Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

OK,ας το κανουμε αλλη μερα αν βρεχει αυριο.

Ηθελα να μοιραστω μαζι σας την σημερινη μου εμπειρια.Καλεσα μια συναδελφο στο σπιτι για φαγητο σημερα μαζι με το γιο της,δωδεκα ετων εκεινος,και επαθα μεγαλη ζημια.Αφου ειχαμε φαει η μικρη την ειχε πεσει για υπνο,ο πιτσιρικας χαζευε τηλεοραση.Εβλεπε λοιπον στον αλφα το Greek Idol,τελοσπαντων,εγω εφτιαχνα καφε και ακουω την συναδελφο να φωναζει,ελα,ρε συ να δεις εναν κωλοαλβανο που θελει να παει και στο Greek Idol!Μπροστα στο παιδι.Τρελαθηκα τελειως.Ο μικρος δεν μιλησε,εμενα μου γυρισε το ματι.Δεν εκανα κανενα ιδιαιτερο σχολιο απλα της ειπα,εχει και αυτος τα ονειρα του ρε 'συ.Ηταν φιλοξενουμενη στο σπιτι μου,καταλαβενετε.

 

Σκεφτομουν ομως,ποσο ελαχιστα σκεφτηκε το τι περναει στο παιδι της με αυτο τον τροπο,και τι ζημια θα του κανει επισης.Αυτο το παιδακι αυριο,θα βγει στην αγορα εργασιας και θα διεκδικει με εναν αλβανο την ιδια δουλεια.ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ.Μπορει να ερωτευτει την αλβανιδα συμφοιτητρια του κ.τ.λ.Ποσο διαιωνιζουμε το μισος,το φανατισμο,το ρατσισμο κ.τ.λ.Με πολυ απλα καθημερινα σχολια,τα οποια δεν καταλαβαινουμε ισως.Αν και πιστευω πως ηξερε καλα τι ελεγε και δεν της ξεφυγε.Σοκαριστηκα,ομως με την ομοτητα της,δεν μπηκε καν στο κοπο να το μαζεψει,αφου της εκανα νοημα.Περιμενω τα σχολια σας,αν θελετε.

Link to comment
Share on other sites

μπου - μπουμ οι απόψεις μου είναι γνωστες (κατοιδίαν ομως θα σου αναλύσω τροπους αντιμετώπησης )

pwlina γεια σε χασαμε....

ελπίζω όλα καλα

ασχετο αλλα σχετικο

οσον αφορα το σαιτ ... υπάρχει ενα ετοιμο 9δικό μου και της κολλητης μου ) που με χαρα θα συλλεξει και θα συμπληρώσει τα είδη υπαρχοντα στοιχεια και καθοδήγηση στης κοπελες σαν εμας ...αρα η παρθενογεννησης επι του θέματος ... δεν υφήστατε ...με το συμπαθειο ... κι ολας απλα δνε το ειχα αναφερει μεχρι σημερα γιατι ηθελα πρωτα να τελειωσουν τα θεματα (νομικα) του συλλόγου ...οσονουπο δλδ ... αρα και για σαιτ κλεισαμε ...οκ...!!! :) και κόστος μηδεν ...(σας αγαοω :) :) κι εσεις εμενα το ξερω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχες ετοιμο γιαυτο τα πηρες τις προαλλες λοιπον !Ποια παρθενογενεση μωρε και πρασινα αλογα!Αφου εχεις τρεξει το θεμα του συλλογου οπως ολες δηλωσατε,υπηρχε περιπτωση να μην υπαρξει σαιτ?Θα μου αρεσε βεβαια να προωθει την επικοινωνια με τον συλλογο.

Παρεπιπτωντος,υπαρχουν πολλα πραγματα που θα μπορουσαν να γινουν σε σχεση με τον συλλογο που δεν θα τον περιοριζουν μονο στην ενημερωση αλλα θα μπορουμε να δρασουμε κιολας.Ξερετε,υποστηριξη,ενισχυση,ψυχολογικη βοηθεια,νομικη καλυψη μητερων,γραμμη βοηθειας,ξενωνας,ανοιχτες συζητησεις,events κ.τ.λ.Πηρα φορα?Αν ναι σταματηστε με.Αλλα το'χω στο μυαλο μου πολυ δυναμικο αυτο το πραγμα!!!

 

 

Εγω ταπερακι θα παρω,ετσι μου εμαθε η μαμα μου.

Τελικα ακομα και αν ο καιρος ειναι ντεμι,δεν παμε?κριμα,μεχρι και χειροποιητο πιτα σουβλακι ειχα ετοιμο για να φερω.

Never mind.Δεν πειραζει,αρκει να μην αρρωστησουν τα πιτσιρικια και τρεχουμε μεσα στην βδομαδα.Φιλια και περαστικα στον μπομπο σου,γατουλα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν μπορούμε να βρισκόμαστε κάπου στο κέντρο ώστε να μπορούν, όλες οι μανούλες, σε ποιές περιοχές μένετε; Σε ένα μήνα και κάτι θα μένω Γαλάτσι. Υπάρχει κάποια μανούλα που να μένει κέντρο και μπορεί να μας προτίνει κάποιο παιδότοπο; Ωραίο το χαιδάρι κλπ μια χαρά το πάρκου του, φανταστικό το πόρτο γερμενό αλλά κορίτσια οδηγούν όλες οι μανούλες; Αν είμαι η μοναδική το καταλαβαίνω είναι δύσκολο ειδικά αν δεν εξυπηρετεί τις υπόλοιπες, δεν το θεωρώ σωστό για ένα και μόνο άτομο να γίνεται μια συνάντηση στο κέντρο αλλά τελικά από ποιες περιοχές είμαστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπεμπα η προηγουμενη συναντηση μας ηταν σε παιδοτοπο στον Πειραια! Παρα πολυ μακρι α για μενα αλλα πηγαν οσες μπορουσαν. Θα κανονιζουμε αν μπορουμε σε διαφορα μερη και οποιες μπορουν παντα! Ολες να καλυφθουν δε γινεται....Εγω πχ προτιμω Ηλιουπολη! Θα ρθειτε? Αμα φτιαξει ο καιρος μπορουμε να παμε και σε ΑΛσος στο κεντρο μπας και δουμε και τον Μπαμπουρα ετσι!!!! :D :D

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευχαρίστως να προσφέρω αφιλοκερδος την κατασκευή του ιστοχώρου. Όμως ειλικρινά έχω μια απορία....τι γίνεται ρε κορίτσια εάν κάποια από τα μέλη αργότερα παντρευτούν και δε κάποια από τα κυρίως ιδρυτικά μέλη;

 

Σορρυ, εγώ στην συγκέντρωση των κοριτσιών που παρέστη ως "στεφανωμένη" και ζήτησα να βοηθήσω δεν μου το αρνήθηκε καμιά κοπέλα. Παίζει ρόλο αν είσαι παντρεμένη ή όχι?

Με την ίδια λογική πρέπει να έχει καρκίνο για να γραφτείς και να βοηθήσεις ένα σύλλογο ατόμων με καρκίνο? (όξω απο δω πρωϊνιάτικα).

Link to comment
Share on other sites

μονογονεικες ειναι και η χηρα και ο χηρος

 

Ειναι μονογονεικη οταν εχει αναγνωριστει απο τον πατερα????

 

ΠΧ η εξτρα αδεια των 6 ημερων για μονογονεικη αδεια ετησιως δεν δινεται σε χωρισμενη μητερα (αλλα δε θυμαμαι αν συμβαινει κατι αναλογο και με καθεστως αναγνωρισης)

 

Τα φωτα σας.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άγαμη μητέρα ελληνική κοινωνία……

 

Κορίτσια για μένα η ίδρυση ενός συλλόγου είναι εξαιρετικής σημασίας θέμα όμως δεν με ενδιαφέρει να είμαι μέλος κανενός συλλόγου και ας μην γίνω ποτέ που τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα και δεν έχουν πλήρη και απόλυτη διαφάνεια. Δεν έχω καμία όρεξη να βρεθεί ένας σύλλογος του οποίου θα είμαι μέλος να γίνει αντικείμενο συζήτησης από κανέναν και για οποιοδήποτε λόγο. Κορίτσια είμαστε πραγματικά ηρωίδες που κρατήσαμε τα παιδιά μας, αλλά για να κερδίσουμε τον σεβασμό των άλλων σαν σύλλογος αλλά και σας άγαμες μητέρες νομίζω ότι όποια κίνηση κάνουμε πρέπει να είναι προσεκτική. Ζούμε σε μια εποχή που η κοινωνία είναι πιο ανεχτική αλλά οφείλουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και τις επιλογές μας.

 

Για μένα ο σύλλογος , πρέπει να:

 

α) να έχει μέλη μόνο άγαμε μητέρες, εάν θέλουν οι έγγαμες μαμάδες να βοηθήσουν μπορεί να γίνουν φίλοι του συλλόγου, δεν απαγορεύουμε σε κανέναν να βοηθήσει αλλά μέλη θα πρέπει να είναι άγαμες μητέρες. Επαναλαμβάνω όποιος θέλει βοηθάει είναι φίλος αλλά όχι μέλος

 

β) συγνώμη κορίτσια αλλά η πρόεδρος του συλλόγου και τα βασικά μέλη πρέπει να έχουν ένα μορφωτικό και οικονομικό επίπεδο (όχι δεν αναφέρομαι σε εμένα) αλλά ειλικρινά εσείς θα θέλατε να σας εκπροσωπεί κάποια που θα βγαίνει στα κανάλια και θα μας κάνει ρεζίλι (το έχω δει αυτό και ντράπηκα). Θα πρέπει να είναι κάποια που θα εκφράζει τα θέλω του συλλόγου με τον σωστό τρόπο. Για μένα είναι αυτονόητο μια γυναίκα επιπέδου Μπιρμπίλη (άγαμη μητέρα είναι και αυτή) να μας εκπροσωπεί παρά ένα άτομο που θα είναι ευάλωτο σε επιθέσεις. Και ναι κορίτσια εάν όντως κάνετε σύλλογο και όντως θέλετε να πετύχει κάποια στιγμή θα έχετε παρουσία και στον τύπο και στα ΜΜΕ γενικότερα. Το θέμα της άγαμης μητέρας είναι εδώ.

 

γ) ο σύλλογος δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αναφέρεται σε προσωπικό επίπεδο που σημαίνει δεν είμαστε για κουτσομπολιό. Αν μεταξύ μας είπαμε πως αποκτήσαμε τα παιδάκια μας δεν θα πηγαίνουμε στην κάθε μια να λέμε πως και γιατί. Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα αλλά κάποια άλλη μανούλα μπορεί να ενοχληθεί. Είναι σεβαστό, μια σχέση, προσδοκίες που δεν εκπληρώθηκαν, μια επιλογή που δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Έχει συμβεί σε όλους μας αλλά και δεν θα ήθελα ο σύλλογος πχ να ταυτιστεί με ένα συγκεκριμένο μοντέλο άγαμης μητέρας, λέω εγώ τώρα μοντέλο άγαμη μάνα θύμα ιρακινού γόη, ή περίπτωση Αρβανιτίδη.

 

δ) πρέπει να έχει ρεαλιστικούς στόχους και μελλοντικά και κάτι παραπάνω. Συγνώμη κορίτσια και εγώ θα το ήθελα πολύ ένα επιδοματάκι από το κράτος αλλά υπάρχουν και άλλα (πχ μειωμένο εισιτήριο κλπ), ή να πάρουμε το επιδοματάκι αλλά να μην υπολογίζονται τα χρήματα των γονιών μας.

 

ε) κάποια ανέφερε να έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα, και αυτό είναι άκρως θεμιτό αλλά θα πρέπει να μας εξηγήσουν ακριβώς πως θα λειτουργεί το φιλανθρωπικό κομμάτι, εγώ προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να γίνω μέλος ενός συλλόγου που θα μαζεύει χρήματα από τα μέλη για να πηγαίνει η πρόεδρος να αγοράζει τα προσωπικά της είδη. (συγνώμη κορίτσια στην ελλάδιτσα ζούμε)

 

ζ) ο σύλλογος θα πρέπει να αποτελείται από μέλη που θα πρέπει να μην χλευάζει το ένα το άλλο και τέλος πάντων να προσπαθούμε να μην υπονομεύουμε τον κοινό αγώνας μας, δεν θέλω να πληγώσω κανέναν αλλά αυτονόητο είναι ότι καμία δεν είναι πιο έξυπνη από την άλλη γιατί πολύ απλά δεν θα ήταν στην θέση που είναι σήμερα (εξαιρούνται όσες έγιναν άγαμες μητέρες από επιλογή τους και μόνο πράγμα που σημαίνει ότι δεν διεκδικούν αποζημιώσεις από τους πατεράδες ή αναγνώριση και ίσως να μην τους ενδιαφέρει και η ύπαρξη του συλλόγου γιατί αφού γνώριζαν ότι θα φέρουν ένα παιδάκι μόνες τους στον κόσμο, τα είχαν όλα από πριν οργανωμένα, παιδικό δωμάτιο, καροτσάκι, ένας κούκλος από την Βραζιλία με καλό DNA)

 

η) άγαμες μητέρες υπάρχουν για πάρα πολλούς λόγους και πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστοί, είναι διαφορετικό να σε σέβομαι και διαφορετικό να θεωρώ αυτό που έκανες ότι είναι σωστό, αυτό νομίζω είναι ένα τεράστιο θέμα που πολλές φορές δεν είναι κατανοητό, και οι γονείς μου δεν θεώρησαν σωστό που κράτησα το παιδί του ιρακινού αλλά το σεβάστηκαν, και εγώ δεν θεωρώ σωστό κάποια να αποκτάει ένα παιδί με έγγαμο αλλά το σέβομαι και σαφώς σέβομαι και το παιδί της. Νομίζω εάν κάτι είναι πολύ σημαντικό για τον σύλλογο είναι ο σεβασμός της διαφορετικότητας. Εγώ δεν θα ήθελα να είμαι μέλος ενός συλλόγου που εάν έρθει μια αλβανίδα άγαμη μητέρα τα μέλη θα πούνε ότι δεν την βοηθάμε γιατί είναι ξένη και δεν μας ενδιαφέρει. Η άγαμη μητέρα δεν έχει ούτε εθνικότητα, ούτε μορφωτικό επίπεδο (εξαιρείται η πρόεδρος), ούτε οικονομικό (εξαιρείται η ταμίας), είναι μια μητέρα που για κάποιον λόγο έχει ένα παιδί μόνη της: σκοτώθηκε ο σύντροφος της, την εγκατέλειψε ο σύντροφος της, εκείνη εγκατέλειψε τον σύντροφο της, είχε μια σχέση εφήμερη, δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας, δεν θέλει τον πατέρα κλπ

 

θ) ο σύλλογος κορίτσια θέλει απίστευτη δουλειά και πρέπει να υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον, προσωπικά νοιώθω ότι ένας σύλλογος είναι επιτυχημένος σε σχέση και με το πόσα μέλη έχει κερδίσει. Εάν κάποια νομίζει ότι ένας σύλλογος 50 -100 γυναικών σε επίπεδο άγαμων γυναικών είναι επιτυχία τότε νομίζω ότι απλά δεν αντιλαμβανόμαστε την έννοια του συλλόγου με τον ίδιο τρόπο. Μην ξεχνάτε ότι θα ερωτηθείτε για αυτό. Πόσα μέλη αριθμοί ο σύλλογος σας; Το ίδιο είναι ένας σύλλογος με 20 μέλη και το ίδιο με 20000 μέλη όταν οι μονογονεικές οικογένειες αριθμούν τις 155000 χιλιάδες. Γι αυτό και έθεσα και το θέμα του γάμου. Πολύ σημαντικό. Αν τώρα κάποια μέλη δείξουν ενδιαφέρον θα αγωνιστούν το ίδιο αν μετά από 5 έτη παντρευτούν ; ή επειδή θα είναι ποια «στεφανωμένη» δεν θα θυμάται τώρα το όνομα του συλλόγου; Κλασσική Ελληνική αντιμετώπιση; Όταν η μπόρα περάσει τον ίδιο, μετά δεν θυμάται τίποτα.

 

Στ) Όλα εξαρτιούνται από το τι θέλετε να κάνει αυτός ο σύλλογος, τι θέλετε να επιτύχετε, τι επιδιώκετε; Μην ξεχνάτε ότι νομικά τα τέκνα εντός με τα εκτός γάμου έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα είτε είναι αναγνωρισμένα είτε όχι ; η πολιτεία κορίτσια δεν μας οφείλει τίποτα;; μανούλα επέλεξες να το κρατήσεις, η πολιτεία δεν σε αδικεί, πλέον. Το οικογενειακό δίκαιο έχει αναμορφωθεί. Το κράτος δεν μας χρωστάει κατά την γνώμη του. Οι χειρισμοί για οποιαδήποτε έξτρα δικαιώματα πρέπει να είναι με μεγάλοι προσοχή ώστε να μην φαινόμαστε ζητιάνες αλλά ούτε και αλαζόνες. Μην ξεχνάτε ότι οι έγγαμες δεν παίρνουν και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προς το παρόν θα σας ζητήσω να κάνετε την παρακάτω κίνηση, προσωπικά την έχω ήδη κάνει. Σας παραθέτω τα email από το γραφείο του πρωθυπουργού και από την γενική γραμματεία ισότητας ώστε να στείλετε τις ανησυχίες σας άγαμες μητέρες. Νομίζω ότι είναι μια αρχή. Δεν ήμουν ποτέ της άποψη ότι και καλά δεν γίνεται τίποτα, αν δεν κάνεις καμία κίνηση ποτέ δεν θα γίνει αλλά αν κάνεις πάντα έχεις ελπίδα.

 

 

[email protected]

 

[email protected]

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω το μήνυμα και τα θέματα που έθιξα:

 

 

 

Με το παρόν μήνυμα θα ήθελα να μάθω εάν το ΠΑΣΟΚ σαν νέα κυβέρνηση μέσα στα πλαίσια του προγράμματος του για μια καλύτερη Ελλάδα, για τον πολίτη και μέσα στα ευρωπαϊκά πρότυπα προτίθεται να δώσει επίδομα στις άγαμες μητέρες όπως συμβαίνει σε όλες τις ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες. Και βέβαια δεν αναφέρομαι στα γελοία επιδόματα που υπάρχουν και που δίνονται με απαράδεκτες προϋποθέσεις και λαμβάνοντας υπόψη τα εισοδήματα των γονέων της άγαμης μητέρας. (Αλίμονο εάν δεν έχει καλές σχέσεις μαζί τους). Είναι ντροπή η άγαμη μητέρα που δεν εργάζεται να μην λαμβάνει καμία κρατική βοήθεια ενώ ο ασθενής του AIDS να δικαιούται μηνιαίο επίδομα 600 περίπου ευρώ άσχετα εάν εργάζεται ή όχι. Η πολιτεία οφείλει να υπερασπιστεί το δικαίωμα της γυναίκας για την μητρότητα, να περιορίσει την οποιαδήποτε εκμετάλλευση που μπορεί να προκληθεί από την οικονομική δυσπραγία στην οποία μπορεί να περιέλθει.

 

 

 

Θα ήθελα πραγματικά το ΠΑΣΟΚ να αναπτύξει ένα πρόγραμμα ενίσχυσης των άγαμων γυναικών με ουσιαστικές προτάσεις και να αναδείξει το ευρωπαϊκό του πρόσωπο. Δεν μιλάμε για φιλανθρωπία αλλά για ουσιαστική στήριξη της γυναίκας στην αναπαραγωγική ηλικία της.

 

 

 

Θα ήθελα δε να επισημαίνω τα ακόλουθα:

 

 

 

1) «Ενίσχυση απροστάτευτων παιδιών» (νόμος 4051/60). Τα παιδιά άγαμων μητέρων μέχρι 16 ετών επιδοτούνται με 15.000 δρχ. τον μήνα (άρθρο 1 του Π.Δ. 148/1997)

 

 

 

Είναι ντροπή να μιλάμε για επίδομα 44? ως ενίσχυση για προστασία!!! Το ποσό πρέπει να αναπροσαρμοστεί άμεσα και με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα.

 

 

 

2) Τα παιδιά άγαμων μητέρων εγγράφονται κατά προτεραιότητα στους κρατικούς παιδικούς σταθμούς εφόσον η μητέρα εργάζεται (κανονισμός λειτουργίας δημοτικών κ.λπ. βρεφονηπιακών σταθμών, Π2β/2827/1997, Άρθρο 7).

 

 

 

Τα παιδιά των άγαμων μητέρων θα πρέπει να εγγράφονται στους κρατικούς παιδικούς σταθμούς έστω και εάν η μητέρα δεν εργάζεται και αυτό για να μπορέσει να αναζητήσει εργασία έστω και ανασφάλιστα. Μην ξεχνάτε ότι η άγαμη μητέρα είναι πολύ ευάλωτη στην ανεύρεση εργασίας.

 

 

 

3) Ειδικό πρόγραμμα στέγασης για τις άγαμες μητέρες.

 

 

 

4) Θέσεις στο δημόσιο ειδικά για τις άγαμες μητέρες.

 

 

 

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας και ελπίζω ειλικρινά το μήνυμα μου να ληφθεί υπόψη και η πολιτεία να κάνει άμεσα βήματα για την ενίσχυση της μητέρας που για διαφορετικούς λόγους έχει ένα παιδί εκτός γάμου, αναγνωρισμένο ή μη. Είναι απολύτως απαραίτητο για την αξιοπρέπεια της άγαμης μητέρας να ενισχύεται οικονομικά από το κράτος και να της παρέχονται τα μέσα να επιβιώσει χωρίς να πέσει θύμα εκμετάλλευσης από φορείς ή ιδρύματα ή ιδιώτες. Δεν θα πρέπει η γυναίκα να επιλέγει την διακοπή της κύησης επειδή απλά και μόνο αδυνατεί να συντηρήσει το παιδί. Η ενίσχυση της άγαμης γυναίκας είναι ουσιαστικής σημασίας αφού έχει πολύπλευρα προτερήματα. Μην ξεχνάμε ότι το 40% των γυναικών που αδυνατούν να κάνουν παιδί οφείλεται σύμφωνα με τα στατιστικά στην αδυναμία της γυναίκας να μείνει έγκυος λόγω προηγούμενης άμβλωσης.

 

 

 

 

 

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα

 

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Το μήνυμα διαβιβάστηκε στο Γραφείο του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ και

Προέδρου της Κυβέρνησης.

 

 

 

Από τον προσωπικό κόμβο του Γιώργου Παπανδρέου

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό (μπήκε η μύγα μέσα και αρνείται να βγει λέμε).

 

Λοιπόν ο σύλλογος θα πρέπει να λέγεται "άγαμων μητέρων με μη αναγνωρισμένα από το γεννήτορα τέκνα και που δεν τα έχουν κάνει με εξωσωματική από μόνες του, αλλά τους έτυχαν και που τα μέλη του δεν χλευάζουν το ένα το άλλο".

Εγώ πάντως θα διαμαρτυρηθώ που η κα. Βαρδινογιάννη είναι πρόεδρος της Ελπίδας και κανένα από τα παιδιά της δεν έχει καρκίνο (φτου σκατά στο στόμα μου βραδυάτικα για τα παιδιά της γυναίκας).

 

Πάντως επειδή αναφέρεται πολλές φορές το θέμα κρατικής επιχορήγησης σε σύλλογο, θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή στο ότι το "Χαμόγελο του παιδιού" δεν παίρνει ούτε σεντ κρατική επιχορήγηση από κράτος σύμφωνα με δηλώσεις του Πρόεδρου του.

Τώρα αν ένα από τα βασικά μελήματα του συλλόγου είναι και οι κρατική επιχορήγηση προς το Σύλλογο, ποιά απο σας έχει τέτοιο πολιτικό μέσο εδώ μέσα και μας το παίζει αναξιοπαθούσα? (φτου σας βρε).

 

Και επειδή μου αρέσει να λέω και το δίκιο του αλλουνού, όπως πολύ σωστά είπε η μπεμπα, δεν χρειάζεται να είσαι μέλος σε ένα σύλλογο, μπορείς να είσαι και φίλος (τόσοι και τόσοι "φίλοι" ψηφίσανε και βγήκε ο Σαμαράς και δεν μπορεί να το χωνέχει η Ντόρα).

Οπότε μπορώ να βοηθήσω και ως φίλος, αν άμα γίνω μέλος διακυβεύονται οι κρατικές επιχορηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααααα κορίτσια όλα και όλα......οι χωρισμένες είναι άλλη υπόθεση, συγνώμη. Τις αγαπάω, τις σέβομαι....πολλες φάγανε και τα λόγια τους ...(συγνώμη) αλλά εδώ είμαστε άγαμες μανούλες. αυτές και διατροφή έχουν και όλα τα κληρονομικά δικαιώματα, δεν ισχύει αυτό όμως για όλες τις άγαμες μανούλες.

 

Μερικές διευκρινήσεις.....

Οι χωρισμένες (δεν γιορτάζουν ποτέ) δεν παίρνουν σώνει καλά διατροφή. Εκτός αν είναι ο πατέρας δημόσιος υπάλληλος που με δικαστική απόφαση του τα κρατάνε από το μισθό του.

Οι "φιλεύσπλαχνοι πατεράδες" που δεν θέλουν να δώσουν διατροφή δηλώνου μηδενικά εισοδήματα και φυσικά "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. 'Η απλά δεν την δίνουν και άντε κυνήγατον στα Ελληνικά Δικαστήρια.

Όσο για τα κληρονομικά δικαιώματα........με μια διαθηκούλα λύνεται εύκολα και αυτό, αφήνει στο παιδί 500? και το ακίνητο της Εκάλης στην γκόμενα.............ε! συγνώμμη στη νοσοκόμα ήθελα να πω.

Επίσης μια άγαμη μητέρα με αναγνωρισμένο τέκνο.............το τέκνο της έχει επίσης κληρονομικά δικαιώματα, όπως το τέκνο της παντρεμένης, χωρισμένης κλπ.

Αν κάνω κάτι λάθος και μας διαβάζει δικηγόρος παρακαλώ διορθώστε.

 

Οπότε οι "κατηγορίες πόνου και αδιαφορίας" που σου προσφέρει το Ελληνικό κράτος είναι πολλές.................διαλέγεις και παίρνεις.

 

Επίσης κάτι άλλο που με "ενόχλησε" είναι η κατηγοριοποίηση ανάμεσα στις άγαμες μητέρες που μείνανε έγκυες με φυσιολογικό τρόπο ( και με τις καλύτρες των προθέσεων για την δημιουργία οικογένειας) και οι ΄"αλλες" που αφού κάνατε εξωσωματική χωρίς άντρα, μπήκανε από μόνες τους στο χορό και ας χορέψουν αφού το κανανε εις γνώση τους..

 

Κορίτσια σας έχω νεα............. και στη μια περίπτωση και στη άλλη τα πόδια σας ανοίξατε (όπως κι εγώ άλλωστε)..........και θέλω να πιστεύω ότι τα ανοίξετε εις γνώση σας. Γιατί αν πρόκεται για καταναγκαστικο σεξ πάμε σε άλλο σύλλογο (έλεος πια!).

Συμπέρασμα............όταν ανοίγουμε τα ποδαράκια μας ΕΚΤΟΣ ΓΑΜΟΥ είτε σε άντρα είτε στο εργαστήριο, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει (εδώ τα ανοίγεις εντός γάμου και σου'ρχονται κάτι κατραπακιές!!!!.........ούτε συστημένο γράμμα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

 

 

έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να αφησει τα 500 στο παιδί και όλα τα άλλα στην νοσοκόμα ή οπουδήποτε αλλού νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ειδικά σε ότι αφορά τα τέκνα πρέπει να ικανοποιείται ένα έλαχιστο ποσό. πχ αν έχεις 3 παιδιά και αφήνεις στο ένα το σπίτι στην εκάλη και στα άλλα μια συκιά μπορεί τα 2 με την συκιά να προσφύγουν σε δικηγόρο. πρέπει να ικανοποιείται ένα ελάχιστο ποσό. Το θέμα είναι τι γίνεται αν ο άλλος τα πουλήσει κλπ.

 

Α καλά αυτό με τα πόδια άστα να πάνε. Γι αυτό και εγώ είμαι κάπως απόλυτη σε κάποια θέματα γιατί έξω ο κοσμάκης θα σου πει κοπέλα μου δεν σε βίασε μόνη σου το έκανες οπότε άντε βρες το δίκιο σου. Γι αυτό πρέπει να υπάρξει μια συλλογική και προσεκτική κίνηση. Θέλει τρόπο και σιγά σιγά για να διεκδικήσεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να αφησει τα 500 στο παιδί και όλα τα άλλα στην νοσοκόμα ή οπουδήποτε αλλού νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ειδικά σε ότι αφορά τα τέκνα πρέπει να ικανοποιείται ένα έλαχιστο ποσό. πχ αν έχεις 3 παιδιά και αφήνεις στο ένα το σπίτι στην εκάλη και στα άλλα μια συκιά μπορεί τα 2 με την συκιά να προσφύγουν σε δικηγόρο. πρέπει να ικανοποιείται ένα ελάχιστο ποσό. Το θέμα είναι τι γίνεται αν ο άλλος τα πουλήσει κλπ.

 

 

έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει πια αυτό που ίσχυε ότι ο γονιός έπρεπε να αφήσει το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του στο παιδί του ή να αφήσει εξίσου σε όλα αν έχει παραπάνω από ένα. Πρέπει να έχει κατηργηθεί...........κα'νας δικηγόρος ρε παιδιά?

 

 

Άσχετο: άρια εγώ δεν αναλαμβάνω πάντως (εξαιρείται η περίπτωσις να κερδίσω κα'να Τζόκερ .... θα πέσουν κεφάλια μιλάμε!!!!)

Link to comment
Share on other sites

διόρθωση

οικονομικά εννοώ ....οχι τα δικά μου οικονομικά -ούτε στο χειρότερο εχθρο μου τα δικά μου οικονομικά- (πάω στοιχημα είμαι η πιο φτωχη ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ... στατναρακι αυτο )

αλλα ....

οικονομικά μεσα εννόω να χεις λεφτα να πληρώνεις ΑΔΡΑ δικηγορο συμβολαιογράφο λογιστή ...

εγω τυνχάνει να είμαι πολυ πλουσια ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ....!!! που ΓΙΑ ΜΕΝΑ κάνουν πραγματα ... αλλα και που πάνω απ όλα εμπιστεύομαι τις γνωσεις τους στο οικογενειακό δίκαιο ...!!!!

επίσης ...: ενα τεκνο γεννημενο εκτός γαμου ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ στην περιουσια του γεννητορα(αν ειναι αναγνωρισμένο) με αυτα ενός παιδιού γεννημένου εντώς γαμου

η προερχόμενο απο γάμο των γονέων ...(αν χωρίσουν δλδ την ιδια διατροφη και μερίδιο στην περιουσια εχει και το ενα και το αλλο παιδι ... οκ ????)

αλλα ηθελα να ξερα αναρωτιεται κανεις τι γίνεται μμε τις κυρίες που έχουν παιδια απο δότη ή αυτες με μη αναγνωρισμένα τεκνα...????

μαλλον οχι ....

τεσπα δε το συνεχίζω ...

 

υ.σ.

ζανα ...κεφαλια θα πεσουν ...γιατι αντεχω ...και ειμαι δυνατη καιι δε σκύβω κεφαλι ...ΚΑΙ ΧΩΡΊς ΤΖΟΚΕΡ .... (αν ερθει το τζοκερ πάντως θα σε παρω να παμε παρεα ... ...ποια επιστροφή των Τζενται??????? ...ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΛΕΜΕ.....) :)

Link to comment
Share on other sites

... αυτό που ίσχυε ότι ο γονιός έπρεπε να αφήσει το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του στο παιδί του ή να αφήσει εξίσου σε όλα αν έχει παραπάνω από ένα...

Παρένθεση: Είναι υποχρεωτικό ν' αφήσει τη νόμιμη μοίρα, δηλαδή το μισό της μερίδας που θα έπαιρνε το παιδί αν δεν υπήρχε διαθήκη, εκτός αν υπάρχει λόγος αποκλήρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την νόμιμη μοίρα νομίζω ότι έχει καταργηθεί, κάνω λάθος?

Όχι δεν έχει καταργηθεί, ισχύει, εκείνο που είχε καταργηθεί είναι ότι παλιότερα τα εκτός γάμου τέκνα έπαιρναν το μισό της κληρονομιάς που αναλογούσε στα εντός γάμου τέκνα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό πρέπει να υπάρξει μια συλλογική και προσεκτική κίνηση. Θέλει τρόπο και σιγά σιγά για να διεκδικήσεις.

 

 

 

Kαλησπέρα μπέμπα.Θα σχολιάσω λίγο αυτό το παράθεμά σου, και αν προλάβω θα πώ την άποψή μου και για κάποια άλλα,δεδομένου οτι διαφωνώ σχεδόν με το σύνολο των γραφομένων σου.

 

Παρά το γεγονός οτι παραδέχεσαι οτι τα ζητήματα των "μονογονεικών οικογενειών" με ότι και όποιον περιλαμβάνει αυτός ο όρος(και ως όρος είναι ευρύτατος...) απαιτούν συλλογική δράση και προσεκτικό σχεδιασμό,αναλώθηκες να γράψεις ένα μακρόσκελέστατο πόστ παραπάνω όπου έξαρχής δηλώνεις οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα γινόσουν μέλος ενός τέτοιου συλλογου...

 

Στη συνέχεια αναλύεις μέχρι εξαντλήσεως τους λόγους που ένας τέτοιος σύλλογος είναι ανίσχυρος,"ύποπτος",αυτογελοιοποιούμενος χωρίς ωστόσο ο σύλλογος αυτός να λειτουργεί ακόμα..Με άλλα λόγια ασκείς κριτική σε κάτι ανύπαρκτο,σε κάτι που δεν έχουμε δεί,ακούσει,μάθει,πληροφορηθεί,ασχοληθεί,ΤΙΠΟΤΑ,NOTHING,RIEN,ΝΙΕΝΤΕ,NADA...Προσωπικά δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ στο θέμα να αναλύονται το καταστατικό του συλλόγου,οι προυποθέσεις του,οι πόροι του,η διαχείρισή του...

 

Κατά συνέπεια εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι μία a priori κριτική-δριμεία επίθεση με ενίοτε ειρωνικούς χαρακτηρισμούς (επίδομα για συνολάκια προέδρου ας πούμε...) είναι εντελώς στείρα,στερείται λογικών και εν τοις πράγμασι επιχειρημάτων και ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..

 

Μου θυμίζεις έντονα τη γνωστή τηλεκριτικό κυρία Πόπη Διαμαντάκου που πρίν 2 -3 χρόνια είχε αφιερώσει μονοσέλιδη κριτική,αλήστου μνήμης, έμπλεη χαρακτηρισμών ,ύβρεων,προσβολών και ότι άλλο για την Τατιάνα Στεφανίδου για μια εκπομπή που είχε κάνει Η ΑΝΝΑ ΔΡΟΥΖΑ!!!!!Με λίγα λόγια ασκούσε κριτική για μια εκπομπή ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΕ!!

 

Επίσης αν λάβω υπόψη οτι συνιστάς συλλογικότητα στις διεκδικήσεις, υποθέτω οτι μέσα στα πλαίσια αυτής δεν εντάσσεις το ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ,ΕΛΛΙΠΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟ πόστ που απέστειλες στον Πρωθυπουργικό κόμβο...Εκτός αν με τον όρο "συλλογικότητα " εννοείς τον ΑΠΟΛΥΤΟ εαυτό σου...

 

Μπέμπα,άσε να δούμε πρώτα και μετά να κρίνουμε,κατακρίνουμε,επικρίνουμε,λιθοβολήσουμε,σκίσουμε το συνολάκι..Τοξότης είσαι..TAKE IT SLOW και HOLD YOUR HORSES!Προς το παρόν κουβέντες γίνονται..εσύ προχώρησες μακριά..το θετικό είναι οτι κάποιοι αρχηγοί μονογονεικών οικογενειών διαθέτουν το δυναμισμό και τη βούληση να τρέξουν...ΠΟΛΥ!Ας μη θέτουμε λοιπόν ανύπαρκτα ζητήματα,ήσσονος σημασίας!

 

Υ.Γ1.Ήσσονος σημασίας είναι επι παραδείγματι αν κάποια παντρευτεί στην πορεία..Δηλαδή προτείνεις να διαγράφεται αυτόματα;;ως πατήσασα τον όρκο αιώνιας αγαμίας;;Τον όρκο των ΑΓΑΜΩΝ;;Η πολιτεία της ως αρχηγού μονογονεικής οικογένειας δε λαμβάνεται υπόψη;;Η εμπειρία της;;Τα αγγούρια που έφαγε και ζορίστηκε και δεν δροσίστηκε;;(ας ευθυμήσουμε και λίγο σήμερα...)

 

Y.Γ.2.Ο ΣΥΓΑΠΑ αριθμεί χιλιάδες μέλη...ανάμεσά τους και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες....Οπότε γιατί ο αντίστοιχός(υπό μία έννοια) των γυναικών να μη διαθέτει όχι απλά παντρεμένες,χωρισμένες,ελέυθερες αλλά ΚΑΙ ΑΝΤΡΕΣ;;;;;;

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Δις παρακαλώ.......... έχω κάνει 2 γάμους, το πρώτο τον έστειλα στη μάνα του και πήγα στη δικιά μου αφού δεν είχαμε και παιδιά. Φτου μου δεν ντρέπομαι.

Τον 2ο είναι λίγο δύσκολο να τον στείλω γιατί η πεθερά μου έχει δηλώσει ότι δεν δέχεται επιστροφές!!!!!

 

Α, να και μία νέα κατηγορία στην οποία θα ταιριάξουμε..

κι εγώ έχω προηγούμενο γάμο και μετά άγαμη μητέρα...

Ου, η χαρά της επόμενης πεθεράς είμαι...

 

Α, και παρακαλώ κάπου που να μην έχει πέτρες...

το δωδεκάποντο... το δωδεκάποντο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! κι εγώ έκανα έναν (τώρα γάμος ήταν, τις κουμπάρες παίζαμε...μμμ, θα σας γελάσω) στα 20 μου (& τον έστειλα στα 22) πριν γίνω άγαμη μαμά, απλά είναι τόσο παλιό & ανούσιο που το χω βγάλει πια απ το μυαλό μου. Το μόνο που μ άφησε ήταν τη στιφή εμπειρία μιας έκτρωσης, μια και ο πρώην μου το χε τάξει πως δε θα μ άφηνε σε χλωρό κλαρί, μέχρι να μου πάρει το παιδί & εγώ μάσησα & το χασα. Ευτυχώς στα 28 μου είχα μάθει το μάθημα: κράτησα το μωράκι μου & απέφυγα άλλον ένα αποτυχημένο γάμο.

 

Καλά δεν παίζεστε με τίποτα & μπράβο σας βρε κορίτσια!!! Χαίρομαι ειλικρινά που το μορφωτικό επίπεδο εδώ είναι ανεβασμένο & οι ιδέες ανοιχτές και ελεύθερες, χαίρομαι να βλέπω μανούλες ικανές να υπερασπιστούν τις επιλογές τους με τη γνώση & τη δύναμη τους. Κι όσες δεν έφτασαν ακόμα εκεί, με τη βοήθειά σας θα φτάσουν. Ειλικρινά κορίτσια αν σας γνώριζα στην πραγματική ζωή, θα σας είχα κολλητές μου.

Να σαστε καλά & δυνατές. Είμαι μέσα σ' ότι κι αν κάνετε.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...