Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια να ενημερώσω οτι σηερα πηγα στο ικα κηφισιας και πήρα το ποσο των 300ευρω υστερα απο 10 μήνες αναμονής... τους πηρα τηλ χτες και τα ειχαν ετοιμα και πήγα σημερα και τα πήρα!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ενημερώσω οτι σηερα πηγα στο ικα κηφισιας και πήρα το ποσο των 300ευρω υστερα απο 10 μήνες αναμονής... τους πηρα τηλ χτες και τα ειχαν ετοιμα και πήγα σημερα και τα πήρα!

 

Τέλεια νεα BABE!! Κάλλιο αργά παρα ποτε που λενε...... :evil:

Σε καλη μερια!

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 17/2/09 ΚΑΙ ΕΛΗΞΕ Η ΛΟΧΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ 4/09.ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΕ ΑΔΕΙΑ (ένα μέρος όχι όλο.) ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ. ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

Η ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, βοήθεια! Πήρα τώρα χαμπάρι αυτό το θέμα με τις εισφορές του ΙΚΑ. Έχω 2 παιδάκια, το ένα γεννημένο στις 29/06/2007 και το άλλο στις 12/11/2010. Λοιπόν, από ότι κατάλαβα ακόμα και για το πρώτο μου παιδί μπορώ να πάρω κάποια χρήματα. Μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία? Δεν προλαβαινω να διαβάσω όλο το post γιατί είμαι όλη μέρα με ένα μωρό στο στήθος....Μπορεί κάποια να μου πει τι χαρτια πρέπει να έχω, σε πιο τμήμα του ΙΚΑ πρέπει να πάω?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο Ι.Κ.Α. του εργοδότη σου.

 

1. Αίτηση την οποια μπορείς να κατεβάσεις μαζί με την εγκύκλιο από το site του ΙΚΑ (μία αίτηση προς το ΙΚΑ όπου αναφέρονταν οι ημερομηνίες γέννησης του παιδιού και η ημερομηνία που επέστρεψες στην εργασία σου. http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_48_2010.pdf

2. Βιβλιάριο υγείας δικό μου.

3. Βεβαίωση εργοδότη που να γράφει πότε σταμάτησες να εργάζεσαι και πότε επέστρεψες

 

Βεβαιώνουμε ότι η ........................ του ..............(Α.Μ. ..............) εργάζεται στην ................................ από ..../..../....... έως σήμερα. Έλαβε άδεια κυοφορίας/λοχείας κατά το διάστημα ..../..../........ έως ..../..../........

 

Επέστρεψε στην εργασία της στις ..../..../.........

Η παρούσα χορηγείται για κάθε νόμιμη χρήση.

 

4. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

5. Το μηχανογραφημένο χαρτί του ΙΚΑ (που σου είχαν δώσει όταν είχες πάει να πάρεις το επίδομα κυοφορίας/λοχείας το οποίο ανέφερε αναλυτικά την άδειά σου και τα χρήματα που πήρες). Αν το έχει το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύεις μπορείς να τους πας φωτοτυπία.

6. φωτοτυπία ταυτότητας σου

7. Εξουσιοδότηση (αν δεν πας εσύ)

 

 

 

Δες και εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=58725

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Έχω βέβαια ένα ψιλοπροβληματάκι γιατί η εταιρεία που δούλευα όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί έχει κλείσει....Υπάρχει βέβαια κάποια πιθανότητα να πάρω την βεβαίωση (μην με ρωτήσεις πώς, δεν είναι και τόσο νόμιμο αλλά εδώ μου χρωστάνε τόσα λεφτά:mad:) αλλά καμία να βρω το χαρτί του ΙΚΑ. Υπάρχει περίπτωση να πάω στο ΙΚΑ και να βρω αντίγραφο?

Για το παιδάκι που γέννηα το Νοέμβριο κατάλαβα ότι τα λεφτά θα μπαίνουν κατευθείαν στο μισθό μου, σωστά?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν πας στο Ι.Κ.Α. να μπορούν να βρουν με το Α.Μ. Δεν το γνωρίζω όμως για να σου πω σιγουρα.

Για το παιδάκι του Νοεμβρίου τα λεφτά πρέπει να προστεθούν στο μισθό σου. Να ενημερώσεις το λογιστήριο για την εγκύκλιο, γιατί πολλές φορές δεν είναι ενημερωμένοι για όλα (όπως στην δική μου περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Αύριο που θα χρειαστεί να πάω στη δουλειά για να υπογράψω κάποια χαρτιά θα τους το πω. Θα χω και την εγκύκλιο μαζί καλού-κακού. Εδώ και στο ΙΚΑ που πήρα τηλ μου τα μασάγανε (για το αν τα δικαιούμε για το πρώτο παιδί αφού γεννήθηκε πριν το 2008 και για το αν μπορώ να καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ της περιοχής μου και να τα στείλουν αυτοί υπηρεσιακά), οπότε και από εκεί θα πάω αγκαλιά με την εγκύκλιο.

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Λοίπόν, πήγα σήμερα στη δουλειά μου και ρώτησα την αρμόδια υπάλληλο εαν γνωρίζει για αυτή την εγκύκλιο. Εκείνη μου είπε ότι το γνωρίζει αλλά ότι περιμένουν να βγει καινούρια εγκύκλιος τώρα. Ξέρετε κάτι?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα, γιατί εγώ γέννησα το πρώτο Φεβρουάριο του 2007 αλλά νομίζω πως δεν με πιάνει, και ήθελα να ρωτήσω για το δεύτερο που ειναι γεννημένο την ίδια ημέρα με εσένα!!Δεν έχω επιστρέψει ακόμα στη δουλεια!Δηλαδή ο εργοδότης μου τα βάζει στο μισθό μου επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοίπόν, πήγα σήμερα στη δουλειά μου και ρώτησα την αρμόδια υπάλληλο εαν γνωρίζει για αυτή την εγκύκλιο. Εκείνη μου είπε ότι το γνωρίζει αλλά ότι περιμένουν να βγει καινούρια εγκύκλιος τώρα. Ξέρετε κάτι?

εγω λεω να πασ να κανεις χαρτια γιατι ποιος ξερει τι θα λεει η νεα εγκυκλιος!!!!

 

marilu για το 1ο δε σε πιανει αν βλεπω καλα αλλα για το 2ο ναι... εγω περιμενω τη διορθωτικη ΑΠΔ ωστε να παρω την επιστροφη για 3 μηνες που δεν ειχα παρει λογω αναδρομικης εγκυκλιου (τα γραφω σε προηγ. σελιδες). αν λοιπον κ εσας οι εργοδοτες δεν σας τα χουν ηδη βαλει στο μισθο σας (απιθανο το θεωρω) αλλα οι εργοδοτες εχουν κανει ΑΠΔ για τους μηνες αυτους πρεπει να κανουν διορθωτικες ωστε να πιστωθουν τα χρηματα στην εταιρια και να σας τα δωσει εσας πλεον ο εργοδοτης. αυτο ισχυει απο τον μηνα απριλιο του 10 κ μετα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

koritsia voithiste kai mena pou molis twra pira hampari to thema auto!!!gennisa 29/4/10 kai i adeia loxeias elikse 6/6/10 kai mexri 7/8/10 pira tin kanoniki mou adeia!!to eksamino ksekinise 7/8/10 kai epistefw stis 8/2/11!!!peite mou sas parakalw posous mines dikaioumai tin epistrofi auti?tha to parw apo ton ergodoti automata molis epistrepsw i telika tha paw sto ika?an nai ti hartia xreiazontai?kai ti prepei na pw ston ergodoti!!!apantiste mou sas parakalwww!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις που εγινα και ειδικος στο τελος....λοιπον δικαιουσαι ολους τους μηνες, εκτός απο το εξάμηνο, και θα πρεπει να ενημερωσεις το λογιστη της δουλειας πιο πριν αν δε γνωριζει ηδη για την εγκυκλιο αυτη, ωστε με το που επιστρεψεις να ενσωματωσει τα χρηματα αυτα τα επιπλεον αμεσως στο μισθο σου...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Σʼευχαριστώ για την απάντηση, αν κατάλαβα καλά πρέπει να τους ενημερώσω πριν επιστρέψω για να πάρω τα χρήμματα αυτά με την μισθοδοσία του μήνα που επιστρέφω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ναι, να τους ενημερωσεις για την εγκυκλιο ωστε να κανουν τις καταλληλες ενεργειες με το ικα για να ενσωματωσουν αυτα τα χρηματα στο μισθο σου. μπορει να μη το γνωριζουν ή να κανουν πως δε το γνωριζουν γιατι βαριουνται τις διαδικασιες.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ω ναι ήρθε και για μένα αυτή η μέρα! πήρα στα χέρια μου χθες την απόφαση ότι θα μου επιστραφούν 442 ευρώ...αυτό! ούτε πως, ούτε πότε, τίποτα...παίρνω από το πρωί το λατρεμένο ΙΚΑ Χαλανδρίου αλλά δεν απαντά κάνεις...

τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα, ξέρετε;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως πας εκει κ τα παιρνεις...εγω ετσι τα χα παρει. πηρα τηλ (εσενα σου ρθε χαρτι το θεωρω το ιδιο), μου ειπαν πως βγηκαν τα χρηματα κ πηγα κ τα πηρα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...