Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια συγγνώμη αλλά πώς το καταλάβατε ότι έχουν κρεατάκια τα παιδιά σας? Μήπως γι αυτό μου ξυπνούσε ανά 2 ωρο εδώ κι ένα χρόνο, κι ακόμα ξυπνάει?

 

 

Ιδια απορια εχω κι εγω :roll:.

Κι εμενα εξακολουθει να ξυπναει τα βραδυα :(.

 

(Για την κορη μου λεω)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη αλλά πώς το καταλάβατε ότι έχουν κρεατάκια τα παιδιά σας? Μήπως γι αυτό μου ξυπνούσε ανά 2 ωρο εδώ κι ένα χρόνο, κι ακόμα ξυπνάει?

 

Ιδια απορια εχω κι εγω :roll:.

Κι εμενα εξακολουθει να ξυπναει τα βραδυα :(.

 

(Για την κορη μου λεω)

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με το ξύπνημα! Πολλά μωρά ξυπνάνε μέχρι αρκετά μεγάλη ηλικία φυσιολογικά, γιατί ακόμα δεν είναι ώριμα νευρολογικά για να κοιμηθούν όλη τη νύχτα. Η μεγάλη μου κόρη σταμάτησε να ξυπνάει μόλις πριν λίγους μήνες (στα 3,5 περίπου) Δεν έχει όμως κρεατάκια.

Εμένα η παιδίατρος στο γιο μου είχε δει τις μεγάλες αμυγδαλές και για τα κρεατάκια με είχε ρωτήσει αν ροχαλίζει και το καλοκαίρι, σε φάση που δεν έχει μύξες. Είναι ένα σημάδι ότι υπάρχουν υπερτροφικοί αδένες στη μύτη. Συνήθως οι παιδίατροι τα εντοπίζουν ή η μαμά παραξενεύεται από το ροχαλητό με καθαρή μύτη και ρωτάει τον γιατρό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω υπομονη τοτε για τα ξυπνηματα της κορης μου,ξεκιναω και σ'ενα μηνα δουλεια,προβλεπω να σερνομαι.....

 

Και τα δυο μου παιδια τα 'χουν δει και παιδιατρος και ΩΡΛ ,φανταζομαι αν ειχαν κρεατακια ή αμυγδαλες θα μου το'χαν πει ετσι?:roll:

 

Δεν ροχαλιζει κανενα απ'τα παιδια μου.

 

Η μικρη σου τι κανει?Ολα καλα με το θηλασμο?

Εμενα ο μπεμπης τα ιδια,κλαμα....θηλαζει καλα μονο στον υπνο του,στο ξυπνιο του μου 'χει βγαλει το λαδι,αχ ζηλευω κι αναπολω τους μαραθωνιους που μου κανε η κορη μου :(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία να σε ρωτήσω κι εσένα: τι έκανε η κόρη σου όταν ήσουν στο μαιευτήριο και ξυπνούσε το βράδυ? εμένα ως τώρα όποτε έχει πάει ο μπαμπάς της αντί για μένα έχουμε ουρλιαχτά, κλάμα με μαύρο δάκρυ και αναφιλητά, λες και μπήκε ο δράκος στο δωμάτιό της. Αντίθετα, αν καθυστερήσω να πάω στο δωμάτιό της και την αφήσω μόνη της γιατί είμαι στην κουζίνα να ζεστάνω γάλα ή γιατί κοιμάμαι βαριά δεν κλαίει τόσο πολύ. όταν δει τον μπαμπά της τρομάζει όμως, ίσως σκέφτεται ότι εγώ λείπω. Δεν ξέρω τι να κάνω εκείνες τις μέρες...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δ

άκυρο, τώρα είδα ότι η κόρη σου είναι πολύ μεγαλύτερη, προφανώς καταλαβαίνει πολύ περισσότερα πράγματα..

 

 

 

Αυτο.

Στην ηλικια της κορης σου δεν την ειχα αφησει ποτε και δεν ξερω πως θα αντιδρουσε.

 

Παντως τις 5 μερες που ελειψα με αναζητουσε,της εξηγουσαμε αλλα μετα την 2η βραδια ο αντρας μου γυρνουσε σπιτι το βραδυ και κοιμοταν μαζι γιατι ζοριζοταν η μικρη.

Πρωτη φορα αποχωριστηκαμε στη γεννα μου,οποτε ηταν δυσκολο και για εκεινη να ειναι πολλες ωρες χωρις τους γονεις της.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να το δεχτεί κι αυτή κι ας κοιμηθούν μαζί στο κρεβάτι, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Κι ας μην έρθει και καθόλου στο μαιευτήριο, δε με πειράζει... ο κακομοίρης είναι πρόθυμος ακόμα και κατακόρυφο να στέκεται όλο το βράδυ προκειμένου να περάσουν αυτές οι μέρες χωρίς κλάμα. φοβάμαι μόνο μην την παίρνει για βόλτες με το αυτοκίνητο (η μόνη σίγουρη μέθοδος) και τον πάρει ο ύπνος σε κανένα τιμόνι..δεν μπορούμε να την απολαύσουμε αυτή την εγκυμοσύνη βρε παιδί μου...αυτά λέγαμε πάλι σήμερα. τι έχουμε πετύχει και τι έχουμε πάθει με το θηλασμό και το δέσιμο με τη μαμά της...έχω βαρεθεί να τα συζητάω, σας έχω πρήξει κι εσάς.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη σου τι κανει?Ολα καλα με το θηλασμο?

Εμενα ο μπεμπης τα ιδια,κλαμα....θηλαζει καλα μονο στον υπνο του,στο ξυπνιο του μου 'χει βγαλει το λαδι,αχ ζηλευω κι αναπολω τους μαραθωνιους που μου κανε η κορη μου :(.

 

 

Η μικρούλα μου είναι πολύ γλυκούλα, στην αρχή δεν θήλαζε καθόλου καλά, οπότε το γεγονός ότι η μεγάλη μου αύξησε αμέσως την παραγωγή ήταν σωτήριο γι' αυτήν. Τώρα πια θηλάζει καλά, αλλά κατεβάζει απότομα τις γουλιές (έχω και υπερπαραγωγή μάλλον λόγω αστάθειας στο θηλασμό της μεγάλης, άλλοτε θηλάζει πολύ κι άλλοτε λιγότερο και έχω πάρα πολύ γάλα) και πνίγεται και ταλαιπωρείται, είχαμε και πράσινα κακά, οπότε κάνω εναλλαγές στο στήθος κάθε 4 ώρες περίπου και κάπως έστρωσε η υπερπαραγωγή. Αλλά πνίγεται συνέχεια λόγω έντονης ροής και θέλει όλο αγκαλίτσα να ανακουφίζεται! Δεν πειράζει, ο μάρσιππος να είναι καλά και περνάει κι ο καιρός γρήγορα, σε λίγο αρχίζουμε στερεές και σιγά σιγά θα ηρεμήσει κι απ' αυτό καθώς θα μεγαλώνει.

(συγνώμη για το οφ τόπικ κορίτσια)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

... τι έχουμε πετύχει και τι έχουμε πάθει με το θηλασμό και το δέσιμο με τη μαμά της...έχω βαρεθεί να τα συζητάω, σας έχω πρήξει κι εσάς.

 

Χμμμ... ναι το δέσιμο με τη μαμά δημιουργεί ορισμένα πρακτικά προβλήματα λόγω οργάνωσης της κοινωνίας και της ζωής μας, αλλά είναι φυσιολογικό και ευεργετικό για το παιδί. Αλλιώς θα ήταν δεμένο με την πιπίλα ή το αρκουδάκι ή το νάνι κλπ. (Ελπίζω να μην πέσουνε να με φάνε τώρα γι' αυτό που έγραψα, τα αγόρια μου που τα αποθήλαζα νωρίς, έβαλαν τον αντίχειρα στο στόμα και ο ένας το σταμάτησε 6 ετών, τι να κάνει το παιδί, κάτι χρειαζόταν για υποκατάστατο, έτσι είναι τα μωρά. Κι εγώ τότε έτσι θεωρούσα ότι έπρεπε να κάνω και έτσι έκανα!)

Θα ταλαιπωρηθείτε για μερικές μέρες (κυρίως μπαμπάς και κόρη), αλλά το δέσιμο θα σας χρησιμεύσει για μια ζωή.

Άσχετο με τις μέρες στο μαιευτήριο, αλλά πέρυσι που έφευγα πολύ νωρίς από το σπίτι για τη δουλειά (έφευγα 4.30 το πρωί), η μικρή στην αρχή ξεσήκωνε την πολυκατοικία που δεν με έβρισκε, γιατί παλιότερα θηλάζαμε στις 6.00 και μετά την πήγαινα εγώ στον παιδικό, οπότε της ερχόταν ομαλά. Εγώ όμως έχω πολλούς βοηθούς και πήγαινε και ξύπναγε τον δεύτερο γιο μου και τον κατέβαζε απ' την κουκέτα και τον έφερνε στο κρεβάτι της να κοιμούνται αγκαλίτσα! Ο κακομοίρης είχε βρει τον μπελά του για καναδυό μήνες! Τη φρόντιζε όμως. Μετά είχε ο μπαμπάς τη φαεινή να της βάζει παιδικά τραγούδια στο youtube αξημέρωτα και έτσι πέρναγε η ώρα μέχρι να πάει παιδικό χωρίς κλάμματα (μας έμεινε όμως το youtube!:roll::lol:).

nana, μην αγχώνεσαι για όλα, θα πάτε βλέποντας και κάνοντας, αγχώνεις και τον άντρα σου έτσι, άσε να βρει αυτός την άκρη, θα τη βρει! Όταν θα πλησιάζει ο καιρός θα προετοιμάσετε όσο μπορείτε τη μικρή ότι θα λείπεις (επειδή είναι πολύ μικρή αρκεί να ξεκινήσετε λίγες μέρες πριν, δηλαδή σίγουρα αφού μπεις στο μήνα σου).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα σοφουκα το tundem εχει και τα ''μειονεκτηματα'' του οσον αφορα την παραγωγη γαλακτος.

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι εχει ο δικος μου :(.

Τωρα πια δεν πνιγεται οπως τους 2 πρωτους μηνες,αλλα αν δεν περασουν 2-2,1/2 ωρες δεν ξαναθηλαζει,αναμεσα στους θηλασμους πιπιλιζει τα χερια του με μανια και κλαιει και δεν δεχεται στηθος :(.

Με εχει αγχωσει τον τελευταιο καιρο τοσο πολυ που καθησα και ζυγιαζα τις πανες του (μη με γιουχαρετε),τα ουρα και κακα ενος 24ωρου ειναι γυρω στα 500γρ,αυτο σημαινει οτι θηλαζει μονο μισο λιτρο γαλα το 24ωρο???:roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, θα ήταν έτσι αν απέβαλλε όλα όσα έπαιρνε! Όμως τα ουρα είναι μέρος μόνο όσων εισέρχονται στον οργανισμό. Ένα άλλο μέρος το κρατάει για ενέργεια και ανάπτυξη. Δεν παίρνει βάρος το μωρό; Αν ήταν ότι τρώμε να το βγάζουμε κι όλας, τότε δεν θα υπήρχε παχυσαρκία χεχε! Αν παίρνει καλό βάρος μη σε απασχολεί.

Όσο για το τάντεμ, ναι, νομίζω πως όλα είναι θέμα τεχνικής βέβαια, την οποία όμως τώρα μαθαίνουμε, δεν πειράζει, στο επόμενο τάντεμ θα ξέρουμε καλύτερα:mrgreen::lol:

 

Έπειτα, δεν είναι όλα τα μωρά ίδια. Κι εμένα η μικρή μου όλη μέρα την περνάει με το να θηλάζει και να ρεύεται, πρακτικά συνέχεια αγκαλιά, τη νύχτα όμως κοιμάται αρκετά καλά. Το ίδιο έκανε κι ο δεύτερος γιος μου που θήλαζε αποκλειστικά, και τότε είχα υπερπαραγωγή χωρίς τάντεμ και δεν ήξερα τότε και πώς να το αντιμετωπίσω, οπότε το μωρό δεν έπαιρνε και καλό βάρος και ήταν απίστευτα γκρινιάρης και δεν κοιμόταν και καλά τη νύχτα. Δεν φταίει για όλα το τάντεμ. Ότι σε απασχολεί να το λες εδώ, να ρωτάς και το πιο πιθανό είναι να βρεις λύση! Μη σε παίρνει από κάτω λε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχουμε και θέμα για το τάντεμ. Γράψε εκεί τι σε προβληματίζει Μαρία, να μη ζαλίζουμε τα κορίτσια εδώ. Ίσως να θέλει μια κάπως διαφορετική διαχείρηση (ποιός θηλάζει πού και πότε).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετο με τις μέρες στο μαιευτήριο, αλλά πέρυσι που έφευγα πολύ νωρίς από το σπίτι για τη δουλειά (έφευγα 4.30 το πρωί), η μικρή στην αρχή ξεσήκωνε την πολυκατοικία που δεν με έβρισκε, γιατί παλιότερα θηλάζαμε στις 6.00 και μετά την πήγαινα εγώ στον παιδικό, οπότε της ερχόταν ομαλά. Εγώ όμως έχω πολλούς βοηθούς και πήγαινε και ξύπναγε τον δεύτερο γιο μου και τον κατέβαζε απ' την κουκέτα και τον έφερνε στο κρεβάτι της να κοιμούνται αγκαλίτσα! Ο κακομοίρης είχε βρει τον μπελά του για καναδυό μήνες! Τη φρόντιζε όμως. Μετά είχε ο μπαμπάς τη φαεινή να της βάζει παιδικά τραγούδια στο youtube αξημέρωτα και έτσι πέρναγε η ώρα μέχρι να πάει παιδικό χωρίς κλάμματα (μας έμεινε όμως το youtube!:roll::lol:)..

Αυτό με το youtube το κάνει και ο δικός μας μπαμπάς τα ΣΚ που εγώ θέλω να κοιμηθώ λίγο παραπάνω το πρωί, και η μικρή με ψάχνει μόλις ξυπνάει. την τρέχει κατ ευθείαν στην τηλεόραση (όπου έχουμε συνδέσει το pc, βλέπουμε youtube στην tv, μεγάλο κόλλημα!) και ξυπνάω και τη βρίσκω να χορεύει μπροστά στην τηλεόραση. Δυστυχώς. τα ίδια και όποτε λείψω για καμιά δουλειά (κι ας μην κλαίει αυτή, απλώς το ότι θηλάζει του έχει δημιουργήσει ανασφάλεια ότι εγώ έχω ένα avantage που αυτός δεν έχει και πρέπει κάπως να καλύψει την έλλειψή μου). κάποια λύση θα βρεθεί και για το μαιευτήριο, δεν μπορεί. θα το παλέψω να βγω και όσο πιο γρήγορα γίνεται.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nana Οχι πολλες ωρες και οχι καθε μερα τηλεοραση,ειναι πολυ μικρη η κορη σου.

Κανονικα κατω απο 2 ετων δεν πρεπει καθολου.

Εγω μετα τα 2,1/2 την αφησα να βλεπει λιγο και τωρα την αφηνω 1 φορα την εβδομαδα ή μια φορα στις 10 μερες.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nana Οχι πολλες ωρες και οχι καθε μερα τηλεοραση,ειναι πολυ μικρη η κορη σου.

 

Δυστυχώς, κολλάνε πάρα πολύ εύκολα! Καταλαβαίνω όμως και τους μπαμπάδες που αισθάνονται ανασφάλεια! Όσο μεγαλώνουν πάντως, τόσο πιο εύκολα τα απασχολούν οι μπαμπάδες, καλύτερα από τις μαμάδες, πιο ενεργητικά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορα, αλλά εμείς βάζουμε κλιπάκια στο youtube μόνο (στην τηλεόραση). [τηλεόραση δε βλέπουμε ούτε εμείς ούτως ή άλλως]. αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο (ότι βλάπτουν) και για τα κλιπάκια. γενικά προσπαθούμε να την κλείνουμε και να ακούγεται μόνο ο ήχος αλλά σε φάσεις μεγάλης γκρίνιας (ή όταν έχει μόλις ξυπνήσει και θέλω να αποφύγω θηλασμό) της βάζω λίγο και βλέπει. Δε νομίζω ότι βλέποντας τραγούδια βλάπτεται η γλωσσική της ανάπτυξη , αν και θα ήθελα να διαβάσω κάτι σχετικό με τα κλιπς και δεν έχω βρει κάτι ως τώρα. Πάντως εγώ ανησυχώ περισσότερο για τα μάτια της και τις εναλλαγές των χρωμάτων, γι αυτό την αποφεύγω.

Το ξεχειλώσαμε το topic. ευχαριστώ πάντως για τα λινκς..θα το ψάξω κι εγώ περισσότερο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nana αυτο που κανει η τηλ. κατα καποιο τροπο ειναι να περιοριζει τα ερεθισματα μονο σε οπτικοακουστικο επιπεδο και δινει μασημενη τροφη καπως...Εχει αρνητικα αλλα εχει και θετικα,ας πουμε,οπς ολα τα πραγματα...Η μιμηση ειναι καλη οταν αυτο που μιμουνται ειναι κατι καλο...Για παραδειγμα τα τραγουδια μουσικοκινητικης που ειναι σε κλιπακια,δεν ειναι κακα αντα παιδακια ειναι σε θεση να αντιληφθουνε τις κινησεις και να τις μιμηθουνε.Κακη ειναι η τηλεοραση η οποια παραμενει ολη μερα ανοιχτη ειτε παιζει κλιπακια ειτε,ακομη χειροτερα...παιζει καναλια,σιριαλ κ.λ.π.Οτι γινεται επιλεκτικα δε θεωρειται κακο αρκει να γινεται με καποιο συγκεκριμενο σκοπο....π.χ. τη χαλαρωση,μη ξεχναμε οτι στους περισσοτερους παιδικους σταθμους εχουνε,και βαζουνε κανενα παραμυθι κ.λ.π. για να χαλαρωνουν τα παιδια,υπαρχει σκοπος δηλαδη.Γενικα παν μετρον αριστον!

 

Οσο για αυτα που λεγαμε και με συμβουλεψατε,ηρθε να συμπληρωθει το καρε σε ολα...εχω αποκολληση στο πλακουντα και ξεκινησα τα γνωστα χαπακια.Ο θηλασμος μας καλα κρατει!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ωχ κουράγιο, όλα θα πάνε καλά. Μανίκι τώρα και θηλασμός και περιορισμένη κινητικότητα λόγω αποκόλλησης. Υπομονή.

 

 

Δυστυχως δεν εχω περιορισει τιποτα....τα παντα κανω οπως και πριν:(Δεν εχω βοηθεια και περνανε ολα απο τα χερια μου ολη μερα και ζω με το φοβο....:cry:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πού χαθήκατε βρε έγκυες θηλάζουσες?

Σνούφελ πώς πάει η εγκυμοσύνη σου? οκ με την αποκόλληση?

Ελίνα πώς πήγε η επέμβαση?

Όσο περνάνε οι μέρες αγχώνομαι και πιο πολύ, μη με αφήνετε μόνη μου βρε!

Εγώ πήρα και διαβάζω το adventures in tandem nursing και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλες όσες το πηγαίνουν προς τα εκεί, είναι καταπληκτικό βιβλίο. Περιγράφει όλα όσα πέρασα (και περνάω) αυτό το διάστημα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...