Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα 14φλεβαρη με καισαρικη στο ελενας κ οταν πηγα στο ικα μου ειπαν οτι δεν εχω να παρω κατι για την καισαρικη κ οτι κανω λαθος.τι χαρτια πρεπει να καταθεσω γνωριζετε? κ αν εχω ακομα περιθωριο χρονου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απλά πληρώνεις λιγότερο το δωμάτιο στην κλινική αν είσαι στο ΙΚΑ εγώ αυτό ξέρω.

Τί εννοείς με όσες γεννήσανε στο Γένεσις δεν υπάρχει αυτό το επίδομα; Μήπως εννοείς γενικά τις κλινικές; Κι ότι απλά το επίδομα το παίρνουν μόνο όσες γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο;

 

καλημερα,Αλεξανδρα μου.λοιπον ξερω οτι στο γεννεσις εχει δωματια που αν εχεις ικα το πληρωνεις φθηνοτερα με την προυποθεση οτι θα κανεις καισαρικη.αντι να πας να παρεις το επιδομα της καισαρικης δηλαδη απο το ικα της περιοχης σου στο μειωνουν το ποσο απο το δωματιο.Αν γεννησεις σε νοσοκομειο,δεν παιρνεις επιδομα καισαρικης γιατι ειναι δωρεαν η διαμονη σου και το χειρουργειο,ολα γενικα.

εγγυημενα στο υπογραφω περι νοσοκομειου,στο παπαγεωργιου γεννησα την πρωτη μου φορα.

 

Αυτο που λες για το δημοσιο νοσοκομειο οτι ειναι δωρεαν δεν ισχυει για ολους εσυ μαλλον δεν πληρωσες κατι επειδη ισως εχεις ασφαλεια δημοσιου εγω που εχω ικα θα πληρωσω τα παντα και δωματιο και αναισθησιολογο και επισκληριδιο και δεν ξερω τι αλλο και ειναι 100% σιγουρο αυτο που σου λεω.Οποτε μηπως να το ψαξω εγω αν θα παρω επιδομα καισαρικης γιατι μαλλον για καισαρικη θα παω αφου το κοριτσακι μου δεν εχει μπει καν στην λεκανη και ειμαι και στενη.Γνωριζει καποια για τα δημοσια τι γινεται?

 

Εγώ γέννησα σε δημόσιο με καισαρική και δεν πλήρωσα τίποτα στο νοσοκομείο. Μου είπανε ότι αυτό γίνεται επειδή η καισαρική είναι χειρουργείο και όχι τοκετός... Όμως αν επιλέξεις άλλη θέση απ' αυτή που δικαιολογεί το ΙΚΑ, πληρώνεις τη διαφορά για το δωμάτιο. Εμένα ας πούμε που τα δωμάτια στο Αγ.Όλγα είναι, έτσι κι αλλιώς, δίκλινα με βάλανε σε δίκλινο χωρίς να πληρώσω τίποτα. Στο Αττικό που ρώτησα, δεν πληρώνεις τίποτα αν μπεις σε τετράκλινο. Αν ζητήσεις όμως δίκλινο ή μονόκλινο πληρώνεις τη συμμετοχή σου (=τιμή δίκλινου ή μονόκλινου μείον την τιμή τετράκλινου).

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν γεννήσει κανείς με φυσιολογικό τοκετό σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ τότε πληρώνει τα πάντα ο ίδιος. Και αυτό γιατί όπως λένε δεν είναι απαραίτητο (μπορούσες και σπίτι σου…). Και γι’ αυτό το λόγο δίνεται και το επίδομα γέννας. Για να καλύψει κάπως τα έξοδα. Τώρα εάν κάνεις καισαρική όλα τα έξοδα καλύπτονται από το ταμείο σου. Δωμάτιο, φάρμακα.. γενικά τα πάντα. Οπότε γι’ αυτό δεν δίνεται το επιπλέων επίδομα καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι το κάθε ταμείο καλύπτει συγκεκριμένη θέση. Τετράκλινο, δίκλινο ή μονόκλινο. Εάν εσύ ο ίδιος ζητήσεις αναβάθμιση θέσης, τότε πληρώνεις την διαφορά. (Είναι χοντρικά περίπου από τετράκλινο σε 2κλινο 50 € την ημέρα και από τετράκλινο σε μονόκλινο 70 € .) εάν όμως το νοσοκομείο σε βάλει σε καλύτερη θέση από αυτή που δικαιούσαι τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη βρε κορίτσια αλλά τα χρήματα απο το ικα δεν είναι περίπου 910 για φυσιολογικό και στα 1000 για καισαρικη?

δεν τα παίρνεις όπου και να γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Εχω μια απορία! Μήπως ξέρει καμια τί προθεσμία υπάρχει για να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα καισαρικής;

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο στις 15/12/08 και χθές που πήρα τηλέφωνο είπαν οτι έπρεπε να τα έχω κάνει 2 μέρες αφότου γέννησα!!!!! και πως τώρα θα κάνω αίτηση, θα την απορρίψουν, θα κάνω ένσταση, επιτροπή μετά και ζήσε Μάη μου....

Σκέφτομαι να το αφήσω από τη μία αλλά απ την άλλη γιατί να τους τα χαρίσω;

Τέλος ξέρει κάποια να μου πεί άν τελικά κάνω όλα τα παραπάνω, θα μπορώ να δηλώσω τα έξοδα αυτά και στην εφορία;Απ'όσο ξέρω στο ΙΚΑ σου κρατάνε τις αποδείξεις ετσι δεν είναι;[/i]

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα για ΤΕΒΕ, ηταν εντος 2 μηνων για τα εξοδα γεννας, εκτος απο τα εξοδα προωροτητας, που ηθελε εντος 15 εργασιμων :shock:

 

Πηρα μιση ευχη για να τρεξω για το ΤΕΒΕ :evil::evil::evil:

 

 

Τα εξοδα για τα μωρα τα εχω στα χερια μου, τα εξοδα για τους για το Νοσοκομειο ομως, δε θυμαμαι! Νομιζω οτι αμα το ζητησεις στο δινουν πισω.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

για τη προθεσμια καταθεσης δε ξερω γιατι οταν πηγε ο αντρας μου οταν γεννησα και κατεθεσα ολα τα χαρτια για να παρει τα επιδοματα που μου αναλογουσαν κατεθεσε και ολα τα υπολοιπα για να μου δωσουν οτι ειναι πισω απο το μαιευτηριο και τη καισαρικη (300 κατι πηρα μετα απο 3 μηνες)

 

παντως σου δινουν ενα χαρτι βεβαιωση με ολο το ποσο που γραφει το ιδιοωτικο μαιευτηριο οτι εδωσες για φορολογικη χρηση....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο στις 15/12/08 και χθές που πήρα τηλέφωνο είπαν οτι έπρεπε να τα έχω κάνει 2 μέρες αφότου γέννησα!!!!!

 

Να πας στο ΙΚΑ και να πεις στα ΖΩΑ ότι 2 μέρες αφότου γεννήσεις είσαι ακόμα στο μαιευτήριο κάτι που σημαίνει ότι δεν έχεις πάρει εξιτήριο, άρα δεν έχεις πληρώσει το μαιευτήριο, άρα δεν έχεις πάρει τις αποδείξεις που πρέπει να προσκομίσεις στο ρημαδο-ΙΚΑ για να πάρεις τα λεφτά σου.

 

Πωπω συγχίστηκα πάλι...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο στις 15/12/08 και χθές που πήρα τηλέφωνο είπαν οτι έπρεπε να τα έχω κάνει 2 μέρες αφότου γέννησα!!!!!

 

Να πας στο ΙΚΑ και να πεις στα ΖΩΑ ότι 2 μέρες αφότου γεννήσεις είσαι ακόμα στο μαιευτήριο κάτι που σημαίνει ότι δεν έχεις πάρει εξιτήριο, άρα δεν έχεις πληρώσει το μαιευτήριο, άρα δεν έχεις πάρει τις αποδείξεις που πρέπει να προσκομίσεις στο ρημαδο-ΙΚΑ για να πάρεις τα λεφτά σου.

 

Πωπω συγχίστηκα πάλι...

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο!Αυτό σκεφτόμουν μετά το τηλεφώνημα... Θα πάω από βδομάδα από κοντά να δώ τί γίνεται.

Ευχαριστώ

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 μηνες εχεις περιθωριο!!!

 

αλλα μπορεις να στειλεις κ αλλο ατομο!!! αρκει να εχει εξισιοδοτηση!!!

που μπορουσες να την κανεις στι ικα πριν γεννησεις!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

το ικα κραταει ολες τις αποδειξεις απο δαπανες που πληρωνει!!!

 

σε περιπτωση που δεν σου το πληρωσει τοτε ειναι υποχρεωμενη να σου δωσουν την αποδειξη πισω!!!

 

απο την εφορια εκπειπτη εξολοκληρου!!!!

αλλα αν εισαι μισθωτος , τι να το κανεις? δεν πληρωνεις εφορια !!!

δεν τα περνεις πισω!!!

 

πισω απο την εφορια , περνεις μονο την παρακρατηση φορου!!!

 

αν ομως εχεις κ αλλα εισιδηματα (π.χ. ενοικια κτλ) το σε συμφαιρει γιατι θα πληρωσεις λιγοτερο εφορια.

 

η αποδειξης γιατρων κλινικων, εξετασεων, φροντιστηριων, αισθητικων , υδραυλικων κτλ συμφαιρουν μονο αυτους που πληρωνουν στην εφορια !!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

μήπως γνωρίζετε τι ποσό δίνει το ΙΚΑ για επίδομα τοκετού σε περίπτωση καισαρικής και εάν χρειάζεται και τις αποδείξεις του μαιευτηρίου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το ικα κραταει ολες τις αποδειξεις απο δαπανες που πληρωνει!!!

 

σε περιπτωση που δεν σου το πληρωσει τοτε ειναι υποχρεωμενη να σου δωσουν την αποδειξη πισω!!!

 

απο την εφορια εκπειπτη εξολοκληρου!!!!

αλλα αν εισαι μισθωτος , τι να το κανεις? δεν πληρωνεις εφορια !!!

δεν τα περνεις πισω!!!

 

πισω απο την εφορια , περνεις μονο την παρακρατηση φορου!!!

 

αν ομως εχεις κ αλλα εισιδηματα (π.χ. ενοικια κτλ) το σε συμφαιρει γιατι θα πληρωσεις λιγοτερο εφορια.

 

η αποδειξης γιατρων κλινικων, εξετασεων, φροντιστηριων, αισθητικων , υδραυλικων κτλ συμφαιρουν μονο αυτους που πληρωνουν στην εφορια !!

20 % εκπίπτει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια ο γολγοθάς για το επίδομα καισαρικής έληξε!!!

Στις 28 Γενάρη κατέθεσα τα χαρτιά μου... η υπάλληλος μου είπε οτι τα καταθέτω εκπρόθεσμα και πως ίσως δεν εγκριθούν και περάσω από επιτροπή. (Γέννησα 15/12/08 και είχα λέει 1 μήνα προθεσμία).

Anyway μετά από 20 μέρες πήγα πάλι όπως μου είχε πεί και μου είπαν οτι είναι όλα έτοιμα και να πάω να πληρωθώ.

Πήρα 298 ευρώ και βεβαίωση για την εφορία. Πάλι καλά!!!!!!!

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενσταση δεν κατέθεσες για το υπόλοιπο ποσό ? Α εγώ τους τσάκισα στο ΙΚΑ την μια ένσταση μετά την άλλη χτύπουσα, ένσταση για την μονάδα εντάτικης που μπήκε η μικρή για παρακολούθηση 1 24ωρο και τα κατέθεσα ξεχωρίστα απο τα 320€ μου επεστρεψαν τα 150€ , έκανα ένσταση και πήρα όλο το ποσό και στην καισαρική απο όλα τα τιμολόγια ,σύνολο 1980€ μου έπεστρεψαν τα 385€ , έκανα πάλι ένσταση και μου έπεστρεψαν άλλα 930€! Γιατί να τους χαρίζουμε ρε παιδιά , τα λεφτά που μας επιστρέφουν είναι 1 -2 μηνών εισφορές δικές μας!

Link to comment
Share on other sites

Ενσταση δεν κατέθεσες για το υπόλοιπο ποσό ? Α εγώ τους τσάκισα στο ΙΚΑ την μια ένσταση μετά την άλλη χτύπουσα, ένσταση για την μονάδα εντάτικης που μπήκε η μικρή για παρακολούθηση 1 24ωρο και τα κατέθεσα ξεχωρίστα απο τα 320? μου επεστρεψαν τα 150? , έκανα ένσταση και πήρα όλο το ποσό και στην καισαρική απο όλα τα τιμολόγια ,σύνολο 1980? μου έπεστρεψαν τα 385? , έκανα πάλι ένσταση και μου έπεστρεψαν άλλα 930?! Γιατί να τους χαρίζουμε ρε παιδιά , τα λεφτά που μας επιστρέφουν είναι 1 -2 μηνών εισφορές δικές μας!

 

Δηλαδή τί να κάνω τώρα και με ποιά χαρτιά; Τα τιμολόγια τα κράτησαν. Φωτοτυπίες μόνο έχω και μια βεβαίωση που μου έδωσαν από την εφορία.

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις την ένσταση πριν πάρεις το χαρτί για την εφορία . Εμένα όταν μου βγάλαν το αρχικό ποσό με ρώτησαν θέλετε να κάνετε ένσταση ή να σας δώσουμε το χαρτί για την εφορία και φυσικά τους ζήτησα να κάνω αίτηση για ένσταση .

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα όμως να πάρεις όλα τα χαρτιά και να πας απο εκεί κι αν δεν σου είπαν τότε κάτι για ένσταση να πατήσεις εκεί "κύριοι είχα δικαίωμα να κάνω ένσταση και δεν με ενημερώσατε " .

Δοκιμασέ το χαμένη δεν πρόκειται να βγείς ή θα μείνεις μ αυτά που πήρες ή που θα κάνεις ένσταση και θα πάρεις περισσότερα ! Αν χρειαστείς κάτι είμαι στη διαθεσή σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια,

καλημερα και χρονια πολλα.Πριν 2 εβδομαδες γεννησα στο Ιασω και απο εκει με παραπεμπουν να κανω αιτηση στο ΙΚΑ Αμαρουσιο,προκειμενου να παρω σε 5 μηνες απο το ΙΚΑ της περιοχης μου το επιδομα για την καισαρικη.Ξερει καμια σας ποσο ειναι αυτο το επιδομα;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 30/9 και στις 07/10 εισέπραξα από το ΙΚΑ 1403+939.

 

Τώρα γιατί εσένα σου είπαν σε 5 μήνες; Εκτός και εάν εννοούν μέσα σε 5 μήνες από την ημ/νία τοκετού, γιατί μετα χάνεις το δικαίωμα είσπραξης.

Link to comment
Share on other sites

οχι, μου ειπαν σε 5 μηνες θα παρω τα λεφτα του επιδοματος καισαρικης που ειναι ξεχωριστο απο το ικα.δεν εννοουν το επιδομα τοκετου κ λοχειας.αυτα τα πηρα ηδη.ειναι ενα χωριστο επιδομα για οσες κανουν καισαρικη απλα δεν ξερω ποσα χρηματα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και εάν το παίρνεις επειδή γέννησες στην κλινική και λογικά πλήρωσες κάτι παραπάνω λόγω καισαρικής.

 

Εγώ γέννησα στο νοσοκομείο και πήρα αυτά μόνο.

 

Βρε, δεν σου είπα να σας ζήσει :roll:

 

Να το χαίρεστε. Δυνατό και χαρούμενο να είναι πάντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με καισαρική και πήγα στο ΙΚΑ Χαλανδρίου (εκει που ανήκει το μαιευτήριο), κατέθεσα τα χαρτια και μου είπαν να παρω τηλ σε 3 μηνες (μετά τις 26/4 για μένα δηλαδη) να μου πουνε αν ειναι ετοιμα προς πληρωμη.

Έμαθα από άλλες κοπέλες, πως είναι γύρω στα 300? και πως μετά κάνεις ένσταση η οποια εξετάζεται μετα απο 8 μηνες και αν εγκριθει σου δινουν άλλα 800....

Περισσότερα θα ξερω μάλλον σε 10 μέρες....

 

Να σας ζησει το μωράκι σας!!

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...