Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera sas koritsia!! mipws mporei na mou pei kamia manoula pou gennise sto panepistimiako sta giannena tn empeiria tis sxetika me giatrous times kai genika to klima pou epikratei? eimai molis 20 xronwn foititria sth lefkada apo a9hna! eimai makria apo tous dikous mou alla eutuxws exw tn antra mou kai ta petherika mou! kai an kapoia 3ereis gia kanena epidoma h vohthima gia mamades foititries?? euxaristw polu!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα!

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα στο Ιπποκράτειο, το 2009. Τώρα με το δεύτερο ο γυναικολόγος με πείθει να γεννήσω στο Γένεσις λέγοντας ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι ελάχιστη. Φυσικά κι εγώ το Γένεσις θα προτιμούσα, ξέρετε τι γίνεται στα δημοσια νοσοκομεία... και μάλλον εκεί θα πάω... Αλλά θα ήθελα να μάθω έστω και έτσι για ενημέρωση

1) Εκτός από το γνωστό φακελάκι του γιατρού τι πληρώνουμε τώρα στο δημόσιο νοσοκομείο;

και

2) Τι λεφτά δικαιούμαστε από το ΙΚΑ (επίδομα, επιστροφές κλπ);

Μιλάμε για ΦΤ πάντα.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα Δημόσια δε ξέρω κόστος μιας και γέννησα στο Ιασώ αλλά το ΙΚΑ πάντως που έκανα τα χαρτιά πριν 2 εβδομάδες δίνει επίδομα τοκετού 900? συν το επίδομα λοχείας που υπολογίζεται ανάλογα με το ημερομισθιό σου.

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Έλενα που ρωτησα μου είπαν τίποτα για 3κλινο η 6κλινο , 20 την μέρα για δίκλινο, 40 την μέρα για μονόκλινο και 110 για μονόκλινο λουξ. Όλα αυτα με εοππυ

 

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα νοσοκομεια.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα Δημόσια δε ξέρω κόστος μιας και γέννησα στο Ιασώ αλλά το ΙΚΑ πάντως που έκανα τα χαρτιά πριν 2 εβδομάδες δίνει επίδομα τοκετού 900? συν το επίδομα λοχείας που υπολογίζεται ανάλογα με το ημερομισθιό σου.

Με το καλό το μωράκι σου!

 

 

ευχαριστώ!

για το επίδομα τι δικαιολογητικά χρειάστηκαν; βιβλιάριο + βεβαίωση από τον γυναικολόγο υποθέτω;

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

το ικα πόσο πληρώνει τις ημέρες 56 πρίν τον τοκετό και τις 64 μέρες της λοχείας γνωρίζεται να μου πείτε; και γενικά πληρώνει κάθε μήνα στην ώρα του το ικα;

Link to comment
Share on other sites

το ικα πόσο πληρώνει τις ημέρες 56 πρίν τον τοκετό και τις 64 μέρες της λοχείας γνωρίζεται να μου πείτε; και γενικά πληρώνει κάθε μήνα στην ώρα του το ικα;

 

 

Ειναι 56 πριν και 63 μετα αλλα το ποσο δεν ειναι σταθερο για ολες,εξαρταται απο τα μικτα σου.Πληρωνει καθε 1 και 15 του μηνα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν σε βοηθάει, γέννησα 14/1, πήρα σύνολο για όλες τις μέρες 5000 περίπου, με μικτά 1199 και καθαρά πια 940 (μισθ/σία Οκτωβρίου), σύν το είδομα τεκετού άλλα 900 που πήγαν όμως στην γέννα, αυτά και άλλα τόσα σχεδόν. το ποσό αυτό το πηρα σε δύο δόσεις, και πληρωμή χωρίς καμία καθυστέρηση.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα στο Ιπποκράτειο, το 2009. Τώρα με το δεύτερο ο γυναικολόγος με πείθει να γεννήσω στο Γένεσις λέγοντας ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι ελάχιστη. Φυσικά κι εγώ το Γένεσις θα προτιμούσα, ξέρετε τι γίνεται στα δημοσια νοσοκομεία... και μάλλον εκεί θα πάω... Αλλά θα ήθελα να μάθω έστω και έτσι για ενημέρωση

1) Εκτός από το γνωστό φακελάκι του γιατρού τι πληρώνουμε τώρα στο δημόσιο νοσοκομείο;

και

2) Τι λεφτά δικαιούμαστε από το ΙΚΑ (επίδομα, επιστροφές κλπ);

Μιλάμε για ΦΤ πάντα.

 

δες αυτό θηριάκι, αν πληρείς τις προϋποθέσεις είναι σούπερ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=109364

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

για το επίδομα τι δικαιολογητικά χρειάστηκαν; βιβλιάριο + βεβαίωση από τον γυναικολόγο υποθέτω;

Αν δεν έχουν περασμένα τα στοιχεία σου στο σύστημα, πρέπει να'χεις:

* Ταυτότητα

* Βιβλιάριο

* Πρόσφατο λογαριασμό που να αποδεικνύει τη δ/νση κατοικίας

* Λογαριασμό IBAN στο οποίο θα'σαι 1ο όνομα

 

Εξαρτάται απ'το ΙΚΑ τί χρειάζεται ο γυναικολόγος για να σου γράψει ΠΗΤ. Άλλοι ζητάνε αυχενική, άλλοι και β' επιπέδου, σ'άλλους αρκεί μόνο το χαρτί του γιατρού σου. Πάρε 1 τηλ. πριν πας να'σαι σίγουρη.

 

Στη συνέχεια θα θα σου δώσουν 1 έντυπο που πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης σου, το οποίο πρέπει να το πας πάλι στο ΙΚΑ όταν ξεκινήσει η άδεια κυοφορίας για να σου καταβληθεί το επίδομα.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ???ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ???ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Θα πρεπει να ρωτησεις στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που ενδιαφερεσαι οι τιμες ειναι καπως διαφορετικες παντου!!!

Πχ αυτο που θα γεννησω εγω στην κατερινη ξεκιναει απο 255ε το τετρακλινο και ανεβαινει αναλογα με το τι δωματιο θα διαλεξεις:rolleyes::rolleyes:

Καλυτερα ρωτα στο συγκεκριμενο που ενδιαφερεσαι γιατι γινεται ενας χαμος με τον εοππυ αλλες βγαινουν αλλες μπαινουν ουτε αυτες δεν ξερουν τι γινεται!!:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ???ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Kαλησπέρα.Εγώ γέννησα πρίν 2 εβδομάδες η τιμή ήταν 1900 και πλήρωσα 1000.Δίνουν δηλαδή αυτα τα 900ευρώ τα οποία στα αφαιούν κατευθείαν απο την κλινική.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ξεναγηση στο μαιευτηριο που σκεφτομαι να γεννησω και ενω στο χαρτι με τις τιμες των δωματιων ειχε και τετρακλινο ρωτησα την ωρα της ξεναγησης να το δω και μου λεει οτι ο ΕΟΠΥΥ εχει καταργησει το τετρακλινο.Μου φανηκε τοσο κουφο που εκνευριστηκα γιατι δεν μου στεκει.Ισχυει κατι τετοιο?

 

Και κατι αλλο.Μου ειπανε οτι με το που γεννιεται το μωρο μπαινει 2 ωρες θερμοκοιτιδα χωρις να λενε το γιατι και χωρις να πουνε αν χρεωνονται αυτες οι ωρες.Ετσι γινονται σε ολα τα ιδιωτικα?Μπαινουν θερμοκοιτιδα?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ρωτησεις στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που ενδιαφερεσαι οι τιμες ειναι καπως διαφορετικες παντου!!!

Πχ αυτο που θα γεννησω εγω στην κατερινη ξεκιναει απο 255ε το τετρακλινο και ανεβαινει αναλογα με το τι δωματιο θα διαλεξεις:rolleyes::rolleyes:

Καλυτερα ρωτα στο συγκεκριμενο που ενδιαφερεσαι γιατι γινεται ενας χαμος με τον εοππυ αλλες βγαινουν αλλες μπαινουν ουτε αυτες δεν ξερουν τι γινεται!!:rolleyes:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπανε οτι με το που γεννιεται το μωρο μπαινει 2 ωρες θερμοκοιτιδα χωρις να λενε το γιατι και χωρις να πουνε αν χρεωνονται αυτες οι ωρες.Ετσι γινονται σε ολα τα ιδιωτικα?Μπαινουν θερμοκοιτιδα?

Εγώ γέννησα στο "Έλενα" τον Μάρτιο και εκεί βάζουν το μωρό σε θερμοκοιτίδα όσο ήμουν στην ανάνηψη. Βασικά, είναι "τύπου" θερμοκοιτίδα για να μην είναι απότομη η μεταβολή της θερμοκρασίας στο μωρό απ'τη κοιλίτσα σου στη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου. Σε μένα δεν υπήρχε χρέωση και φαντάζομαι ούτε σε σένα μιας και μάλλον είναι μέρος της διαδικασίας του τοκετού.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δείτε εδώ την εκπομπή 5+ στην ΕΤ3 χθες, είχε καλεσμένο το διοικητή του ΕΟΠΥΥ και μιλάει για το κόστος του τοκετού σε δημόσια, ιδιωτικά και στο σπίτι! Από το 9ο λεπτό και μετά. ΕΔΩ

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δείτε εδώ την εκπομπή 5+ στην ΕΤ3 χθες, είχε καλεσμένο το διοικητή του ΕΟΠΥΥ και μιλάει για το κόστος του τοκετού σε δημόσια, ιδιωτικά και στο σπίτι! Από το 9ο λεπτό και μετά. ΕΔΩ

 

Το είδα, αλλά απαντήσεις δεν πήρα και προσωπικά νομίζω ότι μας κοροϊδεύουνε. Οι κλινικές που επικοινώνησα εγώ εδώ στη Θεσσαλονίκη, επιμένουν ότι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και ότι θα πρέπει να πληρώσω κανονικά και να ζητήσω το επίδομα τοκετού από το ταμείο μου. Τι πρέπει να κάνει κάποιος δηλαδή για να βρει το δίκιο του; Να κάθομαι να μαλώνω 2 βδομάδες πριν γεννήσω; Ή να τρέχω για επώνυμη καταγγελία ως λεχώνα μετά; Λίγη τσίπα επιτέλους σ' αυτή τη χώρα! Πρόκειται για τη Γενική κλινική και το Γένεσις. Γιατί δεν βγάλανε τα ονόματα των κλινικών ζωντανά στον αέρα; Ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ τι ρόλο βαράει; Ας κάνει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ανώνυμα για τις ισχύουσες τιμές δήθεν ως ενδιαφερόμενος, να δει τι απάντηση θα πάρει. Αλλά ενδιαφέρεται κανείς σ' αυτή τη χώρα για το τι πληρώνει ο εργαζόμενος/ασφαλισμένος; Μόνο αερολογίες μια ζωή από θέσεις ισχύος.

 

 

 

ΥΓ Εσύ ήσουν η γυναίκα που μίλησε από Ρόδο; :D

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, αλλά απαντήσεις δεν πήρα και προσωπικά νομίζω ότι μας κοροϊδεύουνε. Οι κλινικές που επικοινώνησα εγώ εδώ στη Θεσσαλονίκη, επιμένουν ότι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και ότι θα πρέπει να πληρώσω κανονικά και να ζητήσω το επίδομα τοκετού από το ταμείο μου. Τι πρέπει να κάνει κάποιος δηλαδή για να βρει το δίκιο του; Να κάθομαι να μαλώνω 2 βδομάδες πριν γεννήσω; Ή να τρέχω για επώνυμη καταγγελία ως λεχώνα μετά; Λίγη τσίπα επιτέλους σ' αυτή τη χώρα! Πρόκειται για τη Γενική κλινική και το Γένεσις. Γιατί δεν βγάλανε τα ονόματα των κλινικών ζωντανά στον αέρα; Ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ τι ρόλο βαράει; Ας κάνει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ανώνυμα για τις ισχύουσες τιμές δήθεν ως ενδιαφερόμενος, να δει τι απάντηση θα πάρει. Αλλά ενδιαφέρεται κανείς σ' αυτή τη χώρα για το τι πληρώνει ο εργαζόμενος/ασφαλισμένος; Μόνο αερολογίες μια ζωή από θέσεις ισχύος.

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και είχα ξεκινήσει το ψάξιμο σχετικά με κλινικές-ΕΟΠΥΥ-ΙΚΑ για να καταλάβω τι γίνεται 2 μήνες πριν...Είχα αποφασίσει να γεννήσω σε νοσοκομείο,μετά σε κλινική ,μετά πάλι σε νοσοκομείο ώσπου αγανάκτησα και αποφάσισα να γεννήσω σε κλινική και έψαχνα μόνο να βρω αν παίρνω το βοήθημα τοκετού.Συγκεκριμένα με την Γενική (όπου και γέννησα) η απάντηση τους ήταν έχουμε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ αλλά όχι για τοκετούς....

Είπε ο Βουδούρης ότι όλες οι κλινικές που είχαν σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι έχουν και με τον ΕΟΠΥΥ.Και είπε ότι όλες οι μεγάλες κλινικές είχαν συμβάσεις με τα ταμεία....Σε άλλο κόσμο μάλλον ζω γιατί και τα άλλα παιδιά μου στην Γενική τα είχα γεννήσει αλλά κανένα ταμείο δεν με κάλυπτε και τότε.

Πραγματικά τους ακούς πόσο ωραία τα λένε και αναρωτιέσαι αν ζεις σε άλλη χώρα.

Οπότε δεν αξίζει καθόλου να συγχίζεσαι και σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μπουμπουκάκι σου!!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και είχα ξεκινήσει το ψάξιμο σχετικά με κλινικές-ΕΟΠΥΥ-ΙΚΑ για να καταλάβω τι γίνεται 2 μήνες πριν...Είχα αποφασίσει να γεννήσω σε νοσοκομείο,μετά σε κλινική ,μετά πάλι σε νοσοκομείο ώσπου αγανάκτησα και αποφάσισα να γεννήσω σε κλινική και έψαχνα μόνο να βρω αν παίρνω το βοήθημα τοκετού.Συγκεκριμένα με την Γενική (όπου και γέννησα) η απάντηση τους ήταν έχουμε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ αλλά όχι για τοκετούς....

Είπε ο Βουδούρης ότι όλες οι κλινικές που είχαν σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι έχουν και με τον ΕΟΠΥΥ.Και είπε ότι όλες οι μεγάλες κλινικές είχαν συμβάσεις με τα ταμεία....Σε άλλο κόσμο μάλλον ζω γιατί και τα άλλα παιδιά μου στην Γενική τα είχα γεννήσει αλλά κανένα ταμείο δεν με κάλυπτε και τότε.

Πραγματικά τους ακούς πόσο ωραία τα λένε και αναρωτιέσαι αν ζεις σε άλλη χώρα.

Οπότε δεν αξίζει καθόλου να συγχίζεσαι και σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μπουμπουκάκι σου!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τώρα ομως εκνευρίστηκα ακόμα πιο πολύ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο τη δημοσιογράφο και να της ξαναμιλήσω γιατί μας κοροϊδεύουνε. Κυριακή θα πάω στη Γενική για καρδιοτοκογράφημα και θα ζητήσω εγγράφως ενημέρωση για τις νέες τιμές βάσει σύμβασης. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, θα γίνει ο κακός χαμός!!! Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τώρα ομως εκνευρίστηκα ακόμα πιο πολύ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο τη δημοσιογράφο και να της ξαναμιλήσω γιατί μας κοροϊδεύουνε. Κυριακή θα πάω στη Γενική για καρδιοτοκογράφημα και θα ζητήσω εγγράφως ενημέρωση για τις νέες τιμές βάσει σύμβασης. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, θα γίνει ο κακός χαμός!!! Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ! :evil:

 

Και πολύ καλά θα κάνεις! Έχω γίνει και εγώ έξαλλη με την κατάσταση, εδώ και μήνες ταλαιπωρούμαι με το ΑΝ θα το πάρω το επίδομα, στο ΙΚΑ εδώ δεν έχουν ιδέα, παίρνω διοίκηση ΙΚΑ στην Αθήνα, μου λένε πάρε στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ, παίρνω εκεί εδώ και τρεις μήνες και είναι αδύνατον να βρω κάποιον να μου απαντήσει!

Σε δυο βδομάδες ανεβαίνω Αθήνα και θα πάω αυτοπροσώπως στα γραφεία του ΕΟΠΥΥ να απαιτήσω απαντήσεις, δεν πιστεύω τίποτα επειδή το είπε απλά ο Βουδούρης. Θέλει μαζικά διεκδίκηση, είναι πολλά τα λεφτά για το πιο απλό και φυσιολογικό πράγμα του κόσμου, δε μπορούν να κάνουν ό,τι τους καπνίσει...

Ναι εγώ ήμουν στο τηλέφωνο :Ρ

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...