Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Εμπόριο το'χουν καταντήσει!

Για τα μαιευτήρια μάλλον θα συμφωνήσω πως ισχύει αυτό.

 

Αλλά ο γιατρός ρε παιδιά κάνει μια δουλειά ειδική.

Σπούδασε, πέρασε τόσα χρόνια στα νοσοκομεία, δηλαδή πόσο να πάρει για μια εγχείρηση, έστω ρουτίνας, έστω μια επέμβαση που την έχει κάνει 1.000.000 φορές; Ανοίγει μια κοιλιά όμως, έχει ευθύνη, έχει ειδική γνώση, έχει εμπειρία.

Και μιλάω για τον ιδιώτη γιατρό, αυτόν που επιλέγω εγώ να πάω και όχι τον γιατρό του δημοσίου νοσοκομείου.

 

Εδώ καλώ υδραυλικό για τη βρύση που στάζει και φεύγει το 50ευρο, για μια ιατρική επίσκεψη με υπερηχογράφημα δεν θα τα δώσω;

 

Και ναι φυσικά είναι υπερτιμημένα όλα, σε ακρίβεια ζούμε, αλλά συγκριτικά άν το δεις, δεν παίρνουν πολλά οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ θα γεννήσω στο αρεταίειο, και ο γιατρός μου ζήτησε 1000Ευρώ και 200 για τον αναισθησιολόγο!

 

Σύνολο 1200! Τα έξοδα του νοσοκομείου είναι:

αν γεννησεις με καισαρική δεν πληρώνεις τίποτα, αν γεννήσεις φυσιολογικά, το πολύ πολύ που θα πληρώσεις θα είναι 500Ευρώ (εξαρτάται το δωμάτιο που θα είσαι)

 

Δηλ συνολο maximum 1700ευρώ για όλα!

 

Μήπως ξέρει καμία κοπελίτσα που γέννησε σε δημόσιο, αν τα έξοδα του νοσοκομείου τα παίρνει από το ΙΚΑ? :)

tMGVp2.png bg1132613.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω τον πιο πρόσφατο τιμοκατάλογο του Ιασώ που μου στείλανε προχθες..............

 

 

 

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ / ΤΟΚΕΤΟΙ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 11/12/2007

ΘΕΣΕΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ Ευρώ

ΒΒ ΟΙΚ.ΘΕΣΗ 38

ΒΒ 4 78

ΒΒ 3 190

ΒΑ 2 240

Α 1 405

ΛΟΥΞ 700

ΣΟΥΙΤΑ 1.000

ΜΕΝΝ ΑΠΛΗ - ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ 150 (πακέτο)

ΜΕΝΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ 300 (πακέτο)

ΜΕΘ 650

 

 

 

TOKETOI

 

ΘΕΣΕΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ (εφάπαξ μέχρι 4 μέρες)

Ευρώ

ΒΒ 4 1.990 Δεν συμπεριλαμβάνεται :

ΒΒ 3 2.090 Αμοιβή Ιατρού

ΒΑ 2 2.850 Νάρκωση & Έξοδα Νάρκωσης

Α 1 5.200 Υγειονομικό Υλικό

ΛΟΥΞ 7.150 Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

ΣΟΥΙΤΑ 11.950 Φαρμακευτική Αγωγή

 

 

ΒΒ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ 1.890 Δεν συμπεριλαμβάνεται :

Αμοιβή ιατρού, Νάρκωση & Έξοδα Νάρκωσης

Περιλαμβάνεται:

Συγκεκριμένο Υγειονομικό Υλικό

και συγκεκριμένες Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

 

ΘΕΣΕΙΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ (5 μέρες)

Ευρώ

ΒΒ 4 2.170 Δεν συμπεριλαμβάνεται :

ΒΒ 3 2.250 Αμοιβή Ιατρού

ΒΑ 2 2.990 Υγειονομικό Υλικό

Α 1 5.450 Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

ΛΟΥΞ 8.150 Φαρμακευτική Αγωγή

ΣΟΥΙΤΑ 12.800

 

 

ΒΒ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ 2.050 Δεν συμπεριλαμβάνεται :

Αμοιβή ιατρού, Νάρκωση & Έξοδα Νάρκωσης

Περιλαμβάνεται:

Συγκεκριμένο Υγειονομικό Υλικό

και συγκεκριμένες Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

 

1. Οι ασθενείς πού δεν θα μπορούν να νοσηλευθούν στην αιτούμενη θέση λόγω μη ύπαρξης κρεβατιού και νοσηλεύονται σε άλλη θέση

θα επιβαρύνονται, για όσες ημέρες θα βρίσκονται εκτός θέσεως, διαφορά νοσήλιου ανά ημέρα, ως εξής:

Από ΒΒΟικονομική Θέση σε τετράκλινο 25 €, σε τρίκλινο 35 € , σε δίκλινο 50 €.

Από 4κλινο σε τρίκλινο 20 € και σε 2κλινο 50 €

Από 3κλινο σε 2κλινο 40 €.

2. Χρέωση συλλογής του ομφαλοπλακουντιακού αίματος: 200 €.

3. Οι νοσηλευόμενοι ασθενείς, για να μην χρεώνονται μία ακόμα ημέρα Νοσηλείας, θα πρέπει την ημέρα του Εξιτηρίου να ελευθερώνουν το δωμάτιο το αργότερο μέχρι τις 12:00.

 

 

:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ!!!

ΝΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ:

 

ΣΗΜ: ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ - ΠΙΣΑ - ΚΑΤΡΑΜΙ ΛΕΥΤΑ!

 

800€ ΠΡΟΕΛΕΓΧΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

(μικροβιολογικός, γονιδιακός, αντισωματικός κ.α.)

 

2750€ Η ΑΠΛΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

300€ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ για 3 μήνες

800€ Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ

300€ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ η επίσκεψη

(Αν δεν μπορείτε να κάνετε παιδί εξετάστε το αίμας σας υποψήφιες μαμάδες!)

 

30€ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ το διπλό

40€ Η ΚΑΘΕ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ η μία

 

450€ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 8ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

(αιματολογικές-ούρων, μικροβιολογικές)

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

2200€ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΙΔ. ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

3000€ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500€ Η ΜΑΙΑ

500€ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000€ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

1000€ ΦΑΡΜΑΚΑ

(τάξη μεγέθους για τους δύσκολους... ανάλογα με το πόσο αντέχει η τσέπη σας, η κοιλιά σας, το στομάχι σας, ο κόλπος σας κ.α.)

 

3000€ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ μέχρι τα 21 του παιδιού

 

ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ή ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο μαιευτήριο ΛΗΤΩ γέννησα 20/5 και πλήρωσα 3000 ευρώ σε τρίκλινο. Έκανα καισαρική με επισκληρίδιο και βγήκα την 5η μέρα το πρωί. Το μωρό μου έμεινε και 2 μέρες στη Μονάδα Νεογνών και έκανε και έναν υπέρηχο παραπάνω.

 

Θα πάρω κάποια χρήματα από το ΙΚΑ όμως (880 επίδομα τοκετού, κάποια για την καισαρική, κάποια για τη μονάδα).

 

Το κόστος γιατρού ήταν επιπλέον 2500, και τα βλαστοκύτταρα 1950 (εκ των οποίων τα 300 δίνεις προκαταβολικά και σε δόσεις τα υπόλοιπα). Εκεί μπορείτε να βρείτε και πιο οικονομικά.

 

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

Έχεις δίκιο, τρελλά λεφτά, αλλά πολλά σου έπαιρνε για τον υπέρηχο... 50 έδινα σε ακριβή γυναικολόγο.

 

3000€ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500€ Η ΜΑΙΑ

500€ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000€ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

και αυτά πολλά είναι... 2500 γιατρός, 400 μαία, 0 αναισθησιολόγος, 500 περίπου επιπλέον για καισαρική, 2000 τα βλαστοκύτταρα (σε ακριβή τράπεζα εξωτερικού).

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά νομίζω είναι λίγο φουσκωμένα...οι εξετάσεις κλπ. Ψάξτο λίγο καλύτερα

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω πόσο πόσο περιπου σας εχει στοιχισει η εγκυμοσύνη. ειμαι στην 21 και μεχρι τώρα 200 ευρω για εξετάσεις, 100 γιατρός, 60 φάρμακα :D . Δεν εχω ιδέα πόσο θα πληρώσω στο μαιευτήριο.

 

κοιτα, θα στο θεσω αλλιως... ΤΖΟΚΕΡ παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλα είναι σχετικά. Ανεξάρτητα από το πόσο κοστολογούνται όλα αυτά, έχει σημασία και τι επιλογές κάνει ο καθένας.

 

Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει μόνο 30 € για κάποιες extra εξετάσεις, όλες τις υπόλοιπες που χρειάζονται τις έκανα μέσω ΙΚΑ δωρεάν και έτσι θα κάνω και τις επόμενες. Τώρα αν θες να ξεμπερδεύεις σε μία μέρα, την ώρα που σε βολεύει και χωρίς να τρέχεις από εδώ και από εκεί, ε, αυτό πληρώνεται!

 

Επίσης θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, οπότε θα πληρώσω μόνο το γιατρό (2.000 € + 300 η μαία) και αν χρειαστεί κάποιο ποσό για αλλαγή δωματίου. Και βέβαια πληρώνω και τις επισκέψεις στο γιατρό.

 

Απλώς τα έγραψα για να σας πω ότι αν κάποιος αισθάνεται ότι τον εκμεταλλεύονται, υπάρχει κι άλλος τρόπος να κινηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς πήγε 1200€ συνολικά γιατρός, αναισθησιολόγος και νοσοκόμες. Τους κυνηγούσε ο άντρας μου να τα πάρουν. :D

Οι εξετάσεις πριν δεν ξεπέρασαν τα 800€.

Και για τις νέες μαμάδες να πω να προσέχουν που κάνουν τις εξετάσεις τους. Να τι έγινε σε μένα για τον προγεννητικό έλεγχο.

Δεν μου σύστησε ο γιατρός που να πάω για τις εξετάσεις οπότε πήγα σε ένα πολύ γνωστό κέντρο του Πειραιά και ρώτησα αν τις κάνουν και πόσο το κουστούμι. :D Μου είπανε λοιπόν περίπου 450€. Δεν ήξερα τι τιμές έπαιζαν και μου φάνηκε μεγάλο το ποσό, παρ'όλα αυτά πήγα την επόμενη να τις κάνω. Μου έδωσαν νούμερο και περίμενα, περίμενα, περίμενα...κάποια στιγμή με πήρε ο άντρας μου τηλέφωνο να δει τι έγινε και του λέω αρκετά νευριασμένη να μου βρει άλλο κέντρο να πάω. Τους πέταξα στη μούρη το χαρτάκι μετά από 1 ώρα αναμονή και πήγα αλλού, όπου τις ίδιες ακριβώς εξετάσεις τις πλήρωσα 112,28€. Σίγουρα μεταμορφώθηκα σε λουκάνικο εκείνη τη στιγμή. Δεν μπορούσα να πιστέψω την διαφορά στα λεφτά. Αυτά λοιπόν και από μένα και προσοχή. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, όλα είναι σχετικά. Ανεξάρτητα από το πόσο κοστολογούνται όλα αυτά, έχει σημασία και τι επιλογές κάνει ο καθένας.

 

Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει μόνο 30 ? για κάποιες extra εξετάσεις, όλες τις υπόλοιπες που χρειάζονται τις έκανα μέσω ΙΚΑ δωρεάν και έτσι θα κάνω και τις επόμενες. Τώρα αν θες να ξεμπερδεύεις σε μία μέρα, την ώρα που σε βολεύει και χωρίς να τρέχεις από εδώ και από εκεί, ε, αυτό πληρώνεται!

 

Επίσης θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, οπότε θα πληρώσω μόνο το γιατρό (2.000 ? + 300 η μαία) και αν χρειαστεί κάποιο ποσό για αλλαγή δωματίου. Και βέβαια πληρώνω και τις επισκέψεις στο γιατρό.

 

Απλώς τα έγραψα για να σας πω ότι αν κάποιος αισθάνεται ότι τον εκμεταλλεύονται, υπάρχει κι άλλος τρόπος να κινηθεί.

 

Δηλαδή εγώ που θα παώ σε ιδιωτικό σε τετράκλινο και θα μου βγει 2500 ευρώ όλα να κανω πάρτι???? Πολλά δεν σου παίρνει ο γιατρός σου?

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ!!!

ΝΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ:

 

ΣΗΜ: ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ - ΠΙΣΑ - ΚΑΤΡΑΜΙ ΛΕΥΤΑ!

 

800€ ΠΡΟΕΛΕΓΧΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

(μικροβιολογικός, γονιδιακός, αντισωματικός κ.α.)

 

2750€ Η ΑΠΛΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

300€ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ για 3 μήνες

800€ Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ

300€ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ η επίσκεψη

(Αν δεν μπορείτε να κάνετε παιδί εξετάστε το αίμας σας υποψήφιες μαμάδες!)

 

30€ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ το διπλό

40€ Η ΚΑΘΕ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ η μία

 

450€ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 8ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

(αιματολογικές-ούρων, μικροβιολογικές)

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

2200€ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΙΔ. ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

3000€ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500€ Η ΜΑΙΑ

500€ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000€ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

1000€ ΦΑΡΜΑΚΑ

(τάξη μεγέθους για τους δύσκολους... ανάλογα με το πόσο αντέχει η τσέπη σας, η κοιλιά σας, το στομάχι σας, ο κόλπος σας κ.α.)

 

3000€ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ μέχρι τα 21 του παιδιού

 

ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ή ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

 

...και αν δεν φτανεις καν στον τοκετο, τι γινεται?

προσθεστε στα παραπανω και 3.000€ περιπου για καθαρισμο μετα απο καθε αποβολη και σχετικες εξετασεις...

αυτα επι 3, για 3 αποβολες... :cry:

 

Δεν με απασχολουν τα χρηματα, ας ερθει το μωρακι και δεν θα γκρινιαξω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

Εχουμε ξοδεψει ως τωρα περιπου 30.000 ευρω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ!!!

ΝΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ:

 

ΣΗΜ: ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ - ΠΙΣΑ - ΚΑΤΡΑΜΙ ΛΕΥΤΑ!

 

450€ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 8ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

(αιματολογικές-ούρων, μικροβιολογικές)

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

2200€ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΙΔ. ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

3000€ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500€ Η ΜΑΙΑ

500€ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000€ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

1000€ ΦΑΡΜΑΚΑ

(τάξη μεγέθους για τους δύσκολους... ανάλογα με το πόσο αντέχει η τσέπη σας, η κοιλιά σας, το στομάχι σας, ο κόλπος σας κ.α.)

 

3000€ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ μέχρι τα 21 του παιδιού

 

Πολυ υπερβολικα τα ποσα που λες, οχι πως τα αμφισβητω αλλα εγω για εξετασεις ειδικα τις πρωτες που αναφερεις, σε ιδιωτικο μικροβιολογικο τις εκανα οπως ακριβως τις εγραψε ο γιατρος μου και δεν ξεπερασαν τα 200 ευρω

 

τωρα τα 1000 που γραφεις για φαρμακα δε ξερω τι φαρμακα εννοεις. Τα βασικα παντως που πρεπει να παρουμε παντως (σιδηρο, μαγνησιο,φυλλικο οξυ κι αλλες βιταμινες) σαν κοστος ειναι πολυ μικρο.

 

Εμενα ο γιατρος μου θα παρει περιπου 2000 μαξ σε περιπτωση καισαρικης. Για φυσιολογικο θα ειναι λιγοτερα. Βλαστοκυτταρα δε προκειται να φυλαξω αλλα ακομα κι αν το εκανα οταν το εψαξα το κοστος ηταν 2000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ!!!

ΝΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ:

 

ΣΗΜ: ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ - ΠΙΣΑ - ΚΑΤΡΑΜΙ ΛΕΥΤΑ!

 

450? ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 8ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

(αιματολογικές-ούρων, μικροβιολογικές)

150? ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150? ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150? ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

2200? ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΙΔ. ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

3000? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500? Η ΜΑΙΑ

500? Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000? ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

1000? ΦΑΡΜΑΚΑ

(τάξη μεγέθους για τους δύσκολους... ανάλογα με το πόσο αντέχει η τσέπη σας, η κοιλιά σας, το στομάχι σας, ο κόλπος σας κ.α.)

 

3000? Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ μέχρι τα 21 του παιδιού

 

Πολυ υπερβολικα τα ποσα που λες, οχι πως τα αμφισβητω αλλα εγω για εξετασεις ειδικα τις πρωτες που αναφερεις, σε ιδιωτικο μικροβιολογικο τις εκανα οπως ακριβως τις εγραψε ο γιατρος μου και δεν ξεπερασαν τα 200 ευρω

 

τωρα τα 1000 που γραφεις για φαρμακα δε ξερω τι φαρμακα εννοεις. Τα βασικα παντως που πρεπει να παρουμε παντως (σιδηρο, μαγνησιο,φυλλικο οξυ κι αλλες βιταμινες) σαν κοστος ειναι πολυ μικρο.

 

Εμενα ο γιατρος μου θα παρει περιπου 2000 μαξ σε περιπτωση καισαρικης. Για φυσιολογικο θα ειναι λιγοτερα. Βλαστοκυτταρα δε προκειται να φυλαξω αλλα ακομα κι αν το εκανα οταν το εψαξα το κοστος ηταν 2000 ευρω.

 

και μενα μου φαινονται παρα πολλα... στο λητω δινω γυρω στα 80 για αυχενικες, β επιπεδου και ντοπλερ..

 

σιδηρος, μαγνησιο και ασβεστιο περιπου 50 ευρω το μηνα

 

το λητω γυρω στα 2500 νομιζω για δικλινο (επιφυλασσομαι γι αυτο,δεν ειμαι σιγουρη επειδη μου το πληρωνει η ασφαλεια) και μαλλον κανα δυαρι (χιλιαδες ευρω,οχι διαμερισμα :D:D ) η γιατρος...

 

βαλε και γυρω στα 50 ευρω καθε μηνα οι εξετασεις αιματος, τι αλλο ξεχναω??

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο ΛΗΤΩ γέννησα 3/1/2006 και πλήρωσα 3000 ευρώ σε εξάκλινο(αλλά λόγω έλλειψης δωματίου με έβαλαν σε τρίκλινο-και μας είπαν μετά να το πληρώσουμε-έγινε μεγάλη φασαρία και τελικά δεν χρεώσαν παραπάνω,γιατί μας είχαν πει ότι ούτως ή άλλως δεν θα πληρώναμε). Έκανα καισαρική με επισκληρίδιο και βγήκα την 4η μέρα το πρωί. Η μικρή είχε ίκτερο και τη βάλανε δύο μέρες στη λάμπα(παρόλο που ήταν στο όριο).Α!και κάτι άλλο.Επειδή και η πρώτη έκανε λίγο ίκτερο μου είχαν πει στο Αλεξάνδρα να της δίνω υγρά(γάλα,τσάι).Λοιπόν ζητούσα από τις βρεφοκόμους να μου φέρνουν γάλα συμπλήρωμα και αυτές τίποτα.Μέχρι με την παιδίατρο τσακώθηκα αλλά τελικά δεν την γλιτώσαμε τη λάμπα.

Θα πάρω κάποια χρήματα από το ΙΚΑ όμως (780 επίδομα τοκετού, κάποια για την καισαρική και για τη λάμπα τίποτα).

 

Βάλε και τα πριν.

Κάθε μήνα στο γιατρό 30 γιουβρά

Στο ΙΚΑ δεν πατούσα λόγω βρώμας οπότε στη Βιοιατρική σχεδόν κάθε μήνα έφευγαν 40-45 γιουβρά

Βάλε και τα φάρμακα.Τον ξετινάξαμε τον προϋπολογισμό.

 

1500 ο γιατρός (έκοψε και απόδειξη τρομάρα του)

1500 το νοσοκομείο(τώρα τι ήταν τι και για ποιον ούτε που ξέρω)

 

Αντε μετά να πατάξουμε την υπογεννητικότητα.No way!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα λιγουλάκι...

Στο ΙΑΣΩ το 6κλινο τι χρεώσεις έχει για Φ.Τ. και για τι χρεώνουν για Καισαρική; Επίσης, μέσα σε αυτά τι ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται και αυτά που δεν συμπεριλαμβάνονται.... τι ποσά αφορούν;;; Γιατι διαβάζω πως δεν είναι included ο αναισθησιολόγος, η μαία, κάποιες εξετάσεις... δηλαδή αυτά πόσο τα χρεώνουν εκ των υστέρων; Γνωρίζει καμια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο ΛΗΤΩ γέννησα 20/5 και πλήρωσα 3000 ευρώ σε τρίκλινο. Έκανα καισαρική με επισκληρίδιο και βγήκα την 5η μέρα το πρωί. Το μωρό μου έμεινε και 2 μέρες στη Μονάδα Νεογνών και έκανε και έναν υπέρηχο παραπάνω.

 

Θα πάρω κάποια χρήματα από το ΙΚΑ όμως (880 επίδομα τοκετού, κάποια για την καισαρική, κάποια για τη μονάδα).

 

Το κόστος γιατρού ήταν επιπλέον 2500, και τα βλαστοκύτταρα 1950 (εκ των οποίων τα 300 δίνεις προκαταβολικά και σε δόσεις τα υπόλοιπα). Εκεί μπορείτε να βρείτε και πιο οικονομικά.

 

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

150€ ΥΠΕΡΗΧΟΣ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

 

Έχεις δίκιο, τρελλά λεφτά, αλλά πολλά σου έπαιρνε για τον υπέρηχο... 50 έδινα σε ακριβή γυναικολόγο.

 

3000€ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

500€ Η ΜΑΙΑ

500€ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

1000€ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

και αυτά πολλά είναι... 2500 γιατρός, 400 μαία, 0 αναισθησιολόγος, 500 περίπου επιπλέον για καισαρική, 2000 τα βλαστοκύτταρα (σε ακριβή τράπεζα εξωτερικού).

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά νομίζω είναι λίγο φουσκωμένα...οι εξετάσεις κλπ. Ψάξτο λίγο καλύτερα

 

 

σε 3κλινο στο λητω 3000? εγω πληρωσα 1700 πριν 4μηνες και αν ηταν με καισαρικη 1900

Link to comment
Share on other sites

Happy duckie τον γιατρό δεν τον πλήρωσες;Εμάς όταν μας είπαν ότι θα μας χρέωναν αντί για εξάκλινο, τρίκλινο μας είπαν ότι αντί για 1500 θα πληρώναμε 2700(κάτι που τελικά δεν έγινε τελικά-μετά από φασαρία).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλα είναι σχετικά. Ανεξάρτητα από το πόσο κοστολογούνται όλα αυτά, έχει σημασία και τι επιλογές κάνει ο καθένας.

 

Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει μόνο 30 ? για κάποιες extra εξετάσεις, όλες τις υπόλοιπες που χρειάζονται τις έκανα μέσω ΙΚΑ δωρεάν και έτσι θα κάνω και τις επόμενες. Τώρα αν θες να ξεμπερδεύεις σε μία μέρα, την ώρα που σε βολεύει και χωρίς να τρέχεις από εδώ και από εκεί, ε, αυτό πληρώνεται!

 

Επίσης θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, οπότε θα πληρώσω μόνο το γιατρό (2.000 ? + 300 η μαία) και αν χρειαστεί κάποιο ποσό για αλλαγή δωματίου. Και βέβαια πληρώνω και τις επισκέψεις στο γιατρό.

 

Απλώς τα έγραψα για να σας πω ότι αν κάποιος αισθάνεται ότι τον εκμεταλλεύονται, υπάρχει κι άλλος τρόπος να κινηθεί.

 

Δηλαδή εγώ που θα παώ σε ιδιωτικό σε τετράκλινο και θα μου βγει 2500 ευρώ όλα να κανω πάρτι???? Πολλά δεν σου παίρνει ο γιατρός σου?

 

Έχεια απόλυτο δίκιο, είναι πολλά, έτοιμη είναι να πάω αλλού!

Πάντως γενικά οι τιμές στην Αθήνα είναι πιο ακριβές, ειδικά στα ιδιωτικά μαιευτήρια.

Link to comment
Share on other sites

σε 3κλινο στο λητω 3000? εγω πληρωσα 1700 πριν 4μηνες και αν ηταν με καισαρικη 1900

 

Μετράω και υγειονομικό υλικο κτλ. Στην καισαρική μετράνε και το υλικό του χειρουργείου και αναισθησίας κτλ. Επίσης έξοδα συλλογής βλαστοκυττάρων. Πήρατε εσείς; Έχω τις αποδείξεις. 3000 ακριβώς (συν πλην 10 ευρώ)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε 3κλινο στο λητω 3000? εγω πληρωσα 1700 πριν 4μηνες και αν ηταν με καισαρικη 1900

 

Μετράω και υγειονομικό υλικο κτλ. Έχω τις αποδείξεις. 3000 ακριβώς (συν πλην 10 ευρώ)

 

Ούτε πιο πάνω.Ούτε πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο, ένας φίλος με ενημέρωσε πως στο ΛΗΤΩ διαθέτουν και μερικά (λίγα) 6κλινα δωμάτια. Κλείνεις 6κλινο αλλά επειδή συνήθως -όπως μου είπε- είναι φουλ, σε βάζουν σε 4κλινο ή 3κλινο αλλά εσύ πληρώνεις βάση του 6κλινου που είχες κλείσει. Γνωρίζει κανείς αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο, ένας φίλος με ενημέρωσε πως στο ΛΗΤΩ διαθέτουν και μερικά (λίγα) 6κλινα δωμάτια. Κλείνεις 6κλινο αλλά επειδή συνήθως -όπως μου είπε- είναι φουλ, σε βάζουν σε 4κλινο ή 3κλινο αλλά εσύ πληρώνεις βάση του 6κλινου που είχες κλείσει. Γνωρίζει κανείς αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

Αν κοιτάξεις πιο πάνω το αναφέρω.Και εμείς εξάκλινο ζητήσαμε αλλά λόγω του ότι ήταν όλα γεμάτα με έβαλαν σε τρίκλινο.

Μετά από δύο μέρες και αφού είχα σηκωθεί από το κρεβάτι μου είπαν ότι θα πληρώσουμε 2700 ευρώ αντί για 1500 που μας είχαν πει εξαρχής γιατί το δωμάτιο ήταν τρίκλινο(παρόλο που μας είχαν πει ότι δεν θα χρέωναν παραπάνω).

Επειδή ο αντρούλης μου δεν θέλει να δημιουργεί καταστάσεις,έβγαλα εγώ το φίδι από την τρύπα.

Όχι μόνο έκανα φασαρία στην εισαγωγή αλλά κόντευε να με ακούσει όλος ο όροφος που ήμουν γιατί είχα μια προϊσταμένη που μου το έπαιζε γκόμενα και έξυπνη(ήταν ξανθιά).

Φυσικά το έμαθε και ο γιατρός μου ο οποίος έδρασε αμέσως και τον ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά γι' αυτό.

Τελικά τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, μπορώ να κάνω κράτηση για 6κλινο και μετά αν με βάλουν σε άλλης κατηγορίας δωμάτιο, να δικαιωθώ... γιατί μην νομίζεις πως και σε εμένα αν μου τύχει κάτι αντίστοιχο θα το αφήσω να περάσει έτσι. Υποχρεούνται να ενημερώνουν εκ των προτέρων για τυχόν διαφορές στις χρεώσεις. Δεν τους ακουμπάμε και λίγα. Θα το συζητήσω με την γιατρό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειπε να ζητησουμε οικομικη θεση ,η οποια ειναι σε 3κλινο....

 

μα ετσι κι αλλιως ειχα ζητησει τιμες για 3κλινο κ μου ειχαν πει 1700 κ 1900 αντιστοιχα....συν τα φαρμακα,οι εξετασεις του μωρου κλπ

 

 

και δεν στεκει να χρεωσουν 3κλινο αφου δεν ειχαν να σε βαλουν σε 6κλινο.....αυτο δεν γινεται πουθενα....αλλα ειναι αλητες γιατι βασιζονται οτι ζουμε την πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωης μας και πανε να το εκμεταλευτουν.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...