Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

3.33333 του μισθου σου για καθε μηνα. τοσο ειναι. αφαιρεις το 6μηνο αρα ουσιαστικα συζηταμε για 6μηνες ακομα. το θεμα ειναι απο πουθα τα παρεις τελικα / εργοδοτη ( μεσα στο μ ισθο σου) η ικα. διαβασε τα παραπανω και θα καταλαβεις γιατι το λεω.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kοριτσιααααααααα

μολις πηρα τηλεφωνο στο ικα κερκυρας και μιλησα με τη προσταμενη του τμηματος εσοδων, καθως αυτο ειναι το τμημα που εχει αναλαβει αυτο το θεμα!

Μου ειπε (μεσα στη καλη χαρα, λεμε τωρα) οτι το ικα δεν εχει τιποτα να μου επιστρεψει (επειδη εγω γυρισα απριλιο στη δουλεια το ειπε προφανως) και οτι η εγκυκλιος λεει οτι ο εργοδοτης θα καταβαλλει μονο το 3.33% των συνταξιοδοτικων εισφορων αρα με λιγα λογια αν στο μισθο μου εκαναν κρατησεις 18% πχ για ικα κλπ τωρα θα μου κανουν κρατησεις 18-3.33% αρα προφανως θα τα παρω στο μισθο μεχρι να κλεισει το 12μηνο.........

Αρα ο λογιστης μου λεει οτι του κατεβει και να δω πως θα ξεμπλεξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκεφτομαι ειναι και προφανες! αφου ο εργοδοτης δινει στο ικα μονο το 50% των συνταξ εισφ λογικο ειναι οι κρατησεις στο μικτο μισθο μας να ειναι λιγοτερες αρα ο καθαρος μισθος να αυξηθει..............

καλα μονο εγω εχω ουφο λογιστη που δεν το καταλαβαινει? ωραια πτυχια εχουν...... μονο για τη κορνιζα............

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια, η διορθωτική εγκύκλιος (πως τη λένε) μ' έχει μπερδέψει περισσότερο.

Εγώ που γύρισα πέρσι τον Οκτώβριο στη δουλειά (μετά από 6μηνο) και ο εργοδότης πλήρωσε κανονικά στο ΙΚΑ, απ' το ΙΚΑ δεν θα τα πάρω πίσω;;;

 

Πρέπει ν' αρχίσω να τους ενοχλώ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

maestria εσυ εισαι αλλη περιπτωση! απο το ικα θα τα παρεις...

προβλημα εχουμε εμεις που γεννησαμε προσφατα και δουλευουμε πριν τελειωσει το 12μηνο απο τη γεννα οποτε και πρεπει να μαθει ο καθε λογιστης την εγκυκλιο για να δωσει τα χρηματα σε εμας αντι στο ικα....... αντε τωρα να εξηγησω στο λογιστη μου οτι η μειωση δεν ειναι για να τη καρπωθει ο εργοδοτης αλλα ο υπαλληλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κουφο ετσι.....???

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maestria εσυ εισαι αλλη περιπτωση! απο το ικα θα τα παρεις...

προβλημα εχουμε εμεις που γεννησαμε προσφατα και δουλευουμε πριν τελειωσει το 12μηνο απο τη γεννα οποτε και πρεπει να μαθει ο καθε λογιστης την εγκυκλιο για να δωσει τα χρηματα σε εμας αντι στο ικα....... αντε τωρα να εξηγησω στο λογιστη μου οτι η μειωση δεν ειναι για να τη καρπωθει ο εργοδοτης αλλα ο υπαλληλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κουφο ετσι.....???

 

Κάπως έτσι το είχα καταλάβει κι εγώ, αλλά ήθελα επιβεβαίωση!

 

Ευχαριστώ! :D

 

Πρέπει να το βάλω προτεραιότητα να περνάω απ' το ΙΚΑ το πρωί και να τους πρήζω, μπας και τελειώσω μ' αυτό το θέμα.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

maestria εσυ εισαι αλλη περιπτωση! απο το ικα θα τα παρεις...

προβλημα εχουμε εμεις που γεννησαμε προσφατα και δουλευουμε πριν τελειωσει το 12μηνο απο τη γεννα οποτε και πρεπει να μαθει ο καθε λογιστης την εγκυκλιο για να δωσει τα χρηματα σε εμας αντι στο ικα....... αντε τωρα να εξηγησω στο λογιστη μου οτι η μειωση δεν ειναι για να τη καρπωθει ο εργοδοτης αλλα ο υπαλληλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κουφο ετσι.....???

 

NAI ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ.

η διορθωτικη εγκυκλιος βγηκε τον ιουλιο και ελεγε οτι απο τον Απριλιο που περασε θα πρεπει ο εργοδοτης να το κανει αυτο.

Οι εργοδοτες( τουλαχιστον ο δικος μου) οταν βγηκε η εγκυκλιος αυτη, ειχε ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ!!!!.

αρα??? τι κανουμε σαυτη τη περιπτωση? και σιγουρα δεν ειναι μονο ο δικος μου εργοδοτης που εχει καταβαλει κανονικα τις εισφορες απο απριλιο κ μετα.:!::!::!::!::!:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες! η κοπελα γυρισε περυσι τον οκτωβριο στη δουλεια και βλεπω απο το τικερακι οτι το παιδακι ειναι ηδη 1,5 ετους αρα τωρα δεν δινει πια μειωμενες εισφορες ο εργοδοτης της.............. λογικα μπορει να παει ικα να παρει τα χρηματα της!!!!!!!!!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες! η κοπελα γυρισε περυσι τον οκτωβριο στη δουλεια και βλεπω απο το τικερακι οτι το παιδακι ειναι ηδη 1,5 ετους αρα τωρα δεν δινει πια μειωμενες εισφορες ο εργοδοτης της.............. λογικα μπορει να παει ικα να παρει τα χρηματα της!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, έτσι είναι.

 

Και πήγα στο ΙΚΑ, έκανα αίτηση και "θα με ειδοποιήσουνε". :mrgreen:

Μωρέ θα τους γίνω τσιμπούρι και θα μου τα δώσουνε, που θα πάει;;

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγες ηδηηηηηηη? μπραβο!!!!!!!!!!!

μωρε θα στα δωσουν θελουν δε θελουν!

 

Ναι καλέ, έχω 2-3 μήνες! Στο άλλο τόπικ το έγραψα; Δε θυμάμαι.

 

Θα μου τα δώσουν, αλλά μάλλον για δώρο τα Χριστούγεννα μ' αυτούς τους ρυθμούς. :mrgreen:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει οτι θα τα παρεις...........

 

λοιπον κοριτσια μου εστειλε ο λογιστης την ΑΠΔ και γραφει οτι το επιδοτουμενο ποσο ειναι Χ

αυτο προφανως ειναι να παρω εγω ε????????? ο κωδικος 45 που λεει στην εγκυκλιο?????????????

 

εν τω μεταξυ σκεφτομαι μηπως εχει κανει λαθος γιατι οι αποδοχες ειναι 970,59 και αυτοι γραφουν επιδοτουμενο ποσο 150,11. ομως αυτο δεν επρεπε να ειναι 3.33% συμφωνα με την εγκυκλιο????????????????????????

 

βοηθατε βρε παιδιαααααααααα

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως μαλλον λαθος καταλαβα δεν ειδα ποσο ειναι τωρα το παιδακι! ναι μπορει να τα παρει απο το ικα.

το ακριβες ποσο στο βγαζει το ικα οχι ο λογιστης σου! κι εμενα ο λογιστης εβγαλε αλλα και το ικα αλλα.....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρη? το ικα το βγαζει??????? σου λεω απο το τηλ ισα που δε με εβρισε........

παντως θα παω ικα ετσι κι αλλιως για αλλη δουλεια και θα ρωτησω... αλλα να ειμαι προετοιμασμενη!

 

αφου ομως την ΑΠΔ τη φτιαχνει ο λογιστης.... πως σου λεει το ικα τι παιρνεις? μηπως την ελεγχει το ικα και αν εχει κανει λαθος ο λογιστης το διορθωνουν????????? ωχ μπαχαλο θα γινουμε παλι.........

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι. η λογιστρια μας οταν το μαθε μου ειπε παρε τον ταδε στο ικα να σου πει τι να κανεις.

και οταν πηγα να κανω τα χαρτια μου μου ειπε ο κυριος αυτος πως " σε ενα μηνα θα σου πουμε αν δικαιουσαι και ποσα...." ο εργοδοτης δεν εχει να κανει κατι με την επιστροφη εισφορων του ικα! αφου το ικα θα στα επιστρεψει! (θεωρητικα)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου ομως την ΑΠΔ τη φτιαχνει ο λογιστης.... πως σου λεει το ικα τι παιρνεις? μηπως την ελεγχει το ικα και αν εχει κανει λαθος ο λογιστης το .

 

αναλογα με την ΑΠΔ που κανει ο εργοδοτης σου βγαζει το ικα τα λεφτα. αφου ως τοτε του εργοδοτη οι εισφορες ηταν πληρεις το ικα παιρνει απο εκεινες και στα επιστρεφει. ( η καπως ετσι!!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μα στην ΑΠΔ φαινεται το ποσο που θα παρουμε... στο κωδικο 45! το 33.35 στα 1000 ευρω αποδοχες.......... (αν καταλαβινω καλα) ο λογιστης μου την εδωσε συμπληρωμενη!!!!!!!!!!!!

εμενα δε με πολυνοιαζει για τους προηγουμενους μηνες γαιτι γυρισα μεσα απριλη στη δουλεια και τον μαιο τον χρωστανε στο ικα και τωρα θα πληρωσουμε τον ιουνιο οποτε θελω να γινει σωστα!!!! στην ουσια μετα θα μπυ χρωστανε μισο απριλη δηλαδη καμια 15αρια ευρω οποτε αν βρεθει ακρη καλως αλλιως δε θα σκασω αλλα τουλαχιστον να παρω τα υπολοιπα σωστα............

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

στα 1000μισθο ειναι 30 περιπου ευρω η επιστροφη. Εμας την ΑΠΔ τη κανει εξωτερικο λογιστηριο και τα καταθετει χωρις να περνανε απο δω αρα δε την εχω δει. παντως ετσι οπως τα λες θα πρεπει να σου συμπιπτουν τα λεφτα που θα σου βγαλει το ικα με αυτα της απδ . Το ικα θα βγαλει ετσι κ αλλιως το ποσο σου, και δε θα στηριχτει στην Απδ γιατι κοιταει και συγκρινει τις ημερομηνιες που δηλωσε ο εργοδοτης οτι γυρισες στην εργασια σου απο την αδεια λοχειας, και αν εχει γινει εκει καμια παρατυπια. ( πχ αλλη ημερομηνια στα χαρτια )

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

v&a δεν καταλαβες...............

προσωπικα για μενα επειδη γυρισα μεσα απριλη στη δουλεια δε θα μου επιστρεψει τιποτα τα ικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το ικα επιστρεφει σε περιπτωσεις που εχουν ηδη παρακρατηθει χρηματα, δηλαδη αν εχει ηδη πληρωσει ο εργοδοτης στο ικα ολο το ποσο χωρις τη μειωση........

απο την 1/4/2010 το ικα δεν επιστρεφει τιποτα ουτε εχει καμια δουλεια να σου πει ποσα θα παρεις γιατι πολυ απλα ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να τα βαζει στο μισθο. στην ΑΠΔ στον κωδικο 45 που λεει επιδοτουμενο ποσο, αυτο ειναι που παιρνουμε εμεις, οι μητερες.... ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ!

Δεν βγαζει το ικα τις ΑΠΔ, αυτο ειναι δουλεια του εργοδοτη-λογιστη. Απλα το ικα τους ενημερωνει και φυσικα ελεγχει στο συστημα του να εχουν περαστει σωστα αυτα τα ποσα στην ΑΠΔ. Εμενα ο λογιστης εκανε λαθος στα νουμερα κι ετσι δεν το δεχτηκε το συστημα του ικα και τωρα ψαχνονται... λες και ειναι πυρηνικη φυσικη!!!!!

 

Αυτα ειναι τα συμερασματα, εχουν επιβεβαιωθει απο ικα και απο λογιστη....

Απο 1/4/2010 μπαινει το 3.335% του ακαθαριστου μισθου στη μητερα

και για πιο πριν τα παιρνετε απο το ικα.......

Οσο για το διαστημα 1/4 μεχρι 2/7 που βγηκε η συμπληρωματικη εγκυκλιος πρεπει να γινουν απο τον εργοδοτη/λογιστη τροποποιητικες στην ΑΠΔ (αν εχει βαλει λαθος ποσα) αλλα ποιος θα παρει τι απο που ειναι λιγο κουβαρι!!!! οταν το ξεμπλεξουν τα λεμε παλι........

Εγω ειμαι απο τις "τυχερες" γιατι δεν ειχαμε πληρωσει το ικα το μαιο και ιουνιο οποτε θα τα παρω κατευθειαν τα χρηματαα πο εργοδοτη και δε θα μπλεξω με ικα..........

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μηνυμα το εβαλα κ στην αλλη ενότητα με τον ιδιο τιτλο. ισως πρεπει να το βαλω κ δω...

 

Καλημέρα,

εχθες πήγα απο το ΙΚΑ είχα κάνει τα χαρτιά μου τέλη Μαϊου και πήγα στο ίδιο γραφείο (ΙΚΑ ΠΥΛΗΣ ΑΞΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) εκει λοιπον εψαξαν κ βρήκαν πως η απόφαση μου εχει βγει. οι λόγοι που δεν την παρέλαβα αγνωστοι. η τυπισα ισυρίζεται πως την εστειλαν... μου βγαλε λοιπον την απόφαση και πήγα στο ταμείο για να πάρω το απίστευτο ποσο των 133 )) οποτε μην βασιζεστε σ αυτους. πατε στο τμημα που καταθεσατε και ρωτηστε

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

NAI ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ.

η διορθωτικη εγκυκλιος βγηκε τον ιουλιο και ελεγε οτι απο τον Απριλιο που περασε θα πρεπει ο εργοδοτης να το κανει αυτο.

Οι εργοδοτες( τουλαχιστον ο δικος μου) οταν βγηκε η εγκυκλιος αυτη, ειχε ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ!!!!.

αρα??? τι κανουμε σαυτη τη περιπτωση? και σιγουρα δεν ειναι μονο ο δικος μου εργοδοτης που εχει καταβαλει κανονικα τις εισφορες απο απριλιο κ μετα.:!::!::!::!::!:

 

Lipon, mou exei tyxi emena! Genisa stis 1.9.2009, tis eisfores mou dosane apo to IKA piso apo 1.11. mexri 31.3. kai ston ergodoti mou irthe ena grama tora stis 3.7. na mou valei tis meiomenes eisfores ston mistho mou! O pote vevea den to ekane kai ta lefta apo 1.4. mexri kai tora einai pali sto IKA. Pige lipon o logistis mas sto IKA, pou anikei o ergodotis, kai to kanonise kapos alios, oste na mi prepei na paw pali sto IKA kai tha mou valei ta lefta apo 1.4. mexri kai tora ston mistho mou...eftyxos, giati ta lefta ta perimena 4 mines!!!!!! Ara fenete, oti an theloune, ginete kai alios!!!

FMXWp3.png

Ve25p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koritsia kalimera!!!

 

Epitelous meta apo 4.5 mines kai xari se mia para polu eugeniki kuria apo to protokollo pou me enimerone tilefonikos olo auto to kairo, pira ta lefta apo to IKA Amarousiou!!!!

 

To periergo omos einai pos eno eimaste 4 kopeles apo tin idia etiareia ta pirame mono oi 2!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εγω δεν ηξερα τιποτα για την εγκυκλιο, το εμαθα απο εσας εδω!Ο λογιστης χαμπαρι δεν ειχε παρει:evil: δεν τον ενημερωσαν απο το ΙΚΑ λεει.Εκανα αιτηση στο ΙΚΑ και μεσα σε 1 βδομαδα με πηραν τηλ να παω να παρω τα λεφτα:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Koritsia kalimera!!!

 

Epitelous meta apo 4.5 mines kai xari se mia para polu eugeniki kuria apo to protokollo pou me enimerone tilefonikos olo auto to kairo, pira ta lefta apo to IKA Amarousiou!!!!

 

To periergo omos einai pos eno eimaste 4 kopeles apo tin idia etiareia ta pirame mono oi 2!

 

Περιμένω κι εγώ τα λεφτά από το ΙΚΑ Αμαρουσίου εδώ και 4 μήνες!!!!

Μπορείς να μου δώσεις το όνομα και το τηλ. αυτής της κυρίας που σε εξυπηρέτησε, μήπως δούμε κι εμείς μία άσπρη μέρα;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ κατέθεσα 29-07 στο ΙΚΑ Πατησίων που ανήκει η δουλειά μου, πήρα τηλ. σήμερα και μου είπαν ότι το Δεκέμβρη να περιμένω!:shock: γιατί λέει ότι τους ήρθε η διευκρινιστική εγκύκλιος τον Ιούλιο και έλειπαν οι περισσότεροι υπάλληλοι με άδειες...

Έλεος πια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...