Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Πω πω.... Δίκιο έχετε ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΥΟΣΜΟΥ!!! Μ Α Κ Ρ Υ Α! Καλά σκέτη απογοήτευση δεν ξαναπατάω.....

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον, γραφω μονο τα σχετικα με την εγκυμοσυνη, γιατι εμεις ειχαμε επιπλοκες διαφορες με υγεια και μας βγηκε,,,,,(απο ο,τι δε πληρωσε το ΙΚΑ και χωρις τα μαυρα, 5,5 χιλιαρικα ευτυχως τα περασαμε στην εφορια).

 

Γιατρος 40-60 το μηνα, θα υπολογισεις και μερικες επισκεψεις επιπλεον, στο τελος της εγκυμοσυνης

Αρχικος ενδοκολπικος υπερηχος 40-60

Αρχικες εξετασεις :

α. Τις κανεις στο ΙΚΑ και βγαζεις το κακο σπυρι, ακομα και αν μενεις αθηνα. Αλλες τις κανει στο κεντρο, αλλες στο νοσοκομειο και αλλες αστα να πανε.

β. Τις κανεις σε κρατικο νοσοκομειο και μετα πας και πληρωνεσαι στο 75% του κοστους τους απο το ΙΚΑ, υπολογιζεις 100-150 ευρω

γ. Τις κανεις ιδιωτικα 500-800 αναλογα με το θεραπευτηριο. Το πιο παλιο, πλεον γνωστο, ειναι τσεκαρισμενα το πιο φτηνο, αλλα αξιζει να το ψαξεις

 

Α επιπεδου και αιματολογικες = 120-150 (αν τις κανεις σε κρατικο νοσοκομειο παλι πας να τις πληρωθεις απο το ΙΚΑ, αν και εμενα, στα 42 μου, το ΙΚΑ δε τις πληρωσε γιατι λεει δεν ηταν αναγκαιες)

 

Β υπερηχος και βιοφυσικο προφιλ συνολο 150-200

 

Αμνιοπαρακεντηση σε κρατικο νοσοκομειο (Αλεξανδρας) κανει 100 ευρώ. Αν πας να στα γραψει γιατρος του ΙΚΑ δε πληρωνει ςτπτ, αλλα πρεπει να κλεισεις ραντεβου ατο την στιγμη που θα μαθεις οτι εισαι εγκυος, γιατι αλλιως δε βρισκεις. Κλεινεις ραντεβου πριν στο πει ο Γιατρος, απλα αν δε χρειαστεις ακυρωσε το για να μπορει να παει καποιος αλλος στην θεση σου

 

Μηνιαιες εξετασεις αιματολογικες γυρω στα 30-40

 

Φαρμακα στις εγκυες, ο νομος λεει οτι ειναι ΔΩΡΕΑΝ.

 

Σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο, σε δικλινο, εχοντας 15 χρονια προυπηρεσια, δε πληρωσα τιποτα.

Γιατρος 1.500 (ηταν απο τους ακριβους αλλα αξιζε, αυτος και ο Θεος μου χαρισανε το παιδι)

Βλαστοκυτταρα 1.500 ευρώ (1300-2000). Αυτο το αποφασιζεις γυρω στον 7ο μήνα και παιρνεις το κουτι σπιτι. Αν παρεις την εταιρεια που δε χρειαζεται να κανεις εσυ προγεννητικες εξετασεις καλά, αλλιως, κατι αλλες εταιρειες σε βαζουν να κανεις και αυτες εξετασεις ενα μηνα πριν γεννησεις και ανεβαινει το κοστος. Η δικια μου εταιρεια κανουν αυτοι εξετασεις για να διασφαλισουν την καταλληλοτητα του δειγματος και πληρωνεις μονο αν ειναι επιτυχης η διαδικασια.

 

Μη διστασεις να ζητησεις απο οπουδηποτε πραγματα που εχουν χρησιμοποιηθει (κρεββατακι, καρεκλακι, ρουχαλακια κλπ). Εδινα ρουχαλακια που δε τα φορεσαμε 5 φορες, ολοκαινουργια και τα λυποταν η ψυχη μου. Και όμως εχω συναδελφους που το θεωρουν υποτιμητικό. Χαζομαρες, δωσε στα παιδια σου επιπλεον πραγματα ουσιας (εστω και αν ειναι αυτα τα χρηματα που θα περισσεψουν να τα κανεις λογαριασμο στο ονομα τους, που δε περισσευουν ποτε χρηματα, πιστεψε με).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

εγώ να δείτε τί έπαθα σήμερα με το ΙΚΑ.Πήγα σήμερα το πρώι για να μου γράψει σίδηρο,ασβέστιο και την β επιπέδου στο ΙΚΑ ΠΛ.ΑΤΤΙΚΗΣ και επειδή δεν είχα νούμερο δεν δεχόταν να μου γράψει ο γιατρός τίποτα και μου έλεγε ότι έπρεπε να πάω ξανά το μεσημέρι αδιαφορώντας για το αν δουλεύω και δεν μπορώ να πάρω άδεια ξανά το μεσημέρι και γυρνώντας ειρωνικά μου είπε να του πω πόσο είναι το μεροκάματο για να μου κόψει μια απόδειξη να περάσω από το ταμείο να πληρωθώ.Τα ιδια μου είπε και ο διευθυντής του και θέλανε να φωνάξουν και την ασφάλεια του κτηρίου να με πετάξει έξω όταν τους είπα ότι θα φωνάξω τα κανάλια.Αλλά αυτό δεν είναι το μόνο περιστατικό που μου συνέβη γιατί όταν ήρθε ο καιρός να κάνω αμνιοκέντηση λόγω ιστορικού στην οικογένεια του συζύγου μου δεν ήθελε να μου το γράψει γιατί υποστήριζε ότι δεν είναι κληρονομικό το σύνδρομο down για το οποίο θα έκανα την εξέταση και αφού με τα χίλια ζόρια μου την έγραψε μετά δεν δεχόταν να μου γράψει την άδεια γιατί υποστήριζε ότι μετά την αμνιοκέντηση μπορείς να πάς στην δουλεία σου και δεν έπρεπε να κάτσω στο κρεβάτι όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός του Ελενα που μου έκανε την εξέταση αλλά και ο γιατρός μου.Ηθελα να ήξερα δεν δέχονται να γράψουν εξετάσεις,φάρμακα και άδειες γιατί από την τσέπη τους θα τα πληρώσουν;Οι κρατήσεις που μας κάνουν κάθε μήνα που πάνε; Και έχουν και υφάκι.

Στην Ιατρική πρέπει να αλλάξουν τον όρκο του Ιπποκράτη και να μην θεωρούν την ιατρική λειτούργημα όπως θα έπρεπε να ήταν αλλά επάγγελμα και μάλιστα από τα πιο στιγνά.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία, όχι από το ΙΚΑ αλλά από το ΤΣΜΕΔΕ (ταμείο των μηχανικών).

Το ΤΣΜΕΔΕ λοιπόν, δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ούτε επισκέψεις στο γιατρό, ούτε εξετάσεις, ούτε υπερύχους... Μόνο τα φάρμακα που υποτίθεται ότι είναι δωρεάν και όντως τα έπαιρνα δωρεάν όταν ήμουν έγκυος στην Μαρία, αλλά τώρα είτε δεν μου τα δικαιολογούν καθόλου, είτε με 25%.

Βέβαια όταν γεννάς το επίδομα είναι 1700 Ευρώ !!! ΑΛΛΑ όλες αυτές τις μέρες που κάθεσαι (56πριν και 63μετά) κανείς δεν σου πληρώνει την ασφάλιση, οπότε πρέπει εκ των πραγμάτων σχεδόν το 1/3 του επιδόματος να το δώσεις πάλι πίσω στο ΤΣΜΕΔΕ για να πληρώσεις την ασφάλιση γι' αυτό το διάστημα...

Παράνοια ;;;;

Το μόνο καλό είναι ότι στο ΤΣΜΕΔΕ ισχύει το σύστημα ελεύθερης επιλογής γιατρού κι έτσι δεν αναγκάζομαι ούτε να κλείνω ραντεβού για μετά από 2 μήνες ούτε να πηγαίνω σε κάθε άσχετο γιατρό που βολεύτηκε στο ΙΚΑ...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

εγώ να δείτε τί έπαθα σήμερα με το ΙΚΑ.Πήγα σήμερα το πρώι για να μου γράψει σίδηρο,ασβέστιο και την β επιπέδου στο ΙΚΑ ΠΛ.ΑΤΤΙΚΗΣ και επειδή δεν είχα νούμερο δεν δεχόταν να μου γράψει ο γιατρός τίποτα και μου έλεγε ότι έπρεπε να πάω ξανά το μεσημέρι αδιαφορώντας για το αν δουλεύω και δεν μπορώ να πάρω άδεια ξανά το μεσημέρι και γυρνώντας ειρωνικά μου είπε να του πω πόσο είναι το μεροκάματο για να μου κόψει μια απόδειξη να περάσω από το ταμείο να πληρωθώ.Τα ιδια μου είπε και ο διευθυντής του και θέλανε να φωνάξουν και την ασφάλεια του κτηρίου να με πετάξει έξω όταν τους είπα ότι θα φωνάξω τα κανάλια.Αλλά αυτό δεν είναι το μόνο περιστατικό που μου συνέβη γιατί όταν ήρθε ο καιρός να κάνω αμνιοκέντηση λόγω ιστορικού στην οικογένεια του συζύγου μου δεν ήθελε να μου το γράψει γιατί υποστήριζε ότι δεν είναι κληρονομικό το σύνδρομο down για το οποίο θα έκανα την εξέταση και αφού με τα χίλια ζόρια μου την έγραψε μετά δεν δεχόταν να μου γράψει την άδεια γιατί υποστήριζε ότι μετά την αμνιοκέντηση μπορείς να πάς στην δουλεία σου και δεν έπρεπε να κάτσω στο κρεβάτι όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός του Ελενα που μου έκανε την εξέταση αλλά και ο γιατρός μου.Ηθελα να ήξερα δεν δέχονται να γράψουν εξετάσεις,φάρμακα και άδειες γιατί από την τσέπη τους θα τα πληρώσουν;Οι κρατήσεις που μας κάνουν κάθε μήνα που πάνε; Και έχουν και υφάκι.

Στην Ιατρική πρέπει να αλλάξουν τον όρκο του Ιπποκράτη και να μην θεωρούν την ιατρική λειτούργημα όπως θα έπρεπε να ήταν αλλά επάγγελμα και μάλιστα από τα πιο στιγνά.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΝΑΣΙΑ απαραδεκτο οντως!!!!Ομως μη νομιζεις οτι και στον ιδιωτικο τομεα τα πραγματα ειναι καλυτερα.

Οταν ημουν εγκυος με παρακολουθουσε ενας φιρματος γιατρος, ο οποιος εχει βγει και πολλες φορες στην τηλεοραση αλλα μου τον ειχε συστησει ενας φιλος και δεν ειχα λογο να μην τον ακουσω.Ειχα αλλαξει το γιατρο που ειχα για καποιους λογους (ειχα εξωμυτριο και δεν το εντοπισε εγκαιρα κατα τη γνωμη μου).Με πηραν λοιπον τηλεφωνο απο το γραφειο του (του φιρματου γιατρου εννοω) και μου λενε "κυρια μου τα αποτελεσματα του β επιπεδου ειναι θετικα και πρεπει επειγοντως να κανετε αμνιοπαρακεντιση και θα πατε εκει.....

Κοντεψα να παθω δεκα εγκεφαλικα.Δεν θα ξεχασω ποτε εκεινη τη στιγμη .Αρχισα να κλαιω ,επαιρνα εντρομη για να τον βρω ,δεν τα καταφερα και μιλησα με εναν συνεργατη του στον οποιο με ειχε παραπεμψει για να μου κανει την παρακεντιση.

Για να μην στα πολυλογω ο συνεργατης του μου εκλεισε ραντεβου σε ενα ιδιωτικο κεντρο για να την κανω και πληρωσα στο κεντρο ,αυτος μου πηρε πριν απο 4 χρονια 100 ευρω μαυρα ως φακελακι και πληρωσα ξεχωριστα και την κυρια που με εστειλε να μου δωσει τα αποτελεσματα.Μου ειχε στοιχησει ο κουκος αηδονι και παρα το γεγονος οτι το συγκεκριμενο κεντρο ηταν συμβεβλημενο με το ταμειο μου δεν δικαιολογουσε την παρακεντιση.

Αυτο ομως που με ενοχλησε περισσοτερο ηταν η συμπεριφορα.

Αποτελεσμα ηταν ολα να πανε καλα βεβαια ,αλλα εγω αποφασισα κατα μεσης της εγκυμοσυνης μου να αλλαξω για δευτερη φορα γιατρο γιατι καταλαβα οτι ο κυριος οσο καλος επιστημονας και εαν ηταν, δεν ηταν ανθρωπος. Σου αδειαζε το πορτοφολι, χωρις να σου προσφερει τη στηριξη που ζητας τετοιες ωρες απο το γιατρο σου.Ο γιατρος ο επομενος ηταν του ταμειου μου ,ενας ανθρωπος χαμηλων τονων χωρις προβληματα .....

Ασε δε, που αρχισα να αμφισβητω και μια επεμβαση που μου εκανε,ο φιρματος (περιδεση γιατι ηταν λεει χαλαρος ο τραχηλος) γιατι οταν βλεπεις τετοιες καταστασεις μετα γινεσαι καχυποπτος .

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Στο ικα παλι καλα ειναι.στο ΤΕΒΕ να δεις τι γινετε...ενταξει το μονο καλο ειναι οτι επιλεγεις γιατρο και εγω ειχα παει σε εναν αψογο κυριο στα Διαβατα Θεσσαλονικης.ειναι και σε ικα αλλα δεν ξερω σε πιο.μετα πηγα σε ξαδερφο του αντρα μου για καλυτερα και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου τον απαισιο..πηγα ταχα για καλυτερα.

το Τεβε μου εδωσε 700 ευρω πισω .δεν πληρωνα τα φαρμακα και αν πηγαινα στον γιατρο του ΤΕΒΕ ουτε αυτον δεν θα πληρωνα.τις εξετασεις με συμμετοχη.παντως το 1κλινο lux στο γενεσις ακριβως 3.000 ευρω και ο γιατρος 1200 (καισαρικη ο γελοιος).παντως εγω μονο που βλεπω εγκυμονουσα αισθανομαι δεος κυριολεκτικα και την σεβομαι .τωρα πως κατι ξεφτιλες γυναικολογοι δεν σεβονται το θαυμα αυτο δεν το καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τις τελευταίες μέρες με αυτά που λέμε 1 είναι το συμπερασμα:

η πεθερά, ο γυναικολόγος, ο παιδίατρος και η μαία είναι ΛΟΤΤΟ!!!!!

:D:D

Και αν σου κάτσει????? :wink::wink::wink:

(το ρίχνουμε και λίγο στο χιούμορ μην τρελαθούμε τελείως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικά τις τελευταίες μέρες με αυτά που λέμε 1 είναι το συμπερασμα:

η πεθερά, ο γυναικολόγος, ο παιδίατρος και η μαία είναι ΛΟΤΤΟ!!!!!

:D:D

Και αν σου κάτσει????? :wink::wink::wink:

(το ρίχνουμε και λίγο στο χιούμορ μην τρελαθούμε τελείως)

 

:P:D:lol: Δεν παίζεσαι!! γελάω μόνη μου!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΓΕΝΕΣΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

 

ΛΟΙΠΟΝ... :roll:

 

Φ.Τ

 

ΣΟΥΙΤΑ:3670

1ΚΛΙΝΟ:2150

2ΚΛΙΝΟ:1870

3KΛΙΝΟ:1525

 

Κ.Τ

 

ΣΟΥΙΤΑ:4950

1ΚΛΙΝΟ:3550

2ΚΛΙΝΟ:2700

3KΛΙΝΟ:2100

 

4ΚΛΙΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ 2 Ή 3 ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 4ΑΚΛΙΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιαστηκα που στον τιμοκατάλογο αυτό η τιμή του Φ.Τ. έχει τέτοια μεγάλη διαφορα με την Κ.Τ. Στο δεύτερο με βλέπω σε δημόσιο νοσοκομείο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα δωμάτια χωρίζονται σε α' κατηγορία και β' και λουξ... Ξέρετε λεπτομέρειες? Για το ΓΕΝΕΣΙΣ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Παντα εξαρταται απο το ταμειο σου. Τα φαρμακα της εγκυμοσυνης αν τα γραψεις ειναι ανευ συμμετοχης όλα. Ακομα κι αν εχεις ιδιωτικο γιατρο και εχεις ως ταμειο το ΙΚΑ ο γιατρος του ΙΚΑ ειναι υποχρεωμενος να στα γραψει. Εμενα ολο το κοστος ηταν 1280 ευρω μαζι με τον τοκετο. Προτιμησα να γεννησω σε δημοσιο και να χαλασω τα λεφτουδακια μου για αλλα πράγματα του μωρου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια που τα λέμε :

1. ΙΚΑ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ.

Λογω του θυρεοειδούς, έπρεπε επιγόντως (και βεβαιωμένα απο την γιατρο του ΙΚΑ, ενδοκρινολογο που με παρακολουθουσε, στο ίδιο υποκαταστημα, μάλιστα διπλανό ιατρείο), να κάνω ενδοκολπικό υπέρηχο, αμέσως, προκειμένου να δουμε πότε θα άρχιζα να παιρνω θυροξίνη. Ο γιατρός για τις έγκυες, στο κέντρο μητέρας παιδιου, με τίποτα δε πιθόταν ότι έπρεπε να μου γραψει την εξέταση. Σε ένα μήνα, έλεγε γιατί είναι τώρα πολύ νωρίς. Η ενδοκρινολόγος να επιμένει ότι δε μπορούσαμε να περιμένουμε (ο θυρεοειδής δημιουργεί αποβολές). Αποτέλεσμα : την έκανα έξω.

Ο εν λόγω γιατρός, έχει δημιουργήσει προβλήματα στο να γράψει εξετάσεις σε άλλες 2 φίλες μου έγκυες. Την κάρτα του όμως για να πάω στο ιατρειο του και το νοσοκομείο που ξεγεννουσε, προλαβε και την πασαρε.

2. ΙΚΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, διοικητικά.

Εγώ έγκυος, με χίλια προβλήματα ( υ ψηλή πίεση, θυρεοειδή, λυκο, θρομβοφιλία) Να παίρνω 7 ενέσεις την ημέρα, να μετριέμαι 6 φορές την ημέρα για το ζαχαρο και να κάνω τις εξετάσεις της αρκούδας. Αποτέλεσμα, κάθε μήνα να βρίσκομαι εκει για να πληρωθώ έξοδα που έκανα.

2.1 δε μου πλήρωσαν α επιπέδου, γιατί λεει δεν ληταν επείγουσα εξεταση

( ο γιατρός δεν την έγραφε, γιατι λεει θα έπερνα λίγα χρήματα και τι τα χρειαζομουνα)

2.2 Έπρεπε κάθε φορά να κάνω αγώνα για να εξυπηρετηθώ εκτός σειράς, γιατι αυτοι δε ξέρανε ότι ΑμΕΑ και Έγκυες (εμποδιζόμενα άτομα, στα οποία σημειωτέον ανήκουν και άτομα που συνοδευουν μικρά παιδιά) εξυπηρετούνται εκτος σειράς.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και στην αιμοδοσια του ΙΚΑ Γλυφαδας. Μάλιστα, για ένα διάστημα εκει βάλανε τότε χειρόγραφη πινακίδα (αφου ειχα κάνει άπειρους καυγαδες, έτσι να στανιάρει η πίεση μου).Τώρα έχουνε την εξης πινακίδα, «εγκυες εξυπηρετουνται μετα το τελος των προγραματισμενων ραντεβου», να φανε δηλαδή μια ωρα εκει με αρρώστους, και σε κατάσταση που πιθανον να μην ειναι και στα καλυτερα τους.

Όσο για το κρατικο κοστολογιο - τιμολόγιο των εξετάσεων : χρεια΄στηκε να κανω εξετασεις στο Ιπποκρατειο, στοιχησαν 700 ευρώ. Μου έδωσαν πισω τα 250 περιπου. έκανα ένσταση. Η μικρή είναι δυο ετών..ακόμα περιμένω την έστω αρνητική απάντηση........

 

Άλλο : Απο κρατικό πανεπιστημιακο νοσοκομείο, μονάξα εξειδικευμενη στον διαβήτη κύησης (τρομερη αντιμετωπιση εκει , επιστημονικά και σε επιπεδο ανθρωπινο), έχω βεβαιωση ότι χρειαζομαι 180 στριπς ελεγχου ζαχαρης τον μήνα : η επιτροπή του ΙΚΑ μου χορηγει αρχικά 100 και ύστερα 150. Για αυτους που ξερουν το κοστος .......

 

Αυτοι που λενε οτι πρεπει να κανουμε παιδι,α δε τα περασαν αυτά, ή τα εισοδηματα τους δεν τα απασχολουν αυτες οι μικροτητες....

Link to comment
Share on other sites

καλα τοσο πολυ ανεβασε τις τιμες το Γενεσις?και γω η σε δημοσιο νοσοκομειο (αν με δεχτουν γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειπανε να παω σε ιδιωτικη κλινικη.....)η στον Αγιο Λουκα αν κανει την καινουργια πτερυγα και εχει νορμαλ τιμες...πωπω πανακριβα ...αν και ηταν τελειο το γενεσις.δεν θα εδινα τοσα λεφτα τωρα πια..στο ΙΝΤΕΡΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ στο Παρισι πιο λιγα δωσαμε...

αθλιο συστημα υγειας εχουμε...θελω να παω στο Λονδινο γμτ μου εκει που σπουδαζα.ολα βρε κοριτσια ηταν τελειως διαφορετικα..ιδιως στις εγκυμονουσες.τις προσεχαν παρα πολυ .καμμια σχεση με εδω.κατα τα αλλα απεχθανομαι τους Αγγλους αλλα στην Υγεια ειναι 50 χρονια μπροστα απο μας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις καισαρικές νομίζω ότι είναι χωρίς ΙΚΑ ενώ οι άλλες που αναφέρθηκαν πιο πάνω ήταν με ΙΚΑ. Οι τιμές αυτές περιλαμβάνουν νομίζω και παιδιατρο+αναισθησιολόγο. demi εξηγησέμου λιγάκι αυτό που έγραψες ότι δεν σε δέχτηκας στο δημόσιο νοσοκομείο την πρώτη φορά :shock: Παντως αυτό που έγραψες για λουξ ξενοδοχείο όντος πρέπει να είναι πιο φτηνά αν κλείσεις 2 δικλινα δωμάτια στο Sani παρά ένα κρεββάτι σε τρίκλινο στο Γένεσης. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός στην πρώτη μου γέννα μου πήρε αμοιβή όσο λέει θα πάρει το Ιασώ. Έτσι το έχουν εκεί. Να παίρνουν οι γιατροί όσα πάρει το νοσοκομείο. Με ποια λογική όμως??? Ξέρει καμιά σας να μου απαντήσει???

 

Δηλαδή άλλη δουλειά θα κάνει αν έχω 6κλινο και άλλη αν έχω 3κλινο??

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να παω στο Παπαγεωργιου και πηγα να κλεισω ραντεβού .επειδη δεν ειμαι ανω τον 40 και δεν συντρεχει λογος οπως μου ειπαν γιατι δεν ηταν κυηση υψηλου κινδυνου μου κλεισαν ραντεβού μετα απο 2 μηνες.οταν τους ειπα καλα ειναι δυνατον μου ειπαν να παω σε ιδιωτη γιατρο αν δεν μου αρεσει...(ημουν ηδη 2 μηνων)

τωρα ομως αν με αξιωσει ο Θεος και ξαναμεινω εγκυος θα προσπαθησω ξανα με .......'μεσον'...στην Ελλαδα ζουμε καλη μου ..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρνήθηκαν την περιθαλψη στο Αρεταιειο. Μου είπαν ότι ήμουν προχωρημένη κύηση (2,5 μηνών). Σε εκείνη τη φάση είχα δει 2 γιατρούς αλλά μου είχε κολήσει να γεννήσω στο Αρεταιειο γιατι ειχα ακουσει καλά λόγια (ευτυχώς δηλαδή, γιατι ο ένας γιατρος που είχα δει και που τελικά παρακολουθησε την κύηση ήταν αστέρι και με τη βοήθεια του θεού αποκτήσαμε το πετραδακι μας).

Πήγα λοιπόν, για αναρρωτική άδεια, για γενική εξέταση και για να δω πως θα μπορούσα να βρω γιατρο εκεί. ¨οχι μόνο δε κατάφερα να δω γιατρό, αλλά εισέπραξα το ότι εμεις δεχόμαστε μόνο εγκυες σε νωριστερα στάδια και μόνο αυτες που θέλουν να βλεπουν οι γιατροι μας, απο την νοσηλευτρρια και ένα ειδικευόμενο. Περιτο να σας πω τα νευρακια τσαταλακια σε τι κατασταση ήταν!!!!! Οταν απειλησα να τους παω στα κανάλια (ήμουν ικανή και για αυτό), με ξεπέταξαν με την αναρρωτική και τελικά αποφάσισα πως δεν ήθελα να βάλω τον ευατό μου σε αυτή την διαδιακασία.

Link to comment
Share on other sites

«εγκυες εξυπηρετουνται μετα το τελος των προγραματισμενων ραντεβου»,

αυτό είναι απαράδεκτο...!! αποκλείεται να στέκει νομικά. Σε παρακαλώ, στείλε μου με πμ το όνομα του ΙΚΑ εάν έχεις κάποιο τηλέφωνο κτλ. αυτό είναι τρελλό.

 

 

Oh-Mamy αν μπορείς στείλε και εσύ το όνομα αν έχεις του γιατρού, και ακριβώς αυτά που σου είπε κατά λέξη..

 

θέλω να συγκεντρώσω τα στοιχεία, απο όλα αυτά τα πράγματα, - πρέπει να κάνουμε μάλλον ένα τόπικ -

ένα όπου θα γράφουμε παράπονα και καταγγελίες,

αλλά και ένα που θα γράφουμε

Ευχαριστούμε τους εξής γιατρούς, και αν θέλετε να στέλνετε και παράλληλα με εμαιλ [email protected] έτσι ώστε να δημιουργηθεί μία βάση δεδομένων με τα στοιχεία όσων έχετε γνωρίσει και σας έχουν φερθεί σωστά.

για να γίνει όμως κάτι πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες ακριβής καταγγελίες - και σίγουρα ανώνυμες. (μόνο στοιχεία δηλαδή πόσων μηνών έγκυος, πόσων ετών, ) και το θέμα δεν θα είναι να λυθεί το κάθε θέμα αλλά να υπάρξει ευαισθητοποίηση και αναγνώριση των αρχών, του γεγονότος ότι όλα αυτά καταγράφονται - να βγούν οδηγίες απο το υπουργείο.

Να σας πώ όμως κάτι? Αν το αφήνετε και δεν γράψετε έστω ένα κείμενο με κάποια πράγματα, συμβάλετε στο να συνεχίζονται αυτές οι καταστάσεις.

Αυτό που συμβαίνει διαφορετικά στο εξωτερικό είναι ότι υπάρχουν οι οργανώσεις που ασχολούνται με τέτοια πράγματα, αλλά και ο κόσμος στρέφεται σε αυτές έτσι ώστε να διορθωθούν- δεν το αφήνει να περάσει.... θυμηθείτε το. εάν όχι εδώ, στον συνήγορο του πολίτη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μάλλον εγώ είμαι η εξέρεση στον κανόνα!!!Το καλοκαίρι μου σύστησε μια φίλη μου το γιατρό της γιατι έκανα μια αφαίρεση κύστης και δεν είχα γυναικολόγο να με παρακολουθεί μετά απο την επέμβαση. Είναι γιατρός στο ΙΚΑ Αμαρουσίου δεν έχω πληρώσει ποτέ επίσκεψη κάνω υπερύχους εκεί μου γράφει κανονικά τα φάρμακα και λόγο της επέμβασης που έκανα απο τον 2ο μήνα είμαι σπιτάκι μου με άδειες και πληρώνομαι απο το ΙΚΑ!!! Τα μοναδικά λεφτά που έχω δώσει μέχρι στιγμής είναι 100ε για την Αυχενική διαφάνια και 120ε για τον β' επιπέδου που τις έχω κάνει στο Ιασώ!!!Όλες τις εξετάσεις αίματος τις κάνω στο ΙΚΑ. Το κακό είναι οτι αργούν να μου κλείσουν ραντεβού αλλά δεν βιάζομαι κιόλας!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

εγιατί όταν ήρθε ο καιρός να κάνω αμνιοκέντηση λόγω ιστορικού στην οικογένεια του συζύγου μου δεν ήθελε να μου το γράψει γιατί υποστήριζε ότι δεν είναι κληρονομικό το σύνδρομο down για το οποίο θα έκανα την εξέταση και αφού με τα χίλια ζόρια μου την έγραψε μετά δεν δεχόταν να μου γράψει την άδεια γιατί υποστήριζε ότι μετά την αμνιοκέντηση μπορείς να πάς στην δουλεία σου και δεν έπρεπε να κάτσω στο κρεβάτι όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός του Ελενα που μου έκανε την εξέταση αλλά και ο γιατρός μου.

:shock::shock::shock::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κι απο μένα, χαίρομαι που βρήκα αυτό το Forum, ήταν ακριβώς ότι έψαχνα.

 

Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση για οποιον/α μπορει να απαντησει. Θα ήθελα να μαθω τι χρηματα θα μου επιστρεψει το ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, κτλ απο τον τοκετο.

Ο μισθος μου ειναι 1200 μεικτα, 965 καθαρα και ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ. Δουλευω συνεχομενα απο το 2000. Ειμαι 27 χρονών.

Οποιος γνωριζει θα ειμαι υποχρεη.

Σκεφτομαστε με το συζυγο μου να ξεκινησουμε τις προσπαθειες για μωρακι, ομως τα εξοδα συνολικα με τρομαζουν και δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω. Επειδη ο γυναικολογος μου ειναι στο ΙΑΣΩ και στο ΛΗΤΩ, αναγκαστικα σε ενα απο αυτα τα 2 θα γεννησω.

ευχαριστω και σορυ για την φλυαρια

 

 

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000

σύν 500 απο το ΙΚΑ

σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000

αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.

 

2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?

Τυπικά πρέπει να την πάρει σπαστά. Κατόπιν συννενόησης με τον

εργοδότη όμως μπορεί να την πάρεις μετά όλόκληρη. Ετσι έκανα εγώ.

Βέβαια στο ΙΚΑ φαίνεται ότι σταματάς δύο μήνες πριν τον τοκετό,

δηλαδή στο βιβλίο μισθοδοσίας εικονικά βγαινεις σε άδεια (δεν κολλάς

ένσημα). Και ξαναρχίζουν να σου κολλάνε ένσημα δύο μήνες μετά την

ημερομηνία τοκετού όπου υποτίθεται ότι γυρνάς στην εργασία.

 

3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?

Το κράτος ΙΚΑ ΟΑΕΔ

 

4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?

έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρια

Προσωπική μου άποψη είναι να μην ονοματίσουμε γιατρούς για να μην έχουμε οποιοδήποτε πρόβλημα τυχον προκύψει για δυσφήμιση κλπ. Θα ήταν ασφαλέσερο και εξίσου επικοδομητικό να κάνουμε μια λίστα με τα μέλη που έχουν κάτι να πουν θετικό ή αρνητικό και όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες να μιλάει με προσωπικό mail μαζί τους. Π.Χ. Μέλος ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΛΗ η ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ όποιος ενδιαφέρεται έρχεται σε επαφή και μαθαίνει πληροφορίες. Αν όμως εσύ ως δημιουργός του site νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρουμε ονόματα κλπ τότε και εγώ μαζί σου.

 

Για Έυοσμο Θεσσαλονίκης, ο γιατρός ο οποίος είναι υπεύθυνος για τις εγκύους……είναι για κλάματα.

Όποια βρει κάποια άκρη ώστε να μπορεί να πηγαίνει κάπου αλλού να το κάνει.

 

( Τα άλλα Σοφία τα έκλεψα απο εσένα....... :oops: )

 

6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.

 

7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?

 

8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?

 

9. Καισαρική ? τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...