Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

Σε καλή μεριά!!!Δεν είχες πάρει το εξάμηνο και πήρες τόσα πολλά λεφτά;ή είναι πολλά τα μοικτά σου;;

 

Καμία μανούλα από ΙΚΑ Κηφισιάς έχει πάρει την επιστροφή;;;

Παίρνω τηλέφωνο βδομάδες τώρα και δε το σηκώνει κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καλή μεριά!!!Δεν είχες πάρει το εξάμηνο και πήρες τόσα πολλά λεφτά;ή είναι πολλά τα μοικτά σου;;

 

Καμία μανούλα από ΙΚΑ Κηφισιάς έχει πάρει την επιστροφή;;;

Παίρνω τηλέφωνο βδομάδες τώρα και δε το σηκώνει κανείς!!!

 

Το ΙΚΑ Κηφισιάς μας έχει συνδέσει κανονικά μου φαίνεται!!!

 

Κι εγώ εκεί κατέθεσα τα χαρτιά μου, φυσικά λεφτά δεν έχω πάρει, τηλέφωνο για να βρεις κάποιον πρέπει να έχεις μέσο. Καιόταν μετά από εκατομμύρια προσπάθειες βρήκα κάποιον πριν κάνα μήνα, μου απάντησα ένα "όλες οι μανούλες θα ειδοποιηθείται ταχυδρομικώς πριν από τα Χριστούγεννα" και μου το έκλεισαν στα μούτρα.

 

Φυσικα ειδοποίηση δεν έχω λάβει ακόμα!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Δε τους βρίσκω με τίποτα...το καλοκαίρι που τους είχα βρει κατά τύχη μου ειχαν πει για Οκτώβρη..και εσένα σου είπαν για Χριστούγεννα...καλό Πάσχα να λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Δε τους βρίσκω με τίποτα...το καλοκαίρι που τους είχα βρει κατά τύχη μου ειχαν πει για Οκτώβρη..και εσένα σου είπαν για Χριστούγεννα...καλό Πάσχα να λέμε!!!

 

Μη σου πω και του χρόνου τα Χριστούγεννα!!!!

 

Μα τι αλητεία πραγματικά!!!!!!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καλή μεριά!!!Δεν είχες πάρει το εξάμηνο και πήρες τόσα πολλά λεφτά;ή είναι πολλά τα μοικτά σου;;

 

Καμία μανούλα από ΙΚΑ Κηφισιάς έχει πάρει την επιστροφή;;;

Παίρνω τηλέφωνο βδομάδες τώρα και δε το σηκώνει κανείς!!!

 

Σε ευχαριστω ΜΑΡΙΤΑ :D. Ναι και το εξαμηνο δεν πηρα και ειναι αρκετα τα μεικτα μου....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς ανήκω κι εγώ σ' αυτές που έχει πληρώσει ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ο λογιστής Απρίλιο - Ιούνιο (τότε λήγει το δικό μου δωδεκάμηνο). Το ΙΚΑ μου είπε να κάνει διορθωτική ΑΠΔ ο λογιστής εκτός αν βγει άλλη εγκύκλιος.. Ο λογιστής μας όμως το αρνείται γιατί λέει αυτοί είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους και τα ρίχνει στο ΙΚΑ... Τι να κάνω εγώ τώρα που είμαι στη μέση;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ανήκω κι εγώ σ' αυτές που έχει πληρώσει ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ο λογιστής Απρίλιο - Ιούνιο (τότε λήγει το δικό μου δωδεκάμηνο). Το ΙΚΑ μου είπε να κάνει διορθωτική ΑΠΔ ο λογιστής εκτός αν βγει άλλη εγκύκλιος.. Ο λογιστής μας όμως το αρνείται γιατί λέει αυτοί είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους και τα ρίχνει στο ΙΚΑ... Τι να κάνω εγώ τώρα που είμαι στη μέση;

 

 

την εγκυκλιο δεν την ειχε στα χερια του να δει οτι μεχρι 31 μαρτιου επιστρεφει χρηματα το ικα??και οσες επιασαν δουλεια μετα τα δινει ο εργοδοτης????????:?:?:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

την εγκυκλιο δεν την ειχε στα χερια του να δει οτι μεχρι 31 μαρτιου επιστρεφει χρηματα το ικα??και οσες επιασαν δουλεια μετα τα δινει ο εργοδοτης????????:?:?:?

Εγώ το έλεγα απ' τον Μάρτιο στον λογιστή και μου έλεγε "μη βιάζεσαι". Δυστυχώς αμέλησα να ενημερώνομαι απ'το site του ικα και έμαθα από εδώ για την εγκύκλιο ήταν όμως τέλος Αυγούστου... Το ικα θεωρεί ευνόητο ότι οι εργοδότες έχουν ενημερωθεί εφόσον έχουν δημοσιεύσει την εγκύκλιο στο site, όμως ο λογιστής λέει ότι κανείς δεν τους ενημέρωσε.. Άντε βγάλε άκρη..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;Οταν επιστρέψω στη δουλειά μετά τη γέννα θα παίρνω επιλέον χρήματα από τον εργοδότη ή απλά ο εργοδότης θα αποδίδει μειωμένες εισφορές στο ικα για μένα και για πόσο διάστημα;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν η επιχείρηση αρνηθεί να μου δώσει τα λεφτά μπορώ να τα πάρω αργότερα απο το ίκα? ενημέρωσα την προσωπάρχη και μου είπε οτι δεν ξέρει κάτι και οτι αυτοί θα καταβάλουν κανονικά τις εισφορές μου και να τα πάρω μετά απο το ίκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια αν η επιχείρηση αρνηθεί να μου δώσει τα λεφτά μπορώ να τα πάρω αργότερα απο το ίκα? ενημέρωσα την προσωπάρχη και μου είπε οτι δεν ξέρει κάτι και οτι αυτοί θα καταβάλουν κανονικά τις εισφορές μου και να τα πάρω μετά απο το ίκα

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

Το ΙΚΑ επιστρέφει χρήματα μέχρι 31/03/2010

Η προσωπάρχης να διαβάσει τις εγκυκλίους για το πως θα καταβάλει τις εισφορές....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ενώ επέστρεψα Σεπτέμβρη στη δουλειά και το δωδεκάμηνο μου λήγει Δεκέμβριο δεν έχω πάρει τίποτα από τον εργοδότη...Ο λογιστής, ενώ του πήγα την εγκύκλιο του Ικα, επιμένει ότι τα χρήματα θα τα πάρω από το Ικα και μου κολλάει κανονικά ένσημα....!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι πιστώνονται και δεν επιστρέφονται [που και αυτό γίνεται με μια μια απλή αίτηση επιστροφής εισφορών αλλά συνήθως γίνεται για πιο μεγάλα ποσά] αλλά ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ!!!

που σημαίνει ότι με λίγο καλό προγραμματισμό θα πληρώσουν στις επόμενες εισφορές κάτι λιγότερο και θα γίνει συμψηφισμός.

καλημερα,

αμα δε τους πιεσεις ρε παιδι μου δε γινεται τιποτα. Λοιπον ευτυχως που η λογιστρια που ειναι εδω ειναι εξυπηρετικοτατη και μου ειπε θα το αναλαβει να μου το τελειωσει το θεμα, πίεσε το εξωτερικο λογιστηριο μετα απο αυτα που της ειπα που εμαθα εδω (κ ευχαριστω πολυ) και θα κανουν μαλλον τη διορθωτικη και θα παρω τα $$ απο την εργασια τελικα.

Θα σας πω ποτε και πως και τι ακριβως μολις γινει η διαδικασια!:):):):) εμ 120 ευρω ειναι αυτα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;Οταν επιστρέψω στη δουλειά μετά τη γέννα θα παίρνω επιλέον χρήματα από τον εργοδότη ή απλά ο εργοδότης θα αποδίδει μειωμένες εισφορές στο ικα για μένα και για πόσο διάστημα;

Καμία απάντηση;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμία απάντηση;

Απο τοτε που θα γυρισεις κ μεχρι να κλεισεις χρονο που γεννησες θα πρεπει ο εργοδοτης να κανει μικροτερη εισφορα για σενα στο ικα και εσυ θα πρεπει να παιρνεις 3,333 του μισθού σου επιπλεον ενσωματωμενο στο μισθο δηλαδη τη διαφορα απο τη μειωμενη εισφορα του. Διαβασε τα παραπισω κ θα καταλαβεις καλυτερα κ ισως βρεις και την εγκυκλιο να τη κατεβασεις να τους τη δειξεις. μη περιμενεις να το κανουν απο μονοι τους. μπορει να μη το ξερουν, να βαριουνται κλπ κλπ.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που θα γυρισεις κ μεχρι να κλεισεις χρονο που γεννησες θα πρεπει ο εργοδοτης να κανει μικροτερη εισφορα για σενα στο ικα και εσυ θα πρεπει να παιρνεις 3,333 του μισθού σου επιπλεον ενσωματωμενο στο μισθο δηλαδη τη διαφορα απο τη μειωμενη εισφορα του. Διαβασε τα παραπισω κ θα καταλαβεις καλυτερα κ ισως βρεις και την εγκυκλιο να τη κατεβασεις να τους τη δειξεις. μη περιμενεις να το κανουν απο μονοι τους. μπορει να μη το ξερουν, να βαριουνται κλπ κλπ.

 

 

νομιζω οτι δεν ειναι ενας χρονος απο την ημερα που θα γεννησεις αλλα ενας χρονος μετα το τελος της λοχειας:roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι ενας χρονος απο την ημερα που θα γεννησειςαλλα ενας χρονος μετα το τελος της λοχειας:roll:

 

Eτσι ακριβως ειναι. Αναφεροταν και στην αποφαση της επιστροφης των χρηματων που πηρα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι ενας χρονος απο την ημερα που θα γεννησεις αλλα ενας χρονος μετα το τελος της λοχειας:roll:

Και αν πάρω το εξάμηνο θα είναι για ένα χρόνο μετά ή για 6 μήνες;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια...τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Αυτή τη στιγμή είμαι άνεργη...ξεκινάω δουλειά στα μέσα Δεκέμβρη....

τέλη Σεπτεμβρίου 2010 γέννησα την κόρη μου...

τι ισχύει σε θέμα εισφορών, επιστροφή χρημάτων κλπ;

 

Τι πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νέα εγκύκλιος που να ισχύει από 01/04/10 και μετά? Γεννάω αρχές του 2011 και θέλω να ξέρω αν δικαιούμαι τίποτα από αυτό.

 

 

στην σελιδα 10 αυτου του θεματος το μηνυμα 278 απο το μελος ursula.

 

φυσικα και δικαιουσαι και εσυ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Και να ρωτήσω κάτι άλλο αν κατάλαβα καλά. Εάν πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ και το μειωμένο μαζί άλλους 3,5 μήνες δηλαδή και γυρίσεις μετά από κανα χρόνο στη δουλειά, δεν δικαιούσαι καμία επιστροφή. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Και να ρωτήσω κάτι άλλο αν κατάλαβα καλά. Εάν πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ και το μειωμένο μαζί άλλους 3,5 μήνες δηλαδή και γυρίσεις μετά από κανα χρόνο στη δουλειά, δεν δικαιούσαι καμία επιστροφή. Σωστά?

 

 

δικαιουσαι για τους μηνες που θα δουλεψεις μεχρι να κλεισει χρονο απο την στιγμη που τελειωσε η λοχεια.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...