Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Coraline και Fani2006,όπως έχω πει και πιο πάνω,κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα,τα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι σκέτη κοροϊδία.Έχω γεννήσει και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο,στο Αττικόν,όχι Έλενας και Αλεξάνδρας που δεν μου άρεσαν καθόλου μα καθόλου.Στο Αττικόν είχα την ίδια-αν όχι καλύτερη-εξυπηρέτηση,ήταν πιο καθαρό -κι όμως!!!- και σαφώς πιο καινούριο.Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί πρέπει για 3-4 διανυκτερεύσεις να χρυσοπληρώσει κανείς ακόμα και τον αέρα που αναπνέει!!Πιστέψτε με και φυλάξτε τα πολύτιμα λεφτάκια σας για τα μωράκια σας!Coraline έχεις απόλυτο δίκιο στην απορία σου.ΑΝ σου τη λύσει κανείς, πες μου κι εμένα!Με το καλό τα μωράκια σας!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσο για το θεμα του "κοινου" δε θα ελεγα οτι ειναι και πολυ αυστηροι με το θεμα του επισκεπτηριου και δυστυχως αρκετοι επισκεπτες ειναι "γαιδουρια" και δεν καταλαβαινουν οτι πρεπει να βγουν εξω για να θηλασουν οι μητερες τα μωρα...

 

Δηλαδη εφερναν τα μωρα στις μαμαδες ωρες επισκεπτηριων? Απαραδεκτο! Εγω γεννησα στην Γενικη Κλινικη στη Θεσσαλονικη και σε αυτο το θεμα ηταν ιδιαιτερα αυστηροι. Ακομα και οταν ο αντρας μου ζητησε απλως να δειξουν το μωρο στους παππουδες που δεν προλαβαν να το δουν, ηταν ανενδοτοι. Με τιποτα! Ημουν σε τρικλινο και μια απο τις κοπελες ειχε λαοθαλασσα σε καθε επισκεπτηριο, ο,τι πρεπει να ειχαμε και τα μωρα εκει. Αυτο ειναι το κακο οταν δεν εισαι μονη σου στο δωματιο. Να εχεις να ανεχτεις την καθε μια που δεν εννοει να καταλαβει οτι ισως και να ενοχλει οταν μαζευει 6-7 επισκεπτες στο δωματιο που μιλανε δυνατα λες και ειναι βαρηκοοι :evil:. Εκανα και καισαρικη και τις 2 πρωτες μερες δεν μπορουσα να βγω. Ας οψεται το κοστος. Πολλα λεφτα ζητανε ρε παιδια. Το επομενο λεω να παω να το γεννησω σε καμμια σουιτα ξενοδοχειου. Εδωσα 2000 και κατι για τρικλινο με επιπλεον χρεωσεις φαρμακα και τετοια. Αναισθησιολογος 150 ευρω και γυναικολογος 1400.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

fani2006 θα ανεβάσω τον τιμοκατάλογο το απόγευμα γιατί τώρα δεν τον έχω μαζί μου, προσωπικά θα σου πρότινα να βρεις έναν γιατρό που να συνεργάζεται με δημόσιο μαιευτήριο όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί εγώ το βασικό πρόβλημα που έχω είναι ο γιατρός μου είναι στο ΜΗΤΕΡΑ είμαι ήδη στον 8ο και δεν είναι ότι καλύτερο το ότι ψάχνω άλλο γιατρό τις τελευταίες εβδομάδες. Αν και τελικά ξέρεις σε τι κατέληξα; ότι όλα είναι στο μυαλό μας, όταν πριν 2 χρόνια είχα ένα σοβαρό τροχαίο το ασθενοφόρο με πήγε στο ΚΑΤ που εφημέρευε και με περίθαλψαν οι εφημερεύοντες γιατροί, ειδικευόμενοι στην πλεοψηφία τους ( να ναι καλά οι άνθρωποι γιατί έκαναν εξαιρετική δουλειά). Τώρα λοιπόν στον τοκετό που είναι μια φυσική διαδικασία με πιάνει ξαφνικά το άγχος ποιός γιατρός θα είναι;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας..Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία από εσάς έχει γεννήσει στο παπαγεωργίου και πόσο,τι και πού πλήρωσε στο νοσοκομείο.Θα πληρώσω ξεχωριστά τον αναισθησιολόγο και την μαία?

Link to comment
Share on other sites

Oloi i egymosini kai i genna mu stoixisan akrivos 3588 Euro.

Me parakolouthise giatros tou IKA omos, kai etsi mono tin amnioparakentisi, Doppler kai tin afxeniki diafaneia plirosa akriva. Opos kai ena ektakto pu stixise ligo, giati eixa apokolisi to 2. mina. Episis mesa se afta ta lefta symberilamvanontai: parakolouthisi seminarion fysikou toketou, kalyntika enantion ragadon, kai vivlia egymosinis.

Den gennisa me giatro, alla sto kentro fysikou toketou me 2 maies. Eixa ekei omos ena poly oraio domatio apokleistika gia mena kai ton filo mu, kai to moro 24 ores mazi mas. Tin epomeni mera meta tin genna borousa na pao spiti an ithela, kai to ekana.

mr7Zp1.pngurl%5D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας.. είμαι νέα στην παρέα και παρακολουθώντας τις συζητήσεις κατέληξα στο ότι όντως τα μαιευτήρια είναι ακριβά ξενοδοχεία.. ο γιατρός μου συνεργάζεται με το μητέρα και αποφασίσαμε να γεννήσω εκεί αντί να βρώ άλλο γιατρό. μού είπε τις τιμές στο περίπου, αλλά δεν μου ανέφερε αν και πόσα δίνεις χωριστά στον ίδιο, και αν πληρώνεις και την μαία. ξέρει καμιά σχετικά με το μητέρα τι γίνεται;και ίσως τι παρέχει η κλινική από πετσέτες, σερβιέτες κλπ; καλά θα είναι να προετοιμάζομαι λίγο ψυχολογικά και από άποψη αγορών και εξόδων.. :?

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Γεννησα στο Μητερα και γω...ποιον γιατρο εχεις???

 

Η αληθεια ειναι οπως την ειπες 'ακριβα ξενοδοχεια'..αλλα εγω ειμαι της αποψης,οτι αφου ειμαι ικανοποιημενη με τον γιατρο μου,θα παω εκει!!!!

Εγω πληρωσα 2000 τον γιατρο,και 300 και για τις δυο μαιες!!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα msxbz και καλως ηρθες!εγω γεννησα στο μητερα το 2007και πληρωσα 2000τον γιατρο μου,200 για την μαια,2000 το νοσοκομειο και 1900(αν θυμαμαι καλα) τα βλαστοκυτταρα.εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει οσα παιρνει το νοσοκομειο,περιπου παιρνουν και οι γιατροι.μεσα στην τιμη αυτη ειναι ΟΛΑ!πανες,σερβιετες.παυσιπονα.πετσετες,φαγητο.οντως ειναι ξενοδοχειο αλλα πηγα εκει που ειναι ο γιατρος μου.αυτον εμπιστευεσαι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εγω γεννησα στο νοσοκομειο Αργους, πληρωσα 230? σε 2κλινο και ημουν μονη. τη μπεμπα την ειχα συνεχως διπλα μου και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη τοσο απο το νοσοκομειο οσο και απο το προσωπικο. κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να πληρωνεις τοσα στις ιδιωτκες κλινικες οταν υπαρχουν καλα δημοσια νοσοκομεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.....

Γεννησα στο Μητερα και γω...ποιον γιατρο εχεις???

 

Η αληθεια ειναι οπως την ειπες 'ακριβα ξενοδοχεια'..αλλα εγω ειμαι της αποψης,οτι αφου ειμαι ικανοποιημενη με τον γιατρο μου,θα παω εκει!!!!

Εγω πληρωσα 2000 τον γιατρο,και 300 και για τις δυο μαιες!!!

 

 

ο γιατρός μου είναι ο κ. Κατσούλης.. και εγώ επειδή είμαι ευχαριστημένη μαζί του θα πάω στο μητέρα, αλλιώς σκεφτόμουν δημόσιο νοσοκομείο. πολλά χρήματα όμως, καλά θα ήταν να τα έβαζα στην άκρη για τις ανάγκες το μωρού αργότερα.. τι να πω ο θεός βοηθός!

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα msxbz και καλως ηρθες!εγω γεννησα στο μητερα το 2007και πληρωσα 2000τον γιατρο μου,200 για την μαια,2000 το νοσοκομειο και 1900(αν θυμαμαι καλα) τα βλαστοκυτταρα.εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει οσα παιρνει το νοσοκομειο,περιπου παιρνουν και οι γιατροι.μεσα στην τιμη αυτη ειναι ΟΛΑ!πανες,σερβιετες.παυσιπονα.πετσετες,φαγητο.οντως ειναι ξενοδοχειο αλλα πηγα εκει που ειναι ο γιατρος μου.αυτον εμπιστευεσαι!!!!!!!!

 

 

 

2000 περίπου κατάλαβα πως θα δώσω και εγώ για δωμάτιο.. έμαθα και κάτι ακόμα, σχετικά με τα δωμάτια. τα τετράκλινα λέει καταργήθηκαν και έγιναν τρίκλινα. αλλά- άλλα είναι τα κανονικά τρίκλινα, που διατηρούν την παλιά τιμή τους, και άλλα τα προσαρμοσμένα τρίκλινα, που επειδή ήταν τετράκλινα έχουν χαμηλότερη τιμή..

 

και λες ο γιατρός θα ζητήσει περίπου 2000Ε; και χωριστά οι μαίες; χμ.. πόσες βίλες έχουν οι γιατροί; το δικό μου πτυχίο δεν έχει αποδώσει τίποτα ακόμα!!:lol:

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μηπως καποιος γωριζει καποιον αξιοπιστο γιατρο στο αλεξανδρας η στο ελενας να μου συστησει?ειμαι στον πεμπτο και ακομα δεν ξερω που θα γεννησω.ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι σε ιδιωτικο και τα χρηματα για μαιευτηριο και γιατρο φτανουν τα 4.500ευρω,δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε οικονομικα σε τετοιες τιμες.εχω αγχωθει πολυ γιατι μενω σε νησι και δεν ειναι ευκολο να πηγαινω συχνα αθηνα.θα περιμενω απαντηση,ειστε η μονη βοηθεια που μου απομενει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω, μεχρι στιγμής δώσαμε 150Ε για επισκέψεις, 120Ε για μια εξεταση που δεν θυμαμαι τωρα πως την λενε, 180Ε για υπερηχο β'επιπεδου.

Ολες τις εξετασεις τις εκανα στο νοσοκομειο, σε 10 μερες επαιρνα αποτελεσματα.

Και στο νοσοκομειο θα γεννήσω.

Βεβαια, το νοσοκομειο εδω ειναι καινουργιο, 5ετιας.

Και κλινικη να υπήρχε ομως, νοσοκομειο θα διαλεγα, κυρίως λογω προσωπικων εμπειριών απο φίλες που γεννησαν σε κλινικες και σε νοσοκομειο.

Αν γινει κατι στραβο στο νοσοκομειο σε στελνουν.

Θα μπορουσα να επιλεξω και Θεσσαλονίκη (απο εκει ειμαι) αλλα θελω να αισθάνομαι την σιγουρια, οτιδήποτε και να συμβει οτι ειναι κοντα το νοσοκομειο και οχι 1 ωρα δρομος τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

stellitsa1978 εγω θα γεννησω ΙΑΣΩ,για τρικλινο βγαινει γυρω στα 2800 με ιατρικο υλικο και οτι αλλη βλακεια χρεωνουν, τωρα για τα αλλα δεν γνωριζω...

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα γεννήσω στο Ιασώ και σκέφτομαι να πάω σε 3κλινο.

Το 4κλινο που ρωτάς Στέλλα κοστίζει για φυσιολογικό τοκετό 1990€ + 730€ υγειονομικό υλικό,εξετάσεις,φαρμακευτική αγωγή + 400-600€ επισκληρίδιος + 300€ μαία...

Σου τα έγραψα ακριβώς όπως μου έδωσαν τον τιμοκατάλογο απο το νοσοκομείο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ???

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ 900ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ 1200 ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.... ΕΔΩ ΒΛΕΠΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΛΕΟΣ!!!!! ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑ8Ε ΜΗΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ?

Π.Χ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ 1730ΕΥΡΩ(ΜΕΣΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ,ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ) ΚΑΙ 900 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.Α,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω πόσο πόσο περιπου σας εχει στοιχισει η εγκυμοσύνη. ειμαι στην 21 και μεχρι τώρα 200 ευρω για εξετάσεις, 100 γιατρός, 60 φάρμακα :D . Δεν εχω ιδέα πόσο θα πληρώσω στο μαιευτήριο.

 

Δεν ξερω τι ασφαλεια εχεισ, αλλα η κολλητη μου που ειναι τωρα στον 6 μηνα τησ εγκυμοσυνησ, και ασχολειται με αυτα καθε μηνα,μου ειπε πωσ ασχετα με το τι ασφαλεια εχεισ, τα φαρμακα εινα ολα δωρεαν!ο,τι και αν σου φραψει ο γιατροσ σου.

 

οσον αφορα τον τοκετο,εαν γεννησεισ σε νοσοκομειο ειτε φυσιολογικα ειτε με καισαρικη,ειναι δωρεαν!μονο σε κλινικη πληρωνεισ!και αυτο ειναι αναλογα με την κλινικη!

Trying_to_Conceive_21_to_37_day_cycle_step1.php
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...