Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

θα σου πώ..μία φίλη μου γέννησε πριν μάι εβδομάδα,και είχαμε αυτη ακριβώς την συζήτηση για την επισκληρίδιο.Η ίδια δεν έκανε και μου είπε ότι οι πόνοι όντως μέχρι η δαστολή να γίνει 8-9 εκατοστά κατά κάποιο τρόπο αντέχονται.Το δύσκολο είναι το τελευταίο 45λεπτο που εκεί δεν προλαβαίνεις να αναπνεύσεις από τον πόνο και πραγματικά είναι εξοντωτικό¨.Όμως ουσιαστικά είνα η φάση που γεννιέται το παιδί.Είμαι σίγουρη ότι οι πόνοι όταν πιά έρχεται η ώρα να γεννησεις είναι εξοντωτικοί γιατί ήδη έχει προηγηθεί όολο το διάστημα ταλαιπωρίας των ωδινών στη διαστολή.Αλλά πάλι σκέφτομαι πως πρέπει να το αντέξω.

Άσε που μου είπε και κάτι άλλο...και δεν μάρεσε και πολύ...έρχεται λέει ο γιατρός ή η μαία και "βάζει χέρι" να δει τη διαστολή.Αυτό δεν είναι πρόβλημα.Το πρόβλημα είνα ότι όταν το κάνε αυτό,πεθαίνεις στον πόνο...!!γιατιιιι??δηλαδή συγνώμη...τι κάνει εκεί ο γιατρός που σε πονάει τόσο πολύ?? :shock::?:?:?:?:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα σου πώ..μία φίλη μου γέννησε πριν μάι εβδομάδα,και είχαμε αυτη ακριβώς την συζήτηση για την επισκληρίδιο.Η ίδια δεν έκανε και μου είπε ότι οι πόνοι όντως μέχρι η δαστολή να γίνει 8-9 εκατοστά κατά κάποιο τρόπο αντέχονται.Το δύσκολο είναι το τελευταίο 45λεπτο που εκεί δεν προλαβαίνεις να αναπνεύσεις από τον πόνο και πραγματικά είναι εξοντωτικό¨.Όμως ουσιαστικά είνα η φάση που γεννιέται το παιδί.Είμαι σίγουρη ότι οι πόνοι όταν πιά έρχεται η ώρα να γεννησεις είναι εξοντωτικοί γιατί ήδη έχει προηγηθεί όολο το διάστημα ταλαιπωρίας των ωδινών στη διαστολή.Αλλά πάλι σκέφτομαι πως πρέπει να το αντέξω.

Άσε που μου είπε και κάτι άλλο...και δεν μάρεσε και πολύ...έρχεται λέει ο γιατρός ή η μαία και "βάζει χέρι" να δει τη διαστολή.Αυτό δεν είναι πρόβλημα.Το πρόβλημα είνα ότι όταν το κάνε αυτό,πεθαίνεις στον πόνο...!!γιατιιιι??δηλαδή συγνώμη...τι κάνει εκεί ο γιατρός που σε πονάει τόσο πολύ?? :shock::?:?:?:?:shock:

 

Ο γιατρός βοηθαει με το χέρι και ανοιγει τον τράχηλο γύρω γύρω απο το κεφάλι. Μου το είπε ο άντρας μου που το είδε live! Επίσης εμενα μου έκαναν διαστολή με το χέρι γιατι ήμουν τελείως κλειστή και μου γυρίσαν και το μωρό που ειχε λάθος χέρι επίσης manually!!!! Αστο πονάει το θεμα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

αουτςςςςς!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

μα συγγνώμη...να καταλάβω.....όσες ώρες κρατάνε οι ωδίνες και περιμένεις να γίνει η διαστόλη για να φτάσεις στο σημείο να γεννήσεις,περνάει ανά διαστήματα ο γιατρός και ελέγχει την διαστολή...αυτό ξέρω....δηλαδή έρχεται και βάζει μέσα τα χέρια του για να βοηθήσει τον τράχηλο να κάνει την διαστόλη πιό γρήγορα :?::?::!::!:

Link to comment
Share on other sites

και εγω η δολια ελεγα να μην κανω επισκληριδιο μιας και περσι που απεβαλλα στην 21η εβδομαδα αλλα και προπερσι που χα κανει τεχνητους πονους για να διακοψω μια προβληματικη κυηση ειχα αντεξει την ταλαιπωρια, αλλα σημερα που με ταλαιπωρησαν στη διαδικασια της κοπης της περιδεσης αυτοματως μου ρθε η επιθυμια να υποβληθω σε επισκληριδιο της ωρα του τοκετου γιατι δεν εχω αλλες ψυχικες αντοχες να το περασω αυτο..ηδη γυρισα εξουθενωμενη σπιτι με πολλους πονους απο την διαδικασια..και βεβαια ελπιζω να ισχυει οντως το οτι μολις κρατησω το μωρο μου στα χερια μου θα τα ξεχασω ολα..

Link to comment
Share on other sites

και εγω η δολια ελεγα να μην κανω επισκληριδιο μιας και περσι που απεβαλλα στην 21η εβδομαδα αλλα και προπερσι που χα κανει τεχνητους πονους για να διακοψω μια προβληματικη κυηση ειχα αντεξει την ταλαιπωρια, αλλα σημερα που με ταλαιπωρησαν στη διαδικασια της κοπης της περιδεσης αυτοματως μου ρθε η επιθυμια να υποβληθω σε επισκληριδιο της ωρα του τοκετου γιατι δεν εχω αλλες ψυχικες αντοχες να το περασω αυτο..ηδη γυρισα εξουθενωμενη σπιτι με πολλους πονους απο την διαδικασια..και βεβαια ελπιζω να ισχυει οντως το οτι μολις κρατησω το μωρο μου στα χερια μου θα τα ξεχασω ολα..

 

Εγω δεν αντέχω ούτε την εξέταση του τραχήλου :cry::cry::cry: Σήμερα με εξετασε για τρίτη φορά και μόνο τα κλάματα δεν πάτησα....Δεν βλέπω με τίποτα να τη βγάζω χωρίς επισκληρίδιο. Να πω την αλήθεια ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τη βγάλω χωρίς επισκληρίδιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε κάτσε...δεσποινα τι ένοείς εξέταση τραχήλου??πας και σε εξετάζει πριν ακόμα έρθουν οι πόνοι?απλά ότα πλησιάζει η ώρα να γεννήσεις?και όταν σε εξετάζει...πως σε εξετάζει???γιαα δώσε μία περιγραφή τι ενοείς??πόσα δεν ξέρω η δόλια?? :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κάτσε...δεσποινα τι ένοείς εξέταση τραχήλου??πας και σε εξετάζει πριν ακόμα έρθουν οι πόνοι?απλά ότα πλησιάζει η ώρα να γεννήσεις?και όταν σε εξετάζει...πως σε εξετάζει???γιαα δώσε μία περιγραφή τι ενοείς??πόσα δεν ξέρω η δόλια?? :shock::shock:

όταν μπα΄νεις στο μήνα σου σε εξετάσζει σε κάθε επίσκεψη για να δει αν έχει μαλακώσει ο τράχηλος αν ΄΄εχεις διαστολή κ.λ.π. σου βάζει το χέρι μέσα και πονάς αρκετά μπορώ να πω αν είναι κλειστός ο τράχηλο΅!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κάτσε...δεσποινα τι ένοείς εξέταση τραχήλου??πας και σε εξετάζει πριν ακόμα έρθουν οι πόνοι?απλά ότα πλησιάζει η ώρα να γεννήσεις?και όταν σε εξετάζει...πως σε εξετάζει???γιαα δώσε μία περιγραφή τι ενοείς??πόσα δεν ξέρω η δόλια?? :shock::shock:

 

ΠΟΝΑΕΙ ΠΑΑΑΡΡΑΑ ΠΟΛΥΥΥ!!! Σου βάζουν δαχτυλα πολύυυυ μέσα, και ελέγχει αν μαλάκωσε ο τραχηλος (εμένα να φανταστείς εχει μαλακώσει και παρόλα αυτα πονάω πάρα πολύ) και ελέγχει και τη διαστολή (σήμερα κάτι έλεγε για εναμιση δάχτυλο αλλά δεν το έπιασα ακριβώς γιατί σφάδαζα!!). Και αυτό ξέκινάει με το που θα μπείς στον ένατο...πολύ φρίκη μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφφφ....υπέροχα.......αμ,αυτές τις...λεπτομέρειες...δεν μου τις είχε πει κανένας!!μου τις φύλαγε για έκπληξη ο γιατρός..... :shock::shock::?:?:?

 

κάααατι άλλο που θα πρέπει να ξέρω από τώρα που μπαίνω όπου νάναι στον πέμπτο? :roll: έχω χρόνο τουλάχιστον να το χωνέψω...! :o:o

 

 

αα ερώτηση...σε εκείνες που έχουν γεννήσει φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο...όταν ξεπροβάλει στην γέννα το κεφάλι του παιδιού ,ο γιατρός πέρνει ένα υπέροχο ψαλιδάκι και κόβει στην περιοχή...ξέρει να μου πει κάποια κοπέλα αν πονάει?γιατι δεν βάζουν αναισθητικό.Και αλήθεια...που κόβει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφφφφφφφ....υπέροχα.......αμ,αυτές τις...λεπτομέρειες...δεν μου τις είχε πει κανένας!!μου τις φύλαγε για έκπληξη ο γιατρός..... :shock::shock::?:?:?

 

κάααατι άλλο που θα πρέπει να ξέρω από τώρα που μπαίνω όπου νάναι στον πέμπτο? :roll: έχω χρόνο τουλάχιστον να το χωνέψω...! :o:o

 

Αμ εμενα μου τα είχανε πεί νομίζεις?? Την πρωτη φορά κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!! Για να σε φτιάξω και άλλο να σου πω ότι μέτα από κάθε τετοια εξεταση πονάω όλη μέρα και εχω και λίγο αίμα για κανα δυο μέρες...ΤΙ ΩΡΑΙΑ!!!

 

Κοιτα να χαρείς τους επόμενους μήνες (ΑΧ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ!!), γιατί στον ένατο αρχίζουν τα δύσκολα.... (Συν το άγχος του τοκετού...)

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεσαι καθόλου..Ούτε που θα θυμάσαι τι πέρασες όταν δεις το πλασματάκι σου..για σκέψου το λίγο..Ο δικός μου ο γιατρός μου εξέτασε 1η φορά το τράχηλο όταν μπήκα στην 40η εβδομάδα.Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο και οι πόνοι το τελευταίο μισάωρο ήταν τόσο δυνατοί που ήταν αδύνατο να καταλάβω το χέρι που βάζανε..Στις εξωθήσεις δε κατάλαβα το κόψιμο γιατί σου κάνουν τοπική για να μη πονάς..Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λές και εγώ κάπως έτσι ετομάζομα να τα αντιμετωπίσω όλα... :)

Βέαια όσον αφορά το κόψιμο,δεν από ότι εμαθα,όλες νομίζουν ότι εκεί κάνουν τοπιή αναισθησία αλλά δεν είναι έτσ.Κόβουν στεγνά αλλά δεν καταλαβαίνεις τίτοτε διότι περιοχή είναι τόοσο τεντωμενη και πονάς που το τελευταίο που θα πρόσεχες είναι ο πόνος απτο κόψιμο.

Και εγώ δεν θέλω επισκληρίδιο.Όσα και να ακούω και να αγχώνομαι,νομίζω ότι είναι απτις εμπειρίες πυ πρέπει να τις ζήσουμε ακριβώς έτσι όπως έρχονται στη ζωή. :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα με εξετασε με το χέρι2 φορες στον εννατο για να δει την διαστολή που είχα.Δεν πόνεσα πολύ.Η ιδέα είναι περισσότερο,είναι ενοχλητικό αλλά δεν πονάει πολύ.Τώρα εκεινη την ωρα που γεννάς και εχεις τους πόνους το μόνο που δεν σκεφτεσαι ειναι το χερι που σου βάζει ο γιατρός.Μην ανησυχείς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως επειδη ειχα διαστολη απο τον 8ο μηνα και το μωρο ειχε κατεβει χαμηλα απο νωρις, και γι' αυτο με ειχε βαλει σε υποχρεωτικη ξαπλα για να παρω μερες και να μην γεννησω προωρα, αποβραδις που πηγα στο ιατρειο του να με δει με "ξεσκισε" με το χερι, μου ανοιξε τον τραχηλο για να γεννησω γρηγοροτερα την αλλη μερα, και μου ειπε "ξερεις απο ποση ωρα πονους σε γλιτωσα με αυτον τον τροπο?" Και ειχε δικιο... Παντως μιλαμε για απιστευτο πονο :shock: ...Βεβαια την αλλη μερα μεσα σε 2,5 ωρες γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο...

 

Η κορη μου παροτι ηταν μικρη (2700) δεν ειχε τη σωστη θεση και αναγκαστηκε να μου κανει και μια ψαλιδια (περινεοτομη), την οποια ειλικρινα δεν θα ελεγα οτι την καταλαβα εκεινη την ωρα αφου ημουν ηδη εξαντλημενη... Μου εκαναν βεβαια και ξυλοκαινη αλλα τα ραμματα μετα τα καταλαβαινα ολα :shock::shock:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια και εγώ όταν συνειδητοποίησα ότι βάζει το χέρι του για την γνωστή εξέταση κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό....Βέβαια ευτυχώς δεν είχε προλάβει να το κάνει από το ιατρείο του παρά μόνο στο δωμάτιο των ωδινών καθώς μου έσπασαν τα νερά στην 37η εβδομάδα. Την ίδια εξέταση έκανε και η μαια η οποία όμως λόγω του ότι το χέρι της ήταν μικρότερο δεν πόνεσα τόσο πολύ. Επίσης η διαδικασία αυτή έγινε αρκετές φορές και όχι μόνο μια και όντως πονάει....Τώρα σχετικά με το κόψιμο σε εμένα δεν είχε γίνει τοπική αλλά όπως είπε κάποια κοπέλα είναι το τελευταίο που καταλαβαίνεις. Το μόνο ότι το χρατς από το ψαλίδι μου έμεινε χαραγμένο στο μυαλό....Όπως και να έχει η αλήθεια είναι ότι κατά κάποιο τρόπο τα αφήνεις πίσω σου και υποθέτω ότι τα ξαναθυμάσαι όταν ξαναβρεθείς στην ίδια κατάσταση. Να σκέφτεστε ότι μια ψυχη που είναι να βγει να βγει να τελειώνουμε :lol::lol:

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λές και εγώ κάπως έτσι ετομάζομα να τα αντιμετωπίσω όλα... :)

Βέαια όσον αφορά το κόψιμο,δεν από ότι εμαθα,όλες νομίζουν ότι εκεί κάνουν τοπιή αναισθησία αλλά δεν είναι έτσ.Κόβουν στεγνά αλλά δεν καταλαβαίνεις τίτοτε διότι περιοχή είναι τόοσο τεντωμενη και πονάς που το τελευταίο που θα πρόσεχες είναι ο πόνος απτο κόψιμο.

Και εγώ δεν θέλω επισκληρίδιο.Όσα και να ακούω και να αγχώνομαι,νομίζω ότι είναι απτις εμπειρίες πυ πρέπει να τις ζήσουμε ακριβώς έτσι όπως έρχονται στη ζωή. :)

 

Εγώ είμαι σίγουρη ότι έγινε τοπική γιατί εκτός του ότι είδα το γιατρό με τη σύριγγα με ενημέρωσε κιόλας ότι θα νιώσω ένα τσιμπηματάκι από τη βελόνα..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εγινε τοπικη ειναι βεβαιο γιατι μου την εκαναν σε σημειο που μπορουσα να τη δω τη συριγγα, εκτος οτι μου το ειπε κιολας ο γιατρος... Η ψαλιδια δεν ειναι απαραιτητη, αλλα σε περιπτωση που κινδυνευεις να σκιστεις ο γιατρος προτιμα να σου κανει την ψαλιδια απο μονος του για υποστεις λιγοτερη ζημια...

 

Παντως μετα τη γεννα το χειροτερο μου ηταν οτι αργησαν πολυ να θρεψουν τα ραμματα και να πεσουν και δεν μπορουσα ουτε να καθισω :? ... Αφου νομιζα οτι ειχα παθει καμια μολυνση, πολυ τσουξιμο μιλαμε για κανα 2 εβδομαδες :shock: ... Τελικα μαλλον ηταν επειδη ηταν καλοκαιρι και ιδρωνα αρκετα και ερεθιζοταν η περιοχη :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα τη γεννα το χειροτερο μου ηταν οτι αργησαν πολυ να θρεψουν τα ραμματα και να πεσουν και δεν μπορουσα ουτε να καθισω :? ... Αφου νομιζα οτι ειχα παθει καμια μολυνση, πολυ τσουξιμο μιλαμε για κανα 2 εβδομαδες :shock: ... Τελικα μαλλον ηταν επειδη ηταν καλοκαιρι και ιδρωνα αρκετα και ερεθιζοταν η περιοχη :?

 

 

πολύ χαίρομαι να τα διαβάζω αυτά...έεετσι έεετσι να ξέρω τουλάχιστον τι με περιμένει!γιατί και εγώ καλοκαίρι γεννάω...!τώρα από τον άλλο μήνα λέω να ξεκινήσω μαθήματα ανώδυνου.

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι δεν ειναι λίγο νωρις για τα μαθηματα? Εγω τωρα θα τα αρχισω που θα μπω στο 8ο. Παντως εχω αγχωθει κι εγω με αυτα που ακούω... και οσο πλησιαζει τοσο παραπανω...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη γεννα κρατησε 14 ωρες ηταν με προκληση στις 37 εβδ. λογω βραδυκαρδιας του μωρου. οι πονοι τις τελευταιες 2-3 ωρες ηταν αφοριτοι. το κοψιμο δεν το θυμαμαι αφου ο πονος των συσπασεων ηταν πολυς :? . το ραψιμο μαρτυριο παρα την τοπικη αναισθησια. ειπα οτι δεν προκυται να ξανακανω αλλο :roll:

τωρα στη δευτερη γεννα ενα ειναι σιγουρο. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ. ας με συγχωρεσει ο θεος αλλα δεν μπορω δεν το αντεχω. ΠΟΝΕΣΑ. ΠΟΝΕΣΑ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ. περισσοτερο πονεσα στην ψυχη μου. δεν θελω να ακουσω οτι θα το ξεχασω. οχι δεν θα ξεχασω. ξεκινησα να πονω 9 το πρωι και 6,18 γεννησα. λιγοτερες ωρες απο την πρωτη φορα αλλα.......πονεσα χιλιες φορες περισσοτερο. γεννησα με 7 διαστολη και για να βγει ζωντανο το παιδι :( απο κατω..με ανοιξαν με τα χερια, με εκοψε και ο γιατρος, κοπηκα και μονη μου. πανω απο 15 ραμματα ειχα..εχω ισως ακομη. μια εβδομαδα πονουσε ο θωρακας μου, η κοιλια μου απο τα πατηματα της μαιας και ενος γιατρου για να γινουν γρηγορα ολα. η ιστορια της γεννας μου για να μην τα ξαναγραφω ειναι στο ''οι εγκυμοσυνες και τα παιδια των μελων του φορουμ '' με θεμα ''σε ευχαριστω θεε μου''

το παραξενο ειναι οτι ατην πρωτη γεννα ειχα 4 ραμματα και εκανα 20 μερες να καθησω σε καρεκλα :? και επινα παυσιπονα για μερες. τωρα με τοσα πολλα ραμματα στις 7 μερες σταματησα τα παυσιπονα και οταν γυρισα σπιτι εκατσα στο χαλι να παιξω με την κορη μου. :roll: δεν μπορω να το εξηγησω.

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα δεν θα ξεκινήσω τα μαθήματα τώρα,αλλά στα μέσα του εκτού κάπου ξεκινάνε.Ρώτησα μαία.Δεν χρειάζεται να γίνονται τα μαθήματα τελευταία στιγμή που πλησιάζει ο καιρός και το άγχος αυξάνεται.

 

Μανούλα άσχημη η εμπειρία σου,αλλά πιστεύω ειναι καθαρά θέμα προσωπικό κάθε γέννα.Το κάθε σώμα πως αναρρώνει μετά τον τοκετό,πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το παιδί,τι θέση έχει,πόσο ψηλά είναι κλπ.Να σε ρωτήσω...γέννησες σε νοσοκομείο?και αν ναι σε ποιό?γιατί σου έκαναν τοπική αναισθησία και όχι τοπική?συνήθως αυτό είναι πολιτική των νοσοκομείων.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα ΕΥΤΥΧΩΣ στο πανεπιστημιακο της Λαρισας. και λεω ευτυχως γιατι αν ημουν σε κλινικη το παιδακι μου ισως να μην ζουσε. αυτο το ειπε ο γυναικολογος της κουνιαδας μου που ειναι σε ιδιωτικη κλινικη. αμεσως διαδωληνωθηκε και πηγε στη μοναδα νεογνων που ειναι πολυ καλη η δουλεια που κανουν. δεν εκανα επισκληριδιο γιατι το επελεξα εγω. τοπικη μου εκανε απο κατω οταν με εραβε οχι στο κοψιμο γιατι επρεπε να βγει το παιδι. ειχε χασει σφυγμους ξαφνικα(λογω αποκολλησης πλακουντα) και βγηκε μελανο και εννοειτε δεν εκλαψε. :? ευτυχως ο γιατρος μου μου εσωσε το παιδι και ευτυχως που δεν μου εκαναν καισαρικη γιατι δεν θα προλαβαιναμε. (η κορη γεννηθηκε 2660 και ο γιος 3340 και τα δυο ειχαν την καταλληλη θεση για φυσιολογικο) η ατυχια ηταν η αποκολληση αλλα η τυχη μου και του παιδιου ηταν οτι ημουν συνδεμενη στο ΝΣΤ και ετσι ειδαμε οτι σταματησε η καρδια του παιδιου :?

ανυπομονω με τον αντρα μου να παμε μετα τις γιορτες στο γιατρο να τον ξαναευχαριστησω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...