Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Για τον υπέρηχο Β επιπέδου επιστρέφουν 8 ευρώ και μετά κάνεις ενσταση και σου επιτρέφουν κάποιο ποσό. Εκανα ενσταση πρι 7-8 μηνες, γεννησα πριν 4 και ακόμα δεν εκδικάστηκε η ένστασή μου :lol: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηθελα να σας ρωτήσω πόσο πόσο περιπου σας εχει στοιχισει η εγκυμοσύνη. ειμαι στην 21 και μεχρι τώρα 200 ευρω για εξετάσεις, 100 γιατρός, 60 φάρμακα :D . Δεν εχω ιδέα πόσο θα πληρώσω στο μαιευτήριο.

 

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΤΙΣ ΚΛΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια για φάρμακα εκτός από τους πρώτους μήνες που δεν ήξερα,δεν πλήρωσα τίποτα.Τα καλύπτει όλα το ΙΚΑ.Μόνο το ασβέστιο πλήρωνα γιατί το συγκεκριμένο δεν γραφόταν.

Εδινα 40€ σε κάθε υπέρηχο εκτός από τους 2 μεγάλους που έδωσα αν θυμάμαι καλά γύρω στα 100 για Papp-a και αυχενική και 120 για Β'επιπέδου.Οι εξετάσεις μου δε θυμάμαι πόσο ακριβώς κόστισαν,αλλά σίγουρα το 600άρι έφυγε...Στον γιατρό δεν έδωσα τίποτα,γιατί δεν με ξεγέννησε(με παρακολουθούσε κιόλας υποτίθεται παράλληλα με την γυναικολόγο μου) ενώ είχε εφημερία....για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είχε εφημερία...

Στο θέμα γιατρού στάθηκα πολύ άτυχη,γιατί ήθελα να με ξεγεννήσει ένας εξαίρετος γιατρός που ήταν υποδιευθυντής του νοσοκομείου και κολλητός φίλος του θείου μου,αλλά όταν μπήκα στον έβδομο μήνα,πήρε μετάθεση στο νοσοκομείο Καλύμνου για διευθυντης....

Link to comment
Share on other sites

εμάς έως τώρα, μαζί με φάρμακα επισκέψεις στον γυναικολόγο και εξετάσεις έχει φτάσει 2000 το μαλλι!!!!

 

 

 

Καλά να είναι να μας τα φάει όλα όμοώς τι να γίνει!

 

Όσο για το μαιευτήριο υπολογίζουμε γύρω στα 2500, απο αμοιβή γιατρού δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν εδωσα πολλα χρηματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης...και αυτο επειδη η γιατρος που με παρακολουθουσε ηταν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο Ηρακλειου και όλες τις εξετασεις μου τις εγραφε και τις εκανα στο νοσοκομειο...το μονο λοιπον που πληρωσα ηταν η PaPA και το αλφα τεστ 65 ευρω εκαστη, το μεγαλο υπερηχο 120 ευρω και καποιες εξετασεις αιματος τις οποιες εκανα σε μικροβιολογικο γιατι βαριωμουν να πηγαινω στο νοσοκομειο και να ξαναπηγαινω μετα απο μια βδομαδα να τις παραλαβω...κι αυτες δεν ξεπαρασαν τα 100 ευρω.....και φυσικα τα χρηματα που εδωσα στη γιατρο μου το οποιο ποσο αποφασισαμε εμεις και δεν τα θεωρω εξοδα της εγκυμοσυνης γιατι δεν ηταν υποοχρεωτικο να τα δωσω!!!!!!!! επισης στο νοσοκομειο δεν πληρωσα τιποτα απολυτως διοτι ειχα ασφαλεια ΙΚΑ και γεννησα με καισαρικη.... θα πληρωνα ομως αν γεννουσα φυσιολογικα...δεν ξερω τι λογικη ειναι αυτη αλλα τελοσπαντων!

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πληρωσα τιποτα απολυτως διοτι ειχα ασφαλεια ΙΚΑ και γεννησα με καισαρικη.... θα πληρωνα ομως αν γεννουσα φυσιολογικα...δεν ξερω τι λογικη ειναι αυτη αλλα τελοσπαντων![/b][/color]

 

Έλα ντε?Και εγώ ΙΚΑ είχα(τώρα στρατιωτικών-Δημόσιο),πέθαινα 12 ώρες στους πόνους και πλήρωσα και από πάνω!Ευτυχώς τα χρήματα δεν πρόλαβα να τα δώσω,απλά τα αφαίρεσαν απευθείας από αυτά που πήρα(700€) και αυτό γιατί είχε γνωστό ο πατέρας μου στο ΙΚΑ Καβάλας και δεν χρειαζόταν να τρέχουμε και για αυτα...Μέχρι και την ωκυτοκίνη και τα υπόθετα που μου έβαλαν για να κάνω διαστολή μου χρέωσαν!Αν είναι δυνατόν! :shock::shock::shock:

Καλύτερα να έκανα καισαρική(αφού μετά τους είχα πάλι τους πόνους) και να μην τα τραβούσα αυτά... :x

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε?Και εγώ ΙΚΑ είχα(τώρα στρατιωτικών-Δημόσιο),πέθαινα 12 ώρες στους πόνους και πλήρωσα και από πάνω!Ευτυχώς τα χρήματα δεν πρόλαβα να τα δώσω,απλά τα αφαίρεσαν απευθείας από αυτά που πήρα(700?) και αυτό γιατί είχε γνωστό ο πατέρας μου στο ΙΚΑ Καβάλας και δεν χρειαζόταν να τρέχουμε και για αυτα...Μέχρι και την ωκυτοκίνη και τα υπόθετα που μου έβαλαν για να κάνω διαστολή μου χρέωσαν!Αν είναι δυνατόν! :shock::shock::shock:

Καλύτερα να έκανα καισαρική(αφού μετά τους είχα πάλι τους πόνους) και να μην τα τραβούσα αυτά... :x

 

Γιατι μονο 700 ευρω???εγω δουλευω 4ωρο και πηρα 2200 απο το ΙΚΑ...δεν ειχες πολλα ενσημα???

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς το Ιούνιο 2006 δώσαμε για το Ιασώ:

 

- 2100 κόστος νοσοκομείου (3κλινο, φυσιολογικός τοκετός, 5 ημέρες νοσηλεία γιατί είχε λίγο ίκτερο η μικρή)

- 1500 αμοιβή γιατρού

 

Σύνολο: 3600 :?

 

Πάντως ευτυχώς είχα πολλά ένσημα και τα περισσότερα τα πήραμε πίσω από ΙΚΑ + ΟΑΕΔ

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ αυτό που η αμοιβή του γιατρού είναι ανάλογα με το δωμάτιο δεν το καταλαβαίνω. Γιατί δηλαδή; Θα κουραστεί περισσότερο αν είσαι σε δίκλινο απ' ότι αν είσαι σε τρίκλινο; Γιατί να πάρει περισσότερα; Με ποιο σκεπτικό;

(Η δική μου γιατρός παίρνει το ίδιο ποσό ανεξάρτητα από το σε ποιο δωμάτιο είμαι και το ποσό αυτό είναι πολύ μικρό σε σχέση μ' αυτά που βλέπω εδώ...!)

 

Γέννησα στις 16/11 (δέκα ημέρες πριν) σε 4κλινο στο ΜΗΤΕΡΑ.

Έδωσα 1.200 ευρώ για το μαιευτήριο (φυσιολογικός τοκετός, χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς πρόκληση).

 

Σημ.: Κοιτάω το λογαριασμό του μαιευτηρίου και βλέπω για πόσα απ' τα ποσά που αναφέρονται θα μπορούσα αν ήθελα να κάνω "θέμα":

Ενώ έφυγα την άλλη μέρα κιόλας, ο λογαριασμός έχει 4 ημέρες "ημερήσια νοσήλεια"!

Έχουν χρεώσει μέχρι και κλύσμα, ενώ δεν έκανα ποτέ!

Έχουν χρεώσει 40 τμχ. πάνες για τη μικρή (έμεινε συνολικά 24 ώρες στο μαιευτήριο, κάθε πόσα λεπτά της αλλάζανε πάνα; )

Έχουν χρεώσει κρέμα bepanthol (μήπως θα έπρεπε να τη ζητήσω φεύγοντας; σίγουρα το σωληνάριο θα είναι γεμάτο!)

Έχουν χρεώσει ένα σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και ένα πακέτο σερβιέτες (τα οποία δεν άγγιξα, αυτές οι σερβιέτες δε με βολεύουν καθόλου!)

Έχουν χρεώσει τα αιμοληπτικά τεστ της μικρής, τα οποία τα έκανε η μαία μου στο σπίτι μας!

Πάντως και πάλι, φθηνά τη βγάλαμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α,τωρα καταλαβααα.....γι'αυτο κυριες μου ο Ιησους Χριστος δεν ξαναεμφανιζεται στην Γη....με τετοιες τιμες θα καραφλιαζε και η Παναγια!!!!

 

Δυσκολοι καιροι για γεννες....

Απο παντου θα τα αρπαζουν οι γυπες (για να μην τους πω κορακια,αυτα τα χρησιμοποιουν μακαβρια επαγγελματα)

Απο το πρωτο τεστ εγκυμοσυνης που κοστιζει 20€ μεχρι και την εξοδο απο το νοσοκομειο/μαιευτηριο δινεις...το χερι απο την τσεπη δεν βγαινει....

 

ΑΓΕΛΑΔΑ ΝΑ ΞΕΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑΝ ΤΟΣΑ!!! ΛΕΧΡΙΤΕΣ.... :evil:

 

Γκρινιαζω γιατι ορισμενοι δεν ξερουν πως ειναι να βγαζεις χρημα,ιδιαιτερα με τα σημερινα δεδομενα και τις συνθηκες διαβιωσης του καθε οικογενειαρχη....Αλλοι τα φυσανε,αλλοι δεν ξερουν να τα "επενδυσουν" και τα ξοδευουν σε ***κιες,αλλοι δεν τα εκτιμουνε,αλλοι ομως.....δεν εχουν ουτε να φανε!!!

Εγω (συμπεριλαμβανομενων συζυγου-τεκνου) τουλαχιστον το ομολογω...ανηκω στην κατηγορια αυτων που δεν τα εκτιμουνε! Ατιμο € ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕΕΕΣ....

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

στο γενεσις θεσνικης ειναι τα νοσηλεια γυρω στα 1500 eur. συν η αμοιβη του γιατρου φυσιολογικος τοκετος 1000 καισαρικη 1200 υπολογιζε συνολικα κανα 3000 eur. :roll:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω τι εχω πληρώσει έως σήμερα που είμαι 6 εβδομάδων έγκυος?

 

Λοιπόν 25*2 χοριακή Β= 50?

Εξετάσεις για θρομβοφιλία + γενική αίματος + εξετάσεις θυροειδούς = 700?

Γιατρός 1 επίσκεψη = 50?

 

και ακόμα δεν εχω κάνει τίποτα............ τι μου επιφυλάσσει η μοίρα??? και φυσικά ακόμα δεν έχω μπει στον χορό του ΙΚΑ. Τι να κάνω θα μπω αναγκαστικά γιατι παιδιά δεν μας παιρνει. Και ο θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το κοστος μεχρι τωρα για την εγκυμοσυνη μου εχει φτασει ηδη τις 6000 ευρω από αρχες Σεπτεμβριου που ξεκινησε η ολη διαδικασια. Εκανα εξωσωματικη, ατελειωτες εξετασεις, υπερηχογραφηματα και επισκεψεις σε γιατρους...Δοξαζω το Θεο που ειχα επιτυχια με την πρωτη προσπαθεια και το θεμα των χρηματων εχει περασει σε δευτερη μοιρα. Η ευτυχια που νιωθω δεν αξιολογειται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ αυτό που η αμοιβή του γιατρού είναι ανάλογα με το δωμάτιο δεν το καταλαβαίνω. Γιατί δηλαδή; Θα κουραστεί περισσότερο αν είσαι σε δίκλινο απ' ότι αν είσαι σε τρίκλινο; Γιατί να πάρει περισσότερα; Με ποιο σκεπτικό;

(Η δική μου γιατρός παίρνει το ίδιο ποσό ανεξάρτητα από το σε ποιο δωμάτιο είμαι και το ποσό αυτό είναι πολύ μικρό σε σχέση μ' αυτά που βλέπω εδώ...!)

 

Γέννησα στις 16/11 (δέκα ημέρες πριν) σε 4κλινο στο ΜΗΤΕΡΑ.

Έδωσα 1.200 ευρώ για το μαιευτήριο (φυσιολογικός τοκετός, χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς πρόκληση).

 

Σημ.: Κοιτάω το λογαριασμό του μαιευτηρίου και βλέπω για πόσα απ' τα ποσά που αναφέρονται θα μπορούσα αν ήθελα να κάνω "θέμα":

Ενώ έφυγα την άλλη μέρα κιόλας, ο λογαριασμός έχει 4 ημέρες "ημερήσια νοσήλεια"!

Έχουν χρεώσει μέχρι και κλύσμα, ενώ δεν έκανα ποτέ!

Έχουν χρεώσει 40 τμχ. πάνες για τη μικρή (έμεινε συνολικά 24 ώρες στο μαιευτήριο, κάθε πόσα λεπτά της αλλάζανε πάνα; )

Έχουν χρεώσει κρέμα bepanthol (μήπως θα έπρεπε να τη ζητήσω φεύγοντας; σίγουρα το σωληνάριο θα είναι γεμάτο!)

Έχουν χρεώσει ένα σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και ένα πακέτο σερβιέτες (τα οποία δεν άγγιξα, αυτές οι σερβιέτες δε με βολεύουν καθόλου!)

Έχουν χρεώσει τα αιμοληπτικά τεστ της μικρής, τα οποία τα έκανε η μαία μου στο σπίτι μας!

Πάντως και πάλι, φθηνά τη βγάλαμε...

 

 

1200 ευρώ για τι δωμάτιο? Θα γεννήσω στο Μητέρα και μου είπαν τιμή 4κλινου με επισκληρίδιο 1700 ευρώ. Ρώτησα για πιο οικονομική θέση και μου είπαν ότι οι τιμές είναι ίδιες και στο 8κλινο.

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα τα 1200 ευρώ για 4κλινο μου φαίνονται λίγα.

IAΣΩ και MHTEPA έχουν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές και ο τιμοκατάλογος του IAΣΩ λέει 1800ευρώ το 4κλινο + 600 ευρώ το νοσοκομειακό υλικό (το οποίο δε γλιτώνεις με τίποτα) + 350 ευρώ την επισκληρίδιο.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1200 ευρώ για τι δωμάτιο? Θα γεννήσω στο Μητέρα και μου είπαν τιμή 4κλινου με επισκληρίδιο 1700 ευρώ. Ρώτησα για πιο οικονομική θέση και μου είπαν ότι οι τιμές είναι ίδιες και στο 8κλινο.

 

Αυτό που στο ΜΗΤΕΡΑ λένε "οικονομική θέση", είναι στην ουσία 4κλινο. (Παλιά ήταν 8κλινο, χωρισμένο στα δύο, δηλαδή πάλι δύο 4κλινα, το καθένα με δικό του μπάνιο).

Σε 4κλινο γέννησα, σημειώνω πάντως για άλλη μια φορά ότι γέννησα με φυσικούς πόνους, χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς καμία παρέμβαση. Παίζει ρόλο αυτό.

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=timologio.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 2005 που γέννησα την κόρη μου από 1400 ευρώ που μου έδιναν για το 4κλινο(τιμή χωρίς επισκληρίδιο) ο τοκετός πήγε 1780 με επισκληρίδιο, τεστ βαρυκοϊας του μωρού και επιπλέον κάποιες εξετάσεις rezus δικές μου και του παιδιού γιατί βρήκαμε ασυμβατότητα. Θυμάμαι ότι με είχαν τρομοκρατήσει ότι η επισκληρίδιος κόστιζε 400-500 ευρώ και στο τιμολόγιο ήταν 150. Δε θυμάμαι αν συμπεριλάμβανε και αναισθησιολόγο.

Βέβαια για τη μικρή που μπήκε εντατική και έμεινε συνολικά 9 μέρες στο μαιευτήριο πλήρωσα 2000 εξτρα.'Οταν μάλιστα είδα ότι είχαν χρεώσει και τις μάσκες που φορούσε το μωρό στη λάμπα του ίκτερου, πήγα να βάλω τα γέλια. Αλλά μπροστά στη χαρά που έπαιρνα το παιδί μου στο σπίτι δεν ασχολήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, sstamoul είσαι απίστευτη που έβγαλες φωτογραφία το τιμολόγιο!!! :D

Δε σε αμφισβητώ κοπέλα μου και ξέρω ότι στο νοσοκομείο δε σου χαρίζουν τίποτα, τα πληρώνεις όλα και με το παραπάνω!

Aπλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που το δωμάτιο μαζί με το νοσοκομειακό υλικό σου στοίχισαν μόνο τόσο...

Mάλλον τη μεγάλη διαφορά την κάνει το γεγονός ότι έμεινες μέσα MIA μόνο μέρα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, sstamoul είσαι απίστευτη που έβγαλες φωτογραφία το τιμολόγιο!!! :D

Δε σε αμφισβητώ κοπέλα μου και ξέρω ότι στο νοσοκομείο δε σου χαρίζουν τίποτα, τα πληρώνεις όλα και με το παραπάνω!

Aπλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που το δωμάτιο μαζί με το νοσοκομειακό υλικό σου στοίχισαν μόνο τόσο...

Mάλλον τη μεγάλη διαφορά την κάνει το γεγονός ότι έμεινες μέσα MIA μόνο μέρα!

 

:D Δεν το έβαλα για να μη με αμφισβητήσει κανείς, έτσι για την πλάκα το έβαλα!

Και όχι, τη διαφορά δεν την έκανε αυτό, γιατί όπως είπα πιο πάνω, στο τιμολόγιο χρεώνει "ημερήσια νοσήλεια" για 4 ημέρες! (!!!! ενώ φαίνεται πάνω ημερομηνία εισόδου 16/11 και εξόδου 17/11). (Άντε, μη με κάνετε να βάλω φωτογραφία και την πρώτη σελίδα τώρα! :D:D )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Αφού διαβάζω τιμές από δω και από εκεί, σκέφτηκα να σας προσκομίσω όλα τα δεδομένα που έχω συλλέξει από τα λογιστήρια των μαιευτηρίων πριν δύο εβδομάδες...

Εγώ ρώτησα για φυσιολογικό τοκετό (4 ημέρες νοσηλείας, δηλαδή) από τα πιο οικονομικά έως το απλό μονόκλινο (για λουξ και σουίτα δεν ρώτησα... βρίσκω τουλάχιστον γελοία τη σκέψη ότι σου τα προτείνουν).

Τα ποσά που θα δείτε περιέχουν εξετάσεις μωρού και επισκληρίδιο (το οποίο στο Μητέρα κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω αν παίρνεις μονόκλινο... :evil: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!).

 

ΙΑΣΩ 6κλινο 2250 4κλινο 2850 3κλινο 3000 2κλινο 3900 1κλινο 6000

ΜΗΤΕΡΑ 4κλινο 2710 3κλινο 3510 2κλινο 3810 1κλινο 5200

ΛΗΤΩ 3κλινο 1700 2κλινο 2800 1κλινο 4200

 

ΕΛΕΝΑ 6κλινο 320 2κλινο 440 1κλινο 540

 

 

Παρόλο που δεν έχω οικονομικά προβλήματα, δεν μ'αρέσει να έιμαι θύμα και για 4 μέρες το μόνο που θα με ενδιαφέρει θα είναι το μωρό μου και όχι το ότι θα έχω χυμούς και σαμπάνια στο ψυγειάκι... έτσι έτρεξα να βρω γιατρό στο Έλενα!!!

Πήγα για μια πρώτη επίσκεψη και το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και η γενική κατάσταση πολύ "φιλική", μέχρι και στο κισέ για τα παράβολα, αντίθετα με τα γαϊδούρια στο ΙΑΣΩ!!!

 

Από κει και έπειτα, ο καθένας αποφασίζει τι του ταιριάζει! Πάντως η σκέψη να "ξεχρεώσεις" τον ερχομό του παιδιού σου στον κόσμο λες και ήταν αυτοκίνητο με ανατριχιάζει!!!!

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε κανένας, δεν θέλω να προσβάλλω και ούτε να κρίνω, προς θεού...

 

Καλή διασκέδαση!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την Chiara. Το ΕΛΕΝΑ ειναι παρα πολυ καλη επιλογη. Μια φιλη μου γεννησε εκει και τα δυο παιδια της και εμεινε κατευχαριστημενη!

Βεβαια, ο δικος μου ο γιατρος ειναι στο ΙΑΣΩ, και επειδη εκανα αγωνα μεχρι να μεινω εγκυος, δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλον. :? Οποτε δεν μπορω (δεν θελω να αλλαξω γιατρο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...