Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

και μας μας εχει επηρεασει παρα πολυ και σε προσωπικο επιπεδο..

ολο γκρινια ειμαστε και οι δυο..μονο ο συζυγος δουλευει (Δ.Υ) και μενουμε με ενοικιο,2 παιδακια 2 ετων και πολλες υποχρεωσεις..δοσεις σε δανεια,πιστωτικες και δεν συμαζευεται...

τα εχουμε κοψει ολα, οταν λεμε ολα,ΟΛΑ. μονο σουπερ μαρκετ και τα εντελως απαραιτητα..

κομμωτηρια,καλλυντικα,ρουχισμο κομμενα! τα παντα..τα πιτσιρικια φορανε ρουχαλακια που μας δινουν...παπουτσακια το ιδιο..

ειλικρινα δεν εχουμε λεφτα ουτε για καυσιμα..

δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψήφισα πάρα πολύ. Μόλις βρήκα δουλειά μετά από 2 χρόνια ανεργίας απολύθηκε ο καλός μου. Περιμέναμε να βρω δουλειά και εγώ για να μείνουμε μαζί και έπειτα να παντρευτούμε. Αποτέλεσμα...μένουμε ακόμη χώρια και μας βλέπω να παίρνουμε σύνταξη αρραβωνιασμένων! Γύρω μας έχουν όλοι κάνει ένα βήμα παραπέρα και εμείς κολλήσαμε στον πάτο. Ο μισθός μου είναι κάτω από τον κατώτατο, δεν παίρνω δώρα, επίδομα αδείας, και όταν το αφεντικό αποφασίσει να κλείσει μισό μήνα για διακοπές Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι δεν πληρώνομαι. Συνεπώς ολόκληρο (ο Θεός να τον κάνει) μισθό παίρνω 8 μήνες το χρόνο. Δουλεύω 10 ώρες τη μέρα το λιγότερο και δε μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον για να κερδίσω περισσότερα χρήματα. Ο καλός μου δουλειά ούτε για αστείο!!! Τρέμω για τη μέρα που θα τελειώσει το ταμείο και δε θα έχει βρει ακόμη δουλειά. Πλέον τα ξεχάσαμε όλα, προσπαθούμε (και ευτυχώς το καταφέρνουμε) να βάζουμε χρήματα στην άκρη για τις πιο δύσκολες μέρες. Περιμένουμε και ελπίζουμε (εκεί φτάσαμε) να έρθουν σύντομα τα χειρότερα για να αρχίσουν να φαίνονται από μακριά ξανά οι μέρες που θα μπορούμε να κάνουμε πράξη τα αυτονόητα. :|

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα πάρα πολύ. Μόλις βρήκα δουλειά μετά από 2 χρόνια ανεργίας απολύθηκε ο καλός μου. Περιμέναμε να βρω δουλειά και εγώ για να μείνουμε μαζί και έπειτα να παντρευτούμε. Αποτέλεσμα...μένουμε ακόμη χώρια και μας βλέπω να παίρνουμε σύνταξη αρραβωνιασμένων! Γύρω μας έχουν όλοι κάνει ένα βήμα παραπέρα και εμείς κολλήσαμε στον πάτο. Ο μισθός μου είναι κάτω από τον κατώτατο, δεν παίρνω δώρα, επίδομα αδείας, και όταν το αφεντικό αποφασίσει να κλείσει μισό μήνα για διακοπές Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι δεν πληρώνομαι. Συνεπώς ολόκληρο (ο Θεός να τον κάνει) μισθό παίρνω 8 μήνες το χρόνο. Δουλεύω 10 ώρες τη μέρα το λιγότερο και δε μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον για να κερδίσω περισσότερα χρήματα. Ο καλός μου δουλειά ούτε για αστείο!!! Τρέμω για τη μέρα που θα τελειώσει το ταμείο και δε θα έχει βρει ακόμη δουλειά. Πλέον τα ξεχάσαμε όλα, προσπαθούμε (και ευτυχώς το καταφέρνουμε) να βάζουμε χρήματα στην άκρη για τις πιο δύσκολες μέρες. Περιμένουμε και ελπίζουμε (εκεί φτάσαμε) να έρθουν σύντομα τα χειρότερα για να αρχίσουν να φαίνονται από μακριά ξανά οι μέρες που θα μπορούμε να κάνουμε πράξη τα αυτονόητα. :|

 

δεν τα μαζεύετε να πάτε σε καμιά Αυστραλία η σε καμιά επαρχία γιατί εδώ δε θα δείτε φως...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα "Λίγο" γιατί με ένα μόνο μισθό και δύο παιδάκια καταφέρνουμε να πληρώσουμε τους λογαριασμούς μας! Φυσικά, με βοήθεια από γονείς γιατί είμαστε σε ενοίκιο. Στην πραγματικότητα "πολύ" μας έχει επηρρεάσει γιατί υπάρχει αισθητή μείωση στον μισθό του συζύγου και η επιστροφή φόρου δεν θα γίνει ποτέ, και τα έξοδα τα δικά μας αυξάνονται. Χωρίς μόνιμη βοήθεια ενός βασικού μισθού περίπου δεν θα τα βγάζαμε πέρα με τίποτα. Αλλά βλέποντας την κατάσταση, επέλεξα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο π.χ. αντί να ζητήσω 3000-4000 επιπλέον. Επίσης, παρά το γεγονός οτι η μητέρα μου επέμενε να πάει η μικρή σε ένα άλλο πιο ακριβό παιδικό για να μάθει γερμανικά, επέλεξα να πάει σε αυτό που ήταν ήδη από πέρυσι. Σκέφτομαι πλέον πολύ τα χρήματα ενώ όταν δούλευα και δεν είχα παιδιά δεν ήταν θέμα.

 

Ρούχα και δώρα παίρνω πλεον μόνο πολύ οικονομικά. Η γκαρνταρόμπα μου έχει μέσο όρο χρονολογία ρούχων 5 ετών μην πω παραπάνω... Κομμωτήριο μόνο κούρεμα, βαφή στο σπίτι, νύχια στο σπίτι, αποτρίχωση με ξυραφάκι... καλυντικά ότι υπάρχει.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν τα μαζεύετε να πάτε σε καμιά Αυστραλία η σε καμιά επαρχία γιατί εδώ δε θα δείτε φως...

 

elion το ακούμε συνέχεια αυτό. Παιδιά σκυλιά δεν έχετε φύγετε...πόσο εύκολο είναι όμως; Προς το παρόν κάνουμε υπομονή, όταν θα εξαντληθεί μάλλον άλλη λύση από αυτή δε θα έχουμε. Σημειωτέον ζούμε στην επαρχία.... :D

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ψήφισα πολύ. Ο άντρας μου έχει υποστεί ήδη 50% μείωση μισθού (στον αστρονομικό μισθό των ? 2000 μικτών). Ενα νοίκι που εισπράττω έχει μειωθεί, ενώ τώρα και στη δική μου δουλειά αρχίσαν τις περικοπές μισθών (πρώτα από τους υψηλόμισθους στους οποίους δεν συμπεριλαμβάνομαι). Αλλά πιο πολύ με ενοχλεί η μιζέρια, η γκρίνια, η κατήφεια, η κατάθλιψη, τα μόνιμα νεύρα, το άγχος, ο φόβος για το αύριο, το αίσθημα οτι τίποτα πια δεν είναι γνωστό....

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω εδω και μηνες για Αυστραλια, μη νομιζετε οτι ειναι ευκολο...δεν εννοω η ξενιτια, αλλα το να μας δεχτουν....απο κοσκινο σε περνανε και για να βγαλεις βιζα, η πρεπει να εχεις εκει συγγενεις, η να εχεις ηδη εργοδοτη που εγγυαται οτι θα σε προσλαβει, αλλιως δεν παιζει...και γνωστοι μου που μενουν εκει μας ειπαν οτι εχει πολλους Ινδους και Κινεζους οι οποιοι προσφερουν φθηνη εργασια και οι υπολοιπες δουλειες γινονται 4ωρες και με μειωσεις μισθων...

Η κριση ηρθε στην πορτα μας, για να απαντησω και στο ερωτημα, ο μισθος πηγε 700, δουλευει μονο ενας, ενα νοικι που παιρναμε μειωθηκε κατα 70 ευρω γιατι αλλιως δε νοικιαζοταν, 2 παιδια μικρα, ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε

Αλλα κι εγω νομιζω οτι το χειροτερο ειναι αυτο το αισθημα του δεν παμε πουθενα, του μεγαλωνουμε τους μελλοντικους μεταναστες που ειπε και ο Λαζοπουλος τις προαλλες, του οτι αν δε φυγω εγω τωρα απο εδω θα φυγουν μεθαυριο τα παιδια μου που δε θα εχουν ουτε δουλεια, ουτε συνταξεις παππουδων- γιατι εμεις δε θα παρουμε φραγκο για συνταξεις, τοσο απλα- και θα χρωστανε ακομα στα εγγονια της Μερκελ.......αυτο ειναι το σκοτεινο τουνελ της σκεψης του νεοελληνα....

Link to comment
Share on other sites

η κριση μας εχει επηρρεασει πολυ. πετρελαιο θα βαλουμε οποτε εχουμε, αν θα εχουμε. βγαλαμε ζακετες, κουβερτες και οτι αλλο σκεφτηκαμε. κρεας ετσι και αλλιως δεν τρωγαμε καθε μερα, αλλα λογω του μωρου μαγειρευω 2 φορες την εβδομαδα. το ασχημο ειναι οτι τα παιδια τιμωρουνται περισσοτερο απο εμας για τις λαθος τακτικες των πολιτικων μας. τα δικα μου τουλαχιστον αδυνατουν να καταλαβουν γιατι πολλες φορες δεν εχω να τους δωσω κολατσιο για το σχολειο οτι τους εδινα (τοστ, χυμο) και τους βαζω σπιτικα κουλουρακια, ψωμι με βουτυρο. η κορη μου δεν μπορει να κατανοησει γιατι καθυστερω να της αγορασω παπουτσια για την παρελαση, ή γιατι πλεον δεν πληρωνουμε τα αγγλικα της στην ωρα τους. τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα πολύ. Τον τελευταίο χρόνο δεν εργάζομαι, έχει προστεθεί και το μωράκι και τα έξοδα έχουν αυξηθεί. Δεν μας έχει λείψει ακόμα κάτι, αλλά έχει αλλάξει πλέον και ο τρόπος ζωής μας. Δεν βγαίνουμε τόσο συχνά, γεγονός που συνεπάγεται αυξημένα έξοδα.

Εχω αρχίσει πια να δοκιμάζω οικονομικά προϊόντα στο σούπερ μάρκετ και όποτε δω προσφορά για πράγματα που θα χρειαστώ άμεσα σπεύδω!Φροντίζουμε να καλύπτουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις ανάγκες του παιδιού.Του αγοράζουμε μόνο βιολογικά.Επειδή ωστόσο βλέπω οι τιμές να ανεβαίνουν στα ύψη, αν ζορίσουν πολύ τα πράγματα θα κόψουμε κάτι από τις δικές μας ανάγκες και όχι από του παιδιού. Φέτος έχω αποφασίσει να μην ψωνίσω τίποτα από ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά και θα βολευτώ με ό,τι υπάρχει,ακόμα και με τα ρούχα εγκυμοσύνης, μιας και έχω αλλάξει νούμερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απάντησα πολύ. Τον τελευταίο χρόνο δεν εργάζομαι, έχει προστεθεί και το μωράκι και τα έξοδα έχουν αυξηθεί. Δεν μας έχει λείψει ακόμα κάτι, αλλά έχει αλλάξει πλέον και ο τρόπος ζωής μας. Δεν βγαίνουμε τόσο συχνά, γεγονός που συνεπάγεται αυξημένα έξοδα.

 

Ακριβώς το ίδιο!Το πρώτο μας παιδάκι γεννήθηκε το 2010,μέσα στην κρίση.Τα δίδυμα θα γεννηθούν σε λίγες εβδομάδες.Μέχρι να γίνουμε γονείς τα βολεύαμε μια χαρά.Καταφέραμε με πολύ κόπο να βάλουμε κάποια χρήματα στην άκρη,τα οποία θα εξαντληθούν άμεσα. Μέσα σε 1,5 χρόνο θα πληρώσουμε μια δεύτερη γέννα.Στο πρώτο παιδί τα πήραμε όλα καινούργια. Για τα δίδυμα πήραμε μόνο ένα καλό καρότσι και καθισματάκια αυτοκινήτου. Από ρουχάκια κτλ θα πάρουμε ό,τι μπορούμε και όταν μπορούμε.Θα βολευτούν για αρχή με της μεγάλης και με του ανηψιού μου. Έχουμε κόψει εξόδους και διάφορα άλλα έξοδα.Πριν ένα χρόνο χτενιζόμουν δυο φορές την εβδομάδα,τώρα σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Το τραγικό είναι ότι η δική μας ζωή άλλαξε πολύ απότομα επειδή γεννιούνται τα παιδιά πολύ κοντά. Πετρέλαιο υπό άλλες συνθήκες δεν θα βάζαμε αλλά με τρια μωρά,τα δύο νεογγέννητα,είναι δύσκολο.Το μόνο που δεν κόψαμε -γιατι αν το κόψουμε θα τρελαθώ- είναι μια κοπέλα που θα με βοηθάει όταν γεννήσω.Εγώ οδεύω προς την απόλυση έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Τα δύκολα θα έρθουν σε λίγα χρόνια που θα μεγαλώσουν τα παιδιά

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

και εμάς μας επηρέασε η κρίση αλλά ευτυχώς λίγο. Έχουμε δικό μας σπίτι και 2 μισθούς και τα καταφέρνουμε παρά τις περικοπές. Χρωστάμε μόνο το αμάξι μας, οπότε ευτυχώς δεν έχουμε πολλά να ρισκάρουμε. Συμπεριφερόμαστε μετρημένα γιατί στα 2 τελευταία χρόνια φτιάξαμε ένα σπίτι στο χωριό (να έχουμε καταφύγιο την κακιά την ώρα), γεννήσαμε, βαφτίσαμε, βάλαμε ασανσέρ, θα ξαναγεννήσουμε κοκ. Λογικό αν κάνεις πολλά θα πρέπει να είσαι πειθαρχημένος. Το 2014 που τελειώνω ειδικότητα και θα μείνω άνεργη, θα επαναξιολογήσουμε την κατάσταση να δούμε αν θα πάρουμε των ομματιώνε μας για την ξενιτιά....

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα μιας και ο σύζυξ έμεινε άνεργος...

'Εχουμε κόψει από διασκέδαση και γενικά καταναλωτικά προϊόντα.

Έχουμε αφήσει ανέγγιχτα -ακόμα- τις δραστηριότητες των παιδιών!

Όσο αντέξουμε...

Μου έχει λείψει πολύ να βγω να ψωνίσω χωρίς περιορισμό -κι εγώ λάτρης των ρούχων!!!!

Αλλά σε πρώτη προτεραιότητα πάντα ότι αφορά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο αρραβωνιαστικός πληρώνεται μια φορά στο τόσο και αυτό καμία 400ρα ευρώ κι γω έχω μισθό 300 ευρώ.Πως να τα βγάλουμε πέρα όταν το νοίκι είναι μόνο 400 ευρώ?

Ακούω τους δημόσιους να παραπονιούνται αλλά 1ον τα παιρνουν στην ωρα τους και 2ον αποκλειεται να τους φτασουν 400 ευρω μισθο οπως παιρνουμε στον ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο αρραβωνιαστικός πληρώνεται μια φορά στο τόσο και αυτό καμία 400ρα ευρώ κι γω έχω μισθό 300 ευρώ.Πως να τα βγάλουμε πέρα όταν το νοίκι είναι μόνο 400 ευρώ?

Ακούω τους δημόσιους να παραπονιούνται αλλά 1ον τα παιρνουν στην ωρα τους και 2ον αποκλειεται να τους φτασουν 400 ευρω μισθο οπως παιρνουμε στον ιδιωτικο.

 

είναι σαν να μιλάω εγώ....ο σύζυγος 600 ευρώ και εγώ 300..από τον άλλο μήνα ούτε τα 300 γιατί τέλος και εγώ... το νοίκι είναι μόνο 400.... και με ένα παιδάκι 17 μηνών...που θα φτάσουμε δεν ξέρω.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο αρραβωνιαστικός πληρώνεται μια φορά στο τόσο και αυτό καμία 400ρα ευρώ κι γω έχω μισθό 300 ευρώ.Πως να τα βγάλουμε πέρα όταν το νοίκι είναι μόνο 400 ευρώ?

Ακούω τους δημόσιους να παραπονιούνται αλλά 1ον τα παιρνουν στην ωρα τους και 2ον αποκλειεται να τους φτασουν 400 ευρω μισθο οπως παιρνουμε στον ιδιωτικο.

 

Ποιος σου είπε πως οι ΔΥ πληρώνονται στην ωρα τους?

Υπάρχει μια ορισμένη κατηγορία η οποία οχι απλά δεν πληρωνεται στην ωρα της, αλλά απαγορεύεται να απεργήσουν, ν'αρνηθούν εκτέλεση υπηρεσίας και κάποιες στιγμες είναι αμφίβολο να αν θα γυρίσουν αρτιμελείς ή ζωντανοί στην οικογένειά τους, και στα παιδιά τους.

Γι αυτό καλό θα ήταν να μην στρεφόμαστε εναντίον των συμπολιτών μας, γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε πλέον... Και όλα αυτά για μισθοδοσία που έφτασε πλέον τα 460 ευρω.

Ικανοποιημένη?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε πως οι ΔΥ πληρώνονται στην ωρα τους?

Υπάρχει μια ορισμένη κατηγορία η οποία οχι απλά δεν πληρωνεται στην ωρα της, αλλά απαγορεύεται να απεργήσουν, ν'αρνηθούν εκτέλεση υπηρεσίας και κάποιες στιγμες είναι αμφίβολο να αν θα γυρίσουν αρτιμελείς ή ζωντανοί στην οικογένειά τους, και στα παιδιά τους.

Γι αυτό καλό θα ήταν να μην στρεφόμαστε εναντίον των συμπολιτών μας, γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε πλέον... Και όλα αυτά για μισθοδοσία που έφτασε πλέον τα 460 ευρω.

Ικανοποιημένη?

 

Για ποια κατηγορια μιλας?Εγω εχω συγγενεις κ φιλους στο δημοσιο που παιρνουν μισθο τωρα με περικοπες 900 ευρω και πληρωνονται νταν στην ωρα τους.Εγω με βαση αυτα κρινω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με ολο το σεβασμο, μην το ξανακανουμε μαχη δημοσιων με ιδιωτικους, εχει ξαναγινει και μονο πικραθηκαμε και ακρη δε βγαλαμε....... αυτο ειναι αιωνιο θεμα στην Ελλαδα και ολοι νομιζουν οτι το δικιο ειναι με το μερος τους...για καλο το λεω, μην παρεξηγηθω, αλλα την τελευταια φορα κλειδωθηκαμε και σφαχτηκαμε δεν κερδισαμε τιποτα νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια με ολο το σεβασμο, μην το ξανακανουμε μαχη δημοσιων με ιδιωτικους, εχει ξαναγινει και μονο πικραθηκαμε και ακρη δε βγαλαμε....... αυτο ειναι αιωνιο θεμα στην Ελλαδα και ολοι νομιζουν οτι το δικιο ειναι με το μερος τους...για καλο το λεω, μην παρεξηγηθω, αλλα την τελευταια φορα κλειδωθηκαμε και σφαχτηκαμε δεν κερδισαμε τιποτα νομιζω...

 

 

Συμφωνω οι συγκρισεις ειναι ανουσιες και δεν οδηγουν πουθενα. ΟΛΟΙ ειμαστε το ιδιο πλεον , ανηκουμε στην ιδια κατηγορια, εχουμε επηρεαστει το ιδιο απο ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας.

 

taurine εχεις πολυ δικιο...δυστυχως:?

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ "θύμα" της κρίσης... Ανύπαντρη βέβαια αλλά... Εκπαιδευτικός με 9 χρόνια προϋπηρεσία και ο μισθός "κατρακύλισε" από τα 1260 στα 980! Και έπεται συνέχεια... :(

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ η ψυχολόγος που είχαμε στο σχολείο μου έλεγε ότι τώρα με την κρίση θα αλλάξουν οι ανθρώπινες σχέσεις και θα έρθουμε πιο κοντά και τα ζευγάρια θα είναι πιο αγαπημένα....

Εγώ βλέπω κατάθλιψη, μιζέρια, γκρίνια, μουρμούρα....

Μακάρι να κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...