Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό


Recommended Posts

Aν διαβασεις λιγο παραπανω την εγκυκλιο θα δεις οτι λεει οτι μπορεις να πας και σε ιδιωτη γιατρο. Σας δινει το ταμειο σου τη δυνατοτητα να πας δωρεαν σε ιδωτη γιατρο? Δηλαδη εχετε συμβεβλημενους γιατρους με το ταμειο σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, το διάβασα και σε ευχαριστώ!

Έχει το ταμείο μου συμβεβλημένους γιατρούς, οφθαλμίατρο και οδοντίατρο. Δεν μποροώ να βρω όμως παιδοκαρδιολόγο...

 

γιατι παιδοκαρδιολογο??

Εγω σε απλο καρδιολόγο την πηγα. Και της εκανε κανονικη εξεταση καρδιογραφημα μετρηση πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτειται παιδοκαρδιολογος. Απο απλο καρδιολογο φτανει. Εμεις που εχουμε μπαμπα μαθητη μας καρδιολογο στην περιοχη προσεξα οτι οι μισες βεβαιωσεις ειναι απο αυτον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εμεις πηγαμε σε καρδιολογο σε νοσοκομειο και δεν μας εδωσε το χαρτι! μας ειπε οτι δεν εχουν τετοια εξουσιοδοτηση για τα παιδια!

τελικα πηγα σε εναν γνωστο του μπαμπα μου που εχει κεντρο καρδιολογικων εξετασεων(πανε και ομαδες εκει για ελεγχο) καναμε και triplex μας εδωσε και χαρτι για το σχολειο και ολα καλα. Και δεν πληρωσαμε και τιποτα καθοτι γνωστος του μπαμπα και εχουν πιει και 2 ποτηρακια κρασι και του εχει στειλει και πολλους ασθενεις!

το χαρτι ομως θα το παμε οταν ανοιξει το σχολειο γιατι σε αυτο που την γραψαμε τελικα μας το ειπαν οτι χρειαζετε στο αλλο που ηταν να παει δεν μας το ειχαν ζητησει.

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια, έχετε ξεκινήσει να ασχολειστε με αυτο το θεμα ή οχι ακόμα?

Εγώ είπα να αρχίσω νωρίς -νωρίς να μαζευω τα χαρτια απο γιατρους για να μην τρεχω τελευταια στιγμη!

Πηγα σήμερα στον καρδιολόγο (εμαθα οτι ζητάνε και από εκει χαρτί), και ΔΕΝ μου έδωσε!

Γιατι παρακαλώ?

Επειδή ειπε οτι πρεπει να παρω το αντιστοιχο εντυπο απο το σχολειο και να το συμπληρώσει αυτός. Οχι οποιοδήποτε χαρτι!

Τι να πω? Πρεπει να ξαναπηγαινω. Το θεμα είναι οτι δεν εχω ακουσει για καποιο τετοιο εντυπο! Γνωρίζετε κατι?

 

ΥΣ Η οφθαλμίατρος, μου έδωσε. (Πηγα σε γιατρους του ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο το εχω δει. Ειναι το εντυπο που συμπληρωνει ο παιδιατρος!

Εγω ψαχνω για το εντυπο (αν υπαρχει), που το συμπληρωνει ο καρδιολογος!

Ζητανε και απο αυτον. Η οφθαλμιατρος, μου το εδωσε σε ενα απλό χαρτί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα :)

Ετοιμάζομαι κι εγώ να γράψω την κόρη μου στο δημοτικό και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει, τι μπορεί να συμβεί αν δείχνοντας το βιβλιάριο του παιδιού δουν ότι δεν έχει κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια. Βάσει νόμου δεν είμαι υποχρεωμένη να της τα έχω κάνει. Είναι όμως προβλεπόμενα. Μπορεί να μου αρνηθεί την εγγραφή;

Ρώτησα δικηγόρο και είπε πως δεν είναι καλυμμένοι νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Ετοιμάζομαι κι εγώ να γράψω την κόρη μου στο δημοτικό και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει, τι μπορεί να συμβεί αν δείχνοντας το βιβλιάριο του παιδιού δουν ότι δεν έχει κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια. Βάσει νόμου δεν είμαι υποχρεωμένη να της τα έχω κάνει. Είναι όμως προβλεπόμενα. Μπορεί να μου αρνηθεί την εγγραφή;

Ρώτησα δικηγόρο και είπε πως δεν είναι καλυμμένοι νομικά.

 

Καλυμμένοι νομικά είναι γιατί υπάρχει εγκύκλιος (κάπου την έχω αναρτήσει, αν ψάξεις λογικά θα την βρεις) που λέει ότι για την εγγραφή ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος.

Τώρα, αν θες να σιγουρευτείς 100%, ζήτα από την πρωτοβάθμια της περιοχής σου να σου απαντήσουν εγγράφως αν ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για να μην λέω ανακρίβειες, ορίστε και το έγγραφο

 

 

Σχετ.: Αρ. πρωτ. Φ.6/451/115136/Γ1/19-9-2010/ΥΠΔΒΜΘ/Διεύθυνση σπουδών Π.Ε. – Τμήμα Γ΄ Μαθητικών Θεμάτων

Σας κοινοποιούμε ως έχει το παραπάνω σχετικό έγγραφο που αφορά τον εμβολιασμό των μαθητών :

«Με αφορμή ερωτήματα που υποβλήθηκαν στη Δ/νσή μας, σχετικά με την υποχρεωτικότητα των εμβολίων για την εγγραφή των μαθητών στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

Σύμφωνα με τις παρ. 2β και 3 βτων άρθρων 7 των Π.Δ. 200 & 201/98 (ΦΕΚ 161Α) για την εγγραφή μαθητών στο Νηπιαγωγείο και στο Δημοτικό Σχολείο, εκτός των άλλων, απαιτείται και «επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση».

Σύμφωνα με το με αριθμ. πρωτ. Υ1/Γ.Π.161682/22-12-2008 έγγραφο της Δ/νσης Δημόσιας Υγιεινής του Υπ. Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης, η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών γνωμοδότησε ότι «είναι υποχρεωτικά όλα εκείνα τα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και για αυτό δίνονται δωρεάν στα πλαίσια προστασίας της Δημόσιας Υγείας. Μόνο σε περιπτώσεις ιατρικής αντένδειξης, θα μπορούν οι γονείς να αρνηθούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους».

Οι γονείς που για οποιουσδήποτε άλλους λόγους (προσωπικά δεδομένα και πιθανές παρενέργειες) δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους, οφείλουν να προσκομίζουν βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης από : α)Περιφερειακά Γενικά Νοσοκομεία, ή β) Δ/νσεις Υγιεινής της οικείας Νομαρχίας, ή γ) Ιατροκοινωνικά Κέντρα, ή δ)Ασφαλιστικούς φορείς, ή ε)ιδιώτες ιατρούς, σύμφωνα με τον κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας Ν.3418/28-11-2005(τ.Α' ΦΕΚ 287).

Για τις ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες κρίνεται απαραίτητη η συνεργασία των Δ/ντών των Σχολικών μονάδων και των Προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων με τους ανωτέρω φορείς καθώς και με τους φορείς Κοινωνικής Στήριξης (ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ), προκειμένου να διευκολυνθεί ο εμβολιασμός των μαθητών των ανωτέρω ομάδων.

Παρακαλούνται οι Δ/ντές των Σχολικών μονάδων και οι Προϊστάμενοι των Νηπιαγωγείων να ενημερωθούν ενυπόγραφα.»

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Ετοιμάζομαι κι εγώ να γράψω την κόρη μου στο δημοτικό και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει, τι μπορεί να συμβεί αν δείχνοντας το βιβλιάριο του παιδιού δουν ότι δεν έχει κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια. Βάσει νόμου δεν είμαι υποχρεωμένη να της τα έχω κάνει. Είναι όμως προβλεπόμενα. Μπορεί να μου αρνηθεί την εγγραφή;

Ρώτησα δικηγόρο και είπε πως δεν είναι καλυμμένοι νομικά.

 

 

εδω οι αποψεις διηστανται. Υπαρχει μεν η εγκυκλιος που λεει το emmaki, αλλα συγχρωνως υπαρχει κι ενα εγγραφο απο το υπουργειο υγειας οπου φαινεται οτι δεν υποχρεουσαι να κανεις κανενα εμβολιο στο παιδι για να το γραψεις στο σχολειο, το οοπιο εξ'αλλου θα ηταν αντισυνταγματικο. Γενικως το θεμα ειναι λιγο αρπα-κολλα, αλλα μη αφησεις να σε πιεσουν να εμβολιασεις το παιδι, ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

 

http://i304.photobucket.com/albums/nn166/lolalook/701c23fb.jpg

 

Αν κανεις μια αναζητηση στο θεμα "εμβολια" ισως βρεις μια ακρη, εχει συζητηθει εκει καποιες φορες το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ασχετο, αλλά, εξηγηστε μου γιατι να μην θελει κάποια μητερα να εμβολιασει το μικρό της? Εχει δικαιωμα να πάρει τετοια ευθυνη? Εαν πάθει κάτι το μικρο, αυτη δεν θα κατηγορηθει ως υπευθυνη απο αμέλεια? Δεν προσπαθω να σας την πω, ισα-ισα. Απλως μια απορια μου εκφραζω και τιποτα περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ασχετο, αλλά, εξηγηστε μου γιατι να μην θελει κάποια μητερα να εμβολιασει το μικρό της? Εχει δικαιωμα να πάρει τετοια ευθυνη? Εαν πάθει κάτι το μικρο, αυτη δεν θα κατηγορηθει ως υπευθυνη απο αμέλεια? Δεν προσπαθω να σας την πω, ισα-ισα. Απλως μια απορια μου εκφραζω και τιποτα περισσοτερο...

 

οριστε 46 σελιδες πληροφοριων, αποριων, απαντησεων και συζητησεων επι του θεματος. Αξιζει τον κοπο!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω παρει χαρτι απο καρδιολογο-οφθαλμιατρο και εχω απο την περσινη εγγραφη μας στο νηπιο τη βεβαιωση του παιδιατρου με ημερομηνια 2010 (για τα εμβολια) και τη σφραγιδα του οδοντιατρου στο τελευταιο φυλλο του βιβλιαρειου υγειας παλι με σφραγιδα 2010.αυτα γνωριζει κανεις αν θα τα δεχθουνε ή πρεπει να παρω καινουργια με ημερομηνια 2011; ειδικα για το βιβλιαριο που δεν εχει αλλο φυλλο απο οδοντιατρο πρεπει να παρω βεβαιωση;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα εμβόλια, δεν πρόκειται το σχολείο να αρνηθεί να γράψει ένα παιδί που δεν έχει κάνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Ζητάμε το βιβλιάριο για να ξέρουμε τι εμβόλια έχει κάνει κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει? πηγε ο αντρας μου και εγραψε τον μικρο στο δημοτικο, αλλα ξεχασε να τους πει οτι θελουμε το ολοημερο προγραμμα και το πρωινο (7-:cool:. βεβαια και αυτοι δε ρωτησαν, ισως σκοπιμα. απο σεπτεμβριο γινεται να τον γραψουμε στο ολοημερο? ή οι θεσεις κλεινουν? αν ξερει καποια να μου πει θα ημουν ευγνωμων - γιατι να εχει τυχει και σε αλλον κατι αντιστοχο αποκλειεται!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει? πηγε ο αντρας μου και εγραψε τον μικρο στο δημοτικο, αλλα ξεχασε να τους πει οτι θελουμε το ολοημερο προγραμμα και το πρωινο (7-:cool:. βεβαια και αυτοι δε ρωτησαν, ισως σκοπιμα. απο σεπτεμβριο γινεται να τον γραψουμε στο ολοημερο? ή οι θεσεις κλεινουν? αν ξερει καποια να μου πει θα ημουν ευγνωμων - γιατι να εχει τυχει και σε αλλον κατι αντιστοχο αποκλειεται!!

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί περσι που θα πήγαινε ο μεγάλος μου τρίτη, δεν είχαμε συμπληρώσει την φόρμα του ολοήμερου. Όταν όμως ξεκίνησαν τα μαθήματα, τους το είπαμε και μας έδωσαν το χαρτί και έμεινε κανονικά. Βέβαια εμείς δύο μέρες της εβδομάδας είχαμε συνεννοηθεί και το παίρναμε το παιδί, γιατί έκανε φροντιστήριο Αγγλικών πρώτη χρονιά. Απλά ενημέρωσέ τους αμέσως μόλις ξεκινήσει το σχολείο.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί περσι που θα πήγαινε ο μεγάλος μου τρίτη, δεν είχαμε συμπληρώσει την φόρμα του ολοήμερου. Όταν όμως ξεκίνησαν τα μαθήματα, τους το είπαμε και μας έδωσαν το χαρτί και έμεινε κανονικά. Βέβαια εμείς δύο μέρες της εβδομάδας είχαμε συνεννοηθεί και το παίρναμε το παιδί, γιατί έκανε φροντιστήριο Αγγλικών πρώτη χρονιά. Απλά ενημέρωσέ τους αμέσως μόλις ξεκινήσει το σχολείο.

 

ααα! ωραια εχει συμβει και σε αλλους! νομιζω οτι εσκεμμενα δε ρωτησαν τον αντρα μου μπας και γλυτωσουν καμια εγγραφη απο το ολοημερο. εν τω μεταξυ ψαχνω να βρω καποιον απο τα τελη ιουνιου για να ρωτησω και δεν! κι εγω θα ηθελα μερικες μερες να φευγει νωριτερα, αλλα μαλλον ειναι θεμα διευθυντη αν θα το δεχτει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα μιλήσει με την διευθύντρια του σχολείου. Απλά το είπα στην δασκάλα του ολοήμερου και εκείνη μου έδωσε ένα χαρτί σαν υπεύθυνη δήλωση ήταν, για να γράψω ότι κάποιες μέρες θα φεύγει νωρίτερα λόγω εξωσχολικών δραστηριοτήτων. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εως τώρα, πάντα είχα καλή συνεργασία με τις δασκάλες του ολοήμερου. Αφού κάποιες μέρες ο γιος μου δεν ήθελε να καθήσει ολοήμερο, μου το έλεγε από το πρωί. Το μεσημέρι λοιπόν που ήταν να σχολάσει το έλεγε στην δασκάλα του και τον κατέβαζε κάτω μαζί με τα άλλα παιδιά της τάξης του για να τον παρουμε στο σπίτι. Ισως έχει να κάνει με το σχολείο. Η γνώμη μου είναι να γνωρίσεις τη δασκάλα του ολοήμερου και να της πεις ότι κάποιες μέρες θα τον παίρνεις νωρίτερα για να κάνει εξωσχολικές δραστηριότητες, π.χ. κολυμβητήριο ή οτιδήποτε άλλο. Ή ακόμα, ότι εκείνες τις μέρες δεν θα μπορεί κάποιος να έρθει να τον πάρει στις 16:15 που σχολάει το ολοήμερο και μπορεί μόνο στο κανονικό σχόλασμα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...