Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικα και μας επηρρεασε. πριν μεινω εγκυος στο δευτερο παιδι εψαχνα για δουλεια κ δεν εβρισκα τιποτα με μισθο πανω απο 400 ευρω το μηνα, τα οποια θα μου εφευγαν για τις μετακινησεις. δευτερον κι ακομα πιο σοβαρο ολα εχουν παρει την ανηφορα τη στιγμη που οι μισθοι πεφτουν,απο τη μια οι φοροι, απο την αλοι οι μεσαζντες που εκμεταλευονταιτην κατασταση και προσπαθουν να βγαλουν κι αυτοι. και για ποιο λογο? επειδη καποιοι τεχνοκρατες οικων αξιολογησης του εξωτερικου αποφασισαν να ανεβασουν κατακορυφα τους τοκους που πρεπει να πληρωνει η ελλαδα για τα δανεια που εχει παρει για να αγορασει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προιοντα χωρων της εε κυριως στρατιωτικου εξοπλισμου, για να προστετευει τα συνορα της ευρωπης.

παρτε το χαμπαρι οσο συνεχιζει να υπαρχει το [παρον οικονομικο συστημα η μοιρα μας θα ειναι να δουλευουμε για ενα κομματι ψωμι για να εχουν 10 ατομα ολο τον πλουτο του πλανητη.

πραγματικα λυπαμαι ι αυτη την καταντια, και της ελλαδας και ολων των ανθρωπων (ακομα και στα ευρωπαικα κρατη που δεν εχουν 'κριση" αρχισαν τα προγραματα λιτοτητας κατα του λαου), η γη και οι φυσικοι ποροι ανηκουν σε ολους μας οχι σε 10 δισεκατομυριουχους.

Link to comment
Share on other sites

εμας μας εχει επηρεασει αρκετα μια ςκαι ο συζυγος ειναι υδραυλικος και δεν εχει αρκετη δουλεια τωρα τελευταια(1,5χρονο σιγουρα)ευτυχως παιρνω εγω ενοικιο απο το σπιτι μου 450Ε το μηνα και κανει και ο συζυγος μερικε ςμικρες δουλιτσες και εχουμε ενα καλο εισοδημα γυρω στα 1300Ε τον μηνα...Θετικο οτι ειμαστε στο δικο μας σπιτι και ετσι δεν πληρωνουμε ενοικιο....

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως ευτυχως εχουμε δικο μας σπιτι (το οποιο ειναι ημιτελες και ειναι ακομα στο ονομα της γιαγιας του αντρα μου, οποτε γλιτωνουμε εφοριες), μενουμε σε χωριο με αποτελεσμα να εχουμε δικα μας κηπευτικα αλλα και κρεας, στη δουλεια του αντρα μου εχουν κανει αρκετες περικοπες δεν πληρωνεται τις υπερωριες οσο πριν και υπαρχει ο φοβος της απολυσης, πηραμε δευτερο αυτοκινητο μικρου κυβισμου κ πετρελαιοκινητο γιατι με το αλλο ηθελε 40 ευρω τη μερα βενζινη για να παει στη δουλεια, το παλιο αμαξι σκεφτηκαμε να το πουλησουμε αλλα λογω κυβισμου (1600) δεν βρισκαμε αγοραστη και η αντιπροσωπεια μας το κραταγε το πολυ 5.000 ευρω, ε μετα σκεφτηκαμε αφου ειναι καλο να το κρατησουμε ετσι κι αλλιως στο χωριο που δεν υπαρχουν συγκινωνιες χρειαζεται κ δευτερο αμαξι. και μετα φτανουμε στο θεμα σουπερ μαρκετ..... εκει οπως ειπα και στο αλλ ποστ ολα ανεβαινουν, με 100 ευρω ψωνιζω τα πολυ απαραιτητα της βδομαδας. καλυντικα ρουχα παπουτσια εννοειτε τα εχω περικοψει κατα πολυ, εξοδοι ετσι κι αλλιως με το παιδι εχουν κι αυτοι... τωρα περιμενουμε την επιστροφη φορου μπας και μας μεινει κατι για τυχον απροοπτα εξοδα.

.

το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι κι εγω κι ο αντρας μου εχουμε μεγαλωσει με λιγα και δεν ειμαστε πολυ απαιτητικοι οποτε δεν χασαμε τη γη κατω απ τα ποδια μας οπως αλλοι, και κυριως δε μας χαλαει τοσο πολυ την ψυχολογια

επισης το οτι το ειχα προβλεψει αρκετα χρονια πριν, απ οταν μπηκαμε στην ευρωζωνη, που αντι να διαβαζω σουπερ κατερινα διαβαζα οικονομικες εφημεριδες, βοηθησε να το παρω ως κατι αναμενομενο και να μην πεσω απο το ροζ σννεφακι μου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άνεργη από τον Δεκέμβριο του 2010 και δουλεύει μόνο ο άντρας μου (μισθωτός και μάλιστα χαμηλόμισθος)...

Κατά τ'άλλα όλα ίδια... Στεγαστικό, ασφάλειες, λογαριασμοί κτλ

Η κατάσταση είναι απερίγραπτη...

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζεις σε επαρχία; Πώς τα γνωρίζεις αυτά που αναφέρεις;

 

Γιατί έτσι πίστευα κι εγώ για την επαρχία, αλλά όσα χρόνια έμεινα.... οι πόρτες ήταν κλειστές. Πρώτη ερώτηση που μου έκαναν.... "από πού είσαι;" .... όλες οι άλλες δεν είχαν σημασία....

 

Για ελευθέρια επαγγέλματα, μάλλον υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για εργασία στα μεγάλα αστικά κέντρα. Δυστυχώς.... η αποκέντρωση με απογοήτευσε.....

συμφωνω κ επαυξάνω . Αναγκάστηκα κ εβαλα στην ταμπέλα μου κ το ονομα του συζυγου μου μπας κ δω άσπρη μέρα. Καμια φορά απορώ . Να προτείνω στο παιδί μου να ακολουθήσει το δικό μου εποάγγελμα αν θέλει κ το ίδιο ( δικηγόρος ) ή να επιλέξει κάτι άλλο?..... Κ να φανταστείς οτι πριν τιν κρίση έγινα δεκτή κ σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα .... Όταν πας στην επαρχία ως τουρίστας , όλοι είναι φιλόξενοι κ σε αγαπούν. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μη τουρισμού , θα είσαι πάντα ο ξένος που θα τους φάει το ψωμι.....

Link to comment
Share on other sites

μας επηρεασε πολυ.....εχουμε δυο μικρα παιδια 4 και 2 ετων

δουλευει μονο ο μπαμπας μας γιατι εγω δε μπορω λογω υγειας

 

σε τι ειδαμε διαφορα???

 

- το σουπερ εγινε μια στις 15 απο καθε βδομαδα

- οι γιαγιαδες αρχισαν να τσονταρουν πιο αισθητα

- κοψαμε τα πολλα πολλα ονειρα...

- ψωνιζουμε πλεον μονο απο ebay και amazon

- περιμενουμε πως και πως κανενα επιδομα για μενα που ως τωρα δεν ειχα παει καν να το ζητησω....

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει επιρεασει αρκετα.Ο συζυγος ειχε δικο του μαγαζι το οποιο εδω και δυο χρονια δεν εβγαζε ουτε τα παγια του και ζουσαμε με το δικο μου μισθο(ευτυχως ειναι αρκετα καλος αλλα δεν υπηρχαν τα παιδια) με αποτελεσμα να το κλεισει τελικα.Ψαχνοντας για δουλεια επεσε σε αρκετους "απατεωνες" εργοδοτες αλλα τελικα βρηκε δουλεια στο κλαδο του(τεχνιτης σαλονιων).Αυτο ειναι ενθαρυντικο αλλα φοβαμαι οτι κι εκει μια απο τα ιδια θα γινουν.Εφοσον η οικοδομη παει χαλια κατα συνεπεια και τα επιπλαδικα κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο.Ποσο θα χρειαστει γαι να κλεισει κι αυτο?

Περιμενω δευτερο παιδακι και τρεμω στην ιδεα οτι θα μεινει παλι χωρις δουλεια.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κ οι δυο ΔΥ. πάλια ψώνιζα ρούχα - η μεγάλη μου αδυναμία - κάθε ΣΚ και σε ποσότητα!Τώρα ΑΝ περισσέψει κανένα 30άρι το μήνα για μένα λέω να τι να το πρωτοκάνω ρούχα, καλλυντικά, κομμωτήριο, ή να το βάλω στην άκρη για τις μέρες της πείνας που έρχονται??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!και εγω με την σειρα μου ψηφισα πολυ..και αυτο γιατι απολυθηκα απο την δουλεια μου μετα απο 4 χρονια τεραστιας προσπαθειας μου για παραμονη και ο λογος ηταν η κριση..αυτο τουλαχιστον μας ανακοικοινωθηκε..ο συζυγος εχει καταστημα και δουλευει με τις μερες καλα..ειμαι εγκυος στον ογδοο μηνα και τον αυγουστο θα αποκτησουμε το αγορακι μας.ευτυχως εχω ακομη τα απαιτουμενα ενσημα για να παρω πισω τα χρηματα που θα δωσουμε στην κλινικη..για δευτερο παιδακι ουτε κουβεντα!τουλαχιστον ας προσπαθησουμε να μην γινουμε μιζεροι...καλη δυναμη σε ολους μας

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειχαμε μαγαζι με ρουχα στο κεντρο το οποιο μετα απο 15 χρονια λειτουργιας κλεισαμε τον οκτωβρη που μας περασε.ο αντρας μου ανοιξε συνοικιακα κ εγω επιασα δουλεια 4ωρη γιατι ειπαμε τουλαχιστον να περνουμε τα 400 σιγουρα (για φαντασου) περιμενουμε 2 παιδακι κ οταν το μαθαμε πραγματικα δεν ηξερα πως να αντιδρασω!πραγματικα πιστευω πως στην ελλαδα δεν υπαρχει πλεον ελπιδα!ειδατε ποιον βαλαν υπουργο οικονιμικων???σας φαινεται ο βενιζελος για εγκρατης ανθρωπος? :) το θεμα ειναι οτι κ εμεις πρεπει να κανουμε κατι κ οχι στις επομενες εκλογες να εχουμε παλι τα ιδια γιατι θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Περισσότερο μ ενοχλεί η μιζέρια και η κακή διάθεση όλων μας που με κάνουν και έχω τρελά νεύρα και πολύ άγχος. Μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερα κι ας έχασα τη δουλειά μου, κι ας μην βγαίνω για καφέδες και ποτά συχνά...κι ας μην πάω διακοπές. Περνάω καλά και στο σπίτι με φίλους..Το θέμα είναι πως κανείς μας δεν έχει διάθεση πλέον να περάσει καλά...Ένας φαύλος κύκλος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερα κι ας έχασα τη δουλειά μου, κι ας μην βγαίνω για καφέδες και ποτά συχνά...κι ας μην πάω διακοπές. Περνάω καλά και στο σπίτι με φίλους..Το θέμα είναι πως κανείς μας δεν έχει διάθεση πλέον να περάσει καλά...Ένας φαύλος κύκλος...

Αυτό ακριβώς. Αν δεν υπήρχε αυτή η τρελή μιζέρια, θα ήταν όλα πολύ καλύτερα. Όχι ρόδινα σίγουρα, αλλά πολύ πιο υποφερτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνω σε αυτό που λετε ,baggi και Little Monkey, δεν ξέρω την δική σας κατάσταση, αλλά ....ναι για κάποιους που τους έχουν κοπεί μισθοί ή ο ένας απ'τους δυο έμεινε χωρις δουλειά ισχύει το ψυχολογικό, της μιζέριας.Για αυτούς που τα κουτσοβολεύουν δηλαδή.

Θέλω όμως να πω -και δυστυχώς λόγω δουλειάς το βλέπω κάθε μέρα- υπάρχουν συνάνθρωποι μας που δεν έχουν πια τα προς το ζειν.Που ζούσαν με την βοήθεια συνταξιούχων παππούδω και που πια και αυτή στέρεψε.Που χρωστάνε το σπίτι τους και μένουν άνεργοι και είναι ένα βήμα πριν τον δρόμο...στην κυριολεξία.Δυστυχώς τα πράγματα έχουν ήδη γίνει πολύ άσχημα για παααρα πολλούς συνανθρώπους μας.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κ οι δυο ΔΥ. πάλια ψώνιζα ρούχα - η μεγάλη μου αδυναμία - κάθε ΣΚ και σε ποσότητα!Τώρα ΑΝ περισσέψει κανένα 30άρι το μήνα για μένα λέω να τι να το πρωτοκάνω ρούχα, καλλυντικά, κομμωτήριο, ή να το βάλω στην άκρη για τις μέρες της πείνας που έρχονται??

Εννοειται να το βαλεις στην ακρη για καιρο πεινας θελει κ ρωτημα??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που λετε ,baggi και Little Monkey, δεν ξέρω την δική σας κατάσταση, αλλά ....ναι για κάποιους που τους έχουν κοπεί μισθοί ή ο ένας απ'τους δυο έμεινε χωρις δουλειά ισχύει το ψυχολογικό, της μιζέριας.Για αυτούς που τα κουτσοβολεύουν δηλαδή.

Θέλω όμως να πω -και δυστυχώς λόγω δουλειάς το βλέπω κάθε μέρα- υπάρχουν συνάνθρωποι μας που δεν έχουν πια τα προς το ζειν.Που ζούσαν με την βοήθεια συνταξιούχων παππούδω και που πια και αυτή στέρεψε.Που χρωστάνε το σπίτι τους και μένουν άνεργοι και είναι ένα βήμα πριν τον δρόμο...στην κυριολεξία.Δυστυχώς τα πράγματα έχουν ήδη γίνει πολύ άσχημα για παααρα πολλούς συνανθρώπους μας.

 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι εμείς προσωπικά τα κουτσοβολεύουμε...δεν ξέρω για πόσο, για κανένα χρόνο ακόμη σίγουρα δεν θα έχουμε πρόβλημα επιβίωσης. Συμφωνώ μ αυτό που λες γιατί έχουμε φίλους και συγγενείς που είναι στα όρια δεν έχουν κυριολεκτικά τι να βάλουν στην κατσαρόλα τους, ζουν με δανεικά που δεν μπορούν να τα επιστρέψουν και χρωστάνε και σε τράπεζες εφορίες τεβε...όχι από πάντα..το τονίζω...τον τελευταίο χρόνο λόγω απολύσεων οι περισσότεροι. Δυστυχώς για μένα καταλαβαίνω πολλά γιατί σπούδασα οικονομικά και έχω γνώση του τι γίνεται και πως πολλές ενέργειες του κράτους είναι λάθος και οδηγούν σε αδιέξοδο και επίσης καταλαβαίνω πως η οικονομική κατάσταση παγκοσμίως περνά κρίση που δεν έχει προηγούμενο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιμετωπιστεί με στοχευμένες και συντονισμένες μαζικές κινήσεις από τις κυβερνήσεις. Κι αυτές (κυβερνήσεις) είναι σε αναστάτωση και πανικό!!! Δυστυχώς η οικονομία κάθε χώρας είναι σε αλληλεξάρτηση από τις οικονομίες άλλων χωρών, είναι κάτι ρευστό και δεν ελέγχεται εύκολα με αποτέλεσμα να φοβούνται για ντόμινο χρεοκοπιών...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ολους λιγο πολυ τους εχει επηρεασει αυτη η σκατοκριση.ποσο μαλλον εμας..ο αντρας μου ανεργος εμενα μολις ακουνε 24 με δυο παιδια μονο που δεν μου το κλεινουνε εχω προσπαθησει να βρω δουλεια αλλα δεν με παιρνει κανεις..παντα το οικονομικο φερνει γκρινια αλλα παλι καλα εχουμε πολυ αγαπη και ξερουμε να αντιμετωπιζουμε ολες τις δυσκολιες..και προ παντων να μην περναμε τα προβληματα μας στα παιδια!!!!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χάλια. Μείον 740 ευρω κάθε μήνα και οι δυο μας από περικοπές, (Δ.Υ) και έρχεται και δεύτερο παιδάκι τα Χριστούγεννα. Το δανειο πληρωνεται όμως κανονικά, αλλά όχι ρούχα,παιχνίδια, έξοδοι, βενζίνες,κομμωτήριο, καλλυντικά. Επίσης φέτος δεν θα βάλουμε πετρέλαιο.

Αν βγάλεις και το δάνειο (690), μας μενουν 800 ευρω το μήνα να ζήσουμε.

Οπότε, κομμένες οι "πολυτέλειες".

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις και το δάνειο (690), μας μενουν 800 ευρω το μήνα να ζήσουμε.

Οπότε, κομμένες οι "πολυτέλειες".

βρε παιδια ειλικρινης απορια!απο που κοβετε? γιατι εμενα ειναι μονο οι λογαριασμοι καμια τρακοσαρα το μηνα...και με τρια παιδια χρειαζομαι 150 την εβδομαδα ,λιαν επιεικως, για σουπερμαρκετ-τροφοδοσια....χωρις σπαταλες εννοειται:roll:

Link to comment
Share on other sites

ήδη η κρίση μας έκανε να αφήσουμε το θέμα 3ο παιδί για αργότερα .... πέρα από αυτό προς παρόν η κρίση απάντησα μας έχει επηρρεάσει λίγο... προς το παρόν... γιατί πριν 1 μήνα ο σύζυγος παραλίγο να απολυθεί αλλά έτσι κι αλλιώς η εταιρία που δουλεύει θα κλείσει το επόμενο καλοκαίρι αν δεν ανοίξουν οι δουλειες... και εγώ που νόμιζα ότι τουλάχιστον ο δικός μου ο μισθός θα είναι σίγουρος έστω και κουτσουρεμένος... είμαι σε ΔΕΚΟ, είμαι σε απεργία και τον επόμενο μήνα να ψηφιστεί το νομοσχέδιο θα είμαι άνεργη... οπότε το 'λιγο' που απάντησα είναι προσωρινό

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ειλικρινης απορια!απο που κοβετε? γιατι εμενα ειναι μονο οι λογαριασμοι καμια τρακοσαρα το μηνα...και με τρια παιδια χρειαζομαι 150 την εβδομαδα ,λιαν επιεικως, για σουπερμαρκετ-τροφοδοσια....χωρις σπαταλες εννοειται:roll:

 

 

Απλά, έκοψα την ιδιωτική ασφάλεια της μικρής, (60 το μήνα), σταμάτησα να κινω το αυτοκίνητο, κόψαμε το ένα κινητο,επουδενί δεν χρησιμοποιώ delivery,δεν πετάω φαγητό, αρχίζω και το καταψύχω,κάπνισμα τελος, φετος δεν παίρνουμε πετρέλαιο, και το σουπερμάρκετ μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Κι αν θέλουμε κανένα γλυκό ή κρουασάν, τα φτιάχνω μόνη μου, τέρμα το ζαχαροπλαστείο.

Για παιδικό σταθμό δεν το συζητάω, θα μεινει μαζί μου φέτος η μικρή.

 

Ζορικα τα πράγματα και για τους Δ.Υ.:-(

Link to comment
Share on other sites

Απλά, έκοψα την ιδιωτική ασφάλεια της μικρής, (60 το μήνα), σταμάτησα να κινω το αυτοκίνητο, κόψαμε το ένα κινητο,επουδενί δεν χρησιμοποιώ delivery,δεν πετάω φαγητό, αρχίζω και το καταψύχω,κάπνισμα τελος, φετος δεν παίρνουμε πετρέλαιο, και το σουπερμάρκετ μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Κι αν θέλουμε κανένα γλυκό ή κρουασάν, τα φτιάχνω μόνη μου, τέρμα το ζαχαροπλαστείο.

Για παιδικό σταθμό δεν το συζητάω, θα μεινει μαζί μου φέτος η μικρή.

 

Ζορικα τα πράγματα και για τους Δ.Υ.:-(

 

και τι κάνετε χωρίς πετρέλαιο??? τον τρέμω αυτό τον χειμώνα. πριν 3 χρόνια βάζαμε με 47 το λίτρο τώρα για αρχή θα βάλουμε με 97 και το τρίτο μας παιδί είναι 6 μηνών δεν γινεται χωρίς ζέστα. και μειωση μισθού και αυξηση φόρου, τα τρίτεκνα δεν μας τα έβαλαν ακόμα, ασε! μας έχουνε ρημάξει οι παπ...ες!!!!!!!!!!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δυσκολα, πολυ δυσκολα.. εγω ανεργη εγκυος στο 2ο παιδακι, ο συζηγος ελ. επαγγελμ. πωλητης με μεγαλη πτωση, και την εφορια να μας εχει τσακισει, στεγαστικο, δανειο για αυτοκινητο. κοψαμε τις ιδιωτικες ασφαλειες, εχω ελλαττωσει οσο μπορω το σουπερ μαρκετ, ουτε λογος για λουσα και ευτυχως που βοηθανε λιγο οι γιαγιαδες, διαφορετικα δεν μας φτανουνε καθε μηνα να περασουμε... τι να πω τουλαχιστον ας εχουμε την υγεια μας...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...