Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

ναι ειναι δημοσιο

 

Και παιρνουν οι γιατροι τοσα????

Και εγω σε δημοσιο γεννησα στην επαρχια και συζητηση για λεφτα δεν εγινε ποτε. Αλλα 1200? Εδω τοσα δεν επαιρνε οταν ρωτησα ο γιατρος που πηγαινα εξω και σκεφτομουνα να γεννησω στην κλινικη. Το πολυ 1000? μου ειχε πει σε περιπτωση καισαρικης ο ιδιωτης γιατρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποιον γιατρο εχεις???

τον αλεξατο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χιλια ευχαριστω!!!σε ευχαριστω παρα πολυ!!

πραγματικα ειχα ανγχωθει και ντρεπομαι να τον ρωτησω!!!

και απο οικονομικα ζοριζομαι λιγο αλλα οκ μου φαινετε!!!!τελεια!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

λετε να τον ρωτησω??

τι να πω η φιλη μου που γεννησε σε αυτον δεν τησ ζητησε εκεινη του εδωσε απο χαρα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα........μου απαντησε οτι δεν ζητησε τπτ ο συγγεκριμενος γιατρος,εκεινη εδωσε απο χαρα...ετσι τους καλομαθενουμε και μετα ζητανε χιλιαρικα!!!τεσπα εγω δεν θα τον ρωτησω αν θελει θα μου πει!!αλλιως οτι εχω ευχαριστηση μην θυμωσει και δεν με προσεξει!το φοβαμαι και αυτο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησα........μου απαντησε οτι δεν ζητησε τπτ ο συγγεκριμενος γιατρος,εκεινη εδωσε απο χαρα...ετσι τους καλομαθενουμε και μετα ζητανε χιλιαρικα!!!τεσπα εγω δεν θα τον ρωτησω αν θελει θα μου πει!!αλλιως οτι εχω ευχαριστηση μην θυμωσει και δεν με προσεξει!το φοβαμαι και αυτο!!

 

δεν υπαρχει θεμα χρηματων για τον αλεξατο ,, με αυτον γεννησα κ του εδωσα εγω οτι ηθελα . δεν μ ζητησε τιποτα ,απλα επειδη εγω πηγα το απογευμα στισ 5 κ μου ειπαν οτι μολις ειχε φυγει απο την νυχτερινη βαρδια που ειχε , οταν τον πηρα τηλ να του πω οτι εχω συσπασεις αυτος τσακιστικε να ερθει , κ ο καιμενος ηταν σαν βαμπιρ απο την κουραση , κ ισα ισα να κατσει μαζι μου 4 ωρες να με ετοιμασει ολα καλα ,, και στην ουσια δεν ηταν υποχρεωμενος να το κανει !! οσο για την καισαρικη νομιζω οτι κατι παιρνει ο αναισθησιολογος?? δεν ειμαι σιγουρη!..

Link to comment
Share on other sites

angel25 σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου!!δυστηχως πρεπει να προσεχω πολυ τον αναισθησιολογο και να ειναι συνεχως κοντα μου!!αυτη τη συμβουλη μου εδωσε ο νευροχειρουργος μου!!τον αλεξατο θα τον δω την τεταρτη και

θα με στειλει και στον αναισθησιολογο για τυχον παρενεργειες της ολικης καθως θα γεννησω με καισαρικη!!οπωτε πρεπει να δοσω και στους 2 απο κατι!!μην ειμαι αχαριστη!!θα μπορουσε να μου πει οτι δεν με αναλαμβανει στο κατω κατω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟ ΓΙΑΝΝΙΚΟ (ΛΗΤΩ). ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΑΜΟΙΒΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ Η ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΑΝ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΛΗΤΩ Η ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΤΙΝΑΝ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΜΑΚΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟ, ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ.ΞΕΡΕΤΕ ΕΑΝ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια, εγω γεννησα στις 18/02/10 ενα υπεροχο κοριτσακι στο Αττικο. ο γιατρος μου ειναι πολυ γνωστος και αμοιβη μου ειχε ζητησει 1.500 συν 250 του αναισθησιολογου. Πριν παρω το εξητηριο αφου πηγαμε να τον πληρωσουμε, του ζητησα αποδειξη και ξερετε τι μου απαντησε? εισαι τρελη? Θα σου κοψει το μαιευτηριο αποδειξη? Αφου ειναι δημοσιο, αυτο δε γινεται μου ειπε. Θελεις να παρανομησω? Οπως καταλαβατε , τα λεφτα αυτα ειναι μαυρα για αυτους. Αντι λοιπον να τους δινουμε εμεις φακελακι με οτι θελουμε , εχουνε βαλει αυτοι μια ταριφα και σου λενε τοσο θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι γιατροι παιρνουν καποια χρηματα για τη γεννα εκτος και αν πας εκτακτος επειδη εχουν σπασει τα νερα σε καποιο που εφημερευει ή διανυκτερευει και σε αναλαβει ο γιατρος που θα ειναι εκει εκεινη την ωρα. Αν σου εκοβε αποδειξη θα σε χρεωνε παραπανω. Το νοσοκομειο καθως ειναι δημοσιο πληρωνεις ισως κατι λιγα αν διαλεξεις καποιο απο τα καλα τους δωματια, αλλα και παλι το νοσοκομειο θα σου κοψει αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

ναι το νοσοκομειο <τα δημοσια> δινουν αποδειξη για τα νοσηλεια και την διαφορα θεσης που πληρωνουμε σε σχεση με αυτα που μας καλυπτει το ταμειο της ασφαλειας μας...

κι εγω θα γεννησω σε δημοσιο και η γιατρος μου θα παρει 1300 ευρω συν 200 για τον αναισθησιολογο σε περιπτωση που κανω επισκληριδιο

να σας πω την αληθεια οκ σπαζομαι που σου ζητανε χρηματα αν και ειναι γιατροι δημοσιου και πληρωνονται απο εκει ομως εαν γεννουσα στην παλια μου γιατρο ιδιωτικα ηθελα <αν γεννουσα στο λητω στο πιο φτηνο δωματιο τους το 3κλινο και ολα πηγαιναν καλα χωρις καισαρικες κλπ> συνολο για γιατρο και νοσοκομειο περιπου 4-5000!!!!!εχω μαθει οτι οι ιδιωτες γιατροι σου ζητανε οσα παρει και η ιδιωτικη κλινικη....:confused:

προτιμω να δωσω τα 1300 συν οτι αλλο απο τα νοσηλεια<γιατι θελω να γεννησω σε μονοκλινο στο ελενα το οποιο θα μου παει απο 500-700 συνολικα για ολες τις μερες που θα μεινω μεσα>

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΚΠΟΙΖΩ ανακοινώνει, σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα αγοράς, το 2010 ανεβήκανε τσουχτερά οι τιμές σχεδόν όλων των ιδιωτικών μαιευτηρίων. Οι τιμές, σε σύγκριση με πέρσι, αυξήθηκαν με ένα ελάχιστο 4% και φτάσανε μέχρι 27%.

 

Οι πίνακες που μπορείτε να δείτε http://ekpizo.gr/blog/archives/328, δείχνουν τα κόστη για όλα τα κύρια ιδιωτικά μαιευτήρια και ένα δημόσιο μαιευτήριο [οι τιμές των δημόσιων μαιευτηρίων είναι περίπου οι ίδιες].

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. (και) Εμείς τους έχουμε κάνει έτσι τους γιατρούς. Αφού δεν έχουμε καταλάβει ακόμα οτι εμείς γεννάμε το παιδί και όχι ο γιατρός. Ο γιατρός παρεμβαίνει μόνο για να βοηθήσει στην έξοδο του κεφαλιού του βρέφους και φυσικά παρεβρήσκεται για τυχόν επιπλοκές που μπορεί να οδηγήσουν σε χειρουργείο. Και πάμε σαν τα πρόβαρα στη σφαγή και ακολουθούμε ότι μας πεί ο καθένας. πού θα γεννήσουμε, πώς θα γεννήσουμε και στην τελική και ΠΟΣΑ θα πληρώσουμε. ήμαρτον!

tt3d3c9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρέπει όμως να έχουμε στο μυαλό μας ότι τον γιατρό μας τον θέλουμε stand-by ό,τι ώρα και αν μας προκύψει πρόβλημα. εγώ την κόρη μου τη γέννησα στις 4 τη νύχτα Κυριακή των Βαϊων! δεν θεωρώ ότι ζητούν κάτι παράλογο αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό που μπορεί να κρίνει τη ζωή τη δική μας και του παιδιού μας. Ένας τοκετός ποτέ δεν ξέρεις πώς μπορεί να εξελιχθεί. ένας λάθος χειρισμός και μπορέι να προκληθούν ανεπανόρθωτα προβλήματα στη ζωή μας. όποιος δε θέλει να πληρώσει μπορεί να γεννήσει με τον εφημερεύοντα στο δημόσιο νοσοκομείο. Λίγες όμως είναι αυτές που το κάνουν. Ας αναλογιστούμε επίσης λίγο πόσο μας ζητάνε τα μαστόρια όταν θέλουμε κάτι να κάνουμε στο σπίτι ή όταν χαλάει το αυτοκίνητό μας! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. (και) Εμείς τους έχουμε κάνει έτσι τους γιατρούς. Αφού δεν έχουμε καταλάβει ακόμα οτι εμείς γεννάμε το παιδί και όχι ο γιατρός. Ο γιατρός παρεμβαίνει μόνο για να βοηθήσει στην έξοδο του κεφαλιού του βρέφους και φυσικά παρεβρήσκεται για τυχόν επιπλοκές που μπορεί να οδηγήσουν σε χειρουργείο. Και πάμε σαν τα πρόβαρα στη σφαγή και ακολουθούμε ότι μας πεί ο καθένας. πού θα γεννήσουμε, πώς θα γεννήσουμε και στην τελική και ΠΟΣΑ θα πληρώσουμε. ήμαρτον!

 

Ναι κοριτσακι μου ισχυει αν εχεις ομαλη εκβαση στην εκγυμοσυνη που ευχομαι σε ολες να εχουν, και καλο τοκετο. Αν οχι ομως και υπαρξουν επιπλοκες ο γιατρος σου (αν ειναι και καλος) σωζει ζωες και συγκεκριμενα την δικη σου και του παιδιου. Αυτο εκανε σε μας. Κατι που ενας της εφημερειας στο οπου να΄ναι νοσοκομειο ισως και να μην μπορεσει να κανει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα.Ο δικός μου γιατρός συνεργάζεται με το Μητέρα και το Γαία.Επειδή και εγώ θέλω να γεννήσω όσο πιο οικονομικά γίνεται ρώτησα πόσο θα μου κοστίσει το οικονομικό πακέτο στο Γαία με φυσιολογικό τοκετο.Οι τιμές είναι οι εξής:

Γαιά:

Φυσιολογικός τοκετός και επισκληρίδιο (οικονομικό πακέτο) τετράκλινο = 1650,00? + 200,00? οι εξετάσεις του μωρου + 1650,00? που θα μου πάρει ο γιατρός (παίρνει πάντα τα ίδια με το νοσοκομείο) = 3.500,00?

Σε περίπτωση που κάνω καισαρική η επιβάρυνση για το νοσοκομείο είναι 400,00? και άλλα τόσα για τον γιατρό.Σε περίπτωση που θέλετε να επικοινωνίσετε με το λογιστήριο του Γαία το τηλ είναι 210 6991000.

Μητέρα:

Φυσιολογικός τοκετός και επισκληρίδιο (οικονομικό πακέτο) τρίκλινο = 2.000,00? + 200,00? οι εξετάσεις του μωρου.Σε περίπτωση που κάνω καισαρική το κόστος είναι 2.200,00?.Σε περίπτωση που θέλετε να επικοινωνίσετε με το λογιστήριο του Μητέρα το τηλ είναι 210 6869000.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολο το θεμα της φυσιολογικης γεννας εχει μεγαλοποιηθει

Δεν καταλαβαινω γιατι σε ολες τις υπολοιπες πςριπτωσεις εμπιστευομαστε τα επειγοντα των δημοσιων νοσοκομειων που πολλες φορες αντιμετωπιζουν σοβαροτατα περιστατικα και στο θεμα μιας φυσικης διαδικασιας οπως η γεννα αποφευγουμε εναν εφημερευοντα γυναικολογο που στην τελικη εχει πολυ μεγαλυτερη εμπειρια σε επειγουσες καταστασεις αρα οποιαδηποτε τροπη κιαν παρει μια φυσικη διαδικασια μπορει να την αντιμετωπισει και στην τελικη μπορει εκεινη τη στιγμη να ζητησει και την βοηθεια ενος συναδελφου που συνεφημερευει οπως εγινε με μας.Οχι οτι ο ανθρωπος δεν θα τα καταφερνε και μονος απλα σε μια δυσκολη γεννα εαν εχεις ακομη εναν συναδελφο να σε στηριξει μπορεις να αποφυγεις βεβιασμενες κινησεις οπως π.χ μια καισαρικη η οτιδηποτε αλλο.Φυσικα δεν αντιλεγω οτι οταν γνωριζεις τον γυναικολογο που θα σε ξεγεννησει αισθανεσαι καπως μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα δεν ειναι και απαραιτητο .Απλα για να μην τρομοκρατουμε και τις κοπελες που αναγκαστικα θα πανε σε εφημερευον νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...