχως δεν εχω καμια εμπειρια.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

λυδία σ ευχαριστώ που με παρακίνησες να τα γραψω.περα ου ξαλαφρωσα,τα γραωα κ 3 φορές οργίστηκα κιόλας τόσο τωρα που τα σκάλισα ξανα που υα παω σε δικηγόρο κ πρεπει να τιμωρηθει γιατι με προκαλει κ απο πάνω.χειμωνιαζει στην ικαρια δε θέλω να ξεχειμωνιασω, στην αθηνα η τη μυτιλήνη σπίτι δεν εχω να μεινω μονη,με γονεις η φίλους δε θέλω.το νοέμβρη πρεπει να ζητησω μεταθεση,στην αθηνα ηρθαμε για τον παιδιατρο-δεν έχει στην ικαρια-για να αρχλισει ο μικρος τις τροφές...δεν ξερω που να παω να μεινω το παιδι εχει αναστατωθειμε τα περα δωθε...κ χω τον παλιανθρωπο να με εκβιάζει;κ ακομη αναρωτιέμαι.Εδω μου πε χθες την έκτρωση την εκανα απ τον εγωισμο μου,κ οτι δεν θπεγραωε συμβολαιο οτιθα μου φεθει καλά.!1!!Δεν θέλω ρε κορίτσια να χει επαφή το παιδί μου μ αυτόν κ την σκ.....οικογένειά του.Κ τι θα πω σ αυτό το παιδί μεθαύριο τι μπαμπα επέλξα εναν που θα το κάνει δυστυχισμένο;;;;έχει κανει ολ αυτά κ οι δικοι μου ουτε που τους ενόχλησαν;πως να μιλάω μαζί του κ να μην οργίζομαι;θήλασα το παιδί κ την κάνω γι αύπνο γιατι τρεις νύχτες που σας έρχομαι ξενυχτάω.Μπαμπουράκι,Λυδία,Γατουλα νιωθω λιγο πιο οργισμένη απόψε.Περιμένω τις συμβουλες σας εκτος τις μουτζες

 

Στράτα, διαβάζοντας αναλυτικά την ιστορία σου, είδα πολλά κοινά με τη δική μου ιστορία και φαντάζομαι κι άλλες κοπέλες στην κατάστασή μας.

Δεν το χωράει πραγματικά το μυαλό μου πώς μορφωμένες κι έξυπνες κοπέλες καθόμαστε και ανεχόμαστε αυτά τα καθίκια ενώ μας παίζουν.

Φταίμε αλλά ας σταθούμε στο πιο βασικό που είναι ότι κάποτε ξυπνάμε...

 

Όπως είπε και η Γάτα, από εδώ και πέρα πια έχει σημασία τι θα κάνεις...όπως κι εγώ - κι ακόμα δεν έχω καν γεννήσει...

Σου έστειλα το τηλέφωνο της δικηγόρου...και μένα μια άλλη κοπέλα στην ίδια κατάσταση, με βοήθησε και με καθοδήγησε μέσα στον πανικό μου και στην απόγνωσή μου...

Ξεκίνα από τη δικηγόρο λοιπόν που θα σου τα βάλει όλα σε μια σειρά και προσπάθησε να μείνεις μακριά από αυτόν εκτός από τις περιπτώσεις που έχει να κάνει με το παιδί για να μη χρησιμοποιήσει τίποτα εναντίον σου. Επίσης, όπως με συμβούλεψε εμένα η δικηγόρος, να είσαι πολύ φειδωλή στην επικοινωνία σου μαζί του, είτε αυτό είναι τηλέφωνο, είτε σμσ, είτε η-μέιλ, για να μην ενοχοποιηθείς σε τίποτα από εδώ και πέρα...

 

Έχεις το παιδάκι σου, δώσε εκεί όλη την προσοχή σου...κι εγώ περιμένω σε δυό τρεις βδομάδες να το κρατήσω στην αγκαλιά μου και να πάρω ακόμα περισσότερη δύναμη...

Φιλιά πολλά!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Ουαου ...

Πολλα αντεξες...

 

Η μαμα μου λεει "Οταν δεις τρελλο, πες ναι και τρεχα προς την αντιθετη κατευθυνση". Αυτο θα σε συμβουλευα κι εγω να κανεις. Το ατομο ειναι φευγα και δεν αξιζεις να αναλωνεσαι και να πληγωνεσαι αλλο και κατ επεκταση και ο μικρος σου σε λιγο.

 

Καιρος να παρεις το μικρο σου αγκαλια, να χωσετε 5 φασκελα στο αγκαθι που σας εχει πονεσει και να στηριχτειτε στα ποδια σας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια γεια σας.Απ το Σάββατο τώρα κατάφερα να ξαναμπω.Ο μικρός είναι με πυρετό απ το βρ'αδυ Σαββάτου.Πυρετός,ξενύχτι,αγκαλιά,παράπονο,εμετούς κ σήμερα μόλις είδαμε να σκάει ένα δοντάκι.Βιάζεται ο μικρός να μεγαλώσει.

Το Σάββατο ήταν πολύ λυτρωτικό,σαν ψυχοθεραπεία που σας έγραψα την ιστορία μου.έκλαιγα μετά δυο ώρες κ πονούσα.Για όλα.Μετά αρρώστησε το παιδί κ πιέστηκα να μαι καλά.Σήμερα παλι τα ίδια το πρωί.Μου βγηκε κούραση εξάντληση.Ξέρω θα ρθουν καλύτερες μερες αλλά τώρα είναι δυσκολες οι επιλογές κ οι αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις άγαμες μανούλες, έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το Parents πολλές υποχρεώσεις κλπ. Αν μπορεί καμία να με ενημερώσει, έγινε τελικά κάποια κίνηση για την δημιουργία συλλόγου, ξέρει καμία αν θα γίνει τίποτα για το επίδομα (άγαμης μητέρας) και τις προυποθέσεις χορήγησης το. Έχω σύμβαση και τελειώνει τον Δεκέμβρη, μπαίνω ταμείο ανεργίας αλλά θέλω να μάθω τι παίζεται γενικά γιατί το μέλλον είναι αβέβαιο.

 

by the way ξέρει κανείς αν η πρόνοια σου δίνει το σχετικό επίδομα σε περίπτωση που έχεις σπίτι στο όνομα σου ;;; λέω εχώ τώρα απορία;;

 

αν έχει κάτι προκύψει γενικά με το άγαμη μητέρα και κράτος ας μας πει..

 

 

φιλάκια σε όλες και στα ζουζούνια σας.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια...ακόμα δεν το πιστεύω..είναι υπέροχος...νιώθω ότι είμαι άλλη, όχι αυτή που ήμουνα μέχρι το πρωινό της 18ης Οκτωβρίου...

Φυσικά νιώθω ακόμα χαμένη, αλλά όλα μπαίνουν σε σειρά ώρα με την ώρα...

Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω ή παρακάτω...

Εσείς ξέρετε και καταλαβαίνετε, και όλο αυτό τον καιρό μου τα λέγατε...

Νιώθω ότι έχω μια οικογένεια μαζί με σας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...