Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και διατροφή μητέρας


Ελένη

Recommended Posts

Αυτές οι συλλογικές συμβάσεις κανονικά ισχύουν και στον ιδιωτικό τομέα, αυτό όμως που εφαρμόζεται είναι το μεωμένο ωράριο και όχι η συνεχόμενη άδεια. Όσες γνωρίζουν τις διατάξεις των συλλογικών συμβάσεων μπορούν και να διεκδικήσουν το αυτονόητο :wink:

Όμως αυτό που σε ρώτησα είναι αν γνωρίζεις κάποια άρθρα, κείμενα και επιχειρήματα για τα πλεονεκτήματα του θηλασμού-ανατροφής ως την ηλικία του ενός έτους, ώστε η μητέρα να μην αποχωρίζετε το μωρό της ούτε για 5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όπως βλέπετε υπάρχει η φράση "με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη"!!!

Στην περίπτωσή μου ο εργοδότης δεν συμφώνησε στην συνεχόμενη 9μηνη άδεις και αναγκαστικά επέστρεψα στους 2 μήνες μετά την γέννηση + 1 μήνα κανονική άδεια που είχα = 3 μηνών το μωρό. Έτσι μπαίνεις στην διαδικασία να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο. Και ευτυχώς που οι συνθήκες εργασίας μου είναι καλές και είχα την δυνατότητα να προσπαθώ 2 φορές να βγάλω γάλα μέσα στο 6ωρο, γιατί πολλές φορές δεν μπορούσα να αντλήσω πάνω από 50ml!

Οπότε στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τις εργαζόμενες μητέρες. Δυστυχώς η χώρα μας είναι πολύ πίσω σε πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με το να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. :evil:

Από την ενημέρωση για τη σεξουαλικότητα και την τεκνοποίηση στα σχολεία, μέχρι να έχεις επιλογές και να μπορέσεις να γεννήσεις σε ένα νοσοκομείο φιλικό προς τα βρέφη και τις μητέρες καθώς και να ενημερώνονται όλες οι μητέρςε για τα οφέλη του μητρικού θηλασμού αλλά και τον τρόπο να θηλάζουν με επιτυχία τα νεογέννητα.

Το κεφάλαιο εργασία και μητρότητα είναι άλλο ένα μείζον θέμα που πρέπει η πολιτεία να φροντίσει υλικά, ψυχολογικά και ηθικά.

Γι'αυτό το λόγο χρειαζόμαστε επιστημονικό υλικό που θα υποστηρίζει χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης την ανάγκη μητέρας και βρέφους να μην αποχωρίζονται για τους πρώτους 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια. γράφω πρώτη φορά στο forum. εγώ έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και την θηλάζω ακόμη. βέβαια πρίν από 2 βδομάδες γύρισα στην δουλειά και από τότε το γάλα μου έχει μειωθεί δραστικά. Βλέπετε μου κάνουν τόσο ψυχολογικό πόλεμο για τις 2 ώρες που φεύγω νωρίτερα που όλο αυτό έχει επηρεάσει την ποσότητα. Αφού φανταστείτε είμαι στην τουαλέτα με το θήλαστρο για να τραβήξω το γάλα και έρχνται απέξω και με φωνάζουν να τελειώσω. Αυτά έχει ο ιδιωτικός τομέας. Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να σταματήσω την δουλειά και να κάτσω σπίτι με το μπεμπάκι μου και να την θήλαζα όσο πάει.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

labrini28 καλο κουραγιο σου ευχομαι.Κατι τετοιοι μ@#^#ες εργοδοτες ειναι για καταγγελια αλλα ποιος μπορει να το κανει...Μετα φταινε οι γυναικες που ονειρευονται μια θεση στο δημοσιο να μπουν να "κατσουν"????????Η που λενε γιατι δεν κανουν πολλα παιδια τα νεα ζευγαρια ή γιατι κανουν παιδια αφου πιασουν τα 30 οι γυναικες????Αντε,τα χω παρει τωρα,εχω και τα νευρα μου σημερα.... :twisted::twisted::twisted::twisted:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

marle σε αυτό το λινκ που παραθέτω υπάρχει πλουσιότατη βιβλιογραφία. Είναι ένα κείμενο 5 σελίδων που βασίζεται σε όλη την τρέχουσα βιβλιογραφία, νομίζω ότι μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη ξέρω πως απαγορεύεται δια ροπάλου η σαλάτα λάχανο με καρότο, τα έντονα μπαχαρικά, και τα γεμιστά
ΦΗΜΕΣ. Απαγορεύονται μόνο τα ναρκωτικά, τα πολλα οινοπνευματώδη ποτά και τα 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα δια ροπάλου :wink: .
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν απαγορεύονται δια ροπάλου κάποιες τροφές πάντως η διατροφή της μητέρας επηρεάζει και το μικρό. Οτιδήποτε φάω εγω που προκαλεί πχ αέρια προκαλεί αέρια και στον μικρό... :oops::oops::oops:

Προφανώς τα λαχανικά όπως λάχανο, μπρόκολο κλπ πρέπει γι αυτούς τους λόγους να αποφεύγονται στους πρώτους όμως μήνες του μωρού γιατί του προκαλούν αέρια και άρα κολικούς. Αυτό υποθέτω δηλαδή...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαγορεύονται δια ροπάλου κάποιες τροφές πάντως η διατροφή της μητέρας επηρεάζει και το μικρό. Οτιδήποτε φάω εγω που προκαλεί πχ αέρια προκαλεί αέρια και στον μικρό... :oops::oops::oops:

Προφανώς τα λαχανικά όπως λάχανο, μπρόκολο κλπ πρέπει γι αυτούς τους λόγους να αποφεύγονται στους πρώτους όμως μήνες του μωρού γιατί του προκαλούν αέρια και άρα κολικούς. Αυτό υποθέτω δηλαδή...

 

Για το δικό σου μωρό ίσως να είναι έτσι, ίσως το μωρό σου να κληρονόμησε από εσένα αυτή την ευαισθησία.

 

Αν η μητέρα διαπιστώσει ότι κάποιες τροφές δημιουργούν πρόβλημα τότε και μονο τότε τις σταματά.

 

Υπάρχει ένας μακρύς κατάλογος με τροφές που πειράζουν μερικά βρέφη, αν τις αποκλεισουμε όλες από τη μαμά θα έχει πρόβλημα...

 

Τα αέρια δεν είναι κολικοί αν και οι κολικοί μπορεί να συνοδεύονται από αέρια...

 

Κανένας διατροφικός περιορισμός στη μαμά αν δεν υπάρχουν στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Βοήθεια!!!!! Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που το μωρό μου δεν έχει κάνει κένωση! Τις δύο προηγούμενες μέρες έκανε μια φορά (και τις δύο μέρες) αλλά γέμισε τον κόσμο.

Δεν ξέρω τι να κάνω! :cry:

Μήπως φταίει κάτι που έφαγα; Έχω φάει τις 3 τελευταίες μέρες αρκετό ρύζι (σούπα, γεμιστά), φρούτα (μπανάνα, μήλο, αχλάδι), καρότα... Ο κακομοίρης φαίνεται να ζορίζεται και έχει και αρκετά αέρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θηλάζω την μικρή μου σχεδόν 11 μήνες στους οποίους μήνες δεν στερήθηκα τίποτε. Έτρωγα τα πάντα . Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν πως ΜΑΛΛΟΝ επειδή έτρωγα πολύ σοκολάτα, το μωρό δεν κοιμόταν τις νύχτες. Καθόμασταν μέχρι και τις 5 το πρωί. Ίσως να ήταν τυχαίο βέβαια και απλά να σταμάτησε το ξενύχτι μόνη της.

Τις φορές που αισθανόμουν πως δεν είχα γάλα έπινα μπύρα Bucler χωρίς αλκοόλ και τσάι από μάραθο, αυτόν που προορίζεται για τα μωρά, γιατί μου είχαν πει πως κάνει καλό. Δεν νομίζω πως είχε καμία διαφορά.

 

Πιστεύω πως το γάλα που έχεις εξαρτιέται από την όρεξη και τις ανάγκες του παιδιού...

Όσο για τα κακά του μωρού αν δεν τρώει , όπως η δικιά μου, σίγουρα θα κάνει κακά του σπάνια. Ο γιατρός είπε πως αν κάνει μία φορά την εβδομάδα θεωρείται δυσκοίλιο και ότι μωρά που θηλάζουν δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Μην ανησυχείς , θα επανέλθει

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

Χτές ο μπέμπης τελικά έκανε λίγα κακά το βράδυ και σήμερα γέμισε όλη την πάνα του, στην κυριολοξία την ξεχείλισε!!! :lol:

Ευτυχώς ήταν κάτι παροδικό! Ανησύχησα χωρίς λόγο!

Νόμιζα πως με το πολύ ρύζι το παιδί στούμπωσε.... Και η παιδίατρος μου είπε πως φταίει η διατροφή μου και να αντικαταστήσω τη μπανάνα με άλλο φρούτο, το ρύζι στη σούπα με κριθαράκι.

Αναρωτιέμαι... οι Κινέζες τόσες χιλιάδες χρόνια, έχουν πρόβλημα στον θηλασμό με τόσο ρύζι που τρώνε; :lol::lol::lol:

Πάντως ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χτές ο μπέμπης τελικά έκανε λίγα κακά το βράδυ και σήμερα γέμισε όλη την πάνα του, στην κυριολοξία την ξεχείλισε!!! :lol:

 

Μέχρι τ'αυτιά;

 

Έτσι συμβαίνει αν καθυστερήσουν!

 

Ευτυχώς ήταν κάτι παροδικό! Ανησύχησα χωρίς λόγο!

 

Μάλλον θα ξανασυμβεί, μην ανησυχείς! :wink:

 

Νόμιζα πως με το πολύ ρύζι το παιδί στούμπωσε.... Και η παιδίατρος μου είπε πως φταίει η διατροφή μου και να αντικαταστήσω τη μπανάνα με άλλο φρούτο, το ρύζι στη σούπα με κριθαράκι.

 

:shock::shock::shock:

Απαράδεκτη η αυθαιρεσία και ο αυτοσχεδιασμός της παιδιάτρου!

Να της ζητήσεις να σου φέρει δημοσιευμένες τις ανοησίες που λέει! :evil:

 

Αναρωτιέμαι... οι Κινέζες τόσες χιλιάδες χρόνια, έχουν πρόβλημα στον θηλασμό με τόσο ρύζι που τρώνε; :lol::lol::lol:

 

Μήπως να το πεις στη γιατρό σου μπας και καταλάβει πόσο μεγάλη είναι η βλακεία της;

 

 

Πάντως ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :wink:

 

Θέμα τύχης ήτανε, ήμουν εύκαιρη, μπήκα και δεν μου ξέφυγε!

:? Αν δείτε ότι μου ξεφεύγει κάτι να στέλνετε πμ με λινκ για να το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω την μικρή μου σχεδόν 11 μήνες στους οποίους μήνες δεν στερήθηκα τίποτε. Έτρωγα τα πάντα . Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν πως ΜΑΛΛΟΝ επειδή έτρωγα πολύ σοκολάτα, το μωρό δεν κοιμόταν τις νύχτες. Καθόμασταν μέχρι και τις 5 το πρωί. Ίσως να ήταν τυχαίο βέβαια και απλά να σταμάτησε το ξενύχτι μόνη της.

 

αν καταναλώνεις πάνω από μισή σοκολάτα την ημέρα, σίγουρα επηρεάζει.

 

 

Τις φορές που αισθανόμουν πως δεν είχα γάλα έπινα μπύρα Bucler χωρίς αλκοόλ και τσάι από μάραθο, αυτόν που προορίζεται για τα μωρά, γιατί μου είχαν πει πως κάνει καλό. Δεν νομίζω πως είχε καμία διαφορά.

Η μπύρα και ο μάραθος δεν επηρεάζουν την παραγωγή γάλακτος. Η μαγιά της μπύρας που έχει βιταμίνες συμπλέγματος Β την ευνοούν αλλά για να πάρεις από τη μπύρα την ποσότητα βιταμινών που χρειάζεται για να δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να πιεις ένα βαρέλι... :roll:

 

 

Ο γιατρός είπε πως αν κάνει μία φορά την εβδομάδα θεωρείται δυσκοίλιο και ότι μωρά που θηλάζουν δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

 

Ένα μωρό που δεν θηλάζει και έχει μία κένωση την εβδομάδα είναι δυσκοίλιο.

 

Ένα μωρό που θηλάζει κι έχει μία κένωση στην εβδομάδα χωρίς να δυσανασχετεί, δεν είναι δυσκοίλιο.

 

Το μητρικό γάλα έχει την ιδιότητα να αφομοιώνεται εντελώς αν το χρειάζεται ο οργανισμός του παιδιού. Αν υπάρχουν αυξημένες ανάγκες το μωρό δεν κάνει κενώσεις και δεν είναι δυσκοίλιο.

 

:wink: Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν είναι εξοικειωμένοι με μωρά που θηλάζουν :?

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=fxv6R9fUO74

βρήκα αυτό το βίντεο για θηλασμό 8χρονής και μου φάνηκε σοκαριστικό και αηδία!!! θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη :shock:

 

Επαναφέρω το θέμα για να το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα από την επιστημονική του πλευρά:

 

http://www.kathydettwyler.org/dethowlong.htm

 

Από την Αμερικάνικη Ακαδημία οικογενειακών γιατρών:

 

http://www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html

 

AAFP, Specific section on nursing the older child:

Nursing Beyond Infancy

 

Breastfeeding should ideally continue beyond infancy, but this is currently not the cultural norm and requires ongoing support and encouragement.85 Breastfeeding during a subsequent pregnancy is not unusual. If the pregnancy is normal and the mother is healthy, breastfeeding during pregnancy is the woman's personal decision. If the child is younger than two years of age, the child is at increased risk of illness if weaned. Breastfeeding the nursing child after delivery of the next child (tandem nursing) may help to provide a smooth transition psychologically for the older child.61

 

 

http://www.kathydettwyler.org/detsurvey.htm

 

Prepared by Kathy Dettwyler, 3-22-2004.

 

"Extended Breastfeeding Survey"

 

A survey of "extended breastfeeding" - beyond three years - was conducted by Katherine A. Dettwyler, Ph.D., Adjunct Associate Professor of Anthropology, Texas A&M University, College Station, TX 77843-4352. The data summarized below come from the United States , and most were collected between December of 1996 and March of 1998. Most of the respondents were middle- and upper-class, well-educated, and of European ancestry. These are preliminary results, for use only in legal proceedings. These results are not for citation in any general publication.

 

Although I have not published these data yet, I have reported on them at a number of professional conferences, and presented more on the implications of my research at the 2002 American Anthropological Association conference in New Orleans , in response to an invitation to give the annual "distinguished researcher" lecture to the Council on Nutritional Anthropology.

 

In brief, I surveyed 1,280 children in the US who breastfed for a minimum of three years. The mean age of weaning for these children was 4.24. years, with a median of 4.00 years, a mode of 3.5 years, a standard deviation of 1.08 years, and a range of 3.00 to 9.17 years. The half-yearly break down of ages at weaning was:

 

3-3.49 years 297 children

 

3.5-3.99 yrs 286 children

 

4.00-4.49 yrs 213 children

 

4.50-4.99 yrs 162 children

 

5.00-5.49 yrs 154 children

 

5.50-5.99 yrs 58 children

 

6.00-6.49 yrs 50 children

 

6.50-6.99 yrs 17 children

 

7.00-7.49 yrs 22 children

 

7.50-7.99 yrs 7 children

 

8.00-8.49 yrs 7 children

 

8.50-8.99 yrs 2 children

 

9.00-9.49 yrs 5 children

 

 

Selected References

 

Dettwyler, K.A. 2001 Weaning. Breastfeeding Annual 2001 . Washington DC : Platypus Media.

 

Dettwyler, K.A. 2001 Believing in Breastfeeding. ORGYN , XII(2):42-45.

 

Dettwyler, K.A. 1999 Evolutionary Medicine and Breastfeeding: Implications for Research and Pediatric Advice. The 1998-99 David Skomp Distinguished Lecture in Anthropology , Department of Anthropology, Indiana University, Bloomington, IN, 47405.

 

Dettwyler, K.A. 1995 A Time to Wean: The Hominid Blueprint for the Natural Age of Weaning In Modern Human Populations. In Breastfeeding: Biocultural Perspectives , edited by Patricia Stuart-Macadam and Katherine A. Dettwyler, pp. 39-73. New York : Aldine de Gruyter.

 

Dettwyler, K.A. 1995 Beauty and the Breast: The Cultural Context of Breastfeeding in the United States . In Breastfeeding: Biocultural Perspectives , edited by Patricia Stuart-Macadam and Katherine A. Dettwyler, pp. 167-215. New York : Aldine de Gruyter.

 

Η Kathy Dettwyler, είναι ανρθωπολόγος, καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο του Τέξας κι έχει αφιερώσει όλη της την ερευνητική δουλειά στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια για ΣΑς..........

ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΧΟ....ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ,ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΚΛΑΙΕΙ ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΜΟΥ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕ ΠΟΛΥ Κ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙς ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Κ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟς,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ . ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΒΑΖΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΓΑΛΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕς???ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για ΣΑς..........

ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΧΟ....ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ,ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΚΛΑΙΕΙ ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΜΟΥ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕ ΠΟΛΥ Κ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙς ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Κ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟς,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ . ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΒΑΖΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΓΑΛΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕς???ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?

 

Μπορείς να θηλάσεις το παιδί από το ένα μόνο στήθος χωρίς πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία έχει νόημα να αυξήσεις την παραγωγή με το θήλαστρο στο άλλο στήθος.

 

Τα θήλαστρα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει γαλουχία. Για αύξηση της παραγωγής μόνο το νοσοκομειακό θήλαστρο είναι κατάλληλο. Πιστεύω όμως ότι δεν θα έχει νόημα να το προσπαθήσεις για ένα τόσο μεγάλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αργα για μενα αφου ηδη θηλαζω για 4 μηνες σχεδον, θα μπορουσε η Αγλαια να μας δωσει μια ιδεα για την διατροφη κατα την περιοδο του θηλασμου??? Εγω ανηκω στην κατηγορια που δεν εχασα κιλα θηλαζοντας και μαλλον φταιει που με καλοεμαθαν οι δικοι μου (τραβατε με και ας κλαιω) που μου φερνουν του κοσμου τα καλα ''για να εχω γαλα''.Και κατι ακομα, απο ποτε μπορω να παω σε διατροφολογο με σκοπο να χασω καποια κιλα χωρις να κοψω τον θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θηλάσεις το παιδί από το ένα μόνο στήθος χωρίς πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία έχει νόημα να αυξήσεις την παραγωγή με το θήλαστρο στο άλλο στήθος.

 

Τα θήλαστρα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει γαλουχία. Για αύξηση της παραγωγής μόνο το νοσοκομειακό θήλαστρο είναι κατάλληλο. Πιστεύω όμως ότι δεν θα έχει νόημα να το προσπαθήσεις για ένα τόσο μεγάλο παιδί.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

απλά ελπιζα να αυξηθεί..αν είναι έτσι θα συνεχίζω με το ένα και οσο πάει...

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

απλά ελπιζα να αυξηθεί..αν είναι έτσι θα συνεχίζω με το ένα και οσο πάει...

 

Μπορείς να το κάνεις αλλά επειδή το παιδί είναι μεγάλο υπάρχουν λίγες πιθανότητες να συνεργαστεί.

 

Μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό από τον ένα μαστό όσο συχνά θέλει το παιδί και να το καλύπτεις χωρίς πρόβλημα. :)

 

Αν πιστεύεις ότι η παραγωγή σου μειώνεται μπορούμε να το ξανασυζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...