Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Και λιγότερο γλείψιμο δε θα έβλαπτε. Γλιστράμε εδώ μέσα!

 

και απ΄ότι φαίνεται σας αρέσει...γιατί όλο εδώ τριγυρνάτε! :D

 

 

yogini πολύ γέλασα με την υπογραφή σου λέμεεεεε!!!! αν και το "me xilia zoria" ήταν άπαιχτο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ (μόλις γράφτηκα).

Έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και πριν μία εβδομάδα γύρισα στην δουλειά μου (δυστυχώς). Μέχρι τότε το θήλαζα απολειστικά. Αυτή την εβδομάδα που δούλευα είχα σποθηκευμένο γάλα στην κατάψυξη και έτσι της το έδινε η μητέρα μου. Δυστυχώς έκανα το λάθος να μην τραβάω το γάλα όσο είμαι στη δουλειά με αποτέλεσμα να μου μειωθεί δραματικά η παραγωγή του. Τώρα το τριήμερο άρχισε πάλι να ξαναπαράγεται περισσότερο μιας που το μωρό τραβούσε πάλι κανονικά αλλά έπρεπε να δίνω και λίγο συμπλήρωμα γιατί δεν χόρταινε.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Τώρα πήρα το θήλαστρο μαζί μου για να τραβάω στη δουλειά αν και δεν υπάρχουν και οι καλύτερες συνθήκες. Το γάλα που θα τραβάω θέλω να το μεταφέρω στο σπίτι μου. Η δουλειά μου είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου. Κάνω λίγο περισσότερο από μία ώρα για να γυρίσω σπίτι. Μπορώ να το βάζω στο ψυγείο της δουλειάς μου και μετά να το μεταφέρω με παγοκύστη? Αυτό ισχύει και για τους καλοκαιρινούς μήνες?

Σας ευχαριστώ πολύ και να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!Το ίδιο κάνω κι εγώ και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.Τους καλοκαιρινούς μήνες βάλε καμιά παγοκύστη επιπλέον.Μόνο πρόσεχε κατά τη μεταφορά να μην το κουνάς πολύ γιατί καταστρέφονται πολύτιμα συστατικά.Οχι φραπέ λοιπόν!!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις και ένα θερμομονωτικό τσαντάκι ψυγείο. Τα βρίσκεις στα ήδη κάμπινγκ. Μέσα σε αυτό βάζεις τις παγοκύστες και το μεταφέρεις με ασφάλεια.

 

Διάλεξε ένα βολικό που μετά θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αργότερα για να έχεις δροσερό νερό, φρούτα κλπ. Εμείς αυτό που πήραμε τότε για τα γάλατα, το χρησιμοποιούμε ακόμη στην παραλία και στις εκδρομές! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι καινούρια στο forum. Εχω ένα αγοράκι σχεδον δύο μηνών κ ενα κοριτσάκι ~7 χρονών. Περισσότερο σας 'διαβάζω' τους τελευταίους 2 μήνες και να σας πω πόσο πολύ με έχουν βοηθήσει και η Αγλαία με την αμεση και ευστοχη ανταπόκριση της και σε pm αλλά και οι μεταξύ σας κουβεντούλες προσφέροντας πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τον θηλασμό και τα παρελκόμενα.Κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι αν ειναι να δωσεις γάλα σου από το μπουκάλι το οποίο έχεις διατηρήσει ή αποψύξει κατά τις γνωστές οδηγίες αφού το ζεστάνεις σε πόσο διαστημα πρέπει να καταναλωθεί το αργότερο? Η μητέρα μου έχει βιαστει να 'διαβάσει' το κλάμα του παιδιου κι αυτός παρ'όλο που ήταν κοντά στην ώρα που θα έτρωγε, νύσταζε και κοιμήθηκε με αποτέλασμα το γάλα να μένει να κρυώνει και να το πετάμε(τα νευρα μου)! Αλλά ειναι για πέταμα αν ξυπνήσει μέσα στην επόμενη ώρα;

uK1Up3.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό που ξέρω, και αν κάνω λάθος διορθώστε με, το ξαναβάζεις στο ψυγείο και επιτρέπεται να το ξαναζεστάνεις άλλη μια φορά στο επόμενο γεύμα του, δηλαδή μέσα σε 3 ώρες περίπου...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ayto poy leei η ροζι ισχυει,αλλα οχι για το κατεψυγμενο γαλα.

το κατεψυγμενο αν δεν το φαει,το πεταμε.

το γαλα που εχουμε διατηρησει στο ψυγειο,μπορουμε να το ξαναζεστανουμε στο επομενο γευμα χωρις να το ανακατεψουμε με αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χθες ο μπέμπης αποφάσισε (επιτέλους) να κοιμηθεί 6,5 ώρες κι εγώ έγινα Πάμελα :lol: . Άντλησα λοιπόν με το θήλαστρο για να μην πάθω τίποτα, αλλά επειδή ήταν έκτακτη άντληση δεν είχα κάνει αποστείρωση. Έβαλα το γάλα στο ψυγείο γιατί λυπήθηκα να το πετάξω. Να το μεταφέρω σε αποστειρωμένο μπιμπερό και στην κατάψυξη ή να το χρησιμοποιήσω καλύτερα για λοσιόν στο ξηρό δερματάκι του μπέμπη (για να μην πάει στο νεροχύτη);;;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

voukal, Έγω στη θέση σου και με την ηλικία του μωρού σου δεν θα αγχωνόμουν τόσο για την αποστείρωση. Απ' ότι θυμάμαι και με την κόρη μου μετά τους 4 μήνες αραίωσα τις αποστειρώσεις αρκετά μέχρι και καθόλου και όλα πήγαν καλά! Μέχρι και τα επτά της χρόνια σπάνια αρρώσταινε και στην φάση παιδικού σταθμού. Θα σου έλεγα να μην πετάξεις το γαλατάκι σου!

uK1Up3.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή Visba. Κι εγώ δεν θέλω να γίνομαι υπερβολική με τις αποστειρώσεις, αλλά δεν έχω και προηγούμενη εμπειρία.

Βέβαια από όσα έμαθα εδώ, για να το καταψύξω και να διατηρηθεί πρέπει να το βάλω σε αποστειρωμένο δοχείο. Αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να έχω το άγχος ότι δεν ήταν αποστειρωμένο το θήλαστρο.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τη βοήθειά σας γιατί υποπτεύομαι οτι έχω κάνει βλακεία...άντλησα πριν 2 μέρες γάλα και το αποθήκευσα στα πλαστικά μπουκαλάκια της medela τα οποία έβαλα στην κατάψυξη στο ψυγείο του νοσοκομείου όπου είμασταν με τη μπέμπα μου..τα έβαλα στην κατάψυξη γιατί μου φάνηκε οτι το ψυγείο δούλευε σε υψηλή θερμοκρασία και γιατί ανοιγόκλεινε συνέχεια.όταν φύγαμε έβαλα τα μπουκαλάκια σε ισοθερμική τσάντα και στο σπίτι τα έβαλα στο ψυγείο..μήπως έκανα βλακεία; έχουν διατηρηθεί σωστά τώρα και είναι ασφαλές να πιει το μωρό; όποια ξέρει ας μου πει βρε κορίτσια μου...και εσύ Αγλαία αν μπορείς τη βοήθειά σου....έκανα όπως ακριβώς μου είπες και με την άντληση και με το μωρό όταν ξύπνησε απο τη νάρκωση και πήγαν όλα καλά,σ ευχαριστώ...ελπίζω να πάνε όλα καλά και την άλλη βδομάδα στο επόμενο χειρουργείο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτησς κατι το ποιο μπορει να εχει υπωθεί αλλά δενέχω καθόλου χρόνο να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες.Διαβασα μερικές και δε διαφωτιστηκα.

Έχω φυλάξει γάλα στην κατάψυξη σε πλαστικο μπιμπερο τησ μεντελα και θ'ελω να το δωσω αύριο στο μωρο. Ποια είανι η διαδικασία? Θατο βγάλω τώρα απο την καταψυξη και θα το βάλω στο ψυγείο. Και μετά? Όταν ξεπαγωσει πώς θα το ζεστάνω? Σε μπεν μαρί? Κι αν δεν ξεπαγώσει μεχρι να το χρειαστώ θα το βάλω κατω απο τη βρύση όπως διαβασα σε κρυο νερο να ξεπαγώσει. Και μετα απο αυτο θα κανω ζεστο μπεν μαρι για να ζεσταθει? Γινεται να το ζεσταινουμε και να το κρυωνουμε δηλ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το βαλεις σημερα στο ψυγειο.

λιγο πριν το χρειαστεις,δες αν ξεπαγωσε.αν ναι,βαλτο σε μπαιν μαρι.

αν οχι,βαλτο κατω απο το κρυο νερο και μετα σε μπεν μαρι.

το θεμα ειναι να μην ζεσταθει αποτομα,απο παγωμενο σε πολυ ζεστο.

οκ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ;Κάνω αποκλειστική αντληση εδώ και ενάμιση μήνα και προσπαθώ να είμαι πάντα δύο γεύματα μπροστά.Αυτό σημαίνει οτι στο ενενήντα τις εκατό των περιπτώσεων το μωράκι μου πίνει γάλα ζεσταμενο.Αυτό το γάλα αν αφήσει κάποια ποσότητα μπορώ δηλαδή να το ζεστάνω άλλη μια φορά ή το πετάω;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις να το βαλεις στο ψυγειο, να το ζεστανεις και να το δωσεις στο επομενο γευμα,αρκει να μην το ανακατεψεις με αλλο.

πως τα πας με τις αντλησεις;πόσες κανεις το 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε Φρύνη γιατί είχα το άγχος εδώ και λίγες μέρες οτι δεν θα έπρεπε να το κρατάω, αλλά δεν είχα ιντερνετ να μπώ να ρωτήσω.Με τις ανλήσεις καλά, το παλεύω.Εδώ και 10 μέρες που το φρατζολάκι μου κοιμάται απο τις 11 εώς τις 7:30 κάνω 6 την ημέρα, όσες δηλαδή και τα γεύματα της μπέμπας.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειπατε οτι το γάλα απο την καταψυξη διατηρείται 10 ώρες. 10 ώρες απο πότε? Από τηνώρα που αποψυχεται δηλ? Πρέπει να ξέρω ακριβως ποτε θα αποψυχθεί και να μετρησω 10 'ωρες και να το εχω στο ψυγείο μεχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

Ειπατε οτι το γάλα απο την καταψυξη διατηρείται 10 ώρες. 10 ώρες απο πότε? Από τηνώρα που αποψυχεται δηλ? Πρέπει να ξέρω ακριβως ποτε θα αποψυχθεί και να μετρησω 10 'ωρες και να το εχω στο ψυγείο μεχρι τότε?

 

 

Αν θυμάμαι καλά 10 ώρες απο την πλήρη απόψυξη.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει απαντηθεί η παρακάτω ερώτηση μου αλλά επειδή επείγομαι δεν μπορώ να διαβάσω όλο το τόπικ.

 

Στις 4 αντλώ 30 ml με το swing και όπως είναι με το μπουκαλάκι του θηλάστρου τα βάζω στο ψυγείο στη συντήρηση.

 

Στις 10 αντλώ άλλα 20 ml από το άλλο στήθος με το swing στο ίδιο μπουκαλάκι που έχει τα προηγούμενα 30.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν ψύξω τα 50 ml στην καταψυξη στο ειδικό σακουλάκι?

 

Με άλλα λόγια πειράζει που υπάρχει ένα κενό 6 ωρών μεταξύ των 2 λήψεων?

 

:roll::roll::roll:

 

edit: Aν δεν πειράζει, τότε μέχρι πόσες ώρες μπορώ να αφήνω το αντλημένο γάλα στο ψυγείο και να προσθέτω το λίγο καινούργιο?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 4 αντλώ 30 ml με το swing και όπως είναι με το μπουκαλάκι του θηλάστρου τα βάζω στο ψυγείο στη συντήρηση.

 

Στις 10 αντλώ άλλα 20 ml από το άλλο στήθος με το swing στο ίδιο μπουκαλάκι που έχει τα προηγούμενα 30.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν ψύξω τα 50 ml στην καταψυξη στο ειδικό σακουλάκι?

 

Με άλλα λόγια πειράζει που υπάρχει ένα κενό 6 ωρών μεταξύ των 2 λήψεων?

 

Κανονικά πρέπει την δεύτερη άντληση να την κάνεις σε άλλο μπουκαλάκι και αφού το βάλεις και αυτό στο ψυγείο και ερθουν στην ίδια θερμοκρασία τότε τα ενώνεις και τα βάζεις όπου θές ( κατάψυξη ή ψυγείο)

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...