Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Άλλαξες κάτι στη διατροφή σου; Μήπως έφαγες πολλά γαλακτοκομικά (δοκίμασε να τα κόψεις για λίγες μέρες), μήπως κάτι περίεργο, κάποιο φάρμακο; Καμιά ορμονική αλλαγή; Υποθέτω ότι στερεές δεν αρχίσατε. Μήπως τίποτε με τα δοντάκια και έχει έντονη σιελόρροια; Άλλαξε τίποτε στον τρόπο που θηλάζει το μωρό; - μου φαίνεται περίεργο να έχεις ξαφνικά υπερπαραγωγή ... Για την ίωση, δεν είναι απαραίτητο να έχει κακή διάθεση ή άλλα συμπτώματα, μπορεί τα συμπτώματα να περιορίζονται στο έντερο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άλλαξες κάτι στη διατροφή σου; Μήπως έφαγες πολλά γαλακτοκομικά (δοκίμασε να τα κόψεις για λίγες μέρες), μήπως κάτι περίεργο, κάποιο φάρμακο; Καμιά ορμονική αλλαγή; Υποθέτω ότι στερεές δεν αρχίσατε. Μήπως τίποτε με τα δοντάκια και έχει έντονη σιελόρροια; Άλλαξε τίποτε στον τρόπο που θηλάζει το μωρό; - μου φαίνεται περίεργο να έχεις ξαφνικά υπερπαραγωγή ... Για την ίωση, δεν είναι απαραίτητο να έχει κακή διάθεση ή άλλα συμπτώματα, μπορεί τα συμπτώματα να περιορίζονται στο έντερο.

 

Σε όλες σου τις ερωτήσεις, η απάντηση είναι "όχι" amaretto. Αυτό με τα δόντια πάλι, φαίνεται να έχει κάποια ενόχληση - όπως εδώ και αρκετό καιρό - αλλά από οτι ξέρω δεν επηρεάζουν το χρώμα των κενώσεων. Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει σε διάφορα παιδιατρικά sites και περιοδικά.. τι να πω, αρχίζω να φοβάμαι.

 

Η τελευταία κρούση που δέχτηκα από "ειδήμων-μαμά-έμπειρη-κλπ", είναι οτι όντως πρόκειται για υπερπαραγωγή και γι' αυτό "για να αποφύγεις τον κίνδυνο να τρέφεται το παιδί με υδαρές γάλα, δίνε του και ξένο 1 με 2 φορές την ημέρα". Πέρα από τη δική μου άρνηση φυσικά, ήταν η πρώτη φορά που δεν ήξερα πώς να την αιτιολογήσω :(

 

Υπερπαραγωγή πάλι γιατί να πάθω ξαφνικά; Πώς δημιουργείται; Και μένα μου φαίνεται περίεργο...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κ εγω για κανα μηνα και εκει γυρω στον 2ο με 3ο μηνα! Δεν ξερω πως εγινε ουτε ηξερα πως ηταν υπερπαραγωγη στην αρχη. Μετα διαβασα εδω για θηλασμο απο το ιδιο στηθος για τουλαχιστον 3 ωρες κ ετσι περασε. Παντος μια φορα θυμαμαι τις μερες του Πασχα ετρεχε τοσο πολυ γαλα που περασε απο τα επιθεματα κ μουσκευτηκε η μπλουζα μου τοσο πολυ που πηγα κ αλλαξα! Τοτε αισθανθηκα κ σιγουρια για τον θηλασμο πως εχω γαλα κλπ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ καλημέρα...

 

Μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή παρόλο που αλλάζεις στήθος κάθε 4-5 ώρες...

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο, που δεν φαίνεται κάτι τέτοιο δοκίμασε να αλλάζεις ακόμα πιο αργά (στις 6-7 ώρες) δηλαδή κάνε 2-3 θηλασμούς με το ένα και μετά αλλάζεις...

Επίσης συνήθως αν δεν είναι κάτι σε 3-4 μέρες περνάει, αν έχεις υπερπαραγωγή τότε δεν περνάει... Μπορεί και να πέρασε μια ελαφρά ιώση και να μην το κατάλαβες...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σου τις ερωτήσεις, η απάντηση είναι "όχι" amaretto. Αυτό με τα δόντια πάλι, φαίνεται να έχει κάποια ενόχληση - όπως εδώ και αρκετό καιρό - αλλά από οτι ξέρω δεν επηρεάζουν το χρώμα των κενώσεων. Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει σε διάφορα παιδιατρικά sites και περιοδικά.. τι να πω, αρχίζω να φοβάμαι.

 

Υπερπαραγωγή πάλι γιατί να πάθω ξαφνικά; Πώς δημιουργείται; Και μένα μου φαίνεται περίεργο...

 

Η υπερπαραγωγή μπορεί να έρθει και έτσι ξαφνικά...και να φύγει επίσης το ίδιο γρήγορα με την σωστή αντιμετώπιση...

Συνήθως βελτίωση - αποτέλεσμα θα δεις σε 3-4 μέρες από τότε που άρχισες να το αντιμετωπίζεις. Και εμένα έτσι ξαφνικά ήρθε και έφυγε (περίπου 20 μέρες κράτησαν τα πράσινα κακά)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την προηγουμενη βδομαδα ποσταρα ενα μηνυμα που ελεγα για καποιες πρασινες κενωσεις και αερια που ειχε η μικρη και τα κοριτσια μου ειχαν απαντησει οτι μπορει να ειναι απο "το πολυ ελαφρυ γαλα που μπορει να εφαγε η μικρη" Η αληθεια ειναι οτι επειδη κανει μικρα γευματα (5-8 λεπτα) την αλλαζα στηθος.Ποιο ειναι τελικα το σωστο ; Τρωει και μετα απο μιση ωρα μπορει να ξανα γκρινιαξει...Τι κανω τοτε την βαζω στο ιδιο στηθος ; Ποτε παιρνει το παχυ γαλα;Ποτε πρεπει να την αλλαζω ωστε να μην της δινω πολυ απο το ελαφρυ ;

Εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ψαχνω και εγω με παρομοιο προβλημα ηθελα να ρωτησω...Τι γινεται με το αλλο στηθος αν την αλλαζω καθε 4 ωρες ;; Εχω προβλημα γιατι πρηζεται και τρεχει γαλα (καθε φορα που κοιμαται πχ πανω απο 3 ωρες) Λετε να αντλω απο το αλλο η θα κανω υπερπαραγωγη;; Επειδη κανει 2 γευματα των 50 ml με γαλα που βγαζω δεν παιρνει παλι το ελαφρυ αφου το αντλω σε 5 λεπτα; Λετε να αντλω απο αυτο που την εχω ταισει τελευταια; Τι θα γινει ομως με το αλλο στηθος;; Ωχ,αγχωθηκα.. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σου τις ερωτήσεις, η απάντηση είναι "όχι" amaretto. Αυτό με τα δόντια πάλι, φαίνεται να έχει κάποια ενόχληση - όπως εδώ και αρκετό καιρό - αλλά από οτι ξέρω δεν επηρεάζουν το χρώμα των κενώσεων. Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει σε διάφορα παιδιατρικά sites και περιοδικά.. τι να πω, αρχίζω να φοβάμαι.

 

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ότι τα παραπάνω σάλια μπορεί να κάνουν διάρροια σε κάποια παιδάκια.

 

http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/poop.asp

 

Another cause of malabsorption in the intestines can be teething. The profuse saliva of a teething baby can cause irritation in the intestines interfering with proper absorption. When babies teethe, we can see lots of drooling. Large quantities of saliva is swallowed which can irritate the intestines causing runny, acidic stools. This can also cause a rash in the diaper area.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρω δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος αλλα η ξαδερφη μου παρατηρουσε συνεχεια πρασινες κενωσεις στο μωρο της. Ο γιατρος της ειπε οτι ειναι κενωσεις πεινας και οτι επρεπε να δωσει στο μωρο επιπλεον γαλα (εμποριου) γιατι το δικο της δεν εφτανε να το χορτασει. Οντως αυτο εκανε αρχισε μα του δινει 1-2 φορες τη μερα και ξενο και σταματησαν οι πρασινιλες.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

μετά τα 15 λεπτά περίπου έρχεται το πιο παχύ γάλα. Η μπέμπα σου κάνει ολιγόλεπτους θηλασμούς και φαντάζομαι, και αρκετά συχνούς. Δοκίμασε για ένα 2ωράκι αρχικά να δίνεις το ίδιο στήθος. Αν γκρινιάξει πάνω στο στήθος, τότε άλλαζέ την στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρω δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος αλλα η ξαδερφη μου παρατηρουσε συνεχεια πρασινες κενωσεις στο μωρο της. Ο γιατρος της ειπε οτι ειναι κενωσεις πεινας και οτι επρεπε να δωσει στο μωρο επιπλεον γαλα (εμποριου) γιατι το δικο της δεν εφτανε να το χορτασει. Οντως αυτο εκανε αρχισε μα του δινει 1-2 φορες τη μερα και ξενο και σταματησαν οι πρασινιλες.

"Κενώσεις πείνας", κατευθείαν για το "Τι άλλο θ'ακούσω" είναι αυτή η ατάκα :lol: (όταν κάνουμε κακά είναι γιατί έχουμε φάει, όχι γιατί πεινάμε :lol: )

mariapap82, πόσο θήλασε τελικά η ξαδέρφη?

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο λάθος συμβουλή έδωσε ο γιατρός, από τις προηγούμενες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι να πω κι εγω το πρωτο της ηταν κι αυτηνης οποτε οτι της ελεγε ο γιατρος το πιστευε η κακομοιρα παντως θηλασε για κανα 6μηνο ταυτοχρονα με ξενο γαλα! Γι αυτο νιωθω τυχερη που βρηκα απο νωρις αυτο το φορουμ γιατι εδω νομιζω δινονται καλυτερες απαντησεις καμια φορα αποτι απο γιατρους!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηρω δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος αλλα η ξαδερφη μου παρατηρουσε συνεχεια πρασινες κενωσεις στο μωρο της. Ο γιατρος της ειπε οτι ειναι κενωσεις πεινας και οτι επρεπε να δωσει στο μωρο επιπλεον γαλα (εμποριου) γιατι το δικο της δεν εφτανε να το χορτασει. Οντως αυτο εκανε αρχισε μα του δινει 1-2 φορες τη μερα και ξενο και σταματησαν οι πρασινιλες.

 

 

Την υπερπαραγωγή (δυσαναλογία αραιού/λιπαρού γάλακτος) με τις συνέπειες της (πράσινες κενώσεις), για παράδειγμα, ο γιατρός τις χαρακτήρισε "πείνα", γιατί "αφού το μωρό δεν πήρε το λιπαρό γάλα, δεν χόρτασε κιόλας". Δεν χρειάστηκε να παρακολουθήσει το βάρος και τα υπόλοιπα στοιχεία. Αυτό μπορούσε να σκεφτεί, αυτό σκέφτηκε. :evil:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο μήκος κύματος του παιδιάτρου της φίλης μας της mariapap82 κινούνται οι περισσότεροι με τους οποίους έχω μιλήσει από εχθές: 3 παιδίατροι σε 2 ιδιωτικά και 1 δημόσιο νοσοκομείο μου λένε το ίδιο:

"το γάλα σου δημιουργεί το πρόβλημα - δώσε για λίγο ξένο, δεν θα πάθει τίποτα"

"Μα αποκλείεται να είναι υπερπαραγωγή γιατρέ;"

"Όπως και να το χαρακτηρίσεις, στο γάλα σου καταλήγουμε"

"Μα..."

"Σας είπα - ο χρόνος μας είναι πολύτιμος, έχουμε πολύ κόσμο εδώ".

 

Προσωπικά δεν επηρεάζομαι, η υπόλοιπη οικογένεια όμως έχει αρχίσει να φρικάρει. Δεν τους πολυαδικώ: κάθε θηλασμός οδγεί μετά από λίγα λεπτά σε πράσινη πάνα - πλέον δεν μιλάμε καν για κένωση, μόνο για ένα πρασινωπό υγρό που λερώνει την πάνα. Την αλλάζω αμέσως, όμως το σύγκαμα δεν το γλυτώσαμε.

 

Από εχθές, θηλάζω από τον ίδιο μαστό ανά 10 ώρες - δεν έχω δει καμία βελτίωση.

 

Ακόμα δεν καταλαβαίνω πως φτάσαμε να μιλάμε για υπερπαραγωγή μετά από 6 μήνες αποκλειστικού και ελεύθερου θηλασμού.

 

Πότε να αρχίσω να ανησυχώ; 4η μέρα σήμερα.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρω μου στειλε πμ στην Αγλαία , αυτο δεν ειναι υπερπαραγωγή . Εγω θα έλεγα ή ιωση ή δοντια αλλα εγω δεν ξερω .

Οπως και να χει το αγελαδινο γαλα δεν ειναι φαρμακο ουτε λυση οποτε πρεπει να βρουμε λυση για το προβλημα σας !

 

Σου ευχομαι να περασει γρηγορα και να μην το βαλεις κατω ! Κανατε μεγαλη προσπάθεια με την μικρουλα σου να φτασετε εδω ειναι ΚΡΙΜΑ και ΑΔΙΚΟ να σταματήσετε τωρα επειδή δεν βρεθηκε ΕΝΑΣ παιδιατρος να σας βοηθήσει αποτελεσματικά ! Σας φιλω

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως απαλάχτηκα από τα πράσινα κακά,....όταν σταμάτησα να το σκέφτομαι...

 

Τώρα πάλι πράσινα είναι και πιο στεγνα βεβαια εχουμε μπει στις στερεες υποτίθεται...πλέον εφόσον και ο γιατρός είπε δεν ανησυχούμε για το χρώμα...το ακολουθώ και ο θεός βοηθός....

 

Περαστικά σας!...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο μήκος κύματος του παιδιάτρου της φίλης μας της mariapap82 κινούνται οι περισσότεροι με τους οποίους έχω μιλήσει από εχθές: 3 παιδίατροι σε 2 ιδιωτικά και 1 δημόσιο νοσοκομείο μου λένε το ίδιο:

"το γάλα σου δημιουργεί το πρόβλημα - δώσε για λίγο ξένο, δεν θα πάθει τίποτα"

"Μα αποκλείεται να είναι υπερπαραγωγή γιατρέ;"

"Όπως και να το χαρακτηρίσεις, στο γάλα σου καταλήγουμε"

"Μα..."

"Σας είπα - ο χρόνος μας είναι πολύτιμος, έχουμε πολύ κόσμο εδώ".

 

Προσωπικά δεν επηρεάζομαι, η υπόλοιπη οικογένεια όμως έχει αρχίσει να φρικάρει. Δεν τους πολυαδικώ: κάθε θηλασμός οδγεί μετά από λίγα λεπτά σε πράσινη πάνα - πλέον δεν μιλάμε καν για κένωση, μόνο για ένα πρασινωπό υγρό που λερώνει την πάνα. Την αλλάζω αμέσως, όμως το σύγκαμα δεν το γλυτώσαμε.

 

Από εχθές, θηλάζω από τον ίδιο μαστό ανά 10 ώρες - δεν έχω δει καμία βελτίωση.

 

Ακόμα δεν καταλαβαίνω πως φτάσαμε να μιλάμε για υπερπαραγωγή μετά από 6 μήνες αποκλειστικού και ελεύθερου θηλασμού.

 

Πότε να αρχίσω να ανησυχώ; 4η μέρα σήμερα.

 

 

Δεν ξέρω αν ενδείκνυται, αλλά για να διαπιστώσω αν είναι υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο, θα έβγαζα κάμποσο γάλα με το θήλαστρο και μετά θα έβαζα το μωρό να θηλάσει. Αν είναι η δυσαναλογία αραιού-λιπαρού, ξαφνικά και για οποιοδήποτε λόγο, τότε κάπως κάτι θα άλλαζε στα κακά. Ίσως φαίνεται αδικαιολόγητη σπατάλη ενέργειας και γάλακτος αλλά εμένα θα με ησύχαζε αν διαπίστωνα ότι κάτι αλλάζει.

 

Το θέμας της ίωσης δεν ξέρω πόσες μέρες μπορεί να κρατήσει πράσινα τα κακά αλλά ένας άλλος γιατρός μπορεί να σου έδινε άλλη γνώμη.

 

Αν το μωράκι εκδηλώνει αλλεργία σε γαλακτοκομικά που τρως (συμβαίνει και αυτό, να εμφανίζονται συμπτώματα μετά από πολύ καιρό θηλασμού), θα δεις διαφορά μόνο αν κάνεις πλήρη αποχή από τα γαλακτοκομικά για κάποιο διάστημα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι οικολογικές-σοσιαλιστικές-κάργα πράσινες πάνες συνεχίζονται...

 

Ακάθεκτες - νομίζω οτι από σήμερα θα πάψω να το σκέφτομαι: ήδη έχω φτάσει στις 12 ώρες ανά στήθος και αποτέλεσμα μηδέν.

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τίποτα για το όλο θέμα, πορεύομαι πλέον ενστικτωδώς... :(

 

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ έκοψες και γαλακτομικά?

 

Ναι, αλλά από οτι ξέρω χρειάζονται σχεδόν 2 εβδομάδες αποχής μέχρι να καθαρίσει το γάλα, σωστά;

 

Από την άλλη, νόμιζα οτι η μόνη ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά είναι το αίμα στις κενώσεις και όχι το πράσινο χρώμα τους.

Άσε που τρώω σταθερά συγκεκριμένες ποσότητες γαλακτομκομικών από την 1η μέρα θηλασμού - αναρωτιέμαι γιατί να φανεί πρόβλημα μετά από 6 μήνες...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, μου νοικιάζετε μια charter πτήση απευθείας για Ζάλλογγο, να τους βάλω όλους μέσα και να τους πετάξω στον ομώνυμο γκρεμό;

 

Ακούστε ατάκες τελευταίου 8ωρου:

 

"Έχεις εμμονή με το θηλασμό και γι' αυτό δεν δέχεσαι να ακούσεις τίποτα άλλο - τί σου φταίει το μωρό και δεν δοκιμάζεις και λίγο ξένο γάλα;"

"Εσύ φταις για το σύγκαμα του μωρού - πως το αντέχεις να το βλέπεις να βασανίζεται;"

"Ξέρεις εσύ περισσότερα από τους γιατρούς;"

"Καλά, αν το δικό μου παιδί είχε τέτοιες πάνες (σημ: γεμάτες από πράσινο υγρό, χωρίς πυκνή υφή όπως οι γνωστές μας κενώσεις) θα το έτρεχα στο Παίδων. Πολύ άνετη σε βλέπω..."

 

Δεν σας τα λέω από στεναχώρια, αλλά από νεύρα. Δεν τους απαντάω γιατί δεν μπαίνω στο παιχνίδι τους. Δεν κάνω πίσω ούτε βήμα γιατί νιώθω οτι κάνω το σωστό. Όμως για πρώτη φορά, νιώθω πολύ μόνη μου.... :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο iro μου! Κανε αυτο που εσυ νομιζεις σωστο και ειναι εοτι καλυτερο μπορεις να δωσεις στο παιδακι σου κ μην ακους κανεναν.Το ξερω σου ριχνουν τελειως την ψυχολογια αλλα δεν αν δεν μπορεις να τους το ξεκοψεις με οποιο τροπο καταλαβαινουν καλο η ασχημο τουλαχιστον αγνοησε τους! Μην τα βαζεις μεσα σου κ νευριαζεις κ στεναχωριεσαι! Ολες τα περασαμ η τα περναμε! Εγω πλεον αν μου πει καποιος κατι δεν δινω καθολου σημασια σαν να μην το χω ακουσει ποτε μου! Σου εγραψα κ χτες ειχα 1 μηνα και ( μη σου πω και παραπανω)με πρασινες υδαρης κεννωσεις! Μετα ολα καλα!

Μην απελπιζεσαι κ οποτε εχεις την αναγκη πες τα εδω να ξεσπας.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ μου, μη τους δίνεις σημασία. Αυτά ξέρουν αυτά λένε. Μην το συζητάς μαζί τους.

 

Ελπίζω τώρα που έκοψες τα γαλακτοκομικά να διορθωθούν και τα κακάκια.

 

Να μπαίνεις να τα συζητάς μαζί μας, και μην τους λες τίποτα. :wink:

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Άσε που τρώω σταθερά συγκεκριμένες ποσότητες γαλακτομκομικών από την 1η μέρα θηλασμού - αναρωτιέμαι γιατί να φανεί πρόβλημα μετά από 6 μήνες...

 

Εμενα φανηκε στους 4,5 :(

Μην το βαζεις κατω Ηρώ , κανεις το καλυτερο για το μωράκι σου ! Ειμαστε μαζί σου δεν εισαι μονη ! Οτι χρειαστεις , ειμαστε εδω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω όμως και στο αρχικό μου ποστ, αλλάζω στήθος στο θηλασμό μετά από 5 περίπου ώρες - ποτέ νωρίτερα, δεν κάνω δηλ. καθόλου εναλλαγές. Γι' αυτό απορώ με την κατάσταση...

 

Mεγάλωσε κι άλλο το διάστημα. Κάνε το 6 ώρες, αν δεν δεις αποτέλεσμα 7 κλπ.

 

Πράσινα κακά (όταν δεν είναι ίωση) σημαίνει έλλειψη σε θερμίδες, το μωρό πεινάει και του δίνεις χυμό, δεν μπορεί να χορτάσει παρά το ότι το στομάχι του είναι γεμάτο. Δεν αναπτύσσεται κανονικά γιατί του λείπουν λιπαρά και πρωτεΐνες.

 

Παρατήρησε αν οι κενώσεις έχουν και αφρό.

 

Τα πράσινα κακά μπορεί να δημιουργήσουν ερεθισμο στο έντερο, μικρή αιμοραγία που μπορεί να καταλήξει και σε αναιμία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...