Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?


Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?  

1.142

  1. 1. Τι ώρα ήταν όταν καταλάβατε ότι γεννάτε?

    • 00:00-03:00
      156
    • 03:00-06:00
      161
    • 06:00-09:00
      117
    • 09:00-12:00
      65
    • 12:00-15:00
      49
    • 15:00-18:00
      53
    • 18:00-21:00
      70
    • 21:00-24:00
      106


Recommended Posts

Ήταν στις 14:00 όταν άρχισαν τα πονάκια, ήρεμα στην αρχή σαν περιόδου αλλά γρήγορα γίνανε έντονα και σε ταχτά χρονικά διαστήματα.

Τελικά ο μπόμπιρας γεννήθηκε στις 9:50 με καισαρική γιατί είχε μπλεχτεί και δεν κατέβαινε.

GieKp3.png?sVSCIgJioSCIp3.png?z7wphJAV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Hταν 2 τα χαραματα οταν ξυπνησα για να παω τουαλετα.οταν ξαπλωσα ξανα στο κρεβατι αισθανθηκα υγρη.μετα απο ενα δεκαλεπτο λεω στον αντρουλη μου θελω να ξαναπαω τουαλετα και με το που σηκωνομαι σπασαν τα νερα.το πρωτο πονακι το ενιωσα στις 6 το πρωι και δεκα παρα τεταρτο ακουσα το πιο γλυκο κλαμα.......

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα προγραμματισμένο ραντεβού το επόμενο πρωί στις 11 για πρόκληση τοκετού μιας και ο μικρός δεν κατέβαινε και το προηγούμενο βράδυ αφού τελείωσα την αποστολή κάποιων mail για τη δουλειά μου κατά τις 1 το πρωί, μπαίνω να κάνω ένα μπανάκι και πάω να ξαπλώσω...ούτε τη βαλίτσα μου δεν είχα τελειώσει (τέτοια αναισθησία!!!).Ξαπλώνοντας καταλαβαίνω το πρώτο πονάκι και μέχρι τις 3 το πρωί παρακολουθούσα το φαινόμενο ενώ παράλληλα έφτιαχνα και τη βαλίτσα. Στις 4 αναχωρούμε για το μαιευτήριο και στις 8 το πρωί ήρθε ο μπέμπης!!!!! :)

bcV1p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτισα,λενε οτι οι πονοι γεννας μας πιανουν ξημερωματ αγια να ειναι σχεδον σιγουρο οτι θ αειναι οαντρας μασ σπιτι να μας βοηθησει...απιστευτο?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ναι οντως γιαυτο στην κορη μου με επιασαν 6 το απογευμα:rolleyes: στον γιο μου 7 το πρωι.παντως κ τις 2 φορες ετυχε να εχει ο αντρας μου ρεπο:shock: τυχαιο?δε νομιζω?:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

στην πρωτη μου κορη σπασαν τα νερα στισ 22.00 κ γεννησα την αλλη μερα με φτ στη 13'20.στην δευτερη ειχα ραντεβου στις 7 το πρωι για κτ κ μου εσπασαν τα νερρα στισ 4.30 το πρωι.επαθα σοκ.περιττο να σας πω οτι πεταξα το στρωμα γτ εγινε χαλια μιλαμε δεν σταματουσαν να τρεχουν δεν μπορουσανα σηκωθω απο το κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοιμόμουν και κατά τις 4 το πρωί ξυπνάω με κάτι περίεργα ποναλάκια. Σηκώνομαι και πάω στον καναπέ και περίμενα να ξημερώσει. Ο άντρας μου εν τω μεταξύ να κοιμάται αμέριμνος στο κρεβάτι. Όταν ξημέρωσε πήρα τη γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε να πάω σιγά σιγά προς το νοσοκομείο. Έκανα μπάνιο, αποτρίχωση, έλουσα το μαλλί, το έκανα πιστολάκι και μετά ξυπνάω τον άντρα μου. Εκείνος έπαθε πανικό και άρχισε να τρέχει και εγώ μακιγιαριζόμουνα στο μπάνιο. Επειδή ο άντρας μου δεν οδηγεί πήρα η ίδια το αυτοκίνητο και πήγα στο νοσοκομείο. Έφτασα στις 15:30, στις 17:00 μπήκα στην αίθουσα τοκετών και στις 19:30 κρατούσα το βατραχάκι μου στην αγκαλιά μου. Τι υπέροχη μέρα Χριστούλη μου!!!! Παρασκευή 19-2-2010

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites

3:30 τη νύχτα περίπου σπάσαν τα νερά, πήγαιναμε για ύπνο(είχαμε κολήσει με μια ταινία και δεν κοιμόμασταν). Πριν ξαπλώσω πήγα να κατουρήσω. Μόλις κάθησα στη λεκάνη ακούω ένα ποπ. Πέρασε ένα λεπτό για να συνειδητοποιήσω ότι δεν κατούραγα αλλά είχαν σπάσει τα νερά. Ο μικρός γεννήθηκε στις 6 με καισαρική γιατί ήταν ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρόσαστε όλες οι μανούλες τα αγγελούδια σας!

Εγώ είχα ΠΗΤ 12 Δεκεμβρίου 2008 αλλά 21 Νοεμβρίου στις 3 τα ξημερώματα και μετά από 3 DVDs Sex n the City, σπάσανε τα νερά στον ύπνο μου, χωρίς να πονάω, χωρίς τίποτα σχεδόν να με έχει προετοιμάσει. Εφτυχώς μένω μόλις 10 λεπτά από την κλινική και έτσι φτάσαμε αμέσως και στις 8.20 γεννήθηκε ο πρίγκηπάς μας!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

στο πρωτο με πιασανε πονοι 18:50 και γεννησα 2 ωρες μετα 19:57

στο δευτερο με πιασανε οι πονοι το πρωι 07:00 και γεννησα ενα τεταρτο μετα 07:13:rolleyes:

στο τριτο παλι πρωι με πιασανε οι πονοι 9:15 και γεννησα 4 ωρες μετα 13:20

Link to comment
Share on other sites

Στον πριγκιπακο μου πηγα στο νοσοκομειο στης 3 τα ξημερωματα στης 11/07/2007 γιατι ενιωσα οτι ειχαν σπασει τα νερα τα οποια τελικα εσπασαν στο νοσοκομειο την ωρα που πηγε η γιατρος να με εξετασει.οποτε ο συναγερμος ηταν σωστος και δεν ειχαμε παει αδικα στο νοσοκομειο.στης 5 και κατι ξεκινησαν τα πρωτα πονακια και στης 8 παρα 5 το πρωι στης 11/07/2007 ειχα στην αγκαλια μου το κουκλακι μου.τωρα οσον αφορα την μπεμπα μας θα σας πω οταν με το καλο αποφασισει να βγει!

Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!

Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν σε προγραμματισμενο ραντεβου για τον τελευταιο υπερηχο στο μαιευτηριο και οταν κατεβηκαμε στο κυλικειο μετα δεν μπορουσα να σταθω στη καρεκλα. Επικοινωνω με τη μαια μου που την περιμενα γιατι ειχα ραντεβου μαζι της και ηρθε πετωντας! Παμε σε μια ειδικη αιθουσα, με εξεταζει και μου λεει:"Το ξερεις οτι εχεις μπει σε διαδικασια τοκετου;" Τα'παιξα! Ευτυχως που ειχα στο αμαξι τα πραγματα μου γιατι ημουν στο μηνα μου κι ηθελα να ειμαι ετοιμη και να γλιτωνω δρομολογια. Ψηφισα το 09:00-12:00 γιατι οι ωρα που ξεκινησαν οι ωδινες ηταν 11:00. Η κορουλα μου ηρθε στο κοσμο στις 20:03!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο με πιασανε πονοι 18:50 και γεννησα 2 ωρες μετα 19:57

στο δευτερο με πιασανε οι πονοι το πρωι 07:00 και γεννησα ενα τεταρτο μετα 07:13:rolleyes:

στο τριτο παλι πρωι με πιασανε οι πονοι 9:15 και γεννησα 4 ωρες μετα 13:20

Αυτό θα πει έκανα το απιδί του "ΟΧΙ" ούτε κανονισμένο να το είχες...:-P:razz::P

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προγραμματισμένη καισαρική για το πρωί 5 Αυγούστου αλλά τελικά ο καλός μου μας έκανε την έκπληξη!!! Σπάσαν τα νερά 12 η ώρα το βράδυ!!!!!! 1 και 30 τα ξημερώματα άκουσα το πιο ωραίο κλάμα της ζωής μου!!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Σπασανε τα νερα στις 12:00 το πρωι αλλα λιγο. Απο οτι μου ειπαν μετα δεν ειχε σπασει τελειως ο σακος. Πηγα στο νοσοκομειο το πρωι και μου ειπαν ξαναπαω το βραδυ για επανελεγχο. Ξαναπηγα στις 9:00 το βραδυ και με κρατησαν μεσα. Με πιασαν οι πονοι στις 2:30 το βραδυ και γεννησα την αλλη μερα το πρωι στις 11:00.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

στις 2:30 το ξημερωμα εσπασαν τα 'νερα'....:D:D:D

μετα απο ενα τρελο φαγοποτι με μπριζολες ,σουβλακια λουκανικα και 2 λιτρα νερο που κατεβασα,επεσα για υπνο στις 2.στις 2:30 καταλαβα οτι πρεπει να παω για τσισα με τοοοοοοσο νερο που ηπια.μολις εκανα να σηκωθω απο το κρεβατι γεμισαμε τον τοπο ολο.....:D:D:D

κανενα πονο καμια κινητικοτητα.προεκυψε και επιπλοκη και πηγαμε καισαρικη στις 12 το μεσημερι την επομενη μερα.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν...κάναμε τον καθιερωμένο υπέρηχο στις 11 και μου έιπε ο γιατρός οτι θα ξεπεράσουμε την ΠΗΤ σίγουρα και μάλλον θα πάμε για πρόκληση μετά γιατί είναι πολύ ψηλά το μωρο και δεν έχει πάρει κάν θέση..........

Γυρίζουμε στο σπίτι και στη 1 παρακαλώ (2 ώρες μετά) μου έσπασαν τα νερα, πήρε θέση και βουρ για έξω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από τις 03:00 ως τις 05:00 είχα συσπάσεις ανά 15λεπτο..Σιγά σιγά έγιναν ανά 5λεπτο..Στις 07:00 πήρα το γιατρό μου να του το πω(γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν είναι πόνοι γέννας) και μου είπε να πάω γρήγορα στο μαιευτήριο. Έφτασα 07:30 στο μαιευτήριο και 11:10 κρατούσα το μωράκι μου!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο τις 5 το απογευμα ειχα πονακια και κατα τις 8 για εναν ανεξηγητο λογο σαν να μου ρθε επιφοιτηση λεω μωρε δεν τα μετραω κιολας....μολις καταλαβα οτι ηταν σταθερα και ανα συγκεκριμενη ωρα...σοκαριστικα!

1.30 το βραδυ ξεκινησαμε για μαιευτηριο...

Παντως ο γιατρος μου εχει πει οτι η πλειοψηφια των θηλαστικων γενικοτερα γεννανε το βραδυ.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Βράδυ κατά τις 12:00 άρχισα να έχω κάτι πονάκια...Πήρα το ρολόι και άρχισα να μετράω...έβλεπα ότι το διάστημα μεταξύ των πόνων άρχιζε να συντομεύει...όκ λέω αυτό είναι σήμερα γεννάω....Κατά τις 02:00 πήγα στο μπάνιο και είδα και λίγο αίμα...αυτό ήταν ξύπνησα τον άνδρα μου ο οποίος με ρώτησε μέσα στον ύπνο του "είσαι σίγουρη μην πάμε τσάμπα στο μαιευτήριο(!!!!???)....στις 7:30 το πρωί γεννήθηκε η κόρη μου (με καισαρική)....αχ εμπειρία και αυτή!!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμεις μπηκαμε με προκληση στις 00:10 Τριτη 07 Ιουνιου του 2011!

Αλλα επειδη ο μπομπιρας ηταν ψηλα και δεν κατεβαινε, εγω δεν ειχα πονους, αποφασισε η γιατρος και μπηκαμε για καισαρικη! γεννηθηκε στις 10:50! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...