Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

Kαλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε κ μένα λίγο μιας κ με αυτα τα διαδικαστικα πέλαγωνω!

Λοιπον γέννησα 13/1/2010 είχα άδεια λοχειας μέχρι 16/3/2010 κ μέτα πήρα το έξάμηνο του οαεδ που λήγει τώρα το Σεπτεμβριο 17/9/2010!

Δικαιουμαι κάτι ή τι πρέπει να κάνω ?Να ένημέρωσω το λόγιστη μου για την μείωμενη εισφορα κ μέτα τι?

Σας πάρακαλω πολυ οποια γνώριζει κάτι πάραπανω να μου δώσει τα φώτα της

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Φιλικα Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

siburaki νομιζω πως κατι δικαιουσαι και να μιλησεις με το λογιστη σου.

Λογικα δικαιουσαι χρηματα (αλλα το 6μηνο οαεδ δε μετραει.)

Ο εργοδοτης θα επρεπε να στα βαζει απο την επιστροφη σου στην εργασια και μετα στο μισθο σου μεχρι να κλεισει 1 ετος απο τη γεννηση του παιδιου. ενημερωσε το λογιστη της εργασιας σου.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

v & a σε ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταποκριση σου, επειδη ο λογιστης μας έδω στην επιχειρηση είναι λιγο πίσω σε αύτα η τα ξέχναει!

ΑΝ εχεις την ευγενη καλοσυνη να μου πεις σε πάρακαλω πως να του πω αυτο τι πρεπει να πω να εκτυπωσω το νομο αυτο κ να του δείξω?

Κ μέτα τι γίνεται?Πρεπει να κανω τπτ εγω η να πάω στο Ικα ?

Συγνωμη που γίνομαι κουραστικη άλλα δεν γνώριζω καθολου απο αυτα !

Χιλια ευχαριστω κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παρε τηλ στο ικα της περιοχης που ανηκει ο εργοδοτης γιατι εκει πρεπει να γινει η αιτηση για την επιστροφη και ρωτα τους αν οντως σε πιανει βαση ημερομηνιων αυτη η μειωση. γιατι με τις ημερομηνιες δε ξερω τι παιζεται.

Αν σου πουν οτι σε πιανει πες να σου εξηγησουν τι ακριβως γινεται γιατι για τη καθε περιπτωση ειναι διαφορετικα. πχ αν εχεις παρει η οχι εξαμηνο, αν εχεις κανει 2 παιδια κοντα κοντα (οπως εγω) και λοιπα. Μετα αν ο λογιστης σας σου πει πως δε ξερει και τετοια δειξτου αυτο

http://www.taxnewsgr.com/news/ika-15-a23-269-4-2010/

ειναι εγκυκλιος νομιζω.

Ευχομαι να βγαλεις ακρη.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα περιμενω το λογιστη να ερθει καποια στιγμη να του δωσω το εκτυπωσα κιολας, Μολις μου άπαντησαν κ στο Ικα μου έιπαν οτι μολις τελιεωσει η αδεια μου του αξαμηνου(τελειωνει 17/ 9/2010) θα τα κραταει ο εργοδοτης μου κατι τετοιο , μου το έκλεισε βιαστικα το τηλ.

ΤΙ να πω δεν καταλαβα κ πολλα παντως μου ειπε οτι με πιανει, τωρα τι πιανει τι αφηνει ο θεος κ η μανα του!!!

Φιλικα Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είχα κάνει τα χαρτιά μου τον 4/2010 και σήμερα εισέπραξα την επιστροφή. Το ποσό 174,39? (είχα πάρει βέβαια και 6μηνη άδεια μητρότητας). Εντάξει..από το τίποτα..καλοδεχούμενα και αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι που μαλλον δεν εχω καταλαβει καλα??

εχω κανει την αίτηση γιατην επιστροφη εισφορων κλπ ολα καλα και περιμενω τα λεφτα τωρα εγω εχω γυρισει στην δουλεια μου πισω τον απριλιο του 2008 η διορθωτικη εκυκλιος που βγ΄κε αφορα τον απριλιο 01-04-2010 και μετα πρεπει να μου βαζει και τωρα μειωμενες εισφορες η μονο στης μητερες που καθονται γιατι ετσι μου ειπε οτι ειναι μονο για τις μητερες και για 1 χρονο ???????>.........

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι που μαλλον δεν εχω καταλαβει καλα??

εχω κανει την αίτηση γιατην επιστροφη εισφορων κλπ ολα καλα και περιμενω τα λεφτα τωρα εγω εχω γυρισει στην δουλεια μου πισω τον απριλιο του 2008 η διορθωτικη εκυκλιος που βγ΄κε αφορα τον απριλιο 01-04-2010 και μετα πρεπει να μου βαζει και τωρα μειωμενες εισφορες η μονο στης μητερες που καθονται γιατι ετσι μου ειπε οτι ειναι μονο για τις μητερες και για 1 χρονο ???????>.........

 

δεν καταλαβα και πολυ καλα τι εννοεις.

Ναι μονο για τις μητερες ειναι. Εσενα ο 1 χρονος ΜΕΤΑ τοκετου, τελειωσε υποθετω μεσα στο 08... Η διορθωτικη πιανει απο απριλιο του 10 και μετα. εσυ θα τα παρεις ολα τα χρηματα απο το ικα χωρις να εμπλακει ο εργοδοτης καθολου, οπως πηρα εγω για το 1ο μου παιδακι που γυρισα στη δουλεια μου φεβρουαριο του 08.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα,μόλις είδα τα μηνύματα σας και θα ήθελα να με διαφωτίσετε πάνω στο θέμα.τι ακριβώς είναι αυτό? εγω γέννησα 14/11/09 και γύρισα στην δουλειά τον αύγουστο δικαιούμαι κάτι απο αυτά που λέτε? και αν ναι μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει να μην κάνω καμμιά πατάτα. σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,μόλις είδα τα μηνύματα σας και θα ήθελα να με διαφωτίσετε πάνω στο θέμα.τι ακριβώς είναι αυτό? εγω γέννησα 14/11/09 και γύρισα στην δουλειά τον αύγουστο δικαιούμαι κάτι απο αυτά που λέτε? και αν ναι μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει να μην κάνω καμμιά πατάτα. σας ευχαριστώ πολύ

αποτι βλεπω εχεις παρει 6μηνο. αρα δικαιουσαι 6 μηνες x 3,33 του μισθού σου. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το γνωριζει και να στα βαζει ο εργοδοτης μεσα στο μισθο σου καθε μηνα απ την ωρα που γυρισες κ μεχρι να κλεισει 1 ετος απ τη γεννα σου. πεσ στο λογιστη σας να ενημερωθει αμεσα. για τους μηνες αυγουστο-σεπτ-οκτωβρη αν ο εργοδοτης εχει κανει τις εισφορες του ηδη στο ικα ολοκληρες αντι μειωμενες ,δε ξερω τι μπορεις να κανεις και πως θα τα διεκδικησεις απ τον εργοδοτη. Εχω κι εγω τετοιο θεμα και θα ενημερωθω πολυ συντομα για το πως να κινηθω...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. θα πάω να τους ενημερώσω. αν βγάλεις κάποια άκρη σε ππαρακαλώ ενημέρωσε και εμένα γιατί ο δικός μας λογιστής είναι λίγο στον κόσμο του. σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και εγω σημερα πηρα τηλεφωνο τον λογιστη και του ειπα οτι εκεινος πρεπει να δινει τις εισφορες και οχι το ικα και μαλιστα εχει βγει συμπληρωματικη εγκυκλιος του ικα τον ιουλιο που γραφει πως πρεπει να συμπληρωθει το ΑΠΔ.και οτι αυτες που γυρισαν για δουλεια μετα τις 31/3 απο τον εργοδοτη παιρνουν την επιστροφη οχι απο το ικα.ααα μου λεει κατσε να παει η εγκυκλιος στο ικα :rolleyes:!!!!καλε εχει παει απο τον ιουλιο του λεω!!!!!!ε θα την εκτυπωσω και θα του την στειλω!ακρη δεν βγαζω οπως παντα.

 

ελευθερια μηπως εχουμε τον ιδιο λογιστη????:roll:με εβαλε σε υποψιες το nick σου........

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια μίλησα με την υπεύθυνη προσωπικού γιατί όπως είπα δεν νομίζω να βγάλω άκρη με το λογιστή και δεν ήξερε τίποτα. θα της πάω την εγκύκλιο την δευτέρα. αν δουλεύεις σε ξενοδοχειακή μονάδα, τότε ίσως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την ακρίβεια μίλησα με την υπεύθυνη προσωπικού γιατί όπως είπα δεν νομίζω να βγάλω άκρη με το λογιστή και δεν ήξερε τίποτα. θα της πάω την εγκύκλιο την δευτέρα. αν δουλεύεις σε ξενοδοχειακή μονάδα, τότε ίσως

 

 

μπα οχι,αλλου δουλευω.εγω σημερα εκτυπωσα την εγκυκλιο και την δευτερα θα την στειλω.γιατι δηλωνει αγνοια ο λογιστης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

για τους μηνες αυγουστο-σεπτ-οκτωβρη αν ο εργοδοτης εχει κανει τις εισφορες του ηδη στο ικα ολοκληρες αντι μειωμενες ,δε ξερω τι μπορεις να κανεις και πως θα τα διεκδικησεις απ τον εργοδοτη. Εχω κι εγω τετοιο θεμα και θα ενημερωθω πολυ συντομα για το πως να κινηθω...

Υπάρχει ένα ωραιότατο εντθπάκι που λέγεται ΔΜΣΑ/ Δελτίο Μεταβολήσ Στοιχείων ασφάλισης, όπου με αυτλο μπορούμε να διορθώσουνε τις ΑΠΔ. Γίνεται από τον εργοδότη ή τον λογιστή, αλλά πολλοί μπορεί να βαριούνται να το κάνουν αφού δε αφορά και ιδιαίτερα την επιχείρηση...

Οπότε κάνουμε πρώτα το ΔΜΣΑ και αφού δορθωθεί η ΑΠΔ εμείς παίρνουμε τα λεφτάκια μας αναδρομικά και το ΙΚΑ δεν ζητάει τη διαφορά που θα προκύψει.....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιτελους σημερα, μετα απο αναμονη 7 μηνων, με ενημερωσαν τηλεφωνικα παρακαλω, οτι εχει εγκριθει η αιτηση μου και μπορω να περασω να εισπραξω τα χρηματα μου.

Δεν μου ειπαν το ποσο γιατι αλλη κυρια διαχειριζεται την ολη υποθεση, αλλα θα παω αυριο και θα σας ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους σημερα, μετα απο αναμονη 7 μηνων, με ενημερωσαν τηλεφωνικα παρακαλω, οτι εχει εγκριθει η αιτηση μου και μπορω να περασω να εισπραξω τα χρηματα μου.

Δεν μου ειπαν το ποσο γιατι αλλη κυρια διαχειριζεται την ολη υποθεση, αλλα θα παω αυριο και θα σας ενημερωσω....

 

Από ποιό ΙΚΑ και πότε είχες κάνει την αίτησή σου;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Από ποιό ΙΚΑ και πότε είχες κάνει την αίτησή σου;

 

Aπο το Ικα Ιωνιας Θεσ/νικης (μαλλον δεν θα σας αφορα....;)).

Την αιτηση την ειχα κανει εκει κοντα στα μεσα του Απριλη, απο τον Αυγουστο αρχισα να τους "ενοχλω" και συνεχως μου ελεγαν οτι οι αιτησεις του Απριλιου δεν ειχαν ακομη μελετηθει....:mad:.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ωραιότατο εντθπάκι που λέγεται ΔΜΣΑ/ Δελτίο Μεταβολήσ Στοιχείων ασφάλισης, όπου με αυτλο μπορούμε να διορθώσουνε τις ΑΠΔ. Γίνεται από τον εργοδότη ή τον λογιστή, αλλά πολλοί μπορεί να βαριούνται να το κάνουν αφού δε αφορά και ιδιαίτερα την επιχείρηση...

Οπότε κάνουμε πρώτα το ΔΜΣΑ και αφού δορθωθεί η ΑΠΔ εμείς παίρνουμε τα λεφτάκια μας αναδρομικά και το ΙΚΑ δεν ζητάει τη διαφορά που θα προκύψει.....

'

 

υπαρχει καμια ενημερωση γιαυτο? το κανε καμια κοπελα? θα ηθελα αν γινεται περισσοτερες λεπτομερειες της διαδικασιας...και αν τελικα και πως θα φτασουν τα χρηματα στα χερια μου ...θα πρεπει να τα παρουμε απο τον εργοδοτη αναδρομικα?ευχαριστω!!!!:P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

'

 

υπαρχει καμια ενημερωση γιαυτο? το κανε καμια κοπελα? θα ηθελα αν γινεται περισσοτερες λεπτομερειες της διαδικασιας...και αν τελικα και πως θα φτασουν τα χρηματα στα χερια μου ...θα πρεπει να τα παρουμε απο τον εργοδοτη αναδρομικα?ευχαριστω!!!!:P

 

αυτά τα γνωρίζουν οι λογιστές και όχι οι ασφαλισμένοι, εσύ απλά θα έρθεις σε επικοινωνία με το λογιστή ή εργοδότη και θα του πεις να συμπληρώσει αυτό το έντυπο. Μην ανησυχείς όλοι οι λογιστές γνωρίζουν την ύπαρξή του. Η επιχείρηση υποβάλει τέτοιο έντυπο και όχι οι απασχολούμενοι. Τα λεφτά θα έρθουν απλά στα χέρια σου αναδρομικά από τον εργοδότη. Είπαμε το ΙΚΑ δεν οφείλει και συνεπώς δεν επιστρέφει χρήματα από τις 31/03/2010. Ο εργοδότης τα δίνει...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

σναι, απλα εγω οταν τους το ειπα μου πανε " ναι αλλα εμας θα μας πιστωσει το ικα τα χρηματα στο λογαριασμο μας, δε θα μας τα δωσει να σου τα δωσουμε..."!!!! σα να μου λεει εμεις δεν θα σου δωσουμε λεφτα που δε θα μας δωσουν κι εμας.!!!!!εκει τωρα εγω τι κανω?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

σναι, απλα εγω οταν τους το ειπα μου πανε " ναι αλλα εμας θα μας πιστωσει το ικα τα χρηματα στο λογαριασμο μας, δε θα μας τα δωσει να σου τα δωσουμε..."!!!! σα να μου λεει εμεις δεν θα σου δωσουμε λεφτα που δε θα μας δωσουν κι εμας.!!!!!εκει τωρα εγω τι κανω?

 

ναι πιστώνονται και δεν επιστρέφονται [που και αυτό γίνεται με μια μια απλή αίτηση επιστροφής εισφορών αλλά συνήθως γίνεται για πιο μεγάλα ποσά] αλλά ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ!!!

που σημαίνει ότι με λίγο καλό προγραμματισμό θα πληρώσουν στις επόμενες εισφορές κάτι λιγότερο και θα γίνει συμψηφισμός.

Στο κάτω κάτω το ΙΚΑ έβγαλε εγκαίρως την εγκύκλιο με οδηγίες για το πως θα πρέπει να συμπληρώνονται οι ΑΠΔ για τις περιπτώσεις που οι εργαζόμενες δικαιούνται μείωση 50% των εισφορών του κλάδου σύνταξης αλλά σιγά μην μπηκε ο λογιστής στον κόπο να τη διαβάσει... Άμα είναι για τίποτα ρυθμίσεις και εκπτώσεις τρέχουν πρώτοι. Άντε τώρα γιατί τα έχω πάρει άσχημα.

Τα λεφτά τα δικαιούστε και να μην τους τα χαρίσετε, στο κάτω κάτω δεν τα πληρώνουν από την τσέπη τους.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, σημερα πηγα και εισεπραξα το ποσο των 472,00 ευρω.... νομιζω οτι ειναι αρκετα καλα τα χρηματα.

Ευχομαι σε οσες ταλαπωρουνται ακομη, πολυ - πολυ γρηγορα, να καταφερουν να παρουν τα χρηματα τους.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...