Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ενημερώσω οτι σηερα πηγα στο ικα κηφισιας και πήρα το ποσο των 300ευρω υστερα απο 10 μήνες αναμονής... τους πηρα τηλ χτες και τα ειχαν ετοιμα και πήγα σημερα και τα πήρα!

 

 

ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα

εργω γεννησα 22 απριλιου 2010 και στισ 1 φλεβαρη 2011 γθρισα στιν δουλεια μετα το 6μηνο

δικαιουμαι και εγω κατι η οχι και αν τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

εργω γεννησα 22 απριλιου 2010 και στισ 1 φλεβαρη 2011 γθρισα στιν δουλεια μετα το 6μηνο

δικαιουμαι και εγω κατι η οχι και αν τι πρεπει να κανω?

 

εσυ δεν χρειαζεται να κανεις κατι.πες το στον λογιστη σου (σε περιπτωση που δεν ειναι ενημερος)και αυτος πρεπει να σου βαζει το ποσο καθε μηνα με τον μισθο σου.οσες επεστρεψαν στην δουλεια απο τις 31 μαρτιου του 2010 και μετα,χρηματα παιρνουν απο τον εργοδοτη τους.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που ανοιξα εγω το θεμα θελω να ρωτησω και εγω μερικα πραγματα γιατ εχω μπερδευτει, επειδή εγω δεν εκανα κατι στον γιο μου για να παρω πισω χρηματα γιατί εβγεναν πολυ λιγα και δεν αξιζε τον κόπο, τωρα στην κορη μου τι να κάνω?

 

γεννησα 24/4 κα επιστρεφω μετα απο εξαμηνο 28/2, τι να πω του λογιστή γιατι ειναι και ολιγον ούφο, παρολο που αυτος με ειχε πρωτοενημερωση γι αυτο, ποιους μηνες πρεπει να ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ στο μισθο και τι ποσο θα ειναι?, πχ εμενα οι εισφορές μου ειναι 340 ευρω περίπου ποσα θα παιρνω?

 

περιμενω νεα σας τσακαλια μου,

thanks

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρόλο που ανοιξα εγω το θεμα θελω να ρωτησω και εγω μερικα πραγματα γιατ εχω μπερδευτει, επειδή εγω δεν εκανα κατι στον γιο μου για να παρω πισω χρηματα γιατί εβγεναν πολυ λιγα και δεν αξιζε τον κόπο, τωρα στην κορη μου τι να κάνω?

 

γεννησα 24/4 κα επιστρεφω μετα απο εξαμηνο 28/2, τι να πω του λογιστή γιατι ειναι και ολιγον ούφο, παρολο που αυτος με ειχε πρωτοενημερωση γι αυτο, ποιους μηνες πρεπει να ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ στο μισθο και τι ποσο θα ειναι?, πχ εμενα οι εισφορές μου ειναι 340 ευρω περίπου ποσα θα παιρνω?

 

περιμενω νεα σας τσακαλια μου,

thanks

 

 

θα πρεπει να σου δινει το 3.33% των μικτων σου(εαν πολλαπλασιασεις τα μικτα σου * 3.33 θα το βρεις).η συμπληρωματικη εγκυκλιος που βγηκε τον ιουλιο γραφει αναλυτικα πως πρεπει ο λογιστης σου να συμπληρωσει το Α.Π.Δ . τα χρηματα αυτα θα σου τα δινει μεχρι να συμπληρωθει χρονος απο την αδεια λοχειας σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να σου δινει το 3.33% των μικτων σου(εαν πολλαπλασιασεις τα μικτα σου * 3.33 θα το βρεις).η συμπληρωματικη εγκυκλιος που βγηκε τον ιουλιο γραφει αναλυτικα πως πρεπει ο λογιστης σου να συμπληρωσει το Α.Π.Δ . τα χρηματα αυτα θα σου τα δινει μεχρι να συμπληρωθει χρονος απο την αδεια λοχειας σου.

 

ο μικτος μισθος που παιρνω ειναι 1300 δλδ θα παιρνω περιπου 43 ευρω παραπανω αν καταλαβα καλα?

 

πω πω ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω και τα εχω μπερδεψει λετε να εκανα βλακεια με την πρωτη μου γεννα που δεν εκανα αιτηση?

το πρωτο το γεννησα 26-7-07 και γυρισα στην δουλεια μετα την λοχεια δλδ αν πιανει ο νομος μετα την λοχεια και μετα απο 1-4-08 τοτε μαλλον επρεπε να παρω για 6 μηνες λεφτα σωστα? η τα μπερδεψα παλι?

Link to comment
Share on other sites

ο μικτος μισθος που παιρνω ειναι 1300 δλδ θα παιρνω περιπου 43 ευρω παραπανω αν καταλαβα καλα?

 

πω πω ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω και τα εχω μπερδεψει λετε να εκανα βλακεια με την πρωτη μου γεννα που δεν εκανα αιτηση?

το πρωτο το γεννησα 26-7-07 και γυρισα στην δουλεια μετα την λοχεια δλδ αν πιανει ο νομος μετα την λοχεια και μετα απο 1-4-08 τοτε μαλλον επρεπε να παρω για 6 μηνες λεφτα σωστα? η τα μπερδεψα παλι?

 

 

ναι τοσα ειναι,43 ευρω.

 

δεν ειναι αργα να κανεις τα χαρτια σου και για την πρωτη γεννα.νομιζω 5 χρονια ειναι το περιθωριο.θα παρεις χρηματα απο 1-4-08 εως 2 μηνες μετα την γεννα(λοχεια) δηλαδη χοντρικα μεχρι τελος σεπτεμβρη(περιπου 6 μηνες).φυσικα με τα τοτε μικτα σου!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερει καποια να μου πει τι νουμερο εχει ο συμπληρωματικος νομος που βγηκε τον ιουλιο γιατι ο λογιστης μου ειναι λιγο ασχετος και δνε ξερει λεει τιποτα να παω να βγαλω ακρη με το ικα

ετσι ωστε να του πω να διαβασει και να ΜΑΘΕΙ οτι πρεπει ο εργοδοτης να μου δινει τα λεφτα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποια να μου πει τι νουμερο εχει ο συμπληρωματικος νομος που βγηκε τον ιουλιο γιατι ο λογιστης μου ειναι λιγο ασχετος και δνε ξερει λεει τιποτα να παω να βγαλω ακρη με το ικα

ετσι ωστε να του πω να διαβασει και να ΜΑΘΕΙ οτι πρεπει ο εργοδοτης να μου δινει τα λεφτα

ευχαριστω

 

 

μηνυμα Νο 278 απο το μελος ursula

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40087&page=10

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιος και έμενα....

Γέννησα στις 30-8-2010 και βρίσκομαι σε αδεία ανατροφής παιδιού..

Τι νόμος είναι αυτός???

από τον Δεκεμβρη πληρώνομαι από την δουλειά μου σαν να εργάζομαι κανονικά..

Το Λιτσάκι μου 19/8/1989

Η Δημητρούλα μου 21/1/1991

Ο Χριστόφορος μου 9/7/1993

και ο μικρος μου Μαρίος_Βασιλείος 30/8/2010

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση

Είχα κάνει την αίτηση στο ΙΚΑ στις 26/4/2010 και σήμερα το χθες το πρωι ήρθε η απόφαση του ΙΚΑ στο σπίτι με συστημένο. Τι κάνω για να εισπράξω ? Πάω με την απόφαση στο ΙΚΑ της περιοχής μου ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι συμβαίνει με την περίπτωση των αναπληρωτών εκπαιδευτικών - οι οποίοι έχουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Απ'οτι διαβασα στην εγκυκλιο δικαιουνται κανονικα την επιστροφη μεχρι να ληξει η συμβαση τους,εφοσον δεν εχει παρελθει το 12μηνο απο τη ληξη της λοχειας. Τι γινεται ομως αν επαναπροσληφθουν μετα απο 2 μηνες (οπως συνηθιζεται) και ακομα δεν εχει ολοκληρωθει το 12μηνο; Υπολογιζεται και η νεα συμβαση (εστω κάποιοι μηνες) παρολο που μεσολαβησε περιοδος ανεργιας;

Link to comment
Share on other sites

το ικα σπατων ανεφερε σε φιλη που γεννησε προσφατα οτι πλεον καταργηθηκε ο νομος και μονο οσες επεστρεψαν στην δουλεια τους μεχρι 10 οκτωβρη του 2010 θα παιρνουν μειωμενες εισφορες.οσες επιστρεφουν απο 11/10 και μετα δεν δικαιουνται πλεον αυτα τα χρηματα.

 

ξερει καμια κατι παραπανω???

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα ειδα αυτα τα μνμ και αυτες σας τις ενημερωσεις και επαθα πλακα..!

εγω γεννησα 24/12/2009 και επειδη εργαζομαι σε δημοτικη επιχειρηση του δημοσιου πηρα τους 9 μηνες απο εκει και επομενως οχι το μειωμενο.Δεν μου ανεφερε κανεις τιποτα για καμια επιστροφη.επεστρεψα στη δουλεια μου δηλαδη 27/12/11. Μπορω να κανω κατι??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Υπάρχει ένα ωραιότατο εντθπάκι που λέγεται ΔΜΣΑ/ Δελτίο Μεταβολήσ Στοιχείων ασφάλισης, όπου με αυτλο μπορούμε να διορθώσουνε τις ΑΠΔ. Γίνεται από τον εργοδότη ή τον λογιστή, αλλά πολλοί μπορεί να βαριούνται να το κάνουν αφού δε αφορά και ιδιαίτερα την επιχείρηση...

Οπότε κάνουμε πρώτα το ΔΜΣΑ και αφού δορθωθεί η ΑΠΔ εμείς παίρνουμε τα λεφτάκια μας αναδρομικά και το ΙΚΑ δεν ζητάει τη διαφορά που θα προκύψει.....

 

Βρε κορίτσια τι γίνεται όταν ο λογιστής δεν θελει να κάνει τη διορθωτική;;;;; Είναι μεγάλη διαδικασία, λέει, και δεν μπορεί να το κάνει - προτιμάει, τάχα, να μου τα δώσει από την τσέπη του παρά να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Και τα έχω ανάγκη αυτά τα λεφτά δεδομένου ότι πλέον δουλεύουμε το μισό μήνα και παίρνουμε και τα μισά λεφτά;;;; Πως μπορώ να πιέσω;;;; Με καλύπτει κάποιος νόμος ή μόνο η καλή διάθεση του λογιστή και του εργοδότη;;;; Έχουν περάσει μήνες από τότε που το ζήτησα και ακόμα δεν έχω δει φως.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απογοητευσω αλλα και διορθωτικη να γινει,δε θα τα παρεις αμεσως. σε μενα περασαν 2 ή 3 μπορει και 4 μηνες ειχα σταματησει πλεον να μετραω.

επισης νομιζω πως ενα τηλ. στην επιθ. εργασιας θα σου ελυνε το προβλημα δε μπορει να μη θελει. τι σημαινει δε θελει? δε σε συμπαθει και δε σου κανει το χατηρι? τι πραματα ειναι αυτα????τστστστσ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, ας μην τα πάρω αμέσως τα λεφτά αλλά ας ξέρω πως θα τα πάρω κάποια στιγμή (δεν είναι και λίγα άλλωστε, απ'ό,τι μου είπε ο εργοδότης είναι γύρω στα 450 ευρώ ).....

Ο εργοδότης μου είπε πως θα μου τα δώσει καποια στιγμή ο ίδιος από την τσέπη του αλλά δεν νομίζω να το κάνει. Εδώ ούτε το σωστό μισθό δε μου δίνει.... :(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

παρε στην επιθεωρηση εργασιας αλλωστε ανωνυμα θα παρεις και πες μια ερωτηση να κανω αυτο κι αυτο. επειδη εχει να κανει εμμεσα με το ικα στο προτεινω δηλ ο λογιστης δε μπορει να αρνειται!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια βγήκε νεα εγκύκλιος 29/8/11 οπου λέει οτι επιπλεον εισφορες που καταβλήθηκαν και μετα τις 1/4/10 μπορούν να επιστραφούν απο το ΙΚΑ. Θα πάω να καταθέσω τα χαρτία μου και θα σας πω. Εγώ γέννησα 6/4/10 και επέστρέψα 8/6/10. Απο τότε και για 12 μήνες έπρεπε να έχω μειωμένες εισφορές αλλά ο λογιστής πετούσε αέτο. Θα πάω να τα διεκδηκίσω να δω τι γίνετε γιατι ειναι γύρω στα 700 ευρω, δεν τους τα χαρίζω με τίποτα:evil:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βγήκε νεα εγκύκλιος 29/8/11 οπου λέει οτι επιπλεον εισφορες που καταβλήθηκαν και μετα τις 1/4/10 μπορούν να επιστραφούν απο το ΙΚΑ. Θα πάω να καταθέσω τα χαρτία μου και θα σας πω. Εγώ γέννησα 6/4/10 και επέστρέψα 8/6/10. Απο τότε και για 12 μήνες έπρεπε να έχω μειωμένες εισφορές αλλά ο λογιστής πετούσε αέτο. Θα πάω να τα διεκδηκίσω να δω τι γίνετε γιατι ειναι γύρω στα 700 ευρω, δεν τους τα χαρίζω με τίποτα:evil:

 

Που τη βρήκες την εγκύκλιο? Με ενδιαφέρει κι εμένα...

 

edit: Διαβάστε εδώ , στη δεύτερη σελίδα...

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A23_269_21_29-8-2011.pdf

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...