Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

prosperous, γιατί τα βάζεις στο ψυγείο και δεν τα αφήνεις στον αποστειρωτή με κλειστό το καπάκι του; Το ελάχιστο αποστειρωμένο νεράκι που μένει στα μπουκάλια δεν πειράζει

 

διοτι ο αποστειρωτης της chicco λεει στις οδηγιες πως με κλειστο το καπακι απο το τελος της αποστειρωσης, η αποστειρωση διαρκει 5 ωρες, εγω λογω πλεον ελλειψης χρονου κανω αποστειρωση το προηγουμενο βραδυ μολις κοιμηθει το μωρο δηλαδη κατα τις 22.00-23.00 και τα βαζω στη συντηρηση κλειστα με το καπακι τους στο πισω μερος του ψυγειου οπου λενε οτι διαρκει 24 ωρες η αποστειρωση ετσι για να τα εχουμε για τις πρωινες ωρες οπου εγω απουσιαζω..αν σκεφθεις οτι ξυπναω στις 6.30 για να αλλαξω το μωρο, να θηλασω, να συμμαζεψω, να ντυθω και να αντλησω γαλα ωσπου να φυγω στις 8.20-8.30 τοτε αν ειχα να αποστειρωνω παραλληλα θα ταν ζορι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια την ισοθερμική τσάντα της Avent την έχει πάρει καμία; Είναι κατάληλη ώστε να μεταφέρω το γάλα και να το διατηρώ κρύο ώστε να το δίνω στον μπέμπη όταν είμαι έξω; Ζω σε κληστή κοινωνία και διστάζω λίγο να θηλάζω σε δημόσιους χώρους. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη τσάντα;

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

prosperous δεν μπορώ να καταλάβω πως "χαλάει" η αποστείρωση μέσα στον αποστειρωτή και διατηρείται στο ψυγείο?

Λογικά από τη στιγμή που ανοίγεις τον απστειρωτη αρχίζει η....αντίστροφη μέτρηση.

Η υγρασία που μένει δεν πειράζει, αν την σκουπίσεις δεν είναι πλέον αποστειρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

διοτι ο αποστειρωτης της chicco λεει στις οδηγιες πως με κλειστο το καπακι απο το τελος της αποστειρωσης, η αποστειρωση διαρκει 5 ωρες, εγω λογω πλεον ελλειψης χρονου κανω αποστειρωση το προηγουμενο βραδυ μολις κοιμηθει το μωρο δηλαδη κατα τις 22.00-23.00 και τα βαζω στη συντηρηση κλειστα με το καπακι τους στο πισω μερος του ψυγειου οπου λενε οτι διαρκει 24 ωρες η αποστειρωση ετσι για να τα εχουμε για τις πρωινες ωρες οπου εγω απουσιαζω..αν σκεφθεις οτι ξυπναω στις 6.30 για να αλλαξω το μωρο, να θηλασω, να συμμαζεψω, να ντυθω και να αντλησω γαλα ωσπου να φυγω στις 8.20-8.30 τοτε αν ειχα να αποστειρωνω παραλληλα θα ταν ζορι..

 

 

To μωρό σου είναι μεγάλο πλέον και υγιές. Δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει από ένα μπιμπερό που έχει αποστειρωθεί πριν από αρκετές ώρες περισσότερες απ' αυτές που διατηρείται η αποστείρωση. Το θέμα δεν είναι να έχουμε γάλα απαλαγμένο τελείως μικροβίων (εξάλλου, το θήλαστρο ακουμπάει στο στήθος που δεν είναι αποστειρωμένο, αλλά και το μωρό όταν θηλάζει το ίδιο). Η αποστείρωση γίνεται γιατί κατά το καθάρισμα των μπιμπερό μπορεί να μείνουν υπολείμματα γάλακτος, οπότε είναι εύκολο εκεί να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί που θα είναι επικίνδυνοι για την υγεία του παιδιού. Όσο τα μπουκάλια μένουν στον κλειστό αποστειρωτή, υπάρχει ασφάλεια ακόμα κι αν χρησιμοποιηθούν αρκετές ώρες μετά.

 

Αν πάλι νιώθεις άγχος με αυτό, μπορείς να τα πλύνεις απ' το βράδυ και να τα τοποθετήσεις μέσα στον αποστειρωτή και το πρωί απλά να πατήσεις το κουμπί. Θα είναι ασφαλή οπωσδήποτε μέχρι το μεσημέρι που τα χρειάζεσαι. Ακόμα και να κάνεις μια δεύτερη αποστείρωση, προσθέτοντας μόνο νερό, χωρίς να ξαναπλύνεις τα μπιμπερό, αν έχουν περάσει πολλές ώρες.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επαναλαμβανω την ερωτηση αλλα δυστυχώς δεν απαντηθηκαν οι αποριες μου και τωρα που προσπαθω να κανω τράπεζα η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.Μερικές φορές λοιπόν σε ένα σακουλάκι βάζω γάλα απο 2 αντλήσεις (αφου είναι και τα 2 γάλατα στην ίδια θερμοκρασία) αλλά όταν παγώσει το γάλα στο ψυγείο κολλάει στα τοιχώματα του σακουλιού και δε μπορώ να το μεταφέρω στο σακουλάκι για να ενώσω 2 μικρές ποσότητες γάλακτος πχ. Και στο μπιπερό κολλάει.όλα τα δοκιμασα.Πώς λοιπόν μπορουμε αν μπορουμε να τα ξεκολλήσουμε? Και η αλλη απορία, αν βάλω τα σακουλάκια στην καταψυξη και τα ξεπαγωσω βάζοντας τα στο ψυγείο απο το βράδυ, μετά βάζω το σακουλάκι σε μπεν μαρι?όπως το μπιμπερό?Επίσης γίνεται όταν κάνω μια άντληση να βάλω το γάλα στο ψυγείο και αν δεν το χρησιμοποιήσω να το βάλω την επόμενη μέρα στην κατάψυξη? Και όταν πια έχει ξεπαγώσει το γάλα απο την κατάψυξη και το δώσω στο μωρο, πόση ώρα κρατάει το γάλα εκτός ψυγείου ή εντός αν δεν το πιει όλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η αλλη απορία, αν βάλω τα σακουλάκια στην καταψυξη και τα ξεπαγωσω βάζοντας τα στο ψυγείο απο το βράδυ, μετά βάζω το σακουλάκι σε μπεν μαρι?όπως το μπιμπερό?

 

Εγώ αδειάζω το σακουλάκι στο μπιμπερό και το ζεσταίνω. Είναι πιο βολικά

Δεν ξέρω αν μπορείς να ζεστάνεις το σακουλάκι.

 

Και όταν πια έχει ξεπαγώσει το γάλα απο την κατάψυξη και το δώσω στο μωρο, πόση ώρα κρατάει το γάλα εκτός ψυγείου ή εντός αν δεν το πιει όλο?

 

Αν το ξεπαγώσεις όλο και το ζεστάνεις πρέπει να το δώσεις όλο.

Αν ζεστάνεις το μισό το άλλο μισό κρατάει για μια μέρα περίπου.

 

Δεν πρέπει να καταψυχεις ξανά γάλα απο την κατάψυξη.

 

Σε ότι ήξερα σου είπα για τα άλλα δεν ξέρω σίγουρα. Καλό είναι πάντος να μην ανακατεύεις συνέχεια τα γάλατα ευνοεί τα μικρόβια.

 

Φιλια

.png
Link to comment
Share on other sites

κιεγω έτσι κάνω αλλα κολλάει ενα μερος στο σακυλακι και δε μεαφερεται στο μπιμπερο και αν δεν κανω λαθος αυτο που κολλάει είναι το πιο θρεπτικο. γιαυτο ρωταω.

 

 

ναι δεν εννοω να το καταψυχω ξανα απλα αν μπορω να το αφησω έξω και για ποση ώρα για να το πιει αργότερα.

Ευχαριστω παντως για τις πληροφορίες Αρτεμις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εγω βασικα κανω το εξης..

 

καθε βραδυ γυρω στις 9-10 πλενω σχολαστικα τα μπουκαλια και τα συνεργα και τα αποστειρωνω στον ατμο.

Μολις κρυωσουν λιγο τα μεταφερω στην συντηρηση του ψυγειου στο πισω μερος ωστε το πρωι να γινει η χρηση τους.

Επισης οταν αντλω γαλα και το βαζω στα πλαστικα μπουκαλακια της Medela τα κραταω στη συντηρηση για αμεση χρηση η μεχρι ενα 24ωρο για να καταναλωθουν..διαπιστωσα οτι αν δεν καταναλωθουν μεσα στο 24ωρο και τα μεταφερω στην καταψυξη οταν αργοτερα τα αποψυξω το γαλα δεν ειναι καλο για να το δωσω στο παιδι γιατι μου λενε τα ατομα που την ταιζουν οτι το γαλα κραταει κομματια που δεν λιωνουν με τιποτε..ισως να οφειλεται στον αερα που εχει εγκλωβιστει στο μπουκαλακι..

απο την αλλη οταν αντλω ειτε στο μπουκαλακι ειτε σε σακουλακι της Medela που αυτα ιδιως με εχουν καταβολεψει και εντος σπιτιου αλλα και εκτος και τα βαλω απευθειας στην καταψυξη, οταν ξεπαγωσουν το γαλα φαινεται να ειναι μια χαρα.

 

Παντως καθημερινα αφηνω ενα ξεπαγωμενο και ενα φρεσκιας αντλησης..

 

οπως εχω προαναφερει αντλω και στη δουλεια και σε ισοθερμικη σαντα και παγοκυστες μεταφερω το γαλα στο σπιτι.

 

Με λιγα λογια απο τα μεσα του 4ου μηνα και μετα η διαδικασια της αποστειρωσης και του καλου πλυσιματος γινεται για να γινεται τυπικα καθημερινα..και βεβαια ακομη και μετα την αποστειρωση ποτε δεν τα σκουπιζω..ειτε στεγνωνουν στον αποστειρωτη μονα τους ειτε τα αφηνω με την υγρασια τους..αλλα παντα μα παντα τα ξαναπλενω μεσα στο 24ωρο σχολαστικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε λίγες μέρες θα χρειαστεί να είμαι μακρια απο το μωρό μου (και στο δρόμο) απο τις 13:00 το μεσημέρι μέχρι τις 4:οο περίπου το πρωί.θα κρατάω μαζί μου το swing καθώς και ισοθερμικό τσαντάκι.Θα έχω επίσης στην διάθεση μου και το ψυγειάκι του λεωφορείου που θα μας μεταφέρει στο προορισμό μας.Σκέφτομαι να κανω μια άντληση πριν φύγω να κάνω μια στις τέσσερις περίπου που θα κάνουμε στάση με το λεοφωρείο και να το βάλω κατευθείαν στο ψυγείο του λεωφορείου.το θέμα είναι οτι απο τις 5-5:30 μέχρι και τις 12 δεν θα έχω πρόσβαση στο λεωφορείο.Σκέφτομαι λοιπόν αν στις αντλήσεις που θέλω να κάνω γύρω στις 8:30 και στις 12 πριν φύγουμε να τις αποθηκεύσω στο ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστες μέχρι να τις βάλω και αυτές στο ψυγείο του λεωφορείου.Πώς το βλέπετε;θα διατηρηθούν τα γάλατα;και αυτό που θα έχω βγάλει στις 4 αν το λεωφορείο δεν κινείται θα έχει την ίδια ψύξη το ψυγείο να μου το διατηρήσει; γιατί δεν θέλω να πετάξω γάλα, οι καιροί είναι δύσκολοι και προτιμώ αν δω οτι δεν γίνεται διαφορετικά να μην φύγω καθόλου...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τις 5 ως τις 12 που δεν θα έχεις πρόσβαση στο ψυγείο του λεωφορείου θα λειτουργεί το ψυγείο;;;

3 ώρες και μάλιστα βράδυ διατηρούνται τα γάλατα μέσα στο τσαντάκι αλλά:

Οι παγοκύστες θα είναι παγωμένες ως τότε, δηλαδή πόσο καλά λειτουργεί η κατάψυξη στο ψυγείο του λεωφορείου;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, μερικές απορίες για την διαδικασία της περιστασιακής άντλησης !

 

1. Μπορώ να αντλώ οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αν έχω καταλάβει καλά ακόμα και ανάμεσα στα γεύματα που ζητάει το μωρό. Από ποιό στήθος όμως? Έχει σημασία? (Οι θηλασμοί γίνονται εναλλάξ)

 

2. Τα σακουλάκια της medela τελικά τα βάζουμε απευθείας σε μπαιν μαρι ή πρώτα μεταφέρουμε το γάλα σε μπιμπερό?

 

3. Τη νύχτα πλέον το μωρό μου έχει αυξήσει τις ώρες που κοιμάται με αποτέλεσμα το στήθος μου να πρήζεται και να "πλημμυρίζω" μέχρι να θελήσει να φάει. Θα ήταν καλό να κάνω καμία άντληση τότε μπας και δημιουργήσω και τράπεζα ή να μην κάνω τίποτα ώστε να προσαρμοστεί σιγά σιγά στις ανάγκες του μωρού? Αν κάνω κάποια άντληση βοηθάει στην υπερπαραγωγή που έχω διαβάσει αλλού?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μερικές απορίες για την διαδικασία της περιστασιακής άντλησης !

 

1. Μπορώ να αντλώ οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αν έχω καταλάβει καλά ακόμα και ανάμεσα στα γεύματα που ζητάει το μωρό. Από ποιό στήθος όμως? Έχει σημασία? (Οι θηλασμοί γίνονται εναλλάξ)

 

2. Τα σακουλάκια της medela τελικά τα βάζουμε απευθείας σε μπαιν μαρι ή πρώτα μεταφέρουμε το γάλα σε μπιμπερό?

 

3. Τη νύχτα πλέον το μωρό μου έχει αυξήσει τις ώρες που κοιμάται με αποτέλεσμα το στήθος μου να πρήζεται και να "πλημμυρίζω" μέχρι να θελήσει να φάει. Θα ήταν καλό να κάνω καμία άντληση τότε μπας και δημιουργήσω και τράπεζα ή να μην κάνω τίποτα ώστε να προσαρμοστεί σιγά σιγά στις ανάγκες του μωρού? Αν κάνω κάποια άντληση βοηθάει στην υπερπαραγωγή που έχω διαβάσει αλλού?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

δεν ειμαι ειδικη αλλα θηλαζω αποκλειστικα 5 μηνες και εργαζομαι παραλληλα, συνεπως εμπειρικα θα σου απαντησω:

 

1. Εγω αντλω τις ωρες που ξερω οτι μπορω να εχω καλη ροη στο γαλα γιατι η κορη μου τρωει τακτικα και τα ενδοιαμεσα διαστημα που δεν θηλαζει ειναι μικρα και δεν προλαβαινει να μαζεψει ποσοτητα οπου στην αντληση γρηγορα και ευκολα θα κατεβει. Συνεπως αντλω το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια και αφου πρωτα εχω θηλασει απο το ενα στηθος (αντλω το αλλο που ειναι γεματο και καμια φορα αντλω και το πρωτο που θηλασε για να αδειασει τελειως αν η μικρη δεν εχει φαει πολυ). Μετα αντλω στη δουλεια και αντλω οταν γυριζω αφου πρωτα της εχω δωσει παλι να φαει απο το ενα και αντλω απο το αλλο.

Η αποπειρα μου να αντλησω αλλες ωρες που μαι σπιτι λογω τακτικου θηλασμου με δυσκολευει στην αντληση επειδη η ροη ειναι πολυ μικρη και δεν μπορω να μαζεψω αρκετα ml.

 

2. εγω ανακινω ελαφρα το σακουλακι και ετσι παραλληλα λιωνω το λιπος απο το αποψυγμενο γαλα που ναι στο σακουλακι και το μεταφερω σιγα σιγα σε μπιμπερο το οποιο κατοπιν θερμαινω σε μπαιν μαρι..

προσοχη να θυμασαι οτι αποψυξη αμεσης αναγκης κανεις κατω απο τρεχουμενο νερο βρυσης (κρυο) και οχι σε μπαιν μαρι..

 

3. Το θεμα ειναι εσυ τι αναγκη εχεις..αν θες να κανεις τραπεζα οπως κανω εγω σε μια τετοια περιπτωση θα το αντλουσα αλλα θα πρεπει να το κανεις συστηματικα..αν δε θες και δεν αντεχεις το πρηξιμο κανει μια πολυ συντομη αντληση για αποσυμφορηση και σιγα σιγα μαλλον θα προσαρμοστει το στηθος στη ζητηση..(μπορει να κανω και λαθος σε αυτο το σημειο αλλα κομπογιαννιτικα αυτο θα εκανα..εμενα μεχρι τωρα θηλαζει νυχτα αν και βλεπω οτι τωρα με τα δοντια και τις ζεστες εχει αρχισει και το μειωνει)

Η υπερπαραγωγη ειναι κατι το οποιο δημιουργειται απο την αυξημενη ζητηση σε σχεση με τις πραγματικες αναγκες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή είμαι καινούρια στο θέμα ΄΄αντληση΄΄ και επειδή μπερδεύτηκα από τις τόσες απαντήσεις μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε αν αυτό που κάνω είναι σωστό? προς το παρόν κάνω 1 ή 2 αντλήσεις την ημερα, πιο πολύ για να μπορώ να βγώ μια ώρα την επόμένη για καμιά δουλειά, αφού ακόμη δεν επστρεψα στην εργασία μου..έχω lactaset της μεντελα. κάνω την άντληση στο μπουκαλάκι του θηλάστρου και το μεταγγίζω σε καθαρό και αποστειρωμένο της μεντέλα που το αποθηκεύω στο ψυγείο..στη συνέχεια πλένω το χωνί του θηλάστρου και το μπουκαλάκι με ζεστό νερό και τα αποστειρώνω.τα αποστειρώνω κάθε φορά, δηλαδή αφού κάνω μία άντληση 1 φορά την ημέρα ή 2 αν κάνω 2 αντλησεις..τώρα αν κάνω 2 αντλήσεις βάζω και το δεύτερο μπουκαλάκι στο ψυγείο και μετά από μισή ώρα μπορώ να τα ανμίξω..τα βγάζω, τα ζεσταίνω σε μπεν μαρί, ή κατω από ζεστό τρεχούμενο νερό και μετά τα βάζω στο μπιμπερό..είναι σωστή η διαδικασία που ακολουθώ? πειράζει που τα αποστειρώνω κάθε φορά και τα μπουκαλάκια και το χωνί του θήλστρου?σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι καινούρια στο θέμα ΄΄αντληση΄΄ και επειδή μπερδεύτηκα από τις τόσες απαντήσεις μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε αν αυτό που κάνω είναι σωστό? προς το παρόν κάνω 1 ή 2 αντλήσεις την ημερα, πιο πολύ για να μπορώ να βγώ μια ώρα την επόμένη για καμιά δουλειά, αφού ακόμη δεν επστρεψα στην εργασία μου..έχω lactaset της μεντελα. κάνω την άντληση στο μπουκαλάκι του θηλάστρου και το μεταγγίζω σε καθαρό και αποστειρωμένο της μεντέλα που το αποθηκεύω στο ψυγείο..στη συνέχεια πλένω το χωνί του θηλάστρου και το μπουκαλάκι με ζεστό νερό και τα αποστειρώνω.τα αποστειρώνω κάθε φορά, δηλαδή αφού κάνω μία άντληση 1 φορά την ημέρα ή 2 αν κάνω 2 αντλησεις..τώρα αν κάνω 2 αντλήσεις βάζω και το δεύτερο μπουκαλάκι στο ψυγείο και μετά από μισή ώρα μπορώ να τα ανμίξω..τα βγάζω, τα ζεσταίνω σε μπεν μαρί, ή κατω από ζεστό τρεχούμενο νερό και μετά τα βάζω στο μπιμπερό..είναι σωστή η διαδικασία που ακολουθώ? πειράζει που τα αποστειρώνω κάθε φορά και τα μπουκαλάκια και το χωνί του θήλστρου?σας ευχαριστώ πολύ

 

Και εγώ αποστειρώνω κάθε φορά τη χοάνη και τα άλλα εξαρτήματα του θήλαστρου και το δοχείο συλλογής γάλακτος, ακόμα και τώρα που το μωρό είναι 7 μηνών, γιατί το γάλα διατηρείται καλύτερα σε αποστειρωμένα δοχεία (εδώ αποστειρώνουν τα βάζα για να βάλουν μαρμελάδα). Εγώ έχω μεντέλα σουίνγκ και τα μπουκαλάκια της μεντέλα εφαρμόζουν στο θήλαστρο, οπότε δεν χρειάζεται να το μεταγγίσω σε άλλο δοχείο. Δες μήπως ταιριάζουν και τα δικά σου, γιατί δεν το ξέρω το λακτασετ.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αποστειρώνω κάθε φορά τη χοάνη και τα άλλα εξαρτήματα του θήλαστρου και το δοχείο συλλογής γάλακτος, ακόμα και τώρα που το μωρό είναι 7 μηνών, γιατί το γάλα διατηρείται καλύτερα σε αποστειρωμένα δοχεία (εδώ αποστειρώνουν τα βάζα για να βάλουν μαρμελάδα). Εγώ έχω μεντέλα σουίνγκ και τα μπουκαλάκια της μεντέλα εφαρμόζουν στο θήλαστρο, οπότε δεν χρειάζεται να το μεταγγίσω σε άλλο δοχείο. Δες μήπως ταιριάζουν και τα δικά σου, γιατί δεν το ξέρω το λακτασετ.

 

ταιριάζουν ναι, αλλά κάπου σε αυτό το ποστ διαβασα μια απάντηση της αγλαίας που έλεγε ότι πρέπει να τα μεταγγίζουμε..δεν ξέρω γιατί..μήπως κάνω λάθος..και θα ήθελα να μου πεις λίγο την εμπειρια σου με το swing.είναι ηλεκτρικό έτσι?πονάει περισσότερο? βγάζει το γάλα καλύτερα? πόσο χρόνο χρειάζεσαι?? εγώ πήρα χειρόκινητο γιατί έτσι μυο είπε η παιδίατρος..δεν ξέρω όμως τον λόγο.. τα σακουλάκι τα έχεις χρησιμοποιήσει? προσπάθησα σ'ημερα και παρατήρησα ότι όταν βάλουμε τον υποδοχέα μέσα στο σακουλάκι και το πιάσουμε με την ταινία από πάνω ένα μερος απτο σακουλάκι μένει ανοιχτό στον αερα.δεξια΄και αριστερά από την ταινία..αν σας έδωσα να καταλάβετε..παθαίνει τίποτα το γάλα?

..και κάτι άλλο. πότε συλλεγετε το γάλα σας? το ταιζετα πχ και μετα? γιατί εγώ αυτό κάνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό..έτσι δεν παίρνει λάθος μήνυμα ο εγκέφαλος ότι κατανλώθηκε περισσότερο γάλα και αρα παράγει περισσότερο απόα υτό που θέλει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μοντέλα της MEDELA δέχονται τα ίδια μπουκαλάκια και τις ίδιες χοάνες. Το λάκτασετ είναι ένα χειροκίνητο θήλαστρο που όμως χρησιμοποιείται και σαν εξάρτημα του νοσοκομειακού Λακτίνα.

http://www.breastpumps.co.za/lactaset.htm

 

Το swing είναι ένα από τα καλύτερα ηλεκτρικά θήλαστρα και σαφώς καλύτερο από το χειροκίνητο.

 

..και κάτι άλλο. πότε συλλεγετε το γάλα σας? το ταιζετα πχ και μετα? γιατί εγώ αυτό κάνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό..έτσι δεν παίρνει λάθος μήνυμα ο εγκέφαλος ότι κατανλώθηκε περισσότερο γάλα και αρα παράγει περισσότερο απόα υτό που θέλει το παιδί?

 

Το γάλα το συλλέγουμε μετά από τους θηλασμούς ή παράλληλα με αυτούς. Απο το ένα στήθος θηλάζει το μωρό από το άλλο αντλεις. Αν η χρήση είναι περιστασιακή δεν υπάρχει το πρόβλημα που περιγράφεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη, εχω χρησιμοποιησει σχεδόν τα παντα, θα συμφωνησω με την αγλαια... τα σακκουλακια ειναι λιγο ακριβά....

κ κατεληξα στο εξεις:

 

- σακκουλακια Medela & avent κυπελα αποθηκευσης μητρικου γαλακτος * μονο για την καταψυξη

 

- μπουκαλακια medela * για το ψυγειο

 

Γειά σας. Είμαι νέα μητέρα και προσπαθώ να θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται τη μικρούλα (είναι τώρα 4 μηνών). Χρησιμοποιώ το θήλαστρο Swing της Medela για να βγάλω το γάλα από γεύματα που δεν τρώει η μικρή. Προβληματίστικα πολύ για τα δοχεία φύλαξης και τελικά κατέληξα στα γυάλινα δοχεία των 210ml που χρησιμοποιούνται για κονσερβοποίηση. Τα πλεονεκτήματά τους είναι ότι α) το γυαλί δεν αλληλεπιδρά με το γάλα ούτε κατά τη διάρκεια της ψύξης ούτε κατά τη διάρκεια της απόψυξης, β) πλένονται και αποστειρώνονται μαζί με τα καπάκια τους όπως και τα μπουκάλια των μπιμπερό, γ) το γάλα που ξεπαγώνει μέσα σε αυτά μπορεί να μοιραστεί σε 2 δόσεις, δ) είναι δυνατή η ανακίνηση του γάλακτος πριν αυτό τοποθετηθεί στο μπιμπερό, ε) το γάλα μπορεί αφού αποψυχθεί να ζεσταθεί σε μπεν μαρί ως έχει, στ) το γάλα κατά τη μετάγγισή του προς και από το δοχείο δεν έρχεται σε επαφή με τα εξωτερικά του τοιχώματα και δεν χάνεται ούτε σταγόνα, ζ) είναι πιο οικονομικά από οποιοδήποτε άλλα μέσο αποθήκευσης (στοιχίζουν 0,50 ευρώ το ένα- πιο λίγα και από τα σακκουλάκια της Medela τα οποία δεν κρίνω καθόλου βολικά στη χρήση). Μειονεκτήματα συναντώνται στην μεταφορά και στη συσσώρευση των δοχείων αυτών στην κατάψυξη καθώς δεν μπορούν να στοιβαχθούν εύκολα λόγω του βάρους και του όγκου τους. Προσοχή να μην υπερπληρωθούν (με ασφάλεια έχω καταψύξει 190 ml σε δοχείο 210 ml). Επίσης προσοχή θέλει στην απόψυξη η οποία πρέπει να γίνει με αργούς ρυθμούς χωρίς απότομες μεταβολές στη θερμοκρασία (ιδανικές συνθήκες απόψυξης γάλακτος). Αποφεύγω τη χρήση των πλαστικών όσο το δυνατό περισσότερο. Μέχρι πρόσφατα όλα τα πλαστικά μπιμπερό κατασκευαζόταν από ουσίες που περιείχαν (και ορισμένα περιέχουν ακόμη) δισφαινόλες (PBA). Ποίος μπορεί να διασφαλίσει το ότι μετά από μερικά χρόνια δεν θα χαρακτηριστούν και άλλες ουσίες των πλαστικών καρκινογόνες; Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ταιριάζουν ναι, αλλά κάπου σε αυτό το ποστ διαβασα μια απάντηση της αγλαίας που έλεγε ότι πρέπει να τα μεταγγίζουμε..δεν ξέρω γιατί..μήπως κάνω λάθος..και θα ήθελα να μου πεις λίγο την εμπειρια σου με το swing.είναι ηλεκτρικό έτσι?πονάει περισσότερο? βγάζει το γάλα καλύτερα? πόσο χρόνο χρειάζεσαι?? εγώ πήρα χειρόκινητο γιατί έτσι μυο είπε η παιδίατρος..δεν ξέρω όμως τον λόγο.. τα σακουλάκι τα έχεις χρησιμοποιήσει? προσπάθησα σ'ημερα και παρατήρησα ότι όταν βάλουμε τον υποδοχέα μέσα στο σακουλάκι και το πιάσουμε με την ταινία από πάνω ένα μερος απτο σακουλάκι μένει ανοιχτό στον αερα.δεξια΄και αριστερά από την ταινία..αν σας έδωσα να καταλάβετε..παθαίνει τίποτα το γάλα?

..και κάτι άλλο. πότε συλλεγετε το γάλα σας? το ταιζετα πχ και μετα? γιατί εγώ αυτό κάνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό..έτσι δεν παίρνει λάθος μήνυμα ο εγκέφαλος ότι κατανλώθηκε περισσότερο γάλα και αρα παράγει περισσότερο απόα υτό που θέλει το παιδί?

 

Χειροκίνητο δεν έχω δοκιμάσει, μόνο το symphony που νοίκιασα στην αρχή και το swing που πήρα μετά. Δεν θα έλεγα ότι πονάει, αλλά εγώ άρχισα να αντλώ από τις πρώτες μέρες, οπότε το συνήθισα. Νομίζω όμως ότι τα ηλεκτρικά είναι πιο βολικά από τα χειροκίνητα και ρυθμίζονται στην ένταση.Πάντως μεταξύ mini electric και swing προτιμό το δέυτερο μακράν. Τα σακουλάκια που δοκίμασα ένα δεν με βόλεψαν. Και δεν έκλεινε καλά και γάλα έμεινε πάνω από το ζιπ κλείσομο και σκέφτομαι ότι όταν αποψθχθεί και το αδειάσω σε μπιμπερό αυτό το λίγο γάλα που έμεινε πανω στο ζιπ και εκτεθειμένο είναι στην κατάψυξη και μετά θα είναι κατά την απόψυξη στο ψυγείο. Εγώ χρησιμοποίησα μπουκαλάκια μεντέλα που είναι και μπιμπερό, αλλά μην νομίσεις δεν έχω καταψύξει και πολλά, μόνο 4-5 για ανάγκη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητο δεν έχω δοκιμάσει, μόνο το symphony που νοίκιασα στην αρχή και το swing που πήρα μετά. Δεν θα έλεγα ότι πονάει, αλλά εγώ άρχισα να αντλώ από τις πρώτες μέρες, οπότε το συνήθισα. Νομίζω όμως ότι τα ηλεκτρικά είναι πιο βολικά από τα χειροκίνητα και ρυθμίζονται στην ένταση.Πάντως μεταξύ mini electric και swing προτιμό το δέυτερο μακράν. Τα σακουλάκια που δοκίμασα ένα δεν με βόλεψαν. Και δεν έκλεινε καλά και γάλα έμεινε πάνω από το ζιπ κλείσομο και σκέφτομαι ότι όταν αποψθχθεί και το αδειάσω σε μπιμπερό αυτό το λίγο γάλα που έμεινε πανω στο ζιπ και εκτεθειμένο είναι στην κατάψυξη και μετά θα είναι κατά την απόψυξη στο ψυγείο. Εγώ χρησιμοποίησα μπουκαλάκια μεντέλα που είναι και μπιμπερό, αλλά μην νομίσεις δεν έχω καταψύξει και πολλά, μόνο 4-5 για ανάγκη. μετάησεις

 

εγω οταν καταψυχω γαλα σε μπουκαλακι της medela παντα με παντα οταν το αποψυχω στη συντηρηση το γαλα κομπιαζει και δεν πινεται....??????!!!! δεν καταλαβαινω το γιατι..ενω στα σακουλακια της medela διατηρειται μια χαρα..δε ξερω τι δεν παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν καταψυχω γαλα σε μπουκαλακι της medela παντα με παντα οταν το αποψυχω στη συντηρηση το γαλα κομπιαζει και δεν πινεται....??????!!!! δεν καταλαβαινω το γιατι..ενω στα σακουλακια της medela διατηρειται μια χαρα..δε ξερω τι δεν παει καλα..

 

μήπως δεν το καταψύχεις αμέσως μετά την άντληση; Αν το αφήσεις στο φυγείο αρχίζει να χωρίζει το γάλα. Οσα έχω καταψύξει αμέσως μετά την άντληση ξεπαγώνουν σχεδόν ομογενοποιημένα

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...