Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσακια μου γεια σας..το θεματακι σας ειναι σχετικο με το προβλημα μου.αν ξερετε κατι σχετικα με τα λαθη η οριακα αποτελεσματα παρακαλω βοηθηστε με!!!εμεις εχουμε καποια δυσαρεστα νεα που ελπιζουμε να βγουν ψευδη.

οταν η μπεμπουλα μου ηταν 4 ημερων πηραμε αιματακι για ελεγχο μεταβολικων νοσηματων.μας ενημερωσαν μετα απο 15 μερες οτι ενα αποτελεσμα βγηκε οριακο........αφορουσε ενα ενζυμο που σχετιζεται με την κυστικη ινωση(παθηση ιδιατερα κακης προγνωσης)...εγω ως νοσηλευτρια ηξερα ποσο σοβαρη παθηση ειναι και επαθα σοκ απο την 1η στιγμη.

ο νεογνολογος απο την κλινικη μου ειπε οτι δεν ειναι καθολου ανησυχιτικο το αποτελεσμα και απλα το επαναλαμβανουμε για να δειξει οτι ολα ειναι καλα...... icon_e_confused.gif

την επομενη στιγμη τηλεφωνησα και στην παιδιατρο μας η οποια επισης με καθησυχασε οτι πολλα αποτελεσματα βγαινουν οριακα και επαναλαμβανουμε εξετασεις αλλα αποκλειεται το δικο μου παιδακι να εχει προβλημα διοτι το εξετασε και δεν δειχνει κανενα σημαδι κυστικης ινωσης...και πως η κορουλα μου βαζει πολυ βαρος και αυτα τα παιδακια που πασχουν δεν βαζουν....και πως στν χειροτερη περιπτωση να εχει το στιγμα...εγω εχω το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας και σκεφτομαι...τοσο γκαντεμω ναμαι και να εχω και το στιγμα της κυστικης ινωσης?και να εχει και ο αντρας μου (γιατι αυτο το νοσημα ειναι κληρονομικο και μονο αν εχουν και οι δυο γονεις πασχει το παιδι ....και αυτο 1 στα 4 παιδακια που θα κανει το ζευγαρι..... icon_rolleyes.gif

στο πρωτο μου παιδακι επισης ειχαμε ενα παρομοιο σκηνικο...ομως τοτε επροκειτω για αλλο ενζυμο που δεν σχετιζοταν με σοβαρη παθηση και μετα απο επανελεγχο ειδαμε οτι ολα ηταν μια χαρα και τζαμπα ανησυχησαμε .

εγω εχω καταγχωθει ...........εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αργυρώ καλησπέρα. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Έχουμε παιδάκι με κυστική ίνωση.Μην ανησυχείς όπως τα περιγράφεις πραγματικά δεν πιστεύω ότι θα έχετε θέμα.Να σε ρωτήσω κάτι: Γιατί πρέπει να περιμένεις 15 μέρες ακόμη? Θα ξανακάνετε έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων ή απευθείας εξέταση για κυστική ίνωση? Το δεύτερο από όσο ξέρω δεν αργεί τόσο και καλό είναι να ρωτήσεις στο Χωρέμειο(τμήμα του Παίδων που κάνει τις εξετασούλες) για απευθείας εξέταση για να σου φύγει η αγωνία και να χαρείται το μωράκι σας !!

Link to comment
Share on other sites

Mamy Panou σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

δεν ξερω τι κανανε απο την κλινικη...αυτο που συνεβη ειναι οτι μας ζητησαν επανεξεταση και πηγαμε στην κλινικη και πηραν απο το παιδι δειγμα αιματος απο την πτερνα της και εσταξαν σε χαρτι με πεντε κυκλακια. μας ειπαν πως κανουν το πολυ 15 μερες και περιμενουμε.να σε ρωτησω κατι?ειχατε συμπτωματα απο τον 1 μηνα ζωης του παιδιου?γιατι σκεφτομαι οτι ακομη κι αν πασχει δεν φαινεται απο τωρα....και ισως κανει λαθος και η παιδιατρος μας που ειναι τοσο θετικη.ειμαι μεσα στο αγχος...ειδα τι περνανε τα μωρακια και οι μανουλες και πραγματικα υποφερω και μονο στην σκεψη.

εισαι ηρωιδα και εσυ και το παιδακι σου!μπραβο σας για το κουραγιο σας!ευχομαι ολα να σας πηγαινουν καλα και γρηγορα να βρεθει μια οριστικη θεραπεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Αργυρώ μου.Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Να είστε και εσείς πάντα καλά.Από ότι κατάλαβα IRT τεστ κάνατε πάλι.Σε ημερίδα που έχουμε παρακολουθήσει όντως έχουν πει ότι μπορεί να δώσει ψευδή θετικά αποτελέσματα.Δεν είναι διαγνωστικό τεστ αλλά ενδεικτικό για περαιτέρω έλεγχο.Εμάς υπήρχε υποψία και πριν τη γέννα μου λόγω υπερηχογένειας στο εντεράκι του και τα συμπτώματα φάνηκαν την πρώτη κιόλας μέρα της ζωής του όπου δεν μπορούσε να ενεργηθεί , μπήκαμε χειρουργείο , ενταντική κτλ....

Να γνωρίζεις απλά ότι το ακριβές διαγνωστικό αιματολογικό τεστ με το μεγαλύτερο ποσοστό ανίχνευσης μεταλλάξεων ΚΙ γίνεται στο Χωρέμειο. Να δεις που τώρα δε θα δείξει κάτι το τεστ και δε θα χρειαστείτε έλεγχο.Όλα θα πάνε μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Αργυρώ μου.Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Να είστε και εσείς πάντα καλά.Από ότι κατάλαβα IRT τεστ κάνατε πάλι.Σε ημερίδα που έχουμε παρακολουθήσει όντως έχουν πει ότι μπορεί να δώσει ψευδή θετικά αποτελέσματα.Δεν είναι διαγνωστικό τεστ αλλά ενδεικτικό για περαιτέρω έλεγχο.Εμάς υπήρχε υποψία και πριν τη γέννα μου λόγω υπερηχογένειας στο εντεράκι του και τα συμπτώματα φάνηκαν την πρώτη κιόλας μέρα της ζωής του όπου δεν μπορούσε να ενεργηθεί , μπήκαμε χειρουργείο , ενταντική κτλ....

Να γνωρίζεις απλά ότι το ακριβές διαγνωστικό αιματολογικό τεστ με το μεγαλύτερο ποσοστό ανίχνευσης μεταλλάξεων ΚΙ γίνεται στο Χωρέμειο. Να δεις που τώρα δε θα δείξει κάτι το τεστ και δε θα χρειαστείτε έλεγχο.Όλα θα πάνε μια χαρά!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ψυχολογικη στηριξη !μακαρι ναναι οπως τα λες!κι εμεις τα εχουμε χαμενα.

το μονο που με κανει να σκεφτομαι καπως θετικα ειναι οτι βαζει βαρος !εχει βαλει με αποκλειστικο θηλασμο 1κιλο και 100γρ απο τις 7 Μαη μεχρι σημερα.Επισης τοσο υπερηχογραφικα οσο ημουν εγκυος ,οσο και μετα την γεννηση της μπεμπουλας μου δεν εχουμε κανενα συμπτωμα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ότι βάζει βάρος το παιδί, όντως είναι πολύ σημαντικό στοιχείο. Έτσι και εμάς έβαζε βάρος. Ο Διευθυντής του τμήματος ΚΙ στο Αγία Σοφία, ο κ. Ντουντουνάκης στον οποίο απευθυνθήκαμε για το 3ο τεστ ιδρώτα όταν άκουσε ότι το παιδί παίρνει βάρος παρά τις συνεχείς διάρροιες που είχε τον καιρό εκείνο μας είπε σχεδόν με απόλυτη βεβαιότητα ότι το παιδί δεν πάσχει από τη νόσο, πριν καν δει το αποτέλεσμα του 3ου τεστ το οποίο και ήταν τελικά αρνητικό.Οπότε νομίζω πραγματικά ότι πρέπει να ηρεμήσεις σε μεγάλο βαθμό, παρά το γεγονός ότι καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο τη στιγμή αυτή πριν πάρεις το αρνητικό αποτέλεσμα στα χέρια σου. Και πάλι εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

To ότι βάζει βάρος το παιδί, όντως είναι πολύ σημαντικό στοιχείο. Έτσι και εμάς έβαζε βάρος. Ο Διευθυντής του τμήματος ΚΙ στο Αγία Σοφία, ο κ. Ντουντουνάκης στον οποίο απευθυνθήκαμε για το 3ο τεστ ιδρώτα όταν άκουσε ότι το παιδί παίρνει βάρος παρά τις συνεχείς διάρροιες που είχε τον καιρό εκείνο μας είπε σχεδόν με απόλυτη βεβαιότητα ότι το παιδί δεν πάσχει από τη νόσο, πριν καν δει το αποτέλεσμα του 3ου τεστ το οποίο και ήταν τελικά αρνητικό.Οπότε νομίζω πραγματικά ότι πρέπει να ηρεμήσεις σε μεγάλο βαθμό, παρά το γεγονός ότι καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο τη στιγμή αυτή πριν πάρεις το αρνητικό αποτέλεσμα στα χέρια σου. Και πάλι εύχομαι τα καλύτερα.

 

Σε ευχαριστω πολυ μου δινεις κουραγιο.εσεις πως το ψαξατε?και γιατι κανατε 3 τεστ ιδρωτα???εμεις δεν καναμε τεστ ιδρωτα.το IRT νομιζω ετσι το λενε.αυτο καναμε και εδειξε οριακο μου ειπε ο νεογνολογος αλλα κι αυτος δεν εδειξε καμια ανησυχια.ισα ισα ελεγε θα βγει αρνητικο.τι να πω?δεν περνανε οι μερες...εχω τρελαθει......στο Αγια Σοφια τα στειλανε και τα δικα μας...και δεν εχωψ κανενα γνωστο να παρω να ρωτησω και αν μπορουν να το επισπευσουν αφου ειναι επανεξεταση.

επισης σχετικα με τις κενωσεις..εγω θηλαζω αποκλειστικα,οι κενωσεις εχουν κιτρινο χρωματακι καιειναι σαν κρεμωδεις....αλλα κανει σχεδον σε καθε αλλαγη πανας.κατι που μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.σε καθε αλλαγη πανας βλεπω απο μια κουκιδα μεχρι 4 κουταλιες της σουπας κενωση αναλογα.....:rolleyes: ετσι ηταν κι εσας???συγνωμη αν σας ζαλισα...αλλα μονο εσας εχω αυτη τη στιγμη να με δινετε κουραγιο με τα λογια σας.ολοι οι υπολοιποι απλα λενε ''ολα καλα θα παν''και ξεμπερδευουν....ακομη και δικοι μου ανθρωποι....

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολυ σημαντικό το θέμα του βάρους.Μπράβο σας!! Και οι κενωσεις μια χαρά μου ακούγονται.Το IRT βγάζει ψευδώς θετικά αποτελέσματα, δε στο λέω απλά για να νιώσεις καλύτερα, τα έχουμε ψάξει πολύ όπως καταλαβαίνεις....Λογικά από το Α.Σοφία που λες ότι τα έστειλαν πάλι στο Χωρέμειο θα τα πήγαν. Αν είναι όντως εκεί έχω το νούμερο της κ.Τζέτη:2107467460 και 461 του εργαστηρίου.Δε χάνεις κάτι να πάρεις και να εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα και αν έχουν τίποτα έτοιμο.Ελπίζω να βρεις άκρη. Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω πολλά μωρά που έβγαλαν οριακό IRT και τελικά δεν ήταν τίποτα. Προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις και να χαρείς το μωράκι σου. Θα έρθουν τα αποτελέσματα και δε θα είναι τίποτα, θα δεις.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αργυρώ, το παιδί άμα το φιλήσεις στο μέτωπο, είναι αλμυρό; Κι εννοώ ΠΟΛΥ αλμυρό.

φαντασου οτι εγλυψα την μασχαλη της μπας και ειναι αλμυρη....ασεεε...εχω φτασει στα ορια μου.ολη μερα κλαιω....

δεν ειναι καθολου αλμυρη ουτε στο μετωπο ουτε στην μασχαλη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει αφωνη με την υποστηριξη σας κοριτσακια μου!εσεις εχετε το προβλημα και παλευετε καθημερινα κι εγω τωρα τι σας πριζωωωω????αλλα πραγματικα σας ευχαριστω απο καρδιας!!!

τωρα σχετικα με το Χωρεμειο γιατι να τα πηγαν εκει?αφου την 1η φορα στο Αγια Σοφια τα πηγαν??να παρω τηλεφωνο???τι να κανω/?αγχωνομαι μηπως μου πουν βγηκαν και ακουσω τιποτα ασχημο...ταχω χαμενα............

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει αφωνη με την υποστηριξη σας κοριτσακια μου!εσεις εχετε το προβλημα και παλευετε καθημερινα κι εγω τωρα τι σας πριζωωωω????αλλα πραγματικα σας ευχαριστω απο καρδιας!!!

τωρα σχετικα με το Χωρεμειο γιατι να τα πηγαν εκει?αφου την 1η φορα στο Αγια Σοφια τα πηγαν??να παρω τηλεφωνο???τι να κανω/?αγχωνομαι μηπως μου πουν βγηκαν και ακουσω τιποτα ασχημο...ταχω χαμενα............

Το Χωρέμειο είναι στο Αγ. Σοφία, είναι το εργαστήριο γενετικής ιατρικής όπου γίνονται οι εξετάσεις για όλα τα γενετικά νοσήματα.

 

Είναι περιττό να αγχώνεσαι σε τέτοιο βαθμό. Το μωρό σου ή έχει ΚΙ ή δεν έχει (και απ' ό,τι λες μάλλον δεν έχει). Αν υπάρχουν άσχημα νέα, όσο πιο σύντομα τα μάθεις, τόσο καλύτερα, γιατί θα μπορέσετε να αρχίσετε άμεσα την κατάλληλη ιατρική αγωγή. Αν υπάρχουν καλά νέα, επίσης όσο πιο σύντομα τα μάθεις τόσο καλύτερα, γιατί θα ηρεμήσεις και θα ευχαριστηθείς αυτές τις τόσο όμορφες πρώτες μέρες με το μωρό σου :)

 

Συνεπώς πάρε τηλέφωνο όπως σου λένε τα κορίτσια και ρώτα. Δεν είναι τώρα εποχή για στουρθοκαμηλισμούς. Έχεις υποχρέωση απέναντι στο μωράκι σου να είσαι δυνατή, είτε είναι άρρωστο είτε όχι! Συγγνώμη που στα λέω έτσι χύμα, αλλά έτσι είναι. Εσύ είσαι ο γονιός κι εσύ πρέπει να βρεις τα κουράγια. Κατανοητό βέβαια ότι σου έχουν κοπεί τα πόδια, αλλά σκέψου και πώς αισθάνονται τα παιδάκια σου που σε βλέπουν τόσο αναστατωμένη. Κρίμα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ μου δινεις κουραγιο.εσεις πως το ψαξατε?και γιατι κανατε 3 τεστ ιδρωτα???εμεις δεν καναμε τεστ ιδρωτα.το IRT νομιζω ετσι το λενε.αυτο καναμε και εδειξε οριακο μου ειπε ο νεογνολογος αλλα κι αυτος δεν εδειξε καμια ανησυχια.ισα ισα ελεγε θα βγει αρνητικο.τι να πω?δεν περνανε οι μερες...εχω τρελαθει......στο Αγια Σοφια τα στειλανε και τα δικα μας...και δεν εχωψ κανενα γνωστο να παρω να ρωτησω και αν μπορουν να το επισπευσουν αφου ειναι επανεξεταση.

επισης σχετικα με τις κενωσεις..εγω θηλαζω αποκλειστικα,οι κενωσεις εχουν κιτρινο χρωματακι καιειναι σαν κρεμωδεις....αλλα κανει σχεδον σε καθε αλλαγη πανας.κατι που μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.σε καθε αλλαγη πανας βλεπω απο μια κουκιδα μεχρι 4 κουταλιες της σουπας κενωση αναλογα.....:rolleyes: ετσι ηταν κι εσας???συγνωμη αν σας ζαλισα...αλλα μονο εσας εχω αυτη τη στιγμη να με δινετε κουραγιο με τα λογια σας.ολοι οι υπολοιποι απλα λενε ''ολα καλα θα παν''και ξεμπερδευουν....ακομη και δικοι μου ανθρωποι....

 

Λοιπόν οι κενώσεις σας από ότι διαβάζω είναι απόλυτα φυσιολογικές. Εμάς στους 3 μήνες το παιδί εμφάνισε συμπτώματα που θα μπορούσαν να σχετίζονται με τη νόσο. Είχε δηλαδή ακατάπαυστες διάρροιες με βλέννη, περίπου 10 την ημέρα πίνοντας ξένο μόνο γάλα, οι οποίες δεν περνούσαν με κανένα γάλα ούτε καν με τα υποαλλεργικά. Είχε από την γέννησή του ένα μόνιμο βήχα και παράλληλα την περίοδο εκείνη νοσηλεύτηκε στο Παίδων με σοβαρή λοίμωξη του αναπνευστικού. Όλα αυτά υποψίασαν τους γιατρούς οι οποίοι μας έστειλαν για τεστ ιδρώτα. Κάναμε 3 τεστ γιατί τα 2 πρώτα βγήκαν οριακά δηλ. ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Το 3ο τελικά βγήκε, δόξα τω Θεό, αρνητικό. Το θετικό ήταν ότι και εμάς έπαιρνε βάρος κανονικά. Επίσης το IRT ήταν εξαρχής φυσιολογικό. Εφόσον όπως σου είπε και η μαμά Χριστίνα το παιδάκι σου δεν σου φαίνεται αλμυρό πιστεύω πραγματικά ότι όλα είναι καλά και απλά πρόκειται για ένα ακόμα λάθος των εργαστηρίων

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ακόμη μία περίπτωση που πραγματικά θα σε καθησυχάσει. Στο Παίδων Πεντέλης στο κτίριο Β του νοσοκομείου όπου έκανα τα 2 πρώτα τεστ ιδρώτα τα οποία βγήκαν οριακά είναι ένας κύριος ο οποίος κρατάει τα ραντεβού για τα τεστ αυτά. όταν με είδε σε κατάσταση απελπισίας με πλησίασε και μου εξιστόρησε τη δική του περίπτωση. Μου είπε λοιπόν να μην ανησυχώ γιατί στο δικό του παιδάκι λίγες μέρες αφότου γεννήθηκε τους πήραν από το μαιευτήριο και τους είπαν ότι το IRT είναι οριακό. Επαναλαμβάνουν την εξέταση και ξαναβγαίνει οριακή. Τους στέλνουν για τεστ ιδρώτα το οποίο βγαίνει επίσης οριακό. Εν τέλει έκαναν γονιδιακό έλεγχο και το παιδί ήταν μια χαρά. Σου λέω ότι ακριβώς μου είπε χωρίς να ξέρω περαιτέρω λεπτομέρειες, φαντάζομαι όμως ότι δεν είχε κανένα λόγο να μου πει κάτι που δεν ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αργυρώ μου γεια σου! Έχει δίκιο η Little Monkey καλή μου. Και πίστεψε με στο λέω έχοντας πλέον κάθε τόσο εξετάσεις για το μικράκι μας και τρέμοντας τα αποτελέσματα.Πρέπει να βρίσκουμε κουράγιο για γρήγορες κινήσεις σε αυτές τις φάσεις.Είναι το καλύτερο και για μας και για τα ζουζούνια μας! Τι έκανες? Έχεις κάτι νεότερο?:P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας.

Μαριλου μου,νασαι καλα οντως μου εδωσε κουραγιο και η περιπτωση η δικια σου αλλα και του αλλου κυριου που προανεφερες.μπηκα και σε ξενα σαιτς και λενε οτι τα περισσοτερα θετικα IRT TESTS βγαινουν αρνητικα μετα.ειναι ενδειξη ενα θετικο τεστ αλλα οχι διαγνωση .την διαγνωση την δινει το test IRT-DNA και οριστικη απαντηση το τεστ ιδρωτα.προσπαθω να ηρεμησω και να μην τρελενομαι ...καποιες φορες το καταφερνω και καποιες στιγμες τα χανω....

LITTLEMONKEY το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει αυτη τη στιγμη ειναι αν καταλαβαινουν τα παιδια μου την στενοχωρια μου...φυσικα παιζουμε και προσπαθω να ξεχνιεμαι κι εγω μαζι τους αλλα ειμαι τοσο αγχωμενη που δεν μπορω να σκεφτω πιο λογικα....οσο γιαυτο που ειπες ''Το μωρό σου ή έχει ΚΙ ή δεν έχει'' , με σοκαρε και μονο που το διαβασα......δεν ξερω αν εισαι εξοικιωμενη με την παθηση η οχι αλλα εγω δεν ειμαι παροτι νοσηλευτρια εντατικης.ειναι θεμα χαρακτηρα...ακομη κιαν μου τυχει κατι τετοιο αισθανομαι οτι θα κανω καιρο να το αποδεχτω.σε ευχαριστω φυσικα για την απαντηση σου αλλα με χτυπησαν τα λογια σου...:cry:

 

Μαμυ Πανου μου δεν εκανα κατι ακομη γιατι μου ειπαν οτι θα ειναι ετοιμα τελος της αλλης εβδομαδας...ομως σκεφτηκα να παρω αυριο!!!ελπιζω να εχουν γινει οι εξετασεις και απλα να μην εχουν αποσταλλει στην κλινικη.αυτο που φοβαμαι ειναι οτι αν εχει στιγμα θα ξαναβγει οριακο και θα ξανακανουμε εξετασεις και αντε να περιμενω παλι κανα μηνα.....ουφ....συγνωμη αν σε κουρασα κι εσενα πουλακι μου.συγνωμη....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μη ζητάς συγγνώμη. Δεν μας κουράζεις και από εμάς να νιώθεις ότι έχεις το ελεύθερο να γράφεις όσο συχνά θες εφόσον σε βοηθάει.

 

LITTLEMONKEY το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει αυτη τη στιγμη ειναι αν καταλαβαινουν τα παιδια μου την στενοχωρια μου...φυσικα παιζουμε και προσπαθω να ξεχνιεμαι κι εγω μαζι τους αλλα ειμαι τοσο αγχωμενη που δεν μπορω να σκεφτω πιο λογικα....

Το ξέρω και το καταλαβαίνω, αλλά είναι κρίμα να τους μεταδίδεις το άγχος και τη στεναχώρια σου γιατί τα παιδάκια σου είναι πολύ μικρά και δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Και δεν είναι άγχος μιας μέρας, είναι κάτι που μπορεί να κρατήσει βδομάδες (πράγμα που βεβαίως το απεύχομαι). Προσπάθησε όσο μπορείς να μην αφήνεις το άγχος σου να σε κυριεύσει, για χάρη των παιδιών σου. Στο λέω πολύ καλοπροαίρετα, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις.

 

οσο γιαυτο που ειπες ''Το μωρό σου ή έχει ΚΙ ή δεν έχει'' , με σοκαρε και μονο που το διαβασα......δεν ξερω αν εισαι εξοικιωμενη με την παθηση η οχι αλλα εγω δεν ειμαι παροτι νοσηλευτρια εντατικης.ειναι θεμα χαρακτηρα...ακομη κιαν μου τυχει κατι τετοιο αισθανομαι οτι θα κανω καιρο να το αποδεχτω.σε ευχαριστω φυσικα για την απαντηση σου αλλα με χτυπησαν τα λογια σου...

Δεν ήταν πρόθεσή μου να σε σοκάρω, αλλά να σου δείξω την αντικειμενική πραγματικότητα. Επειδή έλεγες φοβάμαι να πάρω τηλέφωνο, να μην φοβάσαι. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι εξετάσεις θα δείξουν ό,τι είναι να δείξουν, δεν αλλάζει κάτι με τις εξετάσεις, ό,τι έγινε έγινε πριν από μήνες. Αν κάτι δεν πάει καλά, όσο νωρίτερα το μάθεις τόσο καλύτερα για το παιδί σου (φαντάζομαι το ξέρεις αυτό αφού γνωρίζεις τα της πάθησης). Και αν όλα πάνε καλά, πάλι όσο νωρίτερα το μάθεις τόσο καλύτερα γιατί θα ηρεμήσεις. Μην σκέφτεσαι τώρα πόσο καιρό θα κάνεις να αποδεκτείς αυτό που μπορεί να μην συμβαίνει καν! Άσε αυτές τις ανησυχίες για το μέλλον (κλείστες σε ένα κουτάκι του μυαλού σου) και επικεντρώσου στο τώρα. Τι είναι καλύτερο ΤΩΡΑ για σένα και για τα παιδιά σου; Καλύτερο είναι να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις μήπως έχουν βγει τα αποτελέσματα. Αν δεν είναι έτοιμα, τι είχες τι έχασες. Μπορεί όμως να είναι έτοιμα νωρίτερα. Πρόσφατα έκανα κι εγώ κάτι γονιδιακές εξετάσεις που μου είχαν πει ότι θα ήταν έτοιμες τέλη Ιουνίου και τελικά τις πήρα προχθές.

 

Γενικώς προσπάθησε μην αφήνεις το φόβο να σε κυριεύει για υποθετικές καταστάσεις (αν τα αποτελέσματα βγουν οριακά, αν βγουν θετικά, αν αυτό, αν εκείνο). Μπορεί έτσι να νιώθεις, είναι φυσικό, αλλά είσαι μανούλα και πρέπει να βρεις δύναμη. Το οφείλεις στα παιδιά σου και στον εαυτό σου να μην παραλύσεις.

 

Φιλικά πάντα, και χωρίς καμία πρόθεση να σε σοκάρω (μόνο να σε ταρακουνήσω λίγο, όπως θα προσπαθούσα σε ανάλογη περίπτωση να ταρακουνήσω τον εαυτό μου).

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ μου δε με κούρασες καθόλου και συγνώμη αν επέμενα πολύ για το να πάρεις τηλέφωνο.Πριν από 2 μήνες έστειλα δείγμα τροφοβλάστη στο Χωρέμειο, περιμένουμε δεύτερο μπεμπέ.;) Μου είχαν έτοιμες τις απαντήσεις σε 4 μέρες, είναι πολύ εξυπηρετικοί και βοηθάνε. Έχουν σίγουρα την πιο σωστή πληροφόρηση και μπορεί να σου δώσουν και πιο σαφείς εξηγήσεις και για το Ιrt test που έχετε κάνει ήδη.Τα καλύτερα σου εύχομαι ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ μου δε με κούρασες καθόλου και συγνώμη αν επέμενα πολύ για το να πάρεις τηλέφωνο.Πριν από 2 μήνες έστειλα δείγμα τροφοβλάστη στο Χωρέμειο, περιμένουμε δεύτερο μπεμπέ.;) Μου είχαν έτοιμες τις απαντήσεις σε 4 μέρες, είναι πολύ εξυπηρετικοί και βοηθάνε. Έχουν σίγουρα την πιο σωστή πληροφόρηση και μπορεί να σου δώσουν και πιο σαφείς εξηγήσεις και για το Ιrt test που έχετε κάνει ήδη.Τα καλύτερα σου εύχομαι ειλικρινά!

 

 

Με το καλό το δεύτερο μωράκι. Εύχομαι αυτή τη φορά όλα να πάνε καλά και ο ερχομός του νέου μέλους να σας φέρει πολλά χαμόγελα και άφθονες χαρές. Το δικαιούστε και εσείς και όλοι οι γονείς -ήρωες που περνάνε τόσο δύσκολες καταστάσεις με πολύ υπομονή και κουράγιο. Εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Το μωράκι αυτό είναι φορέας μόνο. Και εγώ προσεύχομαι να μας πάνε καλά όλα μέχρι τέλους. Το καλύτερο για όλα τα παιδάκια του κόσμου. Να είναι πάντα χαμογελαστά.Αργυρώ μου ήθελα επίσης να σου πω ότι όταν έκανα τώρα εξέταση για το έμβρυο είχαμε τόση αγωνία που δε φαντάζεσαι.Πριν μείνω έγκυος σκεφτόμουν όλα όσα έχω περάσει αλλά και το γεγονός πως έχω σε κάθε εγκυμοσύνη 25% πιθανότητες να έχει το παιδί ΚΙ.Το πήρα απόφαση όσο σκληρό και αν σου ακούγεται σκεφτόμενη πως ΟΚ το παιδάκι α π λ ά μπορεί να ξαναέχει μπορεί όμως και όχι. Θα δω τι θα κάνω μετά.Νομίζω ότι αυτό περίπου ήθελε να σου πει η Little Monkey. Χωρίς παρεξήγηση και πάλι. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Πανούλη, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!! Πολύ καλά νέα!!!!!! Και τι ωραία που ο Πάνος θα έχει αδερφάκι!!!!!! Πότε γεννάς;;; Εύχομαι μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

 

Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω! Τρέμω μην τυχόν ξαναμείνω έγκυος, έχω γίνει υστερική με την προφύλαξη, ακριβώς γιατί δε θέλω να χρειαστεί να διαλέξω.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω κάτι αλλά προς θεού, όχι να παρεξηγηθώ. Δεν έχω κακή πρόθεση, το τονίζω. Ξέρω καλά τι σημαίνει να περιμένεις αποτελέσματα. Ξέρω επίσης τι σημαίνει να παίρνεις κακά αποτελέσματα. Και ξέρω και τι επακολουθεί. Σεβόμενη ΒΑΘΙΑ την αγωνία κάθε μαμάς, έχω στηρίξει όσο περνούσε από το χέρι μου όποια με πλησίασε δημοσίως ή με πμ, αλλά θα ήθελα να παρακαλέσω να δείχνετε μια σχετική ψυχραιμία, όση μπορείτε. Διότι, το παραδέχομαι, επηρεάζομαι. Νιώθω σα να μου λένε "θεέ μου, άμα το παιδί μου είναι σαν το δικό σου θα πεθάνω". Ξέρω ότι καμία δεν το εννοεί έτσι, αλοίμονο. Αλλά επηρεάζομαι βρε κορίτσια. Υπάρχει ζωή και μετά την ΚΙ. Δε σας την εύχομαι αλλά υπάρχει κι εμείς προσπαθούμε να την ονειρευτούμε όμορφη. Προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε δέκα, είκοσι χρόνια μετά, να ζούμε το σήμερα που τα έχουμε εδώ τα παιδιά μας και είναι καλά. Ίσως να φανεί αυτή η αντιμετώπιση χρήσιμη και για εσάς. Ελπίζω να με κατανοήσατε και να μην προσέβαλα κανέναν άθελά μου. Κι αν το έκανα, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χριστίνα μου.Σε ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι ότι μόλις έμαθα τα καλά νέα χάρηκα τόσο όσο να με θίγεται σε καμία περίπτωση ο Πανούλης μου.Εσύ ξέρω το καταλαβαίνεις...Εμείς έχουμε παιδάκια με ΚΙ όπως όλοι οι άνθρωποι τα προβλήματα τους.Ό,τι πρόβλημα και αν αντιμετωπίζει κάποιος η ζωή συνεχίζεται και η οπτική γωνία αλλάζει πολύ με τον καιρό όταν συμβιβαστούμε με μια δεδομένη κατάσταση και παλεύουμε για το καλύτερο.Το σοκ είναι όμως πάντα μεγάλο καλή μου όταν πρωτομαθαίνεις ή έστω υποψιάζεσαι πως κάτι κακό μπορεί να συμβεί.Μην επηρεάζεσαι...Σκέψου πως ήμασταν και εμείς όταν το πρωτοακούσαμε...Δεν πρόσβαλες κανέναν πάντως κατά τη γνώμη μου. Εσύ μη στενοχωριέσαι.Πως είναι τα μικρά σου? Με το τμήμα εντάξει με τα ραντεβου σας κτλ?

Link to comment
Share on other sites

μαμυ Πανου μουυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!τι τελεια νεα ειναι αυτα!!!!!υπεροχα νεα!!!!σου ευχομαι υγεια ,κουραγιο γιατι με 2 μικρα γινεται χαμος στο σπιτι...χχιιιιιιιιχχχιχιχχιχιχχχι ολη μερα ουρλιαζωωωω χαχαχαχχααχ.επισης ναστε παντα ευτυχισμενοι να χαρειτε την καθε στιγμη!να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη ,ευκολη γεννα και πολλα χαμογελα να γεμισει το σπιτικο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...