Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά η εγκυμοσύνη και ο τοκετός στοιχίζει όσα μπορούμε να διαθέσουμε, από 1000 μέχρι 9000 ευρώ. Σε ολα αυτά που κατά καιρούς ακούω ότι ο δικός μου ο γιατρος είναι ακριβώς (άρα καλός) δεν δείνω πολύ σημασία γιατί ολοι οι μαιευτήρες εχουν τελειώσει την ιατρική και έχουν πάρει ειδικότητα στη γυναικολογία. Νομίζω οτι είναι μεγαλο λάθος να ταυτίζουμε την τιμή ενός γιατρού με την αξία του.

Link to comment
Share on other sites

ilonka...έχεις απόλυτο δίκιο...άσε που οι μεγαλογιατροί δεν φτάνει που σε χρεώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους συνήθως δεν τους βλέπεις και καθόλου...σε κάνουν πάσα σε βοηθούς, μαίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αυτο ισχυει σε ολους τους καθηγητές ανεξαρτήτως ειδικοτητας.Λοιπον μεχρι στιγμης ειχα δωσει πολλα στους ασχετους καθηγητες.Ευτυχως τωρα στο μητερα μονο το 50% απο τις μεγαλες εξετασεις θα πληρωσω λογω εκπτωσης και ολα τα αλλα τα κανει δωρο ο θειος.Βεβαια και η ασφαλεια που ειχα μονο τη νοσηλεια περιλαμβανε δηλαδη αμα ζητουσε ενας γιατρος καμια τεραστια αμοιβη πανω απο 5000EURO δεν την κάλυπτε.Παντως που ειδα και στο μητερα τις τιμές ενα 10000 σου παει ολο το νοσηλευτικο σε καλη θεση αλλα βαλε και τις επισκεψεις,εξετασεις κτλ.Ενα αλλο θεμα που θελα να ρωτησω οταν ημουν στο νοσοκομειο ο μπαμπας μου στα παιδια που με βοηθαγαν και με πηγαιναν βολτες με το καροτσακι τους εβαζε κρυφα στην τσεπη λεφτα βεβαια με τα χιλια ζορια τα παιρναν,μετα οταν φυγαμε καναμε δωρο στις νοσοκομες απο ενα ασημικο και στους γιατρους εικονες τις παναγιας.Γενικά παντα το καναμε αυτο γιατι νοσηλευομουν συχνα και επειδη ημουν η πιο μικρη στη μοναδα μου φεροντουσαν καλα και προσπαθουσαν να ειμαι χαρουμενη.Εσεις δωσατε καποιο δωρο στη μαια η στις νοσοκομες η καποιο ας πουμε χρηματικό.Ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω για ευχαριστο σκοπο στο νοσοκομειο!Τη μαια του θειου μου την εχει χρυσωσει η μανα μου και στο θειο παμε γλυκα,βλακειες κτλ καθε φορα.Εσεις τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια την ίδια απορία με την cruelty την έχω κι εγώ.χθές συζητούσαμε όλοι μαζί με τα πεθερικά μου και μεταξύ σοβαρού και αστείου μας είπαν ότι πρέπει στην/στις μαία/ες που θα μας βοηθήσουν να τους δώσουμε χρήματα.εμείς με τον άντρα μου είμαστε νέοι και ντρεπόμαστε...μάλιστα ο άντρας μου δήλωσε πως τέτοια πράγματα δεν κάνει! αλλιώς λέει αν δεν τους φιλοδωρίσεις δεν σου μιλάνε,δεν σε βοηθάνε..αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια ειλικρινα την εποχη που γενναγε η μανα μου ο μπαμπας μου ηταν εξω με τη γιαγια και τους δινανε καθε φορα που βγαιναν εξω και λεγαν πως πηγαινε η μαμά μου.Βεβαια και η μαμα μου δεν πληρωσε αμοιβη,νοσηλεια την ξεγεννησε ο θειος μου που με εχει αναλαβει τωρα.Απο την αλλη ισως πανω στη χαρα μας δεν ειναι σωστο αυτο ενισχυουμε τη φαση φακελλακια αλλα εκεινες τις ωρες τετοια ωρα τετοια λογια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που γέννησα σε ιδιωτικό, από την ώρα που είπαν στους δικούς μου ότι όλα οκ μέχρι που με πήγαν στο δωμάτιο είχαν δώσει ένα πάκο λεφτά σε όποιον έβρισκαν μπροστά τους. Μου την έδωσε στα νεύρα και είπα θα σας κόψω τα χέρια αν ξαναδώσετε σε άλλον. Αλλά πιο πολύ μου την έδινε στα νεύρα που έβλεπα ακόμα και τις καθαρίστριες να ξερογλείφονται για να πάρουν κανένα ευρώ...όλο να σας ζήσει και τέτοια...

Και υπήρξε βρε παιδιά μια κοπέλα από το προσωπικό, δεν ξέρω αν ήταν μαία ή απλά γενικών καθηκόντων, πάντως την είχα κατασυμπαθήσει, έκανε άψογα τη δουλειά της, κάναμε πλάκα, φοβερό άτομο....είπα λοιπόν στον άντρα μου μόλις φεύγαμε να της δώσει κάτι...έ λοιπόν έτρεξε και κρύφτηκε για να μην τα πάρει.....

Link to comment
Share on other sites

πωπω δε μπορω αυτους που γλειφουν γενικα τρελενομαι!!!!εμενα ενταξει δεν μου τυχε να με γλειψουν.Λιγο τη μανα μου κατι καθαριστριες ζωα που μου σπαγαν τα νευρα καθε μερα 6 η ωρα μπουκαραν τελοσπαντων.Θα μου πεις εμας στις δουλειες μας μας δινει κανενας εξτρα λεφτα? Ωραία θα ταν να χεις το μισθο και να σου βαζουν και στην τσεπη κανα 50ευρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρε με χαλαει να ανοιγω τα πτωματα αλλιως θα πηγαινα.Κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα με τα νοσοκομεια.Εγω λεω να γινουμε μαιες κι αυτες κονομανε.Εχουμε και μεσον θα μας παρει ο θειος στο μητερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα...

Είμαι 9 εβδομάδων και θα γεννήσω στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο αλεξ/πολης (δημόσιο νοσοκ.). Εχω ασφάλεια ΑΤΕ (ο πατέρας μου εργάζεται στην Αγροτ. Τράπεζα και είμαι έμμεσα ασφαλισμένη), η οποία δεν καλύπτει έξοδα εγκυμοσύνης. Είμαι ανύπαντρη. Πήγα στην Πρόνοια, τους εξήγησα την κατάσταση και πρόκειται να μου βγάλουν βιβλιάριο μόνο για την εγκυμοσύνη. Απ' ότι μου είπαν θα πληρώνω 3 ευρώ συμμετοχή για κάθε επίσκεψη σε δημόσιο μόνο νοσοκομείο και δεν θα πληρώσω καθόλου τα έξοδα τοκετού.

Θέλω να ρωτήσω τι θα γίνει αν αρνηθώ να δώσω φακελάκι στον γιατρό?

Εμαθα ότι σε έναν φυσιολογικό τοκετό ο γιατρός είναι περιττός και μου πρότειναν να πάρω μια μαία κοντά μου δίνοντάς την γύρω στα 50 ευρώ ώστε να αποφύγω το φακελάκι του γιατρού.

Μήπως κάποια γνωρίζει κάτι παραπάνω για τις παροχές που δίνει η Πρόνοια σε ανύπαντρες μητέρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην παρέα μας m4ri4! Καταρχήν θέλωνα σου πω ότι σε θαυμάζω πάρα πολύ για την αποφασή σου να γίνεις μητερα σε μια χώρα με τόσες προκαταλήψεις. Οσον αφορά την ουσία του θέματος ρώτησα μία φιλη μου που ξέρει πολλες κοπέλες που γέννησαν στο ίδιο νοσοκομείο και μου είπε ότι άλλες έδωσαν φακελάκι και άλλες όχι, αλλά όλες έμειναν πολύ ευχαριστημένες από το προσωπικό και τη συμπεριφορά του. Για το θέμα τώρα των παροχών θα προσπαθήσω να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσηρθες καταρχην και ολα καλα να σου πανε!!!Γιατι θεωρεις δεδομενο οτι θα δωσεις φακελακι?Εγω θα ελεγα να μη δωσεις τιποτα απολυτως!!! :twisted::twisted: Δεν παιρνει το μισθο του ο κυριος??

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια υπαρχουν γιατροι και γιατροι.. αυτο το εχουμε ξαναπει.. Αν δεις οτι ο γιατρος σε κοιταζει στην τσεπη απλα αλλαζεις γιατρο.

Νομιζω το εχω ξαναπει.. Ολη η εγκυμοσυνη και ο τοκετος μαζι μου στοιχισε 1280 ευρω.. Αναλυτικα?

700 γιατρος

200 αναισθησιολογος

120 αυχενικη

100 Β επιπεδου

60 1ο Ντοπλερ

100 φακελακια σε νοσοκομες

 

Αυτα ηταν τα εξοδα μου.. και..... τις εξετασεις τις εκανα ιδιωτικα γιατι ηθελα.. Ενταξη την αυχενικη η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβαινα να την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο που με καλυπτει η ασφαλεια μου γιατι μεχρι να παρω ειδηση οτι ειμαι εγκυος και να μπω στο κλιμα ειχε ερθει η ωρα να την κανω και δεν υπηρχαν ραντεβου. Επειδη εμεινα πολυ ευχαριστημενη από το γιατρο και ειδα οτι ηταν ψειρας ο ανθρωπος και καλος στη δουλεια του πηγα και για της άλλες.. Φανταστειτε ομως οτι ο ίδιος μου συστησε να παω για τα υπερυχοκαρδιογραφηματα του μωρου στο Ελενα (δημοσιο) και επειδη μετα το 1ο Ντοπλερ εκανα αλλα 3 μου ειπε να μην ξαναπαω να παω σε ενα δημοσιο νοσοκομειο.. (δεν νομιζω οτι κανουν πολλοι γιατροι αυτο).

Τον μαιευτηρα τον πληρωσα επειδη ηθελα και εμεινα πολυ ευχαριστημενη και με κυνηγαγε να τα δωσει πισω.. η φιλη μου που γεννησαμεμαζι δεν του εδωσε μια..

Στην αναισθησιολογο το ιδιο και εκανε κωλοτουμπες.. (αυτην την πληρωσα γιατι σκοπευω να κανω και αλλο παιδι και θελω να με προσεξει.. ειναι σοβαρο πραγμα η ναρκωση..).

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

m4r4a συγχαρητήρια για την απόφαση που πήρες.Ελπίζω να νιώθεις καλα και η εγκυμοσυνη σου να κυλήσει χωρις προβλήματα.Δεν ξέρω τι παίζει στα μέρη σας αλλά εδώ Αθηνα σε δημοσιο νοσοκομείο δε χρειάζεται να δώσεις φακελλάκι.Εννοώ στα μαιευτήρια δεν πιεζουν τοσο και λεφτα να μην εχεις πας και σε βλεπει ο γιατρος εφημεριας και σε ξεγεννάει παλι το ιδιο.Αυτο μου το είπε κοπελα που γέννησε στο Ελενα.Τωρα βεβαια το θεμα γιατρός ειναι και τυχη μην πέσεις σε κανένα φραγκοφονιά παντως η εγκυμοσυνη δυστυχώς κοστίζει μια με τις εξετάσεις,μια με υπέρηχους πρεπει να χεις στην ακρη μερικά γιατι το δημοσιο υστερει λιγο πχ σε ραντεβου αν πρεπει να κανεις μια σημαντική εξέταση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερό πόσο υψηλό είναι το κόστος της εγκυμοσύνης και του τοκετού. Ο γιατρός μου, τον οποίο θεωρώ πολύ καλό και ο οποίος έχει πολύ καλό όνομα χρεώνει πολύ λογικές τιμές, κατά τη γνώμη μου, 50 ευρώ την επίσκεψη και 500 ευρώ το φυσιολογικό τοκετό. Και δεν τα λυπάμαι καθόλου, γιατί είναι σηαμντικό για μένα να πηγαίνω σε ένα γιατρό τον οποίο γνωρίζω καλά, και τον οποίο εμπιστεύομαι. Επίσης η καλή υγεία της εγκύου και του μωρού εξαρτώνται κατά τπολύ από το γιατρό και από τις εξετάσεις που κάνεις. Οπότε χαλάλι (Βέβαια είναι απαράδεκτο το ό,τι βασικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου δεν δικαιολογούνται από τα ταμεία) Αυτά τα χρήματα που που θα λυπηθώ πάρα πάρα πολύ ειναι οι τιμές πολυτελούς ξενοδοχείου που πληρώνεις στις κλινικές. Είναι εξοργιστικό!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι καινούργια στο forum και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Κάνω κάποιες προγεννετικές εξετάσεις και αναρωτιέμαι αν έχει τύχει σε κάποιον να του δικαιολογήσει το ταμείο του δημοσίου κάποιο ποσοστό...

 

Μέχρι στιγμής έχω κάνει:

α. αυχενική διαφάνεια 160 EUR

β. λήψη τροφοβλάστης 650 EUR (με ποσοστά από την α. 1/605 αυχ. και 1/3050 σύνολο)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε καποιο συμβεβλημενο διαγνωστικο κεντρο με το δημοσιο, σου εχει γραψει ο γιατρος την εξεταση και την εχεις θεωρησει στον ελεγκτη δεν πληρωνεις μια ή πληρωνει μια μικρη συμμετοχη (δεν ξερω ακριβως οτι ισχυει για ολες τις εξετασεις ισχυει και γι αυτες.. Το ιδιο ισχυει και αν τα κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ας κάνουμε μία σούμα να δούμε πόσο μπορεί να πάει το "πακέτο".

Υποθέτουμε ότι είναι το πρώτο παιδί και ότι ο/η γυναικολόγος παίρνει όσο και το δωμάτιο που επιλέγεις καθότι έτσι είναι σε εμάς, άρα αν πεις ότι πας σε 2κλινο στο Ιασώ τότε πληρώνεις 3.410 για δωμάτιο και άλλα 3.400 στην γιατρό. Σύνολο 6.810. Αν βάλεις και αμοιβή Μαίας και αναισθησιολόγου τότε προσθέτεις άλλα 800 (600 Μαία - 200 Αναισθ.)

--------------------------------------------------------

Σύνολο Φυσιολογικού Τοκετού Δίκλινο 7.610

 

Βάλε και κανένα 1000 οι εξετάσεις για προγεννητικό έλεγχο άρα 8.610

Αυτά για φυσιολογικό τοκετό σε 2κλινο. Αν είναι με καισαρική το Ιασώ θέλει άλλα 380 και η γιατρός άλλα 200 άρα

-----------------------------------------------------

Σύνολο Καισαρικής Δίκλινο 9.190

 

Για μονόκλινο στα γρήγορα έχουμε

Φυσιολογικός Τοκετός

Δωμάτιο 5.390

Γιατρός 5.400

Μαια κλπ 800

Προγεν. Εξετ. 1000

------------------------

Σύνολο Φυσιολογικού Τοκετού Μονόκλινο 12.590

 

Για Καισαρική

Δωμάτιο + 400

Γιατρός + 200

------------------------

Σύνολο Καισαρικής Μονόκλινο 13.190

 

Στις παραπάνω τιμές υπολογίστε και ένα 3.000 το λιγότερο για όλα τα απαραίτητα για το Παιδί (Δωμάτιο, Βόλτες, Ρούχα κλπ)

 

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΛΑ ΟΕΕΟΟΟΟΟ??????

Τελικά νομίζω ότι κάτι θα πρέπει να γίνει με τις αμοιβές των Ιατρών αφού στην μπακαουκία (Ελλάδα) ο καθένας χρεώνει ότι θέλει και όσο θέλει.

Έκατσα τις προάλλες στο Ιασώ και έβλεπα τους γιατρούς που είχαν σχολάσει και έβγαιναν από το πάρκινγκ. Μου βγήκαν τα μάτια είδα να βγαίνουν τελευταία μοντέλα σε Porche, Ferrari, Mercedes και ένα Φιατ.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αααα και κάτι που ξέχασα. Οι τιμές ισχύουν μέχρι τέλος Νοεμβρίου 2007.

Κάθε Νοέμβριο στο Ιασώ αλλάζει ο τιμοκατάλογος. :evil:

Άρα από Δεκέμβριο 2007 βάλτε και κανένα ψιλό ακόμα παραπάνω :cry:

 

 

 

ΑΑΑΑΑ και το βασικότερο που ξέχασα σε όλα + 2.000 για Βλαστοκύτταρα στο Ιασώ.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα τις τιμές από το μαιευτήριο αλλά δεν μου διευκρίνισαν ότι αλλάζουν τιμοκατάλογο κάθε Νοέμβριο.

Πολύ χρήσιμη η τελευταία πληροφορία σου.

Διάβασα ότι το ΙΚΑ σου επιστρέφει μέρος χρημάτων από τους υπέρηχους. Μήπως ξέρετε τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω για να τα πάρω και που απευθύνομαι; Στις παροχές του ΙΚΑ ή στους γυναικολόγους;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...