Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?


Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?  

1.142

  1. 1. Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?

    • 00:00-03:00
      156
    • 03:00-06:00
      161
    • 06:00-09:00
      117
    • 09:00-12:00
      65
    • 12:00-15:00
      49
    • 15:00-18:00
      53
    • 18:00-21:00
      70
    • 21:00-24:00
      106


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ημουν 39 εβδ. +3 ημ. και είχα μόλις επιστρέψει από το τακτικό ραντεβού με το γιατρό... το ίδιο βράδυ, γύρω στις 21.30 έσπασαν τα νερά και η μπέμπα μου ήρθε στον κόσμο στις πεντέμιση τα ξημερώματα της επόμενης!

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρώτα κατα τις 12 παρα το πρωι την γνωστή βλενα & χοροπηδουσα απ΄ρη Χαρα μου που επιτέλους ήρθε η ώρα χωρις όμως πονακια στο επόμενο 5λεπτο έσπασαν κ τα νερά και η ευτυχία μου δε λέγεται, μετα απο μια ώρα πήγα στο μαιευτήριο και σε 5 ωριτσες η ευτυχία βρισκόταν στην αγκαλια μας. Σ΄αγαπαω μπεμπακο μου!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

6.15 το πρωί χτύπησε το ξυπνητήρι του άντρα μου για να παει στην δουλειά και ταυτόχρονα ένιωσα ένα βάρος, ένα κρακ και υγρασία!!!καταλάβαμε οτι σπάσαν τα νερά!!!Απίστευτα σκηνικά, το ξυπνητήρι να χτυπάει κι εμεις πανικόβλητοι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω με ξυπνητηρι γεννησα!Και στις 2 μου εσπασαν τα νερα στις 8.15 το πρωι με το που χτυπησε το ξυπνητηρι!!! Στην πρωτη δεν ειχα πονους μεχρι να παω στο μαιευτηριο και τελικα γεννησα φυσιολογικα στις 4.30 το απογευμα. Στη δευτερη ξεκινησαν οι πονοι αμεσως και μεχρι να μπω στο αμαξι ειχαν γινει 2λεπτοι! Φτασαμε κορναροντας ενω ημουν σιγουρη οτι θα γεννησω στο αυτοκινητο! Μεσα σε μια ωρα κρατουσα αγκαλια το σπορακι μου!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα με έπιασαν οι πόνοι 11:30 το βράδυ,έμεινα στο σπίτι τις πρώτες ώρες γιατί καταλάβαινα ότι δεν γεννάω ακόμη,πήγα το πρωί στο μαιευτήριο και τελικά γέννησα 2:10 το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου γιο οι πόνοι με έπιασαν στις 4 τα ξημερώματα, πήγα στο νοσοκομείο στις 11 το πρωί και γέννησα στις 21:50 το βράδυ. Τον δεύτερο πήγα στο νοσοκομείο στις 8 το πρωί και τον γέννησα στις 11:25 (με καισαρική).

Link to comment
Share on other sites

εσπασαν τα νερα 10 και 30 το βραδυ..χωρις κανενα πονο πηγα στο μαιευτηριο με τον αντρα και γεννησα στις 11 και 45 το πρωι φυσιολογικα το αγγελουδι μου!!μιλαμε ομως τα νερα ασταματητα!!!:-):-)

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσπασαν τα νερα 10 και 30 το βραδυ..χωρις κανενα πονο πηγα στο μαιευτηριο με τον αντρα και γεννησα στις 11 και 45 το πρωι φυσιολογικα το αγγελουδι μου!!μιλαμε ομως τα νερα ασταματητα!!!:-):-)

 

 

χαχα ακριβως το ιδιο κ εγω.....χωρις πονο...(οι πρωτες ωρες)....κ τα νερα δεν τελειωναν .....μα ποσο νερο υπηρχε στην κοιλια μου αναρωτιομουν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

χα χα ωραια στιγμη .Το βραδυ πριν την γεννα μου ηταν το πρωτο βραδυ μετα απο καιρο που κοιμηθηκα ηρεμα κ σερι.{βλεπεται ειχα παρει 23 κιλα κ ο βραδυνος υπνος ηταν μαρτυριο ααφου δεν μπορουσα να γυρισω συν οτι τις τελευταιες μερες ειχε τοσο μεγαλωσει η μικρη που καθε κινησεις ηταν σουβλια}Συνεχιζω....ξυπνησα κατα τις 7 το πρωι {30/12/09)

εχοντας κατι μικρα πονακια ακανονιστα οπως κ τις προηγουμενες μερες.το βραδυ ειχα δει κατι πολθ μικρες βλενες αιματος κ το περιιμενα οτι εφτασε η στιγμη.σηκωθηκα εκανα μπανακι κ ετοιμαζομουν για την δουλεια{ναι δουλευα μεχρι την τελευταια στιγμη!}ομως επειδη το νοσοκομειο ηταν διπλα κ ηταν η τελευταια μερα που μου ειχαν δωσει οι γιατροι λεω του αντρα μου δεν πεταγομαστε να μου ριξουν μια ματια ?κ ετσι εγινε.πηγαμε πσαχναμε να παρκαρουμε ανεβηκα με τα ποδια κ πεσαμε κ πανω στην αλλαγη βαρδιας των νοσηλεθτων.αλλα ειχα αρχισει να νιωθω εναν πονο που ηταν σταθερος καθε 15 λεπτα.με ζωσανε τα φιδια.τελικα με πηραν να με εξετασουν κ ακουω την νοσοκομα να λεει ετοιμαστε εισαγωγη!!!ειχα διαστολη 3.μου εκαναν κλισμα κ μεχρι να με πανε στο αλλο δωματιο διαστολη 6!ολοι ειχαν παθει την πλακα τους .νερα δεν εσπασαν τα εσπασαν οι γιατροι.η διαδικασια των εντονων πονων πρπει να κρατησαν κανα μισαωρο .γεννησα αμεσως ενα κοριτσακι 3650 ροδαλο ροδαλο καθως δεν πιεστηκε καθολου .Τεταρτη 9:50 πμ προπαραμονες πρωτοχρονιας!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο εσπασαν τα νερα 12.40, χωρις πονους εως 14.00 και γεννησα 17.15. Στο δευτερο εσπασαν τα νερα στις 21.00, στην πιτσαρια,πριν καν παραγγειλω! Χωρις πονους εως και μετα τις 22.00, γεννησα 22.50. Γρηγορα και ευκολα, ευτυχως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

εσπασαν τα νερα στις 9 το πρωι 15/5/2011 και γεννησαμε 1:50 το μεσημερι με καισαρικη γιατι ημασταν στον 8ο μηνα ακομη :wink:

FZspp3.png

Making the decision to have a child - it's momentous. It is to decide forever to have your heart go walking outside your body.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταλαβα οτι ειχα συσπασεις στις 10 το πρωι μεχρι να ετοιμαστω , να παμε νοσοκομειο πηγε 13:00 να σημειωσω οτι στις 10 που αρχισαν ηταν καθε 3 λεπτα νταν~!!!!μεχρι και την ωρα που γεννησα. οταν εφτασα ειχα διαστολη 4 εκ.. και 15:40 γεννησα τον μικρουλη μου που ηταν 2400κ και 48 υψος.. ¨)θα ελεγα μια ευκολη γεννα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα εσπασαν τα νερα στις 9 το πρωι και γεννησα 11 το βραδι - τελικα με καισαρικη - αρχικα πηγαινα για φυσιολογικα αλλα δεν εκανε διαστολη ο τραχηλος και ο μικρουλης μου δεν πιεζε καθολου για να βοηθησει.

Απο τότε που ήρθες στην ζωή μου ο ήλιος δεν έδυσε ποτέ ξανά!

KMYWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν πόνοι 4 το ξημέρωμα, πήγαμε μαιευτήριο κατά τις 6 κ με κράτησαν αν κ δεν είχα διαστολή.

Τελικά γέννησα με πρόκληση στις 7 το απόγευμα τον μπεμπούλη μας που μας ήρθε άνετος, ροδαλός, τσουπωτός - 3960!! - και πρώτο μπόϊ 55 εκατοστά;)

Link to comment
Share on other sites

φοβερη μερα!!το πρωί πηγα στο νοσοκομειο με το μετρο να με δει η γιατρός όπου επι μια εβδομαδα ειχα διαστολή εναμιση. Οταν γυρισα σπιτι το μεσημερι κατα τις 3 ενιωσα κατι πονους. Πειρα τον καλο μου τηλεφωνο τον ενημερωσα, εκανα μπανιο , ξαπλωσα και τον περιμενα να γυρισει. ετοιμασα τα πραγματα, και 18,30 ξεκινησαμε για το νοσοκομειο.οσπου να παμε, να ετοιμασουμε τα χαρτια,οι γιατροι εμενα και να ανεβουμε επανω στις ωδινες γεννησα τον γιο μου στις 10 το βραδυ. ευχομαι την ιδια ευκολη και γρηγορη γεννα σε ολες τις μανουλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας εσπασαν τα νερα στις 3 τα ξημερωματα, Τριτη 24 ιουλιου 2012!!!Ημουν ηδη ετοιμη με το σακ βουαγιαζ ετοιμο, πλυμμενη κ με το σπιτι να το εχω καθαρισει απο τη δευτερα.....στις 3και ημουν ηδη στο μαιευτηριο!!!Το ρεα ειναι 10 λεπτα με το αυτοκινητο απο το σπιτι μου!!!!3μιση ημουν στο δωματιο να εχω ελαχιστους πονους....μου εβαλε ο γιατρος τεχνητους,,,,ως τις 10μιση το πρωι παλευαμε!!!!Η μικρη ηταν με το κεφαλι προς τα κατω...καποια στιγμη κουραστηκε...το ειδαμε απο τους παλμους της....10μιση μπαινουμε για καισαρικη...μεχρι να με ετοιμασουν...11παρα 5 την εβγαλαν...την ειδα να με κοιταζει απορημενη!!???( της ειχε περαστει ολωρος σαν λουρι τσαντας στον ωμο κ η κακομοιρα προσπαθουσε να βγει κ την εμποδιζε!!!)Ειχε γεννηθει το αστερακι μας!!!Τρομερη εμπειρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ κορίτσια μου νερά δεν είδα ούτε ένοιωσα ! Στο πρώτο με έπιασαν οι πόνοι κατά τις 21Η00 και έγιναν πεντάλεπτοι κατά τις 12 το βράδυ. Όπου ξεκίνησα με τον σύζυγο και γέννησα στις 07Η15. Στο δεύτερο είχα εμφανίσει αίμα το πρωί πήγα στο Ιασώ με είδαν αλλά δεν είχε ξεκινήσει τοκετός ακόμη και έφυγα. Ξαναπήγα το βράδυ μετά τις 12Η00 όπου μου έκαναν εισαγωγή γιατί είχε συμπληρωθεί και η τελευταία ημέρα αναμενόμενου τοκετού. Γέννησα στις 07Η40. Και οι δύο γέννες μου έγιναν νύχτα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε : ούτε κίνηση στους δρόμους , ούτε μέσα στο μαιευτήριο...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

εμενα με πιασαν κατι πονοι κυριακη μεσημερι ανα 30λεπτα

ηταν πιο δυνατοι απο τις κλασσικες συσπασεις οποτε υποψιαστηκα οτι κοντευουμε!εκανα το μπανακι μου και ημουν ετοιμη!;)

σιγα σιγα πυκνωναν οι πονοι ωσπου κατα τις 11 εγιναν ανα 10λεπτο και μετα τη 1 ανα 5-6 λεπτα και οσο πηγαινε δυναμωναν!

οποτε κι εγω σιγουρευτηκα, λεω του αντρα μου παμε, ηρθε η ωρα!τελικα γεννησα δευτερα 8:15!

I

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...