Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιμάται 8 ώρες?? 8 ΩΡΕΣ??? :shock:

 

(μετά από μια νύχτα με 3 ώρες ύπνο και μάλιστα με διακοπές..μόνο αυτό μου μένει από το μήνυμά σου!!) :D

Αχ gerakinaki,φανταζομαι πως ηχει στα αυτια σου το 8ωρο.Σαν ονειρο θερινης νυκτος!!! :lol:

Υπομονη,θα περασει ο καιρος και θα κοιμαται και το δικο σου το ζουμπουρλουδικο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάται 8 ώρες?? 8 ΩΡΕΣ??? :shock:

 

(μετά από μια νύχτα με 3 ώρες ύπνο και μάλιστα με διακοπές..μόνο αυτό μου μένει από το μήνυμά σου!!) :D

 

Χαχαχα!!!Και να φανταστεις εμενα με πιανει ανχος οταν κοιμαται τοσο πολυ... Κουραγιο gerakina μου!!

Παρεπιπτοντως δεν το κανει παντα, και δεν το κανει παντα νυχτα :? εχει τυχει να κοιμαται μερα και το βραδυ να καθομαστε και να κοιταζομαστε με τις ωωωρες...

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα γερακινακι :) Αντε και στα δικά σας !

 

Elenna εγω στα ειπα .... Ολα καλά να πάνε :)

 

 

Ναι μου τα ελεγες Λαμπρινη, σημερα και εχτες την αφισα να κατσει στο στηθος οσο ηθελε. Περιμενω να δω αποτελεσματα. :D

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή κορίτσια!

Ολα βελτιώνονται όσο περνάει ο καιρός.

Οταν ήμουν στη θέση σας το άκουγα αυτό και έλεγα αποκλείεται!....εν πρόκειται να κοιμηθώ ποτέ πια.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και το βραδυ να καθομαστε και να κοιταζομαστε με τις ωωωρες...

 

καλέ λέτε ο υπνωτισμός να πιάνει για να κοιμηθεί????? :lol:

ωωωμμμμμμμμμμμ κοιμήσουυυυ ωωωωμμμμμμμμμ κοιμήσουυυυ.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και το βραδυ να καθομαστε και να κοιταζομαστε με τις ωωωρες...

 

καλέ λέτε ο υπνωτισμός να πιάνει για να κοιμηθεί????? :lol:

ωωωμμμμμμμμμμμ κοιμήσουυυυ ωωωωμμμμμμμμμ κοιμήσουυυυ.... :lol::lol:

 

για να κοιμηθει η μαμα η το μωρο??

γιατι νωμιζω οτι η δικια μου προσπαθει να υπνωτισει εμενα :lol::lol:

δεν γεννησα παιδι εγω!!τον βουδα γεννησα!!! :lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Χλόη μου με απογοητεύεις....το θέμα με εμένα είναι ότι κοιμόταν ξερή 9ωρα από όταν ήταν 2 μηνών...μετά για τους γνωστούς λόγους που έχουμε ξανασυζητήσει....αρχισε με 1 φορά, μετά 2 ... και τώρα 3-6 φορές...και έλεγα ότι θα είναι από δόντια...Εντωμεταξύ δεν ξυπνάει για παιχνίδι ή κάτι άλλο θέλει μόνο να θηλάζει τσαντίζεται ακόμα περισσότεο όταν την πέρνω αγκαλίτσα και προσπάθώ να την ηρεμήσω...!!! :lol:

 

Ετσί με το που ακούσω κλάμα κι εγώ τη θηλάζω και ηρεμει σε σημείο που χαμογελάει κοιμισμένη θηλάζοντας...και λιώνω κι εγώ και τα ξεχνάω όλα...και κοιμάται αμέσως...

 

Τελευταία μετά την τριτη φορά την πε΄ρνω στο κρεβάτι και απο εκει και πέρα δεν θυμάμαι τίπτοα... :cool:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat, κι εγώ στο κρεβάτι μου την έχω. Κι έτσι έχω βρει την ησυχία μου. Ξυπνάω τη θηλάζω, και ξαναπέφτω ξερή! :lol: Το πρωί δε θυμάμαι πόσες φορές ξύπνησε.

Είναι πολύ φυσιολογικό να ξυπνάνε περισσότερο μεγαλώνοντας. Η δική μου κοιμόταν 5-6 ώρες σερί μέχρι 4 μηνών. Και μετά άρχισε να ξυπνάει κάθε ώρα. Τώρα έινα καλύτερα, 2-3, και καμιά φορά 4. Όταν όμως βγάζει δόντια, τότε κάθε 1 ώρα, και λιγότερο. :cry:

 

Υπομονή. Θα μεγαλώσουν και θα τα θυμόμαστε με νοσταλγια. :D

 

Κουράγιο μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με το θέμα "μείωση παραγωγής", γιατί αρχίζω να αγχώνομαι....

 

Ο μπεμπούλης μου είναι σχεδόν 3 μηνών (παρά δύο μέρες). Εδώ και 2 μήνες που εργάζομαι, αντλούσα στη δουλειά μέχρι και 150 ml (το μέγιστο) για να έχει για την άλλη μέρα που θα έλειπα. Εδώ και τρεις μέρες ζορίζομαι κυριολεκτικά για να βγάλω 80-90 ml στον ίδιο χρόνο και την ίδια ώρα! Ξανάρχισα να παίρνω μαγιά της μπύρας που την είχα κόψει μήπως και βοηθήσει στην αύξηση της παραγωγής.

 

Τί μπορεί να μου συμβαίνει; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Τί θα κάνω αν δεν μπορώ να βγάζω περισσότερο τώρα που οι ανάγκες του θα αυξάνονται όλο και περισσότερο; Βγάζω καντήλες στην ιδέα του ξένου... Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι ίσως να προσθέσεις άλλη μια άντληση την ημέρα. Έστω και λίγα λεπτά θα βοηθήσουν. Και να θηλάζεις όσο μπορείς στο σπίτι. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με το θέμα "μείωση παραγωγής", γιατί αρχίζω να αγχώνομαι....

 

Ο μπεμπούλης μου είναι σχεδόν 3 μηνών (παρά δύο μέρες). Εδώ και 2 μήνες που εργάζομαι, αντλούσα στη δουλειά μέχρι και 150 ml (το μέγιστο) για να έχει για την άλλη μέρα που θα έλειπα. Εδώ και τρεις μέρες ζορίζομαι κυριολεκτικά για να βγάλω 80-90 ml στον ίδιο χρόνο και την ίδια ώρα! Ξανάρχισα να παίρνω μαγιά της μπύρας που την είχα κόψει μήπως και βοηθήσει στην αύξηση της παραγωγής.

 

Τί μπορεί να μου συμβαίνει; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Τί θα κάνω αν δεν μπορώ να βγάζω περισσότερο τώρα που οι ανάγκες του θα αυξάνονται όλο και περισσότερο; Βγάζω καντήλες στην ιδέα του ξένου... Βοήθεια!

 

 

Διάβαζα στο άλλο ποστ ότι το μωρό σου δεν έπινε το κατεψυγμένο γάλα. Μήπως άρχισε να το πίνει και έτσι θηλάζει λιγότερο, όταν είσαι σπίτι;

 

Μήπως συμβαίνουν ορμονικές αλλαγές σε σένα; (ωορρηξία, περίοδος κτλ)

 

Μήπως η αντλία σου έχει κάποιο πρόβλημα;

 

Μήπως κάνεις ξαφνικά πολύ αυστηρή δίαιτα;

 

Μήπως κουράστηκες ή πιέστηκες πολύ;

 

Έκανες έξτρα αντλήσεις, όπως πρότεινε η Χλόη; Τι αποτέλεσμα είχαν;

 

http://www.kellymom.com/bf/pumping/pumping_decrease.html#causes

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη συμπαράσταση...

 

Μόλις γύρισα από διακοπές -έλειπα 1 βδομάδα-, γι' αυτό και άργησα να σας απαντήσω...

Σήμερα ξανάρχισε το βάσανο... Είμαι στη δουλειά και μέσα σε μία ώρα μετα βίας κατάφερα να αντλήσω 100 ml... Amaretto, ναι, είμαι πολύ κουρασμένη αυτόν τον καιρό, ψυχολογικά και σωματικά, αυτό είναι σίγουρο, και δεν ξέρω πότε προβλέπεται να ξεκουραστώ αφού δουλεύω και έχω και τα δυο παιδιά (έχω κι άλλο ένα κοριτσάκι 2 χρονών που έχει αρχίσει να ζηλεύει με τον ερχομό του μπέμπη)....Περίοδο δεν έχω, δεν μου έχει έρθει ακόμα. Έξτρα αντλήσεις από σήμερα θα αρχίσω να κάνω, αν και όταν είμαι σπίτι ο μπέμπης θηλάζει συνέχεια και δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω γάλα αφού τον θηλάσω. Ακόμα και μεταξύ των θηλασμών, πάλι δεν προλαβαίνει να γεμίσει το στήθος...

Η αλήθεια είναι ότι η αντλία μού έκανε κάτι νερά τον τελευταίο καιρό, δείχνει όμως να λειτουργεί. Λέω να αγοράσω καινούριο θήλαστρο, μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα και παιδεύομαι άδικα.

Αχ, σας ευχαριστώ πολύ...............

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη συμπαράσταση...

 

Μόλις γύρισα από διακοπές -έλειπα 1 βδομάδα-, γι' αυτό και άργησα να σας απαντήσω...

Σήμερα ξανάρχισε το βάσανο... Είμαι στη δουλειά και μέσα σε μία ώρα μετα βίας κατάφερα να αντλήσω 100 ml... Amaretto, ναι, είμαι πολύ κουρασμένη αυτόν τον καιρό, ψυχολογικά και σωματικά, αυτό είναι σίγουρο, και δεν ξέρω πότε προβλέπεται να ξεκουραστώ αφού δουλεύω και έχω και τα δυο παιδιά (έχω κι άλλο ένα κοριτσάκι 2 χρονών που έχει αρχίσει να ζηλεύει με τον ερχομό του μπέμπη)....Περίοδο δεν έχω, δεν μου έχει έρθει ακόμα. Έξτρα αντλήσεις από σήμερα θα αρχίσω να κάνω, αν και όταν είμαι σπίτι ο μπέμπης θηλάζει συνέχεια και δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω γάλα αφού τον θηλάσω. Ακόμα και μεταξύ των θηλασμών, πάλι δεν προλαβαίνει να γεμίσει το στήθος...

Η αλήθεια είναι ότι η αντλία μού έκανε κάτι νερά τον τελευταίο καιρό, δείχνει όμως να λειτουργεί. Λέω να αγοράσω καινούριο θήλαστρο, μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα και παιδεύομαι άδικα.

Αχ, σας ευχαριστώ πολύ...............

Mπορει....Ποιο θηλαστρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mini electric της Medela. Τον τελευταίο καιρό μου βγάζει φυσαλίδες στο σημείο όπου περνάει το γάλα. Κάπου μάλλον παίρνει αέρα και δεν εφαρμόζει καλά. Μετά από δύο μήνες καθημερινής χρήσης ίσως να τα έπαιξε...

Εν τω μεταξύ, σήμερα πήρα κάτι ιατρικά αποτελέσματα. Έχω υποθυρεοειδισμό και μάλιστα έχει εκτιναχτεί στα ύψη. Υποψιάζομαι ότι παίζει κι αυτό το ρόλο του. Γνωρίζετε αν ο θυρεοειδής σχετίζεται με το θηλασμό; Είχα σταματήσει την αγωγή γιατί η γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να περνάει το φάρμακο στο γάλα. Ένας άλλος γιατρός όμως μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να τα σταματήσω. Σήμερα θα δω τί θα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mini electric της Medela. Τον τελευταίο καιρό μου βγάζει φυσαλίδες στο σημείο όπου περνάει το γάλα. Κάπου μάλλον παίρνει αέρα και δεν εφαρμόζει καλά. Μετά από δύο μήνες καθημερινής χρήσης ίσως να τα έπαιξε...

 

Γενικά είναι δύσκολο να αντλείς με αυτό το θήλαστρο...

 

Εν τω μεταξύ, σήμερα πήρα κάτι ιατρικά αποτελέσματα. Έχω υποθυρεοειδισμό και μάλιστα έχει εκτιναχτεί στα ύψη. Υποψιάζομαι ότι παίζει κι αυτό το ρόλο του. Γνωρίζετε αν ο θυρεοειδής σχετίζεται με το θηλασμό; Είχα σταματήσει την αγωγή γιατί η γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να περνάει το φάρμακο στο γάλα. Ένας άλλος γιατρός όμως μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να τα σταματήσω. Σήμερα θα δω τί θα κάνω....

Ο υποθυρεοειδισμός σου φέρνει αδυναμία και κούραση... Οι ορμόνες που πρέπει να πάρεις είναι απολύτως συμβατές με το θηλασμό. Φυσικά και δεν έπρεπε να διακόψεις τη θεραπεία!

 

Το αν θα περάσει ένα φάρμακο ή όχι στο γάλα εξαρτάται από το μοριακό του βάρος, από το πώς συνδέεται με τα λίπη ή /και τις πρωτεΐνες και από το χρόνο που διασπάται. Το αν περνάνε ή όχι τα φάρμακα στο μητρικό γάλα το ξέρουμε όπως ξέρουμε και το ποσοστό που υπάρχει στο μητρικό γάλα. Το ερώτημα είναι αν το φάρμακο είναι συμβατό με το θηλασμό ή όχι. Οι ορμόνες που χορηγούνται για τον υποθυροειδισμό είναι όλες συμβατές με το θηλασμό. Αν το μωρό κάνει εξέταση θυροειδούς και εσύ παίρνεις το φάρμακο, θα πρέπει απλά να ενημερώσεις το γιατρό που θα δει τα αποτελέσματα.

 

Θα πρέπει να βρεις έναν σοβαρό ενδοκρινολόγο που να ξέρει (ως όφειλε) ότι οι συγκεκριμένες ορμόνες είναι συμβατές με το θηλασμό και να σου χορηγήσει τη σωστή δόση...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σ' ευχαριστώ πολύ. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου και από αύριο ξεκινάω πάλι τη θεραπεία. Μ' εκνευρίζει πραγματικά όλη αυτή η έλειψη ενημέρωσης από τους γιατρούς στο θέμα του θηλασμού όποια ειδικότητα κι αν έχουν (παιδίατροι, ενδοκρινολόγοι, κ.λπ.) που σε βάζουν σε άσχημα λούκια.

Όσον αφορά το θήλαστρο, θέλω να το αντικαταστήσω αλλά πραγματικά δεν ξέρω με ποιο. Έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα στο forum αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Με ποιο θήλαστρο πιστεύεις ότι "είναι πιο εύκολο να αντλείς"; (Χωρίς να θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση! Δεν θα το εκλάβω σαν διαφήμιση- μιας και η γνώμη σου μετράει :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου και από αύριο ξεκινάω πάλι τη θεραπεία
.

Πολύ καλά θα κάνεις! Θα νιώσεις αμέσως καλύτερα! :)

 

Μ' εκνευρίζει πραγματικά όλη αυτή η έλειψη ενημέρωσης από τους γιατρούς στο θέμα του θηλασμού όποια ειδικότητα κι αν έχουν (παιδίατροι, ενδοκρινολόγοι, κ.λπ.) που σε βάζουν σε άσχημα λούκια.

:twisted: Εμενα να δεις! Γράφω συνεχώς τα ίδια γιατί οι άσχετοι είναι τόσο πολλοί!!!

 

 

Όσον αφορά το θήλαστρο, θέλω να το αντικαταστήσω αλλά πραγματικά δεν ξέρω με ποιο.

 

Το μινι που έχεις κάνει 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό που είναι το όριο της δυσφορίας για τον άνθρωπο... Το swing της ίδιας εταιρείας έχει περίπου διπλάσια τιμή αλλά είναι πάρα πολύ καλύτερο! Δεν μπορώ να σου πω πόσες φορές είναι καλύτερο γιατί νομίζω ότι δεν είναι συγκρίσιμα... Κάνει 45-60 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (ρυθμίζεται) κι έχει φάση διέγερσης, δηλαδή προκαλεί το ανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Αυτό είναι που το κάνει πολύ καλύτερο!

 

Αυτό το θήλαστρο είναι καλό για να αντλείς 1-2 φορές την ημέρα ακόμη και συστηματικά. Είναι καλό αν χρειάζεσαι ένα μικρό θήλαστρο

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ! Νιώθω πολύ τυχερή που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μαζί του κι εσύ! Τέτοιες εμπεριστατωμένες απαντήσεις δεν τις βρίσκεις πουθενά! :D

 

Συμφωνώ. Είναι απο τα καλύτερα φορουμ που έχω βρει. Με πολλές έμπειρες μητέρες που έχουν μόνο καλές συμβουλές να δώσουν. Θέλω να πω κι άλλα καλά λόγια, αλλά η μικρή μου θέλει παραμύθι... :roll::D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αφου σας συγχαρω για την αδιακοπη ροη πληροφοριων θα ηθελα να θεσω

και το δικο μου "βασανο".

Ο γιος μου σε μια εβδομαδα γινεται δυο μηνων. Γεννηθηκε με καισαρικη τομη μετα απο δυσκολη εγκυμοσυνη (προδρομικος πλακουντας) στην 38η εβδομαδα. Ζυγιζε 3570 κιλα και στις 40 μερες 4800 κιλα.

Την τελευταια εβδομαδα ο μικρος δειχνει να προτιμα τον ενα μαστο ο οποιος ξαφνικα αρχισε να παραγει περισσοτερο γαλα απο τον αλλο. Παροτι προσπαθω να τον κρατω στον ελαφρυτερο αυτος αντιδρα με αποτελεσμα να θηλαζει για λιγα λεπτα και μετα να με αναγκαζει να του δινω τον γεματο.

Η διαφορα ειναι εμφανης αφου το γεματο στηθος κυριολεκτικα εκτοξευει το γαλα ενω το αλλο μετα απο λιγα λεπτα γρηγορης ροης δειχνει να αδειαζει. Πρεπει να πω οτι δεν κραταμε κανονισμενα ωραρια αλλα τρωει οποτε γκρινιαζει για κανενα δεκαλεπτο συχνα και πενταλεπτο. Δειχνει ικανοποιημενος και οι κενωσεις και τα ουρα ειναι συχνα.

Τι πρεπει να κανω για να αυξησω το γαλα και στο αλλο στηθος; Φοβαμαι οτι οδηγουμαι σε απογαλακτισμο με αυτη την τακτικη. Μηπως να χρησιμοποιησω θηλαστρο η προλαβαινω με αλλους χειρισμους;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...