Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα εμβόλια γενικά. Επειδή οι απόψεις δύο παιδιάτρων διαφέρουν, θα ήθελα την δική σας άποψη. Η μια λέει ότι το παιδί πρέπει να εμβολιαστεί αν είναι εντελώς καλά, υγιή σε όλα. Η άλλη λέει ότι μπορεί να εμβολιαστεί ακόμη και αν έχει μυξούλες (καταρροή) με αποτέλεσμα να αναπνέει από το στόμα. Τώρα εγώ ποιά να πιστέψω???

Πιστεύω ότι η μία είναι περισσότερο επιφυλακτική από την άλλη. Αν η δεύτερη σου έλεγε "θα κάνουμε εμβόλιο ακόμα κι αν το παιδί έχει πυρετό" τότε θα άλλαζε. Αλλά οι μυξούλες δεν είναι αντέδειξη για να γίνει εμβόλιο απ' όσο ξέρω. Περισσότερο το αποφεύγουν για να μην ταλαιπωρηθούν το μωρό και η μαμά λόγω γκρίνιας κλπ.

 

Γιατί δεν ρωτάς τις ίδιες όμως, να δούμε τι θα πουν η μία για την άποψη της άλλης; Μπορεί να παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο, όπως το είδος του εμβολίου, η ηλικία του παιδιού, η γενικότερη κατάσταση της υγείας του.

 

Δεν έχω μελετήσει στοιχεία για το θέμα, είμαι κι εγώ από αυτούς που μείναν με την αόριστη εντύπωση του "πολύ κακό για το τίποτα", αλλά αρχίζω να βλέπω και την άλλη όψη.

Μήπως τελικά κάτι κάναμε καλά? Ίσως όλη αυτή η εκστρατεία να βοήθησε στο να ελαχιστοποιηθούν τα κρούσματα και στο να υπάρχει η υποψία, οπότε ο κόσμος να ζήτησει περίθαλψη ή εξέταση σε περιπτώσεις που αλλιώς, μπερδεύοντάς το με μια απλή ίωση, να είχε άσχημη κατάληξη.

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Μάλιστα τελευταία το σκέφτομαι ακόμα πιο έντονα γιατί παρακολουθώ την περίπτωση μια φίλης φίλης μου που έπαθε γρίπη όντας έγκυος, κατέρρευσε, έχασε το μωρό και εδώ και 3,5 εβδομάδες χαροπαλεύει στην εντατική (διασωληνομένη, σε καταστολή κλπ). Εγώ όταν ήμουν έγκυος δεν είχα κάνει το εμβόλιο της γρίπης και θεωρούσα ότι καλώς δεν το έκανα, αφού όλα πήγαν καλά, δεν αρρώστησα ούτε καν από απλή ίωση. Αν όμως ήμουν στη θέση αυτής της κοπέλας, τι θα έλεγα; Αυτή τι θα σκεφτεί όταν ανακτήσει τις αισθήσεις της (αν τις ανακτήσει) και καταλάβει ότι έχασε το μωρό της συν ό,τι άλλα κουσούρια της αφήσει η αρρώστεια;

 

Θα μου πείτε, αυτή είναι μια περίπτωση μόνο... αλλά αν σου τύχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι από τα δεδομένα που μου δείχνεις μέχρι τα συμπεράσματα που βγάζεις υπάρχει απόσταση.

κατ αρχήν μετράς συμπτώματα μόνο. Εγώ μιλώ και για σοβαρότητα (κυρίως για αυτήν.

Ενδεικτικά εδώ:

http://www.keelpno.gr/Portals/0/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%95%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7/%CE%95%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82%202011-12/FLU%20WEEK%2020-2012.pdf

μιλάει για συνολικά 120 άτομα σε ΜΕΘ από την κοινή εποχική γρίπη, ενώ το αντίστοιχο report του προηγούμενου έτους (Η1Ν1/2009) μιλά για σχεδόν 400 άτομα, ηλικίες 3 μηνών ως 84, με τους μισούς να ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, και άρα να συστήνεται ο εμβολιασμός τους. (αρκετοί από αυτούς κατέληξαν, περίπου 140 άτομα, ενώ το report παραπάνω (επόμενη χρονιά, άλλος ιός), λέει για 53 άτομα. Δηλαδή πέθαναν σχεδόν τριπλάσιοι)

 

Αυτό που λες για ότι όλοι λένε ότι δεν είναι σοβαρό εκ των υστέρων, εξακολουθώ να μην βλέπω να αναφέρεται σε κάποια πηγή. Ειδικά τα στοιχεία για τα άτομα που κατέληξαν με σωληνάκια ένα βήμα πριν τον άλλο κόσμο (~400), δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.

πχ εδώ

http://www.keelpno.gr/Portals/0/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%95%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7/2003-2010/2010-2011/week17-2011.pdf

δείχνει ξεκάθαρη άνοδο των νεκρών από περίπου 250/έτος σε περίπου 300/έτος.

 

 

τα παραπάνω, μαζί με την έξτρα πληροφόρηση, τις έξτρα φωνές για εμβολιασμό, το άμεσο κλείσιμο σχολείων/πανεπιστημίων και κάθε μορφής πρόβλεψη για αποφυγή της μετάδοσης που υπήρχε συγκεκριμένα εκείνη τη χρονιά.

 

Μας παραθετεις δεδομενα του 2012 και του 2011. Οχι του 2009-2010.

 

Επισης αυτα που παρεθεσα δεν ηταν μονο δεδομενα κρουσματων του 2009 -2010 αλλα και θανατων σε περιοχες επιδημιολογικης επιτηρησης απο το 2005 και μετα.

Οποτε καποιος μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του και να εκτιμησει μια κατασταση γενικοτερα,

Ποιος ηταν ο αναμενομενος αριθμος θανατων και ποιος ηταν τελικα ο παρατηρουμενος.

 

Παλι μην ξεχναμε οτι ο αριθμος επισκεψων στους γιατρους ηταν πολυ μεγαλος επομενως και τα δειγματα πολυ περισσοτερα σε σχεση με τις αλλες χρονιες εξαιτιας τoυ πανικου.

 

 

Κατα τα τα αλλα οπως προειπα και φυσικα εκανα το εμβολιο εφοσον υπηρχαν οι λογοι, για να προστατεψω το ατομο που ανηκε στις ευπαθεις ομαδες στην οικογενεια μου και δεν μπορουσε να το κανει το ιδιο

 

Δεν ρισκαρα ειδικα την υγεια αλλου ,παρολο που εξαρχης ειχα τις αμφιβολιες μου οπως και ο περισσοτερος κοσμος και η μιση ιατρικη κοινοτητα , αλλα εφοσον το θεωρησε αναγκαιο για εμας ο γιατρος ακολουθησα την συμβουλη του.

 

Ομως το παραξενο ηταν οτι και κατα το Μαρτιο του 2010 (δεν μιαλμε για το 2011) το ΚΕΕΛΠΝΟ, επεμενε ακομα στον εμβολιασμο.

 

Sofiade,

παντα το εμβολιο της γριπης ειναι αναγκαιο στις ευπαθεις ομαδες, που ειναι και οι εγκυες .

Ομως οι γυναικολογοι δεν μας το προτεινουν ισως για το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει link στο report του έτους της πανδημίας γιατί δεν υπάρχει εκεί που κοιτώ. Τα στοιχεία αναφέρονται στα report των επόμενων ετών τα οποία και παραθέτω για σύγκριση.

Αυτά που λέω για τα 400 άτομα στη ΜΕΘ έναντι 120 ισχύουν και φορούν το στέλεχος Η1Ν1/2009, το 2011, την επόμενη χρονιά του χαμού των εμβολιασμών (2009-2010) και της υπερπληροφόρησης, για τον οποίο εμβολιασμό επέμενε μέχρι τέλους ΚΕΛΠΝΟ και αμφισβητείς τη χρησιμότητα του, έστω και τον Μάρτιο.

 

το 2010-2011, το έτος ΜΕΤΑ το έτος της πανδημίας (2009-2010) ο ιός που εμφανίζεται στο 98,9% των περιπτώσεων είναι το στέλεχος της πανδημίας (Η1Ν1/2009), σύμφωνα με το δεύτερο report του ΚΕΛΠΝΟ. Αυτός έστειλε το 2011 τα 390 άτομα στην εντατική και σκότωσε 190 άτομα, το 2011. το 2009-2010 ως το Μάιο είχε σκοτώσει 150 άτομα, ενώ είχε γεμίσει επίσης τις εντατικές (δεν έχω στοιχεία εύκαιρα). Ο μικρότερος αριθμός (του 2010) σε σχέση με την επόμενη χρονιά (2011) οφείλεται και στο ότι πανδημία με αυτόν τον ιό στην Ελλάδα ξέσπασε αργά σχετικά.

Τα στοιχεία του 2012 τα παραθέτω για σύγκριση: ο αριθμός των νεκρών από άλλο είδος ιού, κοινής εποχικής γρίπης ήταν το 1/3, περίπου 50 άτομα.

 

 

(έχεις επαναλάβει 3 φορές ότι εμβολιάστηκες από τους πρώτους, δεν χρειάζεται, δεν το αμφισβήτησα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν έχω στοιχεία να σας παραθέσω, θα καταθέσω την εμπειρία-άποψή μου: οι δημοσιογράφοι είναι για ΠΟΛΥ ξύλο. Με όλη αυτή την υστερία και την υπερβολή, το 2009, που τα κρούσματα δεν ήταν τόσα πολλά ούτε τόσο σοβαρά, κάνανε τον κόσμο δύσπιστο και καχύποπτο. Αποτέλεσμα; Τις δύο επόμενες χρονιές, που ήρθε το μεγάλο κύμα του Η1Ν1 στη χώρα μας (ειδικά το 2010), να πιαστούν όλοι εξαπίνης και να βρεθούν εντελώς απροετοίμαστοι. Οι περισσότερες περιπτώσεις που κατέληξαν με επιπλοκές, όπως πνευμονία, στα νοσοκομεία, ήταν ακριβώς επειδή ήταν ανεμβολίαστοι και το αντιμετώπισαν σαν "μια απλή ίωση" για πολλές μέρες. Και μιλάω για νέα και υγιή άτομα, συγκεκριμένα έναν 39χρονο πατέρα 3 παιδιών, που στην αρχή προσπάθησε να το αντιμετωπίσει με ομοιοπαθητική, το 2010 και μια 30χρονη κοπέλα που χαροπάλευε για μια εβδομάδα διασωληνωμένη στην εντατική το 2011, επειδή άργησε να πάει στο γιατρό. Γνωστά μου άτομα και οι δύο, το γνωρίζω από πρώτο χέρι, οι ίδιοι μου τα διηγήθηκαν.

 

Ένα πολύ μεγάλο κακό αυτού του ιού είναι πως η ασθένεια εξελίσσεται ραγδαία και δε σου αφήνει πολύ χρόνο για λάθος κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Apeleytheros να ρωτησω κατι...ισως ξερεις...απο οτι βλεπω το στελεχος του η1Ν1 ειναι το ιδιο στα εμβολια τα δυο τελευταια χρονια....στα αλλα στελεχη υπαρχουν μικροδιαφορες. Αν καποιον εμβολιαστηκε το 2012 γιατι να εμβολιαστει και τι 2013; Ρωταω αυτο εχοντας στο μυαλο μου δυο πραγματα: οτι αυτο το στελεχος ειναι το επικινδυνο....αν ειναι καλυμενος καποιος τη μια χρονια απο το συγκεκριμενο, δεν ισχυει η ανοσια την επομενη χρονια και δευτερον, λενε πως ο εμβολιασμος πρεπει να γινεται καθε χρονο. Γιατι? οκ ο ενας λογος ειναι επειδη αλλαζουν τα στελεχη. Αλλα ξαναγυρναω στην πρωτη ερωτηση και σκεφτομαι, αν δεν αλλαξουν τα στελεχεη, δεν υπαρχει καλυψη? θα εκτιμουσα την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμπερασματικα, κανει ο καθενας μας οτι τον φωτισει ο Θεος σχετικα με τα εμβολια?Πραγματικα δεν ξερω....τι να κανω. Ειναι να "μη σου τυχει" η΄ "Συν Αθηνα και χειρα κινει"...???? Στον πρωτο μου γιο τα εκανα ολα, στο δευτερο βρισκομαι πριν το mmr τι κανω αληθεια?Αν και σχεδον 16 μηνων,δε μιλαει μονο 2-3 λεξουλες. Τα καταλαβαινει ολα, υπακουει σε εντολες, αλλα δε μιλαει. Σκεφτομαι να το καθυστερησω. Εσεις αληθεια τι κανατε?

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, το ίδιο θέμα έχω κι εγώ.Ο μικρός κοντεύει 17 μηνών και το καθυστερούμε.Την προπερασμένη Κυριακή συνάντησα στις κούνιες μια κοπέλα με ένα αγοράκι στην ίδια ηλικία με τον δικό μου και μου είπε να το κάνω, η ίδια δεν είχε πρόβλημα κλπ.Το είπα στον άντρα μου κι επειδή τρομάξαμε μήπως υπάρξει κάποια επιδημία κλείσαμε ραντεβού αλλά:oops: το ακυρώσαμε κι αποφασίσαμε να το κάνουμε όταν παει δυο χρονών.Δεν είμαι ειδήμων αλλά διαπιστώνω οτι καλλιεργείται ένα κλίμα τρομοκρατίας κι επειδή πέρασα πολλά να φέρω αυτό το παιδί στον κόσμο φοβάμαι.Ο παιδίατρος μου είπε οτι 1 στα 10 ανεμβολίαστα παιδιά που κολλάει ιλαρά παθαίνει μηνιγγίτιδα:shock:μα είναι δυνατόν;σταθμό δεν πάει, τι θα πάθει αν το κάνει τον Σεπτέμβρη που θα κλείσει δυο χρόνια;βοηθήστε με, αν κάποια κοπέλα το έχει καθυστερήσει ας μου πει τη γνώμη της.Λέμε να πάμε σε παιδίατρο ομοιοπαθητικό για τον οποίον ακούσαμε τα καλύτερα και βέβαια θα κάνουμε κανονικά της ανεμοβλογιάς και αργότερα το priorix-αυτό μας είπε ο παιδίατρος να κάνουμε.Γιατί όταν κάποιος το ψάχνει εισπράττει ειρωνεία και αποδοκιμασία;και γιατί αμφισβητώ την επιστήμη εφόσον η ίδια το καταφέρνει καλύτερα;Ποια η γνώμη σας;θέλω το καλύτερο για το παιδί μου αλλά και όλα τα παιδάκια, θεωρώ πολύτιμα κάποια εμβόλια αλλά όπως και σε άλλους τομείς έτσι και στη υγεία οτιδήποτε εθνικό, στη χώρα μου τουλάχιστον, δεν το εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φοβόμουν να το κάνω στον μικρό μου και το καθυστέρησα όσο μπορούσα.Το κάναμε 22 μηνών που ξεκίνησε παιδικό.Δεν παρουσίασε καμία παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα στο παιδίατρο 14 μηνών για το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς, μου είπε οτι 15 μηνών θα κάνουμε το MMR. Το ρώτησα αν μπορούμε να το καθυστερήσουμε, να μεγαλώσει λιγάκι γιατί αυτό το εμβόλιο πραγματικά με έχει τρομοκρατήσει με όλα τα σύμπτώματα που έχει και φυσικά τις παρενέργειες. Μου είπε οτι σε όποια ηλικία και να το κάνουμε, πάλι τα ίδια συμπτώματα θα έχει και τις ίδιες παρενέργειες! Μου ανέφερε κάποια ποσοστά οτι 1 στα 10.000.000 παιδάκια μπορεί να πάθει εγκεφαλίτιδα και οτι 1 στα 10 παιδάκια έχει συμπτώματα μετά πυρετού και εξανθημάτων! Επίσης αυτό το εμβόλιο προστατεύει απο τις μαγουλάδες που είναι σοβαρό για τα αγοράκια. Επίσης γίνεται και επαναληπτικό εμβόλιο στα 4 χρόνια.

Εγώ αποφάσισα και το έκανα και παρακολουθούσα αγωνιωδώς το παιδί, αν θα μου κάνει πυρετό (σύμπτωμα της εγκεφαλίτιδας).

Τελικά μου έκανε πυρετο μετά απο τρείς μέρες, σύμπτωμα του εμβολίου.

Πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα που έχεις τις αμφιβολίες σου. Αλλά τί θα αλλάξει αν γίνει το εμβόλιο στα 2 έτη του παιδιού?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις:-) και για το οτι συμμερίζεστε την αγωνία μου.

Μinnie, το μόνο που σκέφτηκα είναι οτι και ένας μήνας έστω διαφορά κάνει πιο ισχυρό το νευρικό του σύστημα, ίσως λεω κι ανοησίες, απλά φοβάμαι.Αυτό πάντως που είπες για τις μαγουλάδες με προβλημάτισε επειδή είναι κι αγοράκι, δεν το γνώριζα γιατί είχα κολλήσει στην εγκεφαλίτιδα-ο δικός σου γιατρός μάλιστα, όχι κι ένα στα δέκα εγκεφαλίτιδα!χαίρομαι που τα παιδάκια σας το πέρασαν χωρίς κάποια σοβαρή παρενέργεια κι ελπίζω το ίδιο και με τον δικό μου μαζί με όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα να ακούω περί τρομοκρατίας σχετικά με τα εμβόλια. Τα κάνω όλα βαση της συμβουλής της παιδιάτρου που είναι κ ειδική. Περισσότερες πιθανότητες εχει να νοσήσει ενα μη εμβολιασμένο παιδί από ενα που έχει κάνει τα εμβόλια του...

Έχετε σκεφτεί από πόσες θανατηφόρες ασθένειες τα προφυλασουμε κάνοντας τα εμβόλια τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις:-) και για το οτι συμμερίζεστε την αγωνία μου.

Μinnie, το μόνο που σκέφτηκα είναι οτι και ένας μήνας έστω διαφορά κάνει πιο ισχυρό το νευρικό του σύστημα, ίσως λεω κι ανοησίες, απλά φοβάμαι.Αυτό πάντως που είπες για τις μαγουλάδες με προβλημάτισε επειδή είναι κι αγοράκι, δεν το γνώριζα γιατί είχα κολλήσει στην εγκεφαλίτιδα-ο δικός σου γιατρός μάλιστα, όχι κι ένα στα δέκα εγκεφαλίτιδα!χαίρομαι που τα παιδάκια σας το πέρασαν χωρίς κάποια σοβαρή παρενέργεια κι ελπίζω το ίδιο και με τον δικό μου μαζί με όλα τα παιδάκια.

 

1 στα 10.000.000 εγκεφαλίτιδα....

Το 1 στα 10 που αναφέρω είναι οτι μετά το εμβόλιο έχει φυσιολογικά πυρετό και βγάζει εξανθήματα, σύμπτώματα του εμβολίου!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα να ακούω περί τρομοκρατίας σχετικά με τα εμβόλια. Τα κάνω όλα βαση της συμβουλής της παιδιάτρου που είναι κ ειδική. Περισσότερες πιθανότητες εχει να νοσήσει ενα μη εμβολιασμένο παιδί από ενα που έχει κάνει τα εμβόλια του...

Έχετε σκεφτεί από πόσες θανατηφόρες ασθένειες τα προφυλασουμε κάνοντας τα εμβόλια τους;;;

 

Σιγουρα τα εμβολια προστατευουν,αλλα τι γινεται με τις παρενεργειες? Αναφερομαι κυριως σε αυτες που προκαλουν μονιμες βλαβες οχι στον πυρετο... Θυμα πιθανοτητων?????

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα εμβολια προστατευουν,αλλα τι γινεται με τις παρενεργειες? Αναφερομαι κυριως σε αυτες που προκαλουν μονιμες βλαβες οχι στον πυρετο... Θυμα πιθανοτητων?????

 

Δυστυχώς η ιατρική συνολικά λειτουργεί με πιθανότητες. Και είναι πολύ λογικό, ο άνθρωπος δεν έχει καταφέρει (τουλάχιστον ακόμη) να κυριαρχήσει πλήρως έναντι των ασθενειών.

Για κάθε φάρμακο ή ασθένεια, υπάρχει και η αντίστοιχη βιβλιογραφία που προέρχεται από έρευνα και καταγραφή των περιστατικών και δίνει τα ποσοστά.

(Πλήρης ίαση, παρενέργειες, ρίσκο έναντι ωφέλειας, στατιστικά στοιχεία κλπ)

Βάσει αυτών βγαίνουν και οι κατευθυντήριες γραμμές που υιοθετούν οι γιατροί.

Το go with the flow, σε εξασφαλίζει ότι αξιοποιείς την τελική (μέχρι στιγμής) απόφαση της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας.

Φοβάμαι ότι αυτό είναι as good as it gets.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα τα εμβολια προστατευουν,αλλα τι γινεται με τις παρενεργειες? Αναφερομαι κυριως σε αυτες που προκαλουν μονιμες βλαβες οχι στον πυρετο... Θυμα πιθανοτητων?????

 

Σε καθε περιπτωση απο τις παραπανω, αν εισαι ΘΥΜΑ, ειτε απο παρενεργειες εμβολιου ειτε απο παρενεργειες αρρωστειας, θα εισαι λογω πιθανοτητων. Οποτε για εμενα διαλεγει κανεις την πλευρα με τις λιγοτερες πιθανοτητες....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως υπολογίζεις αυτές τις πιθανότητες;

 

Πρέπει να συμπεριλάβεις και την πιθανότητα να κολλήσει την Χ ασθένεια στον μαθηματικό τύπο.

(συγνώμη αλλά είμαι μαθηματικός :-) )

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Πως υπολογίζεις αυτές τις πιθανότητες;

 

Πρέπει να συμπεριλάβεις και την πιθανότητα να κολλήσει την Χ ασθένεια στον μαθηματικό τύπο.

(συγνώμη αλλά είμαι μαθηματικός :-) )

:)

εχουμε λοιπον από τη μια πλευρα, να κολλησει την χ αρρωστεια. Η χ αρρωστεια μπορει να μην υπαρχει πια, και να μειωνονται οι πιθανότητες. Αλλα αν σταματησει ο εμβολιασμος, μια χαρα μπορει να επανελθει η χ αρρωστεια.

Ας πιασουμε λοιπον μια αρρωστεια που υπαρχει ακομη....την ανεμοβλογια!

" Πριν αρχίσει να χρησιμοποιείται το εμβόλιο, περίπου 4 εκατομμύρια περιπτώσεις ανεμοβλογιάς συνέβαιναν κάθε χρόνο στις ΗΠΑ, με αποτέλεσμα 11.000 νοσηλείες σε νοσοκομεία και 100 θανάτους, το ήμισυ των οποίων μεταξύ ενηλίκων."

http://www.kathimerini.gr/181631/article/epikairothta/kosmos/h-anemovlogia-den-einai-toso-akindynh

1 στους 40.000 που κολλουσαν , πεθαινε!!!!!!!

Δεν αναφερω άλλες, μικρότερες παρενέργειες!!!!

Με τον εμβολιασμο εχεις τα κλασσικα ρισκα εμβολιων....στα οποια ο θανατος δεν αναφέρεται καν! Ας πουμε όμως ότι συμβαινει και το κρυβουν. Ποιο είναι το ρισκο μια σοβαρης επιπλοκης?? Αναλογα τι θεωρούμε σοβαρη επιπλοκη. ;)

Εγω με αυτή τη λογικη προχωρησα και εμβολιασα τα παιδια, ουσα στην αρχη επιφυλακτικη. Ηρεμησα όταν ειδα ότι γενικοτερα δεν εχουν καποια ιδιαιτερη παρενεργεια, αλλεργια κλπ....

Αν ειχαν , σαφως δεν θα κοιταζα και το κοινωνικο συνολο (θεωρω ότι ο εμβολιασμος κανει πρωτίστως καλο στο κοινωνικο συνολο και μετα στο παιδι μου ), αν ειχε καποιο πρόβλημα λοιπον ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΑ η εστω θα αργουσα.

Για τη γριπη δεν εκανα εμβολιο....παρολο που το ρισκο να την κολλησεις είναι πολλυυυυυ μεγαλο! :-) Άλλα θεωρω ότι το ρισκο να παθεις κατι σοβαρο στις ηλικιες , φυσικα κατασταση και σωματοτυπο που εχουν τα παιδια μου, είναι πολύ μικρο ;)

Παντα πιστευω ότι κάθε περιπτωση πρεπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ωραία.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι πως αν

α
: η πιθανότητα να κολλήσουμε την Χ ασθένεια

β
: η πιθανότητα να έχουμε σοβαρή επιπλοκή

και

x
:η πιθανότητα να έχουμε σοβαρή επιπλοκή από το εμβόλιο της ίδιας ασθένειας

 

τότε πρέπει να συγκρίνουμε το γινόμενο α*β με το x.

 

Δηλαδή είναι

α*β > x

ή

α*β < x ;

 

Αυτά απλά από τις πιθανότητες.

 

ΥΓ

Δεν έχω περιλάβει στην εξίσωση πως το εμβόλιο δεν καλύπτει απόλυτα, π.χ στον σύνδεσμο που παρέθεσες γράφει

Εκεί το 97% των παιδιών που δεν έπαθαν ανεμοβλογιά είχαν εμβολιαστεί

Με άλλα λόγια το 3% είχαν εμβολιαστεί.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια το 3% είχαν εμβολιαστεί.

 

Εγώ δεν είμαι μαθηματικός, αλλά νομίζω πως η κοινή λογική υπαγορεύει πως είναι προτιμότερο να ανήκεις στο 97% παρά στο 3%.

Link to comment
Share on other sites

Lisbet, ίσως σε μπέρδεψα.

 

Μάλλον καλό είναι να δώσω ένα παράδειγμα:

Πληθυσμός US : 300εκατ

Κόλλησαν : 4 εκατ (απο Λαΐδα παραπάνω)

Άρα πιθανότητα να κολλήσει κάποιος Αμερικάνος : 1,33%

 

Επίσης η Λαΐδα γράφει πως 1/40,000 σοβαρή επιπλοκή = 0,0025%

 

Έτσι έχουμε το γινόμενο που είναι 0,00003%, δηλαδή 3 άτομα στο 1.000.000.

 

Αυτό πρέπει να συγκριθεί με την πιθανότητα να έχει σοβαρή επιπλοκή το εμβόλιο.

 

Το θέμα για μένα είναι πως από την μια έχουμε τον θάνατο και από την άλλη συνήθως σοβαρές χρόνιες παθήσεις. Αλλάζει δηλαδή και το ποιόν αυτού που λέμε "σοβαρή επιπλοκή".

 

off topic:

Φοβάμαι πως σε λίγες δεκαετίες δεν θα έχουμε την πολυτέλεια /ελευθερία να κάνουμε τις επιλογές μας

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/new-york-city-health-department-blatantly-breaks-law-denies-vax-medical-exemptions/

 

Ήδη η πίεση είναι μεγάλη. Έτσι έχουν δημιουργηθεί ομάδες γονέων

http://www.arnica.org.uk/

 

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εθεσα το θέμα πριν 2 μήνες στην παιδίατρο μας, αμέσως μόλις έμαθα για το παιδάκι παιδικής μου φίλης όπου κοντεύει τα 4 και δεν μιλά, μπαμπαλίζει μόνο, με δυσκολία περπάτησε κλπ κλπ κλπ.... Η απάντηση της ήταν η εξής:

 

Κι εγώ μητέρα είμαι και είχα την ίδια ανησυχία. Ομως δεν θα συγχωρούσα στον εαυτό μου να συναινέσω στην αύξηση πιθανότητας να μου πεθάνει παιδί το έτος 2014 από ανεμοβλογιά.

Εξετάζουμε τις πιθανότητες και παρέχουμε την ασφαλέστερη.

 

Ε, κάπως πείστηκα μα δεν μπορώ να πω πως έχω ηρεμήσει. Η συγκεκριμένη κοπέλα έχει δίδυμα. Και η διαφορά τους ενός παιδιού απ' το άλλο άρχισε να φαίνεται στους 13 μήνες. Μου είπε πως δεν έκανε το επαναληπτικό και δεν θα το κάνει ώσπου να γίνει διάγνωση.

Ηθελα να ξέρω και κάτι ακόμη, για τα παιδιά που νόσησαν, έχει κάνει κάποια μαμά άρραγε την GAPS διατροφή και να είδε βελτίωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γλυκές μανούλες καλημέρα!!!

 

Διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα γράφετε στο forum. Σήμερα όμως έκανα εγγραφή, γιατί δεν βρίσκω πουθενά ανάλογη συζήτηση για αυτό που με απασχολεί. Ο γιος μου είναι 17 μηνών και ανακάλυψα ότι δεν έχουμε κάνει ακόμα το priorix για ερυθρά, ιλαρά και παρωτίτιδα, ενώ το εμβόλιο πρέπει να γίνει μέχρι τους 15 μήνες. Δεν το κάναμε γιατί φοβόταν αρχικά η γιατρός την αλλεργική αντίδραση, μετά ο παιδογαστρεντερολόγος μας την απέκλεισε, μετά το μωρό αρρώστησε οπότε αναβάλαμε το εμβόλιο, μετά ήρθε το Πάσχα κτλ κτλ. Και τώρα έχω κλείσει μεν ραντεβού για 13/05, αλλά φοβάμαι μήπως είναι ηδη αργά!!! Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία? Please! Η γιατρός μου λείπει σε συνέδριο στο εξωτερικό και δεν μπορώ να την καλέσω...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει το εμβόλιο τώρα. Λες να κολλήσει ιλαρά ή ερυθρά ή παρωτίτιδα μέσα σε 10 ημέρες; ;) (πλάκα-πλάκα, στην Αμερική έχουν πάρα πολλά κρούσματα ιλαράς,λόγω της γνωστής αντιεμβολιαστικής υστερίας,αλλά φαντάζομαι δεν πρόκειται να ταξιδέψετε εκεί!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει το εμβόλιο τώρα. Λες να κολλήσει ιλαρά ή ερυθρά ή παρωτίτιδα μέσα σε 10 ημέρες; ;) (πλάκα-πλάκα, στην Αμερική έχουν πάρα πολλά κρούσματα ιλαράς,λόγω της γνωστής αντιεμβολιαστικής υστερίας,αλλά φαντάζομαι δεν πρόκειται να ταξιδέψετε εκεί!)

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Μανούλα για Πάντα!!! Το άγχος μου είναι ότι στις 13/05 ο μικρός θα είναι περίπου 17,5 μηνών και ότι μέχρι 18 μηνών πρέπει να κάνουμε και την τέταρτη δόση του infarix. Δεν πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από το priorix για να εμβολιαστεί ξανά το παιδί??? Ουφ, έχω πανικοβληθεί.... Τώρα καταλαβαίνω που η μαμά μου έλεγε θα γίνεις μάνα και θα καταλάβεις τις αγωνίες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...